Jolanda de Rover mentaal gerijpt Hockeyploeg passief SPELEN '84 Waardig Lardehandel tiert ïlig Medailles india krugt politiebewaking v» gouden alternatief voor mislukt examen LAchen op de Olympus iQowuvnt MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 -Lotto, ANGELES Er wordt in Los Angeles gehandeld in olympische paarden. Uiter- niet met handjeklap, maar ondanks de dis- Ie die aan de dag wordt gelegd is het duide- todat er een lucratieve handel bloeit. Eén van roornaamste redenen voor die handel is dat Ut-* Australiërs en Nieuwzeelanders verplicht zijn ijdag-bijna al hun paarden te verkopen omdat ze D.45ui| geld hebben om ze terug naar huis te stu- jferspt Öe welgestelden onder de ruiters maken r g van een dergelijk buitenkansje gebruik. De ïe Lucinda Green-Pryor Palmer kocht bij- gfC beeld in 1980 Regal Realm van Merv Ben- Australië. Twee jaar later werd de nieu- jmbinatie wereldkampioen. De verwachting t een olympisch kampioen toch gauw goed is vier tot vijf ton. LOS ANGELES De Verenigde Staten blijft onbedreigd in de strijd om de meeste medail les. Op alle fronten - goud, zilver en brons - verzamelden de Amerikanen het meeste ere metaal. Nederland neemt in de totaalstand een eervolle twaalfde klassering in. 43 35 14 nenië 15 9 5 3. China 13 6 5 4. Italië 8 2 5 5. West-Duitsland 7 11 12 6. Canada 6 8 7 7. Japan 7 4 8 8. Australië 3 7 10 9. Finland 3 1 2 10. Groot-Brittannië 2 3 11 11. Frankrijk 2 2 6 12. Nederland 2 2 4 Toch Chinees op televisie Taiwan LOS ANGELES De door de rege ring van Taiwan gecontroleerde staat stelevisie heeft voor de eerste keer beelden van een Chinese atleet uitge zonden. Tot nu toe sneuvelden die beelden van de Olympische Spelen waarop Chinese atleten waren te zien, onder de censuur. De koerswijziging is tot stand gekomen doordat kranten wel foto's en verhalen van Chinese atleten publiceerden. Gewichtheffer Yao Yingyuan, de winnaar van de gouden medaille in de categorie tot 67,5 kilogram, viel de eer te beurt de eerste atleet uit de Chinese Volksre publiek te zijn die in Taiwan op de tv werd vertoond. LOS ANGELES Uit vrees v< van Sikhs heeft de olympische ploeg van India extra politiebescherming gekregen. Zaterdag vertrok de hockeyploeg na de verloren wed strijd tegen Australië met een bus uit het sta dion, geëscorteerd door vier politiewagens. Ook cirkelde een helicopter onophoudelijk boven de tribunes waar enkele duizenden Indiërs luid ruchtig van hun aanwezigheid blijk gaven. Op de eerste dag van de Spelen haddert Indische demonstranten bij het hockeystadion de natio nale vlag in brand gestoken. Zaterdag demon steerden de Sikhs opnieuw in de omgeving van het hockeystadion tegen de regering van India. Volgens een woordvoerder van de politie had het protest een vreedzaam karakter. Er werden geen arrestaties verricht. »epen. Ze kan er om lachen. 'S ANGELES „Zie je wel dat je het kunt. spreek je de taal waarop je voor je /O-examen bent gezakt". Kees Vervoorn, trainer van Jolanda de Rover, kon het niet »n zijn pupil een beetje te plagen. De Am- Iveense rugslagzwemster moest er hartelijk ikaanse lachen. Logisch, want na het veroveren 'wi22.3i de gouden medaille op de 200 meter kon voor haar natuurlijk allemaal niet meer k. lelijk was de grote door- ik gelukt. Na de Europese pioenschappen van 1981, talen, r j0ianda de Rover zilver me, alg^verde was er een stilstand 'ar -ba^aar loopbaan opgetreden. s Tswaar veroverde zij met Mo TfrlOO nieter wisselslag-esta- 1 en' e»ploeg in 1983 nog eens Eu- >es zilver, maar daar bleef :och bij. Een trainerswissel wonderen. Ids Gobes ngeruild voor Kees Ver- „Ik wil 2.12 min gaan gaf zij als reden et eerste gesprek. "antwoord van Kees Ver- dat zij dan eerst moest proberen de neter sneller af te leggen. :o ver te komen, moest er gewerkt worden. Het was ook begrijpelijk dat De ■er in Los Angeles uitriep: 407 077 intensieve training heeft 904 525lelijk zijn vruchten afge- 988 672pen". 998 600 988 426rijpt 139.375^^3 de Rover was het laat- wQ7djaar overigens niet alleen 541 372^1er geworden- De 21-jarige I0i.933>mster was öok mentaal ge- 5.324t. Dat bleek onder meer 4.845r de manier waarop zij 270r de 200 meter toeleefde. 4^®'het eerder behaalde brons gde halve afstand bleef zij "erstoorbaar. Bondscoach id Beele maakte haar zelfs N compliment voor de wijze ^rop zij zo gericht haar trai- ^psprogramma's uitvoerde. He het feit dat zij zo lang op Hr favoriete nummer moest Hlhten, deerde de blonde H|stelveense niet. olympische kampioene ïover: „Daaraan ben ik wel rend. De 200 meter rugslag n,n9* altijd laat in het program- ulden. Maar ik dacht, dat het nu maar eens moest gebeuren. Ik was eigenlijk heel zeker van mijn zaak. Eigenlijk al vanaf de wedstrijden in Amersfoor* Ik verbeterde daar het natio nale record op de 100 meter. In wezen was ik er op uit het record op de 200 meter scher per te stellen. Nou, dat heb ik hier dan maar even rechtge- Zelfbewust keek de tweede gouden zwemster van de Oranje-ploeg rond. Jolanda de Rover was ineens alle ellende vergeten. Onlangs zakte zij voor de tweede keer voor het eindexamen VWO en zag daarom de kans om verder te studeren aan de academie voor lichamelijke opvoeding waarvoor zij 'nota bene al was toegelaten - verloren gaan. De Spelen van Los Angeles wer den echter een gouden alter natief. De achtvoudige nationale kampioene begon haar zwem- carrière in 1978. Door haar lengte (1,85 meter) en haar technische aanleg duurde het niet lang alvorens zij op de rugslag begon te schitteren. Via 2.24,2 in 1978 liet De Ro ver vorig jaar 2.15,71 noteren. Daarna wilde het niet meer lukken. Pas toen Vervoorn zich met de zaken ging be moeien, werden de tijden weer scherper. Met een Nederlands record van 2.13,90 - in juni in Amersfoort tijdens de selectie wedstrijden gerealiseerd - ver trok zij naar Amerika. In de series verbeterde Jolan da de Rover zaterdagochtend haar eigen record onmiddellijk met viertiende van een secon de tot 2.13,50 waarna zij het in de eindstrijd nog eens dunne tjes overdeed (2.12,38). „Mis- Het olympisch zwemtoernooi kreeg zaterdag voor de Nederlandse deelnemers een waardige afsluiting. Nadat schoolslag-specialiste Petra van Staveren vorige week al een gouden medaille had veroverd, was het nu in Los Angeles de beurt aan Jolanda de Rover. De Amstelveense won de 200 meter rugslag in een fraai Nederlands re cord van 2 minuten en 12,38 seconden. Twee gouden, één zilveren en drie bronzen medailles werden hiermee door de Oranje-zwemsters uit het Californische water opgevist. schien ga ik nu toch wel wat meer aan krachttraining doen en minder zwemmen", riep zij na afloop uitgelaten uit. Ze wilde niet te ver vooruit kij ken. „Ik ga in ieder geval nog één jaar door, maar ik ben al 21. Ik denk wel dat ik nog be ter kan", zo stelde zij. En ver volgens: „Het leek wel of ik in de finale vleugeltjes had". Van Bentum Dat kon Conny van Bentum niet zeggen. De studente medi cijnen uit Barneveld bracht er weer minder van terecht dan verwacht. In de serie 200 me ter vlinderslag was het al bijna misgegaan. Om in de eindstrijd te komen, moest zij een barra ge zwemmen met de Australi sche Janet Tibbits. Van Ben tum bleef overeind. Haar 2.13,74 werd omgezet in een tijd van 2.13,60. Uiteindelijk bleek die extra race echter te veel kracht te hebben gekost. Toch was coach Ruud Beele tevreden over haar prestaties. Hij sprak over de met het stu deren gepaard gaande zorgen, het niet voldoende kunnen trainen en tentamen-proble men. „In Rome zwom zij 2 mi nuten en 12 seconden. Nu, bin nen een paar uur, twee keer 2,13. Niet slecht". Beele had mooi praten, maar hij draaide wel om de materie heen. Rian Smit, de persoonlij ke trainster van Conny van Bentum, sprak andere en dui delijker taal. „Conny was niet lecht, maar er straalde dit- .naal niets vanaf", zo vertelde zij. „We zijn danig teleurge steld, want het hele jaar ging het goed. Alleen de laatste drie weken liep het mis. Daarvoor waren twee redenen. Enerzijds omdat in de tweede week van de voorbereiding te weinig aan snelheidstraining werd ge daan. Anderzijds omdat zij en Beele geen vrienden zijn. Hij irriteert haar mateloos. Ver zoeken om het trainingspo- gramma bij te stellen, werden .mper gehonoreerd. Beele wil- Je geen precedenten stellen. Het gevolg was wel dat Conny niet op scherp stond. Ik heb voor haar geknokt. Anders was het nog minder gegaan". Rian Smit voelde zich diep on- elukkig. Zij botste als het /are tegen een muur van on wil op. „Ik kon niet meer doen. Dat is de figuur Beele nu eenmaal. De afgelopen jaren heb ik binnen de ploeg altijd prettig gewerkt, maar ik ga me nu maar eens bezinnen. Als het voor Conny goed is, wil ik wel doorgaan. Maar al leen als Conny me nodig heeft. Voor mezelf hoeft het niet. Het is eigenlijk allemaal dood zonde. Conny was overigens niet de enige die haar pro gramma bijgesteld wilde zien. Het is een vervelend gevoel als je moet toekijken en niet kan ingrijpen. Je voelt je dan enorm machteloos. Conny heeft zich echter goed gehou den. Ze is een kei in sportivi teit". Op de laatste dag van het zwemtoernooi sneuvelden ove rigens ook nog twee wereldre cords. De Canadees Alex Bau- mann was op de 200 meter wisselslag oppermachtig, het geen in de nieuwe wereldtijd vah 2.01,40 resulteerde. De Amerikaanse 4x100 meter wis selslag-estafette was eveneens onstuitbaar. Rick Carey, Steve Lundquist, Pablo Morales en Rowdy Gaines mochten tevre den zijn over hun prestatie 03.39,30). De andere nog te ver delen gouden plakken gingen naar Mary T. Meagher (200 meter vlinderslag) en O'Brien (1500 meter vrije slag). PETER VAN PUTTEN indf 9 in Heumen denkt aan opstappen 9S ANGELES Voor de Olympische Spelen had hockey- ch Wi.m van Heumen al de beslissing genomen dat hij als idscoach zou aanblijven tot na de wereldkampioenschappen, in 1986 in Engeland worden gehquden. Het feit dat hij met ploeg naar alle waarschijnlijkheid de halve finales niet zal en, doet hem echter weer twijfelen aan zijn eerdergenomen luit. Van Heumen: „Ik moet er toch nog eens een nachtje ir nadenken". De mogelijkheid dat Van Heumen ook voor izelf consequenties trekt uit het falen van zijn ploeg moet t worden uitgesloten. Van Heumen is namelijk een typische istatietrainer. Hij eist niet alleen van zijn spelers dat ze pres- lïn, maar legt zichzelf ook die verplichting op. „Morgen weet mischien meer", aldus een uiterst teleurgestelde bondscoach, t welke uitspraak hij een extra schepje geheimzinnigheid toe- (gde aan zijn toch al schemerige uitspraak. •4 LOS ANGELES Pas een kwartier voor het einde van het met 4-3 verloren duel tegen Groot-Brittannië leken de Nederlandse hockey ers te beseffen dat de Britten minder zwakke tegenstanders waren dan de spelers uit de selectie van Van Heumen wilden geloven. Het was op het moment dat de jonge invaller René Klaas- sen Oranje terugbracht naar een nog te overziene achter stand van van 3-1. Ondanks dat onmiddelijk hierna Bob Catrall uit een strafcorner 4-1 scoorde, toonde de Nederland zich in die slotfase gretiger dan in de voorgaande 55 mi nuten samen. De desperate pogingen van Oranje om als nog een puntendeling te be werkstelligen leverde nog twee treffers op, maar het was niet voldoende om Enge land van de halve finale af te houden. De Britten kunnen zich door deze prestatie nu al tot de gro te verrassing van het toernooi laten uitroepen. Zij hebben hun deelname te danken aan het wegblijven van de Sovjet- Unie en zij zijn momenteel de trotse, terechte leiders van poule B. De geringe kans die Nederland nog heeft ligt in de hand van diezelfde Britten. Wanneer zij er in slagen om Pakistan te bedwingen en Ne derland wint van Kenia, dan GEEN HOOP OP HALVE FINALE NA VERLIES TEGEN GROOT-BRITTANNIË .s de halve finale voor Neder land alsnog een feit. Maar het ;ijn wel erg grote optimisten, die in deze theorie geloven. Bondscoach Wim van Heu men behoort in ieder geval niet tot die categorie, getuige Paceipf :ijn uitspraak: „Het is met ons C gebeurd. Pakistan wint die wedstrijd tegen Groot-Britta- nië gewoon. Daar ben ik abso luut van overtuigd". dat de Britten hem hadden geïmponeerd, maar hij heeft zijn spelers blijkbaar niet vol doende kunnen doordringen van het Britse gevaar. De nederlaag die er de oor zaak van is dat Nederland naar alle waarschijnlijkheid uit het olympische toernooi wordt gestoten, was overigens niet alleen te danken aan het mindere spel van Oranje. Groot-Brittannië speelde ge woon voortreffelijk, een an dere conclusie kon niet wor den getrokken. Dat heeft Ne derland waarschijnlijk in hoge mate verrast. Tom van 't Hek had immers onmiddellijk na het gelijkspel tegen Pakis tan geruststellend verklaard dat ze de laatste vijftien jaar niet van Engeland hadden verloren. Wim van Heumen had daar een totaal andere mening over, verklaarde zelfs Vanaf het eerste moment nam de Britse ploeg het iniatief in handen en liet Nederland geen meter ruimte. Door de passieve houding van de Ne derlandse spelers kostte het de pupillen van coach David Whittacker geen enkele moei te om om Nederland onder controle te houden. Boven dien hadden ze de mazzel dat Pierre Hermans had besloten voor de tweede achtereenvol gende maal een negatieve hoofdrol te vervullen. Waar Hermans door attent uitlopen zijn verdediging meestentijds corrigeert, leidde zijn eerste uitlooppoging al meteen tot een treffer van de razendsnel le Kerly. Van Heumen: „Ik heb met de gedachte gespeeld om Her mans te vervangen. Tijdens de laatste training maakte hij echter een voortreffelijke in druk. Daarom heb ik Lex Bos op de bank gelaten. Pierre had echter een topprestatie moeten neerzetten. Dat heeft hij absoluut niet gedaan. Hij heeft slecht gespeeld". Strafbal Na dit doelpunt liet Neder land het aanvalsgeweld van de geconcentreerd spelende tegenstanders gelaten over zich heen komen. Dat leidde er toe dat Oranje tien minu ten na de pauze op een ach terstand van (doelpunten van Stephenson en Kerly) ston den. Ties Kruize werd vervol gens een schitterende gele genheid geboden om het mo reel enigszins op te krikken. Oranje kreeg een strafbal toe gewezen omdat Ian Taylor bij een schot van Tom van 't Hek op de bal ging liggen. Oog in oog met de Britse doelman faalde de routinier in de Ne derlandse ploeg. Kruize: „Het is voor ons voor bij. Ik had er vast op gere kend dat we in de finale zou den komen. Het is een bittere tegenvaller". En Van Heu men: „Als Ties gescoord had, had er nog van alles kunnen gebeuren, maar zijn misser gaf ons de genadeklap". Toch perste Nederland er nog een hectisch laatste kwartier uit. Toen ook bleek dat de Britten conditioneel zwakker waren dan de Nederlanders, maar hun voorsprong gaf ze voldoende kracht om door te gaan. Daar konden de treffers van Tom van 't Hek (uit een scrimmage) en Ewout van As- beck (strafbal) niets meer aan wijzigen. Nederland zal zich nu moeten richten op een plaats bij de eerste zes. Anders verspeelt men zelfs het recht aan het toernooi om de Champions Trophy deel te nemen. En deze afgang wil van Heumen zichzelf en zijn team niet aan doen. Overigens zal de huidi ge formatie danig worden ge wijzigd, want Roderik Bouw man, Peter van Asbeck, Tom van 't Hek, Pierre Hermans en Theodoor Doyer hebben besloten met interland-hoc key te stoppen. HARRY VERMEULEN Nederland-Groot-Brittanniè: 10. Kerly 0-1, 24. Batchelor 0-2, 40. Ker ly 0-3. 52. Klaassen 1-3. 53. Cattrall (strafcorner) 1-4. 61. Van "t Hek 2-4, 62. Ewout van Asbeck (strafbal) 3-4. Scheidsrechters: Stelter (Wdl) en Meredith (Aus). Toeschouwers: 5.000. Nederland: Hermans; Hans Kruize; Peter van Asbeck. Ewout van As beck. Pierik (50. Den Hartog); Steens (50. Klaassen). Ties Kru Dover). Hidde Ki Grimbergen (42 m Schoenen Het geheim zit in de schoenen. Danny Harris, Amerikaans hordenloper over 400 meter, won zijn serie op de schoenen van landgenoot Carl Lewis. De olympische superster stond zijn schoeisel vrijmoedig af, toen bleek dat de trainer van Harris diens spikes was verge ten. Geesink Anton Geesink haalt regelma tig de internationale pers. De Utrechtse judo-reus wordt be schreven als een man die op voortreffelijke wijze de publi citeitscampagne „Amsterdam 1992verkoopt. De Japanse krant Asahi had een uitvoeri ge reportage over de werk zaamheden van Geesink in Los Angeles. Geesink begroet bijvoorbeeld de Japanners in hun eigen taal en vraagt of zij bij het Japanse Olympische Comité een goed woordje wil len doen voor Amsterdam. Volgens Asahi heeft Geesink een grote wens en dat is nog een partij te mogen judoën te gen Yasuhiro Yamashita, de grote favoriet voor de gouden medaille in de open klasse. Bionische stormloop De geweldige successen van de Amerikaanse turnploeg en yan het bionische vrouwtje Mary-Lou Retton in het bij zonder hebben een run ver oorzaakt op sportscholen waar ook gymnastiek kan worden beoefend. Er zijn sportcentra bij waar ze veertig tot vijftig telefoontjes per dag krijgen en honderden kinderen worden door hun ouders bij turn trai ners afgeleverd met het ver zoek er kampioenen van te maken. „Het is ongelooflijk", aldus de eigenaar van een sportcentrum. „Ze hebben Mary-Lou Retton op de televi sie gezien en de meeste ouders denken dat wij van hun kin deren in 1988 ook olympische kampioenen kunnen maken". Medailles Erg veel materiële waarde heeft een medaille op zich niet. Het veelbegeerde klein- nood is in werkelijkheid een stuk zilver, bedekt met een laagje van 6,5 gram goud. De kosten bedragen 130 dollar, ruim vierhonderdvijftig gul den. Voor de samenstelling van de medailles zijn minima le eisen vastgelegd in het olympische reglement. De on derscheiding voor de eerste plaats moet zijn opgespoten met minstens zes gram goud en het zilver moet voor 92,5 procent puur zijn. De Ameri kanen zijn gul met de prijzen. Volgens het organisatiecomité zijn de medailles voor de twee de en derde plaats voor 100 procent goud en zilver. In to taal worden 1454 medailles uitgereikt. Fakkel De weduwe van de legendari sche Amerikaanse atleet Jesse Owens heeft zaterdag de olympische fakkel cadeau ge kregen. De fakkel werd vorige week tijdens de openingscere monie het Coliseumstadion binnengebracht door haar kleindochter Gina Hemphill. Mevrouw Owens zei dat ze de fakkel in de welvoorziene me- daillekmer van haar man zou zetten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9