Zelfbouwers kunnen aan de slag in Vinkeveld Bakker Van der Meer doet deur en oven dicht CNV vreest fors banenverlies bij openbaar vervoer CcidaeCoirumt VERZOEK HEINEKEN EN VAN DEURSEN AFGEWEZEN .„atuurbeschermers willen aidere plaats voor Cosmo Center Ure wind Itert Izitters jfOORDWUK MOET PLAN TJIDDUINEN AANPASSEN PAGliDEN DONDERDAG 26JULI1984 PAGINA 3 Volksdansen in Swetterhage ZOETERWOUDE Het Eerste Hol landse Danstheater treedt zaterdag 28 juli van half twee tot half vijf op in Swetterhage, de woon- en leefgemeen schap voor geestelijk minder validen te Zoeterwoude-dorp. Bij dat folkloristi sche gebeuren is iedere belangstelling van harte welkom. In principe vindt het volksdansen plaats in de open lucht. Het Eerste Hol landse Danstheater wordt ondersteund door een negen personen tellende folk- formatie. Het uitgebreide kleurrijke firogramma biedt „oude Hollandse me- odietjes in een modern jasje". Haagse agente gewond na dolle achtervolging DEN HAAG Tijdens een dolle achtervolging van een dronken auto mobilist, die in Noordwij- kerhout begon en in Rijs wijk eindigde is gisteren een Haagse agente van politie vrij ernstig ge wond geraakt. De automobilist negeerde in Noordwijkerhout een stopteken van de rijkspo litie, reed op een agent in en ging ervandoor. Daar op begon de achtervol ging, die achtereenvol gens werd overgenomen door de Wassenaarse en die naast hem zat, moest echter in het Westeinde Ziekenhuis worden opge nomen met ernstige snij- wonden in het gezicht, drie gebroken midden- handsbeentjes en een lichte hersenschudding. De tegenligger kwam er goed vanaf maar beide auto's zijn totaal ver nield. De achtervolgde automo bilist kon uiteindelijk in Rijswijk worden gepakt, waar bleek dat hij fors gedronken had. Hem wordt poging tot dood slag ten laste gelegd. Viswedstrijd matig bezocht SASSENHEIM Voor de negentiende keer hield de Stichting Jeugd recreatie haar jaarlijkse viswedstrijd. Nog nooit was de belangstelling zo matig. Om half tien waren er slechts twaalf kinderen tot negen jaar aan de vijver aan de Ka- gerdreef te vinden. De vangst was niet best. Om half twee vertrokken vijftien hen gelaars naar de Ringvaart. Ook daar was de vangst slecht. Ronald v. Dam ving 41 cm en won daarmee een com puterspel. De werphengel ging naar Eric Tennick met 29 cm vis. Henk de Kluyver won ook een hengel met zijn 21 cm en Wendy v.d. Geer, de enige dame, kreeg een fototoestel omdat zij een vis van 16 cm ving. NOORDWIJK De zes zelfbouwers kunnen in het Vinkeveld aan de slag. Die uitspraak heeft de Raad van State gisteren gedaan nadat een dag eer der een verzoek was be handeld om voorlopig de verleende gemeentelijke bouwvergunningen en verklaring van geen be zwaar van de provincie op te schorten, ofwel nog niet in werking te laten treden. Dat verzoek was ingediend door bierbrou wer A.H. Heineken, ir. R.E. van Deursen en de Stichting Zuidduinen. Deze drie maken al gerui me tijd bezwaar tegen de bebouwing van het Vin keveld, omdat daardoor schade zou worden toege bracht aan het natuur schoon en de toeristische functie van de Zuid. De stichting Zuidduinen beij vert zich om het duingebied te beschermen tegen ongewenste ontwikkelingen, de natuur te behouden en te beschermen en het toeristisch gebruik van de Zuidduinen te bevorderen. Dat zijn ook precies de redenen waarom staatsraad mr. J.H. Blaauw de stichting Zuiddui nen niet ontvankelijk ver klaarde en het verzoek de bouwvergunningen op te schorten, afwees. „Er wordt niet in de Zuidduinen ge bouwd, maar in het Vinke veld", zo luidt de argumentatie en wat de advocaat van de drie bezwaarmakers ook pro beerde, de Raad van State is niet overtuigd van het feit dat het in het belang van de duin voet is dat de bollengrond van het Vinkeveld niet word be bouwd. De gemeente Noordwijk is zeer gelukkig met de gang van zaken, hoewel de zaak nog een staartje krijgt als 31 augustus de bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan Vinkeveld bij de Raad van State worden behandeld. Wethouder J. Be- dijn van volkshuisvesting toonde zich onlangs nog uiter mate verontwaardigd over het feit dat de bewoners van de Zuidduinen, die over het alge meen beter wonen dan de ge middelde Noordwijker, met zulke argumenten proberen sociale woningbouw tegen te gaan. Hij dreigde zelfs met het inschakelen van fracties in de Tweede Kamer om de be zwaarmakers tot rede te dwin gen. Ook burgemeester mr. J.M. Bonnike beschuldigde de heer Heineken eergisteren bij de Raad van State van oneer- nog groter verlies op het plan en de exploitatie is door de in gestorte bouwmarkt en het trage tempo van het afgeven van rijkssubsidie toch al moei lijk geworden. Voor de zelfbouwers betekent de uitspraak van de Raad van State dat zij eindelijk aan de slag kunnen. De aanvankelijk plannenmakerij was al iets vertraagd, omdat zij eerst op een andere plek in het plan zouden bouwen, maar die grond had de gemeente zelf nodig. Daarna verliep alles zo voorspoedig dat vijf van de zes zelfbouwers hun oude huis al verkochten. De drie protesten leken een kink in de kabel te leggen. De woordvoerder van de zelfbouwers, de heer L. Sal man, dreigde eergisteren ook met het indienen van schade claims tegen de bezwaarma kers als het hele plan uiteinde lijk toch niet doorgaat. UTRECHT De Vervoersbond CNV voorspelt met name bij het streekvervoer een fors banenverlies als minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) vasthoudt aan haar zogeheten Tarievenplan, dat er in voorziet dat de streekbus van 1983 tot en met 1986 jaarlijks tien procent extra duurder wordt (bovenop de normale trendmatige stijging). In een woensdag uitgegeven verklaring schat de Vervoersbond CNV dat er op grond van de huidige gegevens tot 1990 in het streekvervoer tussen de 650 en 1.300 banen zullen verdwijnen. Dat is vijf tot tien procent van de totale werkgelegenheid. Een forse vermindering van het reizigersvervoer leidt onvermijde lijk tot fors banenverlies, aldus bestuurder H. Strating. De Vervoersbond CNV vreest ook minder werkgelegenheid bij NS ten gevolge van de extra tariefsverhogingen, al kon bonds- bestuurder Strating woensdag niet aangeven hoeveel banen er daar op de tocht staan. Ook de spoorwegen kampen met aanhou dend reizigersverlies, vooral tengevolge van de extra tariefsver hogingen van 1983 en 1984. NS meldt dat het reizigersvervoer in de eerste helft van 1984 2,5 procent lager was dan in de eerste zes maanden van 1983. NS denkt overigens over heel 1984 per saldo toch ongeveer evenveel (9,1 miljard) reizigerskilometers te kunnen verkopen als in 1983. Die verwachting is overigens minder optimistisch dan hij op het eerste gezicht lijkt. Want bij die verwachting heeft NS wel rekening gehouden met de extra tegenvaller die de spoorwegen in de tweede helft van 1983 moesten incasseren door de stiptheidsacties van NS-personeel tegen de kortingen op hun salarissen. Die acties betekenden voor NS in 1983 een extra vervoersverlies van 1,9 procent. Dat kwam bovenop het ver- voersverlies van 1,6 procent dat werd veroorzaakt door de ta riefsverhogingen in 1983. Vakbondsbestuurder Strating zegt dat de vakbeweging minister Smit-Kroes destijds al ernstig heeft gewaarschuwd voor de ge volgen van de extra tariefsverhogingen. „Maar dat het vervoer met name bij de streekbussen zo schrikbarend terug zou lopen als we nu moeten vernemen hadden ook wij niet verwacht, aldus Strating. Hij vreest dat het streekvervoer mogelijk nog eerder dan NS in de gevarenzone belandt. Niet alleen is de ta riefsverhoging in het streekvervoer veel forser, ook is daar een veel strikter normeringssysteem van kracht dan bij NS. Als" bij de bussen het aantal passagiers onder een bepaald minimum zakt moet de frequentie omlaag of een hele buslijn worden opge heven. Bij het spoor loopt het zo'n vaart niet, maar ook daar betekent het alsmaar dalen van het vervoer ten gevolge van ta- riefStijgingen vroeg of laat het begin van het einde. „Als het parlement de minister niet tegenhoudt staat de afbraak van het openbaar vervoer voor de deur", waarschuwt Strating. Vandaar dat wat hem betreft het Tarievenplan voorlopig maar de ijskast in moet in afwachting van een gedegen onderzoek naar de ef fecten ervan. En mochten tariefsverhogingen onvermijdelijk blijken, dan moeten die over een veel langere periode worden gespreid dan thans is voorzien, vindt de Vervoersbond CNV. LAATSTE BAKKERS-BAKFIETS VERDWIJNT UIT ZOETERWOUDE PWIJKERHOUT zon hebben de achttien ters nog weinig last ge- dadat ze gistermorgen 'itmarathon begonnen, te ve^en zon aj Sp0e(iig. In ar- Dfeangename wind telden Dor ddnemers de eerste uren betaj slimde avond steeg een nat- I uit het Oosterduinse omhoog en verlangden ven Mzitters vooral naar war- dat hinken en soep. Maar te- ju kun je je kleden, te- jrmte niet, redeneerden pst ervaren deelnemers, vadoken in hun poolpak- de i1 jassen volgden ze de F ^'e ten behoeve van 'Jbliek worden gespeeld strand. f nietigs was het nogal rus- Zij dij 's avonds stroomde het in groten getale toe tenvef" een dijkje te nemen t bliifftan<^ °P te nemen- Toen J en ook de premies los. jegenen die in vorige ja- hebben gezeten zijn de den jdagen het zwaarst. Niet op ziiomdat ze eerst hun „zit" ing zp zien te krijgen maar luhhdomc*at voor ben pas nterëssant wordt als ze n' dlSgen persoonlijke record e(t hebben en ze aan ver- n<n kunnen gaan denken, entagader formuleerde het al- rent^et duurt 20 Ian6 voor je t^aat maken". Hij zat al Vhegentig uur en hij zal wat moeten afzien hij opnieuw op dat punt geland. pg toe zitten alle paalzit- ;ndek naar omstandigheden sd w|eb°orbjk goed bij. Maar u'evecht tegen de slaap ïu pas echt beginnen. In niëefytenduren als het strand ulanten is en het eerste licht te noijnt, dan willen de ver- n on?e deelnemers zich in die lige t0mbeid en stilte wel eens ivonJ!en wat ze daar eigenlijk te doen, zo'n paar meter het water. Misschien is steun voor hen te we tftat de paalzitters die Jflagavond in Vinkeveen teJi zitten er nu al in een tempo van af stappen. vel g RDWIJK De gemeen- iordwijk moet, als ze het niiio Center binnen de gren- >choii halen, daar een andere iid-| voor vinden. Het terrein i trimbaan in de duinen joorden van het dorp is de Stichting Duinbehoud naae Vereniging voor Na- zon en Vogelbescherming onaanvaardbaar. rijven deze instanties p brief aan de Noordwijk- meenteraad. Zij reageren jiee op de enige tijd gele- geworden plannen tani vestiging van een grote nschaps- en ruimtevaart- pnstelling in Nederland, tankelijk was alleen de Bergen in Hilvaren- va daarvoor kandidaat, 30later wierp ook het Flo- Rilterrein in Amsterdam 1RDWIJK De gemeen- Vj)ordwijk moet het bestem- Zuidduinen op ver- "lende punten aanpassen. ahebben Gedeputeerde Sta- |GS) besloten naar aanlei- van beroepsprocedures, het plan was bezwaar ,aakt door de heer Van en, de heer Van Wijk van 3 Helmhorst, de heer A.H. "Sïeken en de stichting (duinen in Noordwijk en Hoogheemradschap van 2o)and. Alleen de eerste i hebben gelijk gekregen. Stichting Zuidduinen is - ontvankelijk verklaard, |a* die niet rechtstreeks in - I belangen geschaad wordt - de bestemming Waterko voor een deel van het ge- - I. waartegen het Hoog- zich in de strijd, gevolgd door de gemeente Noordwijk. De twee natuurorganisaties wijzen als vestigingsplaats het trimbaanterrein van de hand vanwege de daar aanwezige natuurwaarden. Tweede reden is het feit dat dit gebied een belangrijke hoeveelheid recre anten opvangt. Als die hier niet meer terecht kunnen, zal de druk op het" gebied van Staatsbosbeheer nog groter worden en de gevolgen daar van kunnen volgens de twee instanties zeer ernstig zijn. De Stichting Duinbehoud en Ver eniging voor Natuur- en Vo gelbescherming wijzen er bo vendien op dat de vestiging van een Cosmo Centre op die plaats in strijd is met het be stemmingsplan voor het duin- De heren Van Velzen en Van Wijk, beide hoteleigenaars, hebben gelijk gekregen. De eerste wil hotel Clarenwijck aan de achterzijde uitbreiden en nieuwe hotelkamers reali seren. Toen het bestemmings- Klan voor de eerste keer in be- andeling was, was dat toege staan en nu hebben B en W van Noordwijk volgens GS geen nieuwe argumenten aan gevoerd tegen die uitbreiding. Daarom achten GS die uitbrei ding aanvaardbaar. Van Wijk is al tijden van plan een nieuw appartementenhotel te laten verrijzen op de plaats waar nu gebied. Het gebied ten zuiden van de gemeente, in de buurt van de Estec lijkt de twee na tuurorganisaties beter ge schikt. De natuurorganisaties wijzen de gemeente er ook op dat al van verschillende kanten klachten zijn gekomen over de te verwachten overlast als het Cosmo Center wordt gereali seerd door de vele duizenden bezoekers die iets dergelijks trekt. Duinbehoud en zijn col lega merken bovendien nog op dat de druk op het recreatiege bied al groot is, maar dat dat in de hand wordt gehouden dankzij ook het feit dat door beide instanties in overleg met Staatsbosbeheer verschillende interessante wandelroutes uit gezet. Die worden dan vernie tigd. nog Helmhorst staat. De be stemming ter plekke laat zo wel de bouw van een hotel, een horecabedrijf als een dienstwoning toe. Volgens GS is een dienstwoning gelet op de bestemming van het grote gebouw noodzakelijk en bo vendien is er ruimte genoeg voor de bouw van een derge lijke woning. De gemeente acht echter de bouw van ap partementen daar in strijd met een evenwichtige ontwikke ling van de boulevard. Bij de goedkeuring van het vorige plan Zuidduinen waren er echter volgens GS nog geen grote bezwaren tegen het ver vangen van het hotel door een appartementencomplex en nu heeft de gemeente geen nieu we argumenten aangevoerd. Haagse politie. Bij een poging om de automobi list op zijn vluchtroute voor te komen, botste een 21-jarige Haagse agent op de Haagse Ko ningskade tegen een nietsvermoedende Haag se automobilist die op de Kuyperdam linksaf wil de slaan. De politieman is daarbij waarschijnlijk door rood licht gereden. De bestuurder van de po- litie-auto kon na behan deling aan snijwonden en een kapotte knie naar huis. De politie-agente ZOETERWOUDE Een stukje folklore gaat zaterdag voor Zoeterwoude-dorp verlo ren. Als het werk er die avond op zit, zal bakker Hein van der Meer zijn bakfiets voor altijd in de schuur zet ten. De deur van de winkel wordt definitief gesloten. Het tijdperk „Bakkerij Van der Meer" behoort dan tot het verleden. Deze bakker is de laatste in de dorpskern die nog zes dagen per week het brood bezorgt bij zijn klanten. Ondanks de modernisering „liep" Van der Meer dagelijks zijn grote wijk met zijn bak fiets als hulpmiddel. Bakkerij Van der Meer is al sedert 1910 gevestigd aan de Zuidbuurtseweg 74. Toen nam de vader van Hein van der Meer, Chris, het bedrijf over van de toenmalige bakker die in het pand zijn brood ver diende: bakker Castelein. Oude Zoeterwoudenaren we ten zich Castelein nog wel te herinneringen. Hij was de va der van Evert Castelein, de bekende dansmeester in Lei den. Chris van der Meer pak te in de beginjaren van deze eeuw de zaken voortvarend aan. Dat moest ook wel want hij had een groot gezin. Er moest hard gewerkt worden om om maar in de sfeer te blijven brood op de plank te krijgen. Drie zonen van Chris van der Meer kwamen in het vak en begonnen een eigen zaak. Cor van der Meer in Leiden, Piet van de Meer in Hilversum en Hein nam het bedrijf van zijn vader in Zoeterwoude over. Niet min der dan 29 jaar is de bakkerij gerund door Hein met zijn trouwe assistent Jos Wessel- man. De heer Van der Meer heeft inmiddels de pensioengerech tigde leeftijd bereikt en vindt het welletjes; de heer Wessel- man heeft met zijn 49 jaar nog een poosje voor de boeg. Ge lukkig kan hij zijn bakkers loopbaan voortzetten bij bak ker John Tijssen die aan de Hoge Rijndijk is gevestigd. Wijken Bakker Hein van der Meer kan met smaak vertellen over vroeger jaren. De bakkers waren toen nog niet gesa neerd (iedere bakker zijn ei gen wijk. red.) en dat bete kende dat in één straat soms wel vijf bakkers kwamen. Ie dere bakker hield zijn eigen klanten- begrijpelijk- goed in 5re. „We dachten toen niet aan tijd. Iedere klant was er ;én en daar moesten we het :och van hebben" aldus Van Jer Meer. Het was een hele apgave alle klanten van vers arood en aanverwante artike len uit de bakkerij te voor den. Hein van der Meer kan iich nog herinneren dat dat volle handelingen en voorstel len. Voortgang Voorlopig lijkt weinig meer de voortgang van de bebouwing van het Vinkeveld in de weg te staan. Zeker gezien ook de afloop van de discussie over het aantal woningen in deze nieuwe wijk. Zoals bekend heeft het ministerie al maan den geleden geadviseerd de bebouwing van het Vinkeveld in te krimpen van 1400 naar 1000 woningen. Er was een, volgens de gemeente, wille keurige streep door het plan getrokken waar de 400 wonin gen af moesten vallen en juist in dat deel waren ook de zelf- bouwkavels geprojecteerd. Bo vendien moet de gemeente ook rekening houden met het financiële aspect van het plan. Minder bouwen betekent een gebeurde met paard en wagen terwijl zijn vader zelfs met de hondenkar naar Leiden ging want ook daar had Van der Meer klanten wonen. Nadien deden de transport fiets en de bakfiets hun intre de. De bakfiets was een ver voermiddel waar erg veel „handel" in meegenomen kon worden. Hoewel het assorti ment steeds werd uitgebreid bleef Van der Meer zijn bak fiets nog een echte ouderwet se zonder mechanische hulp middelen- trouw. Zijn kinde ren, die als vanzelfsprekend Dok in het bedrijf zijn inge schakeld al hebben de meeste een totaal andere richting ge kozen, zullen de bakfiets wel licht wel eens verfoeid heb ben. Nu de allerlaatste „echte bakkersbakfiets" uit het Zoe- terwoudse straatbeeld ver dwijnt, koesteren zij het ver voermiddel echter als een waardevol kleinnood. Zij heb ben vader Hein er van weer houden de fiets te verkopen. Handelsmerk Bakker Van der Meer heeft altijd twee handelsmerken ge had. Op de eerste plaats was dat de spreuk die de gevel van de bakkerswinkel siert. Deze luidt: „Het brood is beter dan het goud, hier bakt men brood voor jong en oud". Hoe oud die spreuk is, is niet be kend. Al tijdens de periode van bakker Castelein werd die spreuk gevoerd. Toen nog geschilderd op het glas van de etalageruit. Iedere Zoeterwou- denaar kent die spreuk. Maar ook velen van elders zijn er mee geconfronteerd. „Ontel bare malen vormde de spreuk onderdeel van een opdracht bij fietspuzzeltochten. Ieder jaar opnieuw stoppen er men sen die de spreuk moeten no teren of met behulp van de spreuk een andere opdracht moeten vervullen. De reacties die we kregen zijn altijd erg leuk geweest", aldus Van der Meer. Op die wijze kreeg bak kerij Van der Meer extra be kendheid. Vol trots laat de bakker een foto zien van een bakkerij die is gevestigd in Suriname en als naam draagtBakkerij H. van der Meer". „Iemand die in Suriname op vakantie was wist zich onze bakkerij te herinneren en maakte die foto. Da's toch aardig nietwaar"? Hazelnoot gebak is altijd een specialiteit geweest van het bedrijf. Waarom hazelnootgebakt? „We waren de eerste die deze gebaksoort in Zoeterwoude verkocht. De reacties van de mensen waren van begin af aan erg lovend en dat is altijd zo gebleven", aldus Van der Meer. „Nog een opvallend verschil met vroeger jaren"? „Het sto ken van de oven. De oven is natuurlijk onmisbaar voor de warme bakker. Daar draaide alles om. Ik kan me nog voor de geest halen dat we steen kool (vetkool) stookten. In de oorlogsjaren werd hout ge stookt, althans voor zover dat verkrijgbaar was. Noodge dwongen moesten we wel eens wilgenhout gebruiken. Dat was niet best voor de oven maar er was niets an ders. Later zijn we overge stapt op petroleum en nadien op aardgas. Dat werkt natuur lijk erg gemakkelijk en is een hele verbetering". Te tvater Door weer' en wind moesten de klanten worden bezocht. Regen, sneeuw, gladheid en storm,- het maakt allemaal niet uit. Zeker twee keer heeft de bakker zijn „handel" uit het water moeten vissen toen een wat al te stevige windvlaag de bakfiets in het water deed belanden. Hoewel dat uiteraard niet leuk was, hoorde dat toch bij het vak. Immers, zes dagen per week op de weg betekent dat er wel het een en ander kan gebeu ren. Gelukkig liep het altijd goed af. Het zal wennen zijn zonder bakker Van der Meer. Een van zijn trouwe klanten: „We zullen de geestige, slagvaardi ge en altijd opgewekte bak ker-hardloper in het straat beeld echt missen. Uiteraard geldt dit ook voor Jos, zijn - veel rustiger van aard zijnde- bediende. Het was, wellicht juist door de verschillen van aard en persoon, een succes vol duo". Dat „bakker-hardlo per" slaat dan op de looppas die 'kenmerkend was voor Hein van der Meer. Hij ging altijd in rappe pas van klant naar klant. Zaterdag 28 juli luidt de bel voor de laatste broodronde. Dan wordt het stil; een bakkersperiode is ten einde. Slechts de naam „Bak- kersbrug" die vlak naast de winkel de verbinding tot stand brengt tussen Zuid buurtseweg èn Watertje houdt de herinnering aan de aldaar gevestigd geweest zijnde bak ker levendig. GERARD V.D. HOEVEN heemraadschap protesteerde, zeer terecht is.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3