lAnnemarie ganders fiet Zaanse /oorbeeld I na e 3d win Moses ook met litartgeld koploper Amerikaans zwemteam over tot orde van de dag PAGB ZATERDAG 28 JULI 1984 ANGELES Edwin Mo- in i en Carl Lewis zijn de ve- tten bij de heren in de perikaanse olympische atle- kploeg. In Los Angeles zijn collega's, maar bepaald vrienden. De 21-jarige wis wil in het Coliseum de estatie van de legendarische sse Owens, die in 1936 in irlijn vier gouden medailles roverde, evenaren. Hij heeft lger 0|t na zijn drievoudige triomf RO-tvj de strijd om de eerste we- 'orderldtitels atletiek, vorig jaar s, v(gustus in Helsinki bij elke en.z-tegenheid ook duidelijk la- |VlSki "ijken. tuurlil nieljw»11 Moses strijdt in Los Angeles aspePr zÜn tweede gouden medaille ste b de 400 meter horden. Acht jaar hij de Spelen van Montreal burehaalde „gentleman Edwin" zijn rste goud. Vier jaar later in Mos- iu was hij er door de Amerikaan boycot niet bij en nam de Oost- menkftser Volker Beek de titel over. U tegenstelling tot Lewis ligt Mo- Werj, die vannacht de olympische efl aflegt, niet overhoop met het onderaerikaans Olympisch Comité, hris knie Lewis vond de onderko en Hns in het olympisch dorp niet Ivies gehikt voor een atleet, die een eed eiprestatie moet leveren. Edwin c afwi Moses heeft er geen problemen mee. „Ik verblijf gewoon in het olympisch dorp. Natuurlijk had ik er buiten kunnen blijven. Wanneer je een olympisch atleet bent, ver loopt je leven niet normaal. Boven dien ben ik van mening, dat ieder een onder dezelfde omstandighe den moet uitkomen". In een Amerikaans sportblad heeft Lewis zich onlangs nogal denigre rend uitgelaten over Moses. De sprinter en verspringer noemde Moses de „showboat" van de Ame rikaanse atletiek. De wereldrecord houder op de 400 meter horden wil daarop niet eens ingaan. Zijn vrouw, die altijd in de directe om geving van Moses te vinden is, daarentegen wel. „Carl Lewis is kennelijk een aantal dingen verge ten. Bijvoorbeeld dat hij, nadat Ed win olympisch kampioen was ge worden als jongetje van twaalf jaar om een handtekening kwam vra gen. Hij weet zich zeker ook niet meer te herinneren hoe hij geadvi seerd is te onderhandelen met or ganisatoren van grote wedstrijden in Europa. En dat dank zij het werk dat Edwin als contactman voor de Amerikaanse atleten heeft gedaan, hij ook gebruik heeft kun nen maken van een groot aantal faciliteiten. Carl Lewis gedraagt zich gewoon onvolwassen". Edwin Moses, gestoken in een snel gesneden maatkostuum hoort het relaas van zijn vrouw glimlachend Edwin Moses: ongenaakbaar op de horden. aan. Hij kijkt de zaal in het olym pisch perscentrum waar dagelijks een tiental persconferenties wordt gehouden, in en zegt: „Nog meer vragen?" Vragen zijn er wel. Wat vindt Mo ses hetgeen er over hem ge schreven wordt? „Wanneer ik in een verloren uurtje weer eens lees wat er over mij is geschreven, denk ik, ben ik dat? Ik ben geen super man, gewoon een atleet, die een ta lent heeft meegekregen en keihard traint. Na elke harde training sta ik gewoon weer met beide benen op de grond. Ik heb het grote geluk, dat ik zelden geblesseerd ben". Edwin Moses is zuinig op zijn li chaam. De atleet, die in feite alles heeft bereikt in zijn carrière (we reld- en olympisch kampioen, we reldrecordhouder en driemaal win naar van zijn nummer tijdens de strijd om de wereldbeker) heeft se dert 26 augustus 1977, toen hij in West-Berlijn werd verslagen door de Westduitser Harald Schmid geen wedstrijd meer verloren. Ij verige statistici hebben berekend, dat Moses sedert 2 september 1977, toen hij in Düsseldorf zijn eerste zege in de strijd om de wereldbeker behaalde, tot 18 juni van dit jaar 102 overwinningen op rij heeft be haald. Moses vindt dat aantal juist, maar flatteus. Zelf houdt de slanke Amerikaan het op 89. Voor mij tellen alleen de overwinningen in finales. Ik hoop dat de olympische finale de negentigste wordt. Daar kijk ik naar uit". Natuurkundige De 28-jarige Moses is afgestudeerd natuurkundige, die zijn kennis ge bruikt in zijn training. De Ameri kaan heeft geen coach en maakt zijn eigen trainingsschema's. „Ik weet natuurlijk het nodige van be- wegingen en krachten. Die weten schap gebruik ik". Moses maakt er geen geheim van, dat hij door zijn successen bepaald niet armlastig is. In het internationale circuit is de Amerikaan een publiekstrekker en hij heeft zijn prijs daarop afge stemd. Vorig jaar vonden enkele organisatoren Moses' prijs (25.000 tot 30.000 gulden) te hoog en zagen van zijn diensten af. Moses noemt zichzelf een verlicht amateur. Twee jaar geleden bij het congres van de Internationale Amateur~At- letiek Federatie (IAAF) in Athene werd besloten dat op de zogenaam de permit-meetings atleten start en prijzengeld mocht worden be taald. Die gelden moeten officieel gestort worden in een speciaal fonds, dat door de nationale atle- tiekbonden wordt beheerd. Na de sportieve carrière krijgt de sport man zijn geld en de rente uitge keerd. De reglementen schrijven het keurig voor maar de praktijk is anders. Iedere topper incasseert het geld zelf of laat dat door een tus senpersoon doen. In het internatio nale circuit staat Moses bovenaan maar ook Rob Druppers staat be paald niet laag op de prijslijst". Langer actief Edwin Moses vindt het een goede zaak, dat van het schijnamateuris- me in de atletiek is afgestapt. „Doordat er wat geld te verdienen is, blijven de toppers langer actief". Dat geldt ook voor hem zelf. Moses rekent er op dat hij ook de Olympi sche Spelen van Seoel nog mee maakt. Naar de spelen van Los An geles heeft Edwin Moses twee jaar toegeleefd. Na een jaar volledige rust in 1982 begon zijn voorberei ding op Los Angeles. Halverwege die periode veroverde hij vorig jaar augustus in Helsinki de wereldtitel en verbeterde op de laatste dag van die maand in Koblenz voor de vier de maal in zijn carrière het wereld record tot 47,02 seconden. Edwin Moses rekent er niet op dat hij in de olympische finale, die zon dag 5 augustus als laatste nummer van die dag wordt verwerkt, het wereldrecord zal verbeteren. „Om onder de 47 seconden te lopen moet je volkomen fris zijn en niet al een serie en een halve finale achter de rug hebben. Dat record zal wel ko men tijdens de wedstrijden na de spelen in Europa". Wanneer Moses toch een wereldre cord in de olympische finale zou lo pen, herstelt hij een oude traditie. In Mexico (1968) liep de Engelsman David Hemery met 48,1 seconden een wereldrecord. Vier jaar later werd de Brit afgelost door John Akii-Bua (Oeganda, 47,82), waarna Moses in Montreal (1976) voor de eerste maal in zijn carrière wereld recordhouder werd met 47,64 se conden. 1 en rtall^ 6 ANGELES Voorspel- gen doen blijft riskant. Ze- r bij de olympische hippi- e sporten, omdat het nog V i vraag is hoe de viervoe- zullen reageren op de kli- .«oo-Ntologische omstandigheden Santa Anita. Daarom ook agt de 26-jarige dressuur- fizone Annemarie Sanders ft niet aan een prognose. wordt een volkomen nieuwe l^«««firing. Niet alleen moet worden -iwacht hoe mijn paard Amon de greis heeft verwerkt, maar bo- dien speelt de acclimatisatie een te rol. Temperaturen van veer 6raden zijn ten tijde van onze wacW^tryd normaal in Santa Anita •erenF kunt het dus niet vergelijken eer-een Europees concours en zelfs naf! no6 *s bet moeilijk een voor- Nacr'n§ te maken, omdat je nu een- AN ff. afhankelijk bent van een Annemarie Sanders mag zich dan niet wagen aan een kansbereke ning, onder normale omstandighe den moet zij zeker bij de eerste tien kunnen eindigen. Vooral omdat zij terecht het mogen deelnemen aan de Spelen als een hoogtepunt van haar carrière beschouwt. „Ja, ik beschouw de Spelen wel de gelijk als een hoogtepunt. Steeds heb ik gezegd: dat wil ik graag een keer meemaken, hoewel ik er op dit moment al een beetje anders over denk. Natuurlijk ben ik blij, dat Amon weer is hersteld van een blessure, zodat mijn deelname niet in gevaar komt, maar aan de ande re kant zeg ik straks mogelijk: een-- maal en nooit weer. Ik heb de Spe len altijd als een sportfeest be schouwd, maar dat is geloof ik defi nitief afgelopen nu de politiek een steeds grotere rol speelt. En er is ook sprake van steeds intensiever veiligheidsmaatregelen, enzovoort. Dat moet toch helemaal niet nood zakelijk zijn. Ik houd tenminste niet van die ooesDas en geloof ook Annemarie Sanders en Amon: een hechte twee-eenheid. dat dat de sportprestatie niet ten goede komt". De Zaanse amazone mag dan een hekel hebben aan de andere dan sportieve kanten van het dit week einde beginnende vierjaarlijkse olympische gebeuren, zij beschouwt de oprichting van de Stichting Het Nederlandse Olympiade Paard (NOP) als een zegen. Via die stichting, die al een groot aantal bedrijven als sponsor heeft kunnen werven, wordt gepoogd om de uitverkoop van goede Neder landse paarden naar het buitenland te voorkomen. Natuurliik zal op die manier de handel niet worden lam gelegd, maar het is de bedoeling dat via overeenkomsten met eige naren geregeld wordt dat de top- viervoeters nationaal bezit blijven. In de toekomst wordt zelfs getracht zelf paarden te kopen. Zo'n rege ling was al overeengekomen met een groot aantal eigenaren van paarden, die het meest in aanmer king kwamen voor uitzending naar Los Angeles. In ruil voor de toezeg ging tot de Spelen niet tot verkoop te zullen overgaan ontvingen de ei genaren van hét NOP een vergoe ding. Het ging daarbij om zestien paarden, waarbij Amon, het paard van Annemarie Sanders behoorde. Naast de ondersteuning via het be drijfsleven is het NOP nu op zoek naar individuele liefhebbers van het paard, die voor honderd gulden of meer per jaar zich kunnen opge ven als NOP-supporter. Zoals gesteld juicht Annemarie Sanders die ontwikkeling toe. „Zo iets had eigenlijk al jaren eerder van de grond moeten komen. Ik heb er dan ook al vele malen voor gepleit. Het is immers te gek dat je op internationale wedstrijden door Nederlandse paarden wordt versla gen. Alleen vind ik dat het NOP ook nog op een andere wijze geld moet zien te ontvangen. Ik denk daarbij aan het Duitse voorbeeld. Het NOP heeft toch het idee van de DOKR (de Duitse NOP) als grondslag en ik vraag me daarom af waarom dan ook niet is gekozen voor de vorm van inschrijfgelden. Bij elk concours moet je nu een maal inschrijfgeld betalen en stel daarom voor een deel daarvan als NOP-bijdrage te beschouwen. Iede re paardenliefhebber is immers ge baat bij eigen nationale successen. In Aken bijvoorbeeld gaan van de 50 Marken inschrijfgeld er 35 naar het DOKR en 15 naar de organisa tie van het CHIO. Op een dergelij ke basis moet dat toch ook hier mo gelijk zijn. Maar het voornaamste is echter dat de totstandkoming van het NOP nu geregeld is". Bij toeval Ook zonder het NOP zou Amon nu nog wel degelijk in het bezit van Annemarie zijn geweest. Daar hoeft niet aan te worden getwijfeld. De inmiddels zestienjarige ruin be landde overigens bij toeval in haar bezit. Twaalf jaren geleden bezocht An nemarie samen met haar vader een veiling in Duitsland om te kijken hoe het daar toeging. Haar vader, eigenaar van een transportbedrijf, merkte ter plaatse de voorkeur van dochterlief voor Amon en bedacht zich geen moment. Niets leek toen uiteraard op een gouden greep. Zelfs was het bij de aankoop nog maar een vraag of de combinatie wel klikte. Dat is immers een eer ste vereiste om tot succes te komen. Annemarie en Amon pasten echter fffigd bij elkaar en een jarenlange iwlnsieve training bracht vervol gens zowel Amon als de amazone op het huidige niveau. Eenvoudig is dat allemaal niet gegaan. Bijna dagelijks moest daarvoor worden geoefend en ook nu ze getrouwd is en in Koog aan de Zaan woont is Annemarie dan ook dagelijks op het bedrijf van haar vader in Zaan dam te vinden. Niet alleen omdat ze haar vader in het bedrijf helpt, maar vooral omdat daar de stallen zijn gevestigd. Die zullen daar voorlopig ook wel blijven, want in hiDDische kringen wordt eesteld „Eenmaal en nooit weer". dat paarden van de Keijzers niet te koop zijn. Paardenhandel wordt daar immers ook niet gedreven. Louter het plezier in de sport staat voorop bij de aanschaf van een viervoeter. Zaans voorbeeld Dat dit ver kan leiden bewijst het Zaanse voorbeeld. Hoewel zij al ja renlang tot de Europese top be hoort zegt velen de naam Annema rie Sanders echter niets. Dat komt omdat dressuur (de basis van de paardesport en daarom ook wel eens systematische gymnastiek ge noemd, terwijl Annemarie zelf het al eens een kruising tussen turnen en ballet noemde) minder bij de massa aanspreekt dan springen Het is nu eenmaal niet zo spectacu lair, maar als het goed gebeurt is zo'n proef wel bijzonder fraai voor het oog, zeker voor de kenner. Bovendien stuit menigeen de wijze van jureren tegen de borst. Dat moet nu eenmaal geschieden door mensen en die zijn beïnvloedbaar, ook al is er van opzet geen sprake. Annerrtarie Sanders daarover: „Soms zeg ik wel: hoe is dat resul taat in wezen mogelijk?". Deson danks heeft zij het plezier in de sport geen moment verloren en be wust gewerkt aan een zo goed mo gelijk resultaat tijdens de Spelen. Daar zal het werk van vele jaren moeten worden beloond. Dat geldt weliswaar ook voor al die anderen, maar een man als springruiter Al- win Schockemöhle verdient door zijn sport een dik belegde boterham en dat is bij vrijwel alle dressuur ruiters niet het geval. Voor hen geldt nog echt dat het meedoen een eer is. LOS ANGELES Het is jammer voor de Oostduitse zwemsters en de Russische zwemmers, maar het Amerikaanse zwemteam is overge gaan tot de orde van de dag. Twin tig medailles is de olympische buit, die hoofdcoach Don Gambril vanaf komende week hoopt binnen te ha len. Sinds Moskou 1980 weten wij alles van de pijn en de teleurstel ling, die zo'n boycot voor potentiële deelnemers teweeg brengt. We voe len mee met de getroffenen. Maar voor ons telt: dit is de wedstrijd, waarom het draait. Wie daar niet bij is, heeft pech gehad". Het Amerikaanse publiek wil win naars zien en Gambril stemt zijn verwachtingen daarop af. De twin tig medailles waar hij het over heeft zijn van goud. „Zilver en brons tellen bij ons niet mee", aldus de vijftigjarige universiteitscoach van Alabama, wiens benoeming da teert van enkele maanden na het Amerikaanse échec bij de wereld kampioenschappen 1982 in Guaya quil (Ecuador). Daar had Mark Schubert de algehele leiding. „De voornaamste fout, die we destijds maakten, was dat we ons team te laat selecteerden", aldus Gambril. „Pas tien dagen voor het begin van de wereldkampioenschappen". Bij de voorbereiding van Los Ange les heeft men de schema's van de voor de Amerikanen gunstig verlo pen Spelen van Mexico en Mün- chen aangehouden met inbegrip van een drieweekse trainingsstage in het zuidelijk van Los Angeles gelegen Mission Viejo, waar twee vijftig-meterbaden en een inzwem- bad ter beschikking stonden. Daar werd de vorm, die bij de olympi sche selectiewedstrijden in Indiana polis al wereldrecords opleverde voor Geoff Moffit (100 meter schoolslag), Pablo Morales (100 me ter vlinderslag) en Rick Carey (200 meter rugslag) verder aange scherpt. Het onbekommerde, wat luidruch tige zelfvertrouwen van de jaren zestig, is weer helemaal terug in de Amerikaanse gelederen. Ditmaal in heel wat gevallen wetenschappelijk ondersteund. Visualisatie, meditatie en concentratie-oefeningen zijn in de plaats gekomen van de opjutten de methodes van de coaches. De Amerikanen hebben iets geleerd van de Oostduitsers, al wordt daar over niet gesproken. De zwemploe gen van de colleges maken vrijwel allemaal gebruik van vak-leer krachten. De crawlsprinters Nancy Hogstead en Jeff Float werken met een eigen psycholoog. Gambril ka rakteriseert die ontwikkeling als een goede. „Mijn enige probleem is te voorkomen, dat meditatie in de plaats komt van trainen. Wedstrij den worden in het water gewon nen, niet in bed". Wat positief denken aangaat, kan Gambril er zelf ook iets van. Het is nog net niet zo, dat hij zijn „squad" onoverwinnelijk verklaart, maar meer dan individuele haarden van verzet ziet hij bij de overige zwem- landen niet. De Westduitser Mi chael Gross is er zo een, de Cana dees Baumann een ander. Zelfs voor de Nederlandse crawlsprinters Conny van Bentum en Annemarie Verstappen is hij bereid een plaats je in te ruimen, evenals voor de Nederlandse vrijeslag-estafette da mes. Maar voor het overige zal wat hem betreft het Amerikaanse volkslied veelvuldig klinken. „Kijk naar de ranglijsten. Wie eer ste staat, moet winnen. Wie tweede moet eerste worden. Zo eenvou dig is het". Mexico 1968 met tienmaal goud voor de heren en tien gouden plak ken voor de dames was tot dusver re de grootste oogst van de Ameri kaanse zwemploeg. Gambril, die kan rekenen op de steun van ne gen assistenten, meent dat zijn 43 man sterke ploeg het ditmaal nog beter kan doen. Vooral bij de meis jes zijn de vooruitzichten door het wegvallen van Oost-Duitsland sterk verbeterd. Toch wil hij voor het theoretische geval dat de oost- bloklanden aanwezig zouden zijn geweest niet meer dan een kwart van zijn (nog niet verdiende) me dailles inleveren. De Amerikanen rekenen erop, dat de gemiddeld oude ploeg (zwem sters 19.5 jaar, zwemmers 21,25 jaar) zich door het zestienduizend man sterke publiek zal laten op zwepen tot grote daden. Wie daar bij het eerst de hand tegen de bas- sinwand slaat, is minder belangrijk; zolang het maar een Amerikaanse hand is. Voor één zwemster wil Don Gam bril een uitzondering maken: Tracy Caulkins. De inmiddels twintigjari ge alleskunner uit Nashville wordt door hem omschreven als de groot ste zwemster aller tijden. Groter dan de Australische Dawn Fraser en de Oostduitse Cornelia Ender. Bij de 48 titels, die zij won, is er geen enkele van olympische kwali teit. Maar dat gaat volgens Gambril veranderen. „Tracy mag dan lang meegaan, maar haar inzet en en thousiasme zijn nog net zo groot, als toen zij dertien was", aldus de Amerikaanse hoofdcoach. Caulkins deelt met Jeff Float en Dick Carey het aanvoerderschap van het Ame rikaanse team. In het laatste stadium van de voor bereiding gaat het de Amerikanen zo goed, dat er voor Don Gambril niets te wensen over blijft. Of toch „Ik zou graag zien dat we op elk nummer weer met drie deel nemers per land zouden mogen uit komen. Dat zou ons zeker vijf me dailles schelen. Door het aantal deelnemers te beperken tot twee heeft het IOC ons gedwongen po tentiële gouden medaillewinnaars thuis te laten".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19