Bemer/Hoenson hopen aan het langste eind te kunnen trekken Omwegen Eigen rechter spelende Scavengers horen tot achttien maanden eisen „Door psychische druk en schuldenlast grote spanningen in gezinnen LEIDEN SetdócSouAcmt WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 VAN KR ANTE JONGENS TOT PUBLICITEITSMANAGERS Op mijn omwegen door stad en land 1 kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters Bemer/Hoenson: een showpaar apart en met durf „en kwaliteit komt altijd bovendrij ven". De (nog) korte ge schiedenis van twee jon ge krantemensen die op manifestatie-voeten zijn gaan staan. Show busi ness en public relations, reclame en theateractivi teiten. Samengebald in de regio. Op een zolder kamertje in Alphen aan den Rijn, bij Jan Bemer thuis. Achter een bu reautje, dat vier maan den geleden van kasten- planken in elkaar is ge timmerd. Nu al zien Be mer/Hoenson uit naar een ruimer kantoorpand, want „het" loopt buiten verwachting. Of eigen lijk binnen verwachting. Immers Bemer en Hoen son wisten tevoren waer ze aan begonnen. Ze wil den de hort op met pal- kende programma's. Dit is in de kortste keren ge lukt en je ziet nauwelijls een zorgelijke rimpel h beider voorhoofd. Op gaande tendens. U zilt nog meer van hen horei. Ik stel ze u nu voor. Jan Bemer (30) uit Tiel, een beetje Tiels* Flip met expan sie inz'n d#nder. En met een horeca-opleiding waar hij niets mee deed. Toen ie 16 was, at Jan in de Tielse zie- kenonroep, als een roepende in deBetuwse woestijn. Later kwan hij in Alphen terecht, bij de inspectie van een re- gionae krant. In Alphen werd hij verleid. Jan Bemer werdomioeper in de geluids- wagei van de Laura-vier- daag£. Voor dat regionale dagblad deed hij propaganda. Tot enige tevredenheid van de toenmalige, wat knorrige, hoofdredacteur-directeur. Negen jaar terug kwam Be mer naar Leiden, waar hij ging werlen bij een ander dagblad, cat het roomse dag licht nie: kon verdragen. Daar de?d hij aan P.R., werkte oinnen de sectie h.a.h.-bladen. Organiseren, commerceel bezig zijn. Dat was en is Jan Bemer, perfec tionist. Een activerende kor poraal net de maarschalkstaf in de ransel. Bergstroom Olaf Hoenson (25), een blon- dogige Hagenaar met waar schijnlijk Scandinavisch bloed, dat als een bergstroom (Olaf Bergström zou een mooie alias zijn; maar Hoens zoon is ook niet gek) door z'n aderen stroomt. Woonde ne gen jaar i Zoeterwoude en werd daar de „echte O.H." van voetbalvereniging SJZ. Daar schreef hij voor, in het blaadje. Een jaar of drie gele den trad hij in het gelid in Leiden, voor een dagblad al daar. Politieberichtjes opstel len, en collega's daarin diets zien te maken, hoewel ze vol gens het cao hoger ingeschat werden dan Olaf. Zo rond '82 dreigde, ook in Leiden, van uit Haarlem een Zondagsblad alle brievenbussen inge- douwd te zullen worden. Be mer en Hoenson zaten er als Indianen pal bovenop. Zij wilden „die Haarlemmer Muller" vóór blijven. In Lei den werd het „Nieuwsweek". In twee dagen regelden ze even de redactie, de commer cie en de bezorging en daar mee deden ze inderdaad Mul ler, wat Leiden e.o. betrof, de „Nieuwsweek" werd het ge zicht van Hoenson, zakelijk geconterfeit door Jan Bemer. Het blad bouwde-zich uit en al snel bleek dat Jan en Olaf op het gebied van commer ciële projecten ongeveer uit hetzelfde hout gesneden wa ren. Het was de tijd, dat ze al dachten om samen een be drijfje op poten te zetten. Olaf bevond zich, een jaar of twee geleden, nog op glad ijs, met z'n Nieuwsweek: „Ik kreeg allerlei bedreigingen, met name, zeg maar vooral, van de Rode Vrouwen, om dat er op de voorpagina blote borsten waren afgedrukt. In die dagen schafte ik een bou vier aan, een zwarte. Dat was Cindy, een zij. Ze blafte al leen en deed nooit wat. Ten onrechte schrikte ze iedereen af. Ze ligt nu nog na te dro men over een veelbelovende carrière. Dat waren twee woelige jaren..." Bemer/Hoenson dreunen nog een beetje na bij „Nieuws week", waarvoor, overigens, Olaf nog steeds z'n redactio nele stukjes levert. Maar eind vorig jaar begon het met el kaar klikkende tweetal se rieus te denken: wat gaan we verder doen? Welke koers wordt er gevaren?. Om te be ginnen gingen Bemer en Hoenson, op de een of andere manier, weg bij het dagblad, waar ze aangekoekt dreigden te raken. Sterker nog: „dat blad werd klant bij ons", zegt Bemer, zonder van z'n stuk te raken. „Met vertrouwen in de toekomst, met het oog ook op onze specialiteiten". Voor Jan Bemer is dat het uitden ken van zaken in de regio: Leidato, winkelcentrum-acti viteiten, recentelijk de Ronde van Noordwijk. Op 24 augus tus zijn Bemer/Hoenson ac tief in het Rijnsburgse Wa- terbos-zwem-evenement. Be mer: „Daar gaan we, bijvoor beeld, werken aan de Super starverkiezing '84 met sport- Alles doorspekt met Het duo Bemer (links) Hoenson. entertainment, r van heinde en "verre". Jan en Olaf bemoeiden zich eveneens, vorig jaar, met het Prominentenbal in de Leidse stadsgehoorzaal: Paris Night. Succes. Ze hopen nog steeds ook dit jaar een dergelijk bal op poten te kunnen zetten. Er is een opgaande tendens, waarin Bemer/Hoenson, als Algemeen Public Relations- en Reklameburo, zich mag koesteren. Met Joop Rietho ven, de rondbreiende wieier- fanaticus die van elke blik ken koe een gouden kalf maakt, hoopt het tweetal, te eniger tijd, het „afscheid van Joop Zoetemelk" te kunnen vieren. Als Ripse Joop een maal definitief z'n racefiets aan de Franse wilgen hangt en die dag gaat komen willen Bemer/Hoenson er een groots feest van maken, in een tent vol muziek, en met een film over „Joop, dit is je leven!". Dan moet Zoete- melkse Joop nog eenmaal ge vierd worden. De jonge ondernemers heb ben zich ook ontfermd over de „faits et gestes" van Cees van Oyen, een in Lisse woonachtige clown die tegen de theatrale klippen op moet zien te werken. Olaf zeg: „Als clown is hij een beetje uitgeblust, maar wel willen hem redden voordat hij ver drinkt. Dat is ons „restylen" van een artiest". Eenmaal ontdekte Jan Bemer de thans regerende spelmeester Hen- ny Huisman. Die was een jaar geleden nog een d.j.; drummer van „Lucifer", de man achter „House for sale". Jan Bemer redde hem, al thans enigszins, voor de t.v.- toekomst. Inmiddels trekken Jan en Olaf het land door met hun shows, hun aantrekkelijke kinderkijkspelen. Van Hee renveen tot Joure. Bemer heeft ervaring met Sinter klaasintochten. Met op hol slaande schimmels die hij niet in de hand had. Zodat de Sint, tenslotte, over straat moest lopen: „Heerlijke fa cetten die je niet in de hand hebt", vindt Jan. Het duo spant zich in voor drie tak ken: entertainment (reclame, folders etc.), het uitdenken van evenementen voor be drijven, voor zaaleigenaars, voor winkelcentra. Wie Olaf boekte als presentator, is nog steeds geestdriftig. Hij weet wat met overgave en warmte aanpakken is. Jan de Denker: „Als Olaf op de planken staat, ben ik het projekt alweer vergeten". Als Olaf slaapt, waakt Jan; dan is hij bezig met een volgend evenement. Jan is altijd weer bezig met bijsturen. Jan slaapt nooit. Hij zorgt voor het brood op de plank: „We doen elke dag iets nieuws. Wie een kameel nodig heeft, krijgt 'em. Desnoods tien ka melen. Men krijgt ze; werke lijk waar. Desgewenst". Romantiek Het zal wel niet vaak gebeuren, dat een Romeo aan het raam van zijn Julia etn se renade brengt. Haar al it de sprookjessfeer in deze verconmer- cialiseerde naat- schappij volooid verleden tijo de romantiek is heus niet diod. Shakespeare serenade wtrdt doorgaans i m- gezet in pure na- terie, een :a- deautje dus of een fleurige los bloemen. Tch komt het nog vel voor, dat iematd zijn liefde écit wil bewijzen, hht uit wil schreev- wen, zodat ce hele wereld he weet. In de Ha ven, dicht bij dt Zijlpoort, is zo'r. hartekreet te zien. Daar staat in koeieletters op Ie straat ge schreven „IK HOU VAN JOU". WAARSCHIJNLIJK BLIJVEND HERSENLETSEL VOOR SLACHTOFFER DEN HAAG Ziedend van woede was het be stuur van de Haagse mo torclub De Scavengers, toen aan het licht kwam dat één van hun eigen le den verantwoordelijk was voor de inbraak in hun clubhuis. Op de late avond van de 12-de mei dit jaar werd Cor (28), sa men met een 21-jarige vriend die hem bij de in braak had geholpen, op gruwelijke wijze door le den van de motorclub mishandeld. Elf van hen, variërend in leef tijd van 21 tot 33 jaar, hoorden gisteren op de Haagse recht bank gevangenisstraffen van tien tot achttien maanden te gen zich eisen. De 21-jarige Mario is volgens rechtbank president, mr. S.F. Kootte, nog altijd niet volledig van de har de wraakactie hersteld. Artsen sluiten de kans op blijvend hersenletsel niet uit, waardoor het slachtoffer mogelijk de rest van zijn leven geestelijk gehandicapt zal blijven. Het medisch rapport maakt mel ding van meerdere schedel- fracturen, een hersenbloeding, gebroken ribben, gezichts stoornissen en oogspierverlam ming. Eén van de belangrijkste rol len bij de strafexpeditie van de motorclub, werd door de offi cier van justitie toegedicht aan Adrie, de 29-jarige penning meester en mede-oprichter van De Scavengers. „Hij wilde van de Scavengers net zoiets maken als de Hells Angels", verklaarde één van de leden bij de rechter-commissaris. Deze Adrie zou iedereen op een gegeven moment hebben bevolen om Mario, die gewond op de grond lag, hard in het gezicht te schoppen. Werd het slachtoffer ergens anders ge raakt, dan ordonneerde hij om het nog eens over te doen. Inbraak Onmiddellijk na het bekend worden van de weerzinwek kende gebeurtenissen die zich in het clubgebouw aan De Werf in Den Haag hebben af gespeeld, hebben massapsy chologen en psychiaters zich in de structuur en geschiedenis van de motorclub verdiept. Uit hun bevindingen blijkt dat er bij de Scavengers een strakke organisatie heerst met een ge heel eigen gedragscode. Het bestuur bepaalt wat er moet gebeuren. Zo besloten de bestuursleden na de inbraak, waarbij veel duur gereedschap was buitge maakt, zelf een onderzoek in te stellen. Alle sporen leidden naar Cor, die prompt hierop bezoek kreeg. „We gingen bij hem langs om één en ander te regelen", verklaarden enkele getuigen tijdens de ruim tien uur durende zitting. Daarbij werden handboeien, messen, knuppels en een namaak- vuurwapen meengenomen. Mr. Kootte wilde derhalve wel eens weten wat de bestuursle den onder „iets regelen" ver staan. Iedereën die was mee gekomen, begon vrijwel direct op Cor in te slaan. Hein (21), die bij de club zorg draagt voor het materiaal, sloeg zo hard dat hij zijn hand brak. Alvo rens Cor werd meegenomen naar het clubgebouw, werden zijn jeep, kleuren-tv en de no dige sieraden door het bestuur in beslag genomen. Zij zouden deze goederen gaan verkopen om zo het geleden verlies door de inbraak weer een beetje te .compenseren. „Als beesten" Rond zeven uur werd Cor als eerste verdachte het clubhuis binnengebracht. „Hij zag er toen al verschrikkelijk uit", al dus Teunis (24), eén van de verdachten. Cor werd met de handen geboeid op een stoel in de keuken neergezet. Hoewel de muziek erg hard stond, ont ging niemand waar de be stuursleden mee bezig waren. Mario werd enkele uren later opgespoord. Rond elf uur werd hij aan zijn haren naar binnen gesleurd. Hij werd onmiddel lijk door de aldaar aanwezige clubleden onder handen geno men. Met een tondeuse, scha ren en messen werd zijn haar dos verwijderd. Enkelen club leden gingen onder invloed van teveel alcohol zo blijkt uit het omvangrijke dossier „als beesten tekeer". Ook Marcel (29), secretaris bij de Scavengers, liep tijdens het afronselen van Mario een breuk aan zijn hand op. Vol gens een getuigever-klaring heeft hij de slachtoffers enkele malen gezegd dat zij „omge bracht" en „in het water ge dumpt" zouden worden. Adrie die in een psychologisch rapport het slachtoffer van een stoornis in de agressie-re gulatie wordt genoemd stel de rond dit tijdstip voor om de benen van de twee verdachten met hamers te bewerken. Zo ver is het niet gekomen. Even min werd zijn dreigement om Mario's beide oren af te snij den ten uitvoer gebracht. „La ter vond ik het beangstigend, dat ik op dat moment in staat was zoiets- te doen", erkende Adrie tegenover de president. Coma Ver na middernacht werd Ma rio bewusteloos aangetroffen in een grasveldje nabij het zie kenhuis Leyenburg. Meer dan twee dagen heeft hij daarna nog in coma gelegen. Op een vraag van de officier ant woordde Hein dat Mario niet tot bij het ziekenhuis was ge bracht, omdat de angst bestond dat het kenteken van de auto genoteerd zou worden. Mr. Kootte: „Hij is gelukkig snel gevonden. Dat is misschien nog zijn redding geweest". Mr. Schimmel hekelde de hele wraakactie van de motorlie- den op een niet mis te versta ne wijze. „Zeker wanneer je zelf emotioneel bij een zaak betrokken bent, moet je nooit voor eigen rechter gaan spe len". Hij noemde middelen als door de Scavengers gehan teerd „een ondermijning van onze rechtsstaat". Uitspraak NICOeMOKVELD WERKGROIP TUINDERSVROUWEN IN ACTIE: 's-GRAVENZANDE D tuinders in het Westland, maar on der meer ook rond Leiden Aalsmeer en in mindere mate in het oosten des lands voeren acie omdat zij menen dat de prijs voor het aardgas te hoog is. Mar in de tuinbouw is het niet alleen een zaak van de tuinder zef, die zijn bedrijfsvoering in gevaar liet komen, maar van het hle gezin aangezien dat direct in de werkzaamheden op de tuindrij zijn betrokken. Vandaar dat on langs een werkgroep Tuindrsvrouwen in Aktie is opgericht. Ter ondersteuning van hun bannen. In de tuinbouw is het gebruil dat ook de vrouwen en kinderen meewerken. Een gebruik datstamt uit oude tijden waarin de tuinbouw nog arbeidsintensiever was dan nu het geval is. Het was dus noodzaak dat ook het jezin, tenslotte goedkope arbeids krachten, ook de armen uit de bouwen stak. Volgens cijfers van het Landbouw Economisch Insituut (LEI) werken heden ten dage tuindersvrouwen 24,3 uur -jer week mee op de kwekerij. Aangezien de man zo'rv zestig uir per week werkt, wordt dat samen 85 uur per week en gemideld genomen levert dat één gezinsinkomen op. Mevrouw C.J. van Geest-Valstar vit 's-Gravenzande is een van de bestuursleden van de werkgroe» Tuindersvrouwen in Aktie. Andere leden komen uit onder n=er Waddinxveen, Poeldijk, Leidschendam en Pijnacker. Maar het is de bedoeling dat de werkgroep een landelijk karakter krijgt. Alle echtgenoten van tuinders die zijn aangesloten bij een veiling en welke tuinder is dat niet zijn aangeschreven. Maagzweren In die oproep staat onder meer te lezen: „Wij ervaren het als een niet te accepteren verarming dat er bijna geen vrije tijd te ver wezenlijken valt in geen enkele tijd van het jaar" En vervolgens „..door de hoge schuldenlast, de psychische druk zijn zoveel spanningén ontstaan dat wij het onverantwoord vinden dit zo te laten voortduren". Mevrouw Van Geest zelf daarover: „Ik ben weliswaar niet op de hoogte van de hoeveelheid maagzweren en gevallen van hoge bloeddruk, maar binnenskamers speelt zich heel wat af, wordt er heel wat afgepiekerd en uitgerekend. Het werk is over het algemeen zwaar en er worden lange dagen gemaakt, er is veel geïnvesteerd (denk eens aan de rentes en aflossingen), er is wei nig tijd voor het gezin. Oké daar ben je misschien zelfstandig' ondernemer voor, maar dan moet er wel iets tegenover staan. En wat gebeurt de laatste jaren: het blijft hard werken, maar er komt niets voor terug. In tegendeel: het wordt minder, want de prijzen van produkten op de veiling stijgen niet, maar de stook kosten wel. Die kosten zijn zelfs zo hoog opgelopen dat een be sparing van zo'n veertig procent op het energieverbruik tenie wordt gedaan. Het is dweilen met de kraan open". De kersverse 's-Gravenzandse actievoerster legt uit dat een c bekende die door het Westland rijdt zich gemakkelijk kan vi gissen in de (economische) situatie van de bewoners. Het ziet allemaal mooi uit: vrijstaande huizen met over het algemeen be hoorlijke gazons, ruimte genoeg en de auto's die er rond rijden zijn bepaald geen lelijke Eendjes. Zo op het oog een gebied da' wordt beheerst door geslaagde, (middelgrote) ondernemers. Vuile was „Inderdaad ziet het Westland er welvarend uit. Maar het wordt minder. Wanneer de gasprijzen blijven stijgen is het te laat. We kunnen toch niet afwachten tot zelfs de grote bedrijven onren dabel worden. Tuinders noch hun vrouwen zijn actievoerders; geen mensen die de vuile was buiten hangen. Ik vraag me trou-| tot nu toe maar een vreemde bezigheid). Maar werken en zwijgen niets bereiken, dan zal er toch iets moeten gebeuren". Maar hoewel concrete actieplannen nog niet op tafel liggen, een ding is zeker: de tuindersvrouwen willen met hun werkgroep publiekelijk steun geven aan hun mannen. Want ook zij vinden het onterecht dat de gasprijs op ruim 46 cent ligt en wanneer de dollar blijft stijgen, wordt het alleen maar duurder. En wanneer het gas d lurder wordt terwijl de veilingprijzen niet stijgen, kan dat bijna niet anders dan tot talloze faillissementen leiden, zo wordt algemeen gevreesd. Onbegrip dus onder de tuinders over het „slachten van de kip met gouden eieren". Door de exporten wordt jaarlijks vijf miljard gulden binnengebracht. Mevrouw Van Geest: „Vandaar dat er zo sterk wordt meege leefd in de tien-procents actie van de tuinders. Iedereen die het aangaat is dan ook zeer benieuwd naar de afloop van het kort geding, dat 9 augustus dient. Want bij verdere stijging van de gasprijs wordt het echt heel moeilijk voor heel veel tuindersge zinnen. De werkgroep Tuindersvrouwen zal zich waarschijnlijk niet gaan bezighouden met het bezetten van kruispunten of zo, maar we moeten op een andere manier een einde aan dit on recht maken".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5