Snelrecht voor vechtersbazen Vrouwentribunaal over geboortebeperking kritiseert dubbele moraal rijke landen Bonden komen in actie tegen trendvolgerswet Dodelijke steekpartij na ruzie om zitplaats VAN GEWELD IN KUSTPLAATSEN astgelopen schip blokkeert Ussel Rijnwater schoner, maar nog erg zout Internationale icholen ijveren voor wereldwijde erkenning van \niddendiploma (VTVsl Extra aandacht nodig in onderwijs voor kinderen van trekkende ouders Diaz-Plaja overleden ttnnenland CcidaeCotPuml MAANDAG 30 JULI 1984 PAGINA 5 i 1 Ipanter-gek- 1 *erwant aan ïds lang uit- ven dino- ^jsen, schar- pnd op een ilmodel van verre voor- Dit tafe- e Odeae'oto- d in het r. Tot)Park ln gen waar vaalt>ee!. het van F00, ïtenai gebouwd. I figui nieuwe mu- or ril wordl een gegeven jeschiederiis iet leven op Politie ziet verband tussen twee moorden op heroïneprostituées ZEEWOLDE Voor de tweede keer bin nen een jaar is een Amsterdamse heroïne- prostituée vermoord aangetroffen in een afwateringskanaal in Zeewolde Oost-Fle voland, bij Harderwijk. Het stoffelijk overschot, dat vorige week werd gevon den, werd gisteren geïdentificeerd als dat van de 21-jarige Gertrudis J.D. Merchel. Vorig jaar augustus werd het stoffelijk overschot gevonden van de 23-jarige Westduitse Gisela Veit. Volgens commis saris De Vries, leider van het Gelders re cherchebijstandsteam, wijst alles erop dat er nauw verband bestaat tussen deze twee moorden. Hij heeft zijn hoop gesteld op tips uit het heroïnecircuit, omdat de poli tie bang is voor een derde moord. Kleuren-tv op elke ziekenkamer VENLO In het St. Maarten Gast huis in Venlo, dat 24 augustus offi cieel door koningin Beatrix wordt geopend, komt in vrijwel elke pa tiëntenkamer binnenkort een kleu ren-tv te staan. Volgens het huisor gaan van het ziekenhuis zijn er 476 televisies met bijbehorende appara tuur gekocht en wordt binnenkort begonnen met het installeren ervan. Er is een bedrag van tienduizenden guldens gemoeid, maar de directie verwacht dat het gehele project door opbrengst van huurgeld van patiën ten kostendekkend is. Patiënten moeten in een kastje naast het bed geld doen en naar gelang de hoeveel heid munten wordt de kijktijd vast gesteld. WIJCHEN Een ruzie om een zitplaats in een cafe taria in Wijchen is vrijdagnacht geëindigd in een do delijke steekpartij. Het slachtoffer is een 25-jarige Arnhemmer. De vermoedelijke dader, een 30-jarige inwoner van Wijchen, is ingesloten. Dertien man nen, gewapend met messen, koevoeten en ijzeren pij pen waren elkaar te lijf gegaan. Van de andere deel nemers aan het gevecht hoefden alleen de vermoe delijke dader en nög een man in een ziekenhuis te worden behandeld. Zij waren stevig bewerkt met koevoeten en ijzeren pijpen. Een groot Antilliaans zomerfestival in Rotterdam is zaterdagnacht voortijdig beëindigd na een schietpar tij waarbij de 30-jarige I.B. Mambr uit Rotterdam is omgekomen. De man overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De dader kon na een achtervol ging worden aangehouden, maar weigert tot nu toe iedere verklaring. larf" aar, n uitg ije tij, <aar. 'e kaï gen t woi Goud °f>AAR Een uit- reet*ing van geweld langs i en fust van Noord-Hol- g is voor justitie in die Ipadqncie aanleiding ge- n etui snelrecht toe te pas op een aantal vech- izen. Bij verschillen- izware vechtpartijen ;otaal negen mensen ie fiePnd geraakt. Eén men itoffer is nog steeds in indei oublh Frz a/eujfildkamcr van de rijkspo- Alkmaar spreekt van compleet gekkenhuis in strict". Officier van justi- r. G. Botman wijt het ge- aan verveling en het te weer van de afgelopen jn. „Half Nederland is bij ïrig weer op vakantie, veel drank en verveling ïat dit geweld". Vandaag eggen justitie, politie en een aantal burgemeesters over de vraag hoe met name in het weekeinde ogetreden kan worden tegen het geweld in de badplaatsen. Het snelrecht heeft betrekking op de daders van een mishan deling in een bar te Schoorl, waarbij een inwoner van War- menhuizen zodanig tegen het hoofd werd geschopt dat hij nu nog bewusteloos in het zieken huis ligt. De daders, die nog niet konden worden aange houden, zullen voor de meer voudige strafkamer worden In verband met een massale vechtpartij zaterdagnacht bij het politiebureau in Heiloo, zullen de zes aangehouden verdachten nog deze week voor de politierechter worden gebracht. Het gaat om inwo ners van Heiloo en Alkmaar in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. De groep jongeren nam op het politie wraak voor een ver keerscontrole, waarbij een agent al klappen had opgelo pen. In het bureau gingen de jongeren even later op de vuist met de daar aanwezige politie mensen. Aan de vechtpartij kwam pas een einde nadat een agent waarschuwingsschoten had gelost. Twee agenten lie pen zware verwondingen op. In Medemblik raakte een vier de agent gewond toen hij wil de ingrijpen bij een vechtpartij en in Avenhorn moest de ge meentepolitie van Hoorn op treden bij een uit de hand ge lopen vechtpartij. Bij een mas sale vechtpartij in het plaatsje Hippolytushoef raakten voorts vannacht drie mensen ge wond, van wie één ernstig. Op het Zeeuwse eiland Schou- wen-Duiveland verrichte de politie het afgelopen weekein de 35 aanhoudingen in ver band met agressie, vandalisme en diefstal. Aan de Zuidhol- lanjlse kust bleef het relatief rustig. SBURG Een tach- leter lang vrachtschip gisterochtend gedu- ruim drie uur alle [epvaartverkeer op de ter hoogte van het taree Doesburg volle dig geblokkeerd. Door een zonderlinge manoeu- vrefout kwam het schip dwars over de rivier te liggen. Sleep boten waren geruime tijd in de weer om het schip, dat zowel voor als achter tegen de oevers lag, weer vlot te trekken. Op de IJssel ontstonden al snel „files" van pleziervaartuigen die op weg waren naar het IJsselmeer. Volgens de rijks politie te water is het nog een raadsel hoe het schip zo onge lukkig geparkeerd kon wor den. School vernield UTRECHT De basisschool van het regionale woonwagen kamp aan de Huppeldijk in Utrecht is vrijdagnacht door onbekenden totaal vernield. Alleen de muren staan nog overeind. In de school stond tien centimeter water, omdat zes wasbakken, de stortbakken van de toiletten en een boiler uit de muur getrokken waren. Ook een geiser, een kopieerap- f>araat, twee televisietoestel- en, typemachines, een koffie zetapparaat en de volledige kantoorinventaris moesten het ontgelden. De vandalen had den bovendien alle stopcontac ten van de muur geslagen en de telefoon vernield. Twaalf deuren waren uit de sponnin gen gehaald en vernield, ter wijl ook 51 ruiten van de school en zes schoolborden het niet overleefden. Een aantal vogelkooien bleek eveneens kapot gemaakt te zijn, zodat de tropische vogels die daar in huisden, los tussen de puinho pen rondvlogen. DEN HAAG Het water van de Rijn is vorig jaar over het algemeen weer iets schoner geworden, maar het zoutgehalte van de rivier is hoog gebleven. Dit blijkt uit meetcijfers van de samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbedrijven (RIWA). Er zit meer zuurstof in de Rijn, en minder afbreekbare organische stoffen en ook min der van de zware metalen kwik, cadmium, chroom, lood en koper. Bij orthofosfaat, afkomstig van kunstmest en wasmiddelen, is voor het eerst een lichte ver betering ingetreden. De chlori- de(zout)belasting van de Rijn is echter onverminderd hoog gebleven. Het chloridegehalte van het Rijnwater bij Lobith over schreed vorig jaar november zelfs vijf dagen lang een uit 1976 daterende recordwaarde van 354 milligram per liter. Het nieuwe record staat nu op 370 milligram per liter. Het wachten is nu op de daadwer kelijke inwerkingtreding van het Rijnzoutverdag, dat vorig jaar door hA Franse parle ment is goedgekeurd, aldus de RIWA. De concentratie van sommige verontreinigende stoffen is verbeterd tot het peil van 1950. Juist in dat jaar werd echter de Internationale Rijn commissie ingesteld, omdat de vervuiling van de Rijn toen al grote zorgen baarde. AMSTERDAM Het is ironisch en onthullend dat de rijke landen onder aanvoering van de Vere nigde Staten voortdurend wijzen op de overbevol king in de Derde Wereld, terwijl ze tegelijkertijd in hun eigen land maatrege len voorstellen die be paalde vrouwen aanspo ren meer kinderen te krij gen. Op die manier probe ren zij macht uit te oefe nen over de Derde We reld. Dit is één van de conclusies van het vrou wentribunaal over ge boortebeperking en be volkingsgroei, dat de af gelopen week in Amster dam is gehouden. Bijna vijfhonderd vertegen woordigsters uit zeventig lan den discussieerden daar over onderwerpen als abortus, steri lisatie, geboorteregeling en de invloed daarvan op onder an dere de gezondheid van vrou wen, onvruchtbaarheid en kindersterfte. De vrouwen stellen, dat onderzoek naar het oplossen van onvruchtbaar heid bij vrouwen en genetisch onderzoek zoals reageerbuisba by's vrouwen in de rijke lan den lijkt te helpen, maar de vrouwen in de Derde Wereld vernietigt. Die zouden uit eco nomisch oogpunt gedwongen kunnen worden hun baarmoe ders te „verhuren". Volgens de vrouwen worden er in rijke landen grote hoeveelheden geld gestoken in het onder zoek naar het oplossen van on vruchtbaarheid, terwijl tegelij kertijd in de arme landen ge dwongen sterilisatie plaats vindt. Zij zijn van mening dat er meer inzicht dient te komen in de nieuwe technolgieën. „Opnieuw zijn vrouwen niet betrokken bij de beslissingen. Waarom wordt dit soort on derzoek zo energiek aange pakt? Voor wie is het en hoe ver kan het gaan? Wie be slist?", zo staat in een verkla ring. Het fraai gelegen kasteel Eerde in Ommen, waar honderd leerlingen Jaarlijks een stevig studieprogramma te verwerken krijgen. jilMEN Leerlingen, e op een internationale Jernehool hun baccalaureaat ooral?en' ziJn Soed af. We- VoJdwijd wordt dit eind- ploma op vwo-niveau ijd ojtend en de poort naar r diversiteiten staat bij- oorbeeld voor hen ^aar n*et tedere lleei^dent is in staat dat il w^are lesprogramma te ondeilgen. Vandaar dat er opi geijverd wordt om lagere opleiding tak van het on- te sluiten met ophn internationaal er- Joorjnd avo-diploma, ver- vallijkbaar met het Ne- trlandse mavo-havo-ni- belangrijke duw in de kenste richting kan gege- h worden op de jaarlijkse pferentie van The Interna- Schools Association (ISA), dit keer in de interna tionale school „Eerde" in het gelijknamige fraaigelegen kasteel in Ommen, een plaats die zichzelf graag presenteert als het zuidelijkste punt van het noorden des lands. Van 2 tot en met 9 augustus confereren de circa 80 con gresgangers van „all over the world" over onder andere dat middendiploma en over andere zaken rond het thema „ontwikkeling van het on derwijs voor de 21ste eeuw". Staatssecrectaris Van Leijen- horst van onderwijs en we tenschappen geeft op 2 au gustus het officiële startsein voor de discussies. De conferentie zal zich ook bezighouden met het opzet ten van een cursus vredeson- derwijs op de internationale scholen. Een fervent voor stander daarvan is de oud- voorzitter van de ISA, Ge rald Atkinson, die in een le zing te kennen gaf: „Oorlo gen, conflicten en geweld zijn gegevens van het leven en de dood die de mens altijd hebben geteisterd. Maar moe ten we ze apathisch aanvaar den als „gegevens van het le ven", in de hoop dat ze ons maar niet treffen en alleen anderen, hopelijk ver van ons bed? En, is dat een goede reden om niet te proberen ze te verminderen? Terwijl de wereld meer beschaafd wordt, zoals we graag veron derstellen, nemen conflicten toe en groeit de schaal van het geweld. Als leraren, die zich hebben voorgenomen te onderwijzen in internationaal begrip, is het toch onze plicht om een probeersel te wagen onze leerlingen te helpen bij het uitzoeken van de oorza ken van conflicten en ze we gen te wijzen om die op te lossen. Het zijn toch voorna melijk de jongeren die mar cheren en demonstreren te gen herbewapening en nucle aire wapens. Blaren zijn een slechte beloning voor deze uiting van hun bezorgdheid en verbolgenheid". Een plei dooi dat volgens directeur drs.Den Hartog van de inter nationale school „Eerde" be slist zwaar zal wegen tijdens de discussies. Nationaliteiten De conferentie op historische grond wordt overigens ge houden op een plek, waar in de middeleeuwen allesbehal ve aan conflictbeheersing werd gedaan. Want vanaf de plaats waar nu het (in 1715 gestichte) kasteel staat, ope reerde eens Evert van Essen, een van de meest beruchte roofridders van Overijssel. De internationale school „Eerde" ging in 1959 in het kasteel van start. Zo'n 100 leerlingen in de leeftijd van 12 tot 20 jaar van heel wat nationaliteiten bevolken het door een gracht omringde en tussen 1974 en 1979 volledig gerestaureerde gebouw. Voornamelijk gaat het om kinderen van buitenlandse en binnenlandse diplomaten en zakenlieden, want wie als particulier de school voor zijn zoon of dochter uitkiest, bij voorbeeld omdat hem de in ternationaal gerichte Engelse opleiding erg aanspreekt, moet daar een flinke finan ciële aderlating voor over hebben: 22.500,- per school jaar. Daarvoor wordt dan een op leiding aangeboden, die veel breder is dan op reguliere scholen. Met een lessenpak ket dat er niet om liegt: En gels, Nederlands, Frans, Duits, Spaans, aardrijkskun de, geschiedenis, natuurkun de, wiskunde, biologie, eco nomie, informatica, schei kunde, tekenen, kunstge schiedenis, sport en een keus uit activiteiten als pottenbak ken, botseren, koken, foto grafie en drukken. Drie jaar lang wordt daaraan gewerkt, waarna in het vierde jaar de voorbereiding op het examen op „ordinary" niveau begint. Wie het in zijn mars heeft, kan tenslotte na zes jaar op gaan voor het A-niveau, het hoogst bereikbare. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Er dreigen weer vakbondsacties. De bonden van trendvolgers (bijna 500.000 mensen) heb ben het afgelopen weekend duidelijk gemaakt zich niet te zullen neerleggen bij het wetsvoorstel dat minister De Koning (sociale zaken) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het voorstel voorziet in het aan banden leggen van het arbeids voorwaardenbeleid in de gesubsideerde sector (gezondheidszorg, welzijn en openbaar vervoer). Bovendien vinden de bonden die de belangen van het omroeppersoneel, de ziekenfondsen en de bedrijfsverenigingen behartigen het onaanvaardbaar dat hun le den tot trendvolger worden bestempeld. Krachtens de nieuwe wet bepaalt het kabinet wat de ruimte is voor het arbeidsvoorwaardenbeleid in de collectieve sector. Daarbij zou zo veel mogelijk aansluiting moeten worden gezocht bij de ambtenaren. De bonden vinden de bevoegdheid van het kabinet veel te ver gaan en willen juist aansluiting bij de ar beidsvoorwaarden in het bedrijfsleven. De christelijke bond van ambtenaren en trendvolgers, de CFO, heeft laten weten de gewraakte wet, mocht zij door het parle ment worden aangenomen, voor te leggen aan de internationale arbeidsorganisatie in Genève. Deze IAO schreef onlangs een voor de Nederlandse regering negatief rapport over het aan ban den leggen van de onderhandelingsvrijheid van werkgevers en werknemers via het te vaak beproefde middel van de loonmaat regel. De CFO vindt de voorgestelde wet ook in strijd met internatio nale verdragen waarin de vakbonds- en onderhandelingsvrij heid is gegarandeerd en waaraan Nederland zich te houden heeft. Ook de Raad van State, het adviesorgaan van de regering bij alle wetgeving, is die mening toegedaan. Minister De Koning vindt echter dat dit verhaal niet opgaat voor de collectieve sec tor, waar de overheid een grote eigen verantwoordelijkheid heeft. Bij de omroep, de ziekenfondsen ert de bedrijfsverenigingen dreigen in het najaar stakingsacties. Al eerder wilde minister De Koning de 30.000 werknemers van deze sectoren tot trendvolger maken. De Tweede Kamer dwong hem echter steeds van dit voornemen af te zien. In de nieuwe wet hakt hij de knoop defin- tief door en brengt deze sectoren onder de bepalingen van de trendvolgerswet. De dienstenbond FNV zal na de zomervakan tie de acties, die al eerder werden aangekondigd, maar werden afgelast omdat de minister bakzeil haalde, alsnog gaan uitvoe ren. Overigens lijkt het parlement de trendvolgerwet niet voor zoete koek te willen slikken. IEMELS rMijw MCOWlHDT IK De MOND VAN HILTenMM 'HETSlKMTc, DlT\06CHIL DfrERB'JMMHflfM/VU "fOrr ieKJ2iHfJi£S UN-komT. DEN HAAG Kinderen van woonwagenbewoners, kermisklanten en binnen vaartschippers hebben, als ze deelnemen aan het normale lager onderwijs, extra aandacht nodig. Bij veertig tot zeventig pro cent van deze kinderen zijn de leerprestaties on der de maat, vooral in het eerste schooljaar. Dat blijkt uit een onderzoek dat het RION (Research Insti tuut voor het Onderwijs in het Noorden) heeft ingesteld naar „Onderwijs aan kinderen van trekkende en reizende bevol kingsgroepen". Aanleiding voor het onder zoek was het plan van staats secretaris Van Leijenhorst (on derwijs) om speciale scholen die nu nog voor deze kinderen bestaan, te integreren in het normale onderwijs. J Volgens de onderzoekers is dat plan wel uitvoerbaar, op voorwaarde dat de kinderen extra aan dacht krijgen. Voor kinderen van rondtrek kende ouders bestaan nu nog rijdende scholen, die van april tot oktober functioneren. Van november tot maart zijn de kinderen aangewezen op het gewone onderwijs. Volgens de onderzoekers zijn deze sóhool- wisselingen funest. Dertig tot veertig procent van de kinde ren kampt bovendien met psy cho-sociale problemen, zc meldt het RION. BARCELONA De Spaanse letterkundige en dichter Guil- lermo Diaz-Plaja is op 75-jari- ge leeftijd in een ziekenhuis in Barcelona overleden. Hij had een nierziekte. Diaz-Plaja, wiens oeuvre zeer omvangrijk is, is de schrijver van een es say over de romantische stro ming in de Spaanse literatuur en van tal van bloemlezingen. Hij reisde veel in Europa, de Verenigde Staten en Afrika voor het geven van gastcolle ges. In 1909 geboren in Manre- sa in Catalonië, studeerde Di- siteit van Barcelona en werd lid van de Koninklijke Acade mie van Taal- en Letterkunde. Plan buitenlanders met uitkering te laten vertrekken UTRECHT Alle in Neder- land wonende buitenlanders die werkloos zijn en een uitke ring hebben moeten, als zij dat willen, met behoud van uitke ring naar hun land van her komst kunnen vertrekken. Dat staat in een plan dat het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) volgende maand aan de Nederlandse re gering zal voorleggen. Buiten landers die niet werkloos zijn en die graag terug willen moe ten volgens het NCB boven dien in aanmerking komen voor een eenmalig bedrag uit een werkgelegenheidsfonds, waarmee zij in hun eigen land bedrijfjes kunnen opzetten. De NCB verwacht dat duizenden buitenlanders gebruik zouden maken van de gelegenheid om naar hun land terug te gaan, als de Nederlandse regering het plan zou overnemen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5