pedro van Raamsdonk kan niet overtuigen Fieke Boekhorst rekent op goud SCOORT TE WEINIG OLYMPISCHE SPELEN '84 Zwemster Geertje Wielema: „Bi ga er nog steeds van uit dat ik goud heb gewonnen Amerikaanse zwemmers gladgeschoren jongens Emigranten collecteren voor Amsterdam 'AGa Tmdta Commit hjeer Canadese c wichtheffer Sgjar huis schil ANGELES De Canadese afvaardiging bij tenflymP'sc^e Spelen is opnieuw een gewichthef- airieikwijt geraakt. Nadat eerder al twee atleten landsl dezelfde ploeg naar huis werden gestuurd uks pt ze bij de dopingtest positief hadden gerea- eed #1. is gisteren ook de 20-jarige Mario Parente 'illen! Montreal teruggezonden. De medisch bege er Bill Stanish benadrukte, dat Parente kampt een te hoge bloeddruk en een te snelle pols- r vanV - illes Het probleem kan niet in verband worden icht met het gebruik van spierversterkende Jelen. Terry Ludlow en Luc Chagnon werden Ifjde Canadese deelnemerslijst geschrapt, toen n laatste test hun urinestalen sporen bleken 'atten van anabole sterolden. LOS ANGELES Gladde jon gens, die Amerikaanse zwem mers. Maar ze doen er dan ook alle moeite voor. Scheren is het ritueel waarmee de Amerikanen de laatste voorbereidingen op hun wedstrijden beginnen. Met scheermes en zeep gaan ze de avond voor ze op de startblok ken moeten hun lichamen te lijf en ze gaan daarbij niet zachtzin nig te werk. Kleine littekens op de lichamen tonen de plaatsen aan waar de scheermessen zijn uitgeschoten. „We kijken niet op een beetje bloed", zegt bijvoorbeeld Rowdy Gaines. „Als je ons met de mes sen tekeer ziet gaan, hou je soms je hart vast. Tegenwoordig doen we dat in groepsverband, want het is natuurlijk erg lastig je ei gen rug te scheren, vandaar". In 1956 zijn de zwemmers be gonnen met hun scheerpraktij- ken. De Australiërs gaven er toen de aanzet toe en vier jaar later tijdens de Spelen in Rome was het al gemeengoed gewor den. Dave Gam brill, al jaren één van de toonaangevende zwem- coaches in Amerika, daarover: „In de zestiger jaren dachten de jongens dat het scheren van de benen alleen iets was voor meis jes, maar ondertussen is het een algemeen gebruik. In feite pas sen de jongens het nu veelvuldi ge r toe dan meisjes". Of het allemaal echt helpt, is na tuurlijk de vraag. Maar Gambrill heeft in het verleden proeven uitgevoerd die aantoonden dat „geschorenzwemmers veel sneller waren. Gambrill: „Ik ben begonnen met tien zwemmers die ongeschoren vijf dagen ach ter elkaar zwommen. Daarna schoren ze hun lichamen en ble ken ze ineens veel sneller te zijn. Op de laatste dag hadden enke len zelfs hun hoofd geschoren en dat leverde nog eens snellere tij den op. Je moet dus concluderen dat het inderdaad helpt". Het grote voordeel is dat de weerstand van de zwemmers minder wordt naarmate ze beter Beschoren zijn. Luchtbelletjes, die zich afzetten bij de haartjes, krijgen geen kans meer. „Maar het is vooral psychisch", geeft Rowdy Gaines toe. „Je hebt een veel beter contact met het water, je krijgt het gevoel of je gemak kelijker glijdt. Of het inderdaad zo is, wetenschappelijk bewezen, weet ik niet. Zelf heb ik er ech ter veel voordeel van". Dave Gambrill verheelt echter niet dat de snellere tijden die de zwemmers makem, vooral zijn terug te voeren op de voort schrijdende wetenschap. Gam brill: „Met name het veranderen van de trainingsopzet heeft daarbij een grote rol gespeeld. Vroeger was iedereen er van overtuigd dat je tot kort voor de wedstrijden keihard moest trai nen om snel te kunnen zijn. On dertussen is echter gebleken dat het veel beter is een paar dagen voor de wedstrijden een rustpe riode in te lassen. De zwemmers zijn dan veel beter uitgerust en hun wedstrijdhonger is in die tijd alsmaar groter geworden. Bovendien is er een nauwere sa menwerking gekomen met de medische wetenschap, waardoor je voor ieder individu apart aan gepaste trainingsschema's kunt maken. Daar ligt de ware reden van de vooruitgang in de zwem- sport". DINSDAG 31 JULI 1984 PAGINA 11 Oud-topzwemmer John Naber geeft toe: „Ik denk dat twinüg procent werkelijkheid is. maar tachtig procent is psychisch. Je hebt beter contact met het wa ter. Je meent gewoon datje snel ler door het water glijdt en dat zal dus ook wel helpen. Het is een fantastisch gevoel als je voor het eerst geheel geschoren het water induikt en alleen al daar door heeft iedereen het idee dat hij veel sneller geworden is. Maar wat maakt het verder uit, als je er in gelooft, moet je dat gewoon doen. De Amerikanen gebruiken deze methode overi gens alleen bij echte grote wed strijden, ze doen het echt niet ie dere dag. Dan zou je er aan ge wend raken en gaat het effect verloren". GIEL HENDRIX El gi n veel langere reach uit. in de uitslag in de Memori- har?Ports arena bekend werd nu \4aakt klonk, niet geheel ten échte, een schril gefluit S ANGELES Pedro rechtsvoorstaan van de zeker graml Raamsdonk is van- anderhalve kop kleinere Afri- maal,tend de tweede ronde J"an„ de ^?ls,tfrdaSlmer/arJ f hnrv l a. ï- i ten gespeeld. Van Raamsdonk schil bokstoemooi in- ^on ze]cjen je juiste afstand vesn P^' Overtuigend was vinden en zijn anders zo ge- enj echter geenszins wat vaarlijke rechtse kwam er 5 hei Amsterdamse midden- slecht af en toe goed uit. In de kuiiricht tegen de Keniaan meest* gevallen flitste die n over het hoofd van de kleine, DU Zien. invechtende Keniaan heen! ilitei* Raamsdonk miste timing Bovendien bleek Oga, die vier mdiriijn stoten en buitte zelden jaar geleden bij de Spelen in u Moskou ook in'de eerste ronde werd uitgeschakeld maar in oktober 1982 bij de kampioen schappen van het Britse Ge menebest een bronzen medail- het onpartijdige publiek le veroverde, over een stevige' de tribunes. „Ik ben liever stoot te beschikken, aar bij de juryleden dan Vijf seconden voor afloop van idigljiet publiek," was het nuch- de eerste ronde maakte Van alcui commentaar van de 1,93 Raamsdonk daarmee kennis, corder lange Amsterdammer. De Nederlander wankelde r. da heb geen moment getwij- achteruit en kwam te vallen. „Wel, dat ik winnaar was. Ik Scheidsrechter Cordero Rami- 595". de meeste treffers ge- rez uit de Domicaanse Repu- deitst en die tellen tenslotte", bliek telde echter niet. „Ik Willy van de vijf juryleden, de slipte", verklaarde Van ■gelijanner Ishimaru, had Oga Raamsdonk na afloop, maar pelen 60-58 als winnaar op zijn hij voegde er onmiddellijk aan endeitenbriefje. De andere vier toe: „hij stootte wel hard. Ik irnié/leden: Holaus (VSt,60-57), had op een gegeven moment i (India, 59-58), Rodriguez echter wel door dat hij alleen lezuela, 59-58) en Lopez op een eindstoot uit was", lumbia, 59-57) hadden Van De keiharde rechtse van Oga onk als winnaar. De trof Van Raamsdonk in het terdammer voerde onmid- begin van de derde ronde ijk excuses aan voor zijn weer een keer vol. De Amster- lald niet overtuigende op- dammer moest zijn toevlucht n. „Ik heb vier maanden nemen tot vasthouden om de geen partij gebokst. Dan felle aanvallen van Oga te je wel keihard trainen neutraliseren. In de Neder- ir het is toch wat anders landse hoek, waar coach Ruud echt in de ring staan". van der Linden gesecondeerd de bokser, die jaarlijks gerui me tijd bij hem traint. „Pedro was nerveus. Dat heb je altijd aan het begin van een groot toernooi. Bovendien was hij geschrokken, toen hij bij de warming up zag, dat het een rechtsvoorstaande bokser was, die bovendien nog over een grote snelheid beschikte. Hij is nu door de eerste ronde heen en het zal ongetwijfeld veel beter gaan. Van Raamsdonk kan het hier ver brengen". Met ver bedoelde Davies dui delijk een medaille. Voor het echter zo ver is, moet de Am sterdammer eerst vrijdaga vond nog uitkomen tegen de Italiaan Noe Cruciani en ver volgens tegen een nog niet be kende tegenstander, voordat hij de halve finales instapt. Cruciani zegevierde unaniem op punten over Paul Kamela uit Kameroen. De Italiaan is geen onbekende voor Van Raamsdonk. De Amsterdam mer versloeg Cruciani in het Acropolistoernooi van 1983 in Athene, door opgeven in de tweede ronde. „Voor Cruciani ben ik niet bang. Die kan ik ook hebben". ry Davies (in wiens boksschool ^an Raamsdonk bleek geen Van Raamsdonk de afgelopen voorstander te zijn van het vier weken heeft getraind), verplicht dragen van de boks- Pedro van Raamsdonk: „Ik heb geen moment getwijfeld, dat ik winnaar was". werd Van Raamsdonk voort dat in het Olympisch durend aangespoord tot meer bokstoemooi^ zijn primeur be- actie. Dat ging zo hard, dat Davies van de ring werd weg gestuurd. Nerveus leeft. „Ik heb last van dat ding. Ik heb zelden last van blessures. Dat is veel meer een handicap van kleinere bok- sers. Je moet die kap echter Davies had wel een verklaring dragen. En daar zullen wij ook voor het zwakke optreden van W^1 mee leren leven." Fieke Boekhorst en damescoach Gijs van Heumen ontspannen zich op het gras. LOS ANGELES Haar Boekhorst en Paul Litjens superzware sticks worden werden ingeslagen. Lit- voor haar in Karachi op jens won het ongelijke maat gemaakt en ooit ver- duel, maar de marge was baasde zij Paul Litjens, de beste strafcornerspecialist die Nederland ooit heeft gekend, door de kracht die zij in haar slagen legt. De samenstellers van een hockeyboek wilden regis treren hoe groot het ver schil was in de snelheid van de bal tussen de straf- corners die door Fieke uiterst miniem. Het mag niet verwonderlijk heten dat deze Fieke Boek horst een van de steunpilaren is in het succesvolle team van bondscoach Gijs van Heumen. Honderdtien doelpunten in 96 interlands geven dat overdui delijk aan. Zelfverzekerd is de Helmondse gymnastieklerares eveneens. Zij gaat er namelijk vanuit dat de Oranje en geen enkele andere ploeg aan het •S ANGELES De is er af voor de Ne- landse hockeyploeg, ir erg overtuigend ge- rde dat niet. Welis- werd Canada met verslagen, maar die Iers hadden veel hoger •eten uitvallen. De Ca- ezen zijn immers sa- tn met Kenia veruit de kste broeders in de le B. Tegen Canada rde Oranje echter te nig. De kansen waren wel, maar aan de af- king ervan schortte "eel bij de mannen van ich Wim van Heumen. Tekenend daarvoor was, dat drie van de vier tref fers op naam kwamen van niet-aanvallers. Peter van Asbeck, Cees-Jan Diepen veen en Ties Kruize (uit een strafbal) namen die doelpunten voor hun re kening, terwijl Maarten van Grimbergen de eer van de „voorste lijn" hoog hield. Nederland startte uiterst om zichtig in het Weingart- sta dion. Begrijpelijk, want bij een duurt nog lang. Met verre sla gen vanuit de defensie om het krachten vretende loopwerk zo minimaal mogelijk te hou den, werd de bal naar het Ca nadese doel gespeeld. In die kooi bevond zich ene Ken Goodwin, een doelman die het onstuimige uitloopwerk niet schuwde. Na een half uur werd Roderik Bouwman het slachtoffer van die Canadese dadendrang. Goodwin kwam weer eens op ruwe wijze uit en knalde zijn stick bovenop de hand van de Nederlandse centrumspits. Bouwman kon onmiddellijk temperatuur ruim boven de het veld ruimen doordat bij dertig graden wordt een fikse deze klap een van zijn nagels aanslag op de fysieke vermo- compleet werd afgerukt. Zijn gens gepleegd. En het toernooi plaats werd ingenomen door de derde Kruize, Hidde. Nederland leidde op dat mo ment met 1-0 dank zij een treffer uit het boekje van de opgerukte verdediger Peter van Asbeck. De gebeurtenis sen rond Bouwman bleken op de Nederlandse verdedigers toch enige indruk gemaakt te hebben, want door een grandi oze blunder kon Woodledge kort na Hidde Kruize's entree gelijk maken. Toch ging Oran je met een voorsprong de rust in. Maarten van Grimbergen zorgde voor de verlossende klap. In de tweede helft leek het er op, dat Nederland naar een hoge score zou uitlopen. Tref fers van Diepenveen en Ties Kruize brachten een flinke deuk in het Canadese moreel. Sardar. De kleine, kwikzilver- Met name conditioneel zakten achterige Daji scoorde toen de Canadezen terug. Het bleef echter nog twee keer, de laat- echter stroef lopen in de Ne- ste maal met nog slechts 22 se- derlandse voorhoede. De wis sel Van Grimbergen-Doyer kon daarin geen verandering conden te spelen. Daarmee verzorgde ook Daji de totale productie van Nieuw-Zeeland brengen. Nederland nam met Teleurgesteld smeten de Pa- de zege van 4-1 overigens wel de leiding in groep B. Ook Groot-Brittannië kwam tot zijn eerste zege, al kostte dat tegen het wilskrachtige Kenia aanzienlijk meer moeite (2-1). Wereldkampioen Pakistan moest een punt afstaan aan oud-Olympisch kampioen Nieuw-Zeeland. De Pakistani leken recht op de overwinning af te stevenen. Twee minuten voor tijd leidden zij met 3-1 door drie treffers van Hasan kistani bij het laatste fluitsig naal de sticks op het kunst gras. Nederland—Canada 4-1 (2-1): 22. P. van Asbeck 1-0, 32. Rutledge 1-1, 33. Van Grimbergen 2-1, 40. Diepeveen 3-1, 45. Ties Kruize (strafbal) 4-1. Scheidsrechters: Meredith (Aus) en Gillet (Fra). Toeschouwers: 2500. Opstelling Nederland: Hermans: Hans Kruize; Peter van Asbeck, Ewout van Asbeck (58. Den Hartog), Pierik. Steens, Ties Kruize, Diepe veen; Van Grimbergen (60. Doyer), Bouwman (24. Hidde Kruize), Van 't Hek. eind van de rit met de gouden medaille gaat strijken. „Het mag misschien gek klin ken", licht ze haar lichtelijk arrogant lijkende mening toe, „maar de matige gang van za ken tijdens het Europees kam pioenschap in Lille en de twee nederlagen in de oefenduels tegen West-Duitsland hebben in ons voordeel gewerkt. Vooral het verlies tegen de Westduitsers is bij ons hard aangekomen. De herinnering aan de verloren WK-finale in Buenos Aires in 1981 kwam toch weer bovendrijven. Dat verlies heeft bij ons een diep litteken achtgelaten. We mo gen ons nu wel wereldkam pioen noemen, maar daarna stonden we toch weer met bei de beentjes op de grond. Bo vendien realiseerden we ons dat ons dit tijdens dit Olym pisch toernooi tegen welke te genstander dan ook kan over komen. Het zijn tenslotte de zes sterkste landen van de we reld die hier aantreden". Hoewel de ontwikkeling bij het dameshockey nog niet zo spectaculair is als bij de heren, verwacht Fieke Boekhorst dat Los Angeles als het toernooi van de strafcorners de geschie denis zal ingaan. „Zowel in de fensief als in offensief opzicht. Door die uitlopende keepsters zul je als aanvalster nieuwe taktieken moeten zien te be denken. Van de Westduitse keepster weet ik zeker dat ze uitloopt en ik verwacht dat ook de keepsters van Australië en Canada dat zullen doen". Topsport Overigens heeft Fieke Boek horst het wel moeilijk met die uitlopende keepsters. „Natuur lijk vind ik het niet leuk om een hockeybal keihard tegen iemand aan te schieten die op de grond ligt. Maar wanneer ik de strafcorner moet nemen zet ik die gedachte van me af. Tenslotte ben ik met topsport bezig en ze vragen zelf om problemen door in de baan van het schot te duiken. Maar het zijn niet alleen de keep sters die gevaar lopen. Wat denk je van de aanvalsters wanneer die in botsing komen met een keepster die zich als een ijshockeyer heeft inge pakt. Je kunt je bijvoorbeeld lelijk bezeren wanneer je met zo'n keiharde helm in aanra king komt". De meeste van de aanwezige dameshockeyploegen hadden er nogal moeite mee dat de da mes - in vergelijking met de heren - veel minder van het hoofdveld op het Monterey- park gebruik mochten maken voor de training. Zo niet Fieke Boekhorst: „Wij kennen de omstandigheden al doordat we hier in april een week zijn ge weest. Ik denk dat die trip zijn nut zal bewijzen. Bovendien hoeven wij niet zo hard meer te trainen. Als ik bekijk hoe fit we zijn. hoe wilskrachtig er tijdens de oefenpartijtjes hier in het dorp wordt gespeeld, dan heb ik het idee dat we er vandaag tegen Nieuw-Zeeland zullen staan". HARRY VERMEULEN HILVERSUM In 1952 won Geertje Wielema in Hel sinki zilver op de 100 meter vrije slag. De thans bij de AVRO werkzame zwemster t weet het nog als de dag van gisteren„Ik ga er nog steeds, misschien als enige, van uit dat ik toen goud heb gewon nen, maar zilver heb gekre gen. De tweede plaats was t toen dan ook een grote te- iQetherstelling voor mij. Achter af doet het me niet zoveel meer. Het is allemaal zo be trekkelijk in een mensenle ven", aldus Geertje Wielema. Iers r!nv Soud op dat, traditioneel meest aansprekende, onder deel mocht de Zuidafrikaan- se Joan Harrison in vangst nemen. „Joan Harri son zwom twee banen links "Hl'Van md- Toen ik aantikte, zag ik dat zij dat nog moest doen. Maar een goede tijd waarneming was er toen nog niet en men moest afgaan op de klokken van de juryleden. Harrison kreeg een tijd van 1.14,3 en ik van 1.14,5. Lang duurde het voordat de uitslag bekend was. Maar om die tij den achter onze namen moet ik nog steeds lachen. Geluk kig voor de zwemsters en zwemmers van nu komen deze dingen op de Olympi sche Spelen niet meer voor". Op de Europese kampioen schappen in 1954 behaalde Geertje Wielema goud. Maar liefst negen jaar deed ze mee aan de wereldtop. Haar loop baan duurde van 1947 tot en met 1956. In dat laatste jaar zou Geertje Wielema nog uit komen op de Olympische Spelen van Melbourne. Ne derland ging daar, uit protest tegen de Russische inval in Hongarije, niet heen. Geertje Wielema: „Ik was toch al van plan om te stop pen. Eerlijk, ik had er genoeg van. Als zwemster werd ik al vele jaren geleefd. Daar had ik genoeg van. Er werd voor je uitgemaakt waar je moest zwemmen. Dat was soms wel eens te veel van ket goede. Soms kon ik geen zwembad meer zien „Ik volg op het ogenblik het zwemmen nog steeds. Toen ik tijdens een bijeenkomst eens een gesprek had met en kele hedendaagse topzwem- sters, vertelde ik over de training van vroeger. Ze be gonnen te lachen. Mijn trai ning was voor hun een soort inzwemmen. In de loop van de tijd is er natuurlijk ook heel wat veranderd. In mijn topjaren kon ik het wed- strijdzwemmen ook gewoon combineren met waterpolo. Die sport deed ik nu eenmaal graag. Ik speelde jarenlang in het eerste team van HZC De Robben. Op het ogenblik speel ik nog steeds waterpolo en nog steeds bij HZC De Robben. Bovendien ben ik ook nog jurylid tijdens zwemwedstrijden. Op deze manier ben ik nog steeds fijn bij de sport betrokken ARTHUR VAN RIJSWIJK Geertje Wielema: „Als zwemster werd ik vele jaren geleefd". LOS ANGELES Een groep van twintig in Cali fornië wonende Nederlandse emigranten is begon nen met een uitgebreide donateursactie voor de or ganisatie, die de Zomerspelen van 1992 naar Am sterdam wil halen. bouwwereld, wil bij alle Nederlandse emigranten over de gehele wereld aankloppen voor financiële steun voor het project „Amsterdam 1992". Lodder, afkomstig uit Voorscho ten en negentien jaar geleden naar Mission Viejo verhuisd, heeft over dat donatieplan gesproken met verschillende ver tegenwoordigers van de Nederlandse delegatie in Los Ange les. Lodder kreeg enthousiaste reacties van staatssecretaris Van der Reijden en politicus Van den Berg. Lodder:,,Wij werken momenteel de plannen uit voor de actie. Wij zijn er van overtuigd, dat elke ex-Nederlander in den vreemde iets over heeft voor het houden van de Olympische Spelen in de hoofdstad van hun vroegere land. Van de negentigduizend Nederlandse emigranten in Californië kunnen we zeker steun verwachten". Lodder zoekt bij de collecte, die vooral op Amerika, Canada en Australië gericht zal zijn, niet naar grote financiers. „Rock Schnabel heeft zich vorige week garant verklaard voor een steunbedrag voor Amsterdam van 2,5 miljoen. Dat haalt hij bij de zakenmensen in Californië weg. Wij gaan naar de gewone man. Tien dollar is net zo welkom als tien duizend", is de filosofie van Lodder. Volgens de geslaagde zakenman is de Nederlandse kolonie in Los Angeles en om geving zeer tevreden over het voorbereidende werk van de Amsterdamse delegatie in de olympische stad. „Van Thijn, Van der Reijden. Geesink, Fanny Blankers-Koen, noem maar op, ze hebben geweldig werk verricht".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11