Bankoverval goed voorbereid ALLERLEI(DS) De St. Jansbrug:In 1204 bezweken onder vluchtende soldaten ■LEIDEN EcidócSommit WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 Vrachtauto verliest lading LEIDEN Een vrachtauto heeft gistermorgen op de A4 de snelweg Den Haag-Amsterdam omstreeks kwart over zeven een hoeveelheid hardboard verloren, zonder dat dit door de vrachtwagenchauffeur gemerkt is. De politie, de we genwacht, en personeel van rijkswaterstaat hebben het spul opgeruimd. Er deden zich geen ongelukken voor. Diefstal per fiets LEIDEN Een man heeft gistermiddag door van een fiets gebruik te maken een diefstal gepleegd. De man reed door de Haarlemmerstraat, stopte bij een kledingwinkel, greep vier a acht rokken die aan een rek hingen dat voor de win kel stond, gooide de rokken over zijn stuur en reed weg. Auto te water LEIDEN Duikers van de brandweer moesten er gister middag aan te pas komen om aan de Herengracht een auto uit het water te halen. De eigenaresse had de auto langs de waterkant geparkeerd en even later bleek hij in het water te liggen. Volgens de vrouw had ze de auto wel op de handrem gezet. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Vloekend en tierend stapten drie met pistolen gewapende man nen gistermiddag het fili aal van de RABO-bank aan de Stationsweg bin nen. De drie mannen maakten gebruik van de ook voor het publiek toe gankelijke achteruitgang van de bank, die op het Schuttersveld uitkomt. Bij de overval werd ongeveer 100.000 gulden buitge maakt. De politie kondig de onmiddellijk groot alarm af, maar tot dusver zijn de overvallers spoor loos. De drie mannen droegen - spijkerbroeken, gymschoe nen, zwarte leren jacks en zwarte bivakmutsen. Op het moment van de overval was er behalve de zes personeels- - leden, maar één klant in de bank aanwezig. Eén overval- P Ier bleef bij de deur staan, v één stelde zich strategisch g midden in het filiaal op en één liep onmiddellijk naar de J loketten. Een personeelslid De politie onderzoekt de vluchtauto die door overvallers werd gebruikt en op de Het RABO-filiaal aan de Stationsweg, Oude Singel werd teruggevonden. de bank werd onder be dreiging van een pistool ge dwongen een deur te openen, waardoor de overvaller toe gang kreeg tot de kas. De man deed een greep in de kas en stopte het geld in een grote zwarte plastic zak. De drie mannen renden het fili aal vervolgens via de achter deur weer uit. Op het Schut tersveld sprongen ze in een auto en gingen er met hoge snelheid vandoor. De politie heeft geen idee of in de auto een chauffeur zat te wachten of niet. Het personeel van de bank had inmiddels alarm gesla gen en de politie ging onmid dellijk op zoek naar de auto die door de drie overvallers werd gebruikt. De auto werd even later op de Oude Singel bij het Museum de Lakenhal teruggevonden. Volgens de politie is de auto via Molen de Valk, de Lange Schei straat of de Nieuwe Mare naar de Oude Singel gere den. De auto bleek op 22 juli in Rotterdam gestolen. Het gaat om een camelkleurige Ford met kenteken 61-UD- 21. Het is de politie niet duide lijk of de overvallers op de Oude Singel in een andere auto zijn overgestapt of bij voorbeeld met motoren er vandoor zijn gegaan, dan wel lopend zijn verdwenen. Een buurtonderzoek leverde niets op. Bij de gebruikelijke zoek actie die door de politie na een dergelijke overval in Leiden en in de wijde omge ving van Leiden wordt geor ganiseerd, werd dit keer ook een vliegtuig van de rijkspo litie ingezet. Het vliegtuig was op dat moment toevallig in de lucht. De politie verzoekt een ieder die inlichtingen over de overval kan verstrekken contact op te nemen via tele- foonummer 149961. A utoma tisering De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen start binnenkort met verschillende cursussen over au tomatisering. De cursussen worden gehouden in het ge bouw van de Rembrandtscholengemeenschap aan de Noachstraat 2 in Leiden Zuid-West. Nadere inlichtin gen over de cursussen zijn verkrijgbaar bij de stich ting, Winston Churchilllaan 2, Voorschoten, telefoon nummer 01717-2010. L'argent Het Filmhuis LVC draait morgen de film „L'argent" van Robert Bresson. De film beschrijft een jonge vrachtrijder die toevallig in het bezit komt van een vals bankbiljet, in de gevangenis belandt en dan verandert van een rustige huisvader in een potentiële killer. De film wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Een dag later wordt de film maar een keer gedraaid: alleen vanaf kwart over tien. .Caribische ontmoeting Surinamers en Antillianen uit heel Nederland komen zondag in Leiden bij elkaar voor een grote Caraibische ontmoeting, georganiseerd door de Stichting K.O.P. uit Rotterdam. Eerst wordt er tussen tien en vier uur een voetbaltoernooi afgewerkt op het Samsonveld aan de Hoogmadeseweg 18 in Leiderdorp. Aan dit toernooi doen elftallen uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Zoetermeer en Leiden mee. Vervolgens barst het feest los in de Pieterskerk in Leiden. De beste Kasekogroep, de Funmasters, komt uit Amsterdam en verder is er ook salsa-muziek door de Exmostars. Het feest duurt tot elf uur. Niet alleen Caribische mensen zijn wel kom, ook Nederlanders kunnen sfeer en tropische hap jes en drankjes zoals roti, rijst met kouseband, ge mberbier en orgeade komen proeven. Er moet wel en tree worden betaald, zo'n vijftien gulden per persoon. Informatie is verkrijgbaar op 070-976053. Film in Volkenkunde „Naïm en Jabar" is de film die zondagmiddag in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vertoond. Naïm en Jabar zijn twee Afghaanse vriendjes van 14 en 15 jaar oud. De film laat zien hoe het tweetal de zomervakantie doorbrengt. Drs. Roelof Munneke, conser vator van het Islamitisch cultuurgebied, verzorgt een korte inleiding. De voorstelling begint om drie uur. Motorfiets gestolen NOORDWIJKERHOUT Uit vakantiebungalowpark Sollasi in Noordwijkerhout is een motorfiets gestolen die eigendom was van een Duitse vakantieganger. De motor is 7500 gulden waard. De politie vermoedt dat de motor in de nacht van maandag op dinsdag in een vrachtwagen is geladen. De geschiedenis van de St. Jansbrug tussen de Hoogstraat en de Donker- steeg lijkt erg veel op die van de Visbrug tussen de Hoogstraat en de Vis markt. Dat is niet erg verwonderlijk, want zon der de St. Jansbrug had de Visbrug niet erg veel zin en omgekeerd evenzo. Het is niet bekend wan neer de eerste brug op deze plek over de Oude Rijn is gelegd. Het belang ervan was, zeker in ver band met de Burcht, zó groot dat de weinige hui zen die stonden aan wat later de Breestraat zou worden, op gebied van Zoeterwoude, de kosten daarvan niet konden en hoefden dragen. De burg graaf heeft er wellicht voor gezorgd dat 24 am bachten (gemeenten) in' het zuidelijk deel van Rijnland verantwoorde lijk werden gesteld voor de instandhouding van beide bruggen. Deze ambachten konden in ieder geval in 1204 diep in de geldbuidel tasten toen de St. Jansbrug tijdens de vlucht van hollende soldaten be zweek. De brug was blijkbaar van hout, hetgeen ook kon worden verwacht. De oudste brug in steen in Leiden was de Visbrug; wanneer de St. Jansbrug in steen is her bouwd, verliest zich in de tijd. Mogelijk is die bouw in steen nog bekostigd door de 24 am bachten, maar later hebben die zich niets meer aan de brug gelegen laten liggen. Beeld Over de jaren tot 1592 weten we maar heel weinig over de brug. Wanneer hij zijn naam heeft gekregen, is evenmin duidelijk. Deze is ontleend aan het huis op de hoek van de Oude Rijn en Hoogstraat, waar op enige hoogte boven de straat een beeld van St. Jan in de gevel stond. De Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek (waarvan de herdruk momenteel te koop is) al gedeel telijk 'verstoord'. Het Gemeente archief aan de Boisotkade hoopt dit jaar de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het drieënveertigste artiklel in deze serie. een eensteens muurtje en dit te pleisteren. Ook de kelder, vanouds genaamd scheer- huysken, werd ingeslagen en dichtgegooid. Omdat de wal- muur tegen de Oude Rijn aan zwaar beschadigd was, werd deze tot op het water afgebro ken en weer geheel nieuw op gemetseld. Mevrouw Van der Goes zou eenmalig 400 stor ten, maar dan ook - van alle verdere zorgen af zijn. De stad was dat niet, want bij na honderd jaar later moesten de stenen vleugels aan de noord-oostkant (over een lengte van 11.30 meter, bij een hoogte van ruim één meter) en de zuid-oostkant (lang 13.82 meter, hoog 94 centime ter) volledig vervangen wor den. Op 23 juli 1793 nam Ger- rit Plomp het maken van de bouwputten voor 175 aan en Hendrik Wijnen het metselen voor 775. Gerrit Plomp ver nieuwde in 1802 bijna al het houtwerk en op 4 mei 1835 nam Carel Blansjaar, een koopman op de Langegracht, maar ook actief als huisjes melker, aannemer en sloper, voor ƒ1180 aan vóór 30 sep tember nieuwe poorten en ba lansen te leveren. De techniek van de bruggen bouw stond in die tijd niet stil en toen in 1864 vernieuwing nodig was, werden plannen ontwikkeld om er een bascu- lebrug van te maken. Die heeft geen ophaalconstructie, maar aan weerszijden kelders waarin de contra-gewichten van de kleppen kunnen be wegen. De gemeenteraad stemde op 12 januari 1865 met de ontwerpen in en op 6 fe bruari volgde de aanbesteding in drie percelen. De onder bouw werd voor 1463 aan J. van der Heyden gegund, de ij zeren brugconstructie voor ƒ2785 aan H. Figee te Haar lem en het vernieuwen van enige gedeelten walmuur voor ƒ2083 aan eveneens Van der Heyden. De brug moest geheel opgeleverd worden op 10 juni op een extra hoge boe te van 25 per dag overschrij ding. Die dag was gekozen, omdat op 13 juni „den gecos- tumeerden. optogt der acade mische jongelingschap" de brug moest passeren. De lustrumcommissie van het Corps besloot echter onver wachts om de optocht te ver vroegen naar 6 juni. De ge meenteraad besprak de gevol gen hiervan op 22 mei. Door B en W waren de aannemers al premies beloofd als ze toch maar voordien klaar zouden zijn en iedereen werkte zich halfdood. Maar wat gebeurde er: twee ijzeren buiten-leg gers, die niet door de aanne mer gegoten werden maar te 'Zwolle, waren zó krom uitge vallen dat ze beslist niet geac cepteerd konden worden. De aannemer was bereid alles te doen om een andere gieterij nieuwe te laten gieten, mits hij daarvoor 400extra zou krijgen. Zon.der veel commen taar ging de raad hiermee ak koord; het is te hopen dat de Heeren Studenten niet aan de nog natte verf zijn blijven plakken. Smal Deze brug bleef functioneren Jti tot 1914. Toen vestigde de Al gemene Markt- en Haven meester, die verantwoordelijk was voor de (hoogst zeldzame) opening van de brug voor de scheepvaart, de aandacht op het ongerief dat de brug voor het verkeer opleverde. Niet alleen was hij te smal, maar ook te steil, waardoor veel vuldig paarden uitgleden en vielen. Daarbij kwam dat het openen van de brug „wegens de uiterst primitieve inrich ting van'het beweegwerktuig" zeer langzaam ging. B W adviseerden een vaste brug te leggen en dienden daartoe twee plannen in. Plan A kost te ƒ5000,-, terwijl plan B op ƒ8000,- werd geraamd. Dit verschil vonden B W wel erg veel en zij adviseerden plan A te accepteren. De Gemeenteraad vond dit plan op 30 april 1914 in over grote meerderheid niet vol doende en voelde veel meer voor de bredere brug. Toen B W wel zeer snel omgin gen, leidde dat weer tot de kritiek dat zij wel erg snel over hun bezwaar van de ex tra ƒ3000,- heenstapten. Bur gemeester De Gijselaar meen de dat „wanneer nu door die ƒ3000,- geheel Leiden op de flesch zou gaan, dan zouden B W er zich natuurlijk krachtig tegen verzetten, maar dat is gelukkig nog niet het geval". En daarom werd de royale brug op 29 juli voor ƒ6978,- aan J Dietz te Leiden aanbesteed. Als de raadsleden echter geweten hadden dat enige maanden later de eerste wereldoorlog zou uitbreken, hadden ze wellicht voor de smalle brug gekozen! De St. Jansbrug als houten ophaalbrug; tekening door J.E. Kikkert, vóór 1865. naam van het pand is zeer lang gehandhaafd gebleven, waartegen streng katholieke eigenaars wel geen bezwaar zullen hebben gehad. Zo was goudsmid Jan van Grieken eigenaar rond het midden van de zeventiende eeuw en na hem zijn kleinzoon Gomarus van Crayenbosch, de stichter van het St. Jacobshofje aan de Doezastraat; beiden onver dachte katholieken. Tegen 1700 woonde er de advocaat Nicolaes Tjarck, gehuwd met Petronella van der Goes, bei den beschermers van de pa ters Jesuïten. Maar zoals de meeste namen van Kuizen verdween ook deze naam in de loop van de achttiende In 1592 werd de Oude Rijn in gericht als een doorgaande scheepvaartroute. Niét alleen werd hij overal van stenen walmuren voorzien, maar alle bruggen erover werden be weegbaar gemaakt. Ook het gewelf van de St. Jansbrug moest eraan geloven en werd vervangen door een ophaal brug. De situatie ter plaatse werd er niet eenvoudig door, want overal rond de brug wa ren gewelven en zelfs een huisje op de afrit. Dit huisje, vanouds het scheerhuysken genaamd, werd in 1620 door de eigenaar van het huis „daar St. Jan uithangt" ver kocht aan een schipper, die het liet slopen en het wat ho ger wilde laten opbouwen. Dit werd hem echter door de bur gemeesters verboden en op 30 december 1621 kreeg hij toe stemming tot herbouw in de jaarlijks zes stuivers als er kentenis zouden worden be taald. In 1637 vond de verbreding van de Hoogstraat plaats. Dit had uiteraard gevolgen voor speciaal het scheerhuysken. Het werd voor 2000 aange kocht en binnen veertien da gen gesloopt; op de plaats er van kwam een kelder, die voor ƒ600 verkocht werd aan de eigenaar van het huis St. Jan. Hiermee kreeg de zuid kant van de brug het huidige aanzien. Volgens besluit van 23 augustus 1650 werd de noordvleugel vernieuwd en het stenen gewelf verlaagd in verband met meer gemak voor passerende luyden, zulks op aanwijzing van de stadsar chitect. Zijn opvolger was op 11 augustus 1662 aanwezig toen het stadsbestuur het pot huis aan de St. Jansbrug in specteerde en besloot dit af te breken en de brug te verbre den met een schuin gewelf zo als aan de andere kant ge- Op 22 augustus 1665 maakte De St. Jansbrug als ijzeren basculebrug, gefotografeerd door J. Goedeljee rond de eeuwwisseling. architect Willem van der Helm een ontwerp voor een nieuw huisje voor de brug wachter onder de oprit van de Oude Rijn naar de Hoogstraat, breed 4.03 meter en diep 2.34 meter, toegankelijk via een wenteltrapje van negen tre den. Vermoedelijk viel dit ontwerp niet in goede aarde, want op 6 september 1665 werd besloten het pothuis te laten staan, mits het wat sier lijker gemaakt zou worden. Toch was men blijkbaar niet zo tevreden over de situatie en op 14 maart 1669 werd be sloten de brug aan de kant van de Hoogstraat zoveel te verbreden dat er gemakkelijk met paard en wagen aan die kant vanaf gereden zou kun nen worden. Kelders Op 19 maart 1670 volgde de aanbesteding van zowel het afdammings- en graafwerk als van het metselwerk. Het eerste werd voor ƒ300 aange nomen door Huych Leen- dertsz. van Leeuwerickenvelt, terwijl Gerrit van Aerden- stoff voor 223 aannam zijn metselwerk half mei gereed te hebben. Daarmee was de nieuwe zuidelijke pijler ont staan, maar toch bleef men er nog rommelen. Op 22 februari 1699 sloot de stad met Petro nella van der Goes, de eigena res van St. Jan, een overeen komst om op kosten van de stad de vervallen kelders voor dit huis in te slaan en met zand te vullen, alsmede de doorgang van de kelders naar het huis dicht te metselen met

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3