8FTÏÏ71 TAFEL FNV huiverig voor opheffing verbod nachtwerk vrouwen CeidaeSomci/n' IE Argentijnse priesters beschuldigd van schending mensenrechten Nederlandse bisschop laat recalcitrant bisdom achter GOS: waarschuwing tegen „demonische" wetenschap Onterechte bezwaren fe VAKANTIE 1984 weer ACHTERGROND CeidóeSouta/nt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 PAG(i EI Deze week komt in Ar gentinië aan de orde de betrokkenheid van twee geestelijken bij de schen dingen van de mensen rechten in dat land tij dens de militaire dicta tuur in de jaren 1976 1983. Gisteren heeft de federale rechtbank te Bu enos Aires aalmoezenier pater Christian von Wer- nich verhoord over de vermissing van zeven personen. Hij moet van daag voor een parlemen taire commissie verschij nen om een toelichting te geven op zijn collaboratie met de dictatuur. Ook moet hij verantwoording afleggen van laatdunken de uitlatingen die hij heeft gedaan over het parlement. Voorts overweegt een onder zoeksrechter te Buenos Aires stappen te ondernemen tegen bisschop Alejo Benedicto Gil- ligan, die de vorige week had geweigerd voor de rechtbank te getuigen. De bisschop heeft intussen laten weten gebruik te hebben gemaakt van een artikel in het wetboek van strafvordering, dat hoge ker kelijke functionarissen niet in persoon hoeven te getuigen maar dat schriftelijk kunnen doen. Dat zou bekrachtigd zijn in het concordaat tussen Argentinië en de H. Stoel. Familieleden van de vermiste gevangenen in Argentinië hebben aan de rechter ge vraagd de onmiddellijke ar restatie te bevorderen van pa ter Von Wernich, die tijdens de militaire dictatuur aalmoe zenier en tevens onderinspec teur was van de beruchte vei ligheidspolitie van de provin cie Buenos Aires. Naar schat ting vijfduizend gevangenen zijn daar spoorloos verdwenen en vermoedelijk vermoord. Pater Von Wernich heeft openlijk erkend dat hij actief meewerkte met de politie om een eind te maken aan de guerrilla in het land, maar hij ontkende op de hoogte te zijn geweest van moord of martel praktijken. Er is evenwel veel belastend materiaal tegen hem verzameld betreffende zijn medeplichtigheid bij de vermissing van zeven gevan genen. De mensenrechtenorganisa ties verwijten de Argentijnse Kerk te hebben gefaald tij dens de militaire dictatuur en beschuldigen bijna alle aal moezeniers alsmede een aan tal bisschoppen te hebben meegewerkt aan de illegale onderdrukkingsmethoden van de strijdkrachten. Dit heeft tussen de tien- en twin- Het Argentijnse schrikbewind waarmee bijna alle aalmoeze niers alsmede enkele bis schoppen zou den hebben ge collaboreerd heeft aan ver moedelijk tien duizenden men sen het leven gekost. De „Dwaze Moe ders" van de Plaza de Mayo in Buenos Aires oefenen nog steeds druk uit om opheldering te krijgen over het lot van hun vermiste kinde ren. tigduizend doden of vermis ten gekost. De beschuldigingen van deze organisaties tegen pater Von Wernich werden de afgelopen dagen gesteund door bisschop Miguel Esteban Hesayne, die hem medeplichtigheid ver weet „in enkele gevallen van schendingen van de mensen rechten". Vastenactie tegen dumpen zwarten in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft een oproep doen uitgaan voor een vasten- en gebedsactie voor de slachtoffers van de gedwongen verhuizing van zwarten uit blanke gebie den naar zogenaamde thuislanden, waar honger heerst en geen werk voorhanden is. Secretaris-generaal bisschop Desmond Tutu heeft de overzee se partners opgeroepen, ook mee te doen aan de voor '24 au gustus georganiseerde vastendag en de gebedsdag van 26 au gustus. Voor de mensen die al gedumpt zijn en voor allen die dat dreigen te worden is het belangrijk verzekerd te zijn van steun en medeleven van de wereldomspannende oecumeni sche familie, aldus Tutu. Paus Johannes Paulus II slaagt er maar niet in een geschikte op volger te vinden voor de Nederlandse bis schop P P. Koop, die tijdens zijn jarenlange verblijf in de Brazili aanse staat Sao Paulo één van de meest pro gressieve bisdommen van Brazilië heeft op gebouwd. De behoudende op volger van mgr. Koop in het bisdom Lins, mgr. Luis Colussi, legde na twee jaar zijn functie weer neer, omdat hij geen greep kon krijgen op de volgelingen van mgr. Koop, die on langs in verband met zijn gezondheidstoe stand naar Nederland is teruggekeerd. Sinds een maand pro beert nu een tweede bisschop, mgr Walter Bini, vat te krijgen op de radicale basisge meenschappen en pastorale commissies in het bisdom Lins. Volgens de eerste be richten ondervindt deze uit Rome afkom stige bisschop ook al aanpassingsmoeilijk heden, daar de popu laire priesters en de actieve basisgemeen schappen gewend zijn op eigen houtje de wegen te bewandelen die door mgr. Koop zijn uitgestippeld. De Gereformeerde Oeco- menische Synode (GOS) vindt dat er sprake is van een „demonische ontwik keling in wetenschap en technologie". Zij betreurt de „overweldigende" in vloed van het militair on derzoek in de landen van het noordelijk halfrond en de verkeerde toepas sing van de technologi sche mogelijkheden. De nieuwe technische hulp middelen kunnen beter worden gebruikt ter ver lichting van de „gruwelij ke" nood van miljoenen mensen in de Derde We reld. De GOS deed deze uitspraken gisteren in Chicago tijdens de bespreking van een rapport over de geestelijke crisis in de cultuur ten gevolge van de wetenschappelijke en techno logische ontwikkelingen. De afgevaardigden waren van mening, dat het niet de taak van de kerk is elke ontwikke ling in wetenschap en techno logie te analyseren maar dat de kerk tekort schiet als ze geen aandacht heeft voor vraagstukken als de kernbe wapening, de automatisering en de ontwikkeling in de me dia. Waar wetenschap en technologie zich richten op doeleinden die niet in over eenstemming zijn met de menselijke waardigheid, moet de Kerk haar leden hiertegen waarschuwen, aldus de Gere formeerde Oecumenische Sy node. waarin onder andere de Gereformeerde Kerken in Nederland (800.000 leden) vertegenwoordigd zijn. De voorzitter van de gerefor meerde synode, dr. H.J. Kou- wenhoven, was na afloop van de vergadering erg gelukkig met de uitspraken van de GOS. „De GOS heeft vastge steld. dat het volk Gods in af wachting van Gods konink rijk reeds nu heilzame veran deringen in de wereld kan aanbrengen. De leden van de kerken wordt een hart onder de riem gestoken in hun strijd tegen de overmacht van de bewapening en de technologi sche ontwikkelingen die ver betering in de situatie van de mensen in de weg staan", al dus Kouwenhoven. Hij meen de dat de gereformeerde sy node met behulp van de uit spraken van de GOS elke kri tiek op het besluit tegen de plaatsing van kruisraketten kan weerleggen. Vandaag vergadert de GOS over de omstreden positie van de Gereformeerde Kerken in Nederland binnen de oecume nische synode. PERSONALIA Prof. dr. W.E. Verdonk (56). kerkelijk hoogleraar aan de universiteit van Amster dam, heeft besloten de be noeming van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk te aanvaarden en wordt dus kerkelijk hoogle raar in de christelijke ethiek aan de rijksuniversiteit Utrecht. Hij is de opvolger van prof. H.J. de Knijff. De synode benoemde hem op 14 juni. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Kantens, drs. Th.K. van Eerden, kan didaat te Kampen, die be dankte voor Alphen a.d. Rijn, Hooghalen in combinatie met Beilen, Langerak in combi natie met Gorinchem en Sneek in combinatie met Koudum. Pindagehakt met spitskool en aardappelen - zachtzure lammetjespap Nodig voor twee personen: 150 g gehakt, 1 sneetje brood, 1 lepel losgeklopt ei, sambal, 1 lepel pindakaas, zout, boemboe saté, iets ui, 30 g margarine, ketjap; 500 g spitskool, 1 lepel olie, 1 ui, knoflook, zout, peper, ketjap; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 40 g bloem of volkorenmeel, 2,5 dl karne melk, stroop of bruine bas terdsuiker. Week het brood in warm water. Druk het water zo veel mogelijk uit het brood en maak dat fijn. Meng brood, gehakt, ei, sambal, pindakaas, zout, boemboe saté en fijngesneden ui. Vorm van het mengsel twee ballen en leg die ten minste een uur in de koelkast. Bak de gehaktballen daarna in de margarine in twintig minu ten bruin en gaar. Maak de i jus af. als het vlees uit de pan ip, met weinig water en ket- PP Was de spitskool en snijd haar in reepjes. Fruit in de olie de kleingesneden ui met geperste knoflook goudgeel en bak vervolgens al om scheppende de kool een paar minuten mee. Doe een lepel water bij de groente, sluit de pan en laat ze in ongeveer een kwartier gaar worden. Controleer tijdens het smo- ren wel af en toe of er nog iets water in de pan is. Breng - de kool op smaak met zout, peper en ketjap. Meng bloem of volkorenmeel met weinig koude melk tot een dik glad papje. 'Verdun dat met de overige melk en breng het mengsel al roeren- de aan de kook. Laat de pap een minuut koken. Zet de pan in een bak met koud wa ter en voeg de karnemelk toe als de pap lauw is geworden. Presenteer de pap koud met stroop of bruine basterdsui- ker. JEANNE DEN HAAG De FNV wil nachtarbeid voor vrouwen alleen in be paalde gevallen toestaan. De vakorganisatie denkt daarbij aan een wet, die in beginsel alle vormen van nachtarbeid ver biedt. Om onder het ver bod uit te komen zou de werkgever de noodzaak van het 's nachts werken moeten aantonen en daarvoor een ontheffing kunnen krijgen. De vak beweging of de onderne mingsraad zou bij de be sprekingen over een eventuele ontheffing een stem in het kapitel moe ten krijgen. Dat is de re actie van de FNV op het voorstel van staatssecre taris Kappeyne van de Coppello van Sociale Za ken en Werkgelegenheid om de komende drie jaar nachtarbeid voor vrou wen beperkt toe te staan. Volgens de Ar beidswet van 1919 is het nog steeds verboden voor vrouwen om *s nachts te werken in fa brieken en werkplaat sen. Die drie jaar wil de staatsse^ cretaris beschouwen als eert proefperiode. Daarna zal worden bekeken of het hui dige verbod kan worden op geheven. Het vrouwensecretariaat van de FNV dat, tot grote woede van de vrouwenbeweging, al tijd gepleit heeft voor grote voorzichtigheid wat betreft het opheffen van het verbod op vrouwelijke nachtarbeid, is van mening dat nachtar beid, zowel voor vrouwen als voor mannen, in principe on gewenst is. Dat is, aldus een woordvoerdster, ook de lijn van de totale FNV. Secretaris H. Daim van de christelijke werkgeversorga nisatie NCW vindt de wens van de FNV niet passen in een tijd waarin overheidsin vloed en wettelijke belemme ringen moeten worden terug gebracht. „Het sociale beleid Kappeijne van de Copello: wordt geregeld in de onder neming. Dat moet je niet via een wet optuigen. Bovendien staat het haaks op de opvat ting van de FNV dat de soci ale partners meer verant- woordlijkheid moeten dragen in de eigen onderneming", zegt Daim. Toeslagen Hij voegt er verder aan toe, dat bedrijven en instellingen veelal noodgedwongen ge bruik moeten maken van nachtarbeid. „Men voert dat niet zomaar in. De kosten per uur zijn 's nachts, door in de CAO opgenomen toeslagen, voor de werkgever aanzien lijk hoger dan de arbeidskos ten overdag. Die toeslagen zijn bruto nogal hoog omdat de beloning anders groten deels teniet gedaan wordt door het hoge belastingtarief dat daarvoor geldt". Erg gelukkig is het NCW overigens niet met het ver gunningenstelsel dat vrou wen in nachtdienst moet toe laten. De NCW vindt het niet wenselijk dat er wéér een wettelijke regeling bijkomt. „Het past niet in het streven naar deregulering", aldus Daim. .proefperiode. De vrouwenbeweging, voor stander van een totale ophef fing, vindt dat het verbod op nachtarbeid door vrouwen de gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de weg staat. Ook CNV-bestuur- der Van der Kamp beaamt dit. „Wij zijn voor gelijke be handeling van mannen en vrouwen, dus ook als het nachtarbeid betreft. Niet al leen om die reden moet het verbod, zij het geleidelijk, worden opgegeheven, maar ook omdat de Europese richt lijnen betreffende gelijke be handeling van mannen en vrouwen dit voorschrijft". De FNV vreest echter dat door het openstellen van nachtarbeid voor vrouwen, nu ook vrouwen te maken krijgen met de slechte ar beidsomstandigheden waar mee mannen kampen. Noodzaak Volgens een woordvoerdster van het FN V-vrouwensecre tariaat zal in die gevallen, waarin kan worden aange toond dat nachtarbeid nood zakelijk is, de toegang tot dat werk voor mannen en vrou wen gelijk moeten zijn. „Een voorwaarde is bijvoorbeeld dat iedereen veilig op zijn werk kan komen. Je kunt niet van een vrouw verlan gen dat zij na haar werk rond middernacht bij een bushalte gaat staan. Het orga niseren van vervoer door de werkgever van en naar huis zou een mogelijkheid zijn. Ook zijn er gevallen bekend dat vrouwen die 's nachts werken, na afloop van hun werk een taxi op kosten van de werkgever mogen ne men". Ook de arbeidsomstan digheden zullen moeten wor den bijgesteld, meent de FNV. Het openstellen van nachtar beid voor vrouwen kan vol gens de CNV-bestuurder Van der Kamp een positief effect hebben op de verbetering van de arbeidsomstandighe den: „Onderzoek heeft bij voorbeeld uitgewezen dat vrouwen van bepaalde ge vaarlijke chemische stoffen meer last hebben dan man nen. Door de veiligheidsnor men voor dergelijke stoffen terug te brengen tot het laag ste niveau, profiteren daar ook mannen van", aldus Van der Kamp. Ook het CNV wil, evenals de FNV, dat de on dernemingsraad van een be drijf kan meepraten over toe lating van vrouwen tot nachtarbeid. „Maar een ver gunning van de arbeidsin spectie blijft noodzakelijk", vindt van der Kamp. Arbeidswet Het verbod voor vrouwen om nachtarbeid te verrichten is een van de uitvloeisels van de eerste parlementaire en quête naar de werkomstan digheden van arbeiders in de Nederlandse bedrijven, aan het eind van de vorige eeuw. Naar aanleiding van dit on derzoek werd in de later op gestelde Arbeidswet (1919) een verbod voor nachtarbeid door vrouwen opgenomen. Deze bepaling geldt momen teel alleen nog fabrieken en werkplaatsen. In de verpleging bijvoor beeld, werken van oudsher vrouwen wèl 's nachts. Dan is er nog de dienstverlenende sector, waar totaal slechts 1.100 vrouwen nachtarbeid verrichten, onder wie 850 vrouwen in de binnenvaart en ongeveer 100 vrouwen in de luchtvaart. 'Bij wijze van experiment wordt er momenteel in een aantal industriële bedrijven 's nachts door vrouwen ge werkt. Aan het experiment is de introduktie van vrouwen in traditionele „mannenbe roepen" gekoppeld. Dat laat ste leidde er onder meer toe dat bij 'Hoogovens sanitaire voorzieningen voor vrouwen moesten worden aange bracht. Over het algemeen werd echter bij geen enkel experiment nadere voor waarden gesteld. Wel moes ten de aanwezige mannen terdege worden voorbereid. De recente experimenten met vrouwen in nachtarbeid, kwam in de meeste gevallen op uitdrukkelijk verzoek van de vrouwen tot stand. De er varingen zijn tot nu toe over het algemeen positief. Radicaal Vergunningen om vrouwen toe te staan nachtarbeid in fabrieken en werkplaatsen te verrichten, blijven volgens de staatssecretaris voorlopig (drie jaar) nog noodzakelijk. Het radikaal opheffen van het verbod kan volgens haar niet voldoende waarborgen dat vrouwen niet in arbeids omstandigheden terechtko men die voor hen ongunstig zijn. „Op die wijze zou name lijk geen toetsing vooraf door de Arbeidsinspectie kunnen plaatsvinden van de omstan digheden waarin vrouwen deze arbeid gaan verrichten. Dit heeft tot gevolg dat vrou wen in de periode, die ligt tussen het constateren van bepaalde tekortkomingen in de arbeidsomstandigheden en het rechtzetten van deze te kortkomingen wel al werk zaam zijn in de betreffende ongunstige situatie", aldus de staatssecretaris in haar toe lichting op het wetsvoorstel. Maar er spelen ook andere motieven een rol, zo geeft de staatssecretaris in haar nota toe: er zijn nogal wat onze kerheden wat de maatschap pelijke gevolgen zullen zijn van de intreding van de vrouw in een tot nu toe typi sche mannengemeen schap. MARGA RIJERSE leja TEGEN het bezoek dat koningin Beatrix en prins Clatgn e de komende lente aan het Vaticaan gaan brengen als oi|utrai deel van hun officieel staatsbezoek aan Italië heeft de Saaar kundig Gereformeerde Partij overwegende bezwaren.Hvarr staatsbezoek stond aanvankelijk voor vorig jaar al ofan agenda, maar moest worden uitgesteld wegens de ziektefan^c prins Claus. Ook toen al tekende voorman ir. Hendrik^ Dt Rossum van de SGP protest aan. Hij overweegt nu, ev$n vo in 1982, een lange serie vragen te stellen, want de antwand den die minister Van den Broek van buitenlandse zP'nst hem indertijd heeft gegeven, vindt hij „ontwijkend en <|et w gisch". Hij maakt er zich vooral zorgen over dat tijdenf"**""" verblijf van de paus in ons land in mei volgend jaar, waf ook een bezoek zal worden gebracht aan de koningin functies van geestelijk en wereldlijk leider door elkaar zii H worden gehaald. De regering heeft Van Rossum in 1982 geantwoord, dat staatsbezoek aan het Vaticaan gebruikelijk is in samenlj met een officieel bezoek aan Italië. Daarbij gaat het om uitsluitend wereldlijke aangelegenheid, die niets van heeft met religieuze zaken. Terloops heeft minister Vanj Broek het SGP-kamerlid er tevens op gewezen, dat liefst 106 landen diplomatiek vertegenwoordigd zijn in Vaticaan. VEEL Nederlanders, de meeste ongetwijfeld, zullen aat J bezwaren zoals die nu opnieuw door fractievoorzitter Pe Rossum zijn geformuleerd, met een schouderophalen ofp.oe^ een licht gevoel van irritatie voorbijgaan. Bij haar ove|ls*e gingen telt voor de SGP natuurlijk het zwaarst, da$a*€ rooms-katholieke kerk haar inziens niet de juiste is en M" in haar ogen vijandig aan het protestantisme, zoals dat |°°r de leden van de SGP wordt beleden. kade ONTMOET koningin Beatrix de paus straks in zijn furfan van geestelijk leider, dan is dat in de ogen van de SGP |eg" n fob' der meer fel te veroordelen. Als het zou gaan om een moeting van twee staatshoofden, dan valt dat bij de 3 echter evenmin in goede aarde. De heer Van Rossum wijl1]" dan op, dat het Vaticaan maar 44 hectare beslaat, terwijl Pa. nige boer in ons land méér grond bezit. Een opmerking'11 J1 niet zonder humor is, maar ook wat gedurfd als men Pen realiseert dat de SGP in de Tweede Kamer door drie i vertegenwoordigd is. De SGP zou zich moeten realiseren, dat een ontmoi tussen de paus en koningin Beatrix een vorm van doodi male hoffelijkheid is, zoals de koningin ook ongetwijfeli Dalai Lama van Tibet zou ontvangen als hij naar ons zou komen. In dit soort gevallen geven het protocol ei maatschappelijke fatsoensnormen de doorslag. Nederlani in deze tijd in geen enkel opzicht gebaat bij de voortzet van een godsdienststrijd, die in ons land gelukkig alll voorbij is. zon Meer Na een nacht met veel bewolJ king en kans op nog wat re gen, wordt voor morgen droog weer verwacht en komt er ge leidelijk meer zon. Na het voorbijtrekken van een de pressie, die vanmorgen boven het midden van de Noordzee lag, breidt een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland zijn invloed naar Scandinavië uit. De wind gaat uit richtin gen tussen noord en noordoost waaien en voert drogere lucht aan. De wind is matig, aan de kust af en toe vrij krachtig. Vannacht daalt de tempera tuur tot omstreeks 12 graden, voor morgenmiddag worden temperaturen rond de 21 gra den verwacht. Vooruitzichten voor de vakantielanden Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Overwegend zonnig, in Dene marken enkele wolkenvelden. Middagtemp. 20 tot 24 gr. Britse Eilanden In het noorden en oosten wol kenvelden, overigens vrij zon nig. Middagtemp. van 17 gr in het noorden en bij de oostkust tot 19 a 24 gr elders. Noord-Duitsland: Perioden met zon maar ook bewolking. Vrijwel overal droog. Temp. 19 tot 24 gr. Westelijke helft van Frank rijk: Vooral bij zee flinke zonnige perioden en droog. Middag temp. 20 tot 25 gr. Oostelijke halft van Frank rijk, Zuid-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt. Moge lijk enkele buien, vooral don derdag. Middagtemp. rond 22 gr, langs de Middellandse Zee echter tot 27 gr. Alpengebied: Veranderlijk bewolkt. Vooral in de middag en avond enkele buien, soms met onweer. Mid dagtemp. op laaglandniv van 2Q gt aan de Alpen-noi zijde tot 27 gr aan de Alj zuidzijde. Nul-graden-gr van 3000m hoogte in noordwesten tot 3500m hoi in het zuidoosten. Spanje, Portugal: Bij de Pyreneën wat bew king, overigens zonnig, ft dagtemp. van rond 23 gr la de noordkust tot ongeveer langs de oost en zuid-kust 30 a 37 gr in het binnenlar Italië en de Adriatis(H^ kust:* jbru Vooral in het noorden en|mo' het Midden-Italiaanse baStaa land s' middags en s' avojten regen of onweersbuien, s(ime| onweer. Vooral in de kuststL:*e ken en in het zuiden 1 imorgen 07.00 il Max Min N*17- tamptemp t> 1 „den tot WOI .zigÉ 2 die tie zesl staé der elk om dez krij ver 'tore moi loo] ;we< !her iv.bew. 16 10 23 15 0.2 22 Ö.8 16 0.3 Las Palmas onbew.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2