Zilvervloot is nog niet binnengevaren Atletiekploeg staat onder zware dr OLYMPISCHE SPELEN '84 Rust geadviseerd voor Druppers STEPHAN VAN DEN BERG ZOEKT NAAR VORM Koude oorlog tusser^ tienkampers ontbrar Armeniër mag Amerika niet 11 ÈSS"""4?' VN V CcidócSowuvnt WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAG qpp Merkwaardig Takashi Ichiba houdt er een wel heel merkwaardi ge manier van concentreren op na. Alvorens de Japanse gewich- theffer de halters te lijf gaat, maakt hij een heuse sal to. Ongetwijfeld tot groot genoe gen van het zo op show beluste Amerikanen, maar alle aan moedigingen konden Ichiba toch nog niet aan goud helpen. LOS ANGELES Vol gens Anne de Jong, ver zorger van de Nederland se olympische ploeg, is het heel onwaarschijnlijk dat Rob Druppers kort na de Olympische Spelen nog in actie komt. De medaille kandidaat, die zich we gens een spierblessure te rug moest trekken voor de Spelen, wil toch probe ren in Europa in actie te komen. De Jong: „Hij kan beter dat circuit ook vergeten. Om goed te genezen moet hij een maand rust nemen en een intensieve behandeling krijgen. Boven dien is het niet alleen een kwestie van genezen, maar daarna ook van een goede trainingsopbouw. En dat kost tijd". De Jong benadrukt dat hij en dokter Hermans Druppers vo rige week al hadden geadvi seerd om rust te nemen. „Vo rige week woensdag consta teerden wij een oprekking aan de hamstring. Wij hadden er toen ernstige bedenkingen te gen dat hij toch intensiever ging trainen. Achteraf terecht, want zaterdag is de zaak geës caleerd." De Jong toonde wel begrip voor de beslissing van Drup pers. „Deelnemen alleen is voor die jongen hier niet be langrijk. Hij kwam voor een medaille en wilde zich uittes ten. Het was buigen of barsten Ik zou hetzelfde hebben ge daan. Maar hij doet er nu ver standig aan om zich dit seizoen niet meer te forceren". LONG BEACH Long Beach is Stephan van den Berg goed gezind. De Ne derlandse favoriet voor het eerste olympische goud in het plankzeilen leek de openingsdag in de Californische havenstad met enige kleerscheuren af te sluiten. De jury-ver gadering in de avond bracht Van den Berg ech ter weer volledig in stel ling voor de titel in de Windglider-klasse. De strenge wedstrijdcommisa- rissen in Long Beach, waar Van den Berg in 1982 en 1983 de pré-olympische wedstrijden won, schrapten 's avonds de winnaar van de openingsrace, de Fransman Gildas Guillerot, uit de uitslag. De Europees kampioen had in zijn op het oog formidabele tocht naar de dagzege op onreglementaire wijze de wind in de zeilen ge nomen. Guillerot werd door de jury nog even gehoord, maar de diskwalificatie voor „pom pen" was onontkoombaar. De Westduitser Meyer werd tot de winnaar van de eerste race uitgeroepen. Stephan van den Berg, die hierdoor naar de vierde positie opschoof, was met die jury-be slissing meteen behoorlijk uit de zorgen, 's Middags waren er toch wat rimpels op het voor hoofd van de 22-jarige Noord hollander verschenen. Guille rot, naast de Italiaan Maran en de Noor Rasmussen als de voornaamste concurrent van Van den Berg beschouwd, was met zijn zege meteen behoor lijk „los" van de Nederlander. De achtvoudig wereldkam pioen kende bovendien in zijn race heel wat problemen. Van den Berg, maandag nog win naar van de voorwedstrijd, zocht bijna de hele wedstrijd nog naar zijn vorm. Zwaard Van den Berg had vooral pro- jeheel in tegenstelling tot zijn fijne neus voor de juiste wind richting, de verkeerde kant van de baan. De jonge inwo ner van Hoorn stemde zijn start af op Klaus Maran. Het tweetal, bedreven in het spel „zwaan-kleef-aan", moest bij de eerste boei ontdekken dat de start over bakboordzijde (links) voor Guillerot en nog zeven anderen veel beter was uitgepakt. Van den Berg putte zich uit in een achtervolging die hem in het voorwindse rak drie plaat sen winst (van tien naar ze ven) opleverde. Guillerot zeil de aan de kop van het veld ge makkelijk naar grote voor sprong. Pas in het laatste blemen met zijn zeilplank, die kruisrak, richting finishlijn, elke dag bij loting wordt toe gewezen. De Noordhollander had in de wedstrijd een „board" met te ruime zwaard- kast. „Ik kon mijn zwaard niet in de halve stand kantelen. Het gleed steeds terug in de kast. Bij de wat zwakkere zette de wind eindelijk door naar echte Long Beach-waar- den, kracht vier tot vijf. „Toen kon ik Maran afschudden en Rasmussen voorbijsteken. Al leen de Spanjaard Bellini bleek net te ver weg", was het licht teleurgestelde commen- wind, zoals vandaag, zoek ik taar van Van den Berg na af- met de voeten steun aan de loop. Bellini zorgde met Meyer licht opgeklapte kop van heten Kendall voor de verrassin- zwaard. Je plank maakt dan gen van de dag door zich tus- minder wrijving met het wa- sen Guillerot en Van den Berg ter en is veel sneller", was de te plaatsen. Voor het klasse- technische verduidelijking van ment wordt nog geen rekening de kopman van de Nederland- gehouden met dat drietal, se zeilploeg. Van den Berg kon de goede Zilvervloot houding niet vinden en koos, De eerste zeildag in Long Be ach, met vier van de zeven dagzeges voor de Amerikanen, maakte duidelijk, dat voor de Nederlanders de Zilvervloot nog lang niet binnengevaren is. Neeleman, Stavenuiter/Al- kemade en Van Bladel/Lam- briex, vooraf bestempeld als grote kandidaten voor het ere podium, kwamen gisteren niet in de buurt van de top-drie klasseringen. Mark Neeleman, bezig aan een voortreffelijk seizoen in de so loboot Finn, stelde nog het meest teleur. De Reeuwijker, betiteld als wereldtopper, werd in de openingsrace elfde. Neeleman had zijn verklaring ook klaar. „Ik heb te voorzich tig gezeild. Maandag heeft de jury me bij de voorwedstrijd gediskwalificeerd voor pom pen. Ik durfde vandaag niets te wagen. Ik zat doodstil in de boot, werd aan alle kanten voorbijgevaren en maakte nog een heel slecht tweede kruis rak". Van Bladel/Lambriex en Sta- venuiter/Alkemade stapten in betere stemming van boord. Beide equipes eindigden als zesde. Van Bladel stevende meteen na zijn start over stuurboord op de eerste positie af, maar de draaiende wind hielp de Bossche stuurman uit die droom. In het laatste kruis rak rukte Van Bladel toch weer op naar de zesde plaats, daarmee de snelheid van zijn catamaran aantonend. John Stavenuiter en Guido Alkemade hadden de gehele wedstrijd in de kop van het veld gezeild. Bij de eerste boei kwam de Medemblikse stuur man als zesde door, de positie die hij ook op de finishlijn be zette. „Maar we hebben ook vierde gelegen en in het laat ste kruisrak kansen gehad op de tweede plaats. We horen er echt bij. Daar ben ik nu van overtuigd", was de optimisti sche nabeschouwing van Sta venuiter na het inleveren van zijn doping-plasje. De zon scheen in het fraaie Long Beach, waar het strand met een kunstgrasmat is afge dekt, nog het minst voor het Star-duo Binkhorst/Van Walt Meijer. Lange tijd leek het tweetal op de beste Nederland se prestatie van de eerste dag af te stevenen. Bij het ingaan van het derde kruisrak zag Binkhorst het boord-aan- -boord-gevecht met de Engels man Woolward om de derde plaats eindigen met een bot sing. De Leusdense huisarts wilde zijn ranke Star door een te klein gaatje persen. Bink horst maakte de race, met de onontkoombare diskwalifica tie, niet eens af en was al vroeg, maar droef, terug in de haven. Daley Thompson verscheen met een witte doek om zijn ho een persconferertie. „Ik krijg hoofdpijn van al die uitsprak LC Hingsen", ve'klatrde hij. Nij z j uit: LOS ANGELES De koude oorlog tussen de tienkampe ley Thompson en Jürgen Hingsen is in volle hevighei N: brand. De Brit Thompson, olympisch kampioen van 1 de Moskou, is rwaad geworden op wereldrecordhouder Hi had De Westduitier had eerder in een interview verklaard dat gouden mediilles zou afnemen van Thompson. „Dan zal toch moeten stelen van mij, of hij moet aan een ander nitoeg deelnemen", verklaarde Thompson daarop. De Brit ven een op een persconferentie hee^ demonstratief met een witt<48,0 om zijn hoofd. „Ik krijg hoofdpijn van al die uitsprakevan Hingsen", luidde zijn verklaring. Thompson laat zich daale. I ter niet door van de wijs brengen. „Ik zal in Los Angel op c wereldrecord ooven de 9000punten uittillen, dan weten d< blee sen wie de ware kampioen is". 4.37 Gol; LOS ANGELES Amerilaanse autoriteiten hebben uit veiligheidsoverweginger een als terrorist te boek Armeniër de toegang tot hetland geweigerd. De Armenië op het vliegveld van Toronto in Canada onderschept, toei het vliegtuig naar Los Ange'es wilde stappen. Hij was in zit van een verlopen paspoo:t, waarin geknoeid was met turn om de geldigheidsduur te verlengen. De Amerikaan migratie- en naturalisatie-ditnst weigerde de in Syrië gi Sahak Kalanjian (42) de inres omdat hij op de lijst van te ten voorkomt. Zijn vrouw enelfjarige zoon, die hem vani mascus vergezelden, kregen van de autoriteiten wel to ming naar Los Angeles te vlegen. De veiligheidsdienst Olympische Spelen beschouwt de Armeense guerrilla's primaire bedreiging. In maat van dit jaar zei een Arn guerrilla-groep, dat het tijdens de Spelen een Turkse boka doden. Armeense guerilla's lebben sinds 1975 met aaor meer dan 25 Turkse diplomatei omgebracht. Zij beschuldi Turkse strijdkrachten van vollerenmoord in 1915, die an< miljoen Armeniërs het leven lostte. LOS ANGELES Het af haken van Rob Druppers heeft een druk op de Ne derlandse atletiekploeg gelegd. Niet alleen het wegvallen van de Utrech ter, die waarschijnlijk eind deze week naar Ne derland terugkeert omdat hij het moe is iedere keer vragen te moeten beant woorden maar ook het feit dat de meeste atleten al meer dan twee weken van huis zijn, heeft de stemming niet verhoogd. Met het naderen van de wed strijden raakt men bovendien wat sneller geïrriteerd. Trai- ningscoordinator Herman Buuts: „Het is goed dat de atle tiek vrijdag begint. Dan gaat de spanning er wat af. Dan wordt ook niet vrijwel alleen maar gesproken over blessu res". Naast Druppers zijn ook de ze- venkampsters Tineke Hidding en Marjon Wijnsma niet in op timale conditie. Hidding on dervindt nog steeds de na weeën van een voorhoofdshol te-ontsteking, die zij waar schijnlijk door de airconditio ning in Los Angeles heeft op gelopen. De Nederlandse re cordhoudster verwacht vrijdag echter wel fit aan de start te kunnen komen. Zij heeft een antibiotica-kuur ondergaan die echter is afgebroken omdat de middelen een terugslag kun nen hebben op de conditie. Hidding heeft echter veel baat ondervonden van het huismid deltje stoombaden. Wijnsma start vrijdag ook in de meerkamp van de dames. De 19-jarige Friezin strompel de enkele dagen geleden nog door het olympisch dorp met een pijnlijke voet. De aanvan kelijke vrees was dat zij een zogenaamde stressfractuur aan één van de middenvoetsbeen tjes had opgelopen. Van een dergelijke blessure heeft zij wel eens meer last gehad. Röntgenfoto's hebben echter uitgewezen dat het geen ver moeidheidsbreuk is. Met een speciale inlegzool en eventueel een pijnstillende injectie zal de benjamin in de Nederlandse ploeg haar olympisch debuut maken. „Ik heb de meeste angst voor het openingsnummer. Op de 100 meter horden krijg je toch steeds een extra druk op de voet. Het wordt gewoon af wachten hoe mijn voet het houdt". Trainer Wil Westphal is vol vertrouwen. „Ik denk dat Tineke Hidding optimaal zal kunnen presteren. Voor Koeleman Hans Koeleman, die op het al lerlaatste moment nog door het Nederlands Olympisch Co mité voor Los Angeles werd aangewezen, heeft ook enkele dagen last van een lichte bles sure gehad. „Ik stond een paar dagen geleden op met een ste kende pijn in mijn linkervoet. Ik schrok geweldig en mijn eerste gedachte was, nu ben ik hier en dan kan ik niet eens meedoen. Het is gelukkig alle maal nogal meegevallen. Ik heb wisselbaden genomen en ik kan weer voluit trainen". Koeleman traint in Los Ange les met Stijn Jaspers. Het tweetal, dat aan de universiteit van Clemson in het oosten van de Verenigde Staten studeert en daar een kamer deelt, doet dat in goede harmonie. Jaspers ondervindt geen hinder meer van de voetblessure, die hem- ruim een maand geleden de nationale titelstrijd in Sittard deed missen. „Ik heb het hier goed naar mijn zin. Hans Koe leman en ik hebben natuurlijk het voordeel dat wij de Ameri kaanse manier van leven ken nen. Hoe het op een universi teitscampus toegaat, weten wij natuurlijk ook. Het is hier op UCLA alleen allemaal wat groter dan in Clemson". Elly van Hulst, Els Vader, Erik de Bruin en Olga Com mandeur gaan in het olym pisch Dorp rustig hun gang. Voor Van Hulst begint het olympische avontuur ook vrij dag met de series van de 800 meter. „Ik heb na San José wat last gehad van stijve be nen, maar dat kwam alleen omdat ik daar nog een week erg hard heb getraind. Door enkele goede massages ben ik nu weer volledig los". De drie voudige Nederlandse record houdster staat ook ingeschre ven voor de 1500 meter, een nummer dat haar voorkeur heeft. Els Vader, die door haar werkzaamheden als fysiothe rapeute erg vermoeid uit Ne derland was vertrokken, is in Los Angeles helemaal tot rust gekomen. „Ik voel mij prima. Het is ideaal om in deze tem peratuur te sprinten". Ook Olga Commandeur gedijt in de Californische zon. „Het is hier toch een paradijs voor een at lete. Van mijn achillespees- blessure ondervind ik hier geen hinder en ik kan nor maal mijn trainingsschema's afwerken". De Bruin Erik de Bruin heeft het ook naar zijn zin. De atleet uit Hardinxveld-Giessendam heeft slechts één probleem. „Thuis heb ik wel vijf negen- -kilo kogels voor de training. Hier hebben ze er maar één. Dat betekent dat ik dus er veel moet lopen". De Bruin zegt zich volkomen te gaan concen treren op het kogelstoten. „Ik weet niet hoe de omstandighe den zijn in het Coliseum, maar Dm daar 6' meter bij dei iicatie vo<r het discusw te halen :al voor velef ti wel een pobleem zijn. feil v'. tenslotte naar drie pogi In het Ntderlandse kam breken Dg de favoriet*] de discusitel bij de dam Stalman, en marathoil Gerard Nijboer. Stf meldt zih vandaag in I geles nalat zij haar vo< ding ir Phoenix, woont, heeft afgesloten] boer ariveert zondag 1 Nederlnd. De laatste 1 voorda'de Olympische S met de.narathon wordenlL sloten, zal de Europese pioen n winnaar van h ver ir Moskou trainen Cor Lmbregts en Cor V die vcige week al in I geles rriveerden. jy^Choco's, vanillestii vanillesticks met choco- le, doos 12 stuks 4£5 lade, doos >3.75 mokka, -l QQ bak 0.5 liter X.O«7 Roomijs 0J vanille/pistache,1 QQ bak 0.5 liter lat? l.JU j^sChantilly's, Schepklaar yü doos 10 A -jrr li vanille-ijs, O hoorntjes&30*T./ O oak 2% liter ikOSO.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6