Leeuwenhoek is aantrekkelijk voor oio-technologie Aan Aardenne voor het blok door eisen van tuinders Ruiten ingegooid HULPVERLENING GEZINSZORG IS FORS TERUGGELOPEN IINISTER NOEMT VERLAGING MET VIJF CENT „ONHAALBAAR' 34 p4IDEN CelcUC (Souofmt MAANDAG 30 JULI 1984 PAGINA 3 fheiijEN HAAG Een schot mat?0r boe6- ^at is cJe is e Jste omschrijving van de de jtspraak van minister dwean Aardenne van eco- eeldj>mische zaken dat het feenjet haalbaar is de gas- >rge/?js voor tuinders met md P cent omlaag te bren- ?n. De uithaal van de bwindsman verdient lige verklaring, temeer Zuiaar Van Aardenne ook an mening is dat de onlasunie en het Land ouwschap zonder zijn uit de onder- andelingen moeten kun- enk^n komen. °p[ 1980 werd onder druk in de EG een eind gemaakt In de speciale lage gasprijs )or tuinders in ons land. ansönaf begin 1981 werd die elanfijs gekoppeld aan de prijs n. Me de industrie voor het gas het best betalen. Een en ander aats4rd in een contract tussen asunie, vereniging van gas- jitslfdrijven VEGIN, en Land- anstvwschap geregeld. Een con- mni|ct dat in oktober van dit vaiFr afloopt. Als gevolg van de 1 1981 gemaakte afspraken is P gasprijs voor tuinders r^idsdien gestegen van 22 .Kt per kubieke meter naar ^|im 46 cent. ling de gasprijs voor de turn ers in de eerste jaren alleen sterk omhoog omdat hij >lkirt»ar het niveau van de indus- reerëële gasprijs moest, sinds totpril 1983 stijgt de gasprijs al- fen nog door de koppeling pyan aan de prijs van zware van, okolie- Immers, de prijs zware stookolie is vooral ihankelijk van de koers van e dollar. En die heeft de nei- ustjng om steeds verder op te Wen. Wanneer de gasprijs niet omlaag gaat, komt de concurrentiepositie in gevaar en daarmee ook de produkten ter waarde van vijf miljard gulden die de Nederlandse tuinbouw nu nog jaarlijks exporteert. Ontzwavelen Er speelt echter iets anders mee. Op basis van het milieu beleid van de overheid is het zwavelgehalte van stookolie die in ons land gebruikt mag worden gezet op 1 procent. Het weghalen van zwavel uit olie is een duur proces, zodat de prijs van de stookolie kunstmatig wordt opgedre ven. Dit is zeker zo als de oliemaatschappijen de olie vrijwel alleen hoeven te ont zwavelen voor een klein land als Nederland. Elders wordt stookolie met een hoger per centage zwavel toegestaan. En de prijs van stookolie werkt direct door in de prijs van het gas voor de tuinders. Het is dan ook niet verwon derlijk dat de tuinders boos zijn over deze druk op hun gasprijs door het milieubeleid van de overheid. Die moet verdwijnen, zo vinden zij. Bij de prijsberekening voor hun gas moet stookolie met twee procent zwavel als maatstaf worden genomen, zo menen zij. Tegelijk eist men dat er enkele heffingen die op de prijs van stookolie drukken en dus doorwerken in de prijs van hun gas verdwijnen. Dat zijn heffingen voor de be strijding van luchtvervuiling en voor de aanleg van olie voorraden. Het laten vervallen van beide heffingen scheelt 0,3 cent in de gasprijs voor de tuinders. Het berekenen van de gasprijs op basis van stookolie met meer zwavel scheelt nog eens 1,5 cent. De tuinders eisen echter meer. Jaarlijks ver bruikt de hele sector onge veer 10.000 tuinders 2,4 miljard kubieke meter aard gas. En daarmee acht de sec tor zich een grootverbruiker van energie. Deze erkenning zou in de berekening van de gasprijs moeten doorwerken, hetgeen een prijsverlaging van ongeveer 2 cent betekent. Eisenpakket Met de erkenning dat de sec tor een grootverbruiker van energie is, wil de tuinbouw ook in aanmerking komen voor een regeling die bestaat voor grootverbruikers van energie in de industrie. Om deze industrieën te kunnen laten concurreren met het buitenland krijgen zij vanaf 1982 goedkopere stroom om dat de Gasunie gas aan de elektriciteitscentrales levert voor de prijs van kolen. Deze regeling loopt tot 1987. De tuinbouw wil nu ook een soortgelijk systeem: de gas prijs zou minstens voor een deel berekend moeten wor den op basis van de kolen- prijs. En dat scheelt weer on geveer twee cent. Het totale eisenpakket van de tuinders komt dus neer op een prijsverlaging van 5,3 cent. De circa vijf cent die Van Aardenne als „onhaal baar" betitelde. Enkele weken geleden liet de minister weten een prijsverlaging voor de tuinders helemaal niet te zien zitten. „Een persoonlijke in schatting", noemde een woordvoerder van de minis ter dat toen. Deze week wilde Van Aardenne niet ingaan op de vraag met hoeveel de gas prijs dan wel omlaag mag. De veranderde houding van de minister is logisch, gezien een aanbod dat de Gasunie het Landbouwschap inmid dels heeft gedaan. Men is be reid de gasprijs voor tuinders met 1,3 cent te laten zakken tot 45 cent en die prijs een jaar lang vast te zetten. In de 1,3 cent zit wel het schrappen van de heffingen voor lucht vervuiling en de aanleg van olievoorraden. Tot dat schrap- Een was de Gasunie al eerder ereid, zodat het eigenlijke aanbod een prijsverlaging van een cent is. Leuk voor de tuinders, maar niet voldoen de. Concurrentie Als de tuinders zich niet neer leggen bij het aanbod van de Gasunie staan er verdere on derhandelingen na de zomer te wachten. Ongetwijfeld har de onderhandelingen, waarbij de Gasunie wel eens geneigd zou kunnen zijn nog verder tegemoet te komen aan de wensen van het Landbouw schap. Zeker als dat schap de steun krijgt van minister Braks van landbouw en visse rij. Deze ziet door de hoge gas prijs de concurrentiekracht van de tuinbouw in het ge drang komen. En dat terwijl die tuinbouw nu jaarlijks nog 75 procent van de eigen pro dukten over de grens afzet voor vijf miljard gulden. Daarmee zorgt de tuinbouw niet alleen voor een fors aan deel in de jaarlijkse winst op de agrarische export van veertien miljard gulden, de sector houdt ook 75.000 man direct en indirect aan het werk. Maar Van Aardenne kan een verder buigen van de Gasunie voor de wensen van de tuin bouw niet hebben. Wat zal namelijk het effect zijn? Als de tuinders een prijsverlaging voor hun gas krijgen, zal ook de industrie op de stoep staan. En zullen de buitenlandse af nemers van ons gas een prijs verlaging vragen, nog afge zien van de kleinverbruikers (de gezinnen) in ons land die volgend jaar drie cent meer moeten aan betalen. Een forse prijsverlaging voor het gas van de tuinders komt Van Aardenne dus helemaal niet uit. Bovendien ontvangt de Staat minder inkomsten als de tuinders minder voor hun gas gaan betalen. Met deze motieven wil de minister echter nu niet naar buiten ko men. Het is dan ook niet voor niets dat hij, in een verkla ring voor zijn stelling dat een prijsverlaging voor de tuin ders met vijf cent onhaalbaar is, verwees naar de EG. Van Aardenne voorzag problemen met de EG bij een dergelijke prijsverlaging voor de tuin ders, en verwees naar de ge beurtenissen van 1980. Grootverbruikers Helaas voor de minister gaat dat argument niet op. In 1980 eiste de EG alleen dat de gas prijs voor tuinders werd opge trokken tot het niveau van de industriële gasprijs. Meer niet. Extra kosten door heffingen op de prijs van stookolie of door bepalingen dat de stook olie maar een procent zwavel mag hebben, speelden geen rol in de mening van de EG. Die „extra" lasten kunnen dus zonder dat bezwaren van de EG te verwachten zijn, van de gasprijs voor de tuinders. De EG zal ook geen bezwaar maken als de tuinbouw tot grootverbruiker van energie wordt verklaard en, als ge volg daarvan, ook gas krijgt tegen een kolenprijs. Immers, de EG keurde deze regeling voor de industriële grootver bruikers van stroom in 1982 goed, mits de regeling maar tijdelijk zou zijn waarna als einddatum 1987 werd inge vuld. Reden voor de speciale „industrie-regeling" was het concurrentienadeel voor de industrie ten opzichte van het buitenland waar goedkopere stroom wordt opgewekt Een concurrentienadeel heeft de tuinbouw ook, gezien de koppeling van de gasprijs aan de hier extra dure stookolie. Ook hier zit dus ruimte voor een prijsverlaging ten bate van de tuinders. Het jaar 1987 is nog even weg. Een prijsver laging voor de tuinders kan de sector „lucht" geven. Lucht die gebruikt kan wor den om verder te gaan met investeringen in energiebe sparing. Blijft de tuinbouw met één probleem zitten: het is minis ter Van Aardenne die een ak koord over de gasprijs met de Gasunie en de VEGIN moet goedkeuren. Maar misschien zal die vatbaar blijken voor de volgende argumenten: het is de overheid die de tuin bouw heeft gedwongen gas te gaan stoken, het is de over heid die extra gas wil afzetten (vooral in het buitenland) om dat er genoeg is en het is de overheid die als Gasunie-aan deelhouder de Gasunie toe stond België deze zomer goed koop gas te leveren om daar het Sovjet-gas van de markt te houden. CAREL GOSELING e°°Sjaarde Hagenaar om paar !?grinptjes doodgeslagen aatsch; kbuis arisatij HAAG De 81-jarige Hagenaar, die ver- kt wp week zondag zwaargewond werd aange- !en langs rijksweg 4 in Leiden en die in- tlels aan zijn verwondingen is bezweken, adviesjt te zijn beroofd van zeventig gulden en e»kevring. Dit heeft de officier van justitie in 'ek "ij e'nc* voriSe week meegedeeld. dj* jens de officier zijn de twee Hagenaars, bei- dejj jaar 0ud, die in verband met deze zaak het: «aangehouden voorgeleid. Zij worden onder ïnst verdacht van doodslag en diefstal met ge ks diej De officier wil niets meedelen over het- /geilld je verdachten hebben verklaard. De Vat van het slachtoffer wordt nog steeds niet Is Stot. de politie vrijgegeven. Een familielid van largrifciachtoffer zou onbereikbaar zijn. bu ijnde r Alcohol leidt tot wilde achtervolging LEIDEN/RIJNSBURG Een 21-jarige Leidenaar had zon dagmorgen zo diep in het glaasje gekeken dat hij niets voelde voor een controle door de politie. Toen hij rond half drie dan ook door de mannen van de Hermandad op de Sandtlaan in Rijnsburg tot stoppen werd gemaand, gaf hij plankgas en ging ervan door. Hij reed op de Rijnsburgse Herenweg tegen het eenrichtingverkeer in, doorkruiste het dorp en ont vluchtte via de Noordwijkerweg richting Noordwijk. De poli tie van die gemeente had op het viaduct boven de provincia le weg 1 een blokkade opgeworpen, maar die bleek niet ef fectief. De man stormde daarop met een snelheid van 130 ki lometer per uur door de bebouwde kom van Noordwijk om uiteindelijk op de kruising van de Gooweg en de 's Graven- damseweg in Noordwijkerhout te worden klemgereden. De man verkeerde volgens de politie zwaar onder invloed en bleek wegens eerdere overtredingen op dit gebied geen rijbe wijs meer te hebben. Hij is meegenomen naar het politiebu reau en zijn auto is in beslag genomen. Keetwagen uitgebrand LEIDEN Een keetwa gen van een schildersbe drijf die op de Gooimeerlaan stond, is van nacht door brand ver woest. De brand werd aangestoken. De schade wordt ge raamd op on geveer vijfdui zend gulden. JERIKAANS BEDRIJF OVERWEEGT VESTIGING MET 50 BANEN srn jgü dei LEIDEN In het afgelopen weekeinde zijn op verschillende plaatsen ruiten van winkels en woningen ingegooid. In de Koddesteeg, de Kortenaerstraat, de Haarlemmerstraat, het Noordeinde en de Brandt Buyskade werd voor enkele duizenden guldens schade aangericht. Blaffende honden in beslag genomen LEIDEN De politie heeft zaterdagavond in de Zaanstraat twee honden in beslag genomen die de buurt door hun aanhoudend geblaf veel overlast be zorgde. Omwonenden klaagden al maanden over de honden, die door de politie omschreven worden „als lieve bastaards die er alleen niet tegen kunnen om al leen gelaten te worden". Onafgebroken geblaf was steeds het gevolg. Tegen de eigenaar van de honden' werd al op 24' januari en op 19 april proces verbaal opgemaakt, omdat zijn honden voortdurend herrie maakten. In overleg met de officier werd besloten dat de honden in beslag zouden worden genomen als de klachten zouden aanhouden. Zaterdag was het zover. Toen de politie zaterdag bij het pand arriveerde, kwam net de dochter des huizes thuis. Zij liet de poli tie de woning binnen. De honden zijn in een asiel on dergebracht. De rechter zal moeten bepalen of de honden verbeurd worden verklaard of niet. De eigenaar van de honden zou vandaag worden ge hoord. Portemonnee geroofd LEIDEN Een 17-jarige en een 18-jarige Leidenaar zijn vannacht door de politie op de Lange Mare aangehouden. Het tweetal had omstreeks half vier een man die een pand aan de Caecilia- straat verliet een portemon nee uit de han den gegrist. Toupet je zaait verwarring LEIDEN Personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft zaterdagmorgen om half zeven op het Leidse sta tion een man uit een trein gehaald, omdat zijn identi teitsbewijs vervalst zou zijn. Volgens de foto was de man kaal, maar in werkelijkheid bleek de man over een weel derige haardos te beschik ken. Dacht de NS. De ge waarschuwde politie bleek wat uitgeslapener en had al gauw in de gaten dat de man een toupetje droeg. Hij bleek net zo kaal als op de foto. r A jDEN Een Ameri- VENps bedrijf dat zich be- ^jjioudt met het verede- ^Hvan granen en planten i BN* z'cb moêebjk *n Mien. Als het bedrijf in- ■fldaad naar Leiden ■nt, zouden daardoor tig nieuwe banen ont- in. De bedoeling is dat bedrijf zich in de ►uwenhoek vestigt en t samenwerken met de dse universiteit. Ver- :ht wordt dat het be- f eind 1985 de poorten nt. welk bedrijf het gaat, wil Ceijser, hoofd van de ge- a ntelijke afdeling economi- zaken, niet kwijt. Het be- heeft bij de gemeente uit jurrentie-overwegingen op imhouding aangedrongen. ,er noemt de kans dat het inderdaad naar Leiden fct „vrij groot". „Er komt T vestiging in Leiden of ziet helemaal van Europa ledrijf maakt deel uit van concern dat zich bezig- It met hoogwaardige tech- alwpgie. Volgens Keijser is het >rte rijf werkzaam in een sector ïrwejdoor de commissie Wagner morden commissie die heeft on- iardfcocht wat de kansen van de eelerlandse industrie in de dankomst zijn wordt ge dand als een sector waar boei in zit. Vooral de Vere- Staten en Japan zijn ac tief in deze zogenaamde bio technologie, maar ook in Ne derland hoopt men er van te profiteren. Via de biotechno logie hoopt men niet alleen granen te kweken die beter bestand zijn tegen ziekten, maar bijvoorbeeld ook betere medicijnen te ontwikkelen en milieuvervuiling te bestrijden. Zo wordt gewerkt aan bacte riën die afvalstoffen kunnen afbreken. Samenwerking De gemeente hoopt dat het be drijf niet alleen zelf arbeids plaatsen naar Leiden brengt, maar dat het ook nieuwe werkgelegenheid zal aantrek ken. Leiden wordt als een goe de vestigingsplaats gezien, om dat samenwerking met de Rijksuniversiteit mogelijk is. Het bedrijf zou kunnen profi teren van de kennis en erva ring op de universiteit en de universiteit zou op haar beurt door de samenwerking meer geld kunnen verwerven voor onderzoek. De directie van het bedrijf on derhandelt momenteel ook met de gemeente Wageningen en met de ter plekke gevestig de Landbouwhogeschool. Door de aanwezigheid van deze school in die gemeente is het niet volledig uitgesloten dat voor die gemeente als vesti gingsplaats wordt gekozen. Volgens de plannen voor Lei den gaat het bedrijf in de Leeuwenhoek het gebied tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg een labo ratorium bouwen en zal daar voor 1.500 vierkante meter no dig zijn. Onderzocht wordt momenteel waar in de Leeu wenhoek het bedrijf het best gevestigd zou kunnen worden. Daarbij speelt een rol dat er ook andere bouwplannen voor de Leeuwenhoek zijn. Zo moet het ABC (Academisch Bedrij ven Centrum) een geza- meitlijk project van de de Ka mer van Koophandel, gemeen te Leiden en de universiteit in de Leeuwenhoek komen. Het ABC wil bedrijven de mo gelijkheid bieden wetenschap pelijk onderzoek te doen door allerlei faciliteiten te huur aan te bieden. Verder moet er in de Leeu wenhoek een opleiding in de gezondheidszorg komen. Het gaat hierbij een samenwer kingsverband tussen de Leidse Academie voor fysio-therapie en de Verpleegkundige Oplei ding Vronestein in Voorburg en bovendien wil de Medisch Technische Dienst van het" TNO zich in de Leeuwenhoek vestigen. Er liggen tevens plannen om al bestaande labo ratoria van de universiteit uit breiden. Een paar maanden geleden maakte de Leidse pro fessor prof. dr. A. de Waard bekend dat het de bedoeling is, dat er in de Leeuwenhoek een klein verkoopkantoor en een controlelaboratorium van de Amerikaanse firma Promega- Biotec komt. Het bedrijf wil onderzoeklaboratoria bio-tech- nische produkten als enzymen verkopen. Het bedrijf zou ge bruik kunnen maken van de computers van de Leidse uni versiteit. De Waard was de grote stimulator van dit pro ject. Hij heeft intussen wel veel kritiek op zijn handels wijze gekregen. De Waard zou een Amerikaans bedrijf de mogelijkheid bieden de Euro pese markt af te romen nu de markt in de Verenigde Staten niet al te veel groei meer lijkt te kunnen hebben. De Waard wees die kritiek echter van de hand. De bedoeling zou juist zijn, dat Nederland van de kennis van Promega-Biotec profiteert. Bovendien speelde bij zijn initiatief een rol dat in Nederland geen enkel bedrijf op dat gebied actief is, waar door Nederland steeds verder achterop dreigde te raken. Woningen Volgens het bestemmingsplan zouden er ook meer dan 2.000 woningen in de Leeuwenhoek moeten komen al zal het nog vele jaren duren, voordat de eerste paal voor dat doel de grond in gaat. Vermoedelijk zal dat pas in de loop van de jaren negentig gebeuren. Vol gens Keijser wordt momenteel onderzocht in hoeverre de komst van het Amerikaanse bedrijf gevolgen zal hebben voor de woningbouwplannen. Men bekijkt ook op welke plaats in de Leeuwenhoek de verschillende bedrijven zich het best kunnen vestigen. Eerste diploma's Webster University, het Ameri kaanse onderwijsinstituut uit St. Louis, Missouri, dat in ok tober van het vorig jaar in Lei den zijn eerste lesprogram ma's startte, heeft zijn eerste geslaagden afgeleverd. Giste ren was het aan de Boom- markt op nummer 1 „Gradua tion Day", met een druk be zochte receptie en een plech tigheid waarop de director Eu rope/Leiden, Charles F. Mad den (tweede van links), getuig schriften overhandigde aan Ja- net Eileeti Leight Kettler (eer ste van links), uit Canada zij werd Master of Arts in Mana gement en aan George E.N.Scoon (tweede van rechts), uit Grenada, die na een afge ronde ,,undergraduate"-tele- communicatiestudie de graad van Bachelor of Arts behaalde. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De hulpverlening van de stichting Gezinsverzor ging Leiden is vorig jaar fors teruggelopen. Het totaal aantal uren verleende hulp daalde met bijna tien procent. De wachtlijst werd weliswaar be kort, maar dat had niet zozeer te maken met eèn verminde ring van de hulpvragen maar meer met een strengere selec tie. Een en ander wordt direct veroorzaakt door opgelegde bezuinigingen. Dit staat te le zen in het jaarverslag van de stichting. Het aantal perso neelsleden is met zestien afge nomen. In de uitvoering is het aantal full-time krachten van 28 teruggegaan naar 19. Een verdere teruggang is volgens de stichting onverantwoord. Pogingen om het aantal gespe cialiseerde gezinsverzorgsters van 3 op 4 te brengen zijn mis lukt. Het aantal full-time gedi plomeerde gezinsverzorgsters is teruggelopen van 13 naar 9. Mede met oog op de handha ving van de kwaliteit van de hulpverlening, acht de stich ting verdere teruggang niet wenselijk. Eind oktober startte de stich ting een experiment wijkbe- jaardenverzorging. Deze vorm van hulpverlening is bedoeld voor bejaarden die tijdelijk ex tra hulp nodig hebben. Het gaat dan vooral om werkzaam heden van verzorgende aard op verschillende tijdstippen per dag. De wijkbejaardenver- zorgsters zorgen voor verschil lende cliënten. Ze bepalen zelf hoe ze hun tijd tussen deze cliënten verdelen. Binnenkort zal op basis van de resultaten van dit experiment worden besloten of de wijkbejaarden- verzorging al dan niet zal wor den voortgezet. Vorig jaar was het laatste van drie jaren waarin de stichting in totaal 814.000 gulden structureel moest bezuinigen. Eind 1982 was het structurele bezuini gingsniveau van dat jaar niet gehaald. Hierdoor moet in het begin van 1983 extra worden bezuinigd. Tot half augustus gold derhalve een onverbidde lijke vacaturestof voor uit- voernede kracht en leidingge vend personeel. Ten opzichte van 1982 zijn in 1983 33.500 uren minder besteed. Het aan tal geholpen cliënten in 1983 bedroeg 2273 tegen 2391 in 1982. Een teruggang van 118 cliënten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3