Bezetting Van Kempen en Begeer opgeheven Dertig-kilometer j -borden moeten rijgedrag verbeteren sr° n telefoon bij £at van Lagendijk oorlopig geen W C's De Blinkerd: laatste bollengrond voor woningen Zeehospitium wil twee directeuren kwijt Valkenburg boos op Hoogheemraadschap AGjIj aqIDEN/REGÏQ ZZ~ CeidaeSomont zaterdag 21 iuli 1934 pagina 3 genomen tot reorganisatie van het Zeehospitium. Die reorga nisatie houdt in dat de drie eenheden van het Rijnlands Zeehospitium, het Voorzienin gencentrum, het Revalidatie centrum en de mytylschool De Vierbot, zelfstandige organisa ties worden en elk een één- Hoofdige directie krijgen. Gezien de verregaande spanr ningen die rond de reorganisa tie waren ontstaan, de finan ciële problemen en het feit dat nieuwbouw van de Jan Mul derkliniek in Leiden door de rijksoverheid weer is uitge steld, is nu tot deze stap beslo ten. Geneesheer-directeur dr. H. Locht en verpleegkundig directrice mevrouw Rijken zijn oplossingen geboden. De heer Locht zou zijn manager- staak die ongeveer twee- tot drietiende van zijn werktijd in beslag nam, moeten opgeven. Dat zou moeten worden ge compenseerd door hem volle dig in te zetten als arts in het Voorzieningencentrum. Me vrouw Rijken (54) is een socia le regeling tot aan haar pensi oen aangeboden. Tot op heden heeft men daarover nog geen akkoord kunnen bereiken en als men niet tot overeenstem ming kan komen, zal bij de kantonrechter ontslag voor hen worden aangevraagd. De heer Goudswaard noemt het jammer dat het zover moet ko men en dat alle pogingen om tot overeenstemming te ko men, tot op heden niets heb ben opgeleverd. Het besluit om beiden af te zetten als directie leden is door het algemeen be stuur unaniem genomen- LISSE De bollen maken in 1985 plaats voor huizen. In een periode van drie jaar worden in het gebied De Blinkerd in Lisse 508 woningen gebouwd. Het voor Lisse laatste woning bouwproject op bollengrond, want latere dorpsuitbreidingen zijn geprojecteerd in het ge bied ten zuiden van Lisse, de Poelpolder-zuid. In De Blinkerd zullen de ruim 500 woningen vooral worden gebouwd voor de eigen Lisser bevolking. Het gebied ligt in geklemd tussen de Keuken- hofdreef, de Heereweg en de Westelijke Randweg. De wijk moet het visitekaartje van Lis se worden omdat het aan de rand komt te liggen. Verdere dorpsuitbreidingen zijn aan die kant uitgesloten door de bol lenvelden en de Keukenhof. De geluidhinder, veroorzaakt door de Westelijke Randweg, zal worden tegengegaan door een geluidswal. In de wijk ko men de nodige speel-, groen en watervoorzieningen, maar geen eigen winkels. Wel komt er ter hoogte van het benzine station een parkje en komt er een toegangsweg naar de wijk bij de Keukenhofdreef ter hoogte van de Von Bönning- hausenlaan. De soorten woningen die in De Blinkerd worden gereali seerd, zijn bepaald naar aanlei ding van het regelmatig terug kerende woningbehoefte-on derzoek. Uit die enquête is ge bleken dat de meeste mensen, 80 procent, behoefte heeft aan vier- of vijfkamerwoningen en 20 procent genoeg heeft aan een driekamerwoning. In 1985 worden er 84 gezinswoningen (43 woningwet-, 20 premie koop en 20 premiehuur), 42 gestapelde premiehuur drieka mer-woningen gebouwd en verder 39 goedkope vrije sec torwoningen en komen 15 ka vels voor de bouw van vrije sectorhuizen beschikbaar. Voor 1986 staan op het pro gramma 75 gesubsidieerde ge zinswoningen (39 woningwet-. 21 premiekoop- en 15 premie huur), 33 gestapelde premie huur driekamerwoningen en verder 21 goedkope vrije sec torwoningen en 16 kavels voor vrije sectorwoningen. Het jaar erna wordt gedacht aan de bouw van 40 woningwetwo ningen, 50 premiekoop-wonin gen en 21 goedkope vrije sec- torwöningen en voor 1988 aan 40 woningwetwoningen en 33 premiekoop-woningen. In de hoek tussen de Westelij ke Randweg en de Keuken hofdreef zijn de kavels voor zelfbouwers, voor villa's of twee woningen onder één kap, g' jrojecteerd. into LKENBURG „Laat de en wonenden, maar ook recre- jj en alsjeblieft meteen de spolitie bellen als ze mer- gd, 1 dat er een speedboot vaart I er veel overlast is. Dan kan Tia. worden ingegrepen. Nood- (rzieningen treffen is onmo- |m„ ijk. Dat is te duur. Straks 20f nen er bij de nieuwe ont- ting aan de Ommedijkse- WC's, een kraan en tele- J' ns". Dit stelt loco-burge- jjUi ester M.J. Vos naar aanlei- Ap^S van de protesten die om- 0-inenden van het Gat van jendijk steeds weer uiten. Rjj|t name de bewoners van de <an orschoterweg worden regel- 4-1 tig geplaagd door dagtoeris- k,rfc die naar het toilet willen, rommel achterlaten, kamp- ren maken, vuurwerk afste- n en voor lawaai zorgen. 1^ k is het recreatiegebied dé ;0] taoetingsplaats geworden tor jongeren. De zandwin- ki ts, inmiddels aangewezen als n» ïreatiewater, beschikt name- Le t niet over enige voorzie- De gemeente heeft gepoogd de zaak voor de omwonenden te verbeteren. Als gevolg van het continu aan de bel hangen, heeft de provincie dit recrea tiegebied bovenaan de priori teitenlijst van uit te voeren werken gezet. Volgend jaar wordt er een nieuwe ontslui ting gemaakt aan de Omme- dijkseweg. Het fietspad wordt door de huidige eigenaar, Rijkswaterstaat, overgedragen aan de provincie. Nu zijn er nog geen plannen om de noodzakelijke voorzie ningen te treffen, omdat dat te duurzou worden. Er is wel dertigduizend gulden geïnves teerd door de provincie voor uitbreiding van de parkeerge legenheid. Die is nu twee keer zo groot, waardoor klachten over parkeeroverlast wel tot het verleden zullen gaan beho ren. De rijkspolitie is verder van plan indien nodig de collega's van de rijkspolitie te water in te schakelen om op te treden tegen de speedboten. De open bare orde (met name wordt hier gerefereerd aan naaktre- creatie) zal op topdagen in handen zijn van het korps be reden politie Wassenaar. Ook waren er klachten over stuif zand en die worden opgelost doordat de provincie gaat zor gen voor een doelmatige be sproeiing van het terrein. Het Gat van Lagendijk is ei gendom van de kalkzand steenfabriek Van Herwaarden in Hillegom. Die ontzandt de plas om van het opgezogen materiaal stenen te kunnen maken. Als die afgravingen zijn voltooid wil de gemeente Valkenburg er een recreatie gebied van maken. Voorlopig mag er niet worden gevaren. Aanvankelijk was zwemmen en surfen ook verboden, maar gezien de grote toevloed van recreanten, vooral uit Leiden, worden die sporten nu toege staan. Al jaren echter veroor zaken die recreanten veel overlast en in mei nog sprak de Valkenburgse gemeente raad uit dat er spoedig een op lossing moet komen voor deze onhoudbare situatie. Het Gat van Lagendijk KATWIJK Het algemeen bestuur van het Zeehospitium in Katwijk wil twee van de drie directieleden in het kader van de reorganisatieplannen ontslaan. Het betreft de ge neesheer-directeur en de ver pleegkundig directrice. De di rectie zal worden voortgezet door de huidig economisch di recteur en een arts. Dit heeft het algemeen bestuur gisteren in een brief aan alle ouders van de patiënten en alle ande re betrokkenen laten weten. In afwachting van de verdere procedure zijn beide directiele den met verlof gestuurd. Volgens bestuurvoorzitter drs. F. Goudswaard is deze maatre gel voortgevloeid uit het be sluit dat een jaar geleden werd d- rgemeester *t A. Stolwijk erleden aart mui ame|RHOUT/MONSTER hedeer G.A. Stolwijk is don- yepigavond plotseling in zijn mg in Monster overleden. ;str^eer Stolwijk was van 1948 ersp66 gemeentesecretaris in >m tnheim en van 1966 tot eei burgemeester van Voor- p_ Hij was tot 1 augustus het vorig jaar burgemees- 'an Monster. teer Stolwijk is 65 jaar oud erojrden. Op 26 juli zou hij 1 w66e verjaardag hebben ge- aelef- ^eer Stolwijk, die ittel 6eb°ren 'n Zwammer- J stond bekend om zijn se- wijze van functioneren, vaijad een zeer heldere visie en ie problemen in zijn ge- ïssepes. teer Stolwijk bekleedde tal juncties op sociaal terrein, pssenheim was hij voorzit- van de R.K. Antonius- ^1, voorzitter van het Po- nisthds en voorzitter v&n de irlef. De heer StolWijk was te- e F| voorzitter van de foto- bej Bollenstreek, mede-op- rJer en secretaris van de ple Werkplaats van de de instreek en lid van het staaiinciaal Bestuur van Socia- k werkplaatsen. Voordat de Stolwijk in Sassenheim werken was hij chef fi- piën van de gemeente ichoten. De heer Stolwijk It dinsdag in Monster be- Mren noeL ttef Gaslek onvindbaar LEIDEN De po- litie heeft gisteren tevergeefs gezocht naar een mogelijk gaslek in de Mar- nixstraat. Omwo nenden hadden de politie gewaar schuwd dat er spra ke was van een gas- lucht bij de school aan de Marnix- straat, maar on danks zoeken kon de politie niets vin den. VALKENBURG „Als Rijn land van mening is dat Valken burg in gebreke is gebleven, dan had Rijnland dat in een eerder stadium aan de gemeente moe ten laten weten". Dit commen taar levert loco-burgemeester M.J. Vos van Valkenburg op de gang van zeken rond het Boten- pad. De bewoners van dit pad willen aangesloten worden op het gemeenteriool en hebben daarvoor een brief gestuurd naar het gemeentebestuur. De brief werd dinsdagavond behandeld in de vergadering van de ge meentelijke commissie welzijn en daarbij bleek dat het Hoog heemraadschap bij de bewoners de gemeente als schuldige van de stankoverlast had aangewe- De Botenpad-bewoners hebben veel last van stank. Die wordt veroorzaakt doordat de bewo ners van de woonarken nog steeds in de sloot lozen. Die sloot loopt dood, waardoor het riools- lib aan het eind van de sloot wordt opgestuwd en stil blijft staan en dus gaat stinken. De commissie welzijn stelde vast dat het Hoogheemraadschap van Rijnland de lozingsvergunning heeft verleend en dat die dus verantwoordelijk is voor de overlast. Volgens Vos zit Rijnland ernaast met de beschuldiging dat de ge meente verantwoordelijk zou zijn. „Lozen zonder vergunning is strafbaar", zo stelt de loco-bur- gemeester, wijzend op de verant woordelijkheid van Rijnland. Of Rijnland een vergunning af heeft gegeven aan de bewoners, weet Vos niet. „Als dat niet zo is, dan schiet Rijnland tekort in de uitvoering van zijn taak. En als er wel een vergunning is, blijkt juist daaruit duidelijk de verant woordelijkheid van Rijnland. Als er een aansluiting komt op het gemeenteriool kost dat geld. De gemeente is niet ongenegen hier iets aan te doen, maar dan mag ook een redelijke bijdrage worden verlangd van Rijnland en de belanghebbenden". VOORSCHOTEN De bezetting bij de Koninklij ke van Kempen en Be geer in Voorschoten is gis termiddag opgeheven, na dat de vakbonden FNV en CNV een akkoord bereik ten met de Raad van Be stuur. Onder meer zal worden gepoogd vervan gende werkgelegenheid te zoeken voor de 130 van de 215 werknemers voor wie bij Van Kempen en Be geer geen plaats meer is. Drs. W. Zuidema van de Raad van Bestuur zei na afloop van de onderhandelingen zijn best te gaan doen om het benodig de geld bij de huisbankier (Amro) los te krijgen voor de eventueel toch nog noodzake lijke afvloeiingsregelingen. Bovendien is toegezegd geen veranderingen aan te brengen in de bestaande situatie van het bedrijf, waarmee wordt bedoeld dat vooralsnog geen machines of goederen worden verwijderd. De bezetting bij de „zilverfa- briek" volgde eergisteren op de bekendmaking dat voor twee van de vier werkmaat schappijen van Van Kempen en Begeer surséance van beta ling was aangevraagd. De vak bonden waren niet in de eerste plaats tegen dit uitstel, maar noemden het onaanvaardbaar dat de Raad van Bestuur bij voorbeeld geen zorg wilde dra gen voor de sociale consequen ties. Ondanks een reorganisatie en grote investeringen bleken de toekomstverwachtingen vorig jaar te optimistisch te zijn ge steld. Terugloop van de beste dingskracht van de consument plus verouderde modellen zou den de oorzaak zijn van de verliezen. Vorig jaar leed Van Kempen en Begeer een verlies van 1,44 miljoen gulden. De salarissen over juli zijn inmid dels door de Raad van Bestuur gegarandeerd. Eindelijk INVLOED OP I - MAXIMUM. LEIDEN Vreewijk en de Maredijkbuurt zijn de eerste twee gedeelten van Leiden waar automobilis ten en motorrijders niet sneller dan 30 kilometer per uur mogen rijden. Deze snelheidsbeperking werd gisteren officieel toen wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) twee 30 km /uur zoneborden onthulde. Erg is veel is er met de komst van deze borden niet ver anderd. Het is namelijk vrijwel onmogelijk om in de straatjes van deze wij ken sneller dan 30 kilo meter per uur te rijden. Velen zijn dan ook niet gelukkig met deze rege ling. Men zou deze borden liever plaatsen in gevaar lijke straten waar sneller dan 30 kan worden gere den. Een gemeente mag in een wijk pas een snelheidsbeperking van 30 kilometer opleggen, wanneer aan bepaalde eisen wordt voldaan. De straten moeten smal zijn, er moeten drempels aanwezig zijn, er mag alleen bestemmingsver keer rijden en het busverkeer mag niet onnodig worden ge hinderd. Waar het in feite op neer komt, is dat het onmoge lijk is om in wijken die aan deze eisen voldoen sneller te rijden dan 30 kilometer per uur. Waarom wordt er dan toch een bord geplaatst? „Van deze borden gaat een bepaalde werking uit, ze kunnen het ge drag van de automobilisten po sitief beïnvloeden", zegt de heer M. Kuzee van de directie Verkeer en Vervoer. Het is ook niet waarschijnlijk dat de politie in Vreewijk en in de Maredijkbuurt snelheids controles zal houden. Justitie gaat van het standpunt uit dat men in de bewuste wijken niet sneller dan 30 kan en dat het daarom geen zin heeft om te controleren. Een woordvoer der van de Leidse politie be vestigt dat het onmogelijk is om in de smalle straatjes van Vreewijk en de Maredijkbuurt snel te rijden. Voor alle duide lijkheid: het 30 kilometer zo nebord is wel degelijk een ver bodsbord. Discussie Deze 30 kilometer-regel is een gevolg van de al jarenlange discussie over de bescherming van de zwakkeren in het ver keer, zoals fietsers, voetgan gers en vooral de kinderen on der hen. Een aantal jaren gele den werd het woonerf inge voerd. Op zo'n woonerf is de auto, die stapvoets moet rijden, ondergeschikt aan de voetgan- Wethouder J. Peters onthult het zonebord op de hoek Gerrlt Doustraat/Witte Singel. Vervolgens fietste hij naar de Maredijk waar hij op hoek Maredijk/Maresingel een tweede zonebord zichtbaar maakte. Op de Maresingel werd door het majoretten- korps Fourty Four Degrees een wervelende show gegeven. Be stond er voor de onthulling van het bord in de Gerrit Doustraaf nagenoeg geen belangstelling, voor het optreden van de majo- retten en de wethouder op de Maredijk was praktisch de hele buurt uitgelopen. ger en kunnen kinderen vrij uit spelen. Maar omdat zomaar niet alle straten aan de status woonerf kunnen voldoen, heeft men besloten wat te doen aan de maximumsnel heid in woongebieden. De gemeenten mochten deze snelheidsbeperking tot 30 kilo meter per uur al eerder opleg gen, maar de meeste plaatsen hebben, net als Leiden, ge wacht tot het mogelijk werd met één bord een hele zóne aan te geven. „Anders zou het één bordenwoud worden", zegt Kuzee. Nu zijn voor de Maredijk slechts twee borden nodig, Vreewijk was met zes borden al klaar. Beide buurten kunnen alleen vanaf de singel worden ingereden. Kuzee meldt dat veel steden in Nederland niet gelukkig zijn met deze regeling. In veel plaatsen is men volgens hem van mening dat deze 30 kilo meter borden juist moeten worden geplaatst in straten waar wel sneller dan 30 kilo meter per uur kan worden ge reden. En hoe staat men hier in Leiden tegenover? „Leiden is een beetje gelukkig met deze borden", zegt Kuzee voorzich tig. „Wij[ plaatsen de borden ook liever op plaatsen die niet aan de eisen voldoen". Vol gens de man van Verkeer kunnen deze eisen op verschil lende manieren worden geïn terpreteerd. „In september of oktober komen wij met eëh nota waarin we aangeven wat je kunt doen met straten die niet aan deze eisen voldoen en waar het toch goed zou zijn om een 30 kilometer bord neer-.te zetten". Witte Singel Wethouder J. Peters noemde de Witte Singel als voorbeeld van een straat waar een maxi mumsnelheid van 30 kilome ter zou moeten worden inge steld. „Het is onverantwoord om op de Witte Singel hard te rijden". Peters, noemde zich zelf een vredelievend mens. „maar als ik mensen te snel zie rijden in woonwijken, dan komt er agressie boven", aldus de wethouder. Hij merkte op dat er naar moet worden ge streefd dat overal waar men sen wonen niet te snel mag worden gereden. Het heeft maanden geduurd, maar gisteren was het dan zo ver. De werkzaamheden aan de Morsweg en zijstraten wer den op het laatste nippertje, vlak voor de bouwvakvakantie, afgerond. De Mors is niet lan ger een grote, nauwelijks be gaanbare zandvlakte. Riolerin gen werden aangelegd, er kwamen fietsstroken er zijn al lerlei maatregelen getroffen die de snelheid van het autover keer moeten remmen. Gisteren kon de Rijnzichtbrug na een afsluiting van een paar weken ook weer worden opengesteld en ook de Morspoortbrug is weer te gebruiken. Met dat laatste zijn vooral de winkeliers en bewoners van de Mors- straat ingenomen, omdat door het aanbrengen van stutten onder de Morspoortbrug hun buurtje nauwelijks bereikbaar was. Al had het ook een voor deel: de Morsstraat werd een week lang niet als sluiproute gebruikt. niet alleen de wensen en ge voelens van de ondernemers bekend moesten zijn, maar ook die van de toeristen. De commissie welzijn van de gemeente ging half juni ak koord met het instellen van het onderzoek dat in totaal ruim 50.000 gulden kost. Het ondernemersgedeelte kost ruim 30.000 gulden, waarvan 10.000 gulden wordt opge bracht door de NOV en de vereniging Horeca Noordwijk. Overigens worden op aan drang van die organisaties, VVV en de gemeentelijke commissie alle soorten toeris ten ondervraagd, zowel de mensen die overnachten, al leen dagjes komen als de avond-bezoekers. lORDWIJK Het onder- k onder toeristen in Noord- k in het kader van het toe- 'ns,nebeleid is gisteren van mstft gegaan. Zes enquêtrices jonnen onder auspiciën van jemeente met hun taak: het V®jfervragen van toeristen ®,e*|r hun ervaringen en wen- Deze „vragen-uurtjes" jen nog een keer of vijf T"den herhaald, ijks De enquêtrices hebben de op dracht gekregen tussen vier uur 's middags en tien uur 's a- vonds elk zo'n twintig formu lieren ingevuld te krijgen. De formulieren zullen door de ge meente worden gebruikt bij het opstellen van een toeris- mebeleid voor de gemeente. Voor dit doel wordt ook een onderzoek onder de onderne mers gehouden, maar dat zal pas in september gebeuren. De ondernemers krijgen eerst de kans het seizoen af te werken. De toeristenenquête wordt ge houden op aandrang van de gemeentelijke commissie toe risme, VVV-directeur W. Ro vers en L. Korbee, voorzitter van de Noordwijkse Onderne mers Vereniging (NOV). Zij stelden dat voor het ontwikke len van een toerismebeleid

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3