elle Nijdam te wisselvallig Turngoud voor VS Hoekstra-Adema in halve finales We lieten Russen net achter OLYMPISCHE QRP SPELEN '84 Lichte roeiers nog niet welkom eng 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. an?: 1.95 2.50 PA CeidaeSomewit WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 lLOS ANGELES De internationale roeifederatie (FISA) eeft het plan verworpen de lichte roeiers (met een maxi- aal lichaamsgewicht van 72,5 kilogram) voor te dragen >or opname in het olympisch programma. Aanvankelijk ad FISA-voorzitter Thomas Keiler het idee geopperd twee „lichte" bootsklassen aan de Spelen in 1988 te laten deelne men. Na lang beraad is de FISA op dit voornemen terugge- i. Keiler: „Als het IOC voor ons een uitzondering laakt, komt straks bijvoorbeeld de basketbalbond met het •erzoek een tweede toernooi te programmeren voor spelers mder de een meter zeventig". Staking bedreigt bevoorrading LOS ANGELES Een sta king van 65.000 werknemers in twaalf supermarkten vormt een bedreiging voor de be voorrading van de olympische dorpen in Los Angeles. De sta kers willen een loonsverho ging. De leveranciers hebben verklaard geen onoverkome lijke problemen te verwach ten. Het is twijfelachtig, dat de staking nog grotere aanneemt. LAKE CASITAS Sjoerd Hoekstra en Joost Adema deden wat van hen ver wacht mocht worden. Zonder ook maar een mo ment in problemen te zijn geweest, plaatste de Ne derlandse twee zonder stuurman, die derde werd in de series, zich voor de halve finales van het roei- toernooi. Nu moet gezegd worden dat de Groningers het gisteren op Lake Casitas niet al te moeilijk hebben gehad. Van de serie waarin Hoekstra en Adema uitkwamen, gingen de eerste drie van de vijf deelnemende boten over naar de volgende ronde. Hoekstra en Adema, twee jaar geleden bij de we reldkampioenschappen goed voor brons en vorig jaar in Duisburg vierde in de eind strijd, zorgden al snel voor ze kerheid. Als eerste passeerden zij de 500 meter-lijn. Op dat moment hadden Canada en Australië, die vierde en vijfde zouden worden, al een duide lijke achterstand op de drie leidende boten. De strijd was in feite beslist. Steeds verder raakten Canada en Australië achter; Neder land, West-Duitsland en Span je wisten zich zeker van een plaats in de halve finales. De Westduitsers en Spanjaarden gingen de Nederlanders nog voor de helft van de race voorbij. Maar dat deerde nie mand in het Oranje-kamp. Ook skiffeur Van den Eeren- beemt en de Nederlandse dub bel vier gaven hun aanhang snel zekerheid. Zij het een ne gatieve. Van den Eerenbeemt stond tegen ervaren skiffeurs als de Argentijn Ibarra, de Zweed Nilsson en de Oosten rijker Haberl voor een onmo gelijke opgave. De Nederland se reserve, die de 500 meter als vijfde en laatste passeerde, had na een kwart van de race al meer dan tien seconden ach terstand op de latere winnaar Ibarra. Die marge zou tot een halve minuut uitgroeien. De dubbel vier, die aan een zege in de series een finale plaats had kunnen overhou den, had geen verweer tegen het geweld dat Australië en Spanje ontwikkelden. De com binatie werd derde in een veld van vijf boten. De achterstand op de uiteindelijke winnaar Australië bedroeg na 500 me ter een kleine twee seconden en groeide tot ruim het vier voudige uit. Emke, Göbel, Rienks en Van Groningen hebben het de komende dagen gemakkelijker dan Van den Eerenbeemt. Bij de dubbel vie ren strijden namelijk tien bo ten om zes finalesplaatsen. In het skifnummer zestien voor hetzelfde aantal. di n. n 1 de Hi h; t verte wittHI prake v; h daale. Angel op et LOS ANGELES Jelle Nijdam heeft gisteravond zijn laatste rit gereden in het olympisch achtervol- ^;ingstoernooi. De Braban der verloor in de kwartfi nales van de Australiër lean Woods na een rit waarin hij geen moment uitzicht had op winst. fijdam, die zich 's morgens in .e tweede ronde aanzienlijk lad verbeterd, had in de hete niddag geen macht meer over. Hij moest bijna vijf seconden toegeven op Woods, die met een tijd van 4 minuten en 48,04 seconden winnaar werd i de langzaamste kwartfina- De Amerikaan Steve Hegg, ,r de eerste dag oppermachtig, ileef de snelste achtervolger: 1.37,10. De Westduitser Rolf Golz benaderde Hegg echter op zestiende van een secon de. De vierde halve finalist is de Amerikaan Leonard Har vey Nitz (4.43,98). Jelle Nijdam heeft een zeer wisselvallig toernooi gereden, maar hij is altijd beneden het peil gebleven dat binnen zijn mogelijkheden ligt. Uit de •kwalificatiejitten kwam hij als elfde in het hoofdtoernooi, daarna leek hij naar zijn vorm te groeien. De winst ten op zichte van maandag, bijna vijf volle seconden, was echter misleidend. De tweede rit op dinsdag werd weinig anders dan een ontluistering. Nijdam kon alleen in de eerste ronde van 333 meter in de pas blij ven met Woods, die ook niet gemakkelijk over de toch waarlijk snelle baan kwam. Nijdam gaf zich volledig, maar hij bezat niet de middelen die nodig waren om Woods partij te geven. Per ronde leverde hij een paar meter in en tenslotte kwam hij uit op 4.52,98. Een verlies van zes seconden te genover zijn ochtendtiid. Wat meer zegt, het verschil tegen over Rolf Gölz was vijftien volle seconden, tegenover Ste ve Hegg bijna zestien. Zowel de Westduitser als de Ameri kaan zouden Nijdam ver voor het einde hebben ingelopen, zoals zij trouwens ook deden met hun respectieve tegen standers Robert (Fra) en Grenda (Aus). Slechter Jelle Nijdam verborg nederlaag op geen enkele i nier het gevoel te hebben ver liezer te zijn. Niet in de eerste plaats tegenover Woods, maar vooral ten opzichte van zich zelf. „Sinds we in Los Angeles zijn, ben ik alleen maar slech ter gaan rijden. Ik ben gewoon achteruit gegaan. Normaal word je in een toernooi ster ker, ik werd slechter en dat merk je vooral als je de tweede zijn wedstrijd op een dag rijdt. Woods is een tegenstander waar ik normaal van moet kunnen winnen, maar hier ging dat niet. Een paar weken geleden in Alkmaar voelde ik mij beter dan nu, sterker ze ker. Ik weet niet waar het aan ligt. Misschien aan de hitte, aan de atmosfeer hier. Wij zijn goed een week in Los Angeles, mogelijk is dat toch te weinig geweest om je aan de omstan digheden aan te passen". Jelle Nijdam miste in Los An geles ook de in de Hilversumse televisie-studio toekijkende vader Henk die hem in Neder land altijd begeleidt. „Dat is geen punt. Peter Nieuwenhuis, de baancoach, zorgt voor mijn trainingen. Mijn vader zou mij hier ook niet anders hebben kunnen laten fietsen. Het lag namelijk alleen aan mezelf". Jelle Nijdam denkt dat zijn uitschakeling voor de halve fi nales een kleine terugslag op „Maar tot nu toe heeft de ploeg goed gedraaid. Het klopt wel en ik geloof toch dat ik sterk genoeg voor de ploeg ben. Wanneer je je bij de acht besten van het individuele toernooi kunt plaatsen, zul je heus nog wel wat waarde voor de ploeg kunnen hebben". Nivellering De tweede dag van het achter- volgingstoernooi, voor op nieuw 8400 toeschouwers op de volgepakte tribunes, heeft het grote verschil tussen Steve Hegg en de anderen zien ver dwijnen. Steve Hegg was niet langer de ongenaakbare top per, de Westduitser Golz klom bijna tot zijn niveau, Woods en Nijdam slaagden er echter maar voor één rit in zich aan zienlijk te verbeteren. De ni vellering ligt natuurlijk voor een deel aan de gewenning van de anderen aan de baan, aan de vermindering van het effect van de hoogtetraining van de Amerikanen en aan de wind. De vorig jaar voltooide baan van Dominquez Hills is wind gevoelig, de dichte „Moser- wielen" van de Amerikanen zijn dat ook. De wind, die merkwaardig circuleert tussen de twee hoge tribunes aan de rechte zijden van het ovaal, kan vrij-uit tussen de spaken doorblazen, maar raakt het af gesloten wiel vol. Dat vergt veel stuurmanskunst, kracht en concentratie die ergens vandaan moeten komen. Zo wel Nitz als Hegg hadden voor de middagritten dan ook weer gewone voorwielen gemon teerd. Het gemak waarmee de twee Amerikanen die omscha keling maakten, is een bewijs ROEIER FREEK VAN DER GRAAFF: 99 DEN HAAG Freek van der Graaft maakte deel uit van de vier met stuurman, die op de Olympische Spelen van 1964 in Japan brons wist te veroveren. Het goud was toen voor West-Duitsland, het zilver voor Italië. Wij le verden toen een uitstekende prestatie door ook de Russen achter ons te laten. De roei- wereld keek toen echt ver rast op van dat succes. En dan te weten dat het een vier was die nog niet zolang bij el kaar was. Wij waren allemaal lid van het Delftse Laga, al leen de stuurman was afkom stig van Njord omdat vaste stuurman Naast Lex Mullink bestond de vier verder nog uit Jan- nie. Bob en Freek van der Graaff. Geen familie, in de boot washet een team dat elkaar erg goed kon vin den. Freek van der Graaff: „Het Nederlands Olympisch Comité en de roeibond had den met een finaleplaats re kening gehouden. Op de Eu ropese kampioenschappen hadden wij van de Russen verloren, maar wel de kleine finale gewonnen. De ploeg was echter zeer jeugdig en elke dag leerden wij nog wat bij". „De Olympische Spelen zijn voor mij een hoogtepunt ge worden. In onze studenten tijd hadden wij wat voor onze sport over. We trainden aar dig fanatiek. Dagelijks kon den wij er een paar uur voor uittrekken en twee keer in de week deden wij ook aan- conditietraining. Maar van een goede medische begelei ding kon je toen nog niet spreken. Dat is nu gelukkig anders. Maar ik geloof dat Nederland toch nog een be hoorlijke achterstand heeft in te lopen Amerikanen en Chinezen beste schutters LOS ANGELES In het schiettoernooi hebben de af vaardigingen van de Verenig de Staten en China zich tot nu toe opgeworpen als de voor naamste verzamelaars van eremetaal. Op de derde dag werd die tra ditie voortgezet door twee igdige deelnemers. Op het derdeel luchtgeweer dames, het eerst op de olym pische agenda prijkt, zegevier de de pas 18-jarige Ameri- In 1967 is Freek van der Graaff met de wedstrijdsport gestopt. Hij volgt het roeien nagenoeg niet meer. „Je moet helemaal in het roeien zitten om bij de tijd te blij- Na mijn studententijd heb ik er een punt achter ge zet. Eens per vier of vijf jaar wij elkaar nog wel eens terug op een receptie. Het is fijn, dat ik het allemaal heb meegemaakt. Aan de bron zen medaille hecht ik nog steeds erg veel waarde. Het was daar toch echte topsport. Vergeet niet dat wij die me dailles behaalde tijdens een Spelen waar alle landen van de partij waren". ARTHUR VAN RIJSWIJK kaanse Pat Spurgin. Ze schoot 393 punten bij elkaar, twee dan Italiaanse Edith Gufler. De Chinese Xiao Xuan Wu veroverde het brons. Haar 19-jarige landgenoot Li Yu Wei mikte het best op het bewegend doel. De jonge Chi nees, die pas vijf jaar met wed strijdsport bezig is en nog geen enkel toernooi van formaat had gewonnen, versloeg de Colombiaan Helmut Belling- rodt overtuigend. Shi Ping Huang wreef de Chinese me- daillespiegel met brons verder op. De Amerikaans/Chinese hege monie werd onderbroken op het onderdeel trap. De Italiaan Luciano Giovanetti schoot in de barrage één kleiduif meer naar beneden dan zijn rivaal Francisco Boza uit Peru. De Amerikaanse wereldrecorhou- der Don Carlisle was in die be slissende ronde minder zuiver en werd derde. Mitch Gaylord aan het werk op de brug. LOS ANGELES Precies 52 jaar heeft de Verenigde Staten moeten wachten op een Olympische medaille bij het turnen. Vannacht in het tot de nok met ruim 10.000 Amerikanen gevulde Pauley Pavilion van Los Angeles was het dan eindelijk zo ver. Toen Peter Vidmar als laatste Amerikaan zijn oefening aan het rek voltooid had, barstte een hysterisch gekrijs los. De Verenig de Staten had het goud veroverd in de landenwedstrijd turnen van de heren. Dat op de vrije oefening-vloer nog twee Chinezen hun oefening moesten afwerken, deerde het publiek niet. Het „USA, USA" galmde door de immense hal en volstrekt onbe kenden vielen elkaar huilend in de armen. Met Tim Daggett, Scott Johnson, Mitch Gaylord, Jim Harturig, Peter Vidmar en Bart Connor, voor het merendeel studenten van de Universiteit van UCLA die in eigen omgeving turnden, bracht de Verenigde Staten de beste ploeg uit zijn turnhistorie in actie. Dat de medaille toch enigszins gedevalueerd is door het niet deelnemen van de Sovjet-Unie deert de chauvinistische Amerikanen in het geheel niet De voorsprong van 1,05 punten, die de Amerikaanse ploeg in de verplichte oefenstof had opgebouwd, bleek voldoende voor de Olympische goud, het eerste eremetaal na het zilver dat de Ver enigde Staten sedert de spelen van Los Angeles van 1932 be haalde. Toch moest het Amerikaanse zestal in de keuzestof zijn meerdere erkennen in wereldkampioen China. De Chinezen vergaarden in het vrije programma 296,55 punten; 0,45 meer dan de Amerikanen, die echter met een voorsprong van 1,05 punten de directe confrontatie met de Chinezen waren ingegaan. De Amerikanen hadden de onvoorwaardelijke steun van het pu bliek. Absolute hoogtepunten vormden het turnen aan de ringen en het rek. Vooral de Chinezen lieten gedurfde staaltjes zien, die meestal met een dubbele gestrekte salto werden afgesloten. Tong Fei en Li Ning scoorden beiden een tien. Die waardering was er ook voor de Amerikaanse specialist op dit onderdeel. Mitch Gaylord. In totaal vielen in de keuzestof van de landenwedstrijd zeven perfecte scores, overigens drie minder dan twee dagen eerder in de verplichte stof. Zij waren verder voor de Ameri kaan Scott Johnson en de Japanner Shinji Morisue op rek, de Chinees Li Yuejiu voor zijn handstand-overslag met schroef bij het springen en op de brug voor de Amerikaan Bart Conner. Zijn landgenoot Peter Vidmar begint met het beste gemiddelde van de landenwedstrijd aan de strijd om de individuele twaalf- kamp-titel waarvoor de 36 beste turners met een maximum van drie per land nog een keer de keuzestof moeten afwerken. Hij wordt op geringe afstand gevolgd door de Chinezen Li Ning en Tong Fei. t "t mooi weer blijft r~7;TKgflr SS. Srhenklaar VnifhtPWatpHlCWC Pr'7' T? '1 '1L" li„Tl '1,1W1 n C^(^\n^.alr.n.knlnimn r.Hnnn (n!ln, riq Goudse kaas belegen, S5J vacuüm verpakt, Q QO kilostuk 1160 i/.C/U Nibb-it cocktail, r j>»ï® rings of djokja's, a® Hollandse Do ré Q "7C aardappelen, zak 5 kilo J./J Hollandse bloemkool, per stuk Gele Spaanse honing- meloen vanaf 1 kilo Celtona tissue toilet- papier, 12 rol A CfV *1* 5#f 4.oy Dreft, pak 1100 gram M® gg (O. Beauty Body shampoo, JïL diverse soorten, 1 flacon 300 ml ®s*s 245 IftJ Magere varkenslappen, C 500 gram &98 5.48 QQQ kilo 20-4.31238 "."O Slavinken/hamburgers, 1 IA 100 gram 12$ J..J.C/ Gekruid gehakt halfom half 500 gram 545 4.75 Q A Q kilo &98 OrtO Hele kip, sij kilo <2x3<3>5> Begonia, s "I "7C~ diverse kleuren, per stuk J-./O Du artikelen in deze advertentie kunt u in alk AH winkels kopen, behalve de artikelen waai kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfers op de deur staat. Reclameprijzen gelden van donderdag t 2 t/m zaterdag 4 augustus a^_ Zolang de voorraad süekt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7