Stijging export zet flink door iljoenen Fransen met auto op weg Dronken relschoppers hinderen uitzending Veronica in Delft Tien mille voor huurders om kleiner te gaan wonen BON: «2*£eidoe0ouxant Beatrix naar paus Russische vrouw maakt ruimtewandeling In eerste maanden van dit jaar Zonnebrilbril £eicUe 6omont Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank.Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (exdl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 0 Donderdag 26 juli 1984, 75e jaargang no. 22947 Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk een enkele bui. Minima rond 11, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordwesetlijke wind. Zon op 05.54, onder 21.39 uur. Scheveningen hoogwater 02.43 en 15.22 uur, laagwater 10.47 en 23.20 uur. DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus brengen begin volgend jaar een bezoek aan de paus. Die ontmoeting vormt een onderdeel van een staatsbe zoek aan Italië. Volgens de Rijks Vool- ichtingsdienst is het bij zo'n bezoek ge bruikelijk, dat er ook een bezoek aan het Vaticaan wordt gebracht. Koningin en prins zijn dat in dit geval ook van plan. Een eerder staatsbezoek van het koninklijk paar aan Italië werd inder tijd uitgesteld wegens ziekte van de prins. Navelstaren in Frankrijk PARIJS De grootste navel van de we reld zal over enige tijd te bezichtigen zijn op de plaats die éls het geografisch mid delpunt van Frankrijk wordt beschouwd. Het gaat daarbij om een enorme betonnen, huidkleurige buik, waarvan de navel toe gang zal geven tot de „ingewandeneen museum, een cultureel centrum en een informatiestand. De „buik" komt vlak bij het dorpje Bruere-Allichamps, dat tradi tioneel wordt gezien als het midden van Frankrijk en jaarlijks duizenden toeristen trekt. Een probleem is alleen dat een re cent onderzoek van het Franse Nationaal Geografisch Instituut heeft uitgewezen, dat het echte midden van Frankrijk zeker 25 kilometer van Bruere ligt. Olifanten jong is trekpleister ROTTERDAM Het in juni geboren olifantenjong Bernhardine heeft vol gens de diergaarde Blijdorp in Rotter dam een recordaantal extra bezoekers getrokken. Ten opzichte van de maanden juni en juli vorig jaar is het aantal mensen dat een kijkje kwam nemen in de dierentuin verdubbeld tot ruim een half miljoen. Trekpleis ters moeder Irma en Bernhardine ma ken het uitstekend. Regelmatig komt het olifantengezinnetje buiten, waar de kleine inmiddels ook kennis heeft gemaakt met haar tantes. Bernhardi ne is sinds de geboorte zes centimeter gegroeid en is nu bijna een meter hoog. MOSKOU De Russische kosmonaute Svetlana Savitskaya heeft gisteren als eerste vrouw een ruimtewandeling gemaakt. Vol gens het Russische persbureau TASS maak te zij de wandeling met kosmonaut Vladimir Djanibekov. Na ruim drie en een half uur keerden beiden weer terug naar het ruimte station Saljoet-7, aldus TASS. Savitskaya en Djanibekov bevinden zich samen met Igor Volk al een week in een baan om de aarde. De 35-jarige Savitskaya is de tweede Russi sche vrouwelijke kosmonaut. Als onder zoekster bezocht zij de Saljoet-7 al eerder in augustus 1982. DEN HAAG In de eer ste vijf maanden van dit jaar is de waarde van de Nederlandse export met 18 procent gegroeid ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar. De ex portstijging van de laatste tijd zet flink door. De uitvoer kwam daarmee op 90 miljard gulden. De waarde van de invoer bedroeg in deze periode 81,7 miljard gulden, een stijging met 19 procent ten opzichte van de eerste vijf maanden van 1983, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In mei steeg de uitvoer ten op zichte van mei 1983 naar ver houding zelfs meer (22 pro cent) dan de invoer (17 pro cent). Over de eerste vijf maanden werd voor 8,3 mil jard gulden meer uitgevoerd dan geïmporteerd (1983: 7,2 miljard). Het overschot op de handelsbalans was over de eerste vier maanden met 6,1 miljard gulden vrijwel gelijk aan dat van dezelfde periode vorig jaar. Sterke groeiers in de export zijn vetten en oliën (65 procent ten opzichte van 1983), organi sche chemische produkten (36 procent), kunstmatige plasti sche stoffen (25 procent) en niet-elektrische machines en werktuigen (21 procent). De laatste groep gaf ook een hoge importgroei te zien (26 pro cent). In de eerste vijf maanden be droeg de import van energie dragers en -produkten 19,9 miljard en de export 23,4 mil jard gulden. Ten opzichte van dezelfde periode in 1983 bete kent dat een stijging van de invoer met 12 procent en van de uitvoer met 17 procent. De invoerstijging komt door de toegenomen import van ruwe aardolie, bij de export wordt de stijging veroorzaakt door een grotere uitvoer van aard gas, gas- en diesleolie, benzines en stookolieën. In IJsland hoopt men vurig dat zwemmer Ingi Thor Jonsson een olympische medaille zal winnen in Los Angeles. Zijn sym bolische zonnebril moet voorkomen, dat de blonde sportman zich nu reeds blind staart op succes en roem. HAAG DRIEBER- I Op de Franse we- wordt het komende jïkeinde, vooral zater- een grote verkeers- kte verwacht. Onge- drie miljoen Fransen trekken dan voor een vakantie en nog eens drie miljoen keren weer huis waarts. In Nederland zal het op de wegen veel rus tiger zijn, zo verwacht de politieverkeerscentrale en de ANWB. Automobilisten die door Frankrijk rijden, moeten op de Autoroute du Soleil (A6/A7 Parijs-Lyon-Orange), de RN7 (Parijs-Nevers-Ly- on), de RN 10 (Parijs-Tour- s-Poitiers-Bordeaux) en op de RN20 (Parijs-Orléans-Li- moges-Toulon) rekening houden met files en vertra gingen in beide richtingen. Ook op de wegen rond Parijs en andere grote steden kun nen problemen ontstaan. Ook in Nederland rijden het komend weekeinde veel mensen van en naar hun va kantiebestemming. Toch voorzien de verkeerscentrale en de toeristenbond op het Nederlandse wegennet niet al te veel moeilijkheden. De meeste drukte wordt zater dag verwacht tussen 10.00 en 15.00 uur op de A2 en A67 rond Eindhoven, op de A12 op meerdere plaatsen tussen Gouda en de Duitse grens en op de Zeeland route. Bij mooi weer zullen de wegen naar de kust druk bezet zijn. Voor de boot naar Texel moet met wachttijden rekening wor den gehouden. In West-Duitsland zal het vrijdag en zaterdag zowel in noordelijke als zuidelijke richting druk worden door heen en weer trekkende va kantiegangers. In het noor den en midden van Duits land zullen de Al tussen Manster en Osnabrück, de Ao (Oberhausen-Keulen) en de A7 (Kassel-Fulda) de drukste trajecten worden. In het zuiden bestaat op de au tobahnen rond Karlsruhe, Stuttgart, Ulm en München de grootste kans op verstop pingen. Pag.9: Toeristen in Spanje vogelvrij Smoesjes jan hardrijders TLANTA Een poli- e-vereniging in de jnerikaanse stad Atlan- l houdt onder haar le en wedstrijden in het U vertellen van smoesjes an automobilisten, die 9 snelheidsovertredin- pn worden betrapt. let beste excuus is vol- ens de agenten dat van tn man, die zei dat hij hard reed om o vér tol- 0 gewicht kwijt te ra- en. Hoe sneller hij reed, oe meer hij in de rats it gepakt te worden en es te meer calorieën hij pbrandde. Een andere ekroonde smoes is die an een man, die te hard ?d gereden om de dauw Ein zijn voorruit af te azen. Daar kwam bij at hij één glazen oog 1ad „en ik niet tegelij- ertijd op de weg en op e snelheidsmeter kan Iijken »n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 gl tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122 Ut wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE) Agenten in actie tijdens de relle tjes op de Markt in Delft Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. Zie pagina 14 DELFT Tijdens de recht streekse radiouitzending „Ve ronica komt naar je toe" zijn gistermiddag op de Markt in Delft relletjes ontstaan, waar van de voornaamste oorzaak ligt in overmatig drankge bruik. Daarbij zijn twee kinde ren en een Engelse toerist licht gewond geraakt. Een meisje van elf jaar werd gebeten door een politiehond en moest daar voor pvonals Hp anHprp pp- wonden, in een ziekenhuis worden behandeld. De politie heeft elf arrestaties verricht. De moeilijkheden begonnen rond drie uur toen jongelui vanuit het publiek met eieren begonnen te gooien tegen ge vels. Toen een half uur later ook optredende artiesten en NOS-apparatuur met eieren werden bekogeld, vroegen de rn-ortrpromamnVprs van Voro- nica om politie-assistentie. De uitzending werd kort on derbroken wegens een stroom storing door eierstruif in de apparatuur. Gedurende bijna drie kwartier vonden er geen optredens plaats en werd van uit de NOS-bus uitgezonden. Tegen het eind van de uitzen ding raakten enkele tientallen jongelui slaags, eerst onder ling. later met de politie DEN HAAG Hagenaars die een zeer grote woning huren, kunnen van de gemeente een premie van tienduizend gul den krijgen als zij verhuizen naar een kleinere woning. De woningen worden vrijgemaakt voor grote gezinnen. Den Haag denkt daarbij vooral aan min derheden, zo blijkt uit een me dedeling van de gemeente. Huishoudens van niet meer dan drie personen, die een wo ning huren met ten minste zes kamers, komen voor de door stromingspremie in aanmer king. De kale huur mag niet hoger zijn dan 650 gulden per maand. Om in de grote wo ning terecht te kunnen komen moet een gezin minimaal acht personen tellen. Woningen in stadsvernieuwingsgebieden vallen buiten de regeling. De gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting heeft onge veer 150 ruimbehuisde Hage naars aangeschreven om te vragen of zij voor de regeling in aanmerking willen komen. Voor het experiment met de doorstromingspremie heeft het rijk dit jaar 250.000 gulden be schikbaar gesteld, zodat er uit eindelijk 25 kandidaten over moeten blijven. „Rookverbod in duinen is zinvol" DEN HAAG Het zou een goede zaak zijn, als er voor na tuurgebieden als duinen, bos en heide een rookverbod in wordt ingesteld. Het Nationaal Brandpreventie Instituut wil daarover voorstellen doen aan de commissie Voorlichting Bosbrandpreventie, die over dit soort zaken beslisssingen neemt. „Zo'n verbod zou in derdaad zinvol zijn", zegt woordvoerder Seegers van het Instituut. „Maar er zouden dan ook borden bij de ingang van die gebieden moeten komen waarop alarmnummers staan. Er is in Nederland al zo wei nig natuurschoon, dat we daar extra zuinig op moeten zijn". Vorig jaar gingen ongeveer 399 hectaren in vlammen op bij 127 branden. De oorzaak was en is in de meeste geval len moeilijk te achterhalen, maar aangenomen wordt dat nonchalance met vuur en siga retten een grote rol speelt. Een aantal particuliere eigenaren van bossen heeft daarom al eerder een algeheel rookver bod afgekondigd voor hun ge bieden. De resultaten daarvan worden als positief beschouwd en verdienen volgens het In stituut navolging. Een beslis sing daarover is echter op z'n vroegst na de zomervakantie te verwachten. De commissie Brandpreventie moet dan na melijk bekijken of zo'n ingrij pende maatregel juridisch en organisatorisch te verwezenlij- Uit de Leidse Courant van 26 juli 1951: „Met ingang van vandaag, 26 luli te twaalf uur is de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland beëindigd. Een desbetreffend Koninklijk Besluit, waaraan tevens het karakter van 'n proclamatie is gegeven, is heden in het staatsblad gepubliceerd" In de drieëndertig jaren na deze proclamatie heeft de Leidse Courant in berichten en commentaren gemeld hoe aan deze proclamatie inhoud is gegeven. Reden voor de proclamatie: wie de Leidse Courant leest blijft het beste bii de üid. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1