Leiden weifelt over parkeerb elasting Zes maanden celstraf geëist tegen inbreker Restauratie proveniers huisjes aan Aalmarkt op een oor na gevild BESTEMMINGSPLAN SANDERS GOEDGEKEURD Politie Rijswijk waarschuwt voor verdachte advertentie Economisch wel en wee 'aginIEIDEN EcidócSotvuvnt VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 lusverkeer volgt andere route door bloemencorso LEIDEN/RIJNSBURG In verband met het Rijnsburgs Bloemencorso, morgen, is Rijnsburg van half een tot drie uur 's mid dags afgesloten voor alle buslijnen. De bus sen worden via Valkenburg omgeleid. Van half drie tot vier uur rijden er geen bussen knen^jj het Stationsplein in Leiden. De vertrek- .plaatsen worden verplaatst naar het garage- per oi terrein van de NZH aan de Rijnsburgerweg ierder naar de rotonde bij het belastingkantoor, ld verziDe lijnen 45, 46, 48 en 49 rijden in die perio- verkge\4e over de Zijlsingel. Breestraat en Kore- t vandvaars*raa* zOn van drie uur tot half vijf voor bussen afgesloten en het busverkeer 7 Wordt via de Witte Singel omgeleid. Vanaf net te half vijf is de situatie weer normaal. bond 1 Geluidso verlast door kerstliederen LEIDEN Een liefhebber van kerstliederen kreeg gis teravond de politie op be zoek, omdat hij voor geluids overlast zorgde. Bewoners van de Janvossensteeg bel den de politie omdat de her rie hen te veel werd. De poli tie trof in de woning van de man een serie platen en een geluidsinstallatie, waarvan de volumeknop helemaal open stond. De man heeft het op verzoek van de politie de rest van de avond wat kalmer aan gedaan. Meisje in wang geschoten LEIDEN Een 17- jarige meisje is gis- teravond in een wo ning aan de Mid denbes in de Meren- wijk door een vriendje van haar vriend met een windbuks in de wang geschoten. Het kogeltje raakte haar per ongeluk. De windbuks en een bijbehorend vizier zijn door de eige naar aan de politie afgestaan. Computer gestolen LEIDEN Uit het Cen traal Rekenin- stituut van de Leidse Uni versiteit is deze week een computer met bijbehorende printer en beeldscherm gestolen. De apparatuur Vernielingen in NZH bus LEIDEN Met messen is vannacht in een bus van de NZH voor 3.000 gulden schade aangericht. De politie heeft vier Leidenaars aangehouden die worden verdacht. Het viertal, 17, 19, 19 en 20 jaar oud bleek in bezit van messen. Het gaat om een bus van lijn 40 die van Noordwijk naar Leiden onderweg was. De jongens stapten bij het Leidse station om streeks half een over op een bus naar Voorschoten. De chauffeur van lijn 40 ontdekte even later dat stoe len en leuningen achter zijn bus wa ren opengesneden. Hij waarschuwde de politie en al gauw bleek dat het viertal in de Breestraat uit de bus naar Voorschoten was gestapt. Ze werden even later in de Koornbrug- steeg angehouden. e al zijn fEIDEN Het is nog lcht erranë niet zeker of de ge- dat in meente Leiden overgaat .gei wctot het instellen van de ,n vouezogenaamde parkeerbelas- en wetin§- afdeling ver- rs en k^eer Leeft men de nodige ;llend ^twijfels over de effectivi- n het kte^ van een dergelijke re lt gevo«ëeBnë en bovendien is het volgens G. Aletrino, het hoofd van de afdeling verkeer, nog maar de n re2elvraag of de gemeente er igingenfjnancjeei beter van .ectieworch. Hij vreest dat de inleveadministratieve r0mp- ïs niet «siomp de kosten juist zal ministtdoen stijgen, aorgesti ongen at gebeA1 maanden wordt gesproken lag ech CNV parkeerbelasting. Tal van ge meenten, waaronder Den Haag en Dordrecht, willen foutparkeerders bestraffen door de gebruikelijke bekeu ring het karakter te geven van een verbaal wegens het ont duiken van een gemeentelijke belasting. Het geld dat in de parkeermeter moet worden gestopt, wordt in dat geval ge zien als gemeentelijke belas ting. De bekeuring van (nu) 35 gulden zou daarbij bijvoor beeld verdubbeld kunnen worden. Voor de gemeenten heeft dit het voordeel dat de opbrengst in eigen zak gesto ken kan worden, terwijl nu de opbrengst van parkeerbonnen door het rijk wordt geïnd. Wat uit de parkeerautomaten en - meters komt, mag de gemeen te zelf houden. De gemeenten zien dit als onrechtvaardig, omdat zij wel de kosten van de Gemeentefonds De VNG (Vereniging van Ne derlands Gemeenten) liet deze week weten dat een wetsvoor stel, dat deze zogenaamde fis calisering van parkeerboetes mogelijk moet maken, binnen kort aan het kabinet zal wor den aangeboden. Het kabinet liet begin dit jaar al weten er geen moeite mee te hebben, maar volgens minister O. Ru- ding van financiën zouden de gemeenten niet moeten reke nen op een financieel voor deel, omdat de extra inkom sten via een korting op de uit kering uit het gemeentefonds weer bij de gemeenten wegge haald zouden moeten worden. Verkeersambtenaar Aletrino stelt dat Leiden eerst wil af wachten in hoeverre of Ru- ding nu wel of niet zijn zin krijgt fiscalering van par keerboetes in andere gemeen ten in de praktijk goed werkt. Het college van B en W zal in die zin geadviseerd worden. Deurwaarder „Andere gemeenten zeggen wel dat het zo voordelig is, maar de gemeente moet toch een heel apparaat opbouwen om die boetes innen. Dat kost ook handen vol geld. In Lei den parkeren relatief veel mensen van buiten de stad. Als die een boete niet betalen moet een deurwaarder in bij voorbeeld Oegstgeest of Lei derdorp aan het werk. Mis schien hebben deurwaarders daar de tijd niet voor en leg gen ze andere prioriteiten. En de eigenaar van de auto, hoeft ook niet de overtreder te zijn. Wie moet je dan aanspreken? Dat zijn allemaal problemen die opgelost moeten worden en ze kunnen tot gevolg hebben dat de totale opbrengst uitein delijk erg tegen valt", aldus Aletrino. Parkeernota In september krijgt de ge meenteraad de zogenaamde parkeernota aangeboden. Daarin wordt onder meer voorgesteld het aantal meters in de binnenstad uit te breiden en de blauwe zone af te schaf fen. De gemeente wil daarmee de eigen inkomsten vergroten. Ook komt er een nieuwe ont- heffingensregeling voor bewo ners en bedrijven. Aletrino: „De belangrijkste politieke vraag zal zijn of Leiden het aantal controleurs wil uitbrei den van negen naar twintig, zoals wij voorstellen". In 1983 moest de gemeende nog 275.000 gulden toeleggen op het uitvoeren van de par keerregels, terwijl dat dit jaar maximaal 50.000 gulden zal worden. De oorzaak daarvan is dat er meer meters zijn ge plaatst en dat bijvoorbeeld bij Molen de Valk en op de Kaas markt parkeerautomaten zijn geïnstalleerd. De controle wordt nu ook effectiever uit gevoerd. Volgens Aletrino kan de opbrengst de komende ja ren nog meer stijgen en zo zouden de extra controleurs op wat langere termijn betaald kunnen worden. „Het werkt als een spiraal. Als je m controleert, wordt er m geld in de meters gestopt kan je je controleurs weer talen. Maar dat proces moe wel eerst op gang brengen' Het parkeerterrein op de Kaasmarkt (archieffoto). f DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J.J. de Waardt, heeft gis- tcffli teren een gevangenisstraf van zes maanden geëist ■tegen een 24-jarige Leide- naar. De man heeft vier inbraken op zijn geweten. De heroïne verslaafde verdachte verscheen gisteren niet op de rechtsziting. De man zal derhalve bij verstek worden veroordeeld. De eerste inbraak pleegde de Leidenaar op 13 februari '83. Vanuit een pand aan de Ka- gerstraat nam hij een cassette deck, een aantal cheques en het bijbehorende pasje weg. De deur van de woning had hij met een valse sleutel geopend. Twee weken later sloeg hij zijn slag in een woning aan het Vivaldihof in Alphen. De man was wederom met een valse sleutel binnengekomen en maakte een geldbedrag van 3.500 gulden en een grote hoe veelheid sieraden buit. Vorig jaar maart werd een pand aan de Rijn en Schiekade door de inbreker bezocht. Deze visite leverde hem onge veer 6 mille op. Vier dagen na deze inbraak sloeg de verslaaf de zijn slag aan de Hoge Rijn dijk. Hij klom door een open staand raam naar binnen en stal postzegelalbums, betaal kaarten en cheques. Behalve de zes maanden ge vangenisstraf vorderde de of ficier nog eens drie maanden cel. De Leidenaar was al eer der veroordeeld voor misdrij ven van hetzelfde kaliber als hij gisteren te recht stond. Destijds had de rechtbank hem onder meei een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden op gelegd. Aangezien de man bin nen zijn proeftijd weer over dc schreef is gegaan, wil de offi cier de drie maanden omgezet zien in een onvoorwaardelijke straf. De Haagse rechtbank wijst over twee weken vonnis. DIOGENES KOMT NOG 150.000 GULDEN TEKORT LEIDEN De restaura tie van de panden Aal markt 5 en 6 is op een oor na gevild. Op 1 sep tember trekken de nieu we bewoners erin en dan zijn de twee laatste, uit begin 1600 stammende proveniershuisjes van het voormalige St. Cathari- nagasthuis weer be woond. De twee panden zijn eigendom van de stichting Diogenes, die zich ten doel stelt monu menten voor Leiden te behouden. Diogenes komt nog 150.000 gulden tekort, maar de heer D. Krantz, voorzitter van Diogenes, verwacht dat dit gat in de begroting met enkele subsidies net kan worden gevuld. De twee huizen werden ruim zeven jaar geleden gekocht door het echtpaar Fa vier, toen eigenaar van het even verderop gelegen hotel Nieuw Minerva. Met de ge meente werd afgesproken dat de twee panden, die op de monumentenlijst staan, zou den worden opgeknapt en dienst zouden gaan doen als dépendence van het hotel. Deze restauratie moest bin nen vijf jaar zijn voltooid. Lukte dit niet, dan moesten de huizen worden terugver- kocht aan de gemeente. Fa- vier bood de woningen ech ter zelf te koop aan. Hoewel de gemeente dreigde de pan den te vorderen, kocht de stichting Diogenes de huizen vorig jaar toch van mevrouw Verlanglijstje Het echtpaar kocht de twee panden zeven jaar geleden voor 30.000 gulden van de ge meente en verkocht ze vorig jaar voor 50.000 gulden aan Diogenes. Volgens Krantz stonden de twee huizen heel lang op het verlanglijstje van zijn stichting. „We dachten ze zeven jaar geleden al te ko pen, maar toen werden ze plotseling aan Favier ver kocht", vertelt Krantz. „De panden waren schandalig verwaarloosd", zegt de voor zitter van Diogenes. Over het feit dat de stichting meer moest betalen dan Favier, zegt hij: „Ik vond het zonde dat die huizen nog verder ka pot zouden gaan". De laatste bewoners dreven in een van de huizen een druk bezochte hasjwinkel. De politie maak te destijds met een inval een einde aan deze handel in ver dovende middelen. Krantz zegt in de panden ook injec tiespuiten te hebben gevon den. In januari van dit jaar is be gonnen met de restauratie, die langer heeft geduurd dan was voorzien. Voordat de be- tonvloeren werden gestort, zijn de fundamenten, kelder tjes en riolering door de ge- De panden Aalmarkt 5 en 6 zijn in oude luister hersteld. meentelijke archeologische begeleidingscommissie on derzocht. Bij deze opgravin gen is een stuk van het voor malige St. Catharinagasthuis tevoorschijn gekomen. Al in het begin van de vijftiende eeuw was de Aalmarkt-Rijn (zo werd de Marktenroute toen genoemd) achterbegren zing van het St. Catharina gasthuis. Het gasthuis is ver moedelijk in het begin van de vorige eeuw gesloopt. Kapel De kapel van het gasthuis, dit is de aan de Breestraat staande Waalse kerk, en de twee bewuste huizen zijn blij ven staan. De panden Aal markt 5 en 6 zijn vermoede lijk in 1602 gebouwd en ston den op het gasthuiscomplex. Ze maakten onderdeel uit van vier identieke huizen. Volgens de heer Krantz zijn het zogenaamde proveniers huisjes. Proveniers waren personen die, in dit geval, geld hadden geschonken aan het gasthuis en als beloning daarvoor in een proveniers huis mochten wonen. Gemeentearchivaris mr Downer heeft de geschiede nis van de panden vijf en zes zeer grondig onderzocht. Het onderzoek is echter ernstig bemoeilijkt omdat de huizen altijd werden verhuurd en de bewoners dus nooit eigenaar van de woning waren. Op nummer 5 woonde vanaf 1602 de kleermaker Gilles Hasevelt en op nummer Cornelis Willemsz. van War mont. Na 1873 gingen de hui zen over naar de gemeente, in 1872 werd de gezamenlijke waarde van de twee huizen getaxeerd op 5200,-. De panden zijn door zeer veel verschillende families be woond, die, en dat is opval lend, vrijwel allemaal stu denten in huis heben gehad. Deze „huurtraditie" wordt voortgezet want de huizen worden per 1 september weer verhuurd met dit keer de stichting Diogenes als huisbaas. De twee opgeknap te huizen zijn ieder verdeeld in twee appartementen. Wet houder J. Peters (ruimtelijke ordening) opent de panden woensdag 29 augustus offi- he kus jehoudf onwQ $5 gr. LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Hol land hebben het bestem mingsplan dat de Sander- sparkeergarage mogelijk moet maken, goedgekeurd en de ingediende bezwa ren van de hand gewezen. GS hebben op een paar kleinere punten goedkeu ring aan het plan onthou den. Door omwonenden was tegen de bouw van de garage gepro testeerd, onder meer omdat zij de lichtinval teveel zou belem meren. Het gebouw zou ook veel te kolossaal voor de bin nenstad zijn. De provincie is echter met de gemeente van mening, dat er geen onaan vaardbare situatie ontstaat. Volgens GS hoeven de omwo nenden ook niet bang te zijn voor meer verkeersoverlast. Ook bezwaren als zou het structuurplan voor de binnen stad het creëren van winkels in de garage verbieden, wijzen GS af. De gemeente wilde de bouwer van de garage de Leider- dorpse firma Noorlander zo veel mogelijk vrijheid geven bij het vullen van de winkel en de kantoorruimte in de be bouwing, maar GS stellen daar beperkingen aan. Volgens GS mag er op de eerste verdieping geen detailhandel komen en bovendien moet er op de bega ne grond meer dan één winkel komen. De provincie wil daar mee voorkomen dat de garage alleen gebruikt zal worden door bezoekers van één (grote) winkel in het complex, waar door de rest van de binnenstad minder van de garage zou pro fiteren. Volgens een woord voerder van de gemeente heb ben deze nadere eisen geen negatieve gevolgen voor de totstandkoming van de garage. „Het was toch al niet de be doeling er één winkel in onder te brengen". Drie arrestaties na ruzie LEIDEN De politie heeft vannacht drie mannen aangehou den wegens vernielingen en bedreigingen. Het drietal, Leide naars van 20, 21 en 32 jaar oud, gooide van een woning aan de Wissel weg met een metalen vuilnisemmer een ruit in en stapten door het raam naar binnen. Ze dreigden de 23-jarige bewoner dat zij zijn huis zouden afbranden. Ook aan de achterkant van het huis sneuvelde een ruit. Eén van de drie Leidenaar bezit een caravan, die achter de woning staat en vanuit de woning van elektriciteit werd voorzien. De 23-jarige bewoner van de woning maakte echter een eind aan deze energievoorziening, omdat de bewoner van de caravan weigerde de energierekening te beta- Jen. De drie mannen kwamen vannacht verhaal halen. Tasjesroof LEIDEN Een 25-jarige toerist is gisteren op het station van veen: tasje waarin 20 cheques zaten, beroofd. De man had het tasje jeven naast zich gezet op een aantal koffers om te kijken hoe laat ,de treinen vertrekken. Toen hij zijn koffers weer wilde pakken, -bleek het tasje verdwenen. Sleepkabel breekt, auto total loss LEIDEN Een poging een auto weg te slepen is gister middag in de Stevenshof enigszins uit de hand geslopen. Een 22-jarige Voorschotenaar trok met zijn eigen auto de auto van een 20-jarige Voor schotenaar over de Stevenhof- dreef. Plotseling brak in een bocht de sleepkabel. De voort getrokken auto kwam tegen een lantaarnpaal, die brak, tot stilstand. De auto werd geheel vernield. Desondanks repa reerde het tweetal de sleepka bel weer en ging er vandoor. Een paar uur later meldden ze zich alsnog bij de politie RIJSWIJK/NAALDWIJK De politie van Rijswijk waar schuwt voor een advertentie in een op woensdag verschij nend huis-aan-huis blad, waarin textiel en smyrnatapij- ten voor onwaarschijnlijk lage prijzen worden aangeboden. Het zou een liquidatie-verkoop betreffen. Wegens sluiting van de Leidse zaak van het bedrijf „Smit en Zoon", wordt de le zer opgeroepen te schrijven naar een postbusnummer in Hoorn. Het postbusnummer blijkt op naam van iemand te staan die een niet bestaand adres heeft opgegeven. Kop-staartbotsing op rijksweg ROELOFARENDSVEEN Bij een kop-staartbotsing van drie auto's op de rijksweg 4 is gistermiddag een vrouw uit Vught gewond geraakt. Zij is met nekklachten voor onderzoek overgebracht naar de Vrije Universiteit in Amsterdam. De vrouw zat als passagier in de auto van een 30-jarige man uit Voorschoten. Deze reed richting Amsterdam en kreeg een driehonderd meter voor het aquaduct over de rijksweg bij Roelofarendsveen een lekke band. Hij kon niet snel genoeg meer naar de rechterbaan waardoor eerst een 35-jarige automobilist uit Baarle Nassau en vervolgens een 23-jarige Hagenaar achterop zijn wagen botsten. Inbraak in zwembad LEIDEN Bij een inbraak in zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg is in de nacht van woensdag op don derdag 600 gulden gestolen. De dieven klommen over een hek en braken kastjes in een kleedkamer open. In één van de kastjes stonden drie geldkistjes waarin het geld Aspirant-kopers grootst mogelijke voorzichtig heid betrachten, aldus de poli tie van Rijswijk. In Naaldwijk heeft de politie naar aanlei ding van dezelfde advertentie al de nodige klachten ontvan gen. Wie naar het postbus nummer schrijft, blijkt enkele dagen later een handelaar aan de deur te krijgen, die vertelt dat „de goedkope partii helaas niet meer voorradig is Maar daarvoor in de plaats wordt ander materiaal aangeboden, tegen abnormaal hoge prijzen, dekbedden van zo'n 800 gul den. Aan het eind van het ver koopverhaal blijken alleen de reflectanten op het postbus nummer echter de goederen voor „slechts" 150 tot 200 gul den te kunnen kopen. De dek bedden zijn volgens de politie van zeer slechte kwaliteit. As pirant-kopers wordt geadvi seerd te vragen naar een legi timatiebewijs van de hande laar. 'Freya Distributiecentrum' imp.- van en grooth. in schoonmaak- en reinigings middelen, gevestigd aan de Zoeterwoudsesingel 105, is op geheven Aan de Herenstraat 39 is 'Elfspa Compagnie' B.V. in op richting (begeleiden en adv. over im- en exp. alsmede zelfst. im- en exp. van goede ren en diensten) cevestied 'De Wattenbol' schoonheids- verzorgingsbedrijf, gevestigd aan de Langegracht 94, is te vens een pedicurebedrijf ge vestigd. Aan de Nieuwe Rijn 18 is 'Nadrecon Pensioen B.V.', het verzorgen van pensioenen, ge vestigd. 'Gerard Koorn', architekt. gevestigd aan de Aletta Ja- cobslaan 22. is ODeeheven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3