TAFEL Lutheranen nemen afstand van Luthers jodenhaat BTTïïTl £cidóc@omci/tit Laat die auto staan, je hebt te veel op ire>.5?wa deftÜbENE „APARTHEIDSKERKEN" Z.-AFRIKA EVENEENS VEROORDEELD Jezuieten-pater Fernando Cardenal: „Ik blijf minister" Bijstandsmoeders en spreiding PE TIJD ACHTERGROND ZeidócQowiant »L1 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 2 Met het nemen van twee historische beslissingen hebben de lutherse ker ken op hun assemblee in Boedapest gisteren af stand genomen van racis tische elementen binnen hun traditie. Ten eerste aanvaardde de Lutherse Wereldfederatie een ver klaring waarin zij zich distantieert van de „woeste anti-joodse ge schriften van de hervor mer Maarten Luther" en van zijn bijdrage aan het religieuze anti-semitisme. Ten tweede schorste de assemblee twee blanke lidkerken in Zuid-Afrika en Namibië omdat zij de apartheid niet duidelijk genoeg hebben verwor pen. Secretaris-generaal Gerhard M. Riegner van het Joods We reldcongres heeft de veroor deling van Luthers anti-semi tisme inmiddels al geken schetst als een „keerpunt" in de betrekkingen tussen Lu theranen en joden. De desbe treffende verklaring draagt de titel „Luther, het Luther- dom en de joden". In het do cument wordt „met spijt" vastgesteld. dat „Luthers naam ten tijde van het natio- naal-socialisme kon dienen tot rechtvaardiging van anti-se mitisme en dat zijn geschrif ten zich daarvoor goed le nen". De besprekingen om tot deze verklaring te komen zijn dit voorjaar in Stockholm ge voerd. Daarbij is ook afge sproken dat er bij de Lutherse Wereldfederatie een speciale afdeling in het leven wordt geroepen die zich met betrek kingen met het jodendom zal bezighouden. De joodse deel nemers aan de voorbereidin gen in Stockholm vinden dat nu een nieuw hoofdstuk is opengeslagen in de betrekkin gen met de Lutheranen. Zij betitelden de Stockholmse be sprekingen als „een histori sche gebeurtenis waarbij we derzijds veel begrip en ver trouwen is gewekt". Van joodse zijde worden de be trekkingen met de Luthera nen onderhouden via de in ternationale joodse raad voor interreligieuze besprekingen. In Boedapest kon evenwel kritiek worden gehoord op de wederzijdse erkenning in het document, dat „georganiseer de bekeringsactiviteit" moet worden afgewezen. De joodse secretaris-generaal Riegner keerde zich fel tegen elke vorm van „jodenzending" en ontzegde elke gemeenschap het recht zich uitdrukkelijk uit missionaire overwegingen tot joden te richten. Vooral af gevaardigden uit de Derde Wereld uitten echter hun be zorgdheid dat deze verklaring voedsel kan verschaffen aan bestrijding van het recht van Kerken, te evangeliseren en zending te bedrijven. De twee geschorste Zuidafri- kaanse kerken zijn de Lu therse Kerk van de Kaappro vincie met 6.600 leden en de Evangelisch-Lutherse Kerk van Namibië met 15.000 Duitssprekende leden. De schorsing blijft gehandhaafd zo lang deze Kerken niet in het openbaar duidelijk het apartheidssysteem veroorde len. De schorsing betekent dat genoemde Kerken hun stem verliezen in het werk van de LWF en haar commissies en organen. De leiders van beide Kerken hadden nog getracht de eer aan zich te houden door een „slapend lidmaat schap" voor te stellen, maar daar ging de vergadering niet op in. In de Lutherse Wereldfedera tie werken 99 Lutherse Ker ken uit de hele wereld samen die in totaal ongeveer 55 mil joen leden vertegenwoordi gen. De Nicaraguaanse jezuiet Fernando Cardenal, die onlangs werd benoemd tot minister van onder wijs, zal "ondanks alle druk" zijn functie niet neerleggen. Dit heeft hij verklaard bij de opening van de vijfde internatio nale "aartsbisschop Oscar Romero-solidariteits- bijeenkomst" in de Nica raguaanse hoofdstad Ma nagua. Zijn politieke functie binnen de Sandinistische regering is "geen religieus probleem maar uitsluitend een politieke aangelegenheid", aldus Car denal. "In naam van het evangelie heb ik de benoe ming tot minister van onder wijs aanvaard; ik zou in iede re functie werken die de re volutie mij aanbiedt". De druk waaraan hij blootstaat is een onderdeel van de "agres sie waaronder ons land te lij den heeft", aldus de priester. Intussen is vanuit Rome een nader onderzoek aangekon digd naar het politiek engage ment van jezuieten-paters in. Latijns-Amerika. In verband hiermee zal de generale over ste van de jezuieten, de Ne derlander Peter-Hans Kol- venbach, in oktober naar La tijns-Amerika vertrekken voor gesprekken met de orde leden. Ondermeer zal hij zich zich op de hoogte stellen van de situatie van de orde in Ni caragua. Maatregelen tegen de pries ter-minister Fernando Carde nal zijn op korte termijn ech ter nog niet te verwachten. Wel is Cardenal gewezen op de onverenigbaarheid van de twee functies, maar voordat de generale overste Kolven- bach zijn orde-genoot sancties oplegt wil hij eerst de provin ciaal voor Midden-Amerika, Valentin Menendez, raadple gen. Theologen uit beide Duitslanden bepleiten dienstweigering Theologen uit de Duitse Bondsrepubliek en de DDR hebben een gezamenlijke vre desoproep uitgegeven. Daarin bepleiten zij beëindiging van de wapenwedloop en van het zich tegenover elkaar opstel len van de wereldmachten. Tegelijk voeren zij een plei dooi voor steun aan dienst weigeraars. „omdat die een teken oprichten voor een toe komstige wereld zonder wa- Het stuk draagt de handteke ningen van de beide oud-bis schoppen van de Evangeli sche Kerk, Kurt Scharf en Albrecht Schönherr, alsmede van de vroegere burgemeester van Berlijn, ds. Heinrich Al- bertz, de vroegere voorzitter van de Rijnlandse Kerk prof. Joachim Beckmann, de hoog leraren in de theologie Hel mut Gollwitzer en Eberhard Bethge, alsmede de voormali ge superintendent van Cott- bus, Günter Jacob. Het document wil „een ver maning uit Barmen tot ons gericht" zijn en knoopt dus aan bij de in 1934 begonnen strijd van de Belijdende Kerk tegen het Nazidom. Het keert zich tegen de logica van de af schrikking en zet zich in voor een geest van ontspanning, zodat niet wederom „de boze geest van de koude oorlog tus sen de staten van zich zal doen spreken". „Op doodsangst kan geen houdbare vrede worden ge fundeerd", stellen de theolo gen, „omdat in een "atoom- hel" alles wordt vernietigd wat men wil beschermen". Uitroeien armoede koud kunstje voor christenen VS Als de christenen van de Ver enigde Staten eens ernstig zouden onderzoeken over welke rijkdommen zij be schikken en besloten daarvan de bijbelse „tienden" ai te staan, zou daarmee radicaal een eind kunnen worden ge maakt aan de armoede in de wereld. Dat stellen John en Sylvia Ronsvalle uit Illinois in een rapport getiteld „De verborgen miljarden moge lijkheden voor de Kerk in de Verenigde Staten". De gemiddelde christen zon dert 1,6 procent van zijn inko men af voor de Kerk, zo heeft het tweetal berekend, wat in 1983 neerkwam op een bedrag van 65 miljard gulden. Dat is minder dan werd gespen deerd aan televisietoestellen, stereo-installaties en video spelletjes. Van die 65 miljard ging 80 procent naar de eigen Kerk en 20 procent naar evangeli satie en zending in en buiten de VS. Als de christenen tien procent van hun inkomen zouden weggeven, zou die verhouding net andersom ko men te liggen. Als wordt uit gegaan van het inkomen per hoofd van de bevolking zou met de „tienden" tussen de 300 en 900 miljard gulden ex tra beschikbaar komen. De 4.600 gewesten in de Vere nigde Staten zouden elk een Derde Wereldland moeten adopteren, vinden de Rons- valles. Zo zou de Westkust zich kunnen gaan bekomme ren om Latijns-Amerika en de Oostkust om Afrika. Vol gens de Ronsvalles zouden de christenen van Texas alleen al grondig kunnen afrekenen met de armoede in Latijns-A merika. Pastoraal concilie op Cuba Aartsbisschop Jaime Ortega van Havana heeft in een pas torale brief laten weten dat de Cubaanse bisschoppen een pastoraal concilie voorberei den dat in 1985 zal worden gehouden. Doel is overleg tussen bis schoppen, geestelijken, orde leden en leken op gang te brengen over de vraag, op welke wijze de rooms-katho- lieke Kerk van Cuba trouw kan blijven aan haar opdracht onder de tegenwoordige om standigheden op het eiland. Vissticks met wortelsalade en gebakken aardappelen citroenrijst met vla Voor twee personen is no digr: circa 8 vissticks, 25 g margarine, halve citroen, peterselie; 200 g worteltjes, 1 flinke si naasappel, zout, suiker, 1 lepel azijn, halve lepel olie, peterselie, (sesamzaad of zonnebloempitten); 0,5 1 kg aardappelen, olie, margarine, zout; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 ci troen, 45 g suiker 12 g custard, 15 g suiker, 2,5 dl melk. Leg de nog bevroren vis sticks in een koekepan met warme margarine en bak ze op een matig vuur aan alle kanten bruin. Leg de gebak ken vissticks op een warm bord en garneer ze met par ten citroen en een toefje pe terselie. Koop liever geen geschrapte worteltjes, ze hebben door het machinaal schrappen veel smaak verloren. Borstel de worteltjes zelf schoon en let er daarbij op dat ze zo kort mogelijk in het water staan. Rasp de worteltjes grof. Snij de geschilde sinaasappel in schijven en verdeel die in stukjes. Meng wortel en si naasappel met een sausje van zout, suiker, azijn en olie en met fijngeknipte peterselie. Strooi desgewenst sesamzaad of zonnebloempitten over de salade. Was de rijst tot er helder wa ter af komt en laat hem in een zeef uitlekken. Breng het water aan de kook, strooi er de rijst in, blijf roeren tot het water weer kookt, sluit de pan en laat de rijst in een Jialf uur heel zacht koken gaar worden. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe en laat de citroenrijst koud worden. Meng custard, suiker en melk, breng het mengsel roe rende aan de kook en laat de vla onder af en toe roeren afkoelen. Doe de citroenrijst in de schaal en leg er de vla op. JEANNE De organisatie van VVD-vrouwen heeft een kans gemist. Pas gisteren hebben de dames verontwaardigd gereageerd op een pleidooi van minister Ruding van Financiën om een vol gend jaar dreigend nadeel voor de schatkist van 350 miljoen gulden, als gevolg van het sterk toenemend aantal echtschei dingen, zoveel mogelijk terug te dringen. Hij wil terecht een einde maken aan het automatisme, dat bij een echtscheiding de vrouw voor bijstand in aanmerking kan komen, ongeacht! het inkomen van haar vroegere echtgenoot. De VVD-vrouwen hebben er kennelijk geen moeite mee dat gescheiden vrouwen als vanzelfsprekend ten laste komen van de gemeenschap, maar ze vinden het „afschuwelijk" als ze economisch afhankelijk zouden worden van „een man met wie zij geen emotionele banden meer hebben". DAT argument is even oud als de reactie zelf, en dat terwijl de VVD-vrouwen in een handomdraai hun verontwaardi ging een actueel sausje hadden kunnen geven. Daags tevoren immers had ook het VVD-kamerlid Rudolf de Korte er bij] het Kabinet op aangedrongen uitkeringen aan bijstandsmoe-' ders te verhalen op ex-echtgenoten die alimentatie kunnen opbrengen. De VVD-vrouwen haddèn dus tegen de financië le specialist van hun eigen fractie kunnen ageren, in plaats van tegen CDA-minister Ruding. HeT VVD-kamerlid herhaalde het zinnige pleidooi van Ru ding in een reeks suggesties om een extra-bezuiniging vol gend jaar van één tot anderhalf miljard gulden mogelijk te maken. Daar zat ook een voorstel bij om de ontwikkelings hulp ter discussie te stellen, een gedachte die het CDA in middels al verontwaardigd van de hand heeft gewezen. BlJ de suggesties van het VVD-kamerlid ontbrak één voor de hand liggend bezuinigingsvoorstel: het stopzetten van de onzinnige PTT-spreiding, waarvan deze krant anderhalve week geleden onthulde, dat volgens een onafhankelijke ra-j ming de verhuizing van de PTT-top twee maal zoveel, een| half miljard gulden, gaat kosten. De Volkskrant meldde gis-' teren dit bericht. Het zou natuurlijk boeiend zijn als de VVD-vrouwen voorl Qgj de verandering eens van leer trokken tegen een prominent) mannelijk kamerlid van de VVD. Het zou echter uitermate' nuttig zijn als de VVD'er De Korte de moed zou opbrengen! de degens te kruisen met de (VVD)-Commissaris van de Ko ningin in de provincie Groningen, Vonhoff, die herhaalde lijk bij gebrek aan argumenten heel zijn gewicht aan wel sprekendheid in de schaal werpt om de even kostbare als zinloze spreiding toch door te drukken. Veel bewolking Het weer in ons land wordt morgen beïnvloed door een depressie boven Ierland en Aandacht voor de splitsing binnen de Centrumpartij in De Tijd. Joke Kniesmeyer van de Anne Frankstichting: „Je hebt in de CP fatsoenlijke racisten en harde racisten. Die kunnen een tijdje met el kaar optrekken, maar op den duur loopt het mis. Ze kun nen hun ware gezicht immers niet levenslang verschuilen". In het blad ook een interview met Herman Bleich, bekend van het radio-journalistenfo rum, over het komende paus bezoek. „Ik hoop dat de joodse vertegenwoordigers zoveel ruggegraat zullen hebben om luid en duidelijk te zeggen: Heilige Vader, we passen er voor ons als goedkope schaamlap te laten misbrui ken. Tenzij het Vaticaan tevo ren duidelijk afstand neemt van het beleid, dat Rome in het verleden tegenover het joodse volk heeft gevoerd". Met dr. Beyers Naudé wordt gepraat over de apartheid. „Ik heb geen hoop meer, dat de blanken- in Zuid-Afrika ver anderingen zullen teweeg brengen. Ik heb ook geen hoop meer dat deze verande ring alleen met vreedzame middelen kan worden be reikt". Het omslagartikel gaat over dronken automobilisten. Vei lig Verkeer Nederland wil zijn in december startende grootscheepse campagne rich ten op de mede-schuldigheid. „Het lijkt wel alsof er een ta boe op dit onderwerp rust. Er is bijna niemand die tegen een ander zegt: laat die auto staan, je hebt veel te veel op. Men durft dat niet. Of men vindt: dat moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken". VPRO-man Wim Kayzer in de HAAGSE POST: Als bijvoor beeld iemand meent dat het socialisme een uitnemende ideologie is Elsevier praat met de beken de rampentherapeut prof. Bastiaans over diens weige rachtigheid om met emeritaat te gaan. „Ik heb nooit over tijd beschikt om uit te zien naar ervaren psychiaters, die zich voor deze uitzonderlijke therapie interesseren. Het eist veel, dit werk, het laten her beleven van gruwelijke erva ringen. Dag in, dag uit het aanhoren van de hel die zwaar getroffenen zijn door gegaan. Niet weinig psychia ters zijn bevreesd voor de confrontatie met loskomende reakties". Een ander verhaal pleit voor meer carrière-mogelijkheden voor secretaresses. „Ik denk dat in de toekomst de automa tisering een grote rol zal gaan spelen. De secretaresse met drempelvrees valt dan uit de boot. Secretaresse-opleidingen in den lande doen er goed aan hun opleiding aan te passen of zelfs grotendeels te vernieu wen". Kritiek in het blad op de plannen van bisschop Gijsen voor het godsdienstonderwijs. „Wat dergelijke bisschoppen niet begrijpen, is dat met de doorwerking van politieke rechten in de wereld, ook het gezag gedemocratiseerd is, on verschillig of dat het ouder lijk, burgerlijk of kerkelijk gezag is. Wij zoeken het gezag steeds minder in een instantie of persoon buiten ons en steeds meer in onszelf, in óns eigen individuele vermogen tot oordelen". Het omslagartikel gaat over „de computer-atleten" van de Olympische Spelen. „Vier jaar lang is met behulp van de computer de loop-, slag- en springtechniek geanalyseerd van ieder lid van het Ameri kaanse damesvolleybalteam. Zoveel gecalculeerde kracht steekt achter iedere slag van de meisjes aan het net, dat ze niet kunnen worden overtrof fen". Ook in de Haagse Post aan dacht voor de scheuring bin nen de Centrumpartij. Oud- partijsecretaris Giesen: „Het tragische van de top is, dat bij die mensen links eén scheld woord is. De hele linkerkant van Nederland wordt gezien als de duivel. Nou, in Rotter dam is de partij afkomstig uit arbeiders, bijna allemaal PvdA-mensen. Je bent volko men verkeerd bezig met dit taalgebruik". Het omslagartikel gaat over de nieuwe trend van het my thisch denken. „We moeten de oude cultuur van de volk- safstamming, de samenhang die ons door de afstamming van het bloed, de stamver wantschap en de familiesa- menhang gegeven is, terug vinden. De laatste tweedui zend jaar zijn de oude instinc ten en bloedverbindingen en de daaruit resulterende cul tuurvormen zwakker gewor den". Voorts een verhaal over de opmars van sporten, waaraan grote risico's verbonden zijn. „De vrije val had ik me altijd voorgesteld als een groot or gasme. En ja hoor, zo is het ook. Je bent totaal aan de go den overgeleverd, zo overwel digend. Je zweeft, je treedt buiten jezelf en je gaat door alle barrières heen". Elders zegt Wim Kayzer, die de nieuwe praatshow „Het onderhoud" van de VPRO-te- levisie gaat presenteren: „Als bijvoorbeeld iemand meent dat het socialisme een uitne mende ideologie is, en dat ook van harte verdedigt, dan wordt hij door mij geconfron teerd met wat er in de prak tijk van terecht komt. En wat hij er in de praktijk van te recht brengt". Arnold Vanderlijde in VRIJ NEDERLAND: „Ik probeer op een gezonde manier te bok sen". De Groene praat met de be drijfseconoom prof. H. de Jong over het RSV-debacle. „Ik heb het op college vaak gezegd: we hebben de suffetds gesteund en we hebben te weinig ruimte gemaakt voor de betere ondernemers. Dat heeft ook wel te maken met de regentenmentaliteit in dit land. Het is voor een minister nog erg moeilijk om tegen een man als Stikker te zeggen: u hebt het verkeerd gedaan, u moet het veld ruimen. Zoiets doe je niet als regenten onder elkaar". Het dubbelartikel gaat over kinderen en verliefdheid. „Komt het voor, vraag ik, dat jongens op jongens verliefd worden en meisjes op meisjes? Nou moe, wat een vraag, zeg. Ontsteltenis en hilariteit vechten om voorrang. Het lijkt ze niks, zo'n soort ver liefdheid". Voorts een gesprek met de modespecialiste Anja Winter. „Wat ik een aardige en opvallende tendens vind, is dat je weer meer kleuren ziet. Je hebt een hele tijd die zwar te golf gehad, vooral bij de heel jonge groep. Het was praktisch en je kon er jaren mee voort. Maar op een gege ven moment komt je het wel de strot uit. Mode is prima, maar je moet er je wel lekker in blijven voelen". Vrij Nederland gaat even eens in op de problemen bij de Centrumpartij. Voorzitter Konst: „Wat ik nu zeg, zal me wel weer kwalijk worden ge nomen, maar ik ben eigenlijk tè eerlijk voor de politiek, zo als die in de Tweede Kamer bedreven wordt. Het is daar nooit ja of nee. Ik kan er niet tegen. Ik word er ziek van". Een ander artikel analyseert het onzekere lot van de Ne derlandse popmuziek na 'Doe Maar'. „De belangstelling van de platenindustrie ligt inmid dels elders. Maar waar? Wat wordt de nieuwe trend Een handicap voor de platenbazen is, dat er zich momenteel geen enkele coherente stroming aandient. Zoals wel het geval was in de jaren 1978-1981, toen er een heel circuit van Nederlandstalige bands op bloeide". Voorts stelde het blad een on derzoek in naar de smakelijk heid van het toeristenmenu in vakantiecentra. Een hotelier bekent: „Ik zet mijn gasten geen verfijnd voedsel voor en ik vraag daar begrip voor. Voor zestien vijfenzeventig mag je niet het neusje van de zalm verwachten. Als een gast een glas wijn omgooit, moet het linnen al naar de stomerij en dat kost drie gulden per ta fel. Weg winstmarge". Ook nog een gesprek met de Nederlandse Olympische zwaargewichtbokser Arnold Vanderlijde: „Ik probeer op een gezonde manier te bok sen. Doe je dat, dan kun je een bokser niet aan zijn uiter lijk herkennen. Maar helaas denk ik, dat ik een uitzonde ring ben. Teveel boksers zijn knokkers, ontvangen daarom te veel stoten en krijgen een misvormd gezicht". Het blad start een serie waar in bekende Nederlanders te rugblikken op de dag van hun geboorte. Prof. Bastiaans in ELSEVIER: „Ik heb nooit de tijd gehad om uit te zien naar ervaren psychiaters". In Hervormd Nederland een gesprek met de eerste her vormde zendingswerkers, die zich in Nicaragua gaan oriën teren. „Ik hoop dat we mate riaal kunnen aanreiken om mensen te laten nadenken. Velen, die bang zijn dat de Nicaraguanen een god maken naar hun beeld en gelijkenis in dienst van de Sandinisti sche staat, zien niet in dat wij onbewust iets soortgelijks doen. Eerst zelfonderzoek graag, dan pas gillen hoe slecht ze het ginds doen". Verder in HN een artikel over het onbekende terrein van depressiviteit bij buiten landse werknemers, waarvoor de psychiatrie belangstelling begint te krijgen. „Veel hulp verleners merken dat buiten landse patiënten andere idee ën hebben dan die in Neder land gangbaar zijn. Dat geeft aan twee kanten problemen: de zieke heeft niet het gevoel dat de behandeling zinnig is, en de therapeut weet niet hoe hij greep op de zieke moet krijgen". Elders een reportage over de nieuwe, bevredigende aanpak van het drugsprobleem in Heerlen. „Om zoveel mogelijk greep te krijgen op het leven van de verslaafde, besteden we ook aandacht aan de vrije tijd. Want als iemand veel vrije tijd heeft, gaat hij zich vervelen en soms experimen teren met drugs. Daarom heb ben we vrijetijds-projecten op gezet om de junk wat te doen te geven". Engeland. Om de depressi heen wordt veel bewolking] aangevoerd waaruit plaatselij} een regen- of mogelijk zelfs een onweersbui kan vallen. De middagtemperatuur ondergaal maar weinig verandering en schommelt rond de 21 graden Hetzelfde weertype vindt mer in de ons omringende landen Verder zuidwaarts in Frank rijk komen hogere temperatu ren voor van rond de 25 gra den, terwijl de landen rond de Middellandse zee nog steeds uitstekend warm weer hebber met temperaturen van 30 gra den of meer. Vooruitzichten vooi de vakantielanden Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Zonnige perioden, maar ook enkele regen- of onweersbui en. Middagtemp. 20 tot 25 gr. Britse Eilanden: Wisselvallig weer met enkelt buien. Middagtemp. van 17 gi in Schotland tot 22 gr in Zui- d-Engeland. Duitsland, Benelux: Zonnige perioden maar ooi een enkele bui. Middagtemp van 19 gr aan zee tot 27 gr ir Zuid-Duitsland. Frankrijk: Zonnige perioden en eer, en kele regen- of onweersbui Middagtemp. van 19 gr aan di Kanaalkust tot 30 gr aan d< Rivièra. Alpengebied: Af en toe zon en vooral in d westelijke helft kans op on weer. Middagtemp. 25 tot 3 gr- Spanje, Portugal: In het noorden kans op regen of onweersbuien. Elders zonni ge perioden. Middagtemp. vai 20 gr in het noordwesten tot 3 35 gr elders. Italië, Adriatische kust: Zonnig en warm met in Zuid -Italië kans op een lokale on weersbui. Middagtemp. 30 to 35 gr. Weerrapporlen van gisteren. Amsterdam 22 10 0 r 24 11 Or 23 10 0 r 20 10 0.1 r 20 12 0 r 22 10 0 r 20 12 0.2 r 27 15 7 r 26 14 O r 25 10 0.5 r 25 14 0 r 21 14 6 r 31 13 0 r 25 15 1 r

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2