Spreiding van PTT tweemaal duurder 1948 'ode en gewonden bij caféruzies «xbeiderspartij wil jsprek met Jordanië i,oi Palestijnen ANDIJVIE r,N RUNDERGEHAKT 10.98 VS HANDHAVEN SANCTIES NA AMNESTIE IN POLEN BON: Souia/nt Weinig mosselen uit de Waddenzee Japanse zomer TOUR DE Pyromaan aangehouden 1 £eicUe 6oma/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) pier maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Maandag 23 juli 1984,75e jaargang no. 2„ ik zij Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur van 11 graden aan zee tot 6 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Weinig wind. Later in de week kans op buien en lichte daling van temperatuur. Zon op: 05.49; onder: 21.43; hoog water Schev.: 12.21 en 0.45, laag water: 07.34 en 20.13. _5INIST MAAKT DELUKEVAL ')JA Een misstap tijdens een bij het plaatsje Majola Iwitserse alpen heeft gisteren pderlandse bergbeklimmer het [gekost. De man gleed uit en ongeveer 100 meter langs een 1 loodrechte rotswand naar be- De Zwitserse politie wil de jrdjn^h van de dode niet bekend ,d vaJ, omdat de familie nog niet is 'ljjk jn[ht. De man was die zondag sa- Ppet een vriend vertrokken om B9 meter hoge berg Piz Casnil- 1 beklimmen. Voordat het twee- m|n de eigenlijke beklimming atuuribeginnen, gleed de Nederlan- et 9ejt. Een helicopter heeft het lijk v- ehulp van een lier geborgen, of i BRUINISSE De mosselproduktie op de Waddenzee valt dit jaar tegen als gevolg van de zware stormen van de afgelopen tijd. Geschat wordt dat er dit seizoen tussen de 300.000 en 450.000 ton geoogst zal worden, onge veer de helft van de opbrengst van vorig jaar. In Zeeland is de opbrengst echter iets hoger dan vorig jaar, zo is zaterdag in Bruinisse bekend ge maakt. De kwaliteit is dit jaar bijzon der goed. De prijs zal aan de hoge kant blijven, ondanks het feit dat er veel mosselen zullen worden geïm porteerd uit Duitsland, Ierland en De nemarken. Newsweek: Mondale heeft nu voorsprong op Reagan WASHINGTON Drie dagen na de De- mocratische partijconventie, waar Walter Mondale en Geraldine Ferraro werden aangewezen als Democratische kandidaten voor het Witte Huis, hebben zij de achter stand op president Reagan omgebogen in een kleine voorsprong. Dat is althans de uitslag van een opiniepeiling van het Ame rikaanse weekblad Newsweek. Uit alle eer dere onderzoeken was Mondale als vol strekt kansloos tegen Reagan naar voren gekomen. Nu zei 48 procent van de onder vraagden Mondale te verkiezen, 46 procent verklaarde voor Reagan te zijn. Veel men sen zeiden dat hun keus op de Democraten is gevallen door de aanwijzing van me vrouw Ferraro als „running-mate" van Mondale. In VS wonen meeste seriemoordenaars NEW YORK De Verenigde Staten zijn het land dat de mees te seriemoordenaars telt. Dit blijkt uit gegevens van de Ame rikaanse federale recherche, die zaterdag door het maandblad Life werden gepubliceerd. Gedu rende de afgelopen 20 jaar heb ben in de Verenigde Staten min stens 120 seriemoordenaars hun afschuwelijke werk gedaan. In de rest van de wereld waren het er slechts 40. Volgens Life blijkt uit de FBI-gegevens dat in 1983 ongeveer 5.000 Amerikanen het slachtoffer van seriemoorde naars waren. „Vader" van het joggen overleden tijdens joggen NEW YORK James F. Fixx, die met zijn in 1978 verschenen bestseller „The Complete Book of Running" het inmiddels we reldwijd bekende .joggen" ver oorzaakte, is op 52-jarige over leden. Hij kreeg een hartaanval toen hij aan een lange loop be zig was. Volgens zijn zoon liep hij elke week zo'n 120 kilome ter om zijn zieke hart sterker te maken. Sportvrienden zeiden dat Fixx wellicht al vijf jaar geleden aan een hartinfarct zou zijn bezweken, als hij niet was gaan joggen. Sitieleider Shimon Peres schudt vlak voor de beëindiging e verkiezingscampagne handen van aanhangers, die zater- et airond in Haifa de afsluitende verkiezingsbijeenkomst van de hetberspartij bijwoonden. >ek AELIERS KIEZEN NIEUW PARLEMENT catu( mé l «I «1 JZALEM/WASHING- In Israël zijn vanoch- om zeven uur plaatselijke e stembussen opengegaan de parlementsverkiezin- Volgens de laatste opinie- ïgen had de oppositionele iderspartij van Shimon s een lichte voorsprong op 1 regerende Likoed-blok 'premier Yitzhak Shamir, avond om negen uur wor- de stembussen gesloten. Jen daarna zal de eerste puteruitslag bekend ge let worden. jlsraëlische radio meldde Ichtend dat 6.000 politiea- fen toezicht houden bij de ■bureau's. De luchtvaart- schappij El Al heeft extra Iiten uitgevoerd, waardoor Bt buitenland wonende Is- ^che burgers in staat wer- esteld om hun stem uit te S^rbeiderspartij is, als zij de ^^iezingen wint, bereid on ers plellijk vredesbesprekingen ent Rte gaan met koning Hoes van Jordanië en Palestij- Dit heeft Mordechai Gur, Svooraanstaand lid van de iiderspartij, gisteren in interview voor de Ameri- ise televisie verklaard, zei in Washington zulke rekingen te willen begin- £onc*er voorwaarden voor- verwachten op rede- termijn tot conces- E MO begrip en coëxistentie te ;ien komen", aldus Gur. -Cj j/erduidelijkte dat de Pa- esbrinen' Waarmee zÜn PartÜ •jj, Onderhandelen, niet tot de behoren. Ier zei Gur dat de Arbei- partij ook bereid is tot een afspraak met Syrië over de te rugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. Die terugtrekking zou zodanig moeten worden geregeld, dat de veiligheid van Israëls noor delijke grens gewaarborgd is, aldus Gur. BERENSCHOT KOMT TOT BEREKENING VAN 500 MILJOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is circa 500 miljoen gul den nodig om de sprei ding van de Centrale Directie van de PTT vanuit Den Haag naar Groningen af te ronden. Dit is volgens betrouw bare bron in politiek Den Haag het resultaat van het onderzoek door het bureau Berenschot^ op verzoek van het kabinet en de Tweede Kamer de kosten van de spreiding doorre kent. De afgelopen week beves tigde de heer Kottman, di recteur van Berenschot, tegenover een van onze verslaggevers dat zijn bu reau had berekend dat het noodzakelijke bedrag voor de spreiding van de PTT boven de 250 miljoen zou komen die het kabinet daarvoor als grens had ge steld. Hij zei ook dat Gro ningen tegen die bereke ningen bezwaar had ge maakt. Groningen heeft altijd gesteld dat 250 mil joen gulden voldoende moet zijn voor de verhui zing van de resterende 2200 PTT'ers naar het Noorden. Berenschot zal zijn bere keningen binnenkort in een tussenrapport aan alle betrokken partijen voor leggen. Aangezien het door het bureau bereken de bedrag twee maal zo hoog is als het kabinet er voor wil uitgeven, zal mi nister Smit-Kroes van Verkeer de PTT vragen of men de spreiding nog goedkoper kan doorvoe ren. Het antwoord daarop zal waarschijnlijk ontken nend zijn. In dat geval zal de minister terug moeten naar het kabinet alwaar vermoedelijk in september een besluit moet wor den genomen over het al dan niet doorzetten van de spreiding. De zomer in Nederland laat veel te wensen over. Daar is iedereen het over eens. Maar het valt te betwijfelen of veel Nederlanders zouden willen ruilen met de inwoners van Tokio. Daar is het de afgelopen week goed gaan zomeren, met als gevolg dat de zwembaden overvol zitten. Tussen de duizenden badgasten is het water nauwelijks meer te zien. 40ND AAN ZEE Bij luzies zijn het afgelopen fceinde een dode en meer- ■Mjgjj gewonden gevallen. Op Krenking van doodslag zijn gmond aan Zee drie jonge- busfeearresteerd. 198,-1 0525drie jongeren, in leeftijd erend van 18 tot 20 jaar, maakten deel uit van een gro tere groep. Deze achtervolgde zaterdagnacht de 26-jarige J. Keesman uit Heiloo na een ca féruzie tot op het strand van Egmond. Daar werd Keesman zo ernstig mishandeld, dat hij kort daarna in een ziekenhuis in Alkmaar overleed. Volgens politievoorlichter M. de Leeuw vormt het drame een triest dieptepunt in een lange reeks gewelddadigheden rond de cafés in Egmond aan Zee. In Wassenaar raakten vrijdag nacht zeven mensen bij een caféruzie gewond. Twee Voor burgers werden door pistool schoten in hand en schouder getroffen. In verband hiermee zijn totaal acht mensen aange houden. In Hoek van Holland liepen vrijdagnacht drie agenten ern stige verwondingen op, toen ze een ruzie in een café wilden sussen. De twaalf bezoekers richtten zich met vereende krachten op de agenten, die door collega's ontzet moesten worden. Ook in andere vakan- tiegemeencen moest de politie dit weekeinde meermalen in grijpen. (ADVERTENTIES) jjjpke dinsdag en woensdag Rebben we groente en vlees ytgrjl b de aanbieding. er rundergehakt 500 gram &98 5.98 ramp ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. STAAT DER NEDERLANDEN S%% LENING 1984 PER 1990/1994 inschrijving op 24 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs OCCASION-SPECIALIST Een vol Jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roelofarendsvwn Telefoon 01713-2866-2073. O NISSAN Fignon ongenaakbaar PARIJS Laurent Fignon heeft op ongenaakbare wijze de 71e Tour de France ge wonnen. De 23-jarige Parij- zenaar, die in het algemeen klassement een voorsprong van ruim tien minuten op naaste concurrent Bernard Hinault opbouwde, schreef zaterdag ook nog de indivi duele tijdrit op zijn naam. Het betekende al zijn vijfde etappezege. De slotrit naar Parijs werd gistermiddag op de Champs Elysees na een massasprint gewonnen door de Belg Eric Vanderaerden uit de ploeg Post. De Oostenrijker Niki Lauda werd de meest succesvolle autocoureur uit de geschie denis van de formule 1. Op het circuit van Brands Hatch legde hij beslag op de eerste plaats tijdens de, door veel blikschade gekenmerkte, Grote Prijs van Engeland. Door die 22e overwinning werd hij met stalgenoot Alain Prost de voornaamste kanshebber voor het wereld kampioenschap. Het Nederlands team is er niet in geslaagd de Haarlem se Honkbalweek te winnen. In de finale werd met niet minder dan 17-4 verloren van Canada, nadat Oranje aanvankelijk een voor sprong van 4-0 had bewerk stelligd. De nieuwe premier van Frankrijk, Laurent Fabius, en de bur gemeester van Parijs, Jacques Chirac, flankeren de beide winnaars van de Tour: Laurent Fignon en Mary Nanne Mar- Verder onder meer in Sporttribune: Post verliest bijna alles. Rob Druppers snel. Lauda nadert stalgenoot Prost. Ambitieuze presentatie Amsterdam. Frans Grimbergen prolongeert succes. De vrouwenronde is pas het begin. Laatste prijzen Tourprijsvraag LEIDEN De bijnaam van Federico Bahamontes leverde toch onverwachte problemen op voor met name de koplopers in onze Tourprijsvraag. Velen vulden in „De arend van Toledo" maar het juiste antwoord was: „De adelaar van Toledo", Dit bracht toch nog een verrassende ontknoping in het klassement. Piet van Ha meren en Rob v. Klink uit Roelofarendsveen en J. H. Verkade uit Noordwijk ontvangen de badhanddoeken. Het antwoord op de laatste vraag („Wie werden er tweede toen Jan Janssen en Joop Zoetemelk de Tour de France wonnen") was niet zo moeilijk voor de opzoekers onder de deelnemers. Het waren respectie velijk Herman van Springel en Hennie Kuiper. De laatste bad handdoeken gaan naar: P. Wijfje uit Leiderdorp en Cees Kerk vliet en Frans Berg uit Zoeterwoude. De hoofdprijswinnaars van onze prijsvraag ontvangen deze week een uitnodiging. WARSCHAU In Polen is vandaag een begin gemaakt met de vrijlating van 652 poli tieke en ruim 35.000 andere gevangenen, aan wie afgelo pen zaterdag door het Poolse parlement amnestie is ver leend. Vrouwen en kinderen komen het eerst aan de beurt. Binnen 30 dagen moeten alle gevangenen voor wie de am nestie geldt, in vrijheid zijn ge steld. In het Westen is de maatregel verwelkomd als een stap in de goede richting, maar nog onvoldoende om de be langrijkste economische sanc ties tegen Polen ongedaan te maken. De Poolse kerk en in Poolse oppositiekringen is eveneens voorzichtig optimistisch, gerea geerd op het besluit, waartoe het Poolse parlement afgelo pen zaterdag met 365 tegen 4 stemmen (bij acht onthoudin gen) besloot. De amnestie werd afgekondigd ter gelegen heid van de 40e verjaardag van de Poolse staat. Lech Wa lesa, de leider van het verbo den vakverbond Solidariteit, zei dat vrijgelaten gevange nen, onder wie elf leiders van Solidariteit, zich weer bezig moeten kunnen houden met politieke activiteiten. „Anders komen de gevangenissen snel weer vol". De Poolse autoritei ten lijken daar echter niet toe bereid. „De anarchie kan en zal niet terugkeren", aldus premier en partijleider Jaru- zelski. Pagina 2: Dilemma's voor Poolse regering en Solidari teit. WARMOND De „Warmondse pyromaan" heeft geen kans gekregen verder toe te slaan. Vrijdagavond laat heeft de Warmondse politie een 24-jarige plaatsgenoot aangehouden, die later de brandstichtingen de nacht tevoren in twee hooischelven bekende. De man werd aanvankelijk alleen op verdenking van dief stal van een auto aangehouden in zijn auto. Dat gebeurde na getuigenverklaringen. Tijdens het onderzoek bleek de man in de nacht van donderdag op vrijdag na het stichten van de hooibrandjes 'een auto op de Herenweg te hebben gestolen. Deze werd later in het dorp weer teruggevonden. Na verder verhoor heeft de man ook diverse inbraken in auto's bekend in Warmond, Oegstgeest en Leiden. Daarbij was het hem om geld te doen en nam hij voornamelijk papieren weg. De man zit nog vast. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Uit de Leidse Courant van 23 juli 1948: „Geheel Lake Success was gisteren in rep en roer. Een onbekend vliegtuig had per parachute een zwart voorwerp afgeworpen, dat in de lucht met een geweldige knal uit elkaar sprong. De gebouwen van dé VN werden niet beschadigd en later bleek dat de „bom" slechts een onschuldige posttorpedo was geweest, waarmee vliegtuigen de bewoners van moeder aarde waarschuwen als er een postzak op komst is....". Bommen zijn heden ten dage zo gevaarlijk geworden dat het geen pas meer geeft er grappen mee uit te halen. Als het even kan maakt de Leidse Courant van een nep-bom zelfs geen melding De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1