Post verliest bijna alles Commit ™N RAAS NAAR TOCH NAAR iRIJD OM WERELDTITEL aeJJN ZEGE HEEFT EXTRA GLANS NU IK HINAULT HEB VERSLAGEN" G23Ï( MAANDAG 23IULI1984 PAGINA 9 C bij: )EN Jan Raas zal deelnemen wegwedstrijd om het wereldkam- ipi#hap bij de wielerprofs, die op 2 Ier in de omgeving van Barcelona jehouden. Raas heeft deze week ;je op het parkoers genomen. Aan- vreesde de Zeeuw dat het tra- bekend is van de tijdrit op de h, te geaccidenteerd was om hem te bieden. Na terugkeer uit Spanje de KNWU te kennen voor de se- an het WK in aanmerking te wil len. Verder waren Henk Lubber- J^an van ^er Velde en Gerard I ïolten al zeker van een plaats in de ploeg voor het WK. De KNWU wees zaterdag voorts Steven Rooks, Peter Winnen, Theo de Rooy, Adri van der Poel, Leo van Vliet en Jacques Hanegraaf aan. Het is de bedoeling dat de laatste twee renners worden gekozen na de Ronde van Nederland (van 20 tot en met 25 augustus). In eerste instantie is echter Joop Zoetemelk kandidaat. Als de voormalige Tourwinnaar dat wil, zal ploegleider Piet Liebregts hem zonder meer selecteren. In dat geval is er in de Ronde van Nederland nog slechts een startbewijs te verdienen voor de wegwed strijd om het WK. Kevin Keegan trainer in Maleisië KOEALA LOEMPOER Kevin Keegan heeft een ver bintenis getekend als trainer van de Maleisische club Ti gers. De 33-jarige Engelse oud- -international treedt op 15 au gustus in functie bij de club uit Koeala Loempoer en zal in een toernooi van 21 augustus tot en met 9 september als spe ler meedoen. Keegan werd aangetrokken door de sponsor van de Tigers, een grote siga- rettenfirma die de Brit 200.000 gulden salaris betaalt. Sosonko trekt zich terug AMSTERDAM Genna So- sonko heeft zich gisteren te ruggetrokken voor het inter nationale schaaktoernooi in Amsterdam. De Nederlandse grootmeester kon zich niet verenigen met de indeling voor de vierde ronde van groep A, waarin hijzelf tegen Sax moest spelen en Van der Sterren tegen Campora moest aantreden. Op verzoek van Sosonko en het organisatieco mité zal de kwestie worden voorgelegd aan de commissie van beroep, bestaande uit Sza- bo, Timman en Portisch. Olympische vlam arriveert in Los Angeles LOS ANGELES Na een reis van 75 dagen over Amerikaans grondgebied is de olympische vlam zaterdag in Los Angeles aangekomen. Tienduizenden mensen waren in de straten van Los Angeles getuige van de laatste kilo meters. De toorts is sinds 8 mei door 4000 atleten via 33 staten naar de olympische stad gebracht. Gedurende de komende week zal de vlam een tocht maken door het zuiden van Ca- lifornië. De aankomst van het in het Griekse Olympia ontstoken vuur zorgde in Los Angeles voor grote ver keersopstoppingen. Zaterdag worden de Spelen geopend. Dan brandt het vuur voor twee weken in het Coli- irsus. ische Za Fignon: „Dat geloof ik niet. Heel belangrijk is echter dat een renner zich na de Tour goed blijft verzorgen. Hii moet op tijd bijtrainen, hellingen opzoeken, op tijd naar de mas seur gaan en op tijd ook eens een dag rust nemen. Anders sloop je je conditie en gaat de vorm met sprongen achteruit". Hoe lang duurt het tijdperk Fignon? Fignon: „Dat kan geen mens zeggen. Ik heb eind 1983 al een nare ervaring opgedaan. Privé heb je nog geen basis ge vonden. Fignon: „Voorlopig vind ik helemaal niet slecht dat ik vrijgezel ben. Wat heeft een vrouw er aan om met mij te leven? Ik ben altijd onderweg, dat is niet gezellig. Sommigen zullen het kortzichtig vinden, maar de fiets is mijn grote vriend. Ik twijfel niet meer aan mezelf, maar ik moet op de fiets voor mezelf nog het een en ander bewijzen. Dat is een opdracht die ik me heb ge geven". rf S In het meest luxe hotel van Parijs heeft hij Kfeï^idelijk even kunnen vrijmaken van de turbu- jjywrbuiten. Elke seconde was de laatste dagen be- tv«^paf dat hij wakker werd totdat hij in slaap viel. lan honderd journalisten, tv- en radio-reporters, J3T een verhaal met hem en allemaal exclusief. „Ik •ter een bandrecorder kunnen gebruiken, want Hn^de me altijd dezelfde vragen beantwoorden en van 'gei no2 ve*en moeten teleurstellen". 5 dan e ignalerf F»gnon is niet aan te hij zojuist de loodzwa- i de France heeft beëin- 'en...ai|s Winnaar. Hij heeft even afgezet en wrijft zo geligen. „Soms heb ik de jgt 'm (dat al dat gedoe erom- 12 uurPg vermoeiender is dan jsen zelf. Wie de gele OmSlar Parijs draagt, moet op uren extra inspan- r dag voor huldigingen, bhws en de meest fana- HMRindtekeningenjagers." I hu het gevoel dat Parijs w I étje aan je voeten ligt? (lacht): „Als ik dat zou BH, zou ik de realiteit uit te verliezen. Ik word (én lagen natuurlijk door wal dien mensen aangespro- sief 5| trekken aan mijn ar- i aan mijn trui, dat is ns vervelend. Elke dag !gend<jn ik op de tv' elke dag ir ijn naam in de krant en ig treed ik dus op voor Ik was echter opgenomen in de ploegdiscipline en mocht niet voor mijn eigen kansen rijden. Er was vooraf afgespro ken dat we allemaal voor Hi- nault zouden werken en als ik een afspraak maak, ben ik daar heel eerlijk in". Het was zeker een voordeel dat Hinault zijn knieblessure kreeg en zeven maanden niet kon fietsen. Anders zou hij supporters. Dat jouw ontwikkeling in de weg dat je zelfs in Parijs op hebben gestaan. Slech,,.__j. hprkpi „ordt herkend. Vergeet gebranjet dat wij in ons be- ltijd mensen opzoeken, onze sport geïnteres- hjn. Ik besef daarbij dat mensen zijn met heel interesses". het geluk dat Bernard t in deze Tour is gestart jij de eerste bent die eeft verslagen. „Dat geeft aan mijn nning vanzelfsprekend [lans. Ik ben blij dat ie- er was, die geacht goed te kunnen fietsen, rig jaar werd gezegd dat ronnen zou hebben om- iscal Simon zijn schou- d had gebroken en opgeven. Zelf was ik er- vertuigd dat ik, ook al mon in de wedstrijd ge- zijn, gewonnen zou Dat kon ik echter aan ad kwijt, want ze geloof- le toch niet en ik heb maar gezwegen. Nu Simon en Hinault ver en zijn de twijfels weg- Fignon: „Dat heeft zeker een rol gespeeld, ik heb mijn mo gelijkheden daardoor eerder ontdekt. Vergeet echter niet dat ik twee jaar geleden al een klassieker, Blois-Chaville ge wonnen zou hebben, als ik op het beslissende moment niet door mijn fiets was gezakt. Ook met Hinault erbij zouden er dagen gekomen zijn waarin ik de aandacht op mij zou heb ben gevestigd. Als iemand in een tak van sport, of het nou een voetballer is of een atleet of een wielrenner, boven het gemiddelde kan presteren, komt dat toch op een dag bo vendrijven". De naam van Bernard Hinault loopt als een rode draad door jouw loopbaan. Fignon: „Wie in Frankrijk aan wielrennen doet, kon de laat ste jaren natuurlijk niet om Hinault heen. Hij was de grote patron van het peloton. Ik was amateur en ik bewonderde hem ook. Hij was juist in Sal- lanches wereldkampioen op de weg geworden in de herfst eer voelde je voor het van 1980, toen wij op een dag lat je bijzonder talent samen aan de start van de Ronde van Corsica stonden. Ik ging zo dicht mogelijk bij hem staan en hoopte dat iemand een foto van ons zou maken. In het peloton probeerde ik al tijd naast hem te rijden, ik was 19 jaar toen en toch al ambi tieus. Hinault bewonderde ik, omdat ik wist dat hij de sterk- het gevoel dat de ande- ste van ons allemaal was. Hij moeite konden vol- gedroeg zich ook als de num mer één. Later werd ik ploeg genoot van hem. 's Avonds oor wielrennen? jA: „In de Ronde van J van het vorig jaar. Ik 'voor onze kopman Hi- rijden en ik heb dat zon- ^ïorbehoud gedaan. Als de tweede.helft van de echter bergop reden. ok Hinault. Dat heeft l aan het denken gezet. tijd weer fraaie plaatje van de groep renners op de Champs Elysées met op de achtergrond Are de woorden zijn uit hun verband gehaald. Hinault probeerde in derdaad voor de cols van ons weg te rijden, ik vond dat een heel gek moment. Tactisch ze ker niet sterk. Toen besefte ik opeens: Dit is de daad van ie mand die wanhopig is. Ik schoot ineens in de lach. Het was niet diplomatiek van mij om daarover te vertellen, maar ik moet nog leren om over bepaalde zaken te zwij gen". Jullie zijn vijanden geworden? Fignon: „Vijanden is een groot woord, ik hoop dat hij mij res pecteert zoals ik hem respec teer. De pers heeft ons echter tegenover elkaar geplaatst en dat is onze relatie niet ten goe de gekomen. Wij zijn trouwens nooit echte vrienden geweest, we hadden slechts een zakelij ke relatie, meer niet". Wat vind je van het optreden van de Nederlanders in deze Tour? Fignon: „Voor de start in Montreuil vond ik Peter Win nen één van mijn gevaarlijkste tegenstanders. Ik wist dat hij zich in alle rust had kunnen voorbereiden, dat hij in het voorjaar weinig gereden had en dus schatte ik in dat hij re serves moest hebben. Geluk kig voor mij blijkt hij dit jaar helemaal niet in vorm te zijn". Er wordt gezegd dat Nederlan ders veel te veel criteriums rij den. Laurent Fignon: „Ik denk niet te ver vooruit, daar heb ik trouwens ook geen tijd voor aan tafel zwegen wij als hij vertelde over zijn ervaringen. Het kwam niet in je op om hem tegen te spreken". Je leed aan een Hinault-com- plex? Fignon: „Nee, dat nooit. Ik had vanaf het begin andere ideeën, maar ik was niet in de positie om die toen te ventile ren. Na mijn overwinning in de Tour van vorig jaar kreeg ik ineens veel meer verant woordelijkheid en zeggen schap. Toen kon het wel". Welk verschil is er tussen Hi nault en Fignon? Fignon: „Dat is moeilijk uit te drukken. Hij is natuurlijk zes jaar ouder. Én in die zes jaar heeft de ontwikkeling van het wielrennen niet stilgestaan, neem alleen al de keuze van het materiaal. Hinault houdt meer van het conventionele. Ik gebruik de nieuwste vin dingen waar dat mogelijk is, omdat ik de overtuiging heb dat ik daarmee betere resulta ten boek. Francesco Moser heeft mij in de Ronde van Ita lië verslagen doordat de ronde op hem werd afgestemd, maar vooral ook omdat hij meer ge bruik maakt van de weten schap dan wie ook". Je hebt je op een dag voor de Franse televisie nogal laatdun kend over Hinault uitgelaten. Je zei: Als hij demarreert, moet ik lachen Fignon: „Dat gebeurde aan de voet van de Alpen. En mijn Uitgerekend in de laatste wed strijd van het seizoen in Mont- juich bij Barcelona brak ik mijn pols. Als zoiets midden in het seizoen gebeurt of vlak voor de Tour, is het rampzalig. Ik heb dit jaar tot nog toe veel geluk gehad. Ik begon met een bronchitis in februari, maar in mei voelde ik me weer hon derd procent fit. In de Tour heb ik geen enkele inzinking gehad. Toch komt aan alles een einde, dat zie je wel aan Hinault. Voor mij komen die dagen ook dat het minder zal gaan. Je kunt slechts enkele jaren op topniveau rijden, want wij vragen heel veel van ons lichaam. Ik probeer na tuurlijk zo lang mogelijk mijn positie te handhaven, dat heeft Hinault ook gedaan. Daarom interesseren mij de wedstrij den in het voorjaar niet zo, want je kunt niet een heel jaar door je beste krachten geven. Ik heb kwaliteiten als etappe- renner, omdat ik snel herstel van inspannirtgen. Ik hoor van andere renners dat je minder snel herstelt naarmate je ouder wordt. Als het goed is, moeten mijn beste jaren nog komen. Ik denk helemaal niet aan het breken van records. Wielren ners leven van dag tot dag. Natuurlijk heb ik een zekere planning, mijn ploegleider Cy- rille Guimard en ik spreken altijd alles door. Wij plannen het seizoen, maar als dat nodig is, veranderen we onze plan ning ook. Dat ligt aan de om standigheden, aan hoe je je voelt. Ik denk daarbij toch niet te ver vooruit, daar heb ik trouwens ook geen tijd voor". „IK BEN HET ZOVEEL BETER GEWEND Een ontspannen Bernard Hinault praat wat tegen Laurent Fig non, zijn opvolger. PARIJS Alsof het ongeluk, dat hem de hele Ronde al achtervolgd had, nog niet genoeg was, werd op de laatste dag van de Tour vlak voor zijn hotel ook nog de auto van Peter Post opengebroken. Zijn drie koffers werden gestolen. Hij stond aan de finish op de Champs Elyssées in een broek en een trui; meer had hij niet meer. Het was illustratief voor hetgeen Post met zijn ploeg in deze Tour heeft beleefd. Veel valpartijen, wei nig succes en vormverlies van de beste man voor het klassement. Post: „Ik ben het zoveel beter gewend. Het deed me wel ple zier dat hier op de valreep Vanderaerden nog de etappe won. In Parijs winnen is toch altijd iets speciaals. Maar twee etappes voor een ploeg als de onze met zoveel klasserenners is te weinig.-Kleine voorvallen hebben zich opgehoopt, de ploeg rijdt op een enkele uitzondering na niet slecht. Dat mag ik helemaal niet zeg gen. Maar er wilde niets luk ken". „Vooral Theo de Rooy heeft heel goed gereden, Henk Lub- berding, Gerald Veldscholten, Guy Nulens en enkele ande ren ook wel, alleen Peter Win nen is echt tegengevallen. Maar daarmee vertel ik niets nieuws. Op het vlakke en in de Pyreneeën fietste hij nog prima. Ineens was het over. We hebben hem goed laten onderzoeken, hij is puur ge zond, voor ons is het een mys terie en waarschijnlijk voor hemzelf ook". Tegen de grond De eerste week is erg belang rijk geweest, want toen ging het voornamelijk mis met zijn ploeg. Post: „Dat klopt. Ik hoef niet al die valpartijen weer op te sommen, belangrijk voor ons was dat Oosterbosch al op de eerste dag wegviel en dat Eddy Planckaert enkele dagen later de Tour moest verlaten. Daarna ging Vanderaerden nog twee keer tegen de grond. Gebeurt dat niet, dan rijden we volgens mij een veel betere Ronde en dan winnen we in elk geval meer dan nu. Als het eenmaal tegenloopt, blijft het meestal zo". „Zo ook in de massasprints. Er zijn nog maar weinig ploegen die willen werken voor hun sprinters, daardoor wordt de koers veel minder gecontro leerd. De belasting voor onze renners werd te zwaar, omdat ie nu eenmaal geen 170 man in bedwang kunt houden met zo'n clubje. Er zijn ook fouten gemaakt, dat moeten we ook durven erkennen.' De ploeg is nieuw in zijn samenstelling, het kost tijd om net zo goed te functioneren als mijn vorige ploeg heeft gedaan. Ik ga de ploeg niet veranderen. Wat heb je eraan als je in paniek telkens wisselt, dan maak je er maar een puinhoop van. Ik geef deze ploeg ook voor de toekomst mijn vertrouwen. Er Eric Vanderaerden behaalde eindelijk weer een etappezege. En een belangrijke, want het was de slotrit. zijn geruchten geweest en be richten in kranten over wie er weggaat en wie erbij komt, maar dat is allemaal flauwe kul. We rijden verder in de sa menstelling zoals die nu is, ik heb gewoon goede renners, dat weet toch iedereen". Rivaliteit Uiteraard speelde in het begin ook de rivalitiet met de ploeg van Jan Raas een rol. Andere ploegen hebben daarvan vol gens Post geprofiteerd. „In geen land vind je een dergelijk hoog opgelopen rivaliteit als in Nederland. Misschien komt dat omdat we voor het eerst sinds lange tijd weer twee Ne derlandse ploegen hebben van internationaal niveau. Ik wil er wel dit over zeggen: de ren ners hebben de laatste jaren de wielersport in Nederland op gebouwd, niemand anders dan zij. Maar als ze zo doorgaan, breken ze die sport ook weer af, daar kunnen wij als ploeg leiders en begeleiders weinig aan doen. Het is de verant woordelijkheid van de renners zelf om de weg te kiezen die zij willen bewandelen, het is hun brood. Als het mis gaat, ligt de schuld bij henzelf, zoals ook het succes door henzelf werd gecreëerd". Het meest verbaasd is Post over de lange ontsnapping op de vijfde dag met Barteau. „Hoe is zoiets mogelijk bij pro fessionals? Ruim twaalf dagen "was de spanning weg rond de gele trui en stonden drie onbe kenden met grote voorsprong in het klassement. Dat was een slechte zaak voor de Tour".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9