Eltax in moeilijkheden door belastingvordering ALLERLEI(DS) Valk eet uit de hand JA ■LEIDEN CeidaeSowoni DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 Pop in LVC De Amsterdamse formatie Tröckener Kecks treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep begon als punkband, maar brengt inmiddels „beat-achtig popgeluid" voort De band maakte de single „Niet alle meisjes zijn verliefd op Kors". De zaal gaat om negen uur open. Spreekuur De KNOV afdeling Leiden en de KNOV Verenigingen- raad Leiden houden maandagavond 6 augustus in Wiener- wald aan de Steenstraat 2 een spreekuur voor onderne mers in het midden- en kleinbedrijf. Ondernemers kunnen er terecht met vragen over zaken als personeelsbeleid, uit breiding. opheffing, inkrimping, ruimtelijke ordening, huisvesting en het nieuwe winkelcentrum in de Stevens hof Het spreekuur begint om acht uur. 'Misdaadfilm Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont de komende dagen twee Franse misdaadfilms. Maandag avond 6 augustus staat „Diva" van Jean-Jacques Bah naix op het programma. In deze romantische thriller draait het om een postbode die een bewonderaar is van een operazangeres, die te maken krijgt met een bende gangsters. „Police Python 357" van Alain Corneau wordt vrijdag 10 en zaterdag 11 augustus gedraaid. Een politie-inspecteur wordt gezocht voor de moord op de minnares van zijn chef. Yves Montand en Simone Sig- noret spelen de hoofdrollen. Alle voorstellingen begin nen om acht uur en om kwart over tien. Filmhuis LVC Filmhuis LVC Breestraat 66) vertoont donderdagavond 9 en vrijdagavond 10 augustus de film „El Sur" van Victor, Erice. De film gaat over de vrouw Estrella, over de relatie die zij heeft met haar vader en over de mysterieuze wereld waarin ze leeft. De voorstellingen beginnen om acht uur Consumentenbond verliest geding over videobanden LEIDEN/DEN HAAG De manier waarop 3M Nederland de eigen reclamecampagne voor Scotch videobanden heeft gerectificeerd is voldoende. Een nieuwe en uitgebreidere rectificatie is niet nodig. Dat bepaalde de president van de Haagse rechtbank, Mr. M. Wijnholt, vanmorgen toen hij uitspraak deed in een kort ge ding dat de Consumentenbond had aangespannen tegen de Nederlandse vestiging van het Amerikaanse Leiden. Thuis misbruikt om het eigen produkt Scotch videobanden aan te prijzen. In de test was Scotch er zeker niet als beste uitgekomen maar 3M zette desondanks een reclamecam pagne in een aantal videobla den op poten, waarin de eigen banden als „de beste" werden aangeprezen. Als „bewijs" werden tabellen uit de test van het blad Video Uit en Thuis erbij afgedrukt. Wat 3M er niet bij vertelde, was dat ban den van andere merken vol gens de test wel van betere kwaliteit zijn. Daartoe had 3M ook stukken uit de in de eigen advertenties overgenomen ta bellen overigens met toe stemming van Video Uit en Thuis geschrapt. Een dag voor de vorige week gehouden zitting, had 3M zich bereid verklaard tot rectifica tie over te gaan en de detail handel te informeren over de gevolgde handelswijze. De Consumentenbond oordeel de echter dat de manier waar op 3M wilde rectificeren niet acceptabel was. De werkelijke gang van zaken zou nog te veel verdoezeld worden. De president van de rechtbank bleek zich niet kunnen vereni gen met de zienswijze van de Consumentenbond. Wild west in het Plantsoen LEIDEN Op het Plantsoen, de Rijnstraat en 4e Binnenvestgracht woedde gisteravond rond negen uur een knokpartij die in een wild west film niet zou misstaan. Zo gingen vechtersba zen door een ruit en werd een jongen met een stoel geslagen. In een tuin van een woning aan het Plantsoen zaten studenten te eten toen vier Leidenaars de tuin instapten en ongenood aan tafel plaatsnamen. Een van de „gasten" greep naar een fles drank waarop door de studenten afkeurend commentaar werd geleverd. Een Leidenaar pakte een mes en nodigde de studen ten uit tot verzet. Die invitatie werd aangeno men. Een 19-jarige Leidenaar kreeg een klap met een stoel en twee vechters gingen door een ruit van een woning aan de Rijnstraat. De 19- jarige Leidenaar moest in het AZL worden be handeld. De studenten zullen de schade aan de ruit vergoeden. Niemand heeft aangifte gedaan. Geen subsidie voor Perquin LEIDEN Het Zweeds ML-station Perquin aan de Haagweg krijgt geen subsidie in het ka der van de Bijdrageregeling sanering milieu- hinderlijke bedrijven in de woonomgeving. Dit hebben Gedeputeerde Staten besloten. Het weinige geld uit de pot sanering milieuhin- derlijke bedrijven in de woonomgeving moet volledig worden aangewend voor de sanering van bedrijven die voorkomen op het provinci-' aal saneringsprogramma 1984 en niet worden besteed aan bijdragen achteraf aan bedrijven waarvan de milieu-hygiënische problemen in feite al zijn opgelost, aldus de provincie. Per quin gaat verhuizen naar Sassenheim. Toen de gemeente Leiden het bedrijf aan de Haagweg kocht, ontving zij een bijdrage in de aankoop- kosten. Aan de Nachtegaallaan 6 is E. T. Prins, schildersbedrijf, gevestigd. Schoonmaakbedrijf 'Mirelle', gevestigd aan de Diamantlaan 236, is opgeheven. Ing. J. de Mooy, bemidd. bij aan- en verkoop van bloemen en planten, gevestigd aan de Corellistraat 17, is opgeheven. Aan de Papiermolen 128 is' 'MaHoMa B.V.', beleggingsmij., gevestigd. Aan de Evertsenstraat 99 •v.m. Olgacomplex, is 'Look Sharp', Mode-ontwerp studio, gevestigd. Aan de Theresiastraat 4 is Glaszettersbedrijf I. Hartevelt gevestigd. Aan de Oude Vest 45 is 'Stichting Kader Kursussen Leiden' gevestigd; gekomen van Noórdeinde 2A. 'De Bij', handwerkboetiek, gevestigd aan de Diefsteeg 1-3, is verplaatst naar de Bree straat 87. Aan de Vollersgracht 10B is I 'Alpha Electronic Circuits' (fa- Economisch wel en wee brikage van elektronische zwakstroom circuits t.b.v. me dische app.) gevestigd. Aan de Rossinistraat 13 is J. H. Kuipers, het bemiddelen bij het tot stand komen van ver zekeringen, gevestigd. Aan de Lodewijk van Deis- selstraat 20A is de Autohandel C. H. ten Bokkel, straath. in gebruikte auto's, gevestigd. Het Postagentschap, geves tigd aan de Morsweg 108, is opgeheven. M. van Weizen, foto-reporta- gebedrijf, gevestigd aan de Morsweg 136a, is opgeheven. 'Video Service Nederland', gevestigd aan de Modderman- straat 108 is verplaatst naar Nieuw-Vennep. 'Hakky', schoenreparatie, ge vestigd aan de Haarlemmer straat 170, is opgeheven. Aan de Janvossensteeg 28 is 'Blokgolf', winkel in meetap paratuur, gevestigd. Aan de Turfmarkt 2A is 'Schuitje Vaart', exploitatie van een 'Mini-Rondvaartboot', gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 97 is 'De Borduursjop', het bordu ren van kledingstukken en huishoudtextiel, alsmede de kleinh. in huishoudtextiel, ge vestigd. Aan de Kraaierstraat 9 is' 'Mike Wallaard', reklame en adviesbureau, gevestigd. 'Koper- en lichtmetaalgiete rij C. A de Groot B V., geves tigd aan de Vliet 52 is ver plaatst naar de Oude Wete ring. Aan de Evertsenstraat 99 in het v.m. Olgacomplex is 'Lu cas Witte Fotografie' geves tigd. Aan de Haarlemmerstraat 157 is 'Snackbar Febo' geves tigd. De 'Leidse Taxi-centrale El- tax B.V.', gevestigd aan Adm. Banckertweg 2, is a plaatst naar de Bonairestraat 11. Aan de Willem Barentzstraat 47 is gevestigd 'Grafitrans Eu ropa N.V.' (imp. exp. grooth. graf. machinerieën, verhuur transportmateriaal), gevestigd. Aan de Steve Bikostraat 36 is gevestigd, Herman Buis, foto- Brood en Banket P. Noort, gevestigd aan de Bazel- straat 8, is opgeheven. Aan de Transvaalkade 8a is A. Hartevelt, amb. handel in ijs met een vaste marktstand- plaats, gevestigd. Aan de Ridderstraat 6 zijn Grafisch Service Bureau 'Ne derland' en Grafisch Experti sebureau Nederland verplaatst naar Rotterdam. C van Leeuwen, schoon maakbedrijf, gevestigd aan Ter Haarkade 6B, is verplaatst naar de Melchior Treublaan 45. LEIDEN Een grote vordering van de belas tingdienst en de bedrijfs vereniging heeft de Taxi centrale Eltax bv in grote financiële moeilijkheden gebracht. Het gaat in to taal om een bedrag van 1,8 miljoen gulden aan loonbelasting en sociale premies. H. van Gulden, eigenaar van Eltax, heeft de achttien taxi's en zijn chauffeurs ondergebracht in drie andere, reeds be staande bv's, zodat Eltax gewoon kan doorgaan. Bij Eltax zijn 52 werknemers in dienst. Van Gulden niet te kunnen betalen, zodat een faillissement een kwestie van tijd lijkt zegt de 1,8 miljoen gulden Van Gulden is door het zoge naamde nachttarief in de pro blemen gekomen. In Leiden moet dit tarief tussen twaalf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends door de passagiers van een taxi worden betaald. Dit is vijftig procent boven het normale ritbedrag. Chauffeurs van Eltax mochten het nacht tarief in eigen zak steken. Door het bedrijf werd over dit geld geen loonbelasting en so ciale premies betaald. In 1982 kwam dit bij een routinecon trole van de belastingdienst aan het licht, aldus Van Gul den. In vertrouwen Volgens Van Gulden heeft hij bij de belastingdienst in ver trouwen verteld dat zijn chauffeurs het nachttarief mochten houden. „Ze waren eerst heel amicaal, maar in eens tapten ze uit een ander vaatje en werd ik onderuit ge haald". Van Gulden doelt op de aanslag van de loonbelas ting. met terugwerkende kracht vanaf 1976, van 1,2 mil joen gulden. De bedrijfsvereni ging wil over die periode 600.000 gulden aan sociale pre mies hebben. De eigenaar van Eltax zegt dat de zaak aanhan gig is gemaakt bij het beroeps gerecht in Den Haag. Er is nog geen uitspraak gedaan. Van Gulden vindt dat hij door de belastingdienst als „kop van jut" wordt gebruikt. „Dit is uniek in Nederland". Sinds 1983 betaalt Eltax wel belas ting en sociale premies over het nachttarief. Volgens Van Gulden moeten de chauffeurs nu minstens eenderde van dit extraatje inleveren. Het door de belasting gevorderde be drag, 1,8 miljoen gulden, kan Van Gulden niet betalen. Somber Een woordvoerder van firma De Groot, een Leids taxibe drijf, vertelt dat de chauffeurs van zijn bedrijf het nachttarief en de fooien mogen houden en dat het bedrijf er geen belas ting en sociale premies ovi betaalt. „Bij de een mogen het houden, bij de ander mo ten ze het afgeven". Van Gulden is directeur vs vier Leidse bv's: Taxicentrale Eltax, B-tax (4 taxi's), Borger- dings taxicentrale (9 taxi's) en Werkhoven (5 taxi's). Eltax is met achttien taxi's de grootste. Deze wagens en de chauffeurs zijn ondergebracht bij de drie andere bv's. Van Gulden ziet de toekomst voor deze drie be drijven zeer somber in als hij die 1,8 miljoen gulden inder daad moet betalen. „Zeker nu het zo slecht gaat in de taxiwe reld", aldus een sombere Van Gulden. Slachtoffer moet zelf naar ziekenauto lopen LEIDEN Het slachtoffer van een verkeersongeluk" moest gisterochtend zelf naar de ziekenauto strompelen omdat de eerste hulpdienst hem door diverse in het weg dek geplaatste paaltjes niet kon bereiken. De man, een 37-jarige Leide naar, was op het fietspad van de Roomburgerweg met zijn snorfiets gevallen. Aangezien politie en eerste hulp niet over passende sleutels be schikten, kon men de paaltje niet uit de grond trekken. De Leidenaar liep schaafwonden op en is voor onderzoek overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. Huttenbouw in Ververstraat Boze tongen beweren dat fa brikant H.J. Jesse zich na zijn vertrek uit de oude fabriek van Clos en Leembruggen aan de Ververstraat helemaal niet heeft gevestigd in het bedrijfs verzamelgebouw in de Waard, maar dat hij uit pure balorig heid een wat wankel onderko men heeft gebouwd op het grasveld van de Ververstraat, tegenover zijn voormalige werkterrein. Flauwekul natuur lijk. want deze hutten zijn ge woon gebouwd door vakantie vierende kinderen van de Ver verstraat die daarvoor onge twijfeld sloophout hebben ge bruikt. Nu de oude fabriek van Clos en Leembruggen aan de Ververstraat wordt gesloopt, zijn voldoende bouwmaterialen voor de ondenemende jeugd aanwezig. Als de kinderen niet aanwezig zijn, is het dak van de hut een prima slaapplaats voor een van de katten uit de buurt. Deze poes, die prins heerlijk ligt slapen, werd heel even wakker gemaakt door onze fotograaf. Zakkenroller betrapt LEIDEN Een 38-jarige man uit Yoegoslavië is gisteroch tend op het Leidse station aan gehouden toen hij de porte monnee van een vrouw wilde rollen. De vrouw kreeg dit op tijd in de gaten, begon te gillen waarop NS-personeelsleden de man in de kraag vatten. De man blijkt een oude bekende van de Leidse politie te zijn. In 1980 werd hij betrapt bij het zakkenrollen op de Leidse veemarkt en werd hij het land uitgezet. De politie vermoedt dat de man uit Yoegoslavië, die vaak met twee kameraden opereert, meermalen op het station zijn slag heeft geslagen. NK tennis zonder Mesker en Sanders SCHEVENINGEN Marcella Mesker en Louk Sanders zijn de grote afwezigen tijdens de nationale tenniskampioen schappen, die aanstaande maandag in Scheveningen van start gaan. Nederlands beste tennisster van het moment doet momenteel in de Vere nigde Staten pogingen zich bij de wereld top-20 te spelen. Op de Metsbanen is nu als eerste geplaatst Karin Moos, vóór ti telverdedigster Nanette Schut te, Marianne van der Torre en Judith Warringa. Achtvoudig (ex-)kampioen Louk Sanders ontbreekt, om dat hij zich zoals bekend uit de wedstrijdsport heeft terugge trokken. Favoriet is de rege rend kampioen Michiel Scha pers. Huub van Boeckel is als tweede geplaatst. Ook be schermd zijn Tom Nijssen, Menno Oosting, Marc Albert, Frits Don, Robert-Jan Bierens en Ton Sie. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal in herenenkelspel pas vanaf de kwartfinales om drie gewon nen sets (best of five) worden gespeld. De heer De Roode tijdens het voederen van de valk. LEIDEN „Wat wonen we hier toch mooi, het lijkt wel een natuurge bied", verzuchtte de heer A. de Roode uit de Leidse Merenwijk toen hij met zijn vrouw over de Broek- weg na een fietstochtje naar huis reed. Dat hij die opmerking kort daarna nog eens bevestigd zou zien, kon hij niet vermoe den. Even later zat hij in zijn achtertuin en zag bij de dakkapel van de over buren, de familie Van der ïencadeauvan formol Een luxe handdoek 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. i# van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: I Stuur een luxe handdoek naar: Naam Adres Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar; Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Indien-miexhna 1 |^z.juu v u uen naag. Zj Kwartel een grote vogel zitten. Aanvankelijk zag een buurvrouw het dier nog even aan voor een duif, maar toen de vogel een snoekduik naar bene den maakte, constateerde De Roode dat het om een roofvogel ging. Het was een valk op zoek naar eten. De heer De Roode, niet voor een kleintje ver vaard, ging zijn huis in, sloeg razendsnel een ste vige lap om zijn hand en lokte de roofvogel met een stuk vlees Het bleek een ongeringde valk te zijn Het beest was uitgehongerd, want de drie aangeboden stukken vlees werden met gretige trekken en rukken verscheurd en naar binnen gewerkt, en dat terwijl de hele uitgelopen buurt toekeek. Ondanks de stevige lap leverde dit de vo gelweldoener flinke schram men van de nagels en pik ken van de snavel in zijn hand op. Toen de valk zijn buikje na ongeveer een uur vol had, ging hij ervandoor, hoewel het dier later tijdens de bliksemflitsen nog wel bij de daken is gezien. De voorstelling herhaalde zich de volgende dag toen de heer De Roode thuis kwam lunchen. De vogel zat hem min of meer op te wachten. ,,Ik kwam thuis en floot even hetzelfde als de avond tevoren en hij kwam zo op me afvliegen. Ik heb dus weer een stuk vlees uit de koelkast gehaald en dat heeft hij opgegeten. Je kan zien dat het een roofdier is: eerst plukt hij de buitenkant van het vlees af, alsof hij het moet pellen en het binnenste verslindt hij gewoon". Vleugels Wie de heer De Roode zo hoort vertellen, zou denken met een vogelkenner te ma ken te hebben. Dat is geens zins het geval. Het enige huisdier van de familie is een goudhamster. „Ik had toen ik die vogel zag zo'n in geving van: het is een roof vogel, die leeft van de jacht, van vlees en toen heb ik een doek gepakt zoals je op plaat jes ziet bij de valkenjachten van vroeger en het vlees uit de koelkast gehaald. Dat was varkensvlees en eigenlijk be stemd voor de barbecue, maar die moeten we dan maar een andere keer hou den". De heer De Roode was aanvankelijk wel een beetje bang voor de vogel: „Het is een roofdier en hij kwam zo op me af, met die vleugels wijd, dat ik even dacht dat hij me aan wilde vallen. Het was een beetje griezelig vooral ook omdat hij met die felle zwarte ogen naar me keek". Overigens heeft hij bij de tweede voedering zijn hand maar wat dikker ingepakt tegen de scherpe kromme vogelnagels. Hij is niet van plan het dier te vangen en naar een asiel of zo te bren gen. „We laten hem lekker vliegen. Als hij weer komt, is het leuk en krijgt hij vlees en zo niet: ook goed". Volgens René Wanders, me dewerker van het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, is'het uitgeslo ten dat het om een wilde valk ging. „Die eten niet uit je hand. Daar zijn ze veel te schuw voor. Het moet een valk zijn. die in handen van een valkenier is geweest en geleerd heeft dat hij uit de hand kan eten. Een moge lijkheid is dat de vogel ge wond is geweest en door een valkenier is verzorgd. De vo gel wordt als hij is hersteld, schuw gemaakt door hem steeds minder eten te geven en hem niet meer te con fronteren met mensen. Ge leidelijk moet hij dan steeds zelfstandiger en schuwer worden en weer voor zich zelf gaan zorgen. Dat deze uit de hand eet, wijst erop dat dat schuw maken niet goed is gedaan. Een andere mogelijkheid is dat de vogel te vroeg is ontsnapt".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3