Bondsrepubliek „ko'opt soepeler grensverkeer met Oost-Duitsland Vrome" Ma Ebe krijgt tien jaar V Arbeiderspartij sluit regering met Likoed niet uit vjct- 1 listri jd Heven Werkwillige mijnwerkers proberen staking te breken Plan voor nieuw Panama-kanaal „'mogen Jr s'uaanse ,"darbeider .Hf. hé. itn herder met z'n utuipjes, hoe rmdn ij' hunnen ut hier mrj een tijdje bt'jyen ~j '•wTwf/H^&zwrtTz^T 4iM)rt1 de mooiste.. iïtianmmn?? m pag[ENL AND EeidóeSoimmt DONDERDAG 26 JULI 1984 PAGINA 11 Wie zakt in Irak moet in dienst BAGDAD In Irak moeten studenten die zakken voor hun exa men voortaan onmid dellijk in dienst. Ook studenten die zijn af gestudeerd maar pos- t-academische cursus sen niet binnen de ge stelde tijd afsluiten, zullen worden opge roepen voor de oorlog met Iran. De studen ten zullen, zo is toege zegd, na vervulling van hun dienstplicht hun studie mogen voortzetten. Reisbureau betaalt voor ongewenste intimiteiten FRANKFORT Westduitse vrouwe lijke toeristen kunnen hun vakantie af breken en op kosten van het reisbureau naar huis teruggaan, als zij op vakantie seksueel lastiggevallen worden. Een rechtbank in Frankfort stelde gisteren een vrouw in het gelijk, die tijdens een vakantie in Joegoslavië door Westduit se mannen was lastiggevallen en naar huis was teruggekeerd. Het hof droeg het reisbureau waar de vrouw had ge boekt bovendien op, alle kosten van de tweede vakantieweek in mei 1980 en 25 procent van de kosten van de eerste week te vergoeden. Reagan: Democraten hebben contact met volk verloren AUSTIN President Reagan heeft, als onderdeel van zijn verkiezingscampagne, de aanvallen op de Democratische partij voortgezet. Aan het begin van een twee daagse reis door Texas, Georgia en New Jersey noemde hij de Democratische partij een partij van pessimisme en hogere be lastingen, wier leiders het contact met het Amerikaanse volk hebben verloren. De korte rondreis van Reagan werd overi gens begin deze week inderhaast georga niseerd, toen bleek dat Democratische presidentskandidaat Mondale de achter stand in de opiniepeilingen op Reagan in een klap ongedaan had gemaakt. Sovjets mogen weer in wateren VS vissen WASHINGTON Presi- dent Reagan heeft beslo ten dat Russische vissers weer in Amerikaanse wa teren mogen vissen. Binnen de exclusieve Amerikaanse zone van 200 mijl mogen zij jaarlijks 50.000 ton vis vangen. In 1980 verbood president Carter Russische schepen in Amerikaanse wateren te vissen als sanctie voor de Russische inval in Af ghanistan. N icaraguaanse oppositie boycot verkiezingen MANAGUA De Democratische Co ördinatie Nicaragua (CDN), de be langrijke oppositiebeweging in Nica ragua, doet niet mee aan de in novem ber te houden verkiezingen. Dit heeft CDN-leider Arturo Cruz gisteravond meegedeeld. Cruz verklaarde dat „niet is voldaan aan de voorwaarden voor werkelijk vrije verkiezingen" nu de autoriteiten hebben geweigerd een „nationale dia loog" aan te gaan waaraan ook het ge wapende verzet deel zou nemen. De leider van de Sandinisten, Ortega, voelt niets voor een gesprek met anti- Sandinistische rebellen, omdat „wij houden geen dialoog willen met men sen die ons volk vermoorden". In rij voor lotto Voor dit lotto-loket in New York stond gisteren een lange rij mensen, die loten wilden kopen voor de grote lotto-trek king van deze week, waarbij ruim 60 mil joen gulden te win nen is. Navraag on der de wachtenden leerde al snel waar om zij juist bij dit lo ket in de rij ston den. Hier werd bij de vorige trekking het lot verkocht, dat de koper in een klap multi-miljonair maakte. nnn O?*®* ^en lan^ar* 8 00a 15;»n Peru, die wat hij j.'oo 38ot>nd bezat bijna alle- i'oo io^erl°or tijdens een r.'oo ofoming begin dit loo mK "-uim 600 gulden 1,20 ondank zij een persfo- je bewogenheid van ijo 6#lg Eupen. i.ooe 9.' het Amerikaanse "Ireau UPI in maart itroerende foto ver- |31e van landbouwer ioo 98<iiliano Lopez, in ge- - geknield voor zijn foomde grond, rea- ,'oo 9$ Jean Pankert uit oo zal Te,' een cheque .oo 254)0 dollar. *]deze week bereikte oo ;ld de arme landar- "l die per dag maxi- !oo 3?es gulden verdient. |oo i5<jjn vrouw en kinde- zich heen zette hij io 4ii eenkamerhut zijn oo* gfekening op een ont- 50 nibewijs. „Dit is een so 23»gen voor mij", zei 1$4, „nu kan ik mijn oob i»wat opknappen en ïetje sparen". 60! I 0 jie doet 0 10J tl mm^EL Een door een bedrijf aan de Sovjet- rerkochte computer-ge- freesmachine is de sJing geworden voor een t>«* opleving van de taal- 25n België. ®§s het ministerie van 95andse zaken in Brussel 1 9& machine door de Sov- gebruikt worden bij de i 9Sjtie van de SS-20-raket- |®jm die reden heeft de 9? in Antwerpen op- 9& gekregen de machine, 95or verscheping gereed 95, voorlopig aan wal te Iji. In Wallonië is daar- 93&rote opwinding ont- I^Men meent dat het een 94I van Vlaamse dwarslig gen opzichte van een 95lbedrijf, dat geheel af- 95jjk is van de produktie |®ee geavanceerde machi- 91,1982 is reeds zo'n zelf- |5fhine naar de Sovjet- 94; geëxporteerd. „Maar 9i,isten wij toen niets van. ffjas een grove nalatig- 9oialdus het ministerie van ®°bndse zaken. 93js de Russische ambassa- sojrussel zal een eventueel 97jef besluit om geen. ex- 92jgunning voor de ma- 90,r te geven, de economi- 89,ftrekkingen tussen Bel- 97'! de Sovjet-Unie zeker ^(vorderen. De ambassa- "fkent overigens, dat de )|(J ie voor het maken van staketten gebruikt kan (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Oost-Duitsland gaat het reisverkeer met de Bondsrepubliek ver soepelen. Het regime in Oost-Berlijn heeft daartoe besloten als tegenprestatie voor het nieuwe krediet van 950 miljoen mark, dat de DDR van Bonn krijgt. Bejaarden en invaliden, die naar Oost-Duitsland reizen hoeven vanaf volgende week geen 25 maar nog slechts 15 mark om te wisselen. Boven dien mogen reizigers uit de Bondsrepubliek wat langer in de DDR blijven dan tot nu toe wordt toegestaan. De ver dere versoepelingen betref fen het verkeer in het grens gebied. Ook bij de invoer van boeken en platen wil Oost-Berlijn zich wat minder pietluttig op gaan stellen. Het is de tweede maal dat de Westduitse regering akkoord gaat met een grote lening aan de DDR, zonder een be stemming voor het geld te geven. Precies een jaar gele den stelde Bonn zich garant voor een krediet van 1 mil jard mark. In beide gevallen heeft Bonn laten weten van de DDR humanitaire maat regelen te verwachten, die het contact tussen de inwo ners van de twee Duitslan- den bevorderen. LONDEN Werkwillige mijnwerkers hebben in het geheim initiatieven genomen om een einde te maken aan de Britse mijnstaking, die nu al 20 weken duurt. Volgens de Britse media probeert een niet nader aangeduide mijnwerker uit Notting hamshire de actie van de werkwilligen te coördineren. In enke le mijnen in Nottingham wordt ondanks de staking gewoon doorgewerkt. Volgens het dagblad The Times hebben mijnwerkers in Londen geheime besprekingen gehouden over het vaststellen van een datum, waarop alle werkwilligen zich bij hun werkgever mel den. De nationale bond van mijnwerkers heeft de poging van de werkwilligen scherp veroordeeld en heeft verklaard dat de sta king doorgaat. Gisteren is het opnieuw tot een confrontatie ge komen tussen postende stakers en werkwilligen. Gewelddadig heden met de politie braken uit, nadat een postende mijnwerker was gearresteerd. Vervolgens werden nog eens ruim honderd stakers gearresteerd. WASHINGTON De komende president van Panama, Barlet- ta, die in pktober zal worden geïnstalleerd, heeft gisteren in Washington verklaard dat zijn land, de Verenigde Staten en Ja pan de mogelijkheden onderzoeken van de aanleg van een nieu we Panama-kanaal. Het huidige kanaal, de strategisch belangrij ke verbinding tussen de Atlantische en de Stille Oceaan, is ver ouderd en voor grote schepen ontoegankelijk. JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM 'Er tornt et een vdn die beestjes hier- nier. een met irote horens., ze her een nm if, Kanaalvlucht herdacht Het was gisteren precies 75 jaar gele den. dat de Frans man Louis Bleriot er als eerste mens in slaagde met een vliegtuig het Kanaal over te steken. Pa trick Lindsay, de di recteur van het Lon- dense veilinghuis Christie's, herdacht die gebeurtenis gis teren door in een replica van het toe stel van Bleriot eveneens van Calais naar Dover te vlie gen. Op de foto het toestel van Lindsay tijdens de vlucht boven het Kanaal. Op de inzet Lind say, kort voor zijn vertrek vanuit Ca lais. W 1 Samen ,f££r 204 jaar De bejaarde Michele Varagona (rechts), die al 104 is, feliciteert zijn jongere broer Giuseppe, die gisteren honderd jaar is geworden. Michele was voor deze gelegenheid overgekomen uit de Verenigde Staten naar Palermo, waar Giuseppe woont. TEL AVIV Het idee van een kabinet van nationale een heid in Israël wint meer veld, nu blijkt dat de vorming van een regering steeds moeilijker wordt. Binnen de Arbeiders partij gaan steeds meer stem men op om met de Likoed een regering van nationale een heid te vormen. Dinsdag had oppositieleider Peres dit iedee nog van de hand gewezen. Drie kleine partijen hebben echter al laten weten voor stander te zijn van een rege ring van nationale eenheid. Voor het eerst sinds vele maanden heeft oud-premier Menachem Begin weer eens zijn stem in het openbaar laten horen. Gisteren adviseerde hij de Likoed en de Arbeiders partij de moeilijke onderhan delingen met de kleine even tuele coalitiepartners op te ge ven en een "coalitie op brede basis" na te streven. „Dit is met het oog op de grote pro blemen waar Israël mee zit. de beste weg", aldus Begin wiens uitlatingen door Radio-Israël kenbaar werden gemaakt. Verder veroordeelde Begin de houding van de extreem rechtse rabbijn Meï'r Kahane, wiens partij "Kach" een van de 120 Knessetzetels heeft ver overd. Kahane streeft naar de verdrijving van alle Palestij- nen uit Eretz-Israël. Pale stijnse leiders op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook hebben zich pessimistisch uitgelaten over de verkiezingsuitslag. De door Israël afgezette burgemeester van Nabloes, Bassam Shakaa, heeft egzegd dat er „niets is veranderd", „afgezien van het zorgwekkende afglijden van de Israëlische kiezer naar rechts en het opduiken op het politieke toneel van de racisti sche groep van rabbijn Kaha- (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië is het land van het „enige, ech te en ware" geloof, dat van de paus van Rome. Maar veel Italianen heb ben daaraan niet genoeg om hun behoefte aan het bovennatuurlijke te be vredigen. In het land zijn de sectes, de pseudo- -godsdiensten en de na- maak-kerken talrijk. Waarschijnlijk zijn ze ook nergens ter wereld zo gemakkelijk op te richten als hier. Ebe Giorgini („Mamma Ebe") haalde het 20 jaar geleden in haar devote hoofd zelf een kerk te beginnen. Ze noemde die „vrome unie, werk van Jezus' barmhartigheid". Met haar evangelie had ze een groot succes en de vrome unie werd een miljoenenbe drijf, met vijf vestigingen over het gehele land. De strafrechter heeft onlangs een eind aan de religieuze ac tiviteiten van Mamma Ebe gemaakt door haar tot tien jaar gevangenisstraf te ver oordelen, onder andere we gens oplichting en ontvoe ring. Of de „heilige" Ebe haar volgelingen vanuit de cel kan blijven inspireren, moet nog maar worden afge wacht. Geheel onmogelijk is dat niet, want per slot van rekening zijn meer kerken groot geworden dankzij hun martelaren. Om haar leer te verkondi gen, zoals dat behoort, sticht te Mamma Ebe een echte orde, met paters, broeders en zusters. Dezen vormden het kader van haar „vrome unie" en dienden het geloof toe aan een kerkvolk dat op 6000 7000 personen wordt geschat. De zustertjes en patertjes voelden zich vanwege haar onverklaarbare uitstraling zo tot hun heilige Mamma Ebe aangetrokken, dat ze hart en ziel aan haar verpandden. Mamma Ebe had aanleg voor het mystieke, en toen ze (met behulp van houtskool) stig mata wist aan te brengen op armen en benen, twijfelde practisch niemand meer aan haar echtheid. Lijfstraffen Zij hield de wind er bij haar volgelingen flink onder door primitieve lijfstraffen uit te delen of door dissidenten te „kalmeren" met verdovende middelen. Sommige paters zijn gegeseld en een zuster heeft zelfs de vloer van haar klooster moeten schoonlik ken. „Middeleeuwse toestan den", zo zei de rechter deze week en volgens hem mocht Mamma Ebe zich gelukkig prijzen de justitie van de 20-ste eeuw tegenover zich te vinden. „Want, mevrouw, in de Middeleeuwen zou u ze ker als ketter op de brandsta pel zijn geëindigd." Mamma Ebe pakte als vrije, religieus onderneemster de zaken groots aan. Ze werkte in bejaardentehuizen, iets dat de Italiaanse overheid gaarne en tegen royale betaling aan particulieren uitbesteedt. Haar paters, broeders en zus ters werden bejaardenhel pers, verplegers en wat dies meer zij, of ze daar nu een opleiding voor hadden of niet. Hun salaris verdween in de zakken van Mamma Ebe, want in de vrome unie gold de gelofte van armoede. Mamma Ebe had overigens bij haar arrestatie, eerder dit jaar, een persoonlijk banksal do van enkele miljoenen gul dens, drie zeiljachten, 20 bontjassen en enige buiten huizen. Als de heilige geen dienst had, zette ze de bloe metjes flink buiten. Haar volgelingen werden ook verplicht tot de gelofte van kuisheid en ook van deze gelfote had de godin zichzelf dispensatie verleend. Mam ma Ebe, die zichzelf tot eeu wige maagd had gepromo veerd, versleet de ene echt genoot na de andere en ver plichtte haar intiemste aan hangers tot een regelmatig bezoek aan haar boudoir. Toen de politie aanbelde om haar te arresteren, lag ze in bed met haar „persoonlijke secretaris" en keken twee lege champagneflessen toe vanaf het nachtkastje. Protectie De volgelingen van Mamma Ebe komen uit de beste fami lies. Dat is niet zo heel vreemd, want haar kerk ge noot zelfs de protectie van een echte katholieke mon seigneur, Don Moneta, een pastoor van een grote, bloei ende Romeinse parochie. De monseigneur, die tot vier jaar gevangenisstraf is veroor deeld voor zijn aandeel in deze kerk van de misdaad, wordt nu nog door zijn paro chie hevig gemist, ook al is tijdens het proces komen vast te staan dat de man zelfge- monteerde naaktfoto's van paus Johannes Paulus II in zijn slaapkamer koesterde. Deze monseigneur zorgde er ook voor dat de namaakkerk van Mamma Ebe de eerste ja ren door het Vaticaan werd ontzien. Pas op het laatste moment trok het Vaticaan aan de bel, maar nog niet zo dat alle volgelingen van Mamma Ebe met de hel wer- Monseigneur Don Moneta (rechts) luitstert naar het vonnis van de rechter, die hem tot bijna acht jaar gevangenisstraf veroor deelde wegens hulp aan de namaak-kerk van Mama Ebe. den bedreigd. Toen Don Mo neta eerder dit jaar werd ge arresteerd, was hij zelfs nog volledig in functie in zijn Ro meinse parochie. Mamma Ebe liep tegen de lamp doordat de familieleden van enkele bejaarden, die aan de zorg van haar genoot schap waren toevertrouwd, bij de politie gingen klagen over de slechte behandeling van hun dierbaren. Mamma Ebe bleek een heel bejaar dentehuis aan zijn lot te heb ben overgelaten. Door haar arrestatie is de rust in haar kerkgenootschap enigszins verstoord, maar veel volgelingen hebben ook na het proces nog. verklaard omwrikbaar in Mamma Ebe te blijven geloven. Een heili ge als Mamma Ebe moet tien jaar gevangenisstraf makke lijk kunnen overleven, ook na de onthullingen over haar weing stichtelijke tweede le ven. Wat Mamma Ebe betreft, ook al zijn al haar aardse goede ren door de staat in beslag genomen, haar bovennatuur lijke gaven blijven uiteraard buiten schot. En als ze uit de gevangenis ontslagen wordt, zal de behoefte aan het bo- ven-natuurlijke in Italiëe heus nog wel bestaan. Haar namaakkerk zal slechts tijde lijk de deuren hoeven slui ten. De „echte" kerk, die van Rome, komt in het Mamma Ebe-verhaal niet al te best te voorschijn. De grootste en be langrijkste Italiaanse krant, de Corriere della Sera schrijft in haar commentaar: „De kerk is bijzonder inert geweest door deze praktijken jarenlang te gedogen, ook al werden deze praktijken be dreven met ruime publiciteit en dankzij de bijdragen van authentieke geestelijken."

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11