pemngsc er emome Trootste show op aarde Annemarie Verstappen: meer verlies dan winst SPELEN '84 Feest Medailles ,Achen op de Olympus aidöz Soamtit OLYMPISCHE MAANDAG 30 JULI 1984 ling in cijfers .NGELES Welgeteld toeschouwers woonden za- het Coliseum in Los de openingsceremonie Olympische Spelen bij. I cijfers rond de opening: figuranten, 1065 ballon- '00 duiven, 750 muzikan- zangers en zangeressen, listen, 300 dansers en dan- 1700 deelnemers folklo- sportlieden, 99 traptre- >or Rafer Johnson bij het ten van de vlam, 412 spe- tussen. Hoogste prijs voor arkeerplaats: 100 dollar, k hof.|e prijs voor een toegangs bij de openingsceremonie pilar. LOS ANGELES De Ne derlandse deelnemers aan de openingsceremonie van za terdag hebben weinig van het gehele gebeuren gezien. Drie uur voor het begin van de ceremonie werden de de legaties van de landen bij eengebracht in de naast het Coliseum gelegen bokshal. Het was de bedoeling, dat op een groot scherm hetgeen zich in het hoofdstad af speelde, geprojecteerd zou worden. Na enkele minuten viel de verbinding echter uit. Wij hebben ons in de hal geweldig verveeld", aldus hockeyster Lisette Sevens. Atlete Elly van Hulst vond het enige voordeel van het Vermoeiend, maar we hadden het niet willen missen" verblijf in de hal, waar ook de deelnemers aan de im mense show waren onderge bracht, de airconditioning. „Wij hoefden gelukkig geen uren buiten in de zon te staan. Unaniem was men in de Ne derlandse afvaardiging on der de indruk van de bin nenkomst in stadion bij de opmars van de ploegen. Algemeen in de Nederlandse ploeg was men onder de in druk gekomen van het ont steken van het olympisch vuur door Rafer Johnson. Lisette Sevens: „Dat konden wij tenminste zien". Ook de ontvangst van de Roemeense ploeg door het Amerikaanse publiek had algemeen in de Nederlandse ploeg grote in druk gemaakt. „Toen wij op het middenterrein stonden, viel het geheel mij zwaar te gen, maar de on vangst van die Roemeense ploeg deed mij toch wel wat", was de reactie van Lisette Sevens. De terugkeer naar het olym pisch dorp, waar de Neder landers ver na 22.00 uur aankwamen, had de nodige moeite gekost. Na de af mars was het in tegenstel ling tot het vertrek naar het Coliseum een grote chaos. Niemand kon de bussen vin den. Wij hebben nog heel lang in het gras op de bussen zitten wachten, die ons naar het olympisch dorp moesten brengen. Eerst werden de ploegen die in USC zitten weggebracht, daarna was het pas de beurt van de mensen die in het dorp van UCLA zijn ondergebracht", aldus Cora de Wilde de manager van de dames-hockeyploeg. Alles bijeen was het een vermoeiende maar een erva ring, die ik toch niet had willen missen." LOS ANGELES Op de eerste dag van de Olympische Spelen heeft de Verenigde Staten al gena deloos toegeslagen met liefst zes gouden medailles. De complete stand is als volgt: 1. Verenigde Staten 6 3 0 2. China 2 1 1 3. Canada 12 0 4. West-Duitsland 10 3 5. Australië 0 12 6. Zweden 0 10 7. Nederland 0 0 1 8. Noorwegen 0 0 1 9. Japan 0 0 1 COMPLETE TOVERDOOS VAN HOLLYWOOD OPEN GETROKKEN lNGELES Als de moeten sterven, terven ze maar in )at moet David L. hebben gedacht em de eervolle op- werd verstrekt van iening van de 23e jische Spelen een pektakelstuk te ma- Je befaamde regis- ie onder meer de fa- film Roots op zijn heeft staan en die is geworden :ijn filmbedrijf voor ïalf miljoen dollar /arner Bros te ver toonde aan dat hij Ëtk nog volledig ver- Meer dan ooit tevo- erd van de opening happening gemaakt de toeschouwers joos en soms ont- ie 1\ deed toekijken. pisch Amerikaanse ma- verden ook de nodige ingebouwd. Terwijl ins boven het tot de plaats bezette immense urn zweefden, en vijf igers met condens-stre- ler meer de olympische in de lucht trokken, menigte op de grond de ene verbazing in implete toverdoos van 'ood werd opengetrok- 'ia een indrukwekkende ;gie - er waren meer induizend medewerkers iakeld - werd op de gedeeltelijk uit kunst- ego staande grasmat in grote de geschiedenis van ^^^ca opgevoerd. Het ge- Onderbouwd met voor- jke muziek van groo- «als Jack Copeland, Earl George Gershwin, Ir- ;rlin, Duke Ellington en Basie. vlekkeloos ,ks het massale karakter qo/ de show tot de laatste t boeien. Het feit dat al- ^schien niet zo vlekke- irliep als tijdens de Spe lde dfo Moskou, mocht niet Ook het „lenen" van te de toeschouwers op de es in de show te betrek- :hts 3eed aan het geheel geen rachtk. De Amerikanen had- et in de Sovjet-Unie ge- kleurenpatroon veel doorgevoerd dan ooit hd. Het organisatiecomi- er kennelijk op uit was li te overtreffen, bereik- doel volledig, ieek ook nog eens toen m werd ontstoken. Gina ïill, de kleindochter van tfaamde Jesse Owens, de fakkel in het stadion Na een moeilijke ronde, vele atleten n zo opgewonden dat zij ilaats verlieten en de opkwamen, werd de Bussen onklaar De negenhonderd schoolbus sen, die de organisatie voor het transport van deelnemers en journalisten heeft ingezet, blij ken niet van al te beste kwali teit. In de eerste dagen van hun werkzaamheden gaven twaalf voertuigen er geduren de korte of lange tijd de brui aan. Elf bussen waren betrok ken bij botsingen; persoonlijke ongelukken deden zich niet toorts overhandigd aan Rafer Johnson. Dat was maar goed ook, want het was niet te verwachten dat Gina Hemphill de inmiddels tevoorschijn gekomen steile trap had kunnen beklimmen. Zelfs Johnson viel het niet eenvoudig om boven te ko- mm Gina Hemphilll, de kleindochter van Jesse Owens, draagt het olympisch vuur over aan Rafer Johnson. De gouden tienkamper van 1960 zal later met enige moeite de trap bestijgen. De Nederlandse ploeg zwaait het publiek enthousiast toe bij de presentatie in het Colliseum. „Rocket man" Bill Sooter vliegt met behulp van een raketje door het Olympisch Stadion. Stroomstoring Enkele tijdens de openings plechtigheid losgelaten ballon nen hebben een stroomstoring veroorzaakt. De ballonnen, waaraan een metalen plaatje hing, waren verstrikt geraakt de hoogspanningskabels van het energiebedrijf in Los Angeles. Als gevolg daarvan hebben de bewoners van de buitenwijk Highland Park bij na twee uur zonder electrici- teit gezeten. Het hoofdperscen trum bleef gedurende een kwartier van stroom versto ken. Reclame Het eerste goud van de Olym pische Spelen is naar de Big Business gegaan. De openings plechtigheid, heeft de televi siemaatschappij ABC meer dan 45 miljoen gulden opgele verd. Tijdens de drie uur en veertig minuten durende cere monie heeft ABC 58 reclames potjes uitgezonden. De ABC gebruikte de komst in het sta dion van de „kleine" landen voor het uitzenden van com mercials. De korte toespraken van Peter Ueberroth en Juan Antonio Samaranch moesten eveneens ten dele voor adver tenties wijken. Filmsterren Het spreekt welhaast vanzelf dat in Los Angeles, met Holly wood zo dichtbij, ook filmster ren de openingsceremonie in het Coliseum voor geen goud wilden missen. Uiteraard bleef hun aanwezigheid niet onop gemerkt. De Nederlandse deelnemers hadden, nadat ze eenmaal op het midden van het veld hun plaats hadden in genomen, de beroemdheden, vooral op de voorste rijen ge- men. Terwijl de zon net achter het stadion verdween, laaide het vuur en het enthousiasme van de toeschouwers hoog op. Kogelvrij De Spelen waren officieel geo pend. De manier waarop dat LOS ANGELES Geen en kel verwijt, geen woord van kritiek zelfs. De leiding van de Nederlandse ploeg was op de eerste dag van het olympisch zwemprogramma maar wat blij met *de kruimels die de luidruchtig gesteunde Ameri kanen lieten liggen. Een derde en een vierde plaats voor An- nemarie Verstappen en Conny van Bentum op de 100 meter vrije slag en een zesde positie voor Frank Drost op de dub bele afstand van de heren. Bescheidenheid siert de mens, maar niet de sporter en zeker niet de coach. Verstappen had moeten winnen. Nu de Oost- duitse zwemsters ontbreken, heeft zij de beste slag, de beste stijl en de beste mogelijkhe den. Op driekwart van de af stand moet zij dat zelf ook hebben gedacht. Hoewel ze gebeurde maakte meer indruk dan de door president Reagen vanachter kogelvrij glas uitge sproken traditionele woorden. En ook de oproep van de orga niserende kampioen Peter Ue berroth, dat via de sport een stap naar wereldvrede en be grip zou kunnen worden gezet, minder snel was afgegaan dan in de series, lag ze duidelijk voor. „Ik gooide mijn hoofd in het water en maalde door", herinnerde de Brabantse zich later. Daardoor drong het niet tot haar door dat aan haar linker kant eerst veterane Nancy Hogshead en even later ook de 16-jarige Carrie Steinseifer langs haar heen zwommen. De was al lang vergeten. De commercie en de politiek waren ook tijdens de opening van de 23e Spelen aanwezig. In het stadion bleek dat onder meer door de manier waarop de atleten uit Oostbloklanden als Joegoslavië en Roemenië werden toegejuicht. twee Amerikaantjes maakten er met 55.92 seconden een „dead heat" van en jubelden even later dat deze eerste dub bele gouden medaille in de zwemgeschiedenis precies de sfeer en de ambities van de Amerikaanse ploeg weerga ven. Annemarie Verstappen zat er bij ep werd volkomen gene- Daarbuiten door de opvatting van de gewone man die ook een graantje wilde meepikken. De stukjes aanwezige „eigen" grond werden voor veertig en in een enkel geval zelfs voor honderd dollar als parkeer terrein aangeboden. De wa gens werden er door de ver- geerd. De normale behande ling, die verliezers in de Vere nigde Staten ten deel valt. Verstappen voelde zich echter geen verliezer. „Ik heb er alles uitgehaald", vertelde ze terwijl ze het lint van de medaille door haar handen liet gaan. „Ik ging voor een medaille en ik heb er één". Waarschijnlijk had de opluch ting te maken met de faal- schillende eigenaren moeite loos neergepoot. Eén van de nummers die de werkelijke fantastische All-American Olympic Marching Band speelde, was „America the beautiful". Het was overal op van toepassing. PETER VAN PUTTEN angst, die haar sinds de Euro pese kampioenschappen van vorig jaar te Rome in de greep heeft gehad. Maar als de Bra bantse later de gebeurtenissen nog eens voor de geest haalt, zal ze zelf ook tot de condusie komen, dat zij op de openings dag van Los Angeles meer heeft verloren dan gewonnen. (Zie verder pagina 10). ze ten, als eersten in de gaten. Vooral Linda Evans, de blonde ster uit Dynasty, was erg in trek. Ze liet zich de spontane omhelzingen met veel enthou siasme welgevallen en poseer de gewillig met de vele spor ters die het voorbeeld van de Nederlanders volgden en met haar op de foto wilden. Ook de fraai gebouwde filmster Brooke Shields was erg in trek. Verder bevonden zich onder meer Kirk Douglas, Gene Kelly en Cary Grant on der het publiek. Eigen schoeisel Puma heeft een kort geding tegen Adidas verloren. De ene Westduitse schoenen firma had van de andere een schadeloos stelling van één miljoen dollar geéist plus een boete van 2,5 miljoen. Reden van de aan klacht was, dat Adidas vier Amerikaanse atleten zover had gekregen van Puma- schoeisel over te gaan op Adi das. Districtsrechter Epstein van Los Angeles gaf Puma on gelijk. „Elke atleet is vrij om zijn eigen schoeisel te kiezen", zei hij.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9