De Nobel vecht pwangsom aan ALLERLEI(DS) ^Leiden JAN SCHMITZ ZOEKT VARIATIE BIJ EINDE ZOMERORGELCYCLUS tJEI Lid eerste jaars over de CiidaeSotrmnt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 Cursus Men kan zich vanaf heden bij K O aanmelden voor de cursussen „First Certificate in English" en „Cam bridge Certificate of Proficiency in English". Voor eerstgenoemde cursus, die uit 32 lessen van twee uur bestaat, moet men een middelbare schoolopleiding heb ben genoten of de Engelse taal redelijk beheersen. Voor de tweede cursus, die twee seizoenen duurt, moet men bovengenoemde lessen met goed gevolg hebben doorlopen. Toelatingstesten worden gehouden op dins dag 28 en donderdag 30 augustus. K O (Oude Vest 45, telefoon 141141) geeft nadere inlichtingen. Opera Liefhebbers van opera kunnen zich bij K&eO aan de Oude Vest 45 (141141) aanmelden voor deelname aan de operase rie. Deze opera 's worden opgevoerd in het Circustheater in Scheveningen, waar men kan genieten van onder meer „Parsifal", „La Fanciulla del West", „Orlando", „La belle Helène", „Don Giovanni" en Dr Faustus". Vanuit Leiden zullen bussen naar Scheveningen rijden. Filmhuis LVC Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont donderdag avond 9 en vrijdagavond 10 augustus de film „El Sur" van Victor Erice. De film gaat over de vrouw Estrella, over de relatie die zij heeft met haar vader en over de mysterieuze wereld waarin ze leeft. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Pijpenkabinet Het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a verzorgt zondag 12 augustus een demonstratie pijpmaken. Op de traditione le manier worden pijpen geperst van witte klei. Hierbij wordt authentiek pijpmakersgereedschap gebruikt. De de monstratie wordt doorlopend van één tot vijf uur gehou den en de toegang bedraagt twee gulden. Tapijtcen trale In de rubriek „Economisch Wel en Wee" is gisteren abusievelijk vermeld dat De Tapijtcentrale Leiden aan de Stationsweg 40 is opgeheven. Marklein superieur in Bloemen- marathon WEERT/LEIDEN De Duit ser Errol Marklein voert nog steeds het algemeen klasse ment in de internationale rol stoelmarathon van Aken naar. Oegstgeest aan. Ook in de tweede etappe van Berg naar Weert toonde hij zich supe rieur. Tweede werd Kees van Breukelen en derde Huib Ne- lissen. De drie rolstoelatleten bezetten tevens in dezelfde volgorde de drie eerste plaat sen in het algemeen klasse- De Leidenaar André Moedig komt, na een zwak begin, langzaam op toeren. Hij staat op de vijfde plaats in het alge meen klassement. De twee deelnemende dames volgen, na een moeizame start, thans ook goed. Mevrouw Jansen staat tiende in het algemeen klassement. De tweede etappe ging over een afstand van 40 kilometer, waarvan het grootste gedeelte geneutraliseerd werd afgelegd. Bij Kinrooy was er een tijdrit van 4,5 kilometer en op het aankomstparcours van Weert moesten de rolstoelatleten twaalf ronden afleggen. Van daag rijden de deelnemers aan de Bloemenmarathon van Weert naar Zeelst over een af stand van 35 kilometer. Economisch wel en wee Aan de Herenstraat 39 is 'Habmij' (handel-, advies- be heermaatschappij) B.V. i.o. gevestigd. H. Verhoeven, onderaann. van betonijzer-vlechtwerk, gevestigd aan de Wilgenrode 3, is opgeheven. J. Haasnoot en Zn. B.V. Aann. B - en U.-bouw, geves tigd aan de Vliervlinder 9, is opgeheven. Aan de Oliemolen 1 is Vi deotheek 'Le Carroussel' ge vestigd. Aan het Utrechtse Veer 12B is al eerder gevestigd het pedicurebedrijf C. E. Fenen- ga en tevens schoonheidsver- zorgingsbedrijf. Pedicurebedrijf Liny Kui- tert, gevestigd aan de Dwergwier 5, is verplaatst naar Zoetermeer. 'Gatex', imp. en groothan del en exp. in damesboven- kleding, gevestigd aan de Heivlinder 67 is verplaatst naar Blaricum. Aan de Nieuwe Rijn 1 is 'De Kleine Klup Modern Passé', winkel in Engelse cricketbroeken, Amerikaan se zippers, Zwitserse shirts, sieraden, shawls, enz. geves tigd. lejaarde ten val oor putdeksel LEIDEN Een 76-jarige Weidse vrouw kwam gisteren net haar bromfiets ten val pen zij op de parallelweg van ri Ie Willem de Zwijgerlaan te- sjen een uit de weg stekende als otiutrand opreed. De vrouw, die de Siaar het AZL werd gebracht, arenfwam er met schaafwonden al ojan ge2'0*11 en handen goed ■ioL-jjanaf. Het ongeluk gebeurde H i!er ho°Ste van de PTT-centra- ndnkjp p>e rijbaan is daar verzakt li, ev$n volgens de politie steekt de antvjand van een rioolputdeksel ise zP'nstens 20 centimeter boven 1 en det weêdek ijdeni r, wai Man week dood in woonboot LEIDEN Een 50-ja- rige Leidenaar is gis termiddag rond één uur in zijn woonboot aan de Herensingel dood aangetroffen. De man werd gevonden door een werknemer van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Men vermoedt dat de Lei denaar een week gele den is overleden. Hij is een natuurlijke dood gestorven. Kat mishandeld LEIDEN De kat van een 26-jarige Leidenaar van de Kooilaan is zondag mishan deld. Het dier kwam met let sel aan de onderkin en het linkeroog thuis. De kat zit meestal in huis, maar zondag viel hij van het balkon en kwam in de tuinen van buurtbewoners terecht. Vermoed wordt dat het dier van omwonenden een paar klappen heeft gekregen. Die renarts Roest heeft de kat behandeld, de eigenaar heeft aangifte van dierenmishan deling gedaan. Auto al drie keer gestolen LEIDEN Meestal wordt een auto één keer gestolen, maar het Simcaatje van een 26-jari- ge Leidse, die aan de Zijldonk woont, heeft dat lot inmiddels al drie keer ondergaan. Na de twee voorgaande keren werd de auto na gebruik in de buurt van de Zijldonk aangetroffen. Zondagnacht werd de auto tus sen half één en half zeven voor de derde keer gestolen en gisteren werd de wagen op de IJsselmeerlaan gevonden. De benzinetank was leeg en de versnellingsbak was kapot. De politie vermoedt dat de .joyri ders" over een valse sleutel beschikken. lat FIETSENDIEF NA ACHTERVOLGING IN KRAAG GEVAT LEIDEN Een 22-jarige Leidse fietsendief is gisteren na een achtervolging door de stad op de Nieuwe Rijn in de kraag gevat. Na verhoor op het politiebureau is de dief weer op straat gezet. Nauwelijks een uur later werd hij in het magazijn van Vroom en Dreesman aangetrof fen waar hij een dekbed wilde stelen. Na een waarschuwing is de man, die verslaafd is aan heroïne, weer op straat gezet. De Leidenaar stal de fiets op de Hogewoerd. Het niet afgesloten rijwiel stond voor een café. De eigenaar van de fiets zag de diefstal en zette met twee getuigen de achtervolging in. Met behulp van een fietser werd de dief klemgereden. ■EIDEN/DEN HAAG )e firma De Nobel aan de 'oeterwoudseweg heeft ove^istermorgen de Raad van daftate verzocht hem meer en fed te verlenen om aan de dat voorwaarden, die in het kader van de hinderwet n furian het bedrijf zijn opge- >GP eëd» te voldoen. Het af- een ralverwerkingsbedrijf De de j fabel wil tot 1 oktober de 1 wij terwijl de gemeente rwijl ïad geëist dat De Nobel al -kingn juli aan de voorwaar den den zou voldoen. Zo niet Irie ^an zou een dwangsom van 100 gulden per dag frioeten betalen. tmoepe dwangsom die de gemeente •ijfel<| j-i| de firma De Nobel wilde op leggen, komt voort uit een al jaren slepend conflict over de overlast die De Nobel veroor zaakt. Die overlast is met name voor een aantal bewo ners van de Zoeterwoudseweg een bron van irritatie. Zij vechten al jaren tegen De No bel die net zoals overigens ook de Betonmortelcentrale wat hen betreft van de Zoeter woudseweg zou moeten ver dwijnen. Volgens de gemeente zijn niet alle bewoners zo te gen De Nobel en de Betonmor telcentrale gekant. Andere be woners zouden van mening zijn dat het allemaal wel mee valt. Dwangsom De gemeente besloot tot een dwangsom, nadat een groot aantal malen was geconsta teerd dat het bedrijf zich niet aan de voorwaarden hield, zo als opgelegd in de hinderwet vergunning. Allerlei beroep sprocedures zorgden er tot dusver voor dat de bewoners hun zin niet kregen. Het be drijf functioneert nog net als vroeger en omwonenden kla gen nog steeds, vooral over de herrie. In het voorjaar stelde De Kroon echter vast dat De No bel aan een aantal voorwaar den zou moeten gaan voldoen. Er zou minder lawaai (vooral veroorzaakt door het verwer ken van metaal) geproduceerd mogen worden, oud papier zou zo opgeslagen moeten worden dat het niet wegwaait en lom pen zouden helemaal niet ver- atis LEIDEN „Over de brug in Leiden" is het motto waaronder de aan staande eerstejaarsstuden ten gaan kennismaken met Leiden en de univer- ustst siteit. Zij doen dit in de jaarlijks terugkerende El Cid-week die van maan dag 13 tot en met vrijdag 17 augustus wordt gehou den. Van 's morgens vroeg tot in de kleine uurtjes worden de eerstejaars be ziggehouden met zaken die variëren van informa tie tot amusement. Een zeshoofdige commissie be staande uit ouderejaarsstu denten is vanaf maart elke dag in touw geweest om de organisatie van deze drukke week rond te krijgen. Vooral het wer ven van ouderejaars-men toren die de eerstejaars moeten begeleiden ver loopt stroef: de El Cid- week valt samen met een hertentamen-week. De commissie heeft al 1600 be talende deelnemers mogen no teren en men verwacht dat op de eerste dag zich nog eens zo'n 200 studenten komen in schrijven. De nieuwkomers worden maandagmorgen in alle vroegte op het Schutters veld verwacht. Ze worden in groepjes van acht tot negen in- Enorme muur schildering Het bedrijf van De Nobel aan de Zoeterwoudseweg. handeld mogen worden. Ook zou er een betonnen vloer ge legd moeten worden om bo demvervuiling tegen te gaan. Toen de gemeente weer over tredingen constateerde, werd besloten tot een dwangsom van 100 gulden per dag. „Pra ten hielp niet", aldus een woordvoerder van de gemeen te. De gemeente had overigens al eerder met een dwangsom geprobeerd De Nobel wat in te tomen. Toen ging het om een bedrag van 1.000 gulden per overtreding, maar dat werd door de Raad van State weer ongedaan gemaakt. Omdat die 1 000 gulden blijkbaar wat te hoog was, werd dit keer beslo ten tot een dwangsom per ge constateerde overtreding per dag van 100 gulden. Het feit dat de gemeente een dwangsom wil opleggen, werd gistermorgen door het bedrijf niet alleen aangevochten. De Nobel vroeg de Raad Van Sta te ook uitstel en wel tot 1 ok tober. Aan de betonnen vloer wordt inmiddels gewerkt, iets dat de gemeente overigens ook heeft vastgesteld, hield de heer De Nobel staatsraad G. Veringa voor. Het zou niet mogelijk zijn om eerder aan de door de gemeente gestelde voorwaarden te voldoen. Ook wat de andere gestelde eisen betreft, zou er meer tijd nodig om de nodige maatregelen te nemen. De staatsraad kreeg verder te horen dat het afval verwerkingsbedrijf zich voort aan aan de voorwaarden zou houden. De staatsraad laat morgenoch tend weten wat hij van het verzoek om uitstel vindt. De El Cidcommissie is al over de brug, nu de eerstejaars nog. V.l.n.r. Monique van den Leuvert, Marjolein Verhoef, Marian Moné, Eline Jagtenberg en Edward Neutenboom. Tecla Aerts ontbreekt op de foto. gedeeld onder leiding van een mentor en vervolgens'gaat het in optocht naar de Pieters kerk. In de kerk krijgen de studenten een passend bemoe digend èn waarschuwend woord te horen over hun toe komstig verblijf in Leiden. Sprekers daar zijn de rector magnificus prof. dr. A.A.H. Kassenaar, de Leidse wethou der P. Bordewijk en de voor zitter van de El Cid commissie Monique van den Leuvert. De middag wordt besteed aan een stadsverkenning en om half vier staat de thee klaar op de Burcht. Open huis Een van de hoogtepunten van de rest van de week is het „open huis"-programma op donderdag, waarbij ook aspec ten van Leiden aan bod ko men die niet direct met studie en universiteit te maken heb ben zoals rondleidingen door de musea, voorlichtingsbijeen komsten van de Bijlesdienst Noord, Amnesty International, de ENFB en de Wereldwinkel en lezingen van het Studium Generale en het Energie Ko- mité Rijnland. Vrijdagmorgen is er traditioneel een informa tiemarkt op de Hooglandse Kerkgracht waar alle mogelij ke studentenverenigingen, ac tiegroepen en sportclubs zich kunnen presenteren aan de aankomende eerstejaars. Net als vorig jaar is ook nu on enigheid ontstaan over de deelname van het Oud Strij ders Legioen (OSL) aan deze markt. Enkele groeperingen in Leiden hebben aangekondigd op vrijdag actie te zullen voe ren tegen het OSL. Hoe staat de EL Cid-commissie tegen over dit gegeven? Voorzitter Monique van de Leuvert: „We weten niet precies welke acties we kunnen verwachten. Het zou niet bepaald leuk zijn als de eerstejaars op een rumoeri ge markt moeten verschijnen. Nee, een ordedienst hebben we niet, we wachten maar af wat er gebeurt. In elk geval zullen we het OSL niet verbie den op de markt te verschij nen. Het is informatief bezig dus moeten we het wel gelijk schakelen aan de andere groe peringen op de informatie markt. Dat is trouwens ook door de universiteitsraad uit gesproken afgelopen juni". Stadsverkenning De El Cid week speelt zich grotendeels af in de gebouwen van de universiteit en van de studentenverenigingen. Een deel van het programma wordt ook buiten afgewerkt: tijdens de stadsverkenning, het theedrinken op de Burcht op dinsdag, de informatie markt op de Hooglandse Kerkgracht op vrijdagmorgen en een programma op vrijdag middag met straattoneel, mu ziek en volksdansen bij de Burcht, op het Stadhuisplein, de Koornbeursbrug en op de Hooglandse Kerkgracht. Op de vraag of de El Cid-commissie nog moeite heeft gehad met het krijgen van vergunningen van de gemeente Leiden, in verband met de recente ru moerig verlopen lustrumacti viteiten van de studentenvere niging Minerva antwoordt Marjolein Verhoef: „Het heeft inderdaad enige tijd geduurd voordat we de vergunning kregen. Toen die in eerste in stantie op zich liet wachten hebben we een tweede ver zoek geschreven, waarin we er nog eens op wezen dat er al leen 's middags een openlucht- programma zou zijn. 's Avonds zijn namelijk alle activiteiten binnenshuis, in de vereni gingsgebouwen. Toen kwam de vergunning snel", aldus Marjolein Verhoef. LEIDEN Op een muur van het nieuwe rioolgemaal aan de Stevenshofdreef/Dob- bedreef in de Stevens- hofjespolder hebben onbekenden een enor me muurschildering aangebracht. De „kunstenaars" hebben een oppervlakte van minstens tien vierkan te meter voorzien van kleurrijke teksten en tekeningen. Volgens de gemeente kost het minstens 5000 gulden om de muur schoon te maken. LEIDEN De voorkeur van Jan Schmitz voor het Frans- romantisch reper toire mag zo langzamer hand genoegzaam be kend zijn. Dit weerhoudt deze organist, verbonden aan de Hartebrugkerk, er evenwel niet van om in zijn concerten een zo gevarieerd mogelijk ter rein te bestrijken. Niet te lange programmaonder delen om het publiek niet te overvoeren en zo groot mogelijke karakter - en stijlverschillen on derling, waarbij originele paden niet gemeden hoe ven te worden: onder die noemer kunnen zijn con certen doorgaans gerang schikt worden. Schmitz verzorgt vrijdag 10 au gustus in de Pieterskerk het slotconcert van de zomerorgelcyclus. Het concert begint om kwart over acht. Ter opening klinkt een werk van Jan Zwart. Deze Amster damse organist was destijds beroemd om zijn toegankelij ke en door vakgenoten soms ook als te populair beschouw de concerten, die een massa publiek op de been brachten. Zwart componeerde zoals hij zijn programma's samenstel de: traditioneel en toeganke lijk, maar getuige het nu uit gevoerde 'Postludium en Ko raal' met tevens genoeg ta lent om banaliteiten in zijn muziek te voorkomen. Het werk is een fantasie op het kerkelijk gezang "Alle roem is uitgesloten" en vertoont tal van subtiele harmonische wendingen, een vakkundig fugato en een breed opgezet koraal, dat de luisteraar als een zinnig slot in de oren blijft naklinken. Een als 'concert in E' aange kondigd werk wordt in de partituur toegeschreven aan Johann Sebastiaan Bach. Ge zien de opzet van het werk, twee bovenstemmen en een stem in het pedaal, kan dit werk als een bewerking be schouwd worden van een overigens niet overgeleverde triosonate. Na dit luchtige werk in 12/8 maat vervolgt Schmitz met het koraal 'Wenn wir in höchsten Nóten sind'. Met de componisten Vierne en Langlais komt Schmitz's specialisme aan bod. Vooral als leerling van de Mechelse organist Flor Peeters werd Schmitz beïnvloed door de Frans-romantische muziek en en heeft hij deze in Ne derland tot in haar modern ste vormen toe gepropageerd. Vierne geldt als een traditio neel ingesteld componist, die sterk beïnvloed is door de symfonische mode van zijn tijd, hetgeen in zijn le en 2e Symfonie, waaruit Schmitz Jan Schmitz achter het orgel van de Hartebrugkerk. zang uit tussen de 'priester', die een liturgisch thema - het 'Lumen Christi'- zingt, waar na de gelovigen invallen. Een 2e thema, dat ter afwisseling wordt geïntroduceerd, is ont leend aan het gezang 'Heer, Ontferm U over ons'. Zoals bij K&O-concerten wel meer gebruikelijk is, treedt een 2e musicus op. Malcolm Morton is als solotrompetist aan het Residentie Orkest verbonden en voert met or gelbegeleiding werken uit van Stradella (16e eeuw), Boyce (18e eeuw), Purcell (17e eeuw) en van de Leidse organist Wim van der Reij- den. Diens 'Trumpet - Volun tary' is, zoals de titel reeds aangeeft, een vrij voor drachtstuk, haast improvise rend van karakter en dateert uit 1975. DIRK VOOREN elk één deel speelt, naar vo ren komt. Het allegro uit de le symfonie, onderbroken door een rustiger 'meno vivo', zou gedacht kunnen zijn voor enkele blazers. De 2e symfonie is een daverend bravourstuk, waaraan het hele 'orkest' te pas lijkt te ko men. 'Mijn orgel is mijn or kest' is een veel geciteerde uitspraak uit die tijd, die ook Vierne bij het componeren in gedachten lijkt te hebben ge had. Het dichte klankbeeld is een uiterst vernuftige bewer king van twee thema's, waar van motieven telkens als herkenningspunten opdui ken. 'Incantation pour un jour Saint' van Jean Langlais (ge boren 1907) is qua harmonie moderner, maar zal wellicht wat meer tot de verbeelding van de luisteraar spreken. Het werk beeldt een wissel-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3