an den Berg zeker van brons ennis is belediging voor He amateuristische geest OLYMPISCHE SPELEN '84 Medaillekansen zeilploegen zijn gezonken Amerikaanse primeur DOKTOREN VRAGEN OM MAATREGELEN tevens en Lebbink overtuigend verder eidóaQowuvnt WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 Yinkel van Mamede likpunt supporters d vid elingksABOAT Het uitvallen van de Portugees an sljrnando Mamede, de houder van het wereldre is dew/, in de olympische finale van de 10.000 me- ijf inf heeft in Lissabon grote teleurstelling gewekt. wen. I ontgoocheling was zo groot, dat verontwaar- watide supporters, die vast op goud hadden gere- beurtnd voor hun idool, de sportwinkel van Mame- daarg/n één van de betere wijken van Lissabon met Henn/e verf bekladderden. De Portugese kranten hermIgeerden navenant. „Schandelijk", luidde de s vai) van een populair avondblad. Alleen de voor- i getier van Mamede's vereniging hield de atleet opzid hand boven het hoofd. Hij verzond een tele- im naar Mamede in Los Angeles, waarin hij i solidariteit met de even vaak bewierookte verguisde atleet uitdrukte. Gilman strijdt op twee fronten LAKE CASITAS David Gilman valt niet op door zijn sportieve prestaties. Toch baart de 30-jarige kano vaarder opzien. Met de k-4 moest de Amerikaan gis teren tot teleurstelling van het luidruchtig meeleven de publiek van Lake Casitas in de series genoegen nemen met een zevende en laatste plaats. Om vervol gens in de herkansing definitief te worden uitgescha keld. Het opmerkelijke van Gilman schuilt er in, dat hij als enige van de deelnemers kan zeggen in 1984 aan twee Olympische Spelen te hebben deelgenomen. In februari startte hij als rodelaar. Verder dan een ze ventiende plaats kwam hij in Sarajevo niet. Gilman kan op een rijke ervaring bogen. Hij maakte in 1976 in Montreal eveneens deel uit van de Amerikaanse olympische kanoploeg. Ook zou hij de Spelen van Moskou vier jaar later hebben meegemaakt als de VS niet tot een boycot had besloten. Gilman's belangstel ling voor de rodelsport stamt uit 1982. Toen maakte Bonny Warner, een lid van de Amerikaanse rodel- ploeg, hem enthousiast voor de slee. Helikopter moet hoger LOS ANGELES ABC, dat als eigenaar van de te levisierechten zoveel Verenigde Staten in zijn pro gramma 's doet, heeft beterschap beloofd voor de ma rathon van de heren, op de slotdag van de Spelen. De helikopter, die bij de dames een deel van de op namen verzorgde, heeft zo laag gevlogen dat de wed strijd er door werd beïnvloed. De opgewaaide stot en zandwolken waren mede van invloed op de pres tatie van Carla Beurskens, die door een weggewor pen spons bovendien een contactlens kwijtraakte. Het organisatiecomité LAOOC heeft de programma makers meegedeeld, dat de helikopter zo hoog moet vliegen dat de atleten absoluut geen hinder zullen ondervinden van de opnamen. De luchtfilmers van ABC zullen zondag waarschijnlijk minder laag be hoeven te komen, omdat de kansen van het gastland bij de heren aanzienlijk kleiner zijn dan bij de da mes, waarbij de solo van Joan Benoit natuurlijk ko ren op de molen was van het zeer chauvinistische programma. LOS ANGELES De doktoren, die zondag de atletes begeleid den tijdens de eerste marathon voor dames, willen de Interna tionale Amateur Atletiek Federatie in een brief vragen de regle menten te wijzigen. Dit naar aanleiding van de „affaire Gaby Andersen", de Zwitserse atlete die zwalkend de finish bereikte. Hoewel de doktoren er bij blijven er goed aan gedaan te hebben Andersen niet uit de race te halen, vragen zij toch om maatrege len. Het is doktoren niet toegestaan een atlete, op straffe van diskwalificatie, ook maar aan te raken en dat is de artsen een doorn in het oog. Dokter Tony Daly, vice-president van de me dische staf van het organisatiecomité LAOOC, zegt daarover: „Om een betere diagnose te kunnen stellen, zouden we de atle ten even moeten kunnen onderzoeken. Dat is ons nu niet toege staan. We willen er echter bij de IAAF op aandringen de regels te wijzigen, zodat het, evenals in de bokssport, mogelijk is haar even te onderzoeken. Naast haar lopend kun je moeilijk een goe de diagnose stellen". Lambriex stopt LONG BEACH Willy van Bladel, de Nederlandse Torna do-stuurman bij de olympische zeilregatta, vaart het volgend seizoen weer met zijn broer Cees, in Long Beach aanwezig als reserve van de nationale ploeg. Het duo Willy en Cees van Bladel werd in 1979 op jeugdige leeftijd (17 en 15) al eens wereldkampioen in de Vaurien-klasse. Het Bossche tweetal blijft actief in de olym pische catamaran, de Tornado. Van Bladel's huidige beman ning, Huub Lambriex, stopt met de topsport, omdat hij met Gui- do Alkemade, de partner van 470-zeiler John Stavenuiter, een eigen bedrijf begint. |)NG BEACH IJs en der diendende krijgt derland vandaag de ■ste olympische zeil- npioen sinds 1936. Inkzeiler Stephan van den rg is na de voorlaatste van §en races in Long Beach in Ier geval reeds zeker van Ins, een soort eremetaal dat perlandse deelnemers aan olympische regatta's na 8 (Koos de Jong en Maas- utterheim) niet meer heb- i veroverd. veilig stellen van zijn Jats op het erepodium bij de lidgliders kostte Stephan Ti den Berg gisteren minder jeite dan verwacht. De (jarige Noordhollander ein dde in de zesde race als dé achter de Fransman das Guillerot. Zijn overge bleven concurrenten voor het goud, Steele (negende), Ken dall (derde) en Maran (vierde) eindigden allen achter hem. Van den Berg schoof door de tegenvallende klassering van de Amerikaanse ranglijstaan voerder Steele naar de leiden de positie in het algemeen klassement. Op de laatste dag kunnen onder ultieme omstan digheden slechts Scott Steele en Bruce Kendall, de twee verrassingen van de regatta in Long Beach, de Nederlander nog van het goud afhouden. En voor goud is Van den Berg naar de Olympische Spelen gekomen. De slanke „plankpi loot" uit Hoorn wil zijn vijf jaar van overheersing in de windglider-klasse afsluiten met het olympisch kampioen schap, de eerste echt tellende titel in de pas tien jaar oude windsurf-sport. Henri van der Aat, de bondscoach, bleef dan ook nuchter onder het succes van Van den Berg. „D? op dracht luidde en luidt nog steeds: goud. Zo ver zijn we nog niet. Zeilend Nederland heeft voor het eerst in 36 jaar weer eens een olympische plak, maar feest is het pas, wanneer Stephan de eindzege haalt". Van der Aat en Van den Berg sloegen meteen na de zesde race aan het rekenen. De Ne derlandse favoriet kan niet slechter meer scoren dan 39 punten, zijn bruto totaal na zes wedstrijden. Klaus Maran, de grote tegenstrever van de Ne derlander in de plankzeil-com- petities van de laatste twee jaar, kan niet lager meer ko men dan 41,4 punten en heet derhalve uitgeschakeld. De Nieuwzeelander Kendall, de huidige nummer drie, kan Van den Berg slechts passeren, als hij in de slotrace eerste wordt en de Nederlander zich niet bij de eerste elf klasseert. Een vrijwel ondenkbare afloop gezien de matige kwaliteit van het overgrote deel van de windglider-zeilers in Long Be ach. Bij het opsteken van de wind komt onmiddellijk het viertal Van den Berg-Maran-Guille- rot-Kendall naar voren ge stormd. Bij licht weer op de slotdag maakt de als tweede geplaatste Amerikaan Steele, een baasje van 55 kilo die in de eerste week van het gebrek aan wind profiteerde, nog een kansje op de gouden medaille. Bij de voor vandaag verwachte wind, van kracht vier, zal Steele al blij zijn, als hij zijn met veel moeite veroverde plaatsje op het ereschavot kan veilig stellen voor zwaar- -weerspecialisten als Maran en Guillerot. De laatste werd in de voorbe schouwingen door Van den Berg zeer gevreesd. De geta lenteerde Fransman, in maart in Carnac Europees kampioen, maakte echter in de eerste race de fout de reglementen met voeten te treden. Het scheppen van wind, „pom pen", kostte Guillerot de over winning uit de eerste wed strijd. De diskwalificatie ver troebelde ook zijn uitzicht op olympisch succes. Met zijn uit stekende overwinning van gis teren bewees Guillerot welk een gevaarlijke klant hij zou zijn geweest, als hij wat min der risico's had genomen. Het ten koste van alles weg blijven uit de jury-kamer was de belangrijkste raad, die coach Henri van der Aat zijn beste pupil Van den Berg mee gaf op de vooravond van de olympische regatta. In tegen stelling tot Guillerot, maar ook Kendall en Rasmussen slaagde Van den Berg in die opzet. Het kostte hem waarschijnlijk een paar overwinningen. Volgens zijn zeggen zeker die van de zesde race. Helemaal tevreden is de Noordhollander overi gens toch niet. De kleine fout jes in verschillende wedstrij den storen hem. Van den Berg wil perfect werk afleveren en dat noemt hij belangrijker dan welk resultaat ook, al zal olympisch goud natuurlijk be hoorlijk verzachtend werken. ™- -- J2l CE CASITAS Ron Ivens en Gertjan Leb- |ik hebben zich gisteren plaatst voor de halve fi- fles k-2 1000 meter van olympisch kanotoer- Nederlanders werden op ke Casitas in hun serie krtuigend tweede. „Ze zijn (er helemaal terug", luidde opgetogen commentaar Jan Verhaard, nadat zijn i die van de 500 meter de halve eindstrijden van dubbele afstand had be- ikt. „Ze hebben de Britten Canham en Raciborski op de tweede 500 meter volkomen weggevaren. Maar natuurlijk is het zo, dat de werkelijke schifting van het veld nog moet komen". Een juiste conclusie van de nieuwe bondscoach. Immers, in drie series en twee herkan singen strijden zeventien bo ten om vijftien plaatsen in de eindstrijd in deze categorie. Daarbij komt dat Stevens en Lebbink, voor wie de k-2 1000 meter het favoriete nummer is, startten in een serie van slechts vijf boten waarvan de eerste drie aankomenden di rect een ronde verder waren. Al snel werd duidelijk vdat de Belgen Patrick Hanssens en Patrick Debucke zeker niet rechtstreeks naar de halve eindstrijden zouden overgaan. Ook het gevecht met de Nieuwzeelanders Edwin Ri chards en Robbie Jenkinson beslisten de Nederlanders al in een vroegtijdig stadium in hun voordeel. Als derde passeerden zij de 500 meter. In het tweede deel van de race gingen de Ne derlanders ook de Britten voorbij. Slechts de Zweden Kalle Sundqvist en Bengt An- dersson, winnaars van de pré- -olympische regatta van Lake Casitas vorig jaar september, was onbereikbaar voor de Ne derlanders. mmmmarnrn SBliiftÈ» r a pS ANGELES De voort- Nu, zestien jaar later, is er geen sport Er „Wijdende professionalisering "eIe>d "aari," z°veel g;ld omgaat. nivmmco^o Qn.i.n (,„„5 De ITF- besloot dat het aardig zou zijn opjn de Olympische Spelen heeft Mk profs in Los Angeles t0(fte lateJn de i?ö tal van hoogtepunten gekend. zoc|at het toernooi de toeschouwers ook mS Oorbeelden te over: Lasse Viren, aan zou spreken. Beperkende voor-' 'n aaé ten overstaan van miljoenen waarde: de veelverdieners mochten levisiekijkers in Montreal zijn niet ouder zijn dan twintig jaar. „An ders zouden Martina Navratilova en Chris Evert zeker ook zijn gekomen", meldde de Amerikaanse Andrea Le- me niets schelen", zei ze met overtui ging. „Geld komt voor mij op de twee de plaats. Winnen geeft mij de grootste voldoening". Nog een handjevol profs geneerde zich niet in het pal naast het Olympisch dorp op de campus van de UCLA-uni- mone Schilder devoot, bij haar wed strijd slechts begeleid door fysiothera peut Ed van Breukelen. Supporters wa ren er voor haar niet, voor Leand in ei gen land des te meer. Onbevangen trad Simone Schilder haar en Onderschoenen toonde; Ameri- ruur/iianse ijshockeyers, die in Saraje- iiiciuuc heci hun kunsten met de puck andT vijfde geplaatst," nummer 29 van waanden en evenzogoed onder de wereldranglijst, met wie de prille ^f%tract staan bij profploegen, Beverwijkse Simone Schilder in de eer- versiteit gelegen tennisstadion om de veel meer gelouterde tegenstandster, keizer z'n baard te spelen. Wat te zeg- 1t .j-.u o. gen van de bepaald niet armlastige Amerikanen Jimmy Arias en Andrea een iets forsere herdruk van Judith Sa- lomé uit vroeger jaren, tegemoet. Ze snelde zowaar, vooral dank zij een ster- Jaeger? Maar ook de Australische halve ke backhand en een gave dropshot. 'kkelïndelende kluizen als Carl Le- ne vJs en Edwin Moses, J~'~ lat zhliseum in actie zijn. ste ronde van doen kreeg. Leand won en Edwin Moses, die in het 6:4, ,6"2' ®af de,haar °,nbekenda Nederlandse opponente een pluim voor diens inderdaad goede 'spel, en hield finalist van Wimbledon, Pat Cash, en de Zweed Stefan Edberg (winnaar in Milaan) mogen er zijn. naar een voorsprong 4-0 in de eerste set. „Maar toen sloeg Leand geen bal raak"? zwakte ze later haar eigen pres- niet op het olympische toernooi te lo west. grootste belediging van de amateu- ven. tische geest van baron Pierre de 1 iCajUbertin, de grondlegger van de mo- Smeltkroes se/ecirne Olympische Spelen, is ongetwij- „Dit maak je maar één keer in je leven 3ar <d het opnemen van tennis op het mee", klonk het opgetogen. „Het lijkt frtbgramma. Dit jaar als demonstraties- wel een smeltkroes. Heel anders dan fcen/rvt, in 1988 in Seoel daadwerkelijk een normaal toernooi, waar ik steeds agch&t gereed liggende' gouden, zilveren dezelfde gezichten zie. Nu leer ik ook ijdspo bronzen plakken. eens andere sportmensen kennen. Ik (g* hin 1896 tot 1924 maakte tennis reeds had het voor geen goud willen missen". 'e votg\ Uit van het olympisch programma Dat komt deze keer dus goed uit, want tien tennis was ook in 1900 te Parijs de er is (nog) geen olympisch goud te ver and fjte sport in de olympische historie, dienen, alleen herinneringsplakken i vadk voor dames toegankelijk was. Na de voor de vier hoogst geklasseerden. ip/sdlelen van 1924, opnieuw in Parijs, Jaeger verbijt zelfs haar chronische tatie af. Leand vermande zich echter, schouderblessure voor mogelijke olym- bracht meer kracht en precisie in haar pische roem, al vervloog die droom in slagen en won zes games achtereen, de eerste ronde al bijna tegen de nietige hoewel Simone Schilder met name in Deense Tine Schuer-Larsen (2-6, 6-2, de laatste game heftig tegenspartelde. 6-3). De Zweed Mats Wilander en de Zo verloor het Nederlandse talent de jonge Canadese Carling Bassett, die ook tweede set met 6-2. Ze besloot de partij in Los Angeles werden verwacht, be- met een dubbele fout en mocht vervol- sloten zich toch maar met lucratievere gens een complimentje halen bij de op- bezigheden onledig te houden. Werelds Gelukkig zijn er ook nog jonge talentjes op het stroeve, groene cement te vin den die onbedorven zijn door de in de tennissport nog steeds uitdijende geld stroom, al zijn ze dan niet onwetend en hopen ze op betere tijden. Simone geluchte Leand. Nog even werd het olympische bestaan van Simone Schilder gerekt voor een heuse persconferentie. „Jammer dat het toernooi voor mij alweer voorbij is", zei ze zuchtend. „Ik had gehoopt op een betere loting. Toch ging het naar mijn gevoel best lekker. Ook ik had dit sen/tstond er een controverse tussen de Ook de als eerste geklasseerde, hoog op scholiere uit Beverwijk, is er zo eentje, rumsgernationale Tennis Federatie en het de ranglijst van verdiensten bivakke- Vanuit Sao Paulo, waar ze voor Neder- bondiemationaal Olympisch Comité over rende Amerikaanse Kathy Horvath gaf land uitkwam in het toernooi om de Schilder, een 17-jarige gymnasium- niet willen missen, al moest ik er wel is n< amateurbepalingen. Met als gevolg wafq tennis weer werd afgevoerd. Ir in e^8 dook het plotseling als demonstra- 7 er 4port weer op in Mexico. op u Het van een grote opofferingsgezindheid Federatie-beker, reisde ze naar Los blijk de Olympische Spelen haar Angeles om liefderijk in de Nederland- tennispad kruisten. „Ik mis nu het se olympische equipe te worden opge- toernooi in Indianapolis, maar dat kan nomen. „Ik vind het werelds", zei Si- de nationale kampioenschappen voor laten lopen. Nog een jaartje school en dan hoop ik het circuit in te gaan. Als alles goed gaat, word ik misschien ook nog wel prof. En laten we eerlijk zijn, als tennis op de Spelen komt kunnen ze beter overal profs voor toelaten". Tiina Lillak breekt enkel LOS ANGELES Tiina Lil lak blijkt tijdens de olympi sche finale speerwerpen voor de tweede keer in korte tijd haar rechterenkel te hebben gebroken. Na haar tweede po ging moest de Finse wereldre cordhoudster opgeven. De 23-jarige atlete behaalde toch nog zilver met een afstand van 69,00 meter. Dat was 56 centi meter minder dan Tessa San derson, de Engelse winnares. Lillak brak de enkel voor de eerste keer in een landenwed- strijd tegen West-Duitsland op 31 mei. Pas twee weken voor de Spelen kon ze de training hervatten. In Los Angeles be zweek het gewricht andermaal onder de enorme kracht van de afzet. De zilveren medaille bracht allerminst troost. „Ik was gekomen voor het goud, want ik ben de beste speer werpster ter wereld. In mijn onderbewustzijn wist ik ech ter, dat dit zou gebeuren. Ik heb het eenoudig niet willen geloven", aldus de in tranen badende wereldkampioene van Helsinki. Elly van Hulst krijgt reprimande LOS ANGELES Elly van Hulst heeft van de chef d'equi- pe van het NOC, Van Wimers- ma Greidanus, een repriman de gekregen omdat zij zonder mededeling twee dagen buiten het olympische dorp in Los Angeles heeft doorgebracht. De atlete voelde zich gevangen en had zich bij haar privé- coach gevoegd, die geen toe gang heeft tot het dorp. Van Hulst, die op de 800 meter reeds is uitgeschakeld, riskeer de met dit gedrag te worden uitgesloten van de 1500 meter. Guido Alkemade (voorgrond) en John Stavenuiter kenden hun tweede achtereenvolgende slechte dag. LONG BEACH De kansen van de Nederlandse zeil ploegen op een olympische medaille zonken gisteren definitief, zeer diep. John Stavenuiter en Guido Alke made, bij het ingaan van de rustdagen als vijfde ge plaatst en nog serieuze kanshebbers op eremetaal in de 470-categorie, kenden hun tweede achtereenvolgende slechte dag op de grillige Pacific bij Long Beach. Net als maandag koos Stavenuiter gisteren de verkeerde kant van het start-rak. De sterker blazende wind aan de andere zijde van het eerste kruisrak maakte de Medemblikker meteen tot een kansloze. Door de twaalfde en vijftiende positie in de races van deze week is het duo naar de zevende positie gezakt, met te grote achterstanden op de koplopers, van wie de Spanjaard Do- reste de titel veilig stelde. Stavenuiter reageerde laconiek: „Ver liezen is het risico van meedoen". In de Star-klasse kenden Boudewijn Binkhorst en Willem van Walt Meijer, vrijdag nog goed voor de dagzege, opnieuw een slechte dag. Binkhorst werd veertiende. De zevende plaats in het tussenklassement, met de netto-score van 55 punten, geeft het nationale Star-duo geen enkele kans meer op olympisch me taal. Mark Neeleman, de Nederlandse Finn-zeiler, bleek ook niet in staat tot een verrichting van enige allure. De Reeuwijker, die na de Spelen met wedstrijdzeilen stopt, eindigde in de zesde race als elfde. De uitschieter in zijn serie van vijf beste resultaten (9-9-7-10-11) blijft uit. Willy van Bladel en Huub Lambriex benaderden in de zesde wedstrijd eindelijk het niveau, waarop ze volgens de kenners thuis hoorden. Op de Delta-baan kwam wat wind opsteken en onder die omstandigheden vocht het Nederlandse Tornado-duo een felle strijd uit met de Amerikaanse wereldkampioenen Smyth en Glaser. In het laatste kruisrak leidde Van Bladel, maar Smyth kwam beter uit bij de finish en won. De winst van de Amerikaan, die zich zeer wel voelt bij zwaar weer, hield de Nieuwzeelandse outsiders Sellers en Timms overigens niet van de Olympische titel af. Van Bladel zou de eventuele overwinning overigens toch niet achter zijn naam hebben mogen noteren. Bij de meting na af loop, die net als de dopingcontrole na loting wordt uitgevoerd, bleek het grootzeil van de Nederlandse catamaran vijf millime ter te hoog getuigd. Die overtreding kostte een diskwalificatie, de tweede in zes wedstrijden. Van Bladel was de controle verge ten. De Bossche zeiler zal met weinig plezier op de regatta van Long Beach terugkijken. 936 zi MMMMMJ wrnm ..„..gajus, ntip tot rr> rtS V/W PEI£ pfluNSiefc'ÉtÉ F/VlS LOS ANGELES Voor de eerste keer in de ge schiedenis heeft de Vere nigde Staten olympisch goud veroverd op het hip pische hoofdnummer, de strijd om de landenprijs voor springruiters. Al in de eerste manche hadden de Amerikanen in Santa Anita Park een vrijwel ze kere voorsprong geno- Joe Fargis (met Touch of Class), Lesley Burr (Albany), Conrad Homfeld (Albdullah) en Melanie Smith (Calypso) konden het goud in ontvangst nemen. Het zilver was voor Groot-Brittannië, de bronzen medaille naar West-Duitsland. De Amerikaanse ploeg was veruit superieur aan de con currentie. Melanie Smith en Calypso behoefden in de twee de manche niet eens meer aan te treden. De strijd om het zil ver was des te spannender. Voor aanvang van de tweede omloop waren er nog zes kan didaten. Het zware, door Ber- talan de Nemethy gebouwde, parkoers dwong zowel paard als ruiter tot het uiterste. De kwaliteit van de laatste combi natie was beslissend. Voor de Britse ploeg liet John Whita- ker met Ryans Son slechts één steekje vallen. Dat was juist voldoende voor zilver. Paul Schockemöhle kon daar op Deister niets meer aan veran deren. Record aantal toeschouwers LOS ANGELES De olym pische koorts, die heerst in Los Angeles en omgeving, zorgt voor een toeschouwersrecord bij de Spelen. Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisa tiecomité, heeft meegedeeld dat de eerste negen dagen 3.338.957 betalende toeschou wers hebben gebracht. „We zijn op weg naar een nieuw re cord", zei Ueberroth. „Mede omdat wij grotere stadions hebben dan Montreal, zijn wij halverwege al twee keer zo ver, als acht jaar geleden".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11