Jelle Nijdam in schaduw toppers Ducrot voorlaatste klus als amateur ■?i SPELEN '84 OLYMPISCHE Nadia Comaneci laat zich misbruiker Jack Achilles schiet doel voorbr EeicbcSowumt Schutters verhuizen GOUDKOORTS BIJ MILITARY Roeidames verwezen naar herkansingen DINSDAG 31 JULI 1984 PAGl^ wim LOS ANGELES Jelle Nijdam kan de kwart-fi nales bereiken van het achtervolgingskampioen schap. Meer mag de Ne derlandse kampioen niet verwachten na de kwalifi- catieritten van gisteren in de hete voormiddag. De tiende tijd van Nijdam (4.51,77) plaatst hem in de tweede ronde van heden tegen Roberto Calovi uit Italië (4.49,89). Het deel nemersveld is bovendien door de boycot niet van al te hoge kwaliteit, want de eerste vijf van het laatste wereldkampioenschap ontbreken in Los Angeles. Een opmerkelijke verrich ting was het dus aller minst van de 21-jarige Brabander. Zelf had Nijdam het gevoel slecht gereden te hebben. „Het liep niet. De warmte kreeg mij halverwege te pakken. De nieuwe fiets zat ook niet lek ker, die heb ik nog onvoldoen de ingereden. In de tweede ronde vertrek ik weer op mijn oude fiets". Nijdam en coach Peter Nieuwenhuis durfden het niet aan het „dichte" Mo- ser-achterwiel te monteren omdat er een hinderlijke wind stond. Met de nieuwe wielen ver trokken wel de allersnelsten van gisteren. Aanvoerder van het veld na de eerste confron tatie is de 20-jarige Amerikaan Steve Hegg, die uitkwam op de bijna onwerkelijke tijd van 4 minuten 35,57 seconden. Nooit eerder was op een bui tenbaan een snellere achter volging gereden, hij benaderde ook tot op 3,28 seconden het Olympische record van de Zwitser Robert Dill-Bundi, die in de halve finales van 1976 op de overdekte baan van Mon treal 4.32,29 reed. De Amerikaanse overheersing in dit wielertoernooi zonder Oosteuropeanen lijkt zich dus voort te zetten. „Wij", vertelde Steve Hegg, „zijn er vanuit ge gaan dat wij de Oosteuropea nen wilden verslaan. Als je de concurrentie uit de communis tische landen wilt voorkomen, moet je hun trainingsmetho den overnemen. Zij zijn name lijk de besten". De jonge Amerikaan heeft aangetoond waartoe een zeer gerichte training leidt. Hegg namelijk was tot anderhalf jaar geleden helemaal geen echte wielrenner. Hij maakte deel uit van de Amerikaanse ski-selectie en deed wielren nen erbij als belangrijk onder deel van zijn trainingspro gramma. Na de vorige winter, toen hem al duidelijk was ge worden dat hij op de wielen even snel vooruit kon als op de ski's en dat daarin de con currentie in eigen land kleiner was, besloot hij zich volledig op het wielrennen te concen treren. „Ik wilde eens kijken wat ik zou kunnen bereiken, wanneer ik mij echt op een sport zou werpen." Het ant woord heeft hij op de eerste dag van het achtervolgings- toernooi gekregen. EERSTE NEDERLAAG VAN AMERIKAANSE FIETSERS LOS ANGELES De West duitser Fredy Schmidtke is gisteren olympisch kampioen op de kilometer tijdrit gewor den. De Verenigde Staten leed gisteren de eerste neder laag bij het Olympische wiel rennen. Op de 1000 meter kwam de beste Amerikaan pas op de achtste plaats. Schmidtke haalde een tijd van 1.06.104. Hij veroverde drie jaar geleden de zilveren medaille op het wereldkam pioenschap. Twee jaar gele den in Goodwood maakte de forse Westduitser een einde aan de heerschappij van de Oostduitser Lothar Thoms, die vijf wereldtitels op rij be haalde. Het optreden van de Amerikaan Roby O'Reilly werd een flop. Hij bereed een futuristische fiets ter waarde 200.000 gulden, maar hij kon er niet mee overweg. iLOS ANGËLES Een deel van de Nederlandse schutters verlaat van daag het olympisch dorp van de UCLA-universi- teit in Los Angeles. Erik Swinkels en John Pierik, voor wie donderdag de skeet-wedstrijden begin nen en Herbert Meme link, die vrijdag op de luchtgeweer-wedstrijden uitkomt, trekken in bij een Nederlandse familie. Coach Willy Hillen heeft contact gelegd met de fa milie, die op een kwar tier rijden van het Prado Park woont. Chef d'équi- pe Nico Wolters: „Dit be tekent dat wij vier dagen lang niet een rit van vijf kwartier behoeven te maken in die weinig comfortabele schoolbus sen". Een ander voordeel is dat de schutters kun nen beschikken over een luxe kampeerwagen van de familie. De camper wordt geparkeerd op een speciaal terrein bij het Prado Park. De jongens kunnen dan tussendoor rusten. Anders moeten zij dat doen in de speciale tent, waar de tempera tuur de afgelopen dagen soms opliep tot 49 gra den. Bovendien behoe ven wij nu niet iedere wedstrijddag om vijf uur op te staan", aldus Wol ters. Opnieuw dubbel Chinees succes bij gewichtheffen LOS ANGELES Na de dubbele overwinning zondag in het vliegge- wicht, waren de Chinese gewichthef- fers gisteren in de klasse tot 56 kilo gram weer oppermachtig. De gouden medaille ging naar de 28-ja- nge oud-wereldrecordhouder Shude Wu. Pas in zijn laatste poging bij het stoten slaagde hij erin met 147.5 kilo gram zijn landgenoot Runming Lai van de eerste plaats te verdringen. Het brons ging ook onverwacht naar de Ja panner Masahiro Kotaka. Hij profiteer de goed van het falen van de Roemeen Georghe Maftei, die na het trekken op de derde plaats lag. Hij had bij het sto ten echter drie ongeldige pogingen. LOS ANGELES De Amerikaanse goudkoorts heeft ook al toegeslagen in de olympische military- ploeg. Na het eerste onderdeel, de dressuur, bezit ten de Amerikanen dank zij met name Bruce Da vidson en Karen Stives een flinke voorsprong op Europees kampioen Zweden, Frankrijk en wereld kampioen Groot-Brittannië. In het individuele klassement begint de Zwitser Hans-Uli Schmutz met de beste papieren aan de cross, welke uithou- dingsproef gewoonlijk van doorslaggevende bete kenis is in dit zware onderdeel van de paardesport. Schmutz verdrong met Oran op de tweede dag van de dressuur, die maandag een record-aantal van 15.000 toeschouwers trok, de Amerikaanse amazo ne Karen Stives van de eerste plaats. De Zwitser liep bijna tien strafpunten minder op. Stives werd ook nog voorbijgestreefd door haar landgenoot Bruce Davidson, de vroegere wereldkampioen. FIFA schorst vier spelers LOS ANGELES De internationale voet balbond (FIFA) heeft de drie spelers van Egypte en één Italiaan, die tijdens de eerste wedstrijd in het Olympische toernooi uit het veld werden gestuurd, geschorst. De strafcommissie gaf tevens een waarschu wing aan het complete Egyptische team wegens wangedrag tijdens dit duel, dat werd ontsierd door tal van ongeregeldhe den op het veld. De FIFA schorste de vech tersbazen Mohamed Yehia Sedki (Egy) en Sebastiano Nela (Ita) voor drie wedstrijden. De Egyptenaren Alaa el Din Nabil Moursi en Mustafa Ahmed Ismael blijven wegens grove overtredingen respectievelijk twee en één duel aan de kant. Jelle Nijdam: niet tevreden over zijn eigen prestatie. LOS ANGELES Maar ten Ducrot beleeft zijn laatste dagen als amateur wielrenner in de prettig ste omgeving, die de Utrechter zich kan den ken. Californië, de staat waar de Olympische Spe-, len worden gehouden, is voor Ducrot werkelijk de kom waar hij zich als aan staande goudvis thuis kan voelen. De 26-jarige tijdrijder, die in 1982 al met een gouden plak terugkwam van de wereldti telstrijd in Engeland, maakt in Los Angeles als meest er varen man deel uit van de Nederlandse ploeg voor de 100 kilometer ploegentijdrit, die zondag op het program ma prijkt. Dat onderdeel le verde voor Nederland al in 1964 en 1968 een gouden oogst bij de Olympische ge beurtenis. Een gouden plak, desnoods een plaats op het erepodium, zou Maarten Ducrot bijzon der welkom zijn. De student staat aan de vooravond van een professionele wielercar- rière. Een aansprekend re sultaat tikt altijd aan in de belangstelling van de be- roepsploegen. „Het wordt tijd dat ik naar de profs ga. Ik ben er klaar voor, heb de leeftijd. Vorig jaar heb ik be wust een contract laten lo pen. Piet Liebregts heeft me overtuigd van het nut toch de Olympische Spelen nog mee te pikken". Ducrot kon vorig jaar bij de Franse burggraaf Jean de Gribaldy onder contract ko men. Zijn opvallende optre den in de open Ronde van de Toekomst, de Nederlandse amateur werd derde, was de bet aan die aanbieding om de ploeg van Sean Kelly te ver sterken. Ducrot koos toch voor de voortzetting van zijn loopbaan als liefhebber. „Dat contract heb ik natuur lijk niet zo maar laten lopen. Piet Libregts heeft tegen mij gezegd: fiets jij nou maar op de Olympische Spelen, ik zorg voor de rest. Ik weet dat Liebregts de zaak ook voor elkaar heb. Namen noem ik niet. Ik heb al eens in de krant gestaan. Ducrot gaat naar Skil, stond er boven. Later ging dat niet door. De wielerwereld is wat dat be treft een rommeltje. Je bent nergens zeker van. Wat de ene dag akkoord is, wordt de volgende dag weer ingetrok ken. Mij hoor je niets meer zeggen over contracten, tot de besprekingen echt zijn af gerond". Oogkleppen Maarten Ducrot, een lange slanke renner, afgetraind ogend, heeft de harde leer stof van de wielerwereld vlot verwerkt. In Los Angeles, voor de piek van het jaar op de Artesia Freeway, de auto snelweg van Los Angeles naar Long Beach, is uiterste concentratie vereist. „De oogkleppen moeten hier echt op. Je ziet zoveel moois langs de weg. Daar mogen we nog niet naar kijken. Zondag is de klus. Daarna hebben we nog een week voor de va kantie van ons leven", meent Ducrot. Over de komende opgave: „In de ploeg rijd ik momen teel veel sterker dan alleen. Die ploegentijdrit is een spe cialisme op zich. Geweldige tijdrijders komen soms hele maal niet tot hun recht in een kwartet. De Oostduitsers hebben twee jaar lang een ploeg gebouwd rond Ludwig, de beste tijdrijder bij de ama teurs. Twee keer is het niks geworden. Ik was altijd een behoorlijk betrouwbare kracht in solo-tijdritten, maar dit jaar kom ik niet uit de voeten. Ik heb ook weinig uitslagen gereden. In de Ronde van Rijnland Palts de proloog gewonnen. Tweeën- eenhalve kilometer, dat stelt dus niets voor. Het lukt in tegenstelling tot vorig sei zoen gewoon minder in de individuele koersen. Van daar dat ik, daar ben ik eer lijk in, een succes hier best kan gebruiken". Zijn geringe score van dit jaar staat in tegenstelling tot de lichamelijke conditie van Ducrot. Een winter, waarin schaatsen en zwemmen de accu op peil hielden, deed de rossige renner topfit aan de competitie beginnen. Waar om hij zich zo goed voelde, kan hij absoluut niet aange ven. „Wielrenners doen toch maar wat. Je hoort bij een ploeg, je krijgt aan het begin van het jaar je materiaal, je kleren en de beste wensen. Je moet het zelf maar uitzoe ken. Van begeleiding met speciale schema's heeft men nog nooit gehoord in deze sport", is de kritiek van Du crot op het vak dat hem bin nenkort een goed belegde boterham kan gaan geven. EL PRADO De Calf*^ sche hitte heeft de °lyniijif 1 ambities van schutterl"1 Achilles doen smelten temperatuur in het schij ANG trum van El Prado, terrflyrnpi: van de beroemde prairie^w'j1 i cowboys van Nederlands dezell gine duizenden stuks at ze 1 boekvee weiden, deed <d, is g men van Achilles trillen; Mont jr Bill r. een te De 41-jarige inwoner vanj jjet nendaal haalde daardoL,^ r lange na niet zijn gebruiK^jen niveau op het onderdeeli q, kaliber geweer. In lig» n ]aa houding miste AchillesT ttp] ren twaalf keer de roos totaal van 588 punten^ goed voor de gedeelde d ste plaats. De Amerika? Etzel liet zien, dat in het Westen het vuurwapen nL tijd uitstekend wordt beh! Etzel won de gouden me^ met de score van 599 puf Het toernooi-niveau in El do lag door de hitte, 35 gi in de schaduw, stukken dan bij vergelijkbare e' menten in Europa. De dende zon, die in combjj met verdampend vocht C vizierverstorende luchtw gen tussen geweer en zorgt, zat de zwaar inge; schutters dwars; Etzel i zonderd. "brr* S M Achilles, de 104 kilogram) Ra re marinier die normaalltend slag 42 heeft, lag met bor^ het hart op de harde schik^* brits. „In zo'n leren vesy dikke handschoenen enj ecn chesterbroek aan is he|Ams een sauna hier. Je kunVicht niet uitdoen, want in je (gust' hemd raak je niets. Die ding is voor de stabiliteit Raa het wapen en de houdi#ijn st lichaam moet die wi vee kwijt en vraagt om ;n 8e bloed. Het pompende har5Portï je hart trillen. Of je nu v>aakt niet". echte I het de ti Achilles had de tegenwemaar van de weersomstandiglaet pi in El Prado ingecalcui corr Zijn persoonlijke recorder 1. 598 was niet haalbaar, da heb tevoren al duidelijk. „Wel, dat ten op een score van 595" de het commentaar van deitst e teleurgestelde coach Willy van len, die met een dergelijanne taal in 1972 bij de Spelen 60-f München als veertiendeitenb geëindigd. In California/lede dat aantal goed voor eei^rsi (I' tie in de top-vier van danezu gende schutters. tjlumb tomsrlt LOS ANGELES Als een computergestuurde robot baarde het norse kindje Nadia Comaneci acht jaar geleden opzien tijdens de olympische turnwedstrijden in Mon treal. Nu trekt zij de aan dacht als vriendelijk la chende jongedame, die als propaganda-object van de Spelen in Los An geles wordt geëxploi teerd. Greet (links) en Nicolette Hellemans hebben nog hoop. LAKE CASITAS De drie Nederlandse boten die op de openingsdag van het olympisch roeitoernooi in actie kwamen, zijn naar verwachting stuk voor stuk naar de herkansingen verwezen. Vroeg in de morgen moest de Orca-vier met stuurvrouw in de series de zege aan de Roemeense ploeg laten, die vorig jaar tij dens de wereldkampioenschappen het brons opeiste. Ook Greet en Nicolette Hellemans brachten het in de dubbeltwee niet tot een zege die hen direct een finaleplaats had opgeleverd. Der Gro ningse zusters gingen na Roemenie en Canada als derde door de finish. Reserve-roeister Jos Compaan kon zich in de skif al evenmin in de strijd om de eerste plaats mengen. Ze ging als derde over de finish. Morgen krijgen de drie Nederlandse boten in de herkan singen een nieuwe mogelijkheid alsnog verder te komen. Wel zeker van een plaats in de finales van komende zaterdag zijn de twee-zonder-stuurvrouw Cornet-Van Ettekoven en de acht, die gevormd wordt door de twee zonder stuurvrouw, de dubbeltwee i de vier-met-stuurvrouw die Nederland voor de wedstrijden jn Lake Casitas heeft ingeschreven. Die finales werden overi gens niet door éigen kracht bereikt, doch louter omdat in beide nummers slechts zes landen zich aanmeldden. Vroeg op Doordat de steeds rond elf uur invallende zijwind oorzaak is v boeienvoordeel, beginnen de roei- en kanowedstriiden op Lake Casitas ongekend vroeg. Om half acht wordt in het idyllische natuurreservaat reeds het eerste startsein gegeven. De deelne mers zijn ondergebracht in de bijna zeventig kilometer verder gelegen campus van de University of Californië in Santa Barba ra. Een uiterst fraaie huisvesting met uitzicht op de Stille Oceaan. De konsekwentie is echter wel dat de eerste deelnemers al ver voor zes uur hun tocht naar de roeibaan moeten begin- Dat is niet de enige beperking die de watersporters wordt opge legd. Zwemmen of baden in het meer is ten strengste verboden. Een eerste overtreding wordt nog afgedaan met tijdelijke ver wijdering uit het reservaat. Een tweede met een definitief ver bod het natuurpark nog ooit te betreden. En juist temperaturen van tegen de veertig graden lokken tot zwemmen in het kristal heldere meer, dat een uitgestrekte omgeving voorziet van na tuurlijk gezuiverd drinkwater. Door Peter Ueberoth, de voorzitter van het organisa tiecomité, werd Nadia Coma neci gepresenteerd als was zij een symbool van Roemeense ondeugd. Comaneci, die het afgelopen jaar de actieve top sport definitief de rug toe keerde, is voor de metropool inderdaad een kostbaar klei nood. Zij verblijft in de Vere nigde Staten op kosten van het organisatiecomité, dat goede sier met haar maakt. Zij fungeert min of meer als voorbeeld voor de afwezige Oostblok-staten. Oude olym pische glorie die de wonden van het heden moet verzach ten. Zo werd ook het gerucht ver spreid dat uitgerekend de oud-turnkampioene uit de enige Oostblokstaat die de Sovjet Unie negeerde, de olympische vlam zou ontste ken. Hetgeen ongetwijfeld een klap in het gezicht van het Oostblok had betekend. De trotse organisatoren, die een dergelijke provocatie uit eindelijk echter toch niet aandurfden, laten ook geen gelegenheid ongebruikt om de Roemeense delegatie openlijk te prijzen voor haar aanwezigheid. Het wekt enige verbazing dat de ster van Montreal en Mos kou zich gewillig laat mis bruiken voor politieke doel einden. Nadat Comaneci als een emotieloos wezentje van veertien jaar in Montreal drie gouden en één bronzen medaille won en als eerste turnster het predicaat perfect (tien) kreeg toebedeeld, kwam een onstuitbare ge ruchtenstroom op gang. De naar kinderarbeid neigende trainingsarbeid en de weelde van de roem waren te zwaar voor het anderhalf meter hoge en veertig kilo lichte li- kch Peter Ueberroth begroet Nadia Comaneci op hartelijke wijl cbaam. Zij zou zich arrogant gedragen en zelfs last hebben van zware depressies. Deson danks won ze in 1977 goud bij de Europese kampioen schappen, in 1979 werd ze er zelfs beste allround-turnster, waarna Moskou haar drie keer goud opleverde. Gewaardeerd In Los Angeles reageert ze resoluut op vragen in de richting van die periode. „Ik heb nooit geestelijke inzin kingen gehad. Ik word hoge lijk gewaardeerd in mijn land en iedereen lijkt van me te houden. Mensen, kranten schijnen nu eenmaal behoef te te hebben aan negatieve dingen over mensen. Alle grote sportmensen lijden daar onder". De nu 22 jaar oude, goedlach se turnster, inmiddels twaalf centimeter langer en negen kilogram zwaarder dan acht jaar geleden, verbaast zich over de kritiek op haar per soontje omdat ze immer on gelukkig keek. „Natuurlijk lachte ik in 1976 wel. Maar niet tijdens de wedstrijden. Toon mij maar eens iemand die lacht in volle concentra tie. Ik lach altijd. Ik ben na melijk erg gelukkig. Maar bekendheid heeft twee kan ten. Ik heb meer verant woordelijkheid gekregen en Ik ben omgeven door mensen die mij waarderen. Maar er is ook de stress. Ik word ach tervolgd door de pers en i dereen wil mij persoonll ontmoeten". A In Moskou greep Comaro naast de status van beste round turnster na een dc vrijwel alle insiders aanj vochten jury-beslissing gunste van de Russin Yelégfci Davydova. „Dat was geen litieke kwestie",zegt ze li „Ik heb die medaille zelf vi speeld. Ik zat er dichtl maar maakte fouten. Ik k het alleen mezelf verwijtel V Ook ontwijkt ze de poliü geladen vraag over haar -coach Bela Karolyi waarvl wordt aangenomen dat - het talent Comaneci vorm Hij week in 1980 uit naar .s Verenigde Staten, waar coach werd van een Amé kaanse turnploeg. „Ik werl®. met vijf trainers. Karolyi \j niet degene die mij ontdi heeft. Dat was Munteaé Chercke", aldus de turns)° die geen behoefte zegt 1 hebben aan de ontmoetiL^ met Karolyi. Het leven van Comaneci voorlopig nog voor een grc Vej deel aan turnen gewijd zij Zij woont bij haar ouders) Boekarest waar nog een j studie lichamelijke opvl/ne ding op het programma sta De liefhebster van dislse -dreunen wil in de toekortva; turncoach worden of intern

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10