Regen brengt geen uitkomst voor uitgedroogde Britten DDR houdt vast aan ontspanning, ondanks kritiek van Moskou Italianenrommelen met pizza echtgenoot kind krijgen van overleden Francaise mag Hoofdkw artier vakbond in Wales gebarricadeerd BUITENLAND £eidóc@omont DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 6 OPNIEUW TREINONGELUK IN ENGELAND NEWCASTLE Bij een treinongeluk in de buurt van Newcastle in Noord-Enge- land zijn gisteren 26 mensen gewond. Geen van de gewon den is er overigens ernstig aan toe. De trein ontspoorde vermoedelijk doordat de rails door de hitte ontzet waren. Het is het tweede ernstige treinongeluk in Groot-Brit- tannië in twee dagen. Maan dagavond kwamen bij een botsing in Schotland tussen een forenzentrein en een af gedwaalde os dertien mensen om het leven. Honduras wil geen „waakhond" zijn voor Midden-Amerika TEGUCIGALPA Topambtenaren op de Hondurese ministeries van buitenland se zaken en van defensie willen, dat er een einde wordt gemaakt aan de Ameri kaanse militaire training van Salvado raanse soldaten in Hondurese opleidings kampen. Ook mogen Salvadoranen niet meer deelnemen aan gezamenlijke mili taire oefeningen in Honduras. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rapport, dat de ambtenaren aan hun president Cordova ter hand hebben gesteld. De op perbevelhebber van de Hondurese strijd krachten heeft gisteren verklaard, dat zijn land niet opgezadeld wil worden met de rol van ..waakhond van de Verenigde Sta ten" in Midden-Amerika. Parijs: Iran volledig verantwoordelijk voor kaping (Vervolg van de voorpagina) PARIJS/BEIROET Een Franse regeringswoordvoerder verklaarde dat Iran de volledige verantwoorde lijkheid voor de afhandeling van de gijzelingszaak draagt, omdat het toe stel zich op Iraanse bodem bevindt en omdat Iran de enige gespreks partner van de kapers is. De betrek kingen tussen Frankrijk en Iran zijn verslechterd sinds de levering eind vorig jaar van gevechtsvliegtuigen aan Irak. de Iraanse luchthavenfunctionaris, die anoniem wil blijven en in ver binding staat met Beiroet, spreken zij Arabisch met een Libanees ac cent. Voor de kaping had zich giste ren al de fundamentalistische groe pering „Bewakers van de Islam" verantwoordelijk gesteld. Radio-Te heran heeft tot nu toe zeer weinig aandacht geschonken aan de kaping. In een kort bericht werd gisteren ge zegd, dat de kapers de vrijlating ei sen van vijf „kameraden" in Frank rijk. Beheerder Britse atoomfabriek voor rechter LONDEN „British Nuclear Fuels Ltd.", de beheerder van de opwer kingsfabriek voor kernafval in Sella- field (vroeger bekend onder de naam Windscale), is door het Britse openbaar ministerie voor de rechter gedaagd. Aanleiding is de vervuiling met radio actief afval van de Ierse Zee en een ge deelte van het strand bij Seascale in no vember vorig jaar. De fabriek loost overigens al jarenlang radioactief afval in de Ierse zee. Vorige week werd in Engeland een rapport gepubliceerd van een commissie die concludeerde dat er op het eerste gezicht verband bestaat tussen de radioactieve uitstoot van Sel- lafield en sterfgevallen van kinderen die in de omgeving van de fabriek wo- Israël voert aanval uit in Libanon TEL AVIV Israëlische ge- vechtshelikopters hebben gis teren een Palestijns vluchte lingenkamp in de buurt van de Noordlibanese havenstad Tripoli aangevallen. Enkele uren later voerde de Israëli sche marine urenlang beschie tingen uit op dit kamp en op Syrische stellingen in Noord- Libanon. Volgens Israël worden vanuit het vluchtelingenkamp Nahr el-Bahred bij Tripoli Pale stijnse aanvallen op Israëlische doelen geleid. Het was van ochtend nog niet duidelijk of er in Noord-Libanon slachtof fers zijn gevallen, als gevolg van de Israëlische aanvallen. Oostduitsers over hek naar Westen WEST-BERLIJN Twee jon- ge Oostduitsers zijn gisteren op een opvallende manier naar West-Berlijn gevlucht. Met klimijzers klommen zij over een hek van drie meter tussen het DDR-district Oraniënburg en de Franse sector van de voormalige Duitse hoofdstad. De Oostduitse grenswacht schijnt niet op de twee gescho ten te hebben. Een week gele den vluchtte een 23-jarige Oostduitser in een regen van kogels van Oostduitse grens wachten naar het westelijk stadsdeel. De man raakte licht gewond door metaalsplinters. LONDEN Ondanks de regen van de afgelopen dagen lijkt het onvermij delijk dat in grote delen van Zuidwest-Engeland de komende dagen het water op rantsoen gaat. Voor vandaag worden weliswaar nieuwe regen buien verwacht, maar voor het einde van de week, zo luiden de voor spellingen, keert de droogte terug. Volgende week woensdag zul len de waterleidingbedrijven uit Zuidwest-Engeland be raadslagen over het invoeren van waterrantsoenering. Hoe wel het gebruik de afgelopen weken al sterk is gedaald, lij ken dergelijke maatregelen al leen te voorkomen als de ko mende dagen meer dan tien centimeter regen valt. De hoe veelheid neerslag die wordt verwacht, bedraagt echter nauwelijks één centimeter. De waterbedrijven zullen vol gende week ook bekijken of men kan volstaan met het slechts enkele uren per dag beschikbaar maken van lei dingwater, of dat de bevolking het water voortaan bij nood- kranen op straat zal moeten tappen. Twee waterbedrijven in de getroffen gebieden heb ben afgezien van hun plannen om per supertanker water aan te voeren vanuit Northumbria (Noordoost-Engeland), waar de reservoirs overvol zitten. De kosten hiervan zijn te hoog: ongeveer 500.000 gulden per scheepslading. Op het eilandje Lundy in het kanaal van Bristol is het wa tertekort zo nijpend geworden, dat het gebruik van douches verboden is. Aan de op het eiland verblijvende vakantie gangers wordt speciale zeep uitgereikt, waarmee men zich in de branding kan wassen. Overigens blijft de droogte niet beperkt tot het zuidwes ten van het land. Ook in Yorkshire (Midden-Engeland) zijn maatregelen uitgevaardigd die waterverspilling tegei moeten gaan. In Milton Key nes (Buckinghamshire) zijl plannen gemaakt om bomen en struiken te redden. Het i de bedoeling dat gezinnen een boom adopteren, die dan enke le malen per week wordt be goten met afvalwater. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Ondanks de Russische kritiek lijkt Oost-Duitsland vast van plan zijn het op ontspan ning gerichte beleid ten aanzien van de Bondsre publiek voort te zetten. In de Oostduitse partijkrant ..Neues Deutschland" werd de politiek van de DDR gisteren uitdrukke lijk verdedigd. In het Rus sische dagblad de Pravda werd gisteravond West- Duitsland opnieuw be schuldigd van revanchis- me. Met deze term laat de Sovjet-leiding haar onge noegen blijken over de verbeterde contacten tus sen de beide Duitslanden. Volgens Neues Deutschland is de politiek van de DDR ten opzichte van de Bondsrepu bliek geheel in overeenstem ming met de Akkoorden van Helsinki en met de „pogingen van de socialistische landen de vrede te bewaren". Bij het be palen van hun buitenlandse politiek zijn zowel West- als Oost-Duitsland zelfstandig, zo benadrukte de Oostduitse par tijkrant. Eerder deze week had de Hongaarse partijkrant de koers van Oost-Duitsland al ondersteund. In regeringskringen in Bonn wordt de Russische kritiek op WEst-Düitsland uitgelegd als een algemeen appèl aan de Oostbloklanden niet te ver te gaan in hun toenadering tot het Westen. In Bonn is men ervan overtuigd, dat elke stap van Oost-Duitsland van te vo ren met de Sovjet-Unie is doorgesproken. Daarom gaat de Westduitse regering ervan uit, dat het voorgenomen be zoek van de Oostduitse partij leider Honceker in september gewoon doorgaat. maken. Is iemand ondernemer van beroep en heeft hij moe der of vader ooit wel eens in de keuken een pizza zien ma ken, dan begint hij of zij ge woon een pizzeria. Naar kook boeken of diploma 's vraagt geen mens. Een Romeinse straat in welke wijk dan ook, zonder althans niet één pizze ria, is onvoorstelbaar. De pizza is trouwens het enige voedsel dat nog redelijk ge prijsd is.. Een doorsnee pizzeria heeft een stuk of tien pizza- soorten op zijn menu staan, variërend in prijs van 3.000 li res (voor de Napolitana, de goedkoopstetot 8.000 lire voor de pizza bedekt met vis). Alleen de pizza-eter kan een Romeins restaurant nog verla ten met een rekening van rond de 10.000 lire (f 18,50). Pizza bakken en pizza eten is lopende band-werk geworden, waarbij aan de heilige en ele mentaire regels ifvoor de piz- zaiolo nietmeer wordt ge dacht. Een plechtige oorkonde uitgereikt door de „Vereniging De Echte Napolitaanse Pizza" zal men in Rome dan ook ner gens aan een restaurant-wand zien hangen. De pizza is wer kelijk vogelvrij geworden in Italië. Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse weduwe Corinne Parpalaix mag een kind krijgen van haar dode echtgenoot. Ze heeft recht op het sperma, dat haar overleden man drie jaar geleden deponeerde bij de Parijse spermabank, de Ce- cos. Als Corinne wil mag zij zich hiermee kunstmatig laten insemineren. Deze bijzondere uitspraak werd gis teren gedaan door de president van het Tribunaal van Creteil, nabij Parijs, in de rechtszaak die de 23-jarige Corinne Parpalaix had aangespannen tegen de Cecos. Een maand geleden had deze instantie geweigerd het sperma van de dode aan zijn weduwe uit te leveren. De directeur van de spermabank verklaarde gisteren dat hij niet tegen dit vonnis in beroep zal gaan. De aanstaande moeder was zichtbaar opgelucht over de uit spraak: „Alain en ik hebben dit kind altijd gewild. Ik ben blf; dat ik het mag krijgen. Ik bedank iedereen die mij de laatst* weken heeft bijgestaan." De zaak „Parpalaix" heeft in Frankrijk veel aandacht gekregen omdat de rechter nooit eerder met een dergelijk probleem wer< geconfronteerd en in dit geval dus jurisprudentie zou steller voor de duizenden zogenaamde 'diepvrieskinderen', die bij ver schillende spermabanken worden bewaard. Rechtbankpresiden Daucy heeft zich op geen enkel geschrift kunnen beroepen, aan gezien noch in kerkelijke nog in filosofische teksten over dit probleem is gedacht. De uitspraak van de Franse rechter zal vol gens ingewijden zeker gevolgen hebben voor het erfrecht ii« Frankrijk. Inmiddels hebben achttien vrouwen zich eveneen tot de spermabank gewend met een verzoek tot uitlevering vai het sperma van hun overleden echtgenoten. Het betere smullen: een witte boterham, zo vers als 't maar kan, met helemaal niets erop dan een lik echte boter. Dat is gewoon ontzettend lekker, dan heb je niks anders meer nodig. Méér dan lekker Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië heeft de wereld de pizza geschon ken, maar zoals in Italië wordt die pizza nergens nog gemaakt. In Napels dan wel te verstaan, want de enige echte pizza komt uit Napels en heet de Piz za Napolitana. Wat de piz zeria's overal ter wereld ook mogen voorschotelen, als de pizza niet aan be paalde elementaire eisen voldoet, komt die niet in aanmerking voor het bre vet van echtheid. De echte pizzaioli of pizza- -bakkers respecteren een code, en deze schrijft het volgende voor: de pizza moet 3 een ti menter dik zijn, goed doorbak ken zijn (maar zonder zwarte rand) en bestaan uit pasta, to maten, olie. kruiden, bepaalde Italiaanse kaassoorten of sala mi. Deze regels laten slechts ruimte voor drie verschillende pizza-soorten: de Napolitana, de Margherita en de Marinada. Alle andere zijn geheid ver valsingen. Ook over de bereidingswijzen mag geen misverstand bestaan: het deeg moet zes uur gisten en mag uitsluitend met de handen bewerkt worden, nooit met een deegrol. De oven gaat op hout, elektrische ovens of gasovens zijn volstrekt uit den boze. De afgelopen dagen heeft de erkende Vereniging De Echte Napolitaanse Pizza" deze ele mentaire eisen voor het pizza- bakken nog eens op een rij ge zet. Dat was volgens de vere niging wel nodig, want met geen enkel origineel Italiaans produkt wordt op het ogenblik zo gesjoemeld als met de pizza Napolitana. Elke pizzeria heeft onderhand haar eigen pizza- soorten, die slechts ontsproten kunnen zijn aan de fantasie of de creativiteit van de man of de vrouw die toevallig in de keuken staat. Met de code heb ben die niets meer van doen. Geschokt Onlangs zijn er, zoals gemeld, zelfs Europese kampioen schappen pizzabakken gehou den (uiteraard in Napels). Maar de Vereniging De Echte Napolitaanse Pizza heeft ge meend dit titelgevecht te moe ten boycotten omdat de pizza- -bakkende deelnemers geheel vrij waren in de samenstelling van hun pizza, en dus af mochten wijken van de regels die de vereniging hanteert. De vereniging was diep geschokt toen bekend werd dat de titel was gegaan naar een pizzabak ker uit Foggia, die zijn pizza nota bene gegarneerd had met ananas en aardbeien. Com mentaar van de vereniging: „Het is onjuist de echte pizza te pretenderen, als bij haar vervaardiging zomaar van de grondregels kan worden afge weken. Hoe edel in kunst het bakken van de (echte) pizza ook is, plagiaat en imitatie kunnen moeilijk worden voorkomen, zo'n massaal volksvoedsel is deze Napolitaanse pannekoek onderhand geworden. In elke Italiaanse wijk vind je twee of drie pizza-winkels, die mee- neem-pizza's maken. Een grote (gas)oven achterin en een bre de operatietafel voorin, waar op de stukken pizza overeen komstig de wens van de klant op maat worden gesneden. Huisvrouwen die geen zin hebben om te koken, sturen de kinderen naar de pizza-winkel waar ze een vierkante decime ter pizza kopen voor een paar gulden. De pizza is in Italië wat de patat frites is in Neder land (en België). Geen diploma's Iedereen mag hier ook pizza s SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM kt hit broek- Herdenking DOOR STAKENDE MIJNWERKERS W-Duitsland staakt remigratie programma BONN De Westduitse regering zal het omstre den remigratieprogram ma, dat voorziet in een premie voor gastarbeiders die weer naar hun vader land terugkeren, niet voortzetten. Dat heeft gis teren de staatssecretaris van het ministerie van ar beid, Vogt, bekend ge maakt. Vogt zei verder dat tussen 1 november 1983 en 30 juni 1984 ongeveer 300.000 gastarbeiders van de regerling gebruik heb ben gemaakt. Volgens hem is daardoor het remigratiepro gramma veel duurder gewor den dan was gepland. Het doel van de regeling was bedoeld om de werkloosheid in VVest- Duitsland te verminderen. De Franpaise Corinne Parpallaix vergezeld van haar advocaten bij aankomst in de rechtbank. LONDEN Stakende mijnwerkers in het zuiden van Wales hebben het regionale hoofdkwartier van htm vakbond gebarricadeerd. Met deze actie willen zij voorkomen, dat de deurwaarder beslag legt op fondsen - en goederen van de vakbond. De mijnwerkers krege i r een straf van 200.000 gulden opgelegd, omdat zij in f strijd met de wet hadden gepost. Deze uitspraak van de rechter is door de stakende mijnwerkers genegeerd. Honderdduizenden mensen hebben in Warschau de doden herdacht die zijn gevallen bij de op stand in het getto van Warschau, gis teren 40 jaar gele den. De hele dag stroomden mensen met bloemen en kaarsen naar de graven van de strij ders en burgers lachtoffers van de wrede onderdruk king. Tussen 1 au gustus en begin ok tober 1944 kwamen in totaal 200.000 mensen om. Op het kerkhof van War schau liep de her denking uit op een grote betoging voor Solidariteit. Betreten der SreiiziiSierpnsssfelie Oiet%asBibröcke greazuserschreitefiflei} Verkehrs fesiattet Nadat gistermiddag rond het middaguur de betalingstermijn was verstreken, barricadeerden mijnwerkers het hoofdkwartier. Re gionale leiders van de mijnwerkers in Zuid-Wales hadden eei - der prikkeldraad aangebracht in het gebouw. Voor het gebom hangt een levensgroot spandoek met de tekst „No surrender (Wij geven ons niet over). Het gaat om de eerste rechtstreek confrontatie tussen de stakende mijnwerkers en de Britse reel ter. De Britse mijnstaking duurt nu al vijf maanden en is gericl tegen de plannen van de regering-Thatcher om de onrendabe mijnen te sluiten. Dit zou het ontslag van 20.000 mijnwerke betekenen. Een uitvloeisel van de ontspanning tussen Oost- en West-Duits- land is het krediet voor de DDR van bijna een miljard mark, in ruil waarvoor Oost-Berlijn een aantal reisfaciliteiten voor West duitser heeft versoepeld. Zo hoeven gepensioneerden tijdens be zoeken aan familieleden in Oost-Berlijn (foto) nog maar 15 in plaats van 25 mark om te wisselen in Oostduitse valuta.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6