Zilver met een gouden randje Hockeydames nerveus OLYMPISCHE SPELEN '84 Te laat LAchen op de Olympus JOLANDA DE ROVER ZORGT VOOR DERDE NEDERLANDSE BRONS WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 MEDAILLES Vergeten tas zorgt voor opschudding LOS ANGELES Het olympisch dorp op de universiteit van Cali- fornië (UCLA), waar de Neder landse ploeg verblijft, is gisteren een uur lang afgesloten geweest in verband met een bommelding. Voor de ingang van het dorp werd een onbeheerd staande tas gevon den. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven. De speciale oprui mingsbrigade werd opgeroepen en de tas voorzichtig benaderd. Om dat in de tas metalen voorwerpen waren opgeborgen, reageerde de detector direct heftig. Nadat de tas was geopend bleek hij van van een Nederlandse schutter te zijn Inspireren Koninklijke belangstelling bij de olympische dres- suurwedstrijden. De Engel se prinses Anne, zelf overi gens niet onverdienstelijk presterend In deze discipli ne, is hoogstpersoonlijk naar Los Angeles gereisd om haar landgenoten tot succesvolle daden te inspi reren. Ditmaal niet als ak- tief deelneemster, maar als ongetwijfeld toegewijd toe schouwster. Anti-astma medicijnen LOS ANGELES Een vijftigtal Amerikaan se atleten zal tijdens de Spelen medicijnen te gen astma gebruiken om de gevolgen van de „smog" te bestrijden. De medicijnen, die tot doel hebben vrijer te kunnen ademen, staan niet op de door het IOC samengestelde „zwar te lijst". De sportlieden riskeren het derhalve niet te worden betrapt op doping. Robert Voy, chef-arts van de Amerikaanse olympische ploeg, heeft deze middelen voorgeschreven. Twaalf jaar geleden werd de Olympische win naar van de 400 meter vrije slag, de Ameri kaan Rick Demont, gediskwalificeerd. In het anti-astmatisch geneesmiddel, dat hij gebruik te, kwam efedrine voor. Volgens Voy kan dat nu niet meer gebeuren. „Dit is de eerste keer, dat we ons op het terrein van de medische preventie begeven". Het medische project is opgezet in samenwerking met de Academie voor allergiën en immunologie. LOS ANGELES Voordat de leiding van de Nieuwzeelandse dameshoekeyploeg een voorgeno men protest tegen het toekennen van het winnen de doelpunt van Nederland kon indienen, was de vastgestelde termijn van tien minuten al verstre ken. Direct na afloop kondigde coach Wayne Boyd aan dat er een formeel protest zou worden ingediend. Boyd: „Er was geen twijfel aan dat de bal te hoog was ingeschoten. Als de scheidsrech ters de afgesproken regel, dat de bal uit het eerste schot van een strafcorner tegen de plank moet ko> men, hadden opgevolgd, had er geen doelpunt toe gekend mogen worden". Toen de tijdslimiet van tien minuten na het laatste fluisignaal was ver streken. was er bij de toernooileiding echter nog geen geschreven protest met betaling van 160 dol lar ontvangen. Vergeefse lift Paul Hoffmann, een 28-ja- rige gewichtheffer uit Swaziland, is tevergeefs naar Los Angeles gelift. Hoffmann zal de Spelen als deelnemer moeten mis sen, omdat zijn land nog een bijdrage van ruim 2500 gulden bij de interna tionale gewichtheffers- bond moet betalen. „Dat geld hebben we niet", ver klaarde een sombere Hoff mann. in het dagelijks le ven klerk op de beurs in Mbabane, de hoofdstad van Swaziland dat in het zuiden van Afrika ligt. Hoffmann leerde het ge wichtheffen uit de boeken. Tijdens de Gemenebest Spelen in 1982 eindigde hij ■eld van Bril kwijt Joop van der Reijden is dezer dagen gehandicapt. De staatssecretaris van WVC is in Los Angeles zijn bril kwijt geraakt. Het duurt enkele dagen voor dat hij een nieuwe heeft laten maken en daarom moest hij ook vragen of hij tijdens de bokswedstrijden die hij bezocht, op de eer ste rij mocht zitten, om het gebeuren te kunnen vol gen. Bijbel en krullen Rollen Stewart liet zijn veelkleurige kunstkrullen al zien tijdens de Olympi- sche Spelen van Moskou, en de Winterspelen van Sarajevo. De Amerikaanse „evangelist" probeert ook in Los Angeles met zijn roze, geel en groen ge kleurde Afro-kapsel in de kijker te komen. Stewart is al sinds een jaar of acht bezig om te pas en te on pas pogingen te wagen schijnen. Aanvankelijk zonder dat hij de bijbel bij zich droeg. In 1980 kwam de „bekering" dank zij een televisieprogramma. De 39-jarige Stewart bracht de eerste dagen van de 23e Olympische Spelen door voor de toegang tot het perscentrum in Los Ange les, maar heeft inmiddels al wat kaarten bemachtigd voor verschillende evene menten. „Dank zij de hulp van enige streng gerefor meerde Amerikanen legt hij uit. Daarmee kan hij zijn jacht op de camera's pas serieus openen. Behal ve op zondag. Want dat is een dag waarop er niet ge sport zou moeten worden, zo zegt Stewart. Misdaad Het gaat goed met de mis daad in Los Angeles. Al thans. in de ogen van de plaatselijke Hermandad. De enorme politiemacht, die 24 uur per dag overal bij de olympische projec ten aanwezig is, schrikt de „boeven" wel degelijk af. Dat is althans de conclusie die de politie trekt naar aanleiding van de gege vens in de laatste week van juli. In totaal werden in de laatste week in het olympisch deel van de stad 43 mensen gearresteerd wegens diefstal en in braak. In de vergelijkbare periode vorig jaar bedroeg het aantal arrestaties nog 144. Slechts één man werd dit jaar gearresteerd we gens beroving, vorig jaar 26. Annemarie Verstappen, Elles Voskes, Desi Reijers en Conny van Bentum (van linksnaar rechts): goed voor zilver en een sterk nationaal record. Tim Shaw: van zwemmen naar waterpolo LOS ANGELES Een opmerkelijke deelnemer aan de Spelen kan zonder twijfel de zwemmer Tim Shaw worden genoemd. Deze Amerikaan behaalde in 1976 te Montreal een zilveren medaille op de 40Ö meter vrije slag. In die tijd verbeterde Shaw liefst tien keer het wereldre cord op deze afstand, ter wijl hij ook nog eens twaalf Amerikaanse re cordverbeteringen in de boeken bracht. Acht jaar na dato keert Shaw terug op de Spelen. Niet als so list, maar als speler van het Amerikaanse waterpo- loteam. Twee jaar geleden eindig den de Amerikanen, met Shaw in de gelederen tij dens de wereldkampioen schappen in Guayaquil als zesde. Vorig jaar werd de gouden plak behaald op de Panamerikaanse Spe len in Caracas. LOS ANGELES De zichzelf voor de gouden medaille favoriet achten de Nederlandse hockey dames hadden een du bieuze treffer nodig om Nieuw-Zeeland op de knieën te dwingen. Fieke Boekhorst sloeg enkele minuten voor tijd van het voor dameshockey ongekend harde duel een strafcorner te hoog in. De Australische arbiter Barr greep niet in en vervol gens sprong de bal via het li chaam van de Nieuwzeelandse Mary Clinton in het doel, waarmee een zwaarbevochten zege van 2-1 een feit was. Door het benutten van de strafcorner maakte de gisteren zwak spelende Boekhorst iets goed van de blunder die zij een aantal minuten daarvoor had begaan. Zij miste toen een strafbal door op de stick van de uitstekende Nieuwzeeland se keepster te slaan. Het was trouwens toch een merkwaar dige gang van zaken rond die strafbal. Marieke van Doorn, de expert op dit terrein die al drie jaar lang geen strafbal heeft gemist, "we'rd van haar specialisatie afgehouden omdat ze er tijdens de training min der in had geslagen dan Boek horst. Bondscoach Van Heu- men hanteert een bepaalde methode om de strafbal-slag- vaardigheidte testen. „Ik laat iedere speelster aan het eind van de training een strafbal nemen. Degene die mist moet de ballen en shirtjes gaan op ruimen. Fieke was de speelster die de laatste dagen steeds als laatste het veld mocht verla ten. Toen was voor mij de keuze niet moeilijk", aldus Van Heumen, die voor het slechte spel van zijn pupillen wel een aantal zijns inziens plausibele redenen wist aan te „We hebben ons teveel laten imponeren door het fysieke geweld van de Nieuwzeeland se dames. De eerste periode ging het nog wel goed, maar daarna hebben we ons teveel op onze eigen helft laten op sluiten. Het speelveld werd daardoor te klein waardoor er teveel lijf aan lijf werk ont stond. Op dat punt hebben we het tegen onze tegenstandsters moeten afleggen." Sophie van Weiier (rechts) scoorde het eerste Nederlandse doel punt, maar mist deze kans. Sandra Ie Poole juicht te vroeg. Vleugelspits Marjolein Eysvo- gel was het volledig met haar coach eens. „Ik heb het nog nooit zo meegemaakt", vertel de de redelijk ontdane speel ster van Amsterdam na afloop. „Die meiden haalden de meest smerige trucs uit. Er werd op je stick gehakt bij het leven en ook aarzelden ze niet om een forse por uit te delen. Op een gegeven moment werd mijn stick vastgehouden toen ik wilde slaan. Ik heb me maar heel snel aangepast en ik heb er ook een paar uitgedeeld. Wanneer wij in dit toernooi iets willen maken, dan zullen we de grenzen van onze eigen hardheid moeten verleggen. Het zou echter nog beter zijn wanneer de scheidsrechters strenger zouden gaan optre den. Wanneer dat niet gebeurt ik nog veel pro- Met die opmerking had de top scorer van het wereldkampi oenschap in Koeala Loempoer het volledig bij het rechte eind maar veel recht van spreken had ze eigenlijk niet. De ner veuze Oranje-dames bleken uiteindelijk niet in staat hun tactische en technische surplus uit te buiten en t slotte hadden ze een -blunder van een van die zwakke scheidsrechters nodig om de eerste toernooizege te pakken. HARRY VERMEULEN nald 1-1, 66. Fieke Boekhorst (straf corner) 2-1 Scheidsrechters: Adams (Aus) en Barr (Gbr). Toeschouwers: 2500. Opstelling Nederland: De Beus; Boekhorst, Benninga, Zegers, Hen driks, Van Doorn, Le Poole, Sevens, Eysvogel, Willemse (48. Hillcn), Von LOS ANGELES De Amerikanen heersen nog steeds op de mini-golfjes van het olympische zwembad, maar de Neder landse meisjes verzamelen gretig wat er aan medail les over blijft. De tweede plaats van de 4x100 meter vrije slag-estafette en de derde van Jolanda de Ro ver op de 100 meter rug slag voerde het totaal aan de vooravond van de eni ge rustdag van het zwem- programma op tot een maal zilver en driemaal brons. Daarnaast was er een zesde plaats voor Jolande van der ;Meer op de 400 meter vrije slag en eén heel sterk natio naal record van de vrije sla- _g-estafette: de 3.44,40 was ruim anderhalve seconde onder de Guayaquil-tijd van twee jaar geleden. De tweede plaats be tekende dan ook zeker zilver met een gouden randje. In het Nederlandse kamp was het de vraag of Annemarie Verstappen en Conny van Bentum ten minste zouden kunnen samenwerken nu op nieuw gebleken is, dat ze niet tegelijk in topvorm kunnen zijn. Er is een merkwaardige wisselwerking in~de prestaties van die twee: Verstappen schitterde bij de wereldkampi oenschappen in Ecuador. Van Bentum zat toen in de put. Het omgekeerde was in augustus 1983 het geval bij de EK in Rome, waar Van Bentum zes medailles won en Verstappen afknapte. De tekenen leken er op te wijzen, dat het zou kun- Vroeger ontliepen ze elkaar meestal, nu praten ze tenmin ste", was de constatering van schoolslag-specialiste Petra van Staveren en ook bonds coach Ruud Beele was van mening dat de subcultuurtjes binnen zijn ploeg minder bloeiden dan in het verleden. Toch liep het niet helemaal naar wens. Terwijl Verstappen als startzwemster voor het eerst dit seizoen binnen de 56 seconden bleef, bleef Van Ben tum (die in de series vrijaf had gekregen ten faveure van good-old Wilma van Velsen) te lang aan het startblok ge kleefd staan om het formida bele sprintwerk van Desi Reij ers, na eveneens een prima prestatie van Elles Voskes („Onwijs gaaf"), naar behoren af te ronden en vervolgens bleef haar gewoonlijk formi dabele eindschot uit. Daardoor konden de Amerikaanse meis jes de zoveelste gouden me daille aan hun totaal toevoe gen. Uitgelatenheid Jolanda de Rover lag met nog een meter of vijftien te gaan vóór op de latere winnares Theresa Andrews en haar landgenote Betsy Mitchell. In de estafette liep Desi Reijers zo hard in, dat Conny van Ben tum de overwinning voor het grijpen leek te hebben, maar over die zaken werd na afloop als bij afspraak niet gepraat. Er heerste een stemming, die schommelde tussen uitgelaten heid en diepe tevredenheid. Ondanks mondelinge getuige nissen van het tegendeel, schijnt de Amerikaanse hege monie voor de Nederlandse ploegleiding net zo'n natuur- gegeven als de onaantastbaar heid van de nu afwezige Oost- duitse zwemsters. De Amerikanen stralen een superioriteit uit, die magne tisch is. Jolanda de Rover bij voorbeeld had nooit gedacht op de 100 meter rugslag zo ver te kunnen komen. Zij is gecon- leen doordat zij in de barrage verloor van de Nieuwzeeland se Carmel Clark buiten de fi nale. De Roemeense vertegenwoor digsters Carmen Bunaciu (vo rig jaar derde bij de EK in Rome) en Aneta Patrascoiu (snelste van de „geschoonde" seizoenranglijst met 1.02,01) gingen dusdanig stroef door het water dat daar geen ge vaar van uitging. De Rover kon zich concentreren op de Amerikaanse deelneemsters. Ze leidde van start tot tien, vijftien meter van de finish. Toen begon ze te zwalken en vanaf de tribune leek ze een gevecht te leveren met de lij nen. „Dat was schijn. Ik heb het touw niet geraakt. Ik had alleen dikke benen en kon niet harder", aldus De Rover. Vanuit haar ooghoeken zag ze de Amerikaantjes komen en langs haar heengaan. Een triomf voor de ploeg en de USA", glunderde Theresa Andrews, de enige zwemster uit een gezin van dertien kin deren na afloop. En Betsy Mit chell, die voor het eerst van haar teamgenote had verloren, vond haar eigen verlies min der belangrijk dan de winst van haar land. Onreglementair Soms wordt de Amerikaanse suprematie iemand wat te veel, zoals de Australiër Mark Stockwell na de volstrekt on reglementaire start van de fi nale 100 meter vrije slag. „Denken ze dat ze hier in Amerika de regels kunnen veranderen om iemand te kunnen laten winnen", brieste hij. De Australische ploeg diende zelfs een officieel pro test in, maar dat werd door de nieuw-benoemde voorzitter van de FINA, Robert Helmick, verworpen. Rowdy Gaines was al als winnaar gehuldigd. Weer zo'n figuur, die zich op deze manier afreageerde voor jaren van frustratie die volg den op de boycot van Moskou. Hij was geprogrammeerd om er viermaal goud te winnen. Tot twee keer toe wilde hij het zwemmen er aan geven. Tot tweemaal toe werd hij overge haald nog even door te gaan. „Ik geloof dat ik gewoon recht heb op deze beloning", vond Gaines. Rugslagzwemmer Rick Córey vond zelfs dat een matige com pensatie voor hetgeen hij zich had voorgesteld. De wereldre- corhouder had zich voorgeno men te stunten met een tijd van rond de 1.57.0. Inplaats daarvan bleef hij boven de twee minuten steken. Dat soort overwegingen gold niet voor de Amerikaanse da mes-estafette. Jill Sterkei, de enige overgeblevene van de gouden ploeg van Montreal 1976, mocht alleen in de series even aantreden. Jenna John son, Dara Torres en de geza menlijke winnaressen van de 100 meter vrije slag Nancy Hogshead en Carrie Steinsei- fer waren echter minstens zo overtuigd van hun recht op goud. Bij de heren zette het herstel van Hans Kroes en Edsard Schlingemann door. Op de 100 meter vrije slag miste Kroes met 51.19 de finale op slechts zestiende van een seconde. In de troostfinale kreeg hij gezel schap van Schlingemann, die aantikte in 51.33. „Sinds gis teravond gaat het bij ons be ter", berichtte Kroes. „De eer ste dagen hadden we van Ruud Beele opdracht zo hard mogelijk af te gaan en kwa men we onszelf op het tweede stuk tegen. In de finale van de 4x200 meter vrije slag hebben we bewust gekozen voor een andere verdeling en dat bevalt ons uitstekend". Bondscoach Beele bevestigde dat. Roemenië voor schijntje in Los Angeles LOS ANGELES De deelne ming aan de Spelen kost Roe menië, vergeleken bij de mees te andere landen, maar een schijntje. Het Internationaal Olympisch Comité en de orga nisatie hebben, evenredig ver deeld, ongeveer 400.000 gulden betaald voor de Roemeense aanwezigheid in Los Angeles. Zelf moest Roemenië nog zo'n 200.000 gulden op tafel leggen. Het idee voor de hulp werd geboren, toen de Russen en hun aanhangers besloten Los Angeles te mijden. Roemenië voer als enige lid van het Oostblok een afwijkende koers. Ook andere landen, voornamelijk uit Afrika, kre gen geldelijke steun. Jolanda de Rover zorgde op de 100 meter rugslag voor de derde bronzen medaille voor Nederland. ditioneerd voor de 200 meter. „Maar", zo verklaarde haar trainer Kees Vervoorn, die in Los Angeles zijn carrière als wedstrijdzwemmer afsloot: „Als ze daarop in de 2.13 wil zwemmen, kun je op de 100 meter niet met 1.04 aanko men". Hij legde tijdens trai ningen de nadruk op de condi tie en daardoor ging het sla gritme van De Rover omhoog. „Dat was in Guayaquil tijdens de wereldkampioenschappen bij de Oostduitse meisjes goed te zien", aldus de vroegere bondscoach Bert Sitters die in Los Angeles acht Spanjaarden begeleidt. „Kees moet het daar hebben opgepikt en verder hebben uitgewerkt". Het was een heel werk een zwemster, die al jaren meeging op deze wijze om te turnen. Maar bij de selectiewedstrijden in Amersfoort bleek het resul taat, al werd de handgeklokte tijd van 1.02,7 door velen arg wanend bekeken. „Ik kan het echt", constateerde de 20-jari- ge Amstelveense toen zij met een tijd van 1.02,94 als op één na snelste naar de finale was overgegaan. Directe concur rente Brigitte van der Lans fi nishte in de nieuwe adspiran- ten-recordtijd van 1.04.57 als gedeelde achtste en bleef al-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9