fH£eicUe (Bowuvnt Parkeerbelasting spekt gemeentekas niet 1957 VAAK ZIEK ZUN GAAT KAPPERS GELD KOSTEN Kapers laten ultimatum verstrijken Toestand baby Hollie kritiek BON: Stranden van Walcheren bedekt met olie Bijstandsboter Hockeyers op weg naar halve finale w Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjesf 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsLaut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Donderdag 2 augustus 1984, 75e jaargang no. 22953 regen- of onweersbui. Minima rond 15, middagtemp. onge veer 22 graden. Matige zuiden wind, kracht 3. De komende dagen af en toe zon en een en kele bui. Morgen zon op 06.05, onder 21.27 uur. Scheveningen hoog water 07.53 en 20.25 uur, laag- VLISSINGEN De gemeenten langs de kust van Walcheren zijn vanochtend een groot scheepse olie-opruimactie begonnen. De stran den werden gisteren smerig nadat een nog on bekend zeeschip zijn olietanks had gereinigd in de monding van de Westerschelde. De olie zette zich in de loop van de dag vast op het strand, waardoor er voor de vele badgasten weinig ple zier meer viel te beleven. De gemeente Vlissingen heeft bij de toegangen tot het strand waarschuwingsborden geplaatst en tankjes met reinigende middelen neergezet. DEN HAAG De Europese Commissie wil dat Nederland en andere lidstaten bijstandsgerech tigden gaan subsidiëren, om hen in staat te stel len echte boter te kopen. Voor deze groep zou een pakje ruim 20 procent goedkoper moeten worden. Dit zegt de commis sie in antwoord op vragen van de Franse Euro parlementariër Sylvie Le Roux. Een uit 1978 daterend besluit maakt een dergelijke subsidie mogelijk. Tot op heden heeft alleen Ierland uit keringsgerechtigden in staat gesteld goedkoop roomboter te kopen. Met bevredigend resultaat, zo zegt de EG-commissie. Kochten ontvangers van sociale bijstand in dat land in 1978 nog maar 66 ton echte boter; in 1983 was dit opgelo pen tot 4880 ton. Zakenman Meijer eist miljoenen in ABP-zaak ZWOLLE De zakenman in onroerend goed W. Meijer wil via een procedure bij de rechtbank in Zwolle een schadevergoeding krijgen van drs. J.P. Gruijters, burgemeester van Lelystad. Meijer eist tien miljoen gulden, omdat hij naar zijn zeggen nog steeds gehin derd wordt door een eind 1982 door Gruijters gedane beschuldiging dat hij een „chanteur" zou zijn. Meijer meent diverse transacties in onroe rend goed te zijn misgelopen omdat Gruyters in een rapport over het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds hem noemde in verband met de chantage van de inmiddels aangehouden ABP-directeur beleggingen, A. Masson. PTT neemt proef met meer vrouwen in mannenbanen DEN HAAG De PTT gaat in enkele nader aan te wijzen bedrijfsonderdelen een proef nemen met het plaatsen van meer vrouwen in traditionele mannenbanen. Dit heeft de di rectieraad van de PTT vanmorgen meege deeld. Het bevorderen dat er meer vrouwen te rechtkomen in middelbare en hogere functies wil de PTT realiseren door interne voorlich ting, actieve werving onder vrouwelijke schoolverlaters en eventuele aanpassingen van werksituatie. Verder worden per afde ling streefcijfers opgesteld voor de gewenste toename van het aantal vrouwen. Uit cijfers van de PTT blijkt dat het totale personeelsbestand voor 21 procent uit vrou wen bestaat. Van die groep werkt slechts vijf procent in een hogere functie. DEN HAAG Ge meenten die zelf de op brengst van parkeerbon nen willen opstrijken zullen daar nauwelijks voordeel van ondervin den. Minister Ruding wil de extra inkomsten van de gemeenten, die ten koste gaan van de rijkskas, compenseren door de bijdrage uit het gemeentefonds te ver kleinen. Het enige voor deel dat deze gemeenten houden is dat ze het geld van de geïnde boe tes vrijelijk kunnen be steden, in tegenstelling tot uitkeringen uit het gemeentefonds die door gaans aan bepaalde doe len en voorwaarden zijn gebonden. Tal parkeerders bestraffen door de gebruikelijke bon het ka rakter te geven van een ver baal wegens ontduiking van gemeentelijke belasting (par- keergelö). Dit heet fiscalise ring van de parkeerboetes. De Haagse begroting heeft al een post van zeven ton aan opbrengsten uit parkeerboe tes in de begroting 1984 op genomen, voor volgend jaar het dubbele bedrag. De Hoge Raad stak echter in mei een stokje voor de ge meentelijke plannen, en het wachten is nu op een wijzi ging van de gemeentewet. Een voorstel daartoe zal nog deze maand door de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten aan staatssecretaris Van Amelsvoort (gemeente- financiën) worden aangebo den. Kan eenmaal het nieuwe sy steem worden ingevoerd dan heeft dit als bijkomend voor deel dat justitie en kanton rechter minder worden be last, hetgeen een geldbespa ring oplevert. Parkeerovert- reders kunnen tegen een aanslag wel weer een be zwaarschrift indienen, maar het daaraan gekoppelde grif fierecht zou wel eens hoger kunnen zijn dan de parkeer boete zelf. Voor grote aantal len bezwaarschriften wordt danook niet gevreesd. Een voordeel is ook dat de par keerwachters meer tijd zul len hebben om de straat op te gaan op zoek naar nieuwe gemeentelijke inkomsten. De middenstand heeft zich daartegen al bezwaren geuit. Verdachten moorden op prostituées aangehouden AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft giste ren een 33-jarige Amster dammer aangehouden die wordt verdacht van de moorden, vorige week en in augustus vorig jaar, op twee heroïne-prostituées uit Am sterdam. In beide gevallen werd het lijk van de vrouw gevonden in een afwate ringskanaal in Zeewolde in Oost-Flevoland. De Rotterdamse politie denkt met de aanhouding van een 36-jarige man uit de Maas stad de moord te hebben op gelost op een 39-jarige prosti- tuée uit Rotterdam. Het li chaam van de met een ny lonkous gewurgde vrouw werd op 17 juli in de omge ving van de Euromast ge vonden door een passerende fietser. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De regel dat een werknemer bij ziekte zijn loon volledig krijgt doorbetaald, lijkt doorbroken te zullen wor den. De werkgevers in het kappersbedrijf willen een afspraak met de vakbon den maken, dat een kap per of kapster die zich binnen een jaar al twee keer eerder heeft ziek ge meld, de eerste twee da gen van een volgend ver zuim voor eigen rekening neemt. De verwachting is dat de bon den uiteindelijk wel met deze of een soortgelijke regeling ak koord zullen gaan. In het kap persbedrijf werken 16.000 De Algemene Kappersorganis- datie (ANKO), waarvan vijf duizend werkgevers lid zijn, had zo'n regeling 'direct willen opnemen in de cao. De bonden wensen echter niet verder te gaan dan het aanvaarden van een artikel, zoals is opgeno men in de cao voor de groot metaal. Daarin staat dat een werknemer bij misbruik van de ziekteregeling de (twee) wettelijk verplichte wachtda- gen zelf moet betalen. In wel ke gevallen er sprake is van misbruik, wordt omschreven in een reglement, dat een bij lage vormt van de cao. De kapsalonhouders streven er naar dat het reglement voor hun branche zodanig wordt in gevuld, dat er een einde komt aan het naar hun mening veel te hoge, onnodige ziektever zuim in de branche. Doe-het-zelver steekt dak in brand DEN HAAG Bij een fel uitslaande brand in een wo ning in Den Haag is gisteren een zolder uitgebrand. De brand ontstond tijdens repa ratiewerkzaamheden op het platte dak van een erker. Hierbij werd een gasbrander gebruikt. Plotseling sloeg de vlam onder de dakpannen. Het vuur breidde zich snel uit en een poging om de brand met een tuinslang te De brand ging met een enor me rookontwikkeling ge paard omdat de muren van de zolder waren „gestof- vernield. feerd" met schuimrubber en het plafond was behangen met kapokmatrassen. De zol deretage werd namelijk ge bruikt als oefenruimte voor een muziekgroep. Alle in strumenten, waaronder een drumstel en een elektronisch orgel, werden door de brand Staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) legt een zakje met ijs op de gekwetste rechterknie van hockeyer Cees-Jan Diepeveen. J LOS ANGELES De vierde wedstrijddag van de Olympi- Ische Spelen heeft voor Nederland geen uitbreiding van het medaillebestand opgeleverd. Dat kon ook niet, omdat voor de Oranje-equipe gisteren - toen er niet werd gezwommen - het accent lag op de teamsporten. De hockeyers deden het zelfs zeer goed. Voor het eerst sinds tijden gaven de spelers van coach Wim van Heumen blijk van een goede vorm. Ties Kruize, Hidde Kruize en Maarten van Grimbergen - allen hockeyers van het Haagse Klein Zwitserland - stonden met fraaie treffers borg voor een overwinning van 3-1 op Nieuw-Zeeland. Nederland leidt momenteel in poule B met 4 punten. De waterpoloploeg had het niet eenvoudig tegen de verras send sterke Chinezen en kwam pas in de slotfase tot een overwinning: 10-8. Windglider Een goede dag was het ook voor Stephan van den Berg. In de tweede race voor de windglider-klasse eindigde hij voor de kust van Long Beach als tweede, welke klassering hij thans ook in het algemeen klassement bezet. Zijn voornaam ste concurrenten, de Italiaan Klaus Maran en de Noor Svein Rasmussen, blijven voorlopig nog achter. Nederland zal zaterdag bij de roeifinales in elk geval door minstens vier formaties zijn vertegenwoordigd. Bovendien plaatste skiffeuze Jos Compaan zich via de herkansing voor de halve eindstrijd. SPELEN IN MOSKOU De enige plaats waar men in de Sovjet-Unie de Olympische Spelen kan volgen is aan de buiten kant van de Amerikaanse ambassade in Moskou. In enkele natgeregende vitrines zijn foto's uit gestald van de strijd in het zonnige Los Angeles. Deze drie angstige Russen bekijken de sportie ve prenten uit voorzorg vanaf de straat. SPORT OP TV 20.30-21.15: Zwemmen, baan). Studiogasten: ploeg 1964 23.45-00.00: Studio Hilversum. MORGEN Nederland 2 00.00-00.15: Boksen (voorronden). 00.15-01.00: Samenvatting met o.a. handbal. 01.00-01.10: Gewichtheffen (mid- 07.00-07.30: Gewichtheffen (mid- 07.30-07.45: NOS-S les. 07.45-08.00: Eerder genoemde sporten. 08.03-08.30: Boksen (voorronden). PARIJS/BEIROET De ka pers van de Franse Boeing 737 hebben vanochtend om half acht hun eerste ultimatum la ten verstrijken, zonder hun dreigement ten uitvoer te brengen een passagier te zul len executeren. Een functiona ris van het vliegveld van Te heran liet na het verstrijken van het ultimatum weten, dat nog met de kapers wordt on derhandeld. Gisteravond hadden de kapers gedreigd elk uur èen Franse parijs werden gearresteerd in passagier te zullen doden, als verband met de mislukte aan- de Franse regering weigert te- slag op de oud-premier van gemoet te komen aan hun be- Iran, Sjahpoer Bakhtiar. langrijkste eis. De kapers wil- De drie kapers hebben van- len dat Frankrijk de vijf Ira- ochtend vroeg negen gegijzel- niérs vrijlaat, die in 1980 in de passagiers vrijgelaten. Dit zelden heeft een woordvoerder van Air France in Parijs meege deeld. Gisteren mochten al drie vrouwen en een meisje het toestel verlaten. In totaal bevinden zich nu nog 47 gegij- staatsburgers tot de gegijzelden behoren. Ook is er contact ge weest met de Verenigde Na- Sovjet ambassade aan Andrei Sacharov Plaza WASHINGTON Een com missie van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren een amendement aangenomen, waardoor het postadres van de Sovjet-ambassade in de Verenigde Staten in de toe komst zal luiden: Andrei Sa charov Plaza 1. Volgens de initiatiefnemer, de Republikeinse senator Al- fonse Damato, zal de adres wijziging „de Sovjets voort durend herinneren aan de bezorgdheid van de Ameri kanen voor de dissidente kerngeleerde Sacharov", die al maanden niet meer in het onenbaar is gezien. Sinds woensdagnacht is in Pa rijs een crisisteam van de Franse regering bijeen, dat on der leiding staat van premier Fabius. De Franse regering Pagina 6: Parijs: Iran volle- heeft contact opgenomen met dig verantwoordelijk voor de andere landen, waarvan kaping. Verpleegsters houden de 12 dagen oude baby Hollie Roffey voortdu rend in het oog, nadat het meisje, na een 5 1/2 uur du rende hartope ratie maandag j.l., gisteravond opnieuw geo pereerd moest worden, dit maal vanwege een darmperfo ratie. De toe stand van het meisje is mo menteel kritiek. De artsen vra gen zich af of het hartje, na de tweede, ruim twee uur gh durende opera- 'f tie, het wel zal houden. LONDEN (AFP/DPA) - De toestand van de 12 dagen oude Engelse baby Hollie Roffey, die met een ernstige hartafwijking werd ge boren en maandag een ruilhartje kreeg van een drie dagen na de geboorte overleden Nederlandse baby, is plotseling zodanig ver slechterd dat de specialisten een spoedope ratie hebben verricht. Volgens het ziekenhuis in Londen is er iets mis met de ingewanden van het meisje en is haar toestand kritiek. De artsen besloten gisteravond tot een operatie om te onderzoe ken wat de oorzaak van de onverwachte achteruitgang is. Gistermiddag werd nog gemeld dat Hollie zeer beweeglijk was en dat er voortdurend voor gezorgd moest worden dat de baby zich niet verwarde in de diverse slangetjes van de apparatuur waarmee ze verbonden is. „Vijf gevangenen ontsnapt uit Scheveningen", „Drie man gegrepen, twee nog in vrijheid", „Sporen in de kuststreek: diefstal en inbraak", „Badgasten als camouflage?". Koppen op de voorpagina van de Leidse Courant van 2 augustus 1957. Ze spreken voor zich. De „sprong naar de vrijheid" is niet iets van de voorpaginanieuws opleveren ook al gaat het tegenwoordig meer over gebrek aan celruimte om alle criminelen onder te brengen. Hoe dan ook, de Leidse Courant heeft voor elk nieuws ruimte genoeg. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'Ccidoc Souoont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1