üür is hier hooit sprake geweest mn tekorten Joodse gemeenschap beraadt zich over bezoek van paus [ptt Genland/buitenland Eerste Jumbovlucht met gezagvoerster Hotelmanager nu hofmaarschalk Honderden Afghanen dood door bombardementen J T? f Amerikaanse ambassadeur liep „kleine" Vierdaagse Bonn wil „diplomatieke" inhoud van Russische vrachtwagen weten „Meneer heeft ten volle geprofiteerd van het geld dat hij heeft buitgemaakt Invoering half afsluiten telefoon EeidaeSomcwt ZATERDAG 21JUU 1984 PAGINA 5 a laar kost 2/ jaar cel fitfOLM Een K Zweed uit Es- 15 wilde een hap- Kgbrokje maken ^n kat. Hij kocht en kookte hem De vriendin jongeman was er over dat ze hem jij de politie. De t^j$\una-Kurir" be- jgisteren dat de 9/1 wegens die- iandeling tot gevangenisstraf 'oordeeld. LONDEN De vroegere Amerikaanse ste wardess Lynn Ripplemeyer is de eerste vrouw geworden die als gezagvoerder een passagiers vliegtuig van het type Jumbo over de Atlanti sche Oceaan heeft gevlogen. De 33-jarige Ripplemeyer, een van de weinige vrouwen die het commando hebben over lijn- vliegtuigen, kwam gisteren uit Newark in. New Jersey aan op het Londense vliegveld Gat- wick. Ripplemeyers volgende ambitie is mee te doen aan de Amerikaanse ruimtependel. Nadat zij uit de Boeing-747 was gestapt zei Lynn Rip plemeyer tegen journalisten: „Ik heb zakenlie den horen zeggen: „Wat aardig, hè, de gezag voerder heeft een secretaresse". Brit vijftien jaar onschuldig in cel LONDEN Een man die 15 jaar van een levenslange veroordeling had uit gezeten, is gisteren op vrije voeten ge steld. Het hof van beroep oordeelde dat het bewijs dat een gerechtelijke arts destijds produceerde en dat toen tot zijn veroordeling leidde, niet hard genoeg was. De nu 37-jarige Geoffrey Mycock was in 1969 tot levenslang veroordeeld wegens verkrachting van en moord op een 84-jarige vrouw. De reputatie van de gerechtelijke arts Alan Clift, die inmiddels gepensio neerd is, kwam danig onder kritiek nadat de Britse regering in 1977 een onderzoek had laten instellen naar zijn werk. DEN HAAG De heer M.W. Schuit (51) is met ingang van 1 september benoemd tot plaatsvervangend hofmaarschalk van koningin Beatrix. De heer Schuit is gebo ren in Den Haag. Na het behalen van het diploma HBS-A vervulde hij zijn dienst plicht als straaljagerpiloot bij de Konink lijke Luchtmacht. Van 1956 tot 1959 stu deerde hij aan de Hogere Hotelmanage- mentschool in Lausanne. In de jaren daar na vervulde hij directie-functies in een aantal grote hotels in Nederland, West- -Duitsland, Ivoorkust, Kenya en Hong Kong. Na zijn terugkeer in Nederland in 1979 leidde hij enkele horeca-ppojecten in Den Haag, Wassenaar en Zoetermeer. Kort geding tegen kousenfabrikant UTRECHT De Industriebond FNV heeft besloten om een kort geding aan te spannen tegen de textielfabriek Jan sen de Wit. Hiermee wil de bond berei ken dat de gedwongen inlevering van tien procent van het loon, die volgens de directie nodig is om te verhuizen naar Veghel en sluiting te voorkomen, wordt teruggedraaid. De bond wil via de rechter „normaal" overleg over deze inleveringsoperatie afdwingen. Nu is de maatregel eenzijdig en onder druk aan de werknemers opgelegd, aldus de bond. De bond zegt dat de korting in strijd is met de textielcao. Wanneer en waar het kort geding zal dienen is nog onbekend. PESHAWAR Ongeveer 700 burgers zijn ge dood, onder wie velen door chemische wapens, bij omvangrijke bombardementen die Sovjet-Afg- haanse troepen in mei en juni hebben uitgevoerd in de provincie Baghlan, in het noorden van Af ghanistan. Dit hebben twee leiders van het Af ghaanse verzet gisteren in de Pakistaanse grens plaats Peshawar verklaard. Deze bombardemen ten, die bedoeld waren als ondersteuning van een Sovjet-Afghaans offensief tegen het verzet in de Panjshir-vallei, zijn uitgevoerd tussen 14 mei en 30 juni. itholfTSE IM- EN EXPORTMULTINATIONAL: lg en krej :hied< roa wo m ie, ar I chi vai ed| 'VER De anders zo lisende haven van ver maakt een verla- 3* indruk. Slechts hier daar een auto met ca- an, wachtend om in- cheept te worden jr de oversteek naar vasteland van Euro- In geen velden of en is een vrachtwa- bekennen. De ikkade van de druk- Kanaalhaven, die 'n zestig procent van port uit de Europe- Gemeenschap voor rekening neemt, is •rbij. .termorgen al herinnerde wel niets meer aan de ^os, die Groot-Brittannië jfele dagen in de ban Rottende bananen, §?nte- en fruitprijzen, die lelijks verder omhoog oten. Tomaten voor ne- j gulden per kilo, perzi- cent per stuk. laarste in de groentewin- p en' in de supermarkten, ■neende schaarste. Want I realiteit blijkt achteraf aen heel anders te zijn ge- dan menig Neder- ftse exporteur of Britse forteur iedereen deed ge- is hier in totaal geen ge- geweest aan vers fruit, [het zou nog tijden heb- geduurd voor het zo ver zijn gekomen. Integen- zelfs. Er was hier een overschot. Maar de •thandelaren wilden snel i groot voordeel zien te ialen uit de stakingen van havenarbeiders. Het ver- I over allerlei tekorten d daarbij zonder proble- 9 geslikt. De Engelse nten, die weer eens wat iers konden publiceren de al negentien weken ende mijnwerkerssta- g, sprongen er bovendien tig op in". Smith, een van de be isleiders van de Hunter ir Group, steekt zijn op- merkelijke mening niet on der stoelen of banken. Deze multinational importeert en exporteert groenten en fruit uit en naar alle delen van de wereld en is een van de be langrijkste leveranciers van de groente-afdelingen van de befaamde warenhuiske ten Marks and Spencers. Pijlsnel omhoog „Al vóór de havenstakingen gingen de prijzen van vers fruit hier in Engeland pijl snel omhoog; in enkele we ken tijd werden de tomaten zo'n 300 procent duurder. Niemand kocht ze meer, waarna de prijzen weer even snel zakten. Maar het over schot was inmiddels ge creëerd. En clat geldt ook voor de andere fruitsoorten. De staking van de havenar beiders werd vervolgens aangegrepen als een excuus om onieuw tot prijsopdrij ving over te gaan. Een ty pisch voorbeeld van wat ik Engelse ziekte zou wilen noemen", zegt Jim Smith la chend. „Waarom er dan toch een luchtbrug werd ingesteld, lerwijl van werkelijke te korten geen sprake was Vergeet niet", zo gaat deze kenner van de groente- en fruitmarkt verder, „veel groothandelaren hebben een contract met een warenhuis keten om wekelijks een mi nimum hoeveelheid van be paalde soorten fruit te leve ren, ongeacht de afname voor het koperspubliek. Het weggooien van rottend fruit, dat met gigantische dure vliegtuigen is aangevoerd, is uiteindelijk goedkoper dan het niet nakomen van die contracten. Zo simpel is dat. Daar komt nog bij dat de distributie-apparaten zijn in gesteld op bulkhoeveelhe- den; worden ze gedwongen met kleinere hoeveelheden te werken, dan is dat onren dabel. Nee, zakelijk bezien is deze hele staking een regel rechte blamage". Bloemenhandel In tegenstelling tot bij groenten en fruit, is er in de bloemenhandel in Groot- Brittannië wèl sprake ge weest van schaarste. Op de nationale bloemenveiling van Covent Garden in Lon den was de afgelopen ander halve week vrijwel niets te koop. Dat kwam enerzijds door de geringe hoeveelhe den die per vliegtuig werden aangevoerd en anderzijds door de lange tijd die de Britse douane nodig had om de inklaringen te verwer ken. Het in Laybborn (Kent) wo nende Nederlandse echtpaar Van Winsen heeft dat vorige week aan den lijve onder vonden. Vanuit Nederland importeren zij chrysanten, anjers, rozen, orchideeën en allerlei andere zomerbloe men voor de Engelse markt. Normaal gesproken rijdt de oorspronkelijk uit Warmond afkomstige Van Winsen tweemaal in de week heen en weer tussen de bloemen veiling in Rijnsburg en de Zuidengelse havenstad Sheerness. Ruimte gehuurd „Vorige week vrijdag heb ben we de vrachtwagen hier maar gehouden, we voorza gen dat er problemen zou den komen en hebben toen ruimte gehuurd in een vlieg tuig", vertelt mevrouw Van Winsen. „Zaterdag al kwam de lading op het vliegveld Heathrow (bij Londen) aan. Mijn man was er om 7 uur 's ochtends, om te zorgen dat alle papieren in orde wa ren. Hij heeft er de hele dag gezeten en kwam pas om 2 uur 's nachts thuis. Maar zonder bloemen. Op zondag ochtend heeft hij toen maar weer gebeld hoe het ermee stond: hij kon ze ophalen. Erg duur natuurlijk alle maal. Voor ons kostte het zo'n 1.000,- extra. Ik weet zeker dat als die staking van havenarbeiders langer zou hebben geduurd, verscheide ne kleine bedrijfjes er hier onderdoor zouden zijn ge gaan. Want financieel gezien is dergelijk kostbaar vervoer gewoon niet vol te houden". HENDRI BELTMAN zondheidsraad wil naar 12.300 hartoperaties ICHT Het aantal hart jes dat in ons land kan n uitgevoerd moet wor- itgebreid tot een aantal f.300 in 1990. Dat lucht en zouden bij dat aantal »n worden opgeheven, 1 de wachttijden teruglo kt drie maanden, zo stelt fcondheidsraad in een ad- an de overheid. In 1982 werden in Nederland ruim 7.600 hartoperaties uitge voerd. Zeshonderd patiënten gingen via de luchtbrug voor een operatie naar het buiten land. Op de wachtlijsten ston den bijna 2.000 patiënten. De Gezondheidsraad wijst er onder meer op, dat de behoefte aan hartoperaties in de toe komst nog zal toenemen, om dat tegenwoordig veel meer patiënten via een operatie ge holpen kunnen worden dan vroeger voor mogelijk werd gehouden. Het overlijdensrisi- co en leeftijd vormen zelden meer een risico voor de in greep, aldus de raad. IEMELS •WVTIE2.C? "Hl J J v MEN6ER'- y Zoals gebrui kelijk werden de deelnemers aan de Vier daagse giste ren bij de „blijde incom- ste" in Nijme gen bedolven onder bloe men. NIJMEGEN Het kar wei voor de deelnemers aan de 68e Nijmeegse Vierdaagse zit er weer op. Vier dagen van ploeteren en pijn verbijten zijn ach ter de rug. De laatste marsdag was voor de meesten van het legioen der sterken geen al te groot obstakel. Met in het vooruit zicht de triomfale intocht op de St.Annastraat hoeven door gaans slechts weinigen nog af te haken. Gistermorgen waren 20.443 lopers gerechtigd van start te gaan. Van hen waren er slechts 132 conditioneel zo slecht aan toe dat zij toch nog de bezemwagen moesten op zoeken. Het totaal aantal uit vallers aan de Vierdaagse kwam daarmee op 1715, zo'n 8 procent. In totaal hebben 20.311 lopers de monsterrace volbracht. Onder hen bevond zich de Amerikaanse ambassa deur in Nederland Paul Bre mer. Het kamerlid Ad Lan- sink had hem eerder dit jaar overgehaald eens de sfeer te komen proeven in Nijmegen, toen de ambassadeur een werkbezoek bracht aan deze stad aan de Waal. Bremer be gon overigens uiterst voorzich tig. Wilde hij in aanmerking komen voor de officiële me daille van de KNBLO dan is het verplicht 50 kilometer per dag te lopen. Maar dat vond Bremer vooralsnog te veel van het goede. Vandaar dat hij het parcours van de dertigers liep, hetgeen hem geen medaille opleverde, maar slechts een oorkonde. AMSTERDAM In het programma van het be zoek dat de paus aan Ne derland brengt, is in Amersfoort een ontmoe ting voorzien met de jood se gemeenschap in Neder land. Een officiële uitno diging daarvoor is bij het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap nog niet binnengekomen. Wel is van de zijde van de stich ting Pausbezoek gepeild, of een uitnodiging in overweging zal worden genomen, en daarop is po sitief gereageerd. De secretaris van het kerkge nootschap, drs Sanders, heeft kennis genomen van een bij drage over dit onderwerp van Herman Bleich in het Nieuw Israëlitisch Weekblad NIW van deze week. Bleich spreekt zich daarin onomwonden uit tegen officiële joodse aanwe zigheid bij een gesprek met de paus. Hij vindt dat afwijzing de juiste houding is. Niet al leen heeft, aldus Bleich, het Vaticaan Israel niet erkend als staat en schudt de paus de hand van PLO-chef Jasser Arafat, ook heeft Pius XII een concordaat gesloten met Hit- ler-Duitsland en nimmer pro test geuit gedurende de Twee de Wereldoorlog over de uit moording van zes miljoen jo den. Naar de mening van Bleich, uitgesproken in het NIW, be last „deze zware zonde" tot op de huidige dag de katholieke kerk „en daarmee uiteraard haar hoogste vertegenwoordi ger". Drs Sanders van het NI-kerk- genootschap kan niet zeggen of deze mening typerend is voor die van een meerderheid in de joodse gemeenschap van Nederland. Wel denkt hij dat de besprekingen onderling over het pausbezoek hierdoor moeilijker zullen worden, „omdat er van het artikel van Herman Bleich natuurlijk wel invloed uitgaat". De Russische vrachtwagen met zijn mysterieuze lading bij de grensovergang Helmstedt. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Westduitse regering wil de Russische vrachtwagen die met zeven ton „diplomatieke bagage" aan de grensovergang Helmstedt naar de DDR staat, niet het land uitlaten. Bonn wil eerst weten wat er in de vrachtwagen zit. Moskou heeft bij de regering in Bonn officieel tegen de gang van zaken geprotes teerd en de vrijgeven van de wagen geëist. Zowel Moskou als Bonn lijken er echter op uit te voorkomen dat het conflict zich ontwikkelt tot een politieke rel. De Russische ambassade vraagt zich intussen af waarom de vrachtwagen nu is aangdhouden, nadat hij op de heen- en terug weg drie keer zonder problemen een Duitse grensovergang had kunnen passeren. Vermoed wordt dat de Zwitserse autoriteiten contact hebben op genomen met de Duitse. Volgens het Westduitse persbureau DPA wordt in kringen van de Duitse gehéime dienst aangeno men dat het geheimzinnige transport iets te maken heeft met een illegale technologie-transfer. AMSTERDAM De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. W. van Nierop, heeft gisteren 2'/2 jaar gevange- nistraf geëist tegen de 35-jarige R.K. uit Amster dam. Deze wordt ervan verdacht in februari 1976 samen met anderen een gewapende roofoverval gepleegd te hebben op een geldwagen van de Nutsspaarbank West-Ne derland uit Haarlem. Bij deze spectaculaire roofo verval werd 1,9 miljoen gulden buitgemaakt. Van dat geld is nog niets te ruggevonden. K. ontkent de overval ge pleegd te hebben. Hoewel de van medeplichtigheid ver dachte chauffeur van de geld auto (hij zal in september te recht staan) gisteren onder ede getuigde dat K. met hem over de overval gesproken had en zelfs de datum genoemd had waarop deze plaats zou vinden, zegt K. van niets te weten. De verklaringen van zijn toenma lige echtgenote en zijn schoon moeder, die K. eveneens als de dader aanwijzen, noemt hij leugens. En dat hij sinds de overval leeft als een vorst - huizen in Ierland en Portu gal, dure auto's, een boot en een luxe manier van leven - zegt K. te betalen van zijn winst van twee bloemenstalle- tjes in Duitsland en eerlijk met gokken verdiend geld. Op de vraag van de officier van justi tie waarom K. die lucratieve bloemenhandel in 1976, het jaar van de overval, dan opgaf, antwoordt de verdachte: „Geld is voor mij niet het belangrijk ste. Ik was te veel van huis weg". Volgens de officier van justitie krijgt men normaal gesproken een lagere straf als de gepleeg de feiten al lang geleden ge beurd zijn. „In dit geval gaat dit niet op. Misdaad mag niet lonen en meneer heeft er heerlijk van geleefd. Hij heeft ten volle geprofiteerd van het geld dat hij heeft buitgemaakt en dat hij pas later gepakt wordt, mag niet meespelen in zijn voordeel", aldus de offi cier. De "itspraak is op 27 juli. Onderzoek naar werking van wonderpleister NIJMEGEN De medische dienst van de Vierdaagse is na afloop van het wandelevene ment begonnen met een on derzoek in hoeverre de zoge naamde wonderpleister effect heeft gesorteerd. De nieuwe pleister die werd geïntrodu ceerd door Vierdaagse-arts Versteeg bestaat uit twee kunststoflaagjes met daartus sen een soort gelei. Het geheel ziet er uit als een dunne kaas- korst. Ongeveer vierhonderd lopers hebben de afgelopen dagen als proefkonijn gefun geerd. De eerste berichten zijn uiterst gunstig. De medische leiding van de Vierdaagse is van oordeel dat men de nieu we pleister het best kan ge bruiken wanneer er sprake is van open blaren. „Is het hier oorlog"mag niet meer meelopen NIJMEGEN De anti-milita ristische wandelclub „Is het hier oorlog" mag volgend jaar niet meer meedoen aan de Nij meegse Vierdaagse. De onge veer vijftig wandelaars van „Is het hier oorlog" werden giste ren voor de intocht in Nijme gen officieel gediskwalificeerd omdat ze volgens de Vierdaag- se-leiding van de route zijn af geweken. De anti-militaristi sche wandelclub weigerde bij Cuyk namelijk gebruik te ma ken van een militaire ponton brug over de Maas. Vlamingen ook naar Open Universiteit HEERLEN De zes samen werkende universitaire centra in Vlaanderen zijn een samen werkingsovereenkomst aange gaan met de Open Universiteit in Heerlen. Op grond daarvan kan een nog nader te bepalen aantal belangstellenden uit België zich laten inschrijven als stu dent aan de Open Universiteit. De Vlamingen verkeren ten opzichte van andere buiten landers (inclusief in het bui tenland wonende Nederlan ders) die aan de Open Univer siteit willen studeren in een bevoorrechte positie. Door de recente overeenkomst kunnen zij namelijk reeds in septem ber hun studie aanvangen. De Vlaamse universiteiten zullen als bureaus voor het geven van voorlichting en adviezen alsmede voor vakgerichte stu diebegeleiding gaan fungeren voor studenten aan de Open Universiteit. Het betreft de Katholieke Universiteit van Leuven met een dépendance in Kortrijk, de Rijksuniversi teiten van Gent en Brussel plus de universitaire centra van Antwerpen en Hasselt. ADVERTENTIE. Op dinsdag 24 juli 1984 zal in het telefoondistrict Den Haag een begin worden gemaakt met de toepassing van half afsluiten van abon nees, die aangesloten zijn op een semi-electronische centrale en die nog niet aan hun betalingsverplicht ingen hebben voldaan. Dit houdt in dat men ge durende twee weken al leen gebeld kan worden. ptt telecommunicatie district 's-gravenhage tel. 070 - 41 41 41

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5