UIT Oeduld. Er zit natuurlijk99 schot in Leidens grootste polder)park TOMSELLECK ALS JUWELENDIEF ^T£eidM<3owto/nt Energiekaravaan ook in Noord wijk Parkeer-bezwaar Haaswijk Storm in glas water" la; LEIDEN Qeidó&Qowuvnt VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 TUINARCHITECT E.CORNET RAAKT ER, BIJ FASE 2, NIET OVER UITGEPRAAT Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Vanaf volgende week kunnen liefhebbers te gen een geringe vergoe ding in het bezit komen van een grondig stukje speurwerk te velde. Aan de balie van het Stads- bouwhuis aan de Lange- gracht is dan een exem plaar verkrijgbaar van een flora-inventarisatie die vorig jaar is afge rond. Het gaat om alles wat groeit en bloeit in het gebied waar op het ogenblik Leidens nieuw ste, grootste en misschien straks wel boeiendste, park in ontwikkeling is. Gedegen onderzoek naar het kleinste kruid, naar onwaarschijnlijk lijkende gras- en plantesoorten op klei en veen; allemaal de kopjes opstekend in een feest op voorhand en in gezelschap van andere bewoners: loom zwer vend zwartbont vee, de forse zwarte kraai, meer koeten en waterhoentjes, kieviten, de hazen die steeds ijlings hun pad kiezen. Het is nu al een kostelijke aangelegen heid, dat polderpark Cronesteyn, en het wordt met de maand fantasti scher. Een stadspark in de wijdse ruimte. Men senwerk waar de natuur op voortborduurt. Mid den in de randstad. Nu al bekoorlijk, op een fiets tocht of een ferme wan deling, en over een poos het moet z'n tijd van leven hebben hele maal een genieting van het zuiverste polderwa ter. Polderpark Cronesteyn (ge noemd naar het voormalige landgoed, dat afgestorven rust langs het Rijn- Schieka- naal. verscholen tussen het uitbundig opschietende groen) ligt prinsheerlijk met z'n 110 ha. waarvan 20 ha. volkstuinen bijna zes keer zo groot te wezen als de Leid- se Hout. Een recreatieve droom, die zich uitstrekt tus sen Vrouwevaart, Rijn- Schiekanaal, spoorlijn Lei den-Utrecht en rijksweg A4. Als je aan de Vrouwen weg richting spoorlijn kijkt, zie in de grijze verte het Leidse „hoogland" opduiken, de voormalige vuilstortplaats. „Geaccidenteerd" terrein dat aan de wielrennerij uitkomst gaat bieden en waarachter industrie en woningbouw ook hun plaats krijgen toebe deeld. Veranderde inzichten „Cronesteyn" is op tijd ont snapt aan de dreiging van een rigoureuze periode. In '69 stelde de Ned. Heide Mij een plan voor een Vlietpark op. Daar hoorde die Roomburgse sector ook bij en, het westelij ker gelegen, .agrarische ge bied van de Oostvlietpolder. „Dat plan stak vol sportvel den, tientallen, en enorme wegen liepen er dwars door heen. Men geloofde toen nog in die behoefte, en had ont zag voor de heilige koe die de auto destijds was. Goddank, dat de inzichten veranderd zijn en dat de Leidse ge meenteraad gekozen heeft voor een open gebied met landelijk karakter, geschikt voor intensief recreatief ge bruik. Helemaal ook mijn idee", zegt, vergenoegd, me neer E. Cornet, die „Crones teyn" zowat in z'n zak heeft. Tuinarchitect Cornet, gebo ren Leidenaar met tien ge meentelijke dienstjaren, is plaatsvervangend hoofd van de Directie Groen, afdeling Plantsoenen. Doorgaans is het in zijn hoek, in het Stads- bouwhuis, rumoerig. Maar de medewerkers zijn nagenoeg alle met vakantie. Ongeken de stilte, terwijl de thee wordt geserveerd. Meneer Cornet (het wit van zijn haardos wijst erop, dat hij de langste tijd bij Plantsoenen heeft doorgebracht) heeft zijn hart en ziel aan het polder park verpand. Hij wil niet eerder „uittreden" alvorens hij „zijn" park voltooid heeft gezien. Man van groen en hout, ingeleefd in nagenoeg alle geheimen die de natuur in zich bergt. Loflied Als hij, een uurtje later, met mij door Cronesteyns weel derige dreven banjert, onge baande wegen kiest, over hekken wipt en niet te peilen bospaadjes volgt, wel, dan hoor je hem bijna het loflied van de polder zingen. Soms snuift hij. geheel opgetogen. Dan heeft hij het aroom be speurd van een kruid dat hij niet eerder vermoed had. Iets van „Egelantier" of zo maar ik zal me wel weer ver gissen. En zijn dag is al goed, als Cornet een enkel Harig Wilgeroosje ziet staan. Of hij blijft peinzend plukken aan een dottige knop die bij de grassen ondergebracht moet worden, maar waarvan hij de oorsprong en de naam niet Bijkomen aan de rand van het landgoed Crones teyn: uitzicht op de lande rijen van het agrarisch gebied van het polder park. onmiddellijk weet1 Onze schoenen zijn dan al doorweekt, en m'n broek kan ik morgen in de wasmand stoppen. Cronesteyn. polder park, grandioos! Onvoorstelbaar, eigenlijk, wat hier gebeurt aan de stadsrand. Even over het ka naal begint de bebouwing, maar in de polder, op een steenworp afstand van de Kanaalweg, krijgt Leiden een voortuin waar andere randstedelijke gemeenten ja loers op mogen zijn. Hier ko men de stedeling en de bui tenman, recreatie en natuur bijeen. Het hele jaar door. Tussen langgerekte bosstro- ken met allerlei kleuren groen. Dat is de voldoening van de jaren '80: terug naar de stadsrand, voor je vrije vertier. Net zoals dat eeuwen terug was, toen men buiten de poorten fijne wandelingen kon maken langs al die tui nen rondom de stad. Tuinar chitect Cornet: „Wandelen in een agrarisch gebied is, na de bossen, erg aantrekkelijk ge worden voor de huidige re creant. Er is al veel te zien, in het polderpark 30 pro cent ervan blijft gereserveerd voor agrarisch gebruik op een zondagse wandeling van een paar uur. Auto's zijn er taboe. Voor de automobilist is er een beperkte mogelijkheid tot stallen. De parkeerplaats bij het volkstuincomplex biedt ruimte voor 200 auto's van parkgebruikers; dan blij ven er nog ruim 100 plaatsen over voor de volkstuinders". Milieuvriendelijk In het voorjaar van '82 werd begonnen met de uitvoering van fase 1. De infrastructuur aanpakken. Sloten verbreden tot vaarwegen, kleine „meer tjes" soms; nieuwe sloten gra ven, enkele sloten dempen. Er kwam veel meer water bij dan er ooit is geweest. Bijna een „plassengebied". In het oostelijke gedeelte, tussen spoorlijn en volkstuinencom plex, werden weggetjes en beplantingen aangelegd. Acht bruggetjes werden geslagen. Een paar hoge bruggetjes ook, waar je onder door kunt schaatsen op een winterse route, als de sloten bevroren zijn. Lavasteen als wegdek, hier en daar. Het gras kan er tussendoor groeien. Milieu vriendelijk. Net zo vriende lijk als de aanpak van boer De Wit, die rond de hoeve Cronesteyn op gemeente grond nu zijn bedrijf zonder chemische middélen of kunstmest mag voorzetten. Net zo orthodox gaan, even verderop, de gebroeders Doe- ve te werk. Ook zo'n „plaat je" van een geconserveerd agrarisch bedrijf, waar in de toekomst, als de beide Doeves zijn uitgeboerd, het beheers- centrum van het polderpark moet komen. Een paar maanden geleden ging fase 2 van start. In de noordwestelijke hoek. vlak bij de Lammenbrug, scheur den draglines de weidegrond open. Er werden tracees ge trokken voor een wandel- en fietspad, onder het gekrijs van meeuwen en schetteren de scholeksters. Reuzenrollen werden uitgelegd: een kunst- stofmat onder de fundering van de fiets- en voetpaden. ..Een soort doek. bestemd om de druk een beetje te verde len. Dat het zand niet mak kelijk wegzakt in de onder grond", vertelt meneer Cor net. Het is de bedoeling, dat zo rond oktober, november dit jaar, men klaar is met het grondwerk, de wegen, het in zaaien van gras. En in de ko mende winter kan er dan be plant worden Honden Nu alvast een verzoek aan hondenbezitters, om vanaf half februari tot half juli hun dieren aan de lijn te houden. Zo worden de broedende vo gels niet verontrust. Trou wens. in de moerastuin (daarover later meer) en op het landgoed Cronesteyn worden geen honden toegela ten. Al moet meneer Cornet er zelf voor gaan zitten. Bij wijze van spreken. Volgende week hoop ik met u nog een keer een wande ling door het polderpark Cro nesteyn Leidens jongste aankomende „long" te maken, aan de vriendelijke hand van meneer Cornet. Wie weet wat we dan nog te genkomen, behalve verken nende fietsers, schuwe hen gelaars en een enkele zon- aanbidder. Wellicht het nu geïnventariseerde daslook met die scherpe uiengeur, een beschermde en zeldzame plantensoort die van nature alleen in de Zuidlimburgse bossen voorkomt, of ergens op een Friese oude buiten plaats en op enkele plekken in vochtige binnenduin-rand- bossen langs de kust. Moge lijk ontmoeten we omtrent Cronesteyn ook de Echte Va leriaan, het Knopig Helm kruid, de Koekoeksbloem, Hop en Akkerkool, of het Nagel- en Robbertskruid. Mochten we evenwel de Ge vlekte Dovenetel en Bosane- moon ontwaren, dan dienen we volgens de dames flo- ra-inventariseerders Karen Jansen en Dickie Ringelberg deze echter als „ontsnapte tuinplanten" te beschouwen. In het polderpark Crones teyn is, natuurlijk, alles mo- gelijk. LIDO 2: Lassiter (a.l.) met Tom Selleck en Jane Sey mour. Regie: Robert Young. Sedert zijn succes in de tv-serie Magnum heeft Tom Selleck de kans ge kregen de sprong naar het grote doek te 'maken. „High road to China" was een redelijk succes, maar de film „Lassiter" is hem meer op het lange lijf geschreven. In feite draait de hele film om hem en met een 2ekere nonchalance (van acteren kan nauwelijks gesproken worden) draaft hij van het ene in het andere onmogelij ke gevaar. Als de laconieke juwelendief Nick Lassiter, die op de juiste momenten zijn charme weet te gebrui ken, doet hij denken aan de James Bond van Roger Moore. Werkend in Londen wordt hij tenslotte door Scotland Yard gepakt en dan voor de keuze gesteld óf twintig jaar de cel in te gaan, dan wel het verhaal speelt in 1939 voor 10 miljoen dollar dia manten te stelen, die de na zi's via Engeland het land proberen uit te smokkelen voor hun spionage-activitei- ten. Lassiter heeft weinig keus en prefereert het laat ste. Wat dan volgt is minder fantastisch dan de Bond films met hun door Ken Adams ontworpen decors, maar even onwaarschijnlijk. De boomlange Selleck domi neert. Lauren Hutton is niet erg geloofwaardig als de sa distische Duitse gravin, die de koerierster is voor de di amanten en Jane Seymour is als de vriendin van Sel- lick even onopvallend als in 1973 toen we haar bij de op namen van de Bond-film „Live and let die" ontmoet ten. Als actrice is ze in die zal nog wel steeds in Deven- steeds de hagelslag en de tien jaar niet veel vooruit ter wonen en ze mist in En- Deventer koek. gegaan. Maar haar moeder geland waarschijnlijk nog MILO NOORDWIJK De Ener giekaravaan, die deze zomer langs vijf Nederlandse kust plaatsen trekt, doet vandaag en morgen Noordwijk aan. Dé Energiekaravaan wil het publiek op een gezellige, lu dieke en kunstzinnige wijze vertellen over de mogelijkh- cfen van milieu-vriendelijk ernergiebeleid. Omdat men zoveel mogelijk mensen wil bereiken, is afgezien van het houden van zwaarwichtige dïiscussies, diepgravende ten toonstellingen, hoorzittingen en dergelijke. „Het is vakan tie en het moet dus gezellig blijven", is het motto. Men wil op een speelse ma nier de boodschap overbren gen. Naast een interessante tentoonstelling levert dat op: „muziek in plaats van discus sies, theater in plaats van toespraken, en acrobatiek en een tentoonstelling in plaats van een gortdroge informa tie-avond. Wij organiseren dit circus omdat de strijd voor een milieuvriendelijk energiebeleid nog niet is ge streden", aldus de Energie karavaan waaraan 150 men sen meewerken. Aangesne den worden kernenergie, de hoge energielasten van de huishoudens, mogelijkheden voor energiebesparing en de strijd tegen zure regen. De Energiekaravaan is in Noordwijk aanwezig met twee circustenten tegenover het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg. In de ene tent is de tentoonstelling te vinden en in de tweede zijn de voorstel lingen door onder meer de theatergroep Het B.V. (ex- Proloog) en de Nederlandsta lige popgroep Van Onderen en de acrobatiekgroep Glan zend Vet. Voor kinderen is er 's middags van één tot vijf uur een speciaal programma met kindercircus, grimeren, toneelstukjes en attracties als het zeskamp-achtige „Spel zonder atomen" en een luchtkussen. Voor volwassen zijn de tenten met buitenpro gramma geopend van acht tot elf uur 's avonds Handvaardigheid van Tesselschade NOORDWIJK De afdelin- gen Haarlem en Rotterdam van de Algemeen Nederlandse Vrouwen Vereniging Tessel- schade-Arbeid Adelt, houden dinsdag in hotel „De Baak" aan de Koningin Astrid Boule vard in Noordwijk hun tradi tionele zomerbazaar met hand werken, baby- en kinderkle ding, leuke surprises, en ande re zelfgemaakte artikelen. Zo als bekend is de opbrengst van de verkoop bestemd voor al leenstaande vrouwen, die door omstandigheden in hun eigen onderhoud moeten De bazaar is geopend 11 DEN HAAG/OEGST- GEEST „Een storm^in een glas water. Met wat meer overleg was deze hele procedure niet nodig geweest". Dat stelde giste ren woordvoerder L.A.C.W. Dusée namens een groep bewoners van Haaswijk in Oegstgeest. Aanleiding voor die op merking was de procedu re die door een groep be woners is aangespannen tegen een parkeerverbod dat de gemeente heeft in gesteld in het deel van de wijk, waar zij wonen. Een groep bewoners van de Peter van Anrooylaan. Al- phons Diepenbrocklaan. Johan Wagenaarlaan en het Mathijs Vermeulenpad ageerde tegen het feit dat de gemeente in hun wijk borden heeft ge plaatst om parkeren buiten de parkeervakken te voorkomen. „Je kan buiten de parkeerha vens toch niet parkeren en wij vormen zo'n saamhorige groep bewoners dat verboden hele maal niet nodig zijn. Je zou bijna de indruk krijgen dat de gemeente haar eigen werkge legenheid wilde scheppen door het maken van een verkeer sprobleem en dus het plaatsen van de borden. Twee borden met van die onderborden voor een doodlopende straat, dat is zonde van die duizend gulden die de borden kosten.", aldus de heer Dusée, namens de be woners pratend over de situa tie in de Peter Van Anrooy laan. De heer Noordermeer van de gemeente Oegstgeest conclu deerde dat de bewoners dus helemaal niet tegen het par keerverbod zijn, maar tegen de borden. „Maar het gedrag van de burger is in het alge meen zo dat men ook rustig parkeert op plekken waar het niet mag. zoals voor uitritten" Ook voorzitter staatsraad Vejdkamp zag het probleem na deze discussie niet meer zo zitten: „U doet in feite dus een educatief (ter lering) beroep". Staatsraad Roeien wilde tot slot nog weten of de bewoners last hebben van de borden. „Baad het niet, schaden doet het u toch ook niet. U heeft er toch geen last van dat die bor den er staan. Ik begrijp uw be- Het enige dicussiepunt vormde tot slot nog het aantal parkeer plaatsen per woning in de wijk. Volgens de voorschriften is dat 1,3 parkeerplaats per woning, maar staatsraad me vrouw Schilthuis vroeg zich af of die norm niet omhoog moet aangezien veel parkeerplaat sen op „eigen erf" zijn gesi tueerd. „Je kan de parkeer plaats op de inrit van je buur man toch niet door je bezoek laten gebruiken als die weg is?" Zij stelde dat er ter com pensatie een aantal openbare parkeerplaatsen of parkeerter reinen in de wijk moeten zijn. Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wi| de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. n de Leidse Courant Naam_ Adres, Postcode/Plaats, Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labynnth'-spel naar Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse CourantAntwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5