„Ik vrees mezelf het meest" Chinese successen komen niet uit de lucht vallen ^ie\ OLYMPISCHE SPELEN '84 RIA STALMAN: Boksteam Korea dreigt op te stappen Libanezen met soberheid op Spelen LOS ANGELES Een Stigheid. „Aanvankelijk had ik „vlucht" naar Amerika gedacht dat een gouden me daille niet zoveel waard zou zijn. Maar nu hoeven ze niet meer te komen aanzetten met die en die was er niet. Ik heb nu genoeg bewezen. Die 71,22 had Ria Stalman een ge slaagde studie Frans en betere sportmogelijkhe den moeten opleveren. Vijf jaar later heeft ze het heeft me niet meer motivatie discuswerpen eindelijk gegeven. Ik ben al twee jaar echt onder controle; Frans spreekt ze liever niet. aan het trainen voor een me daille. De zekerheid is wel toe genomen. En als ik vertrou wen heb het goed te doen, dan „De laatste twee jaar had ik gebeurt dat ook. Dan valt alle slechts één doel, al het andere druk weg. Dat heb ik vorig is voorlopig naar de achter- jaar ondervonden tijdens de grond geschoven". Het hoofd wereldkampioenschappen er bij houden, is volgens Ria (waar zij zevende werd, red.). Stalman de belangrijkste ver- Ik had geheel geen last van eiste om na Fanny Blankers- nervositeit. Dat vloeit voort uit -Koen als tweede Nederlandse die zekerheid", vrouw goud te veroveren op Sporten in Nederland heeft een olympisch atletiekonder- Ria Stalman nooit veel bevre- deel. „Door de boycot zijn mijn deging gegeven, al vestigde zij kansen op goud met negentig tien jaar geleden haar eerste procent gestegen. Als het nationale record (54,14). In enigszins meezit moet ik mak- 1976 werd ze met 58,18 door kelijk kunnen winnen, vrees mezelf het meest" De in Tempe „studerende" ex- Ik het NOC niet capabel genoeg geacht om aan de Olympische Spelen in Montreal deel te ne- Haagse, die vrijdag in Los An- men. Dat raakte haar diep. geles in actie komt, heeft zich Wanhopig onderging ze een voor de buitenwereld dit jaar periode van stilstand, totdat zij onverwacht in de meest kans- begin 1977 in de Verenigde rijke positie gemanoeuvreerd. Staten het beloofde sportland Met haar vijftiende verbete- vond. Twaalf keer verbeterde ring van het Nederlands re- zij daar haar beste prestatie, cord (thans op 71,22 meter) waarvan zes keer in Walnut, drong ze na jarenlang volhar- waar zij op 14 juli de schijf den door tot de absolute werp- verder weg zond dan ooit. top. Slechts zes vrouwen gooi- „Ik was er allang mee gestopt den de discus ooit verder. Als als ik in Nederland was geble- westerse houdt Stalman zich als enige op in de kleine eli te-kring. Ria Stalman interesseert zich met collega-krachtpatser Erik de Bruin voor het olympisch computer systeem. In 1977 had ik de sport al voor gezien beschouwd en ik wilde eens kijken hoe het hier De verre worp verbaasde haar is. Gelukkig heb ik het plezier slechts in de relatie met de pe- in het werpen weer gevon- riode waarin deze tot stand den". De kwestie-Montreal zit kwam. „Ik was genezen van haar nog steeds hoog. „Ik. ben een beenblessure en kwam net voor mijn gevoel toen ten on- uit een zware trainingsperiode, rechte gepasseerd, zoals bij- Ik was erg moe en had last voorbeeld nu Nellie Cooman. van spierpijn. Daarom ben ik De mensen in Nederland reali- er van overtuigd dat ik verder seren zich niet hoe belangrijk moet kunnen gooien. Maar dat sport is voor een maatschappe- is erg afhankelijk van de om standigheden". lijke carrière. Het is niet al leen dat wedstrijdje afwerken. De opmerkelijke progressie Sport kan bepalend zijn voor van bijna vier meter, geeft Stalman een prettige bijkom- medaille. Nellie Cooman kan voor hetzelfde geld nu al zeg gen: ik houd het voor gezien en ga iets leukers doen". „In Amerika zetten ze inder daad een wereldrecordhouder aan de kant als hij in één se lectiewedstrijd om wat voor reden niet voldoet. Dat is kei hard, maar wat moeten ze hier anders? Het land bulkt van de kwaliteit. In Nederland wordt veel te weinig gedaan aan sport op hoger niveau, zeker niet op de scholen. Ze ver wachten er dat je je te barsten werkt en op de Olympische Spelen automatisch bij de eer ten. De wijze waarop ze het momenteel brengen stoort me wel. Zoals soms ook de geringe ste acht komt. Ze hebben het waardering voor mijn presta- gewoon veel te hoog in hun bol". De belangstelling voor Stal- man's activiteiten is in de Ver enigde Staten niet bijster groot. Ook niet tijdens de Spe len, waar de schijnwerpers slechts op Amerikaans goud worden gericht. „Het volk is van nature zo nationalistisch, zeker met dit soort evenemen- ties. Een meisje bij mij op de universiteit gooit acht meter minder, maar krijgt veel aan dacht in de pers. Ik heb geen enkel interview gehad. Mijn 71,22 werd met een paar regel tjes afgedaan. Dat irriteert me wel eens. Maar echt storend is het niet. Ik ga gewoon mijn ei gen gang". Toch denkt Stalman niet meer aan een definitieve terugkeer naar Nederland. „Vorig jaar heb ik dat wel overwogen, maar die gedachte is in de loop van deze zomer veranderd, ze ker na de 71,22. Ik heb hier wel eens moeilijke perioden gehad. Zeker als je na een sei zoen weer moet begihnen met dat saaie lopen en al die krachttrainingen. Maar ik heb weer de motivatie om verder te willen, nu ik zo dicht bij het wereldrecord zit. Ik zou trou wens wel gek zijn als ik er nu mee ophield. Na al die jaren keihard werken is het einde lijk wat lucratiever, al zal ik er niet rijk van worden". Haar sponsor keert een premie van 40.000 gulden uit bij het win nen van een gouden medaille. „Dat zijn standaardbedragen voor alle sporters. Al kan ik me voorstellen dat de grote sterren in hun contracten meer hebben bedongen. Win naars op de 800 en 1500 meter zullen, denk ik, beter worden gehonoreerd". Bij een lengte van 1,79 meter weegt Stalman 95 kilogram. Zij is afgevallen; in de winter was de weegschaal nog onver biddelijker: 103 kilogram. „Een ideaal gewicht voor mij als atlete, maar als ik ben ge stopt, wil ik terug naar mijn normale gewicht van 75 kilo. Een dieet volgen lijkt mij vrij eenvoudig. Na al die jaren dat ik die keiharde trainingen heb kunnen opbrengen, is dat een peuleschilletje". Dat is voorlopig nog niet aan de orde voor de inmiddels 31- jarige laatbloeister. De studie Frans laat ze voor wat die is. Vermoedelijk schakelt ze over op communicatie. De journa listiek trekt haar wel. Maar de discus zal nog even hoofdzaak blijven, afhankelijk van even tueel goud komend weekein de. „Die boycot is toeval, de rest koppigheid, stug doorzet ten. De oogkleppen voor en steeds maar weer hard wer ken". ROB VELTHUIS SPORT WORDT NA CULTURELE REVOLUTIE GESTRUCTUREERD LOS ANGELES De vitèerd voor de verschillende Amerikanen vallen mo menteel van de ene ver- parties ten einde het één en ander te verklaren. Moeilijk is dat niet. Terecht wordt er op Sovjet-Unie en vooral Bulga rije aan kwaliteit heeft inge boet. Normaliter zouden de Chinezen nooit in de buurt bazing in de andere. Nie- gewezen dat het toernooi van mand had onderkend dat de gewichtheffers door de af- de, voor het eerst sinds wezigheid van landen als de 1932 weer aanwezige, af vaardiging van de Chinese Volksrepubliek in staat zou zijn de internationale van het goud zijn gekomen, concurrentie op de ver schillende sportdisciplines het hoofd te bieden. Na tuurlijk, de naam van Zhu was bekend. De vermaar de hoogspringer kon Iet- Alleen aan het goud van Xu Hai Feng kleeft een geschiede nis. De 27-jarige kampioen van het vrij pistool-schieten is het produkt van het Chinese sy steem. Elke burger behoort terlijk en figuurlijk niet immers in staat te zijn het land over het hoofd worden gezien. Ook in de turnwe- reld was men nog wel be reid met de Chinezen re kening te houden. Maar wat gebeurt er nu in Los Angeles allemaal? Bij het gewichtheffen verschijnen de kleine mannetjes in eens in de lichte klassen op het podium. Elke dag opmerkelijke veranderingen te verdedigen. Daarom wordt sinds jaar en dag iedereen met wapens vertrouwd gemaakt. Die vaardigheid bleek tijdens de 23e Olympische Spelen van grote waarde. Onbewogen werkte de Chinees zijn reeks af en werd prompt uitgeroe pen tot de nieuwe volksheld. Uitzwermen Want dat is ook één van de kan een medaille worden afgehaald. De doorgaans zo ondoorgron delijke gezichten van de Azia ten stralen dan ook. De Ame rikanen willen natuurlijk die China sinds de culturele revolutie heeft ondergaan. Hoewel de wijzigingen in een traag tempo worden doorge voerd, mag er weer iets. Het uit zich in de keuze van de kleding, het gebruik maken van bonte kleuren en vooral graag weten hoe dat nu alle- door het zoeken van toenade- maal mogelijk was. De uitge breide Chinese delegatie - chef de mission Li Meng Hua bracht een veertigtal officials fnee - wordt regelmatig geïn- ring naar het westen. Boven dien wordt begrepen dat via de sport veel zogenaamde lan ge termijn-doelen eveneens kunnen worden gerealiseerd. De regering stelde; veel geld beschikbaar voor de trainers en coaches om over de wereld uit te zwermen. Overal doken de Chinezen op. Soms brach ten zij atleten mee. Soms niet, maar één ding was altijd het zelfde. De notitieboekjes wa ren constant bij de hand. Ogen en oren werden goed de kost gegeven. Heel langzaam werd de door de jaren heen opgelo pen achterstand weggewerkt. In sommige takken van sport bleek de aanleg van de Chine zen wat groter met als gevolg dat de vooruitgang daar snel ler bespeurbaar was. Zo werd het Chinese damesteam in 1982 eerste op de wereldkam pioenschappen volleybal in Peru. Vorig jaar zette de pro gressie zich voort. Tijdens de negende Aziatische Spelen werd de hegemonie van het tot dan oppermachtige Japan doorbroken. Toen de balans kon worden opgemaakt, ble ken de Chinezen 61 gouden plakken in handen te hebben terwijl de Japanners met 57 medailles tevreden moesten zijn. Nog meer dan deze successen spreken de volgende cijfers aan: vorig jaar kwamen 326 teams en in totaal 3400 atleten in 73 verschillende landen in actie. Het was dan ook volko men ten onrechte dat de Ame rikanen verbaasd waren. Wa ren zij wat minder met hun ei gen sportvedetten bezig ge weest, dan hadden zij eerder kunnen vaststellen dat in het verre China een andere wind was gaan waaien. De Chinese successen komen dan ook ei genlijk helemaal niet uit de lucht vallen. Wang Xun Sheng, de vice- voorzitter van de Chinese sportpers, geeft grif toe dat de sport voor zijn land erg be langrijk is geworden. „We wil len meer zijn dan een tafelten- nisnatie. De regering heeft 350 miljoen dollar uitgetrokken om onze sportmensen snel naar het vereiste niveau te brengen. We gaan ons nu bij voorbeeld richten op de zwem- sport. Er worden overal baden Verleden tijd Hij vertelde ook dat inmiddels het land wordt afgestroopt op zoek naar grote kerels. Man nen met gevoel voor basket bal. Andere takken van sport waarin de Chinezen volgens Xun Sheng graag op korte ter mijn een rol willen spelen zijn waterpolo en voetbal. Bena drukt wordt dat de tijd van de zogenaamde ping-pongdiplo- matie als voltooid verleden tijd. wordt beschouwd. Nog meer dan in het recente verleden wordt de sport gestructureerd. Op school wordt nu al twee uur per dag verplicht gymnas tiekles gegeven. De talenten worden overal uit het giganti sche land tevoorschijn geto verd en in speciale sportinsti tuten ondergebracht. Alleen om deze redenen al kon op de Zhu Jinhua, de wereldrecordhouder hoogspringen, i toonaangevende Chinese atleet. Bovendien kwam er nog iets bij. Xun Sheng weer: „We doen alles samen. Niet alleen in de fabrieken, maar ook in de sport. Het is voor het land". Typerend voor de nieuwe aan pak is ook de openhartigheid waarmee de Chinezen te werk gaan. In het verleden moesten vragen altijd schriftelijk wor den gesteld. Er werd dan soms urenlang door meerdere perso nen gediscussieerd alvorens een antwoord kon w'orden ge geven. In Los Angeles gaat dat allemaal anders. Zelfs laat Sun Wei Xue, één van de begelei ders, vriendelijk weten dat de woordvoerder Chia Wei Woo eventueel wel bereid is ook te lefonisch nog wat toelichtin gen te verstrekken. Om het werken nog wat gemakkelij ker te rnaken, wordt voorts de nodige documentatie over sport in China overhandigd. Fraaie boekwerken waarin zelfs advertenties zijn opgeno men. Heel anders dat het pro- pangadamateriaal op vooroor logs papier dat een drietal ja ren geleden nog werd ver strekt. nuttig is grote sportevenemen ten naar de republiek te halen. Dat betekent de komst van buitenlanders en dus deviezen. Hoewel nog niet officieel, leidt dat er toe dat China laat door schemeren interesse te hebben voor de organisatie van de Aziatische Spelen van 1990. Bovendien wordt het IOC in het oor gefluisterd dat het land in het jaar 2000 waarschijnlijk gereed zou zijn voor het hou den van de Olympische Spe len. Als het aan de Chinese leiders ligt, blijven de Spelen dus nog wel een poosje be staan. Was er werkelijk ie mand die dacht dat de politiek de sport zou loslaten? PETER VAN PUTTEN China blijkt ook in dit opzicht heel snel te hebben geleerd. Dat blijkt eveneens uit de me dedeling dat de sportprestaties vingers worden uitgerekend mits aansprekend met een sti- dat China zich snel aan het in- pendium van tweeduizend ternationale sportfront zou gulden zullen worden gehono- manifesteren. reerd. China beseft goed de Daniel Kagchelland anno 1936 op de schouders van zijn porters. Zeiler Daniel Kagchellant „Ik moest de tol betalen voor gouden medaille DEN HAAG In de vele het programma. Drie dat verschillende klassen behaal- van werden gewon n? deii Nederlandse zeilers tij- Tweemaal werd hij tweec dens de tot nu toe gehouden eenmaal vierde en een mi Olympische Spelen drie keer zesde. „Ik was nogal be hot goud, vier keer zilver en vier lijk zwaar. Daar stond keer brons. De eerste Olym- hoop kracht tegenover, pische zeilwedstrijden wer- wedstrijden gingen den gehouden in 1896 in door. Eén keer zelfs bij ivf/il Griekenland, in de Baai van kracht negen. Soms duuri Salamis. In de olympische een wedstrijd vier uur eenheidsklasse, de internatio- kwam je helemaal kap1 nale Olympia-jollen, kwam weer aan de kant. Maar één Nederlander ooit in het had het er allemaal bezit van de gouden medail- over". Ie. Dat was de in Rotterdam geboren en thans in de Haag- In Rotterdam volgde se Vreeswijkstraat wonende thuiskomst voor Kagi Daniel Kagchelland. een grote huldiging. Buiten een geweldige tijd, ren heel wat mensen op die ik niet snel zal vergeten, been. Ik was lid van de tal heb ik aan het zeilen een terdamse zeilvereniging A0r, paar kapotte knieën en de bijna alle leden waren aak nodige rugklachten overge- wezig. Het was erg leuk 4^ houden. Het was vroeger mijn vrouw deelde in voor ons bikkelhard vechten, feestvreugde. De gouden rrPn° In 1936 ging ik naar de daille moest ik natuurlmlï- Olympische Spelen in de we- steeds laten zien. Ik heel h tenschap dat ik daar een me- nog steeds erg veel waar^nc daille kon winnen. Anders aan die plak. Hij is opgebój^r kwam je echt niet voor uit- gen in een kluis op de ban. zending in aanmerking". Het is toch verschrikkelrnc Als de dag van gisteren weet wat de wielrenner Arie vjs de inmiddels 70-jarige Daniel - Vliet is overkomen, dat z;)lis< Kagchelland nog te vertellen medailles tijdens een tei hoe de selectie voor de Spe- toonstelling werden gest gr len tot stand kwam. „Het was len". tisc een selectie van zo'n veertig In 1940 mocht Daniel Ka,ube man. Uiteindelijk bleven er chelland zonder voorselectie vijf over. Die kwamen, in naar de Spelen. Maar <d i door het watersportverbond Tweede Wereldoorlog tr<bgn speciaal aangekochte boten, een streep door de rekenirk[\t in een aantal wedstrijden te- In 1950 is Daniel Kagchat g gen elkaar uit. Dat was vech- land met de wedstrijdsport ten op het water. Uiteindelijk gestopt. Maar hij volgt hin i was ik de sterkste en ging de zeilen nog steeds op de vo^\ u Zaandammer Riekes van der Zijn 40-jarige zoon Rien ter Stadt als reserve mee naar kampioen van Nederland rste Kiel": dezelfde klasse waarin vad\ Vo Zeven wedstrijden stonden er goud won op de 01ympiscie\eT voor Daniel Kagchelland op Spelen. Kagchelland se/n'tsto zit in de protestcommissiern van het watersportverbond^rn Daniël Kagchelland is nt arr steeds graag op het watq te Hoewel hij niet meer in e<38 d zeilboot stapt, trekt hij er 4poi goed weer nog steeds op u in zijn motorboot. „Het heerlijk om op het water zijn. En nu is het echt on^^, spannen, dat was in 1936 zi (ADVERTENTIE) TEXEN MEX OP DE OLYMPISCHE SPELEN CeidaeSouocMit lei WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGIS- LOS ANGELES De jurering bij het olympisch bokstoernooi stond gisteren op nieuw ter discussie. Het Zuidkoreaanse team dreigde zelfs met opstappen, nadat hun kopman, de lichtweltergewicht Kim Dong-Kil, in de kwartfinales verloor van de Amerikaan Jerry Page. Dat was een zeer discutabele beslissing van de jury. De nummer één van de wereldranglijst raak te de Amerikaan in de derde ronde waar hij wilde. Hij had alleen de pech dat Page op zijn benen bleef staan. In moeilijke momenten genoot Page ook de steun van de arbiter, die een losgeraakte veter con stateerde. „We overwegen serieus ops uit het bokstoernooi terug te trekken", ver klaarde Oh Soo-In, de vice-voörzitter van de Zuidkoreaanse boksbond. „We hebben een officieel protest ingediend tegen de jury-waardering van 4-1 in het nadeel van onze bokser". De protestcommissie kan de jury-waarde ring ongedaan maken en een verliezer tot winnaar uitroepen. „Wii hebben veel mensen gesproken, die allen vonden dat de uitslag niet juist was", zei Oh. Op de vraag of hij vond dat de Amerikaanse boksers bevoordeeld werden, antwoordde hij volmondig: „Ja". Cardiff Gondwe uit Malawi riep gisteren over de bokswedstrijden: Wij boksen te gen heel Amerika in de ring". Gondwe had het over vlieggewicht Peter Ayesu van zijn ploeg, die met 5-0 verloor van Peter McCrory. Hij vocht de overwinning van de Amerikaan niet aan, maar hij vond wel dat het krachtsverschil lang niet zo duidelijk was geweest. De Algerijnse bokscoach Lonnes Lahiani schreef de nipte nederlaag van zijn pupil Mohamid Bouchiche tegen de Canadees Willie de Wit aan showbusiness-redenen toe. „De organisatoren willen een finale tussen De Wit en de Amerikaan Henry Killman. Dus moest De Wit winnen". Be nadeelde Nigerianen spraken op het hoog ste olympische niveau van discriminatie. LOS ANGELES Vraag aan een Libanese atleet in Los An- „Waarom bestaat uw hij burgerpiloot, maar door de talloze bombardementen in zijn land is hij vaak gedwon- ploeg voornamelijk uit sprin- gen aan de grond te blijven. ters". Antwoord: „Omdat je snel moet zijn om de bommen te ontlopen in Beiroet". Het Dat gaf hem volop gelegen heid tot trainen. „Het klinkt misschien tegenstrijdig, maar oorlogsgeweld in Libanon is als sportman heb ik van de ook tijdens de Olympische Spelen te horen. „Maar", ver zekert Daniël Darricau, „van tijd tot tijd moet je lachen, an ders word je gek". Darricau is de oudste van twee schermende broers in Los An- oorlog kunnen profiteren. Ik was op en top voorbereid". Niet iedereen heeft de olympi sche deelneming volgens plan kunnen afwerken. Zeina Mina, de beste zevenkampster geles. In het dagelijks leven is van het land, was door de ver woestingen in Beiroet, aange richt door de vechtende partij en, gedwongen tot het lopen van de 400 meter. „Ik kon nergens in een stadion trainen voor de technische nummers. Lopen kon wel, op het strand of waar dan ook, tussen de bombardementen door. Dat ging prima en het hielp me de rest te vergeten", aldus de at lete die uit bezorgdheid voor de achtergebleven landgeno ten en eerbied voor de slacht offers het olympische feest met gepaste soberheid vie De vroege uitschakeling!*,, iedereen ten spijt kan de gedachte aan thuis d ,heid over het verblijf i Angeles overschaduwen, ongerustheid blijft, weet nooit wat er gebeurt^ zijn burgers, die daarjj/ sterven", verwoordt Henij/e jongste van de schen broers, de gevoelens v Libanezen, veertig in ged het in meerdere opzicf zonnige Californië.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10