Miljoenenschade door vandalisme in woningen Hongerstaker Jaap Meester wil desnoods doorgaan tot bittere einde m n n UIT ENQUETE ONDER CORPORATIES BLIJKT: IS Postorderbedrijf aangeklaagd om misleiding bij prijzenfestival Turken bij Spoorwegen eerder uitgerangeerd ™A6 BINNENLAND fieidaeSomo/nt VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 ne-se- lstma- >m de cijn de itellietj ropesel nen eerste1 unica- Slachtoffer weekendgeweld uit coma SCHOORL De 20-jarige Edwin Tesselaar uit Warmenhuizen, die in de nacht van zaterdag op zondag in Schoorl hersenletsel opliep door zware mishandeling en sindsdien in coma verkeerde, komt langzaam weer bij kennis. De jongen heeft enkele korte gesprekken met zijn ouders gevoerd, maar zakt nog regelmatig terug in een toestand van ver laagd bewustzijn. De behandelende artsen verwach ten dat hij spoedig zal herstellen. Inmiddels hebben drie verdachten in deze zaak hun aandeel in de mis handeling volledig bekend. Alle arrestanten worden vandaag aan de officier van justitie te Alkmaar worden voorgeleid. Hun berechting en die van de verdachte van de mishandeling met dodelijke afloop van Jochem Keesman op het strand van Egmond aan Zee zal zo spoedig mogelijk na half september plaatsvinden. Betrapte inbreker neergeschoten OBDAM Een Obdam heeft vanmorgen een inbreker die hij in zijn pand had betrapt met een vuurwa pen neergeschoten. De inbre ker is zwaar gewond naar een ziekenhuis in Hoorn overgebracht. Hij ondergaat daar een spoedoperatie, zo heeft de politie meegedeeld. De bewoner heeft na zijn daad zelf de politie gewaar schuwd. Hij wordt verhoord. De politie kon nog geen ver dere bijzonderheden geven. Nieuwe apparatuur kanker onderzoek in Leiden UTRECHT Het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat werken met nieuwe diagnose-ap- paratuur voor kanker-onderzoek. Ook in Groningen, Utrecht en Amsterdam (in het VU-ziekenhuis) wordt proefapparatuur voor totaal 12 miljoen gulden in gebruik genomen, zo heeft het ministerie van onderwijs en we tenschappen bekendgemaakt. De nieuwe techniek berust op het opwekken en daarna opvangen van zwakke radio-echo's uit de in het lichaam aanwezige waterstofatomen on der invloed van een magneetveld. De echo's worden vervolgens via een computer omgezet in gedetailleerde afbeeldingen van doorsne den van het lichaam. De nieuwe methode is volkomen onschadelijk en heeft ook bij lang durig gebruik geen nadelige gevolgen voor de patiënt. Anderhalf jaar cel voor autopyromanen BREDA De rechtbank van Breda heeft de Tilburge auto-pyromanen B.A. (21) en J.H. (25) gisteren veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De twee hebben in Tilburg en omgeving tussen oktober vorig jaar en mei 1984 bij wijze van „sport" totaal 76 lelijke eendjes in vlammen doen opgaan. Ze verklaarden het record van een Parijse auto-pyro maan die ooit 97 auto's in brand stak, te hebben willen breken. Als nummer 100 wilden de Tilburgers een politie-auto „pakken". De autobranden, waarbij voor honderdduizenden guldens schade werd aangericht, stichtten grote onrust in Tilburg. Tegen de pyromanen was twee jaar met aftrek geëist. Surfers zeilen maar een eind weg MIDDELBURG Surfers zijn matig bekend met de regels over hoe ze zich op het water die nen te gedragen. Bij 15 procent van de plankzei lers is sprake van een zeer slechte kennis en bij 30 procent is de kennis goed. Naarmate men langer surft, neemt ook de kennis van de vaar- en gedragsregels toe. Maar ook van veel andere ge- of verboden op het meer zijn surfers niet op de hoogte. Dit blijkt uit een onderzoek van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland. De dienst heeft dit op drie topdagen op het Veerse- meer onderzocht. Uit de enquête bleek ook, dat 98 procent van de surfers per auto naar het meer komt, gemiddeld in groepjes van 4 tot 5 personen. Gemiddeld maken 2,5 personen ge bruik van één zeilplank. De meeste plankzeilers gebruiken hun plank driemaal in de twee we ken. sen de BPS Aria- rengen »za- larticu- jn een ALMERE De Neder landse woningcorporaties moeten jaarlijks als gevolg van vandalisme tussen de 20 en 30 miljoen gulden kosten maken om de ver nielingen aan hun huizen- bezit te herstellen. Vooral in de hoogbouw neemt het vandalisme de laatste jaren toe, vooral ook we gens leegstand in deze sector. Dit blijkt uit een enquête van de Nationale Woningraad onder een deel van de 700 aangeslo ten woningcorporaties. Volgens directeur N. van Vel- zen van de Nationale Woning raad neemt het vandalisme zo als het vernielen van verlich ting en ruiten en het bewer- Het merendeel van de herstel- kosten komt voor rekening van de corporaties en wordt betaald uit de onderhouds- fondsen. Volgens Van Velzen is het erg moeilijk de geleden schade op de dader(s) te ver halen. Vaak is de dader on vindbaar en als hij wel kan worden opgespoord is het nog maar de vraag of hij kapitaal krachtig genoeg is, aldus de di recteur van de NWR. Verze keren is in de praktijk een moeilijke en kostbare zaak. Soms kan, bijvoorbeeld als het gaat om een brandje in een kelderbox, de schade op de verzekering worden verhaald, maar dat is volgens Van Vel zen in andere gevallen niet al tijd mogelijk. Vredesactivisten eisen schade vergoeding Rijk DEN HAAG Twee vre- desactivisten die op 7 april hebben meegedaan aan de bezetting van de vliegbasis in Volkel, eisen van de Staat der Nederlanden 10.000 gulden schadever goeding wegens de manier waarop zij na hun aanhou ding door de marechaussee zijn behandeld. De activisten, Van Kers bergen en Sleebe, hebben via hun raadsman het mi nisterie van Justitie ge sommeerd binnen 14 da gen met het geld over de brug te komen. Gebeurt dat niet, dan volgt een ge rechtelijke procedure waarin ook voor alle 178 overige demonstranten schadevergoeding wordt gevraagd. De activisten stellen dat zij wederrechtelijk van hun vrijheid zijn beroofd, om dat ze geruime tijd in hon denhokken werden opge sloten. Bij de ontruiming van de vliegbasis zou vrouwelijke demonstran ten geweigerd zijn naar het toilet te gaan. Boven dien werden de advocaten niet zonder meer bij de ar restanten toegelaten. Proefabonnement NS voor spoorstudenten UTRECHT De nieuwe lich- ting studenten aan universitei- ten of hbo's krijgt van de NS 1 de de kans kennis te maken met de trein als vervoermid- del. Voor veertig gulden kun nen zij een kortingkaart ko- - pen, of voor 25 gulden een da- lurenkaart. De kaarten zijn een maand geldig voor één 1 persoon. Besluit de student vóór 1 december het proefa- i bonnement om te zetten in een f, definitief abonnement, dan I krijgt hij het „proefgeld" in i reis-cheques terugbetaald. Ook ouderejaars kunnen van deze I regeling gebruik maken. Verdachte van moord op prostituee vrij l ROTTERDAM De Rotter- damse politie heeft gister- avond de 36-jarige S.P.W. vrij- gelaten, die een dag eerder L was aangehouden in verband 't met de moord op de Rotter- damse prostituée Coby Toet. Volgens een woordvoerder van de politie is de man we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Mün- lledige rahms - 2.600 caanse alogus ZWAAG Folkert Breedt, een inwoner van Zwaag, heeft vandaag tegen het postorder bedrijf KeurKoop bij de offi cier van justitie in Breda een aanklacht wegens misleiding en dwaling ingediend. Keur Koop zou schermen met prijs winnaars die niet bestaan. On derzoek door Folkert Breedt heeft uitgewezen, dat een door KeurKoop opgevoerde prijs- winnares in Hoorn bij de bur gerlijke stand en de Kamer van Koophandel onbekend is. Breedt heeft ook het Konsu- menten Kontakt in Den Haag ingelicht. KeurKoop is telefo nisch niet bereikbaar voor een reactie. Volgens Konsumenten Kon- takt maken organisaties als KeurKoop gebruik van gefin geerde namen. Ook het minis terie van justitie is niet geluk kig met de prijzenfestivals. F. Gallast, hoofd van de afdeling Acht medailles De rolstoelsporter Eef Tammel keerde gistermiddag terug van de gehandicapten-spelen in Engeland, met totaal acht medailles. Zijn decoraties werden bij aankomst aan een nader onderzoek onderworpen door mr. Pieter van Vollenhoven en het Kamerlid Erica Terpstra, die eerder de Nederlandse deelnemers aan de spelen op bloemen onthaalden. UTRECHT De Turkse werknemers bij de Nederlandse Spoor wegen zijn eerder uitgerangeerd dan hun Nederlandse collega's. Veel Turkse NS'ers zijn na zo'n twintig jaar wonen en werken in ons land op hun 40-ste of 45-ste jaar uitgeput en gaan dan op die relatief jonge leeftijd de WAO in. De VUT of het pensioen balen de meeste Turken niet. Dat stelt H.A. Topcuoglü, maatschappelijk werker bij de NS, die in het kader van zijn scriptie aan de Katholieke Sociale Acade mie, onderzocht hoe het zijn landgenoten bij de spoorwegen ver gaat. De NS (totaal 28.000 werknemers) heeft momenteel ruim 1.400 buitenlandse werknemers in dienst, onder wie 976 Turken. Dat veel Turken betrekkelijk jong worden afgekeurd is volgens Topcuoglü vooral te wijten aan het werk: De Turken doen bij NS relatief veel zware, vieze klussen als rangeren en schoonma ken. Ook zit bijna 80 procent in ploegendiensten. Bevordering naar lichamelijk lichtere baantjes is er meestal niet bij omdat ze onvoldoende Nederlands kennen om hogerop te komen. Topcuoglü wil de situatie van de Turken verbeteren via een be ter loopbaanbeleid waarbij, onder meer via extra cursussen, doorstroming naar een hogere functie mogelijk wordt. Een woordvoerder van NS kon gisteren niet zeggen wat het be drijf met het onderzoek van de Turkse maatschappelijk werker gaat doen. FRIEMELS kansspelen, zegt hierover: „Dit soort acties kan straffeloos doorgaan, omdat het Openbaar Ministerie de uitspraak heeft gedaan, dat het hierbij niet gaat om mededinging naar een prijs, maar om tevoren vastge stelde winnende nummers. Dus vallen ze niet onder de wet op de kansspelen". Gallast zegt blij te zijn dat er nu een aanleiding bestaat om dit soort acties opnieuw aan te kaarten bij de officier van justitie en het dan tot voor de Hoge Raad uit te vechten. Volgens een woordvoerder van de afdeling Bijzondere Wetten worden de prijzen, die opgevraagd worden, echter wel degelijk uitgekeerd. „Ze kunnen die acties alleen steeds weer houden, omdat het gros van de prijswinnaars niet rea geert. Je moet namelijk om een prijs kaartje insturen". betekent het hoe dan ook een Paardendrama Hoe de enorme wond aan het al worden er in de kliniek van rechter achterbeen is ontstaan, paardendoketer Van Boek- weet niemand precies, maar horst in Empe alle pogingen in voor het trekpaard Olga en het werk gesteld dit te voorko- haar veulen van twee maanden tien. Voorlopig kan Olga nog met het stevig verbonden been in de wei strompelen. Juist omdat het veulen nog moet worden gezoogd, wordt gepro beerd de moeder in elk geval zolang in leven tot het veulen haar op dat punt niet meer no dig heeft. (ADVERTENTIE) vrijwielen in eigen land eigenland Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman, de ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets(tel. 020 - 42 55 50). Hoofdagent blijkt hijger SOEST Een hoofdagent van het Soester korps staat een schorsing te wachten, omdat hij is ontmaskerd als hijger. Twee weken lang heeft hij met seksueel getinte opmer kingen een inwoonsters van Soest telefonisch lastig geval len, die in juni bij hem op het bureau aangifte had gedaan van diesftal in haar huis. Daarna belde hij haar regel matig dag en nacht op. De PTT ontdekte dat die telefoon tjes vanuit het politiebureau kwamen. Een paar dagen later liep de man tegen de lamp toen hij vanuit zijn eigen huis belde. Bij ondervraging kon hij geen verklaring geven voor zijn gedrag. Hij heeft zich in middels onder doktersbehan deling gesteld. B en W niet vervolgd na onjuiste belastingheffing DEN HAAG De Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) vinden het niet zinvol een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen burgmeester en wethouders van gemeenten die belasting heffen zonder dat daarvoor goedkeuring is ver leend door het rijk. Zij ant woorden dit op kamervragen van PvdA, CDA en VVD. De drie fracties hadden de vraag opgeworpen of straf rechtelijke vervolging niet op zijn plaats is, omdat er bij het heffen van belasting zonder goedkeuring sprake is van on behoorlijk bestuur. Staatsse cretaris Van Amelsvoort sluit in een aantal gevallen opzet bij de gemeenten niet uit. Toch menen de bewindslieden dat er voldoende mogelijkheden voor de belastingbetaler zqn om zich tegen een niet rechts geldige belastingheffing Te verzetten. De betrokkene zo schrijven de ministers kan tegen de aanslag bezwaar aantekenen bij het college van B en W. Helpt dat niet, dan kan het ge rechtshof worden gevraagd de gemeentelijke verordening on verbindend te verklaren en de aanslag te vernietigen. Af cent onderzoekt vondst documenten op vuilnisbelt BRUNSSUM De mare- chaussee gaat een grondig on derzoek instellen naar het de poneren van vertrouwelijke militaire rapporten op de vuil nisbelt in Schinnen. Een oud- -militair uit Beek, de 56-jarige J. Huntelerslag, beweert daar geheime NATO-documenten te hebben gevonden toen hij en een plaatsgenoot op zoek waren naar brokstukken van een graftombe van een door de Duitsers in 1940 neerge schoten Nederlandse kapitein. Huntelerslag, die inmiddels is ondervraagd door recher cheurs, betreurt het dat hij de vertrouwelijke militaire docu menten niet heeft meegeno men. Een bulldozer heeft de rapporten onder twee meter grond begraven. Een woord voerder van Afcent acht het niet onmogelijk dat de grond opnieuw wordt omgewoeld om de bewuste stukken op te spo- Bij hun spitwerk vonden de twee ook de medische gege vens van patiënten van een huisarts in Geleen. Deze pa pieren zijn teruggeven aan de arts, die gaat onderzoeken hoe het mogelijk is dat het bedrijf dat normaliter deze gegevens verbrandt of versnippert dit nu niet heeft gedaan. TUINDER VOOR TWEEDE KEER IN ACTIE TEGEN RUILVERKAVELING BEVERWIJK Ieder een was ervan overtuigd dat de 85 dagen honger staking waarmee de An- dijkse tuinder Jaap Mees ter landelijk bekend werd, voor hem niet voor niets waren geweest. De Alkmaarse rechtbank stelde hem eind april van dit jaar immers in het ge lijk, waarmee de elf jaar durende strijd tussen Meester en de plaatselijke ruilverkavelingscommis sie Het Grootslag beëin digd leek. Léék, want Jaap Meester is opnieuw in hongerstaking. Nu al weer zes weken. Want al werd hij de morele win naar in de bittere strijd met de instanties, finan cieel en sociaal is hij der mate gedupeerd, dat hij nu opnieuw vecht voor algehele rehabilitatie en schadevergoeding. Des noods, zoals hijzelf zegt, tot het bittere einde. „Want zo kan en wil ik niet verder". Meester voert deze tweede ac tie niet temidden van zijn ge zin, maar heeft zijn intrek ge nomen in het gebouw van de vereniging „Recht op Recht" in Beverwijk. In en kamer waar hij zich met wat klassie ke muziek en schrijfgerei heeft teruggetrokken, werkt hij aan een boek over zijn er varingen en denkbeelden. „Ik schrijf naar mezelf, de kinde ren en de maatschappij toe", legt de sterk vermagerde, maar zich nog redelijk goed voelende hongerstaker uit. „Ik zit nou eenmaal zo in el kaar, dat ik niet enkel met ruilverkavelingsproblemen bezig ben, maar ook met al lerlei andere menselijke vraagstukken. Ik overdrijf misschien, zoals ik misschien de meeste dingen overdrijf, maar het is nu eenmaal zo dat emoties voor mij het aller zwaarst wegen. Over die hon gerstaking op zich voel ik me vrij onverschillig. Natuurlijk vraagt mijn hele lichaam om eten, maar psychisch heb ik er geen moeite mee. Ik ga ook gewoon bij de mensen bene den aan tafel zitten". Jaap Meester houdt zich in le ven met water en vitamine pillen. die moeten voorkomen dat hij zoals de vorige keer na het beëindigen van de hon gerstaking weer zulke afschu welijke pijnen krijgt door vi taminegebrek. „De eerste keer heb ik door geen vitami nes te nemen mijn hele ze nuwstelsel geruïneerd", legt Meester uit. „Ik vraag me nog wel eens af hoe ik die tijd ben doorgekomen. Maar goed, of ik nu weer terug kom of erin blijf, ik wil in geen geval me dische bijstand, want iemand die niet eet kan door geen arts geholpen worden". Jaap Meester kreeg in 1973, zo is inmiddels door de recht bank bevestigd, van de ruil verkavelingscommissie slech te grond toebedeeld. Daardoor leed hij als tuinder aanzienlij ke schade, maar zijn klachten werden niet erkend. Meester liet de grond door landelijke deskundigen onderzoeken en ook volgens hen was die hen slecht. De politiek ging zich ermee bemoeien en de plaat selijke ruilverkavelingscom missie moest daardoor wel met voorstellen komen. Die waren voor de Andijkse tuin der onaanvaardbaar. Het werd een strijd die van het gezin Meester het uiterste vergde. „Het was in één woord afschuwelijk", zegt Meester. Hij werd tot besmet Jaap Meester, met een glas water: „Ik wil weer een goed stuk grond, waarop ik als vanouds een rendabel tuindersbedrijf kan beginnen". persoon verklaard, zijn kinde ren werden getreiterd, zijn vrouw kreeg nachtmerries. Meester zelf kwam onder doktersbehandeling en werd medisch afgekeurd. Het gezin verhuisde van het tuindersbe drijf naar een rijtjeshuis, waar het moest zien rond te komen met een uitkering. „Daarvan kan ik nog niet eens de tele foon betalen", zegt Meester, die de hele zaak ook persoon lijk met minister Braks be sprak. Nog steeds is het hem een raadsel dat de zaak tien jaar lang kon escaleren. Eind april van dit jaar kreeg hij ge lijk en een schadevergoeding van ruim een ton toegewezen, die helemaal opging aan pro ceskosten. Bovendien moest Koningin om hulp gevraagd BEVERWIJK Leden van de vereniging „Recht Op Recht", waarvan hongersta ker Jaap Meester voorzitter is, hebben gisteren een tele gram naar koningin Beatrix gestuurd ter ondersteuning van de actie die de Andijkse tuinder voert. In het tele gram staat dat Meester door de overheid in een hulpbe hoevende toestand is ge bracht. Verder stelt de vere niging dat de gezondheidstoe stand van de hongerstaker zienderogen achteruit gaat en dat er reëel levensgevaar aanwezig is. Koningin Bea trix wordt om hulp gevraagd en verzocht de hongerstaker op grond van de Grondwet te beschermen. Meester een aanslag betalen voor ruilverkavelingskosten wegens overbedeling. „Ik heb alles gedaan om een tweede hongerstaking te voorko men", vertelt hij,-„want dat is niet bepaald iets waar je naar uitkijkt. De landbouworgani saties en het provinciaal be stuur vinden echter, dat ze al les voor me hebben gedaan wat ze konden doen. Ik kan bewijzen dat het leugens zijn. Ze durven niet eens een dis cussie voor de televisie aan. Zelfs de minister vindt dat ik de geëigende weg maar moet volgen. Ook hij is kennelijk te veel ingekapseld door presti ge- en positiebelangen. Ik heb elf jaar lang geprobeerd op de normale wijze mijn recht te krijgen, maar ik weet nu dat die weg niet bestaat. Die moet nog worden aangelegd". „Mijn hongerstaking is een aanklacht tegen die sociale geweldpleging. Vanuit het CDA is geprobeerd mij om te kopen, maar het enige dat ik wil is volledig sociaal en eco nomisch herstel. Ik wil weer een goed stuk grond, waarop ik als vanouds een rendabel tuindersbedrijf kan beginnen. Er wordt me altijd verweten dat er met mij niet te praten zou zijn, maar dat komt omdat ik veel te gevaarlijk ben voor het systeem. Ik moest uitge schakeld worden. Nou, dat dan niet gelukt". CORRY VIS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7