Italië treurt om verdwenen99 toeristen Peres onderhandelt op twee fronten Mijnenvegers YS naar Golf van Sue» Thatcher krijgt gelijk in zaak Cheltenham Rabobank O Sacharov niet meej^ in hongerstaking maar in ziekenhuis: Ziele- herder en zijn g hond g! Tijdens mijn vakantie past de Rabobank op mijn spulletjes. Kaping snel ten einde BUITENLAMP Geidae Sotno/nt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 PACINI Nederlandse jongen (18) vermoordt bejaarde Francaise MARSEILLE Een 18-jarige Nederlander heeft vorige week in het dorp Miramas in de buurt van Marseille (Zuid-Frankrijk) een 78- jarige vrouw op gruwelijke wijze vermoord. De Nederlander was bezig in te breken in een wo ning waarvan de bewoners op vakantie waren, toen hij door de bejaarde buurvrouw, die op het geluid afkwam, werd gestoord. Hij zou haar met een houweel en een bijl hebben ge slagen en vervolgens gewurgd. De politie, die op verzoek van haar kinderen op zoek was naar de bejaarde vrouw, vond haar lichaam in een tuinhuisje. Even later werd de Nederlan der gevonden, die nadat hij het huis niet had kunnen binnenkomen, op de veranda was gaan slapen. Hij heeft de moord bekend en is opgesloten in de gevangenis van Marseille. Herdenking De herdenking van de ontplof fing van de eer ste atoombom, gisteren 39 jaar geleden boven Horoshima, is op de hele wereld aangegrepen voor demonstra ties en betogin gen. In Stuttgart werd „eerste hulp" verleend aan „slachtof fers" van een atoomaanval. Unieke muntenvondst in Sovjet-Unie MOSKOU In de buurt van Bukhara in het Aziatische deel van de Sovjet-Unie zijn zil veren munten gevonden die 22 eeuwen geleden zijn geslagen en die de beeldenaar bevatten van koning Euthydemus, die van 235 tot 200 voor Christus regeerde in het Bactrisch- -Griekse koninkrijk. Op de keerzijde van de munten staat de Griekse held Heracles. Bac- trisch-Griekse munten zijn al eerder gevonden, maar nooit zoveel tegelijk. Greenpeace mag DDR niet in AMSTERDAM Het schip de „Sirius" van de internationale milieu-organisa tie Greenpeace is gisteren voor anker gegaan voor de Oostduitse havenstad Rostock. Het schip bevindt zich in in ternationale wateren, omringd door ze ven schepen de Oostduitse marine. Greenpeace had de DDR-autoriteiten gevraagd om toestemming voor een be zoek aan Rostock voor een discussie met politici en vredesgroepen over mo gelijke initiatieven tussen Oost en West tot stopzetting van atoomproeven. Dat verzoek is door de DDR afgewezen. De reis van de Sirius is onderdeel van een internationale campagne van Green peace tegen kernproeven. I HA4 ilten een ituele olie (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Uit San Remo, Rimini, Capri, Bari, Taor- mina, uit het noordelijke merengebied en uit alle andere bekende Italiaanse toeristenstreken komen sombere berichten over het verloop van het huidi ge toeristenseizoen. Voor naamste bron van inkom sten in Italië is het toeris me en iedere toerist die wegblijft kost de gemeen schap miljarden lires (mil joenen guldens). Het zomers praktisch geheel „Duitse", eiland Ischia, in de baai van Napels, kan nog wel vijftig procent meer gasten hebben dan nu het geval is. Venetië, Italië's beroemdste toeristenoord, mist twintig procent bezoekers. San Remo en Rimini zijn nog bij lange na niet uitverkocht en de be roemde Siciliaanse oostkust (bij Taormina) heeft tien tot vijftien procent minder gasten geregistreerd dan het vorig jaar. Prijzen De oorzaak? De leiders van de Italiaanse toeristische indus trie zijn het daarover roerend eens: Italië heeft zich de markt uitgeprijst. Terwijl Italianen en buitenlanders dit jaar als gevolg van de economische si tuatie minder te verteren heb ben dan anders, is toeristisch Italië doorgegaan met het ver hogen van de prijzen van de hotels, de strandparasols en van het eten en het drinken. Zelfs de pizza heeft er aan moeten geloven en is twaalf tot vijftien procent duurder dan vorig jaar. „De buitenlan ders gaan naar Griekenland, naar Joegoslavië, waar het twintig procent goedkoper is en de prijzen soms onder het niveau van 1983 zijn gebracht, speciaal om buitenlanders te trekken", aldus een functiona ris. Italië heeft deze zelfkastij ding niet op kunnen brengen en weent nu over zijn „ver dwenen" buitenlandse toeris ten. Chaos Afgezien van de prijzen is er voor veel toeristen altijd nog een belangrijke reden om Ita lië te mijden: de chaos in het vervoer, de aanhoudende sta kingen en de onbetrouwbaar heid van zijn diensten. Daar van heeft Italië in het voorsei zoen zijn portie gehad. Maar nu de vakbonden hebben be sloten zich een flinke zelfbe perking bij hun sociale acties op te leggen, gaat het in de vervoerssector ineens een stuk beter. Voor het eerst in tien jaar is de vakantie-uittocht van begin augustus zonder problemen verlopen. De trei nen reden op tijd, de vliegvel den functioneerden, en de rij wachtenden voor de boot naar Sardinië was nooit al te lang. En dat is een ongekende weel de. Maar de laatste dagen is het in Venetië weer helemaal mis. Werknemers van het openbaar vervoer (scheepvaart en vliegveld) hebben over juli nog geen salaris ontvangen en weigeren nu aan het werk te gaan, zolang er geen geld is. De stad is de laatste vier dagen alleen nog per spoor of over de weg te bereiken. Maar dit is in Italië een geïsoleerd incident. Files De toeristen die Italië per auto bezoeken, hebben dit jaar (eveneens voor de eerste keer) niets te klagen gehad over fi les op de autostrada. Er waren wat opstoppingen bij de tolbar- rières, maar van de noodtoes tanden van andere jaren kon nu niet worden gesproken. Het vrij soepele verloop van het wegverkeer dit jaar is te dan ken aan het optreden van de politie. Deze heeft rigoreus toegezien op naleving van het verbod voor vrachtauto's om zich in het weekeinde op de weg te begeven. Duizenden trucks zijn van de weg gehaald en zwaar beboet. De ijverige politie trad af en toe zo streng tegen het vrachtverkeer op, dat de chauffeurs dreigden de autostrada met hun vrachtwa gens te blokkeren. Maar zover is het gelukkig nog niet geko men. Anders zou de ramp niet meer te overzien zijn geweest. Pizza De toeristen die ondanks de ongunstige voortekenen Italië toch als vakantiebestemming hebben uitgekozen, zullen er MOSKOU De dissidente Russische atoomgePfanc Andrei Sacharov heeft zijn op 2 mei begonnen h^ De staking beëindigd, maar is gedwongen in een z»iten-l huis opgenomen. Zijn vrouw, Jelena Bonner, is (naar klaagd wegens „anti-Sovjetpropaganda". DaarvoflUad zij worden veroordeeld tot drie jaar werkkamF hebben kennissen van het echtpaar Sacharov iifeanerJ kou bekendgemaakt. [en v; |o teg De kennissen zeiden da; gelopen zondag kort f hebben gehad met Jelenjjari ner, die zich evenals Sa nog steeds in Gorki bCKlI De stad Gorki, zo'n 40Lnl( meter buiten Moskou, i buitenlanders verbode()tOC bied. Sacharov begon zijn rfCDA staking begin mei, onjlope zijn vrouw een uitreisvi^ei te dwingen. Zij zou in dtuur nigde Staten een oogof. kunnen ondergaan. Wl10113 de atoomgeleerde zijn lPe§* staking heeft opgegevl r( niet bekend. Evenmin |toe kend wanneer het proven gen Jelena Bonner zal nen. iber de door het soepele wegverkeer, door de afwezigheid van de stakingen en door de lege plekken in de hotels geen spijt van hebben gehad. De hoge Italiaanse prijzen trachten zij te voorkomen door kritischer te kopen. De hotel- en restau ranthouders constateren bij de buitenlanders deze keer een grotere bezorgdheid over het budget. Er wordt zelden nog met de ogen dicht gekocht, en de panini imbottini (belegde broodjes) en pizza's uit het vuistje vervangen de copieuze en veel te dure maaltijden in de restaurants, tot groot ver driet van de Italiaanse horeca. Voor het volgend jaar is een campagne aangekondigd om de toeristische tarieven niet te verhogen, zoals dit jaar in vele concurrerende landen. MUNCHEN De jongste sou teneur van München, een Joe goslavische jongen van 13 jaar die zijn Westduitse vriendin netje van 14 had overgehaald om zich voor geld te prostitue ren, is na voorgeleiding aan de kinderrechter teruggestuurd naar zijn geboorteland. De minderjarige souteneur vertel de aan de rechter dat hij het meisje voor tussen de 100 en 500 mark ter beschikking van Arabische zakenlieden had ge steld. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Als alle po litici in Israël zich aan hun woord houden, dan zal het land tot in lengte der dagen stuurloos blij ven. Die conclusie mag worden getrokken uit al les wat er in de afgelopen veertien dagen is gezegd over de uitslag van de parlementsverkiezingen en over de toekomstige regering. De benoeming van de leider van de Arbeiderspartij, Shi mon Peres, tot kabinetsforma teur is niet meer dan een klei ne stap in het proces, dat uit eindelijk een nieuw kabinet moet opleveren. Zijn aanwij zing tot formateur betekent niet, dat de mismoedig stem mende politieke chaos, die de kiezers op 23 juli hebben aan gericht, nu een ordelijker aan zien heeft gekregen. Het bete kent hooguit dat president Herzog van mening is, dat Pe res bij de vorming van een re gering minder kans heeft om falen, dan Likoed-leider Sha- President Herzog is voorstan der van een regering van na tionale eenheid. Hij heeft voor die mening de steun van het grootste deel van de publieke opinie. Een kabinet met zowel de Arbeiderspartij als Likoed is nodig, zo meent men in Is raël. Alleen zo'n regering kan de grote economische moeilijk heden, waarin het land ver keert, te lijf gaan. Maar de brede steun voor een nationaal kabinet heeft vooral ook psychologische oorzaken. Het Israëlische publiek is na de nacht van 23 op 24 juli wakker geworden met een ka ter. Nog nooit is het land zo verdeeld geweest. De roep om nationale eenheid lijkt daarom een massaal berouw voor de op 23 juli in de stemlokalen begane zonde. In menig commentaar wordt ook gesmeekt om een herzie ning van het Israëlische kies stelsel dat, net als in Neder land, is gebaseerd op evenredi ge vertegenwoordiging. Als er maar eenmaal is afgerekend met het grote aantal kleine partijen, zou de politiek aan duidelijkheid winnen, zo wordt hier geredeneerd. En al leen een regering van Arbei derspartij en Likoed is in staat een wijziging van het kiesstel sel door te voeren. Verdeeldheid camoufleren Dat laatste is wel waar, maar een verhoging van de kies drempel kan hooguit de inter ne verdeeldheid camoufleren. De kleine partijen zullen bij parlementsverkiezingen hun krachten bundelen, om weer uiteen te spatten in kleinere groepen, als zij eenmaal zijn gekozen. Wat bekend staat als de „Ar beiderspartij" is in feite ook een samenbundeling van een aantal links-georiënteerde po litieke groeperingen. De groot ste daarvan zijn Mapai (de Ar beiderspartij) en de linkse Ma- pam. De verschillen tussen beiden komen scherp tot ui ting, als het erom gaat com promissen te sluiten met poli tieke tegenstanders. Vertegen woordigers van de Mapam hebben gezegd niets te voelen voor een regering van natio nale eenheid met de Likoed. De Arbeiderspartij zou daar voor immers veel concessies moeten doen. Zonder de steun van de 6 tot de Mapam beho rende fraktiegenoten zal het Peres zeer moeilijk vallen, met de Likoed tot overeenstem ming te komen. In dat geval zou Shamir immers de Arbei derspartij niet langer als de grootste partij beschouwen en zelf aanspraak gaan maken op het premierschap. Een mogelijke ontspannings formule is het afgelopen weekeinde geopperd door Jos- si Sarid, lid van de linkervleu gel van de Arbeiderspartij. Hij stelde voor dat de Mapam-le- den hun steun uitspreken voor iedere, door Peres te vormen regering. Daarna, als het kabi net aan het werk gaat, zou er over ieder voorstel naar eigen geweten gestemd kunnen wor den. De Mapam en de Beweging voor Burgerrechten voelen in feite alleen voor toetreding tot een door de Arbeiderspartij geleid kabinet, waarvan de Li koed geen deel uitmaakt. Maar in het gunstigste geval heeft zo'n regering niet meer dan 61 van de 120 parlementsleden achter zich. Om aan de 61 ze tels te komen, zal Peres echter nog zeer hard moeten trekken aan de Jahad-partij van oud minister van Defensie Ezer Weizman (3 zetels), de ultra orthodoxe Agoedat Israël (2 zetels) en de Nationale Reli gieuze Partij (4 zetels). De Na tionale Religieuze Partij heeft officieel laten weten alleen een regering van nationale eenheid te willen. Maar haar vertegenwoordigers zullen ie dere poging boycotten om tot een ander soort kabinet te ko men. Niet heilig Maar het woord van politici is niet heilig en Peres zal daarom zeker het uiterste doen om de NRP alsnog tot andere gedach ten te brengen. Agoedat Israël had aanvankelijk steun be loofd aan de Likoed, maar lijkt sinds enkele dagen toch weer geneigd de Arbeiderspartij te steunen. Agoedat-leider Shapi- ra heeft gezegd geen mogelijk heden te zien voor een rege ring van nationale eenheid. In politiek opzicht is de niet- zionistische Agoedat Israël be reid tpt vergaande concessies, maar weigert een soepele hou ding in te nemen ten aanzien van religieuze zaken. De con cessies, die Peres zou moeten doen aan de NRP en de Agoe dat, zouden voor zijn linkse coalitiepartners weieens zeer moeilijk te slikken kunnen zijn. Peres, die nu probeert een regering van nationale een heid samen te stellen, blijft on dertussen uitkijken naar een kabinet met religieuze en link se partijen. Hij onderhandelt dus op twee fronten. Maar welke regering er ook gefor meerd zal gaan worden, een toonbeeld van eensgezindheid zal het waarschijnlijk niet worden. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM 6oed,ikul blijven leen met twe je een unpdkken.. Hom hier. leger hpet U ra b •offe 1 1 (eed! STOCKHOLM KJ Zweedse regering nj,n(j zich buigen over voc vraag of de lutherse fes fc tor Aslög Forsell uit. aar Noordzweedse gemee me Porjus zijn hond r&t it meenemen op zijn paien. rale reizen. Forsell m in een dunbevolkte la-aL streek ten noorden de Poolkring gemeeiiep leden bezoeken waai hij door een nation^1 park moet reizen. M^. daar mogen zich tusf^ mei en december gL v, honden ophouden. K o; ministerie voor milieuLro heer wil voor pastor Kis sell geen uitzonderfear maken. Daarom heeftjt te zich gewend tot de rejcek» ring. Zijn motief is jd v. hij in de eenzaamheid vli het gezelschap van i\ rc hond is aangewezen, hul WASHINGTON/KAIRO De Amerikaanse regering heeft een aantal helikopters, die voorzien zijn van mijnen- veegapparatuur, naar de Golf van Suez gezonden. Met be hulp van een Amerikaans be geleidingsschip zullen Ameri kanen in samenwerking met Egypte in dit gedeelte van de Rode Zee mijnen gaan ruimen. Dit is vanochtend bekend ge maakt door een woordvoerder van het Pentagon. Hij zei dat hiermee was voldaan aan een verzoek van Egypte, dat de controle uitoefent over de Golf van Suez. De Egyptische regering,, die zich in toenemende mate be zorgd maakt over het scheep vaartverkeer in de Rode Zee en door het Suez-Kanaal, heeft voor het ruimen van de mij nen ook de hulp ingeroepen van Groot-Brittannië. In Lon den wordt nog op het Egypti sche verzoek gestudeerd. De Franse minister van defensie, Hernu, heeft inmiddels al la ten weten dat zijn land bereid is de nodige assistentie te ver lenen. De Britse marine heeft vier mijnenvegers in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee, terwijl zich eveneens vier mijnenvegers van de Franse marine in de Rode Zee voor de kust van Djiboeti bevinden. De Egyptische minister van defensie heeft gisteren ver klaard over aanwijzingen te beschikken, dat twee landen verantwoordelijk zijn voor het leggen van de mijnen in de Rode Zee. De namen van de twee landen gaf hij echter niet. In Kairo wordt aany men, dat de minister doelt! U Libië en Iran. In anonienl lefoontjes naar persbureaih-x»; Londen is de verantwoihee lijkheid voor het leggenw-ja; de mijnen opgeëist doofcjp Arabische Jihad (Heilige lon<j log). Deze organisatie verder laten weten, dat|n mijnen in de Rode Zee zij()ie, legd. (ADVERTENTIE) LONDEN Een Britse rechter-van-beroep heeft uit gesproken dat de regering-Thatcher in haar recht stond, toen zij het personeel van het belangrijkste na tionale centrum voor elektronische spionage in Chel tenham verbood lid van een vakbond te worden of te blijven. Met deze uitspraak is het vonnis van een lagere rechter verval len, die eerder geoordeeld had dat de regering had nagelaten zorgvuldig met het personeel en de vakbonden overleg te plegen voordat ze het verbod instelde. De regering besloot tot dit ver bod „op grond van de nationale veiligheid". Vertegenwoordigers van de vakbond verklaarden dat ze de zaak nu zullen voorleg gen aan het Hogerhuis, de hoogste beroepsinstantie van Groot- -Brittannië. Op het „afluistercentrum" te Cheltenham werken ongeveer 10.000 technici en vertalers. Het is hun dagelijks werk de radio signalen en communicatie-kanalen van de Sovjet-Unie en ande re Oosteuropese landen af te luisteren en de opgevangen berich ten te vertalen. Souteneur(tje) van 13 Franse commando's buigen zich over de Duitse kaper van het vrachtvliegtuig, die in het toestel werd overmeesterd en naar buiten gedragen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Op het vliegveld van Marseille heeft een een heid van de Franse anti-terro ristenbrigade gistermiddag zonder bloedvergieten een ein de gemaakt aan de kaping van een vrachtvliegtuig van de Franse maatschappij SFAIR. De kaper, een Duitser van on geveer 25 jaar, wilde het vlieg tuig, dat met 35 ton bouwma teriaal onderweg was van Marseille naar Djanet in Alge rije, naar de Verenigde Staten laten vliegen. Hij verklaarde dat hij in Duitsland wordt ge zocht en in Amerika een nieuw leven wilde beginnen. De piloot besloot rechtsomkeer te maken naar Marseille, waar zou worden bijgetankt. Daar werd de kaper door als lucht havenpersoneel vermomde commando's overmeesterd. Niemand raakt zijn waarde volle spulletjes graag kwijt, nietwaar? Nu was ik laatst bij de Rabobank om er een aantal vakantiezaken te regelen, zoals de reis zelf, een reis verzekering, buitenlands geld, reischeques enz. Toen maakten ze me er op attent, dat ik waardevolle zaken bij hen in bewaring kon geven. Veilig achter slot en grendel. Prima service van de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. Vakmensen inVakantiewensen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6