Amnestie in Polen: alle politieke gevangenen vrij flnalë Amsterdamse politie pakt heroïnebazen ritse kernfabriek orzaak jeugdkanker 1947 BON Vlieg maakt ruimtereis Gasunie wil prijs met lj3 cent laten zakken Raket treft Russische ambassade in Beiroet Weer Nederlanders naar Mount Everest CBS: 6,5 miljard aan rente verzwegen £eicUe 6oma/nt Zaterdag 21 juli 1984,75e jaargang no. 22943 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes I 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betahng),kwartaal 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/mvri)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Losse HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur omstreeks 18 graden. Ma tige noordwestelijke wind. Zon op: 5.47 uur, onder: 21.45 uur. Hoogwater Scheveningen: 10.15 en 22.44 uur, laagwater: 5.45 en 18.12 uur. ter stelt rbetaalde STAD In vaderlandse >raak heeft n een nog I I vonnis er- pzorgd dat de ge Amster- inger onder- mag wor- kantonrechter nstad bepaal- t het salaris jnevrouw R. jt Amsterdam [rugwerkende I moet wor- (getrokken tot kau van haar [lijke collega's 'vergelijkbare fes. Hoeveel uw Pot nog jiaar werkge- de Stichting lim voor On- isbegeleiding jjgt, zal in een vonnis wor- astgesteld. nis de advoca- mr. Van h, is het nog (erder voorge- h dat een >r op basis van pt Gelijke Be uling indirecte minatie con- Na een succes vol concert in West-Berlijn bracht de Ame rikaanse, blinde, zanger Stevie Wonder gisteren een bezoek aan de muur. Nadat hij de barrière tussen Oost en West gevoeld had was zijn commentaar: „onmenselijk". Eindhovense leerlingen mogen „snipperen EINDHOVEN Leerlingen van de Eindhovense scholengemeenschap Generdal mogen het komend school jaar totaal dertig lesuren verzuimen. Daarvoor krijgen ze van de directie een speciale „snipperkaart" waarop de verzuimde lesuren worden aangete kend. Gisteren gaf het college van B en W in Eindhoven de directie van Generdal toestemming voor het „snip- perplan", dat geldt voor de derde en vierde klas van de middelbare econo mische en administratieve opleiding. Via de snipperkaart wil de schooldi rectie het spontane verzuim legalise ren en daardoor beperken. Betere kansen voor „vroegkomertjes" UTRECHT Er blijven niet alleen steeds meer te vroeg geboren kinderen in leven, ook de kans dat ze een blie vende handicap hebben is veel kleiner geworden. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek van de afdeling ne onatologie van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. Het gemiddelde geboortegewicht van de „vroegkomertjes" (tussen 25 en 31 weken oud) daalde tussen 1959 en 1979 van 1543 tot 1381 gram. Dank zij de nieuwe mogelijkheden van intensieve zorg voor deze babies nam de sterfte niettemin af van 66 tot 40 procent en liep het percentage overlevenden met een handicap terug van 26 tot slechts 3 procent. MOSKOU In het Russi sche ruimtestation Saljoet-7 is een vlieg gevonden. De kleine verstekeling lijkt zich uitstekend te amuseren in zijn gewichtloze toestand. De vlieg is waarschijnlijk meegekomen met de Sojoet- 12, die dinsdag werd gelan ceerd. Volgens het Russische persbureau Tass bekijken de zes astronauten in het ruim testation geïnteresseerd hoe de vlieg zich aan zijn nieuwe omgeving aanpast. WARSCHAU Het Pool se parlement zal vandaag een amnestiewet aanne men die de vrijlating re gelt van alle politieke ge vangenen die in Polen als zodanig te boek staan. Eén en ander betekent dat alle 660 Politieke gevangenen in het land binnenkort worden vrijgelaten, zo werd gisteravond in poli tieke kringen in War schau vernomen. Het wetsontwerp is in ver schillende commissies be handeld en zal vandaag niet meer geamendeerd worden. wet kent drie uit zonderingsgevallen voor de amnestieverlening: spionage, hoogverraad en sabotage. Deze verdenkingen zijn evenwel op geen van de nu in Polen om politieke redenen gedetineerde personen van toepassing. Volgens de artikelen van de amnestiewet zullen ook de lei ders van het Comité tot verde diging van de arbeiders (KOR), onder wie Jacek Ku- ron en Adam Michnik en de zeven kaderleden van het ont bonden onafhankelijke vak verbond Solidariteit tegen wie een proces loopt of in voorbe reiding is op verdenking van het smeden van een komplot tegen de staat, op korte ter mijn worden vrijgelaten. De vergadering van het Poolse parlement vandaag, valt overi gens samen met de viering van de de dag dat Polen 40 jaar geleden door de Sovjet- Unie bevrijd werd van de na zi's en zich tot volksrepubliek uitriep. igenaar •jgt 3 jaar tgens serie ervallen DRECHT De recht- i Dordrecht heeft gis- de 36-jarige R.A. uit Den overeenkomstig de eis fordeeld tot een gevange- ■af van drie jaar. [verd schuldig bevonden medeplichtigheid aan een F roofovervallen op 1 postauto's, waarbij 1,5 en aan Belgische franken buitgemaakt. De overige j overvallers zijn al eerder prdeeld tot 4 en 6,5 jaar rigenisstraf. - oop wordt ooit meer weede de Tour DEN „Dit is m'n laat- Tour de France", ver arde deze week Neer- ds oudste Tourrenner, op Zoetemelk. Eenmaal ift hij de Tour gewon- 1 en zes keer werd hij iede; dat was het juiste twoord op vraag 21 van ze Tourprijsvraag. De dhanddoeken gaan ar: Jan Jansen uit Hoog- ide; C.Y. Klink en Theo Wereld beide uit Roe- arendsveen. AMSTERDAM De Amsterdamse narcoticabrigade heeft de afgelopen week verschillende successen ge boekt bij de strijd tegen de internationale heroïnehan del. Totaal werden dertien mensen aangehouden en vijf kilo zogenoemde heroïne-base in beslag genomen, zo is gistèren meegedeeld. Met de aanhoudingen denkt de politie onder anderen de hoofd verdachten te pakken te hebben van een heroïnelijn tussen Am sterdam, Duitsland en Oostenrijk. De zeven bij deze smokkel route betrokken handelaren werden donderdagavond in een woning in de Overflakkeestraat aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder smokkelde het zevental weke lijks enkele honderden grammen tussen de drie landen. Gebrui kers uit Oostenrijk en Duitsland kwamen regelmatig in het pand hun „shot" halen. De woordvoerder maakte tevens bekend dat vorige week vrij dag bij een actie in de hoofdstad 5 kilo heroïne-base werd onder schept. Daarvan kan in een laboratorium 15 kilo heroïne ge maakt worden, goed voor 3 miljoen gulden. Deze heroine was ons land binnengesmokkeld door twee Brit ten. Afgelopen woensdag wist de recherche ook de opdrachtge ver te achterhalen: de 40-jarige Chinees K.K.L. Donderdag pakte de politie een tweede „heroïnebaas": de 47-ja- rige Indiër G.C. Hij wordt ervan verdacht vorig jaar de smokkel van 17 kilo heroïne naar het Londense vliegveld Heathrow te hebben georganiseerd. GRONINGEN De Gasunie is bereid de gasprijs voor tuinders, nu 46,3 cent per kubieke meter, te laten zakken naar 45 cent. Dit zou met ingang van 1 oktober moeten gebeuren in het nieu we meerjarencontract over de gasprijs voor tuinders. Momenteel vinden onderhandelingen plaats tussen het Landbouwschap (na mens de tuinders), de Gasunie (als producent) en de VEGIN (na mens de leveranciers). De Gasunie is bereid de gasprijs voor de tuinders gedurende één jaar op 45- cent te handhaven ongeacht schommelingen in de prijs van stookolie waaraan de gasprijs gekoppeld is. Het Land bouwschap heeft niet direct „ja" gezegd tegen het plan, maar heeft tijd gevraagd voor intern beraad met de tuinbouworgani saties. Het totale eisenpakket van het schap kwam neer op een gasprijsverlaging van zes cent. De gesprekken tussen Gasunie, VEGIN en Landbouwschap worden eind augustus voortgezet. FICIEEL RAPPORT BEVESTIGT: IDEN De Sellafieldfa- k voor de opwerking van ïafval bij het Engelse tsje Seascale is verant- rdelijk voor het abnormaal aantal sterfgevallen van deren ter plaatse. Er moet 'diepgaand onderzoek wor- i ingesteld naar eventuele oactieve besmetting. Dit een officiële onderzoeks- imissie in een rapport dat in opdracht van de Britse re gering is opgesteld. In het dorpje Seascale aan de noordwestkust van Engeland overleden de afgelopen 25 jaar totaal 11 kinderen aan bloed of beenmergkanker, bijna 10 maal zoveel als het landelijke gemiddelde. Het relatief hoge aantal leuke- miegevallen werd vorig jaar voor het eerst in verband ge bracht met de fabriek in een reportage van de Britse televi sie. Kort daarna werd strand- bezoek in de wijde omgeving door de Britse overheid afge raden wegens de hoge straling ter plaatse. De fabriek (bekend als „Windscale") loosde jaren lang radioactief afval in de Ierse zee. Milieubeschermers zeggen dat dit afval op de kust terechtgekomen is. Vrachtverkeer weer op gang Het vrachtvervoer tussen Engeland en het Europese vasteland is gisteren weer op gang gekomen, nadat Britse havenwerkgevers en -werknemers een akkoord hadden bereikt. In Dover, waar de staking het eerst werd opgeheven, konden gistermorgen de eerste vrachtwagens en toeristen al Engeland binnenrijden. Naar verwachting zal het overigens nog wel een week duren voordat de opgelopen achterstand in het transport van goederen is ingehaald. Pagina 5: „Er is hier nog nooit een tekort geweest" Lichtgewonde door explosie LEIDEN Een 26-jarige Lei- denaar is gisteren licht ge wond geraakt door het explo deren van een egaliseermiddel dat tolueen bevat. Op zijn ge zicht zaten schroeiplekken. Volgens de politie gaat het om het middel Marfix. De man was voor een woninginrichter aan het werk in een winkel aan de Herenstraat toen de lichte explosie plaats had. Vol gens de politie was de waak vlam van een C.V.-ketel ge combineerd met het egaliseer middel de oorzaak van de ex plosie. Het pand werd gebla kerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. BEIROET Een raketgranaat heeft gisteravond laat de Sovjetrussische ambassade in West-Beiroet getrof fen. Een tot dusverre onbekende groep, de „Organisa tie van het scherpe zwaard", heeft de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opgeëist. Volgens de politie werd vermoedelijk alleen materiële schade aangericht. Er was personeel in de ambassade, maar dat weiger de de politie binnen te laten. Omstanders wisten te melden het projectiel was afgevuurd van het dak van een belendend bouw. De granaat zou door een raam op de derde verdieping zijn gegaan. Een anonieme man belde het Amerikaanse persbureau AP een half uur later. Hij betitelde de Russische ambassade als „spiona- gecentrum". „Vanaf nu zal onze groep iedere Rus op Libanees grondgebied treffen", zo dreigde de arabisch sprekende opbeller. PER METER Het Nederlandse aandeel in de beklimming van de Mount Everest, de „Goddelijke moeder der aarde", is tot nu toe beperkt gebleven tot één mislukte poging. Slecht weer, maar vooral onderlinge ruzies voorkwamen bijna twee jaar geleden dat de eerste I^ederlander de 8848 meter hoge top bedwong. Inmiddels zijn de voorbereidingen achter de rug voor een tweede en vermoedelijk laatste expeditie, die on der leiding staat van Herman Plugge. Deze nuchtere Sche- veninger voert een kleine groep van zeven mannen en een cameravrouw aan, in wat hijzelf de waarschijnlijk laatste kans noemt voor een Nederlander om de top te bedwingen. Op de voorpagina van Finale legt hij uit waarom deze ex peditie een goede kans maakt om eind september de top te halen. Maar als het fout gaat? „Het is waar, er zitten geva ren aan", zegt hij onder meer tegen verslaggever Dick Hof land. „Ik heb ook wel eens in m'n tentje gezeten en ge dacht: dit zou wel eens m'n laatste uurtje kunnen zijn". Een openhartig interview met een man, die daar eigenlijk helemaal geen zin meer in had. VERDER IN FINALE: Computervakantie: een week spelen in een elek tronische zandbak. Visrubriek: „makrelen ta kelen". i Iedereen, van kleuter tot grijsaard, doedelt! De rattenvanger van Hameien en zijn verguisde colle ga's. De bruid als eendagsprinses en de „gom" als bijhanger. Henri Willig laat zich de geitekaas niet van het brood eten. Konsalik, de koning van de kiosk, wordt gek als hij niet kan schrijven. Phantasialand: pretpark van bijzondere allure. Schrikbarend percentage blessures door groeihormonen. Olympisch dorp: warm, duur en weinig vrijheid. DEN HAAG In 1981 is hoogstwaarschijnlijk voor een bedrag van 6,5 mil jard gulden aan rente-in komsten verzwegen. Bij dit bedrag zijn eventuele bedekte revenuen van het bedrijfsleven nog niet meegeteld. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS wordt gemid deld voor de belasting 45 a 50 procent van de rente-inkom sten verzwegen. Tussen 1977 en 1981 zou het verzwegen rentebedrag, zo veronderstelt het CBS, verdubbeld zijn. Het bureau heeft zich geba seerd op de spaartegoeden van de handelsbanken en de in 1981 geldende rentetarieven. Het rentebedrag dat deze gege vens opleveren is veel hoger dan het totaal bij de fiscus ge melde bedrag aan rente-in komsten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA A Uit de Leidse Courant van 21 juli 1947: „Politionele operaties in Indonesië zijn hedennacht begonnen". In een commentaar op dit nieuws, waaraan bijna de hele voorpagina was gewijd schrijft de Leidse Courant, dat het hoopt „dat aan d bevolking als uiteindelijk resultaat van d waarnaar deze volkeren met recht streven". De Leidse Coyrant: toen en nu, up-to-date en g in zijn commentaren. De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag «S^CeidócSoutant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1