£eidae (BowuvntsM Leiden, Den Haag en Zoetermeer samen in zee 4 I81 GOUD, ZILVER, QQO BRONS ruime oogst Oranje ?Weer dode bij agressie in Noord-Holland 1960 USE AR UN IIS tIJS IDE IER N ND DE EN. ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Auto in zon: hond dood BON: An Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (exCl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Maandag 6 augustus 19844 75e jaargang no. 22956 Zonnige perioden, maar moge lijk een bui. Minima rond 12, middagtemp. rond 20 graden. Matige westenwind, rond kracht 4. De komende dagen zonnige perioden en vrijwel overal droog. Geleidelijk iets warmer. Morgen zon op 06.12, onder 21.19 uur. Scheveningen hoogwater 011.37, laagwater 07.50 en 20.36 uuf. ;r£)pnieuw Frans EkeVli( diegtuig gekaapt MARSEILLE Een Frans vracht- Vliegtuig is vanochtend kort na ver- lUUr |ek van het vliegveld van Marseille door een gewapende man. Hij Haajwong de gezagvoerder terug te keren aar de Zuidfranse stad. let toestel steeg om even na half acht ■anochtend op met bestemming Dja- let in Algerije, maar landde kort Karna weer op de luchthaven van ikt combjarseiiie De kaper eist naar de Vere- weekopjgjg staten te worden gebracht, zo and. T^ercj vernomen uit bronnen op het jliegveld van Marseille. Het gekaapte gestel staat aan het eind van de lan dingsbaan. >A Nieuwe chemische stof houdt gras kort LONDEN Britse geleerden hebben een chemische stof ontwikkeld, waarmee de groei van gras wordt belemmerd zonder dat er verder schade wordt aangericht. Het nieuwe gras zou weieens het einde kunnen gaan betekenen van de grasmaai- machine. Dit meldde gisteren het Britse blad The Observer. Volgens het blad houdt de chemische stof, die de codenaam PP333 draagt, niet alleen het gras kort. PP333 is uitgevonden door geleerden van Imperial Chemical Indus tries. Richard Burton (58) overleden LONDEN - Richard Burton, de uit Wales af komstige Britse acteur en filmster, is zondag in Zwitserland gestorven. Burtons dood werd in Londen bekend gemaakt door zijn zuster Catherina Thomas. Burton stierf aan de ge volgen van een hersenbloeding. Zondagoch tend werd hij in bewusteloze toestand van zijn woonplaats in het Zwitserse Celigny overgebracht naar een ziekenhuis in het na bije Geneve. Richard Burton is 58 jaar gewor- den. Burton werd geboren als Richard Jen kins in Pontrhyden (Wales). Na successen op de planken koos hij voor een filmcarrière. Daarin was zijn naam - door hun rollen sa men, hun huwelijken en hun onstuimige le venspatroon - sinds de film „Cleopatra" (62) voorgoed verbonden aan die van Elizabeth Taylor. Burtons weduwe is de 36-jarige Sally Hays. Meer op pagina 3 Richard Burton Rl'P' DEN HAAG Den Haag, Leiden en Zoeter meer hebben de handen ineengeslagen om inter nationale buitengaatse industrieën aan te trek ken. De drie steden zul len zich later deze maand gezamenlijk la ten zien onder de naam Holland Region West op de Noorse offshore Nor thern Sea '84 beurs in Stavanger. Dit hebben 'zij vandaag laten weten. Stavanger is een van de drie grote offshore- -beurzen die jaarlijks worden gehouden. In de brief die samen met een promotiebrochure zal worden uitgereikt aan de be zoekers van de beurs schrij ven de burgemeesters van de drie steden dat zij binnen hun gebied diverse toploca ties beschikbaar hebben voor vestigingen van „hoog waardige industriële en dienstverlenende" onderne mingen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Den Haag wordt daarbij gedacht aan ingenieursbureaus, techni sche adviesbureaus, olie-ex ploratiemaatschappijen, olie- technische bedrijven en offs horespecialisten. In de brochure zelf wordt hoog opgegeven van de goe de verkeersverbindingen, de gunstige ligging tussen Am sterdam en Rotterdam, het stabiele investeringsklimaat en het rustige arbeidskli maat. De ruime aanwezig heid van multinational oliemaatschappijen zou he: voor organisaties in de pe trochemische industrie aan trekkelijk maken zich Holland Regio West oriënteren. De drie gemeen ten willen zich de komend» twee jaar nog op twee ande re beurzen op dezelfde wijz» presenteren. pand n 13 Jongen (8) speelt met granaat DOMBURG Een 8-jarig jongetje uit Domburg is za terdag op het strand tussen Oostkapelle en Domburg een tijdje met een Ameri kaanse scherfhandgranaat uit de Tweede Wereldoor log in de weer geweest. De ongeveer 40 jaar oude en inmiddels verroeste maar nog steeds gevaarlijke gra naat werd door een toerist op 't strand gevonden. Deze had de granaat tus sen wat stenen verborgen en de politie gewaar schuwd. Toen de agenten arriveerden was het ding in handen van het jongetje gekomen. De jongen had de granaat op zijn beurt ook weer verborgen. Het projectiel is inmiddels door de Explosieven Oprui mingsdienst tot ontplof fing gebracht. r mef Seen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 3 V- 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- J22248 en uw krant wordt nog dezelf- e avond nabezorgd. 9'V»- Bij rellen tussen „punks" aan de ene kant, de politie in het midden en „skinhe- Iads" aan de andere kant zijn het afgelopen weekeinde in Hannover zesentwintig agenten en een onbekend aantal onruststokers gewond geraakt. Door het optre den van de politie bleef een rechtstreekse confrontatie tussen de twee groepen jongeren echter uit. Op de foto een aantal skinheads die, over de gehelmde hoof- i den van de politie heen, verwensingen uiten aan het adres van de punkers. Op i het inzetje een wat te fanatieke jongedame, die door de politie van het strijdto- Jt neel wordt weggeleid. Links: Jolanda de Rover is na Petra van Staveren de tweede zwemster die een gouden medaille heeft veroverd. Onder: Carl Lewis tijdens de uitreiking van de gouden medaille 100 meter hardlopen. LOS ANGELES Een ruime oogst viel Nederland het af gelopen weekeinde in Los Angeles ten deel. Goud, zilver en brons werden bijgeschreven op de lijst van medailles, het klassement waarin Nederland zich toch al een „onbeschei den" plaats had verworven. De hoogste onderscheiding viel Jolanda de Rover ten deel na een schitterende race op de 200 meter rugslag. De 21-jarige Amstelveense verbeterde met die prestatie ook het Nederlands record tot 2.12,38. Roeien Fraai roei werk van vooral Greet en Nicolette Hellemans le verde nog twee eremetalen op. Eerst gingen de Groningse zusjes samen in één boot als tweede over de eindstreep, om later nog eens met de gelegenheids-acht het brons te grijpen. Nederland heeft nu twee gouden, twee zilveren en vier bronzen plakken veroverd; alles bereikt door de dames van Oranje. Geluk Naast het succes was er ook de teleurstelling. Vooral voor de hockeyheren, die het tegen Groot-Brittannië niet konden bolwerken: 4-3. Slechts met veel geluk kan Nederland nog een plaats in de halve finales verkrijgen. De hockeydames doen het trouwens steeds beter, want West-Duitsland werd gisteren overtuigend met 6-2 verslagen. Tweemaal greep Nederland nét naast een medaille. John Pierik eindigde bij het kleiduivenschieten als vierde. Een zelfde klassering was weggelegd voor de wielerploeg, die na honderd kilometer achter Italië, Zwitserland en de Verenig de Staten juist buiten de prijzen viel. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2 19.12-19.15: Studio Hilversum. 19.15-20.30: Samenvatting vorige dag. 20.30-21.30: Atletiek (series). mes). Studiogast 22.45-23.15: Synchroonzwemmen waterpolo, basketbal, hockey (voorronde duet). (West-Duitsland-India, heren 23.45-00.00: Boksen (voorronden). 07.30-07.45: NOS-Studio Los Ange les. 07.45-08.00: Eerder genoemde 08.30: Volleybal, zeilen. Carl Lewis op EO-jongerendag HILVERSUM Atleet Carl Lewis luistert 13 oktober de jongerendag op van Evangelische Omroep ij Utrechtse Irenehal. Tijdens deze manifestatie praat Le wis onder meer over de evangelisatie onder sport mensen. In Amerika is de atleet nauw betrokken bij de organisatie „Athletes for Je- sus".Lewis, die tegen onkos tenvergoeding, naar land reist, levert tijdens de jongerendag ook een sportie ve prestatie. EO-medewerker Jan v.d Bos is momenteel in Los An geles om in het Olympisch decor met sportlieden hun geloof te praten. Carl Lewis verleent hierbij ook zijn medewerking. Afhanke lijk van het materiaal dat Jan v.d. Bos mee terug neemt, wordt dit verwerkt in twee jongeren-uitzendin gen. Deze worden u schijnlijk in september gezonden. ALKMAAR Bij vecht- partijen in Noord-Holland bHggfts het afgelopen weekein de opnieuw een dodelijk J slachtoffer gevallen en sen jongen ernstig ge wond geraakt. De politie spreekt niettemin van een „relatief rustig" weekein de, vergeleken met de tal rijke geweldplegingen eerder deze zomer. De 30-jarige Richard Hollen- berg uit De Beemster werd zaterdagavond op de Koe markt in Purmerend doodge stoken, nadat met drie vrien den ruzie was ontstaan over „oud zeer". Volgens de poli tie had het viertal veel ge dronken. In verband met de steekpartij zijn de drie man nen, allen uit Purmerend, gearresteerd. Vechtpartijen waren er ver der in Alkmaar en' Petten. Bij i treffen rond e dan cing in Alkmaar werd een 20-jarige jongen zaterdag zo danig hard in de maagstreek getrapt, dat hij in het zieken huis moest worden opgeno men. Later die avond moest de politie in actie komen toen groepen jongeren bij het ziekenhuis waar de jongen was opgenomen „flink sten nis maakten". In Petten zijn zes mensen aangehouden in verband met de mishande ling van een vrouw op de camping in die plaats. Vol gens de politie is de vrouw een tand uitgeslagen. Het Tweede-kamerlid J. Metz (VVD) draaide dit weekeinde een aantal politie diensten mee om zich te oriënteren op het geweld in Noord-Holland. Namens zijn fractie zal Metz pleiten voor de opzet van een provinciale politiemacht in Noord-Hol land die de agressie beter de baas moet kunnen. blijvend Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. av Andijvie, VC kilo /sJ Rundertartaar, 6.98 ,G,Ee 4" Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. nmelen, f Terroristen verantwoordelijk voor mijnen in Rode Zee KAIRO In Egypte is grote bezorgdheid ontstaan over de mij nen, die het scheepvaartverkeer in de Rode Zee en het Suez- kanaal geheel onmogelijk dreigen te maken. Gisteren is voor de tiende maal sinds begin juli een schip op een mijn gelopen. Het is de onder Liberiaanse vlag varende olietanker Oceanic Ener gy. De Egyptische regering heeft vanochtend in een verklaring laten weten „noodmaatregelen" te zullen nemen om de bedrei ging voor de scheepvaart weg te nemen. Met de verklaring van vanochtend erkent Egypte voor het eerst, dat de explosies waarschijnlijk door terroristen zijn veroorzaakt. Tot dusverre hadden Egyptische functionarissen de ontploffin gen toegeschreven aan explosieven, die worden gebruikt bij het zoeken naar olie in de Golf van Suez. De Egyptische regering heeft nog niet aangegeven wie zij verantwoordelijk acht voor het leggen van de mijnen. Vorige week eiste een islamitische groepering, die met name actief is in Egypte, de verantwoorde lijkheid voor het leggen van de mijnen op. Over het Nederlandse vrachtschip Joint Frost, dat vijf mijl bui ten de Noordjemenitische haven Hodeida voor anker is gegaan, zijn vanochtend geen verdere bijzonderheden vernomen. Kapi tein Davids van de Joint Frost besloot vorige week voor anker te gaan, omdat zijn schip midden in een mijnenveld terecht was (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uil 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roolofarendtveen Telefoon 01713-2866-2073. NISSAN NOORDWIJK De hond van een 63-jarige Rotterdammer heeft zondagmiddag het uitstapje van zijn baas naar het Noord- wijkse strand niet overleefd. Het dier, een Franse dog met een hartafwijking, was in de auto gelaten die geparkeerd werd op de Abraham van Royenstraat. Het raampje stond iets open, maar de zon brandde op het geparkeerde blik. Voorbijgangers die zagen dat de hond problemen had, waarschuwden de politie. Toen die ter plekke kwam, kon alleen nog het overlijden van het dier vliegtuigfabrieken treffen voorbereidingen voor de bouw van een vliegtuig, dat een snelheid van 27.300 kilometer per uur kan bereiken en dat als een satelliet een baan om de aarde kan beschrijven. Het toestel krijgt acht motoren, wordt 51 meter breed en hen meter hoog, heeft een spanwijdte van dertig meter en zal waarschijnlijk over hen jaar gereed zijn", meldt de Leidse Courant op 5 augustus 1960. Het heeft wel wat langer geduurd voor zo'n soort vliegtuig, nu bekend als de Space Shuttle, ook werkelijk de ruimte koos, maar dat stond dan ook wéér in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar: )ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «S^Ccidoc Sou/tont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1