Sneeuwploegen ruimen 20 centimeter hagel Ms r R coalitie van het verstand Honnecker zoekt in Bonn Arbeiderspartij zetel mindf door stemmen van militaire; Nieuw conflict Von Kara jan geheel achter Struikrovers belagen ,gni Syrië stelt zich Libanees vredespt NOODWEER IN ZWITSERLAND, OOSTENRIJK, EN DUITSLAND Gepensioneerde timmerman in een klap multimiljonair NEW YORK De 63-jarige gepensioneerde timmerman Ve- nero Pagano in New York was met stomheid geslagen, toen hij gisteren hoorde dat zijn lot van 5 dollar in de Newyorkse lotto hem 20 miljoen dollar had opgeleverd. Het was een nieuwe record-prijs in de loterij, waarin de kans dat men wint een op 3,5 miljoen is. Pagano, die zijn leven niet zal verande ren en tomaten zal blijven kweken in de achtertuin, krijgt over twee weken de eerste termijn van 761.904 dollar en daarna nog 21 jaarlijkse uitkeringen. BEIROET/DAMASCUS De Libanese premier Karami heeft na zijn offi ciële bezoek aan Damas cus verklaard, dat de Syri sche autoriteiten hem hun „volledige steun hebben toegezegd. Karami, die drie uur lang met de Syri sche president Assad heeft gesproken, zei de „zegen" te hebben gekregen van Damascus voor alle maat regelen die genomen moe ten worden om de rust in Libanon te herstellen. Centraal in het onderhoud Ka- rami-Assad stond het vredes plan, dat de "Libanese regering in het vooijaar heeft aanvaard en dat al gedeeltelijk is uitge voerd in Beiroet. De ger stakels voor uitvoerig dat plan is de onrust iii en de Israëlische bezetr Zuid-Libanon. Vrijwerev na het gesprek tussen ÏCC en Assad luwden de g«rn in de Noordlibanese hats" Tripoli. Daar kwam he gelopen dagen opnieuw' le botsingen tussen I, fundamentalisten en f, Syrische groepering, 26 doden vielen. oei veel respect" te hebbl de mensen, die in Zur non een guerrilla voerC de Israëlische bezetting Karami verklaarde dat gering alles op alles z«r om de Israëlische tel king zo snel werkstelligen. Ljoebimov verliest Sovjet nationaliteit MOSKOU De Sovjet-autori teiten hebben de vooraan staande Russische toneelregis seur Joeri Ljoebimov, die op het moment in Italië woont, het staatsburgerschap ontno men wegens „staatvijandige activiteit". Ljoebimov kwam in septem ber vorig jaar naar Engeland waar hij met een Londens to neelgezelschap aan een stuk naar de roman „Misdaad en Straf" van Dostojevski werkte. Tijdens zijn verblijf in de Brit se hoofdstad uitte hij ongezou ten kritiek op het culturele be leid in de Sovjet-Unie en be schuldigde bureaucraten ervan hem in zijn werkzaamheden te belemmei cn. In december verklaarde hij dat hij alleen naar zijn land terug zou keren, als hij de garantie zou krijgen voor meer artistieke vrijheid. Sindsdien woont de regisseur in Italië. Begin volgend jaar krijgt hij de leiding van het to neelcentrum van Bobigny-,.ten noorden van Parijs. JERUZALEM In Israël heeft de uiterst rechtse Tehia (Wedergeboorte)- partij een extra zetel in het parlement gekregen, nadat gisteren de stem men van de in Libanon gelegerde militairen wa ren geteld. De Tehia-par- tij, die bereid is tot een coalitie met de Likoed, heeft nu een vijfde zetel gekregen, die ten koste is gegaan van de Arbeiders partij. Deze partij is daar mee uitgekomen op 44 ze tels. De regerende Likoed blijft op 41 zetels staan. Zowel Likoed als de Arbei derspartij hebben theoretisch nog een kans om een regering te vormen. Zo'n regering zou slechts over een krappe parle mentaire meerderheid be- schikkenachter zich te krijgen, waardoor zij geen ingrijpende besluiten kan nemen. Een aantal kleine partijen hebben al laten weten niets te voelen voor een coalip de Likoed of de Arl,v partij. Deze partijen, ru der de centrum-georiee.31 Yahad-partij van de nister Ezer Weizman Nationale Religieuze i (NRP) hebben Likoed alisten opgeroepen hun^' ten te bundelen in eeij" ring van nationale Zowel Shamir als Peif1. een dergelijk denkbri111 steunen, maar beident- het premierschap beklr geen van hen is ber< aan de ander te onder SALZBURG De Oosten rijkse dirigent Herbert von Karajan zal tijdens de Salz- burger Festspiele twee con certen van de Wiener Phil- harmoniker dirigeren, nu de geplande concerten van zijn vaste orkest, de Berliner Philharmoniker, zijn afge zegd vanwege een langlopen de ruzie tussen het orkest en de maestro. De Berliner Phil harmoniker hebben zodoen de wraak genomen voqr de poets die Von Karajan het orkest met Pinksteren dit jaar bakte. Toen zegde hij het traditionele concert in Salz burg af, uit nijd over d( handeling van een klarl f tiste die hij in de Beril Philharmoniker had wlL hebben, maar die door dA| kestleden niet werd geafjf teerd. IK BUITENLAND £eicLc6oiwcmt VRIJDAG 27 JULI 1984 PART Opnieuw leider van Solidariteit vrij WARSCHAU De Poolse au- toriteiten hebben gisteren op nieuw een prominente leider van Solidariteit vrijgelaten. Het is de tweede leider van het ver boden vakverbond die in vrij heid is gesteld, als uitvloeisel van de vorige week afgekondig de amnestie. Het gaat om Grzegorz Palka, een van de elf prominente func tionarissen van Solidariteit en de dissidente organisatie KOR die van de amnestie profiteren. Eerder deze week werd de voormalige vice-voorzitter van Solidariteit, Andrjez Gwiazda, vrijgelaten. MASSASLACHTING ONDER SPREEUWEN IN BELGIË (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In een ouderwetse poging de fruitoogst te redden, heeft men in Sint-Joris-Winge bij Leuven 30.000 spreeuwen doodgeknuppeld. De uitroeiactie is de vierde in een serie, waartoe het ministerie van Landbouw toestemming heeft gegeven. De vogels werden in grote vangnetten gejaagd en vervolgens afgemaakt. Volgens de Belgische milieubescherming is een dergelijke massale slachting geheel overbodig. Zij wijst erop dat spreeuwen vanwege hun ontwik keld sociaal systeem alleen in hun jeugd kersendie ven zijn en dat zij zeer nuttig zijn als insectenverdel gers. Een bevredigende oplossing zou zijn als fruitte lers overgingen op laagstammige bomen, die vol doende afgeschermd kunnen worden met netten. De Belgische telers schijnen hier niet voor te voelen met als gevolg het massaal doden van de dieren, dat vo rig jaar overigens nog met dynamiet gebeurde. Leger Zuid-Afrika blijft in Angola WINDHOEK Zuid- Afrika zal het in februari met Angola gesloten ak koord over de terugtrek king van Zuidafrikaanse troepen uit Zuid-Angola niet nakomen. Dat is een gevolg van het mislukken van de onder handelingen tussen Zuid- Afrika en de Namibische onafhankelijkheidsbewe ging Swapo over een staakt-het-vuren in Na mibië. De onderhandelin gen zijn de afgelopen da gen gevoerd op de Kaap Verdische eilanden. Castro bereid tot gesprek met Reagan HAVANNA De Cubaanse president Castro heeft gisteren verklaard bereid te zijn met de regering-Reagan te praten over een vermindering van de span ningen in het Caribisch gebied. Tegelijkertijd liet hij weten, dat er in Cuba met Russische steun een kerncentrale wordt ge bouwd. In een rede zei Castro dat Cuba bereid is gesprekken voort te zetten met de Ameri kaanse regering over immigra tie-zaken. De Cubaanse leider had lovende woorden voor Jes se Jackson, de zwarte dominee die vorige maand een bezoek aan Havana bracht. Geldboete voor directie wegens 68 doden in mijn JOHANNESBURG Een Zuidafri- kaanse staatskolenmijn, waar vorig jaar 68 mijnwerkers omkwamen na een ex plosie, is veroordeeld tot een boete van negenhonderd gulden, omdat de veilig heidsmaatregelen onvoldoende waren. De explosie in de mijn Vrijheid, die op 250 kilometer ten noordwesten van Durban ligt, veroorzaakte één van de ergste mijnrampen in Zuid-Afrika. Een regionale rechtbank veroordeelde ook de manager van de mijn en twee ande re werknemers. De manager kreeg een waarschuwing en wordt van zijn func tie ontheven. De twee anderen kunnen kiezen tussen een boete van 450 gulden of twintig dagen hechtenis. >rei tki. toeristen in Zuid-P rankïtjed, sen NIMES In het zuiden van Frankrijk zijn de afgelopP verscheidene buitenlandse toeristen door gewapende) mannen overvallen en beroofd. Voor zover bekend zijpl* landse toeristen nog niet het slachtoffer geworden ver, struikrovers. De overvallers volgen hetzelfde scenario tijd jaar. Op de autosnelweg snijden zij met hun auto een ,,^erl ze'vervolgens klemrijden waarna de passagiers onder bioru van een pistool worden beroofd. ;n e Drie Westduitse vakantiegangers konden gisteren op d«me tussen Avignon en Nimes na een wilde tocht aan hurt v' ontsnappen. Eerder had een Belgisch echtpaar in Aigu«etei (in het departement Gard) geprobeerd op dezelfde wij? komen, maar de „gangsters" schoten hun banden, laPc*\ ruiten kapot. In Bagnols-sur-Crèze (deportment Gafceic een langs de weg slapend Westduits echtpaar beroofd. vi Moed Honnecker demonstreert in deze dagen veel moed. Zijn po litiek tegenover de Bondsrepu bliek is in eigen kring niet on omstreden. Een groep in het Qostduitse Politburo rondom minister-president Stoph vindt dat Honnecker wat al te zeer naar de Bondsrepubliek lonkt. Stoph en zijn medestanders zijn net als Honnecker geïnte resseerd in de Westduitse mar ken, maar verder willen zij de DDR zoveel mogelijk afgren- délén van het andere Duits land. Maar veel gevaarlijker dan de oppositie in eigen gelederen is voor Honnecker de onbuigza me houding van de grote broer in Moskou. De Sovjets, daarin gesteund door Warschau en Praag, houden de Bondsrepu bliek al maandenlang onder een trommelvuur van kritiek. Een kritiek die in heftigheid doet denken aan de donkerste dagen van de Koude Oorlog. Hoewel de kritiek op Bonn is gericht, is zij toch vooral be doeld voor de „kameraden" in Oost-Berlijn. Moskou heeft er grote moeite mee dat de DDR een eigen politiek tegenover de Bondsrepubliek heeft ont wikkeld. Over Honnecker's reis in september wordt in de Russische media met geen woord gerept. De passage in een interview, waarin Hon necker de reis aankondigde, werd door het Russische pers bureau TASS gewoon wegge laten. Ook het nieuwe krediet wordt indirect gekritiseerd. Op de druk vanuit Moskou, Praag en Warschau wordt door Oost-Berlijn vrij rustig gereageerd. Honnecker lijkt vastbesloten baas in eigen huis te blijven. „Gedwongen door de economische problemen in eigen land is Honnecker een politicus geworden die zich consequent inzet voor de vre de en de ontwapening", zo schrijft het Duitse weekblad Die Zeit. „Honnecker's besliste opkomen voor de eigen belan gen, vooral tegenover de Rus sische minister van Buiten landse Zaken Gromyko, heeft zijn prestige in de ook naar meer zelfstandigheid streven de Oostblok-landen enorm verhoogd. De DDR-functiona- rissen gelden daar niet langer als de lelijke^ Duitsers." (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Tussen het ijs van de gespannen Oost- -West-verhouding groeit tegen alle verdrukking in een teer plantje. De Bondsrepubliek en Oost- Duitsland gaan nijver door hun betrekkingen te verbeteren. De beide Duitslanden blijven bouwstenen aandragen voor wat de Oostduitse partijleider Erich Honnec ker omschreven heeft als „de coalitie van het ver stand". Het zoveelste bewijs voor de pragmatische instelling in Bonn en Oost-Berlijn is het nieuwe krediet van bijna één miljard aan Oost-Duitsland, waarvoor de Westduitse rege ring zich garant heeft gesteld.' Als tegenprestatie heeft de DDR het reisverkeer van en naar de Bondsrepubliek ver soepeld. Toen enkele weken geleden een vijftigtal Oostduitsers in de Permanente Vertegenwoor diging van Bonn in Oost-Ber lijn samendromden om zo doende emigratie naar de Bondsrepubliek af te dwingen, werd het netelige probleem in alle rust en in goede samen spraak uit de wereld geholpen. Dat was eerder ook al het ge val bij de vlucht van Ingrid Berg, de nicht van de Oost duitse minister-president Wil ly Stoph, in de Duitse ambas sade in Praag. Bonn en Oost- -Berlijn zijn niet van plan on der invloed van dit soort pijn lijke incidenten hun op ont spanning gerichte koers te verleggen. Zelfs de plaatsing van de Pershing 2-raketten in de Bondsrepubliek heeft geen einde gemaakt aan de Duits- -Duitse lente. Schaduw Voor bondskanselier Helmut Kohl is de verbetering van de betrekkingen met Oost-Duits land uiterst belangrijk. In zijn buitenlandse politiek is hij tot nu toe immers weinig succes vol geweest. Het is hem niet gelukt uit de schaduw te tre den van zijn dominerende voorganger Helmut Schmidt, die zowel in Washington als in Moskou groot prestige genoot. De christen-democraat Kohl is het er vooral om te doen ge weest de Bondsrepubliek hechter te verankeren in de NAVO. Dat is hem gelukt, maar het heeft de Bondsrepu bliek wel de speelruimte tus sen Oost en West gekost, die Schmidt met veel zorg had ge schapen. Kohl zit met handen en voe ten aan Washington vast. En in de EEG heeft de Westduitse regeringsleider tot nu toe evenmin kunnen glanzen. Blijft eigenlijk alleen de Duits- land-politiek als veld van eer over. Het is ironisch dat het juist de Duitse christen-demo craten zijn die nu de ijverigste verdedigers zijn van een poli tiek, die zij altijd te vuur en te zwaard hebben bestreden. Toen de socialist Willy Brandt als bondskanslier (1969-1974) met zijn „Ostpolitik" de reali teit van de beide Duitslanden in feite erkende, was dat voor de christen-democraten een soort landverraad. Nu is de Ostpolitik algemeen geaccep teerd en proberen CDU-CSU de socialisten op dit terrein zelfs nog te overtreffen. Het hoogtepunt van de Duits-Duit se dialoog heeft Kohl voor de herfst geprogrammeerd. Eind september zal Erich Honnec ker, voor het eerst, een bezoek brengen aan de Bondsrepu bliek. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM Beeld van de ravage in het Zwitserse Gersau. De straten zijn bedolven met rotsblokken, die door het water van de hellingen zijn meegenomen. BERN In de Zwitserse kantons Sankt Gallen, Appenzell-Ausserrhoden, Schwyz en Nidwalden, het Berner Oberland en in het gebied van Basel heeft zwaar onweer giste ren en eergisteren voor miljoenen guldens schade aangericht. Het noodweer, dat veel toeristen in de problemen bracht maar geen slachtoffers heeft ge ëist, maakte een eind aan een wekenlange droogte met temperaturen van dikwijls rond de 30 gra den. Ook in West-Duits- land en Oostenrijk richtte het onweer veel schade aan. In de Duitse deelstaat Baden Württemberg lagen de hagelstenen op sommi ge plaatsen 20 centimeter hoog. Bij het opruimen er van werden sneeuwploe gen ingeschakeld. In het oosten van Zwitserland, in Wallis en in Ticino, vielen hagelstenen zo groot als kip- peëieren. Op maïsvelden en in boomgaarden en tuinen wer den grote verwoestingen aan gericht. In Sankt Gallen en omgeving werd schade aan ge bouwen toegebracht en wer den glazen daken en ruiten verbrijzeld. In de carrosserie van auto's ontstonden diepe putten. In het binnenland van Zwitserland traden beken bui ten hun oevers en raakten straten versperd door neer stortend gesteente. Gisteren was een aantal wegen nog niet berijdbaar. In Brunnen moest het kam peerterrein worden ontruimd. De gasten van een hotel en jeugdherberg bij Gersau moes ten in het holst van de nacht naar elders worden overge bracht. Een vrouw moest met een helikopter gered worden uit een huis dat op het punt stond in te storten door grond verzakking. In Berner Oberland werd In terlaken het zwaarst getroffen. In het dorp Darligen kwamen het station, de straten en de akkers blank te staan door wa ter van bergbeken. Ook in het zuidelijke kanton Ticino, waar het sinds juni niet had gere gend, vernielde hagel gewas sen te velde en beschadigde auto's, vooral in de omgeving van Lugano. In Lugano zelf ontstak de bliksem het vuur werk, dat 's avonds tijdens een feest afgestoken had moeten worden. In Oostenrijk werden het zui den en westen getroffen. In Karinthië raakten zeilers en surfers in nood en blokkeer den aardverschuivingen de wegen. Ook hier vielen hagel stenen zo groot als golfballen. Franse medicus mag overled^. vrouw in vrieskast houden NEUIL-SUR-LAYON Een 62-jarige Franse vrouy in ruste, die sinds een aantal maanden het stoffelijk Hl schot van zijn vrouw thuis in een vrieskast bewaartt) treedt niet de wet, zo werd gisteren door de Franse :e 8 bepaald. Raymond Martinots vrouw Monique overig het begin van het jaar bij een verkeersongeluk. In l v ning verkerende dat hij haar eens weer tot leven kaPP ken, sloeg de dokter haar stoffelijk overschot op bij ef1 peratuur van 60 graden onder nul. Volgens de justiietif de vrieskast in het landhuis van de dokter wordk. schouwd als een begraafplaats in de zin der wet. [jek toe De Franse arts Louis Martineau in de kelder van zij waar hij in een vrieskast het stoffelijk overschot overleden vrouw bewaart. [tef.vdt het/ij'Heeft iets je jeteten' Is de zvir yh/d. vtei mar jeruif k tenmvtpX "i vtt' muizen zit ^ook met1 7> f Wit ben /ijn/lauwe1 Suskeü [zelfsmetbanj voorvolren.Oiï een andere kerel, hoor1

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8