Jarryd sterke winnaar van zwak toernooi Tom Nijssen wint Masterstoernooi SPORTTRIBUIME Europese titel Van der Sluis STONE Ed van der Sluis, met Jos Schier als beman ningslid, is Europees kam pioen geworden in de Javelin- -klasse. De 24-jarige zeiler uit Woubrugge bleef na vijf wed strijden, gevaren voor de En gelse kust bij Stone, de Brit Rix voor. De Nederlander Willemsen, derde in het eind klassement, won de laatste wedstrijd. Anneke van Oosten in handbal selectie DEN HAAG Bondscoach Jan Kecskemethy heeft 23 handbalsters geselecteerd voor een achtdaagse trai ningsstage in Tsjechoslowa- kije. In de groep ontbreekt Hannie de Kok maar zijn an dere ervaren speelsters als doelvrouwe Carla ten Velde en speelster Dianne Nie- mantsverdriet wel opgeno men. De groep kent tevens drie debutanten: Nicole van Thor (Traj. ad Mosam), Hetty Jansen (Swift Arnhem) en Anneke van Oosten (Animo). De volledige selectie is: Doel: Carla ten Velde (Swift A), Laura Robben (Niloc) en Karina Bruins (Ookmeer) Veld: Margreet van Dijk en Ursula Dekeling (Hellas), Carla Kleintjes, Mirjam Col- lart en Cecile Leenen (V en L), Nicole van Thor (Traj. ad Mosam), Hanneke van Eyl en Georgina van Iersel (Ook meer), Marianne Bult (ESCA), Inge Tulp, Diana Niemantsverdriet en Joke Lekkerkerk (Quintus), Hetty Jansen en Esther Hageman (Swift A), Saskia Vriends (Niloc), Anneke van Oosten (Animo) Reserve: Karin van Essen (Ookmeer), Corrie Schilder (SEW), Mieke Leenen (V en L) en Monique Geitz (E en O) Vier keer goud voor rolstoelers STOKE MANDEVILLE De ge- weerschutters hebben tijdens de Olympische Spelen voor rolstoelers, in het Engelse Stoke Mandeville, vier gouden medailles toegevoegd aan het Nederlandse totaal. Eef Tammel ves tigde twee wereldrecords: bij het schieten in knielende houding (397 punten) en met zijn puntentotaal (1182) na drie onderdelen. Samen met Jan van de Wetering en Gerrit Tui nier zorgde hij op die twee onderdelen ook voor goud in de landenwedstrijd. Het Nederlandse rolstoelbasketbalteam heeft in de laatste wedstrijd van de poule verloren van Zweden met 71-77 (29-42). Vooral in het slot van de eerste helft speelde Nederland slecht en liep daardoor een grote achsterstand op. Deze was daarna niet meer goed te maken, hoewel Oranje in de tweede helft aanzienlijk beter acteerde. Door deze nederlaag moet Nederland van daag in de kruiswedstrijden aantreden tegen de Olympische kampioen Israel, een zeer zware opgaaf. De basketbaldames eindigden na ne derlagen tegen Canada (32-28) en de Verenigde Staten (40-34) als laatsten in de groep en zijn daarmee uitgescha keld. Bij het rolstoelschermen landen wedstrijd sabel verloor Nederland van alle tegenstanders. Dode bij motorraces MADRID Een ongeluk bij motorwedstrijden in La Linea de la Concepcion in de buurt van Gibraltar heeft gisteren een dode en tien gewonden veroor zaakt. In een bocht botsten twee 250 cc-machines op elkaar. De motors vlogen de strobalen in die langs de weg stonden opgesteld en waarop zich toeschou wers bevonden. De cou reurs kregen een lichte shock, maar liepen geen ernstige verwondingen op. HILVERSUM Tennis toernooi-manager Piet van Eijsden wil het Melk- huisje een facelift geven. Met alle betrokken partij en zal zo spoedig mogelijk worden gepraat over al dan niet hoger prijzen geld, een sterkere mid denmoot in het deelne mersveld en over het uit breiden en opknappen van het Gooise tennis park. Voor bijvoorbeeld meer tribunes zou men de eigen perken te buiten moeten gaan en dus steun van de gemeente nodig hebben. ,,De burgemees ter van Hilversum, een CDA'er, staat er niet ne gatief tegenover", liet Van Eijsden weten. Juist daar om leek het niet zo'n ver- standige zet om gisteren de prijsuitreiking van het internationale tenniskam pioenschap van Nederland door VVD-leider Ed Nij- pels te laten verrichten. Winnaar Anders Jarryd had daar verder overigens maling aan. De 23-jarige Zweed was veel te blij dat hij twee jaar na zijn vorige twee Grand-Prixzeges eindelijk weer eens een dergelijk toernooi had ge wonnen. Ook ontging het hem, dat de aankondiger, hoofdscheids- rechter Rob Bron, wel de met 6-3, 6-3, 2-6, 6-2 ont troonde kampioen Tomas Smid opriep, vervolgens Ed Nijpels aan het werk wilde zetten en pas toen door de politicus gewaarschuwd de nieuwe koning van het Hollandse gravel naar het midden van het centre-court haalde. Piet van Eijsden mag dan een sterker toernooi op prijs stellen („Maar McEnroe, Connors en Lendl krijg je hier toch niet, dat hoeft ook niet"), zelfs deze editie van de Dutch Open waarbij alle deelnemers op drie na ver buiten de top honderd staan, bevestigde wat Jarryd reeds tweemaal zei: „Iedere speler in een Grand-Prix is sterk". Castellan (nr. 169) had zater dag bijna de finale bereikt ten koste van Jarryd, die de Argentijn met moeite en ge luk van zich had afgehou den: 2-6, 6-1, 6-4 (na 2-3, 15- 40). Ook Smid trof in de Bel gische halve-finalist Bernard Boileau (7-5, 6-4) een lastige klant. Al met al kreeg het Melk- huisje in Anders Jarryd een sterke winnaar, een 78.000 dollar-toernooi meer dan waardig. Het spel van de nummer tien van de wereld kende in de finale zo'n enor me spreiding, dat de vijf jaar oudere Tsjechoslowaak Smid te veel hoeken moest opzoe ken om aan het net gevaar lijk te kunnen worden. En met zijn uitstekende drops hots en te zeldzame harde fo- rehandveeg alleen redde Smid het niet. Beide spelers hadden goed begrepen, dat zij elkaar in de bloedhete arena dienden uit te putten met afwisselend, creatief spel. Leuk voor de driedui zend toeschouwers, funest voor de bij aanvang reeds doorweekte shirts van Jar ryd en Smid. De opslag speelde ondanks een redelijk LEIDSE COURANT Zege Evert in Sydney SYDNEY Chris Evert-LLoyd heeft in Sydney de open Au stralische indoortitel veroverd. De 29-jarige Amerikaanse uit Flo rida versloeg in de fi nale haar landgenote Pam Shriver in twee sets: 7-5,6-2. In de strijd om de derde plaats versloeg de Bulgaarse Manuela Maleeva de Australi sche veterane Wendy Turnbull met 6-3,6-4. Van Boeckel favoriet op Leeuwenbergh LEIDSCHENDAM Vanavond gaat het A-tennis- toernooi voor heren op park Leeuwenbergh van start. Het geldt als laatste voorbereiding op de nationale ti telstrijd, die volgende week op de Metsbanen in Sche- veningen losbarst. In Leidschendam zijn de acht ge plaatste spelers de eerste ronde vrij. Favoriet is Huub van Boeckel en na hem volgen Ton Sie, Martin Koek, Marc Albert, Robert-Jan Bierens, Wim Groeneveld, Theo Gorter en Frank Lapré. In Wateringen won Chris Vermeeren gisteren het A-toernooi op park De Rhijenhof. In de finale van het herenenkelspel ver sloeg hij Michiel Zegveld met 4-6, 6-4, 6-1. In B won Titia Wilmink bij de dames en H. van Strijen bij de heren. De sloteditie van het internationale KNLTB- zomerjeugdcircuit leverde zeges op voor Ramon de Vries (tot 12 jaar), J. Hunter (tot 14 jaar) en Arjan van de Meer (tot 16 jaar). De Zweedse toptennisser Jarryd is blij met zijn eerste Grand-Prix beker sinds twee jaar. aantal aces van Jarryd geen al te grote rol in het wed strijdverloop. Van de 34 ge speelde games werden er 17 door de serveerder verloren. Meestal was dat niet Jarryd, die al begon met een break en na twee sets keurig 6-3, 6- 3 achter zijn naam zag staan. De eindstrijd ging echter om drie gewonnen sets en Smid greep zijn kans in de derde reeks met 6-2, met welke cij fers hij de vierde, fatale set weer moest inleveren. Sympathie De saaie Smid had wel steeds de sympathie van het pu bliek gehad, enerzijds omdat hij vorig jaar had gewonnen, anderzijds omdat hij zo rustig bleef. Jarryd daarentegen mopperde en gesticuleerde bij elke fout of vermeende fout van de lijnrechters. Eén lijnrechter pakte zelf zijn biezen na twee duidelijke flaters. Echt boos bleek Jarryd na afloop nooit te zijn geweest. „Zo concentreer ik me, dat is mijn persoonlijkheid. Maar ik kan als ik wil ook een ijs berg zijn als Björn Borg. Over het algemeen is de mentaliteit van alle Zweedse topspelers dezelfde. Maar dat we allemaal zo goed zijn, vijf bij de beste 25, verbaast mij nog steeds. Er wordt in Zwe den natuurlijk keihard aan gewerkt, maar ons land telt maar acht miljoen inwoners en onder hen zijn betrekke lijk weinig tennissers". De Scandinaviërs kunnen zich na het Borg-effect, het Wilander-mirakel, het Sund- strom-virus nu ook gaan op warmen aan het Jarryd- vuur. De laatste zit er trou wens ook weer warmpjes bij. Na zijn eerste prijs van bijna 50.000 gulden in het enkel spel, ontving Jarryd ook nog 7.500 voor zijn zege in het dubbelspel. Hij versloeg mét Tomas Smid de Australiërs Broderick Dyke en Mike Fancutt met 6-4, 5-7, 7-6. HERMAN JANSEN AMERSFOORT Vijf weken geleden, voor aanvang van zevende, Nederlandse satelliet-tenniscircuit, bivakkeerde Nijssen uit Sittard op een kleurloze 524e plaats van de wer ranglijst. Nu, na zijn triomf in het Masterstoernooi in Am foort, is de kleine Limburger naar de 290e stelling geklaut Een enorme progressie van welgeteld 234 plaatsen. Niet de gedoodverfde Argentijnse favoriet Francisco Yi triomfator in de eerste drie toernooien, in Tilburg, Schevei gen en Deventer, van het in totaal 5 toernooien bevatte ATP-circuit, maar Tom Nijssen sprokkelde in vijf weken tijc meeste circuit- (68) en ATP-punten (24) bijeen. Zijn grootste: j sloeg de Limburger gistermiddag in Amersfoort door in de fi le van het Masterstoernooi Tilburgse Marc Albert in drie set kloppen: 4-6, 6-4 en 6-4. De zege op Marc Albert in de geheel Nederlands getinte satellietfinale in zeven jaar tijd 1 de Tom Nijssen 27 circuitpunten op, een aantal dat zijn L_ satellietbuit op 68 bepaalde. Daarmee overtroefde de Limbui de Argentijn Francisco Yunis, die in Amersfoort al in de eei ronde op non-actief werd gesteld door de Fransman Jean M Piacentile, met één punt: 67. L Door zeges op achtereenvolgens de Westduitser Helmuth I C tersbacher (6-4, 7-6) en landgenoot Frits Don (6-4, 4-6, 6-4) landde Tom Nijssen op zaterdag in de halve finale van het terstoemooi. Tegenstander heette Eleuterio Martins uit Bra Tweemaal eerder in het satelliettoernooi had Tom de Braziliaan het onderspit moeten delven, in Velp. „Die halve finale was een belangrijke top", Nijssen terug. De Limburger kon er met genoegen op ken, ondanks of juist door de zenuwen speelde Tom Amersfoort tegen Eleuterio Martins zijn beste partij var toernooi. In de finale van het herendubbelspel ging de zege Tarek El Sakka en de Amerikaan Mark Stijslinger. Het duo sloeg.de Nederlanders Marc Albert en Johan Vekemans in sets: 5-7, 6-4, 6-4. Door de zege werd Stijslinger totaal het dubbelspel van het sateliet-circuit. geheel ontbrak, was een portie spanning. Langer, een week eerder nog ex-aequo met Tom Watson tweede op het interna tionaal zeer aansprekende Britse Open, bewees in gouden vorm te verkeren en legde ie dereen zijn wil op. De koele, door menigeen zelfs als arro gant afgeschilderde Westduit ser, kwam donderdag al tt>t een fantastisch baanrecord van 64 (8 slagen onder het ge middelde) en stond de leiding vervolgens niet meer af. Hij eindigde met dertien slagen onder het gemiddele. „Ik heb het hier prima naar mijn zin gehad", sprak Langer na af loop dan ook in begrijpelijke taal, waarbij zowaar even een spoortje van een glimlach zichtbaar werd. Achter Langer ontspon zich wel een strijd om de tweede plaats. De jonge Engelsman Paul Wayne, internationaal geen topper maar sinds zijn overwinning in 1982 een trou we en succesvolle verschijning op Nederlandse toernooien, gaf die tweede plaats in de laatste fase uit handen. Het zil ver kwam nu terecht bij Gra ham Marsh. De koelbloedige Australiër, ex-wiskundeleraar, bleef uiteindelijk vijf slagen op de Westduitser achter. De der de plaats was weggelegd voor good old Lee Trevino. De 44- jarige clowneske Amerikaan begon het toernooi matig, maar bewees ten slotte toch de dreigende slijtageverschijnse- len nog voor te kunnen blij ven. „Super Mex", afkomstig uit de sloppen van Mexico maar veelvuldig miljonair, was de absolute lieveling van het massaal opgekomen publiek. Van het Nederlandse front viel in Arnhem weinig goeds te melden. Jan Dorrestein, in 1982 zo knap achtste en schijn baar ook de laatste weken in goede doen, wist zich voor ei gen publiek niet eens voor de laatste twee ronden te kwalifi ceren. Met een teleurgestelde blik liep hij als toeschouwer het weekeinde mee over de hem zo vertrouwde baan. Dor restein was echter niet de eni ge die moest treuren, want alle Nederlandse professionals werden tot toezien gedwon gen. Routinier Bertus van Mook kwam vrijdag een slag tekort om door te mogen. Een schrale troost was dat Bart Prins Bernhard bekijkt de beker die hij aan voornaamgenoot Bernhard Lenger mag aanbieden. ARNHEM Voor herha ling vatbaar. Voor het eerst, maar waarschijnlijk niet voor het laatst, ging het Internationaal Open Kampioenschap van Ne derland, het jaarlijkse hoogtepunt van het golfs- eizoen, de afgelopen da gen op de provinciale toer. Speelde het evene ment zich in het verleden doorgaans in de Randstad af, ditmaal was de fraaie Bosbaan van de Rosen- daelsche Golfclub in Arn hem het strijdtoneel. Een succesvolle keuze, zo bleek uit de overweldi gende belangstelling van de in deze oostelijke con treien niet bepaald ver wende toeschouwers, die met volle teugen konden genieten van een op hoog peil staand toernooi, waarin de Westduitser Bernhard Langer zich van begin tot einde de onbet wiste alleenheerser toon de. Twee jaar geleden deed de Ne derlandse Golf Federatie al een schuchtere poging het vas te patroon van de drie meest bezochte banen (Wassenaar, Noordwijk en Zandvoort) te doorbreken. Toen vond het belangrijkste evenement van het jaar plaats op De Pan, na bij Zeist. Na toch maar weer een bezoekje aan De Kenne- mer in 1983, werd nu Arnhem als locatie uitverkoren. Met een ongekend sterke bezetting, een eveneens tot recordhoogte gestegen prijzenpot (totaal 450.000 gulden, waarvan bijna 70.000 gulden voor de win naar) en dientengevolge een stormloop van publiek, die zelfs de stoutste verwachtin gen overtrof. Circa 20.000 be zoekers, van wie 7.000 op de slotdag, telden van donderdag tot en met gisteren grif menige gulden neer om vedetten als Bernhard Langer, de Ameri kanen Lee Trevino en Johnny Nolte zich als de beste amateur ontpopte. In totaal toch een jammerlijke ontwikkeling voor het Neder landse golf, waar de professio nals zich nu eenmaal het les geven (moeten) laten prevale ren boven het actief spelen. Een echte golftoekomst lijkt vooralsnog dan ook voor geen enkele landgenoot weggelegd. Jammer maar waar. De amu sementswaarde moest ook af gelopen weekeinde in Arnhem worden verzorgd door de bui tenlandse sterren. DICK KIERS Uitslag beroepsspelers: 1. Bernhard Langer (Wdl) 275 slagen (64+68+69+74); Graham Marsh (Aus) 279 (72+66+69+72); 3. Lee Trevino (Vst) 280 (74+69+67+70); Paul Way (Gbr)280 (67+74+73+66); 5. Bland (Zat) 281 (73+71+67+70); A drew Magee (Vst) 2 (72+70+70+69); 7. Johnny Mi» (Vst) 285 (69+70+72+74); Brian W tes (Gbr) 285 (72+68+70+75); 9. 0= vid Frost (Zat) 286 (75+73+71+67 sli Khi Hla Han (Bir) 2» kc (70+72+70+74). h( Miller en de Australiër Gra ham Marsh in levende lijve in actie te kunnen zien. Een waar kassucces, dat zeker volgend jaar navolging verdient: golf wint langzaam maar zeker aan populariteit in ons land. De vele, op enkele volgepakte tribunes gezeten, maar meestal als meewandelaars fungerende toeschouwers zullen bepaald geen spijt van deze uitgaven hebben gehad. De veeleisende, door de vele bomen en boch ten zeer verraderlijke baan, zorgde voor een automatische schifting, zodat inderdaad de allerbesten ook de allerbeste posities innamen. Geen outsi ders in de voorste gelederen, zoals de laatste jaren min of meer gebruikelijk was, wan neer de voor veel „startgeld" naar ons land gelokte vedetten met minder genoegen moesten nemen. Langer, Trevino, Mil ler en Marsh, dank zij per soonlijke sponsors aangetrok ken, zetten stuk voor stuk hun beste beentje voor en niemand hoefde teleurgesteld te zijn in de zo befaamde spelers. Het enige wat eigenlijk in het

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16