fauna en flora krijgen nieuwekansen in polderpark Cronesteyn «cremeente moet zelf particulier voor eldenonderhoud in de arm nemen Ciidae Sou/toni DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 »n belofte voor een schone toekomst: In fase I kwam dit stukje Cronesteyns glorie al tot stand, shllderachtige „verlatenheid" binnen een areaal van 90 ha. ■veeri jicht en er? issen' et lar haëïOG EVEN STUG DOORWERKEN— VOOR DE GEMEENTE LEIDEN—NAAR EEN WENKEND PERSPECTIEF de Zo Maast iteress >r de j elegei Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. V nouds is de Kleine Dnesteynse polder, die ingericht wordt tot stralend polderpark, rijk weidegebied ge it. Een derde van de ihikbare „parkgrond" als zodanig terug te den zijn op de weiden de noordwesthoek, het vee van de inpalende" veehou- doodgemoedereerd blijven grazen. Hier jft het agrarisch ge- ik dus gehandhaafd. - dat rijke weidegebied j|||§rd voor het laatst in een inventarisatie n de flora opgesteld. Jen vond toen onge iler 150 soorten en die jlden we terughalen", plaatsvervangend ofd Directie Groen, af- Jling Plantsoenen, Cornet. week dan wordt het re- iat gepubliceerd van de recente inventarisatie het polderpark Cro- iteyn. Cornet (let op het ordbeeld, daar zit een jkje Cronesteyn in): „Op 2 zijn die 150 soorten ook lerdaad teruggevonden. In r zelfs veel mèèr ge- j^nden: circa 230 planten- later>rten- 's erS leuk« zou ferbllji 10 le6gen". Hij zegt dit Vlakbij de Lammenbrug is men begonnen (vla een aanbesteding op de ..vrije markt") met de aanleg van een nieuwe ontsluiting van het polderpark Cronesteyn: een fiets- en wandelpad zoe ken zich gefundeerd een weg door de herboren polder. overigens in alle heid. Op een leeg kantoor van de gemeentelijke sub-fa culteit „directie groen" in het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht. Zijn opmerkingen mag je geplaatst zien in de duidelijke context van een volop heersende komkom mertijd, die de media tot alle (on)mogelijke inventiviteit aanzet. Aantrekkelijk milieu Het '83 vegetatie-rapport puilt uit van de variaties. Me neer Cornet wijst naar laag gelegen oeverranden van slo ten, ingetrapt door koeiepo- ten: „Op die manier krijg je een aantrekkelijk milieu voor vochtminnende soorten als Dotter-, Pinksterbloem, Moerasrolklaver, Water WM munt, Moerasvergeet-me- nietje en Moeraswalstro. De hoger gelegen berm langs de Mallesloot, bij de spoorbaan, was gastvrij voor, onder an dere, Kropaar, Beemdlang- bloem, Duizendblad, Fluitek- ruid. Madelief, Zachte ooievaarsbek, Herderstasje, Paardebloem en Akkerdis- tel". Zo kun je een hele tijd en de hele polder doorgaan en de oplettende bezoeker zal veel van de 230 soorten kunnen tegenkomen: Beekpunge, Pijptorkruid, Slanke water kers, zelfs de Zeegroene muur. Er zijn sloten met veel Waternavel en Holpijp, Wa tergentiaan. De oevers van de eeuwenoude Vrouwevaart behoren tot de soortenrijkere oeverbegroeihgen van het polderpark, met veel water planten ook: Kikkerbeet, Gele plomp, Waterlelie, Puntkroos, Glanzend fon teinkruid; aan de zijwetering bij het gemaal werden Echte valeriaan, Kalmoes, Water- zuring, Grote egelskop en Grote Waterweegbree aange troffen. Ja, de flora maakt het erg bont, in het polder- park Cronesteyn. Een halve pagina vol kinderen der na tuur: Wolfspoot en Zoutgras, Timotheegras, Ruwe smele. Schijf Kamille, Canadese Fijnstraal, maar netzogoed Braam, Robertskruid, Tand- zaad, Hop, Waterpest, Noorse esdoorn, Vlier en Schietwilg, Het Reigersbos: een hoog om-singeld bastion, temidden waarvan de reigers hun kraamkamers hebben. Om van de bijenstal nog maar niet te spreken. niet te vergeten ook de Zach te dravik en Ereprijs, een kli mopblad. En, vertederend ik noem het nogmaals; het wordt toch al zo weinig ge noemd de Capsella bursa- pastoris, ofwel het Herder stasje. Broedvogeltoekomst Daarbij past zich glorieus de fauna aan. En passant namen de rapporteurs in '83 „even" het broedvogelbestand mee. Cronesteyn, een domein voor zowel weidevogels als de zangvogels (in de bosgebie den en boomsingels). Het aantal futen was toegeno men, evenals de blauwe rei gers die, overigens, in het Reigersbos dicht bij het ka naal hun eigen broedkolonie hebben. Er was een aardig bestand aan winterkoningen; daar waren ook de fitis, tjift jaf, spotvogel en tuinfluiter, ekster en Vlaamse gaai. Koe koek en gierzwaluw (te wei nig nestelgelegenheid in het gebied, tot nog toe) zijn als broedvogel verdwenen. Dat geldt ook voor de patrijs, maar er is hoop op zijn terug komst als de aanlegwerk- zaamheden achter de rug zijn. Nog meer vogelsoorten heb ben, door zoveel menselijke activiteiten verontrust, de laatste paar jaar Cronesteyn de gevederde rug toegekeerd: Nachtegaal, de Kleine Kara- kiet en de Rietzanger, Grutto en Tureluur, de Grauwe Vliegenvanger, Rietgors, Groenling en Veldleeuwerik. Als het terrein eenmaal ge stabiliseerd zal zijn, behoort hun terugkeer naar het pol derpark tot de mogelijkhe den. In elk geval wordt in het rapport aangetekend: „Op deze vogels dient in een volgend jaar extra gelet te worden". Helaas staan ook de Zomertaling en de Slobeend sterk onder druk. Als eens de graafmachines en zandauto's en ander verstorend opbouw werk tot rust zijn gekomen, kunnen de vogels zich in Cronesteyn revancheren. Ook tot 's mensen lust. Rust- en voedselgebied; dat is het polderpark bij uitstek. Ook voor Kraaien, Kauwen, Spreeuwen en Kokmeeuwen. Zaterdagmiddag was ik ge tuige van een enerverend on deronsje: een razende meeuw die een uitgebreid luchtge vecht aanging met een slink se, als „duikbommenwerper" gecamoufleerde, torenvalk die te dicht tot de piepende meeuwenjongen was doorge drongen. Hier ging de natuur adembenemend fel te keer. De aanval is de beste verde diging. De meeuw trok als brutaalste aan het langste eind en het valkje kon z'n heil elders gaan zoeken. Dan maar weer terug naar de rijksweg om even terzijde te gaan staan „bidden". Daar zien we de jagende valkjes immers het meest: boven de verhoogde zandlichamen, die de snelwegen torsen en de woon- en verblijfplaats vor men voor de veldmuis. Van zulke tonelen trekken zich, in en om de sloten, het Wit- gatje, de Watersnip, de Oeverloper en de Visdief zich niets aan. In '82 verbleef een Ooievaar enige uren op het weiland achter het land- goedbos. En als doortrekker werd de Tapuit (geenszins fa milie van de meer gekende Flapuit) gesignaleerd. Aanbe veling in de „broedvogel-in- ventarisatie": „Het totaalplan biedt goede aanknopingspun ten voor behoud en toename van de vogelstand. In dit ver band zou het goed zijn wat grotere stukken moerasachtig gebied met veel riet te creë ren". Cronesteyns „peetva der" Cornet: „Dergelijke aan bevelingen, vanuit de niet gemeentelijke sfeer gedaan, nemen wij graag ter harte". Ongehoord w over het polderpark Cronesteyn, wil ik morgen aandacht besteden aan de indeling en verdere stoffering van dit Leidse ju belpark in wording. Het is bijna ongehoord, wat zich in dit deel van de randstad aan groen en ruimte halsstarrig te weer stelt tegen de voort woekerende stedelijke bebou wingen. „Cronesteyn" als on derdeel van een strook „her stelde" natuur. Met als nabije buren de Noord-Aa, ten noorden van Zoetermeer, en de Vlietlanden, het vorde rende watersportvertier-plan tussen Voorschoten, Zoeter- woude en Leidschendam, waar de fietser in een tijd- verdrijvende poging om dichter bij de piassen te ko men over kronkelpaden langs uitgestrekte, in de wind wuivende, malsplantages rijdt. Dat heeft niets „Hol lands" meer. Met een bran dende zon in je nek en dat gebeurt toch nog. de laatste dagen waan je je eerder in de zachtgolvende streken van Virginia of North Caroli na, op weg naar de subtropen van de oostelijke Verenigde Staten. Klachten over stof in Haaswi jk OEGSTGEEST Bewo ners van de Oegstgeestse wijk Haaswijk hebben nogmaals in een brief aan het gemeentebestuur ge klaagd over het opwaaien de stof en slechte toestand van de (bouw)wegen. In antwoord op een eerder verzoek hebben zij verno men dat de geipeente er naar streeft de bestrating en asfaltering in het deel- plan III voor het eind van dit jaar afgerond te heb ben. Maar omdat men nog wel enige tijd bouwver- keer kan verwachten kan het gereedkomen van de straten en lanen nog niet betekenen dat het stof uit gebannen is. Het is in Haaswijk tot nu toe nog steeds zo dat eerst de bouw van de huizen plaats vindt en daarna pas het wegdek aangepakt wordt. Volgens de bewo ners duurt dit laatste wel eens wat erg lang. Verder zou er enige verontrusting zijn ontstaan over de slak ken die gebruikt zijn om er halfverharde wegen mee te maken. Verontrus ting die niet terecht is, omdat het hier natuurlijke lava-slakken betreft die vanuit Duitsland zijn aan gevoerd. De gemeente er kent dat er in de jonge wijk eerder speeltoestellen voor kinderen hadden kunnen staan. Hieraan wordt thans gewerkt. PORTRAAD OVER BEZUINGINGEN: anchi pORDWIJK De iordwijkse veldsportver- igingen vinden una- em dat de voorstellen 1 het rapport van de ïrkgroep Beleidsombui- pgen Sportvoorzienin- jn op geen enkele wijze jalbaar zijn. De veld- rters kunnen ook geen [envoorstellen produce- gezien hun financiële ities. Wel zal de ge- ente de suggestie wor- __Jn gedaan zelf een parti- ra9ier bedrijf in de arm te aat (men voor het onder- >ud van de sportparken in de Lageweg, Duinwe- |ring en het nieuw aan te C ggen hockeycomplex in it Middengebied. Dat sds lu zeer kostenbesparend aijken- doorfe Noordwijkse Sportraad ^cludeerde dit gisteravond ekeij een verhitte discussie over i bezuinigingsplannen van de r^lmeente. Zoals bekend, Hfl||Drdt in het genoemde rap- ,E >rt voorgesteld om het onder- Oud en beheer van de velden ïfascerd in drie jaar aan de r tldsportverenigingen over te tagen. De verenigingen krij- (n daarvoor geen extra subsi- Ie. Een en ander koppelden B T i> W aan de aanleg van een HES 'euw hockeycomplex. De oorstellen bereikten de ge- BÉIeentelijke commissie vlak oor het zomerreces. Er moet bezuinigd worden en als het hockeycomplex er toch moet komen, zullen daarvoor de verenigingen een veer moeten laten, zo was de ge meentelijke gedachtengang. De sportverenigingen noem den dit direct al „onsportief handelen" van de gemeente en doen dat nog steeds. Ook in de gemeentelijke commissies kwam zoveel weerstand tegen de koppeling van beide voor stellen dat B en W het voorstel aan de gemeenteraad voorlo pig introkken. Offertes De Sportraad kwam eind juni nog eens bijeen en besloot te onderzoeken hoe privatisering, het uitbesteden en het deels zelf verrichten van het beheer en onderhoud van de velden, zou uitpakken. Gisteravond kwamen drie offertes uit de bus, waaruit bleek dat particu liere bedrijven de helft tot een derde goedkoper zijn, omdat op hun werk de gemeentelijke apparaatskosten niet drukken. Desondanks aarzelen veel ver enigingen, omdat het hoe dan ook duur blijft. Korfbalvereni ging Fluks en handbalvereni ging MSV lieten al horen aan de rand van de financiële af grond te staan en dus geen ve ren meer te kunnen laten. Ook de grotere verenigingen als de hockeyvereniging, en de voetbalverenigingen SJC en Noordwijk voelen er niets voor met zulke financiële las INSTELLINGEN VOOR OUDEREN IN WARMOND SLAAN HANDEN INEEN WARMOND De instellingen die in Warmond werken in het belang van het welzijn van de oudere Warmonders hebben de handen ineengeslagen voor een hechtere samenwerking in het Ou deren Overleg Warmond. Het samen werkingsverband bestaat uit: De Stich ting Unie van Vrijwilligers, de War- mondse Bond van Ouderen, de War- mondse Bejaardensociëteit, de Vereni ging De Zonnebloem, de Parochiële Charitas Instelling, de Hervormde Dia conie, de Indikatiecommissie voor op neming in Bejaardentehuizen, Huize St. Liduina, de bewonerscommissaie van De Weiden, Verpleeghuis Mariënha- ven, Kloosterbejaardenoord Mariën- gaerde en Mariënweide, het Welfare- werk van het Rode Kruis en de Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek. Er is nog niet gekozen voor het formaliseren van het samen werkingsverband in de vorm van een rechtspersoon omdat er nog overleg wordt gepleegd met het Platform Be- jaardenwerk Sassenheim over samen werking met die instantie. Als die sa menwerking tot stand komt kan men proberen gezamenlijk te komen tot de aanstelling van een funktionaris ge coördineerd bejaardenwerk. Het Oude ren Overleg Warmond wil een onder zoek verrichten naar de behoeften die er onder de oudere inwoners van War mond leven. Er is enige tijd geleden een enquete gehouden en daaruit bleek dat er in Warmond ouderen zijn die ge zamenlijk verschillende activiteiten zouden willen ontwikkelen zoals: thea terbezoek, gezamenlijk eenmaal per maand eten, leren bridgen enzovoorts. Het Ouderen Overleg Warmond is ge start met het bij elkaar brengen van personen met gelijke belangstelling om op die manier te trachten de initiatie ven uit te werken. Er is een voorlopig dagelijks bestuur gevormd en voorlopig treedt J. Timmerman, chef van de af deling sociale- en welzijnszaken op als voorzitter. Als eerstvolgende activiteit zal het Ouderen Overleg Warmond de expositie „Wonen als je ouder wordt" inrichten in de hal van het gemeente huis van 29 september tot en met 4 ok tober. ten geconfronteerd te worden, omdat dat onherroepelijk tot contributieverhogingen zal lei den. „Het is toch te gek als we allemaal ten gronde moeten gaan, omdat anders de hockey vereniging haar velden niet krijgt", aldus Noordwijk-voor- zitter Korbee. Overigens zou zijn vereniging ook profiteren van de verhuizing van de hoc keyvereniging van de Duin wetering naar het Middenge bied, omdat dan het voor Noordwijk broodnodige vijfde veld kan worden aangelegd. Huurcontract Voorzitter Kersbergen van de Sportraad memoreerde ten slotte dat de standpunten zich verharden tussen gemeente en sportverenigingen, maar dat men desondanks bereid is mee te denken. Als dat echter niet lukt, wil hij desnoods het huurcontract van zijn eigen vereniging SJC als argument tegen de maatregelen gebrui ken. Dat is nog een paar jaar geldig en de gemeente kan dat dus niet zomaar veranderen. Op die manier zou onder de noemer „gelijke monniken, ge lijke kappen" voorkomen kun nen worden dat de sportvere nigingen privatisering wordt opgelegd. De sportverenigingen willen dus blijven praten en met de gemeente zoeken naar oplos singen. Er zijn echter nog vra gen genoeg open. Zo wil Noordwijk-voorzitter Korbee bijvoorbeeld weten waarom de gemeente 50 procent van de kosten door de verenigingen opgebracht wil zien en de hui dige tien procent niet met iets minder verhoogd. De gemeen te bespreekt de reactie van de Sportraad vermoedelijk in sep tember. Koedoe-jong De fles moet er de laatste tijd weer vaak aan te pas komen In Dierenpark Wassenaar. De jong geborenen van allerlei „pluimage" zorgen voor handenvol werk. Zo ook dit koedoe-jong, dat slechts enkele dagen geleden werd geboren. Verzorger Rob van Loon voorziet hem geduldig elke dag van de fles.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5