Mary Decker en het ongezond volharden kano-finale Annemiek Derck in gedevalueerde 8 OLYMPISCHE SPELDJESRAGE WERKT VERSLA VEND aardbeving treft r! schietgebiecj Lichte CeidócSotwcmt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 PAG Atlete Puck van Duyne-Brouwer: Huilen voor het défilé" NOOTDORP De politie macht bezweek tijdens de massale huldiging van Puck van Duyne-Brouwer bij haar thuiskomst van de Olympi sche Spelen in 1952, nadat in Helsinki de zilveren medaille op de 200 meter was vero verd. Destijds woonde Puck van Duyne in Leidschendam, nu aan de Sportparkweg in Nootdorp. „Er was toen nog geen televi sie. Mijn ouders kregen de ou ders van Fanny Blankers- Koen op bezoek en volgden de verrichtingen met een oor aan de radio. Nederland had de pech dat Fanny niet aan de start zou komen. Ze was wel in Helsinki, maar had laast van steenpuisten. Ook Willem Slijkhuis moest door een achillespees-blessure langs de kant blijven". „Ik zal de Spelen nooit verge ten. Van onze begeleider, wij len Jo Moerman, mocht ik niet aan het défilé deelnemen. Ik moest mijn krachten spa ren. Daar was ik helemaal ka pot van. Als een klein kind ben ik toen gaan huilen en daardoor mocht ik alsnog meelopen. Ik was een jonge eend in de bijt en niemand had op die zilveren plak gere kend. En dan te weten dat ik pas op achtienjarige leeftijd met atletiek was begonnen. Dat was in 1948, Fanny Blan- kers-Koen had zojuist in Lon den viermaal goud gewonnen. Op het filmjournaal had ik haar prestaties gezien. Vanaf dat mement stond voor mij vast dat ik ook aan atletiek zou gaan doen. Vier jaar later was ik met Fanny samen op de Spelen", aldus Puck van Duyne-Brou wer. In 1956 vonden de Spelen plaats in Melbourne. Een deel van de Nederlandse ploeg was daar al aanwezig toen Neder land zich terugtrok in ver band met de Russische inval in Hongarije. Terug in Neder land stopte Puck van Duyne- Brouwer met de wedstrijd sport. „Er is niemand geweest die ooit heeft gevraagd of ik op één of andere manier nog bij het atletiek betrokken wil de blijven. Ik volg de sport nu slechts erg oppervlakkig. Ik zit natuurlijk voor de televisie als er atletiek is. Ik hoop dat de atleten in Los Angeles net zoveel inzet tonen als daar voor. Naar de limieten willen ze allemaal erg hard toewer ken. maar is eenmaal de uit zending een feit, dan preste ren ze een stuk minder en dat is toch ergens jammer". Puck van Duyne-Brouwer had erg veel voor haar sport over. Voor de Olympische Spelen van 1956 nam ze auto- rijles. Maar naar een paar les sen stopte ze. Door de bewe gingen met het bedienen van gas, rem en koppeling kreeg ze spierpijn. Dat zou een ver keerde uitwerking kunnen hebben. Na de Spelen haalde ze alsnog, in één keer, haar rijbewijs. Puck van Duyne-Brouwer: „Ik had best eens op een tar- tanbaan willen lopen. Dat was er voor ons niet bij. Ook het materaal, de spikes, waren nog niet van deze kwaliteit. De hedendaagse sporter moet dan veel trainen - ik deed dat maar twee keer in de week - maar heeft het ergens toch niet zo slecht. De sport kost hen niets". „Na de Spelen van 1952 stond er een grote advertentie in de krant van het modehuis Voss. Daarin een grote foto van mij tijdens de Spelen met als tekst: „Net als zij is Voss altijd de eerste". Je omgeving wist toen al te vertellen dat je de nodige kleren had gehad van het modehuis. Maar nee hoor, nog geen blouse. Dat is nu na tuurlijk wel anders voor de topsporters". ARTHUR VAN RIJSWIJK LOS ANGELES „Speldjes, heb je nog speldjesDeze vraag word je, wanneer je her kenbaar bent aan een olym pisch label, misschien wel der tig keer per dag gevraagd. Want het verzamelen van olympische speldjes is deze da gen in Los Angeles uitgegroeid tot de nieuwste mode. In Amerika is deze rage rela tief nieuw. Europa kende ja ren geleden al de fanatiekste verzamelaars, maar de Vere nigde Staten waren onbekend met het fenomeen dat nu met een een stormachtige groei doormaakt. De nieuwste trend sedert de opkomst van het •break-dansen, wordt de verza melwoede al genoemd. Naar schatting zullen tijdens deze Spelen zo'n vier miljoen speldjes verhandeld worden en nu al is een na-olympische beurs gepland in het giganti sche Roie Bowl-stadion. „Het werkt verslavend", zegt één van de handelaren, die zich slechts identificeert als Den- nis, „als je je eerste speldje hebt geruild, ben je er aan ver slaafd". Eén van die fervente, verza melaars is ook Joe Stewart, een man van naar schatting 55 jaar. Hij is, bij het atletendorp in Los Angeles één van de fa natiekste „speurders" naar nieuw materiaal. Zelf heeft hij speldjes uit Tsjecho-Slowakije in de aanbieding. Die werden al gemaakt voordat bekend was dat de Oosteuropeanen Los Angeles zouden mijden. „Ik heb ze uit Praag meege smokkeld", geeft Joe Stewart met enige trots toe. „Als ze me er mee gesnapt hadden, was ik gegarandeerd voor twintig jaar de gevangenis in gegaan De dankbaarste handelaren voor de veteranen zijn kleine kinderen, die zonder dat ze het zelf weten, speldjes in hun bezit hebben die voor de ver zamelaars grote waarde heb ben. Stewart aarzelt niet han del te drijven met de jeugd. In ruil voor een waardevol speld je biedt hij vier of vijf anderen aan. Stewart: „Het lijkt mis schien afzetterij, maar ik doe er niemand kwaad mee. De kinderen beseffen niet welke speldjes ze in hun bezit hebben en ik geef ze er toch vaak vier of vijf anderen voor in de plaats, dan zijn ze de koning te rijk. Daar hoeft dus eigenlijk geen mens kwaad om te wor den Politie-agenten, bedienend personeel, verzamelaars en at leten vragen om speldjes aan iedereen van wie ze ook maar vermoeden dat hij uit een vreemd land komt. „Ik heb er zesduizend", meldt Dennis trots, „en ik handel er in se dert de Olympische Spelen van Montreal 1976". Eén dezer dagen sprak een jeugdige verzamelaarster in de studentenwinkel bij het olym pisch dorp een man aan en vroeg om een speldje. De man stak doodrustig een hand in de zak en overhandigde h?t meis je een speldje en de man wilde er niets voor terug. Het arme meisje viel bijna in zwijm toen ze bemerkte dat de man die ze aansprak Prins Albert van Monaco bleek te zijn. Binnen de kortste keren ontstond er een oploop van om speldjes be delende mensen rond de ko ninklijke gast. Bijzonder in trek zijn in Los Angeles de speldjes van de na tionale comité's van Israël, Roemenië en China. Chinese speldjes brengen op de open bare markt zelfs 200 dollar of meer op. De duurste speldjes zijn afkomstig van Coca Cola. Die worden verkocht voor 1500 dollar per stu. speldje toont Sam, de van de Spelen met vlerk een blikje cola. I naar schatting slecfc. exemplaren op de marl het organisatiecomité 1 verbood de productie AJNt dingen omdat het verftrlanc met de officiële masci Mari clame te maken. Eenen E speldje van de drank't van gaat eveneens grif hand voor 500 c/o77aiP*a spronkelijk was het spgl vas leen uitgedeeld aan vemori mers van de firma. f}ie ei handelaars hebben er fun ondertussen de hand o/je_ te leggen en doen er gó ken mee. olgor GIEL HEI Iglij! LOS ANGELES Een!;™ te aardbeving heeft .en olympische schietgebieq nj( kilometer ten noordq van Los Angeles, getr<t hi De aardschok had een ki Bc van 4,5 op de schaalort Richter. Er gebeurden ;env persoonlijke ongelukkere al schietbaan in Chino wai. 1 sloten. Het episch eerr~~~ van de aardbeving lag i!»^E bewoond woestijngebied^- Simone Schilder uitgeschakeld LOS ANGELES Het pisch demonstratietoernt- voor de Nederlandse tL^ ster Simone Schilder MP eerste ronde al voorbij. 1^^ jarige Beverwijkse trof slecht dat ze meteen teg» als vijfde geplaatste A' kaanse Andrea Leand ft aantreden. Simone ScK gaf goed partij tegen de^^ mer 29 van de wereldrarCl^ Toch verloor ze met 6-4, LOS ANGELES Doffe ellende is Mary Decker nooit bespaard gebleven. Maar hoe dieper het dal is waarin zij valt, hoe glo rieuzer zij zich pleegt te herstellen. Die weten schap is in feite het enige houvast, vlak voor haar eerste olympische start. De afgelopen weken kunnen tekenend worden genoemd voor de sportcarrière van de tweevoudig wereldkampioene. Drie weken geleden speelde de boze gedachte door haar hoofd dat zij voor de vierde keer de Spelen zou moeten missen. Een ontstoken achil lespees ontnam Mary Decker de mogelijkheden tot hardlo pen. De vrees voor wéér een operatie was groot. Na een ge sprek met haar artsen werd besloten de kwetsuur met een injectie op te lossen. Een verdunde dosis cortisone werd op 18 juli in het pijnlijke lichaamsdeel gespoten. Een ge neesmiddel waaraan onder meer de voor topsport onge schikt verklaarde Jos Her mens nog met afschuw terug denkt. Bij een eventuele ge slaagde greep naar goud volgt bovendien de dopingcontrole. Decker: „Het was een zeer lichte oplossing die volgens de artsen binnen twee weken uit mijn lichaam is verdwenen. Het was de meest pijnlijke in jectie die ik ooit heb gehad. De dag er na heb ik enorm moe ten lijden; ik was depressief en had de Spelen al opgegeven. Het herstel volgde echter snel. mede door zwemoefeningen, al acht ik het een wonder dat ik deze week kan starten". Geheel in stijl vestigde zij twee weken later in haar woon plaats Eugene een nieuw we reldrecord op de nog onder ontwikkelde 2000 meter. Te kenend voor de volharding voor de frêle, 26 jaar jonge at lete. Maar het geeft ook een duidelijk beeld van de onge zond fanatische wijze waarop zij. uitgerust met de grootste maat oogkleppen, haar sport bedrijft. Op elfjarige leeftijd vulde ze een paar verloren uurtjes met een cross country-wedstrijd, die prompt een overwinning opleverde. Vanaf dat moment was ze nog moeilijk af te stop pen. Enige tijd later liep Mary Decker in één weekeinde een marathon en twee baanwed- strijden. Een dag later lag zij onder het mes voor een blin dedarm-operatie. Zij trainde als een volwassene; geen mens die het nog in volle groei zijn de kind tegen zichzelf in be scherming nam. Mary Decker kwalificeerde zich als dertienjarige voor de Olympische Spelen in Mün- chen, maar kinderarbeid is daar op die leeftijd nog niet toegestaan. Twee jaar later vestigde zij drie wereldrecords en boekte ze winst in de inter land tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Daar mee werd de glorieperiode voorlopig afgesloten. Scheenbeen In het jaar dat haar onoplet tende ouders uit elkaar gingen (1976), kreeg Decker een ge heimzinnige scheenbeenaan doening. Ze kon amper een rondje om het huis strompelen. Geen enkele behandeling hielp, totdat de Nieuwzeeland- se loper Dick Quax haar een behandeling aanraadde die hij zelf eerder al met succes had beproefd. Operaties in 1977 en 1978 maakten Decker weer be drijfsklaar. Inmiddels was er alweer een Olympiade verstre ken en haar voorbereiding op Moskou werd teniet gedoen door de boycot van de toenma lige president Jimmy Carter. Het voorkomen van blessures is sind die tijd een essentieel onderdeel in het sportleven van Mary Decker geworden. Ze zegt daarbij het geluk te hebben gehad tegen basketbal trainer Dick Brown te zijn op gelopen. „Ik wil zo blessure- De kanovaarders hebben op het Lake Casitas veel hinder van de smog. LAKE CASITAS Anne miek Derckx heeft zich rechtstreeks geplaatst voor de finale K 1 500 me ter van het kano-toernooi. Gisteren werd zij op Lake Casitas in de series derde. Een klassering die juist voldoende was om de eindstrijd direct te berei ken. Overigens zal in de .K 1-klasse dames de echte strijd pas worden geleverd als vrijdag het startschot voor de finale wordt gege ven. Van de elf ingeschre ven deelneemsters gaan er via series en een herkan sing namelijk niet minder dan negen over naar de eindstrijd. Gert-Jan Lebbink en Ron Stevens plaatsten zich direct voor de halve finales K 2 500 meter, die morgen worden gevaren. De Nederlanders werden derde in hun serie waarin zeven boten startten. Ook voor Lebbink en Ste vens, voor wie de K 2 1000 meter overigens het hoofd nummer is, begint de ware strijd pas later. Van de 21 bo ten, die in drie series start ten, gaan er namelijk acht tien over naar de volgende ronde. Ook het kano-toernooi heeft aanzienlijk onder de afwe zigheid van de Oostbloklan den geleden. Van de 27 win naars van eremetaal op de kajaknummers tijdens de wereldkampioenschappen van 1983 in Tampere ontbre ken er maar liefst negentien op Lake Casitas. Op de Roe meense K 4 1000 meter na moesten alle winnaars van het goud verstek laten gaan. De Nieuwzeelander Ian Fer guson is de enige winnaar van een zilveren medaille van Tampere die aan d^ len deelneemt. Van de^ nalisten van de titelw^f t* den in Finland ontbrel 3-2 32 bij het kanotoernot de 1984. De Het niet-deelnemen Oosteuropese landen in dat Annemiek DercBpele de K 1 dames 500 metej sle( strijd hoeft te leveren ntoer Oostduitse Birgit Fischerik; de Bulgaarse Banja Geit eer die goud en zilver wen", 1< Ook de Hongaarse Ev|den. kusz en de Russische C Aleksejeva, vierde en in de eindstrijd, ontbre^G Gertjan Lebbink en Ror vens behoeven op de K en 1000 meter dit keij^Q Oostduitse combinatie L va Fischer/Andre Wohllelj - de Russische K 2 Vla 1 Parfenovitsj/Sergej Sof®*1» ta, die in Finland goe^da ren voor respectiéde tweemaal goud en twech zilver, niet te vrezen, wi vrij mogelijk blijven, maar ik heb de neiging mezelf voorbij te lopen. Brown brengt me op dergelijke momenten terug in de realiteit". Vele massages en ruggegraatbehandelingen vul len de tijd tussen de trainingen die zo ontspannen mogelijk dienen te zijn. Meer dan ne gentig kilometer per week loopt Decker niet; heuvelaf waarts rennen is uit den boze. Van een wetenschappelijke aanpak moet ze niet veel heb ben. „Ik probeer te ontspan nen en de negatieve dingen die over mij worden gezegd en geschreven te negeren. Als je iets wilt presteren, dan kun je dat ook. Je moet er alleen hard voor werken om het te krijgen. Veel mensen willen echter graag negatieve dingen met mij zien gebeuren. Ik weet niet waarom". Bevrijdend Wat eventueel olympisch goud voor haar gaat betekenen, weet ze niet. „Misschien geeft het een bevrijdend gevoel. Mo menteel is het het belangrijk ste in mijn leven". De sport carrière gaat voor alles, zoals marathonloper Ron Tabb on dervond. Het huwelijk tussen beiden duurde slechts enkele weken, toen hij al afknapte op het eenzijdige leven van Dec ker. Zijn geestelijk herstel duurde lang; Mary Decker vervolgde haar sportieve op dracht met dezelfde overgave. Volgend jaar wil ze trouwen met de Britse discuswerper Ri chard Slaney, die naast haar het postuur heeft van een blanke hulk. Van al de publiciteit rond haar persoontje merkt de volledig van de buitenwereld afge schermde Decker niets. Brown: „Ze is de meest be schermde atlete in de westerse wereld". Ze volgt zelfs de Spe len amper om haar concentra tie niet te verstoren. Haar eni ge contact met de media in de afgelopen tijd, bestond afgelo pen week uit een korte pers conferentie. Zelfs de reuze- schilderingen met haar beelte nis op verschillende gebouwen lijkt daardoor in elk geval op één afstand vrij spel te heb ben. „Ik denk niet dat het toeval is", zegt Decker ten aanzien van Budd's nieuwe nationali teit. „Het zou wat slimmer zijn geweest als zij het eerder had gedaan. Zij heeft geluk gehad. Er zijn vele Zuidafrikanen die hier niet mee mogen doen. Zij heeft zeer veel talent en komt hier voor hetzelfde als ieder ander. Persoonlijk ken ik haar Geld Over de verdiensten van atle ten doen tegenwoordig de wildste verhalen de ronde. Zo werd Decker gevraag^ of het vooruitzicht van vijftien mil joen dollar na een gouden plak geen erg grote druk op haar heeft gelegd. „Ik heb ten aart zien van de Spelen helemaal niet aan geld gedacht. Er is bo vendien niemand die mij zo veel geld heeft beloofd. Ik concentreer me alleen maar op die medaille". Decker weigerde na haar op zienbarende zeges in Helsinki haar bekendheid in royale cheques om te zetten. „Ik loop voor mijn plezier, dat zit in me. Misschien ben ik daarin wat conservatief. Maar ik ben ook bang voor nieuwe blessu res. Bij veel starts zijn de her stelfases kort en worden de ri sico's groter. Bovendien zijn er via sponsoring ook goede mo gelijkheden om geld te verdie nen". Volgens de verstokte olympi sche baasjes moet Mary Dec ker zich amateur noemen, hoeveel ze ook verdient. „Als ik bijvoorbeeld inkopen doe en mijn cheques invul, dan schrijf ik als beroep „atlete". Dat ben ik namelijk. Ik ben de hele week met mijn sport bezig. Vijf dagen in de week trainen en daarbij de wedstrijden". De voorvechtster van het op nemen van lange afstanden voor dames in de atletiekpro- gramma's is voorlopig niet van plan een einde te maken aan de merkwaardige combinatie van lijden en gloreren. „Tus sen de 25 en 30 jaar moet ik op mijn sterkst zijn. In de nabije toekomst zal meer gelopen gaan worden op de vijf en tien kilometer; de tijden zullen dramatisch sneller worden. In die ontwikkeling wil ik bijdra gen". ROB VELTHUIS Mary Decker": „Ik heb ten aanzien van de Spelen helemaal niet aan geld ge dacht". in Los Angeles, gaan aan haar voorbij. „Het is net iemand an ders. Het zou ook iemand an ders kunnen zijn. Ik zit mo menteel in mijn eigen kleine wereldje. Ik sluit mezelf mo menteel van iedereen af. Het is me tot nu toe altijd gelukt om me te concentreren op één ding". Zoals vorig jaar in Helsinki. Nadat Decker voor het eerst een blessurevrije voorberei ding had, won ze in sensatio nele races zowel de 3000 als 1500 meter. De sterke Oost- blok-concurrentie werd daar mee op haar nummer gezet. In Los Angeles start ze slechts op de 3000 meter. Nog eens drie races over de helft van die af stand achtte zij een te zware belasting. De ex-Zuidafrikaan- se en thans voor Groot-Brit- tannië startende Zola Budd

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10