Schrikbarend percentage blessures door groeihormonen NEDERLANDERS VERKEREN IN BEVOORRECHTE POSITIE jp snelle hulp, vooral bij de afdalin gen. Bij de klim naar de hooggele gen woongedeelten, heeft Von Bose ervaren, is er nauwelijks tijdwinst. Op de helling op de pedalen blijven vereist een vaardigheid, die zelfs de Nederlandse olympische wiel renners nauwelijks is gegeven. Transport Nederland heeft zich aan ook aan gesloten bij een verzoek van Brit ten, Belgen en Nieuwzeelanders om een transport-systeem binnen het dorp, dat slechts een klein deel is van het enorme universiteitscom plex. Het treintje van Moskou, of iets vergelijkbaars, zou ook in Los Angeles uitstekende diensten kun nen bewijzen. De afwezigheid van dergelijk vervoer onderstreept de verschillen tussen nu en vier jaar geleden. Wat Von Bose echter het meest is opgevallen in de verschillensfeer tussen Moskou en Los Angeles, is de blijmoedigheid en hulpvaardig heid in Californië tegenover de nurkse gezichten uit de hoofdstad van de Sovjet-Unie. „Het blijkt dat iedereen wil meewerken, binnen de mogelijkheden die er financieel zijn, om het je zo prettig mogelijk te maken. Daarbij komt dat het voed sel werkelijk uniek is. Het kan ge woon niet beter. Er is een over vloed van alles, vooral van vers fruit. Je komt feitelijk voortdurend in de verleiding er te veel van te nemen". Binnen het olympisch dorp van Moskou heerste daarentegen een vrijheid die veel groter was dan in Los Angeles. In elk geval was het contact tussen de bezoekers, die ook in Los Angeles slechts mond jesmaat worden toegelaten, veel ge makkelijker. In Moskou was bo vendien alles veel voordeliger. Werkelijk alles. Niet alleen heeft winstbejag de prijzen buiten het olympische verblijfscentrum sterk opgedreven, ook binnen het dorp in Los Angeles moeten bedragen worden neergeteld, die naar Neder- Rob von Bose fietst al met zijn assistente Tineke Hof land door het olympisch dorp. landse begrippen eerder in goud dan in zilver of brons dienen te worden uitgedrukt. De penningmeester van het NOC zal dat ook duidelijk merken. In 1980 moest per dag en per atleet voor huisvesting en verzorging een bedrag van ongeveer achttien dol lar worden neergeteld. De wissel koers van de Amerikaanse munt eenheid lag op dat moment iets bo ven de twee gulden. Los Angeles echter vraagt voor on derdak en verzorging 35 dollar per dag en bij een koers, die is opgelo pen tot tegen de drie gulden en 25 cent, betekent dat per man een da gelijkse uitgavenpost van meer dan 110 gulden. AMSTERDAM Het gevaar lijk gebruik van hormoonpre paraten en spierversterkende middelen neemt nog steeds toe. Vooral op sportscholen en fitness-centra neemt het mis bruik zulke vormen aan, dat het ministerie van volksge zondheid besloten heeft er te gen op te treden. Het gaat hierbij vooral om illegaal in gevoerde hormoonpreparaten, de zogenaamde anabole ste roïden die door jeugdige spor ters massaal en vaak ook nog door elkaar worden gebruikt. Met als doel hun spieren snel ler te ontwikkelen en na een grote krachtsinspanning ook weer snel tot rust te brengen. Geschat wordt dat acht op de tien sportscholen en fitness-centra deze verboden middelen aan hun sport beoefenaars verstrekken. Met als gevolg een schrikbarend percenta ge (75 tot 90 procent) blessures en beschadigingen, omdat sportmen sen hun kracht overschatten. Bo vendien hebben deze middelen le vensgevaarlijke bijverschijnselen, zoals leverklachten, onvruchtbaar heid, slaapstoornissen, agressie en zware hoofdpijnen. Het gebruik van anabole steroïden kan ook lei den tot leverkanker en prostaat kanker. Bij tieners stopt de groei, bij vrouwen kan het leiden tot baardgroei en een zwaar stemge luid. Wat bedoeld was voor snel herstel in de topsport, wordt nu schering en inslag bij krachtspor ters, atleten en wielrenners. Op sportscholen circuleert een ver boden boekje: het Ondergronds Steroïde Handboek, waarin het ge bruik van talloze groeihormonen en spierversterkende middelen wordt aangeprezen. Er staat precies in beschreven welke combinaties van middelen het beste resultaat geven en de bijverschijnselen wor den wel genoemd, maar gebagatel liseerd. Guus van der Meer, eige naar van een sportschool in Am stelveen, laat het boekje zien om een idee te geven hoe de sportende jeugd wordt beïnvloed. „Het is in deze wereld schering en inslag. Nog veel erger dan iedereen denkt. Als sportschool probeer je zo goed en zo kwaad als het gaat die troep buiten je deur te houden. Je pro beert je jongens te vertellen hoe slecht het is en wat de bijverschijn selen zijn. Maar het is een groot probleem. Want ze beginnen te trainen en zien hoe anderen twee, drie keer zo hard vorderen als zij. Ze jutten elkaar op, iemand weet wel een adresje en ze beginnen te spuiten". Anabole steroïden om hun spier massa in korte tijd fors te doen groeien, hormonen om weer af te slanken. Sommige jongeren gebrui ken allerlei middelen door elkaar heen. Van der Meer: „Je hebt wed strijdjongens die na twee weken al aan de peppillen zijn. Naast al die andere troep. Het probleem is dat ze alleen de voordelen zien. De na delen komen pas later aan het licht. Nu lopen er talloze jonge jon gens rond met leverklachten, afwij kingen aan de prostaat en overbe laste nieren. Ze klagen over agres sie, depressies en hoofdpijn". Verslaving Ook zijn Amsterdamse collega Ge rard Klugt is puur tegen het ge bruik van groeihormonen. „Er wordt enorm veel over gepraat", is ook zijn ervaring. „Die jongens zijn O w LOS ANGELES De Neder landse sportmensen behoren tot de bevoorrechten van Los Angeles. Van de twee grote olympische dorpen, op de campussen van USC en UCLA, is de laatste veruit te verkiezen en daar heeft het NOC in het aantrekkelijkste gedeelte van de behuizingen zijn onderkomen voor 207 deelnemers en begeleiders ge kregen. Mede een gevolg trouwens van contacten die al bijna drie jaar geleden werden gelegd. De Nederlandse ploeg zal niet loge ren in de grote flatgebouwen, die op de Universiteit van Californië te Los Angeles de meerderheid van de kamers bevatten, maar in vrij kleine chalet-achtige appartemen ten, waar de wooneenheden op verschillende niveaus liggen. Het is het allerbeste wat de 23e Zomer spelen aan zijn deelnemers aan huisvesting te bieden heeft. Desondanks verdiende Moskou vier jaar geleden op het gebied van die accommodaties hogere cijfers. Rob von Bose, de directeur van het NOC die zaterdag in de late avond uren met zijn medewerkers en een klein deel van de zeilploeg als eer ste neerstreek, bekent dat zonder moeite. „Moskou was niet commer cieel opgezet. Toen daar vier jaar geleden ruimte vrijkwam door de boycot, heeft men de voorziene ruimte niet beperkt. Wij verkeer den bovendien nog in de omstan digheid dat onze ploeg veel kleiner uitviel dan oorspronkelijk was ge dacht, waardoor wij werkelijk een zee van ruimte hadden". Die overvloed is er op de campus van UCLA zeker niet. De zeer za kelijke organisatie van Los Angeles heeft de vrijgekomen kamers niet in huur gehouden en met groepen „geschoven" om niet te behoeven betalen voor ruimte die niet effec tief zou kunnen worden gebruikt „Maar wij zijn er toch erg goed uit gesprongen", vindt Von Bose. „Wij hebben nog vijf appartementen met elk acht slaapplaatsen toegewezen gekregen. De mensen van de huis vesting waren er namelijk van te overtuigen dat je het aantal appar tementen dat nodig is niet simpel weg kunt bepalen door 207 door acht te delen. Wij geloven dat men sen uit ploegsporten een indeling van acht per wooneenheid aan kunnen, maar voor individualisten ligt dat anders. Je hebt bovendien rekening te houden met mannen en vrouwen en je kunt natuurlijk, gezien de verschillende belangen, ook maar niet alle sporten door el kaar gooien". „Wij hebben niets te klagen, ook al is acht per appartement in prin cipe twee kamers met vier bedden, twee aan twee gestapeld niet ruim. Je kunt bovendien niet van tevoren bepalen hoe de reactie zal zijn wanneer acht mensen gedu rende een langere periode bij hoge temperaturen dicht op elkaar le ven". Temperatuur Tegen die hoge temperatuur be staat niet de afweer van een lucht verversingssysteem. De luchtcircu- latie wordt wel gestimuleerd door grote ventilatoren. Het ontbreken van air-conditioning wordt in eer ste instantie niet als een groot ge mis gevoeld, omdat eventueel door de grote, temperatuurverschillen binnen en buiten het risico van verkoudheden niet denkbeeldig is. Naast de positieve zaken bij UCLA zijn er ook aanwijsbare min-pun- ten. Het Nederlandse onderkomen met Brazilianen, Argentijnen en Britten als naaste buren ligt net als de grote flats met hun veel klei nere kamers ver van de ingang van het dorp en van de vertrekplaats van de bussen. De twaalf Neder landse fietsen, die met de eerste groep zijn overgevlogen, zijn een Kwantiteit Nooit sinds het evenement if£r. te Amsterdam plaats vond, derland kwantitatief sterker genwoordigd op het olympi: mere tenement. De conclusij eenvoudig zijn, het Olympisc mité komt niet uit met de beg die vier jaar geleden, op basi een aantrekkelijker dollai was vastgesteld. In vier jaar het NOC een bedrag van 2,1 joen gulden overgemaakt geit uit de pot van de Stichting I nale Sporttotalisator, die ookj per bij kas is komen te zitten Bose vreest een tekort vod| Angeles en hij kan slechts dat een beroep op de toto- enk pot niet tevergeefs zal zijn. x>CT •n Het olympisch dorp, waar di derlanders verblijven, is, zj met aanmerkelijk minder n|K*| vertoon veel nadrukkelijker^ schermd dan in Moskou. Eer) klein gedeelte is toegankelijk bezoekers, die slechts in zeer I aantallen worden toegelaten, er in Moskou nog een groorg'p moetingsgebied, waartoe ooL ii winkelcentrum, restaurants erf behoorden, in Los Angeles [a*s slechts een smalle strook ro^? V oefensintelbaan waar het fcne! brandende zon niet echt fere] verblijven is. - Q. Het is evenwel aan te nemen f j sportmensen en voor hen ne Spelen er toch niet in de plaats verre van ongelre met de beperkte bewegingsvifeld van anderen zullen zijn. De Njati landse ploegleiding in elk gel er zeer tevreden mee. „VoorF strijden moeten sportmeifêer vindt Von Bose, „zich ontft» merd kunnen voorbereiden edf steeds voor de voeten wordenft o' pen. In Sarajevo kwam je som slagen vreemden tegen irfflte woongebied. Het is goed dat #ote. in Los Angeles zeker niet zalF®-** nen gebeuren". r"U MISBRUIK NEEMT ONTSTELLENDE VORMEN AAN zo bezig met hun lichaam dat ze be reid zijn van alles te proberen. Aminozuren, kalk- en zinktablet- ten, vitamine-preparaten, voortdu rend een run op dat soort midde len. En daar zijn de laatste jaren groeihormonen en spierversterken de middelen bij gekomen. Het is een verslaving die niet te zien is, al worden ze soms wat grauw in hun gezicht. Maar je ziet het aan de blessures en beschadigingen. Ze overschatten hun kracht. Ze den ken dat ze veel kilo's kunnen druk ken, maar ze vergeten dat de kracht er wel is, maar dat het spierweefsel en de spierbanden niet meegegroeid zijn. En dan hoor je al gauw: ik neem een stromba, want ik heb zo'n last van mijn schouders. Hormonen in plaats van rust. Want dan kunnen ze weer verder. Het firobleem is namelijk dat het ze te ang duurt. Ze willen niet vier, vijf jaar trainen voor een beetje resul taat. Ze kijken niet naar de conditie en ontspanning die ze door gewoon sporten zouden krijgen. Ze willen het niet zien. Ze willen zo gauw mogelijk een goed, krachtig fi guur". Krachtsporters en body-builders kijken naar wat topsporters in zo'n geval doen en volgen hun voor beeld. „Maar ze vergeten", legt Rob Koster, docent aan de Amsterdam se opleiding voor sport en massage, uit, „dat topsporters een heel speci fieke training krijgen omdat ze een topprestatie moeten leveren. Hun lichaam verbruikt daardoor te veel eiwitten, vitamines en mineralen. Daarom gebruiken topsporters daar hoge doses van, puur om het tekort aan te vullen. Het is fout als sport scholen en fitness-centra bij hun jongens hetzelfde doen, alleen om spierballen te kweken. Daar begint het misbruik al. Die centra kijken uitsluitend naar de commercie. Ik krijg in mijn praktijk met de bles sures te maken. En dan blijkt dat met de training vaak systematisch de hand wordt gelicht. Dat er geen deskundige leiding en slecht toe zicht is. Het is voor die trainende jongens te verleidelijk om er nog een paar kilo's bij te proberen. Vooral in het voorjaar en de zomer willen ze op het strand pronken met hun lichaam en dus tillen ze extreme gewichten, met alle gevol gen van dien". Enthousiast Ook de homeopatische artsen Zui- dinga en Martina uit Breukelen be handelen veel geblesseerde (top-) sporters. De toenemende vraag naar spierversterkende middelen heeft hen er toe gebracht een on schadelijk middel op homeopati sche basis te ontwikkelen, dat de zelfde spierversterkende kracht heeft, maar geen bijverschijnselen. Het middel werd de afgelopen maanden door twee sportscholen, waaronder die van Guus van der Meer, uitgetest en beide scholen zijn razend enthousiast. „We gaan er niet mee leuren", aldus Van der Meer, „maar aangezien de jongens toch om middelen blijven zeuren, kun je ze beter iets onschadelijks geven dan al die hormonentroep. Je kunt het ze uiteindelijk niet ver bieden en als wij het niet zouden doen, zouden we hen verliezen aan andere instellingen waar ze die troep wel krijgen. Dit voorkomt dat ze het elders halen". Dokter Zuidinga is zich nog niet bewust van het succes van zijn middel. Samen met collega Marti na, ooit zelf meerdere malen kam pioen kick-boksen, zag hij wat er in de sportwereld aan het gebeuren was. „Er bleek een geweldige be hoefte aan spierontwikkelende middelen te ontstaan", zegt Zuidin ga. „Je zag sporters enorme hoe veelheden anabole steroïden ge Het is net zoiets als willen' zoeken of een kind met een)syc' kan omgaan. Het gebruik vj- moon-preparaten en spier?nd 1 kende middelen is volgens i brui niet verslavend, maar er wel ontwenningsverschijns/* de vorm van gewrichtspij^11 o) „Na zo'n kuur", verduidelij ^ar der Meer, „gaan hun pi1- z weer hard achteruit en zie jè^'8! pressief worden. Dan grijpeK|"J snel weer naar die spuit,1 ^ot' dan verantwoord is". e" 1 Voor sportschoolhouders fc/ ™ee het gebruik van die middetzlJj leuke bijverdienste. Bovenrf)0® tekenen leden met veel spien2' een levende reclame voor Er gaan al stemmen op i moonpreparaten uit de sfeer te halen door deze vrif staan. Dokter Zuidinga is totaal niet mee eens. „Leg#r d' is helemaal uit den boze", 1 „Ze moeten absoluut verbod^ar ven, want ze richten te veel|?et s aan. Kijk, ik ben ook niel me mijn eigen middel. Ik vin<Pan\ iets dat je moet doen omdan 1 leuk is. Maar uitwassen voorrlsJe- toch niet. Dan kun je dus bePur?- onschadelijk alternatief vo?^ hormonentroep hebben". u- CORRiru.d bruiken om over een bepaald dood punt heen te komen. Dat geeft in enkele weken tijd een opzienbaren de spierontwikkeling over het hele lichaam. Maar het gevaar is, dat je ingrijpt waar het niet voor bedoeld is. Sommigen zien dit gevaar wel, maar doen het toch. Er kwam zo veel vraag uit de sportwereld, dat we besloten iets te bedenken. Een middel op natuurlijke basis". Het zijn ampullen met een vloeiba re inhoud geworden. Vlak voor de training wordt de inhoud opge dronken. Het middel geeft een sig naal door aan de spieren dat ze aan het werk moeten. „We weten dat het werkt", constateert dokter Zuidinga. „Behalve, zo is in onze praktijk gebleken, bij mensen die vol zitten met steroïden. Dan komt het signaal gewoon niet door". Geen wonder, want het gaat bij groeihormonen om geweldige hoe veelheden. Als een dokter in een bepaald geval vijf milligram zou voorschrijven, dan gebruiken sportmensen volgens Van der Meer rustig vijftig tot tweehonderd milli gram. „Daar spuit je een paard nog plat mee", constateert hij nuchter. Jonge mensen, soms pas vijftien, zestien jaar vinden het sensationeel dat hun spiermassa in één maand met tien tot vijftien kilo toeneemt. Onderzoek Naar het gebruik is overigens wei nig onderzoek verricht. Erkende onderzoeksinstituten als het Swam- rnerdam Instituut en de werkgroep inspanningsfysiologie van de Uni versiteit van Amsterdam beginnen er niet aan. Peter Hollander, lid van de wetenschappelijke werk groep, legt uit waarom niet. „We weten dat het gebruik al tien jaar aan de gang is en dat de hoeveelhe den ver uitgaan boven het gebruik in de medische wereld. Maar als we de risico's wetenschappelijk willen onderzoeken, vallen er slachtoffers. Van der Meer:' „Maar ook heel in telligente mensen als studenten en artsen krijgen een kick van die groei in hun lichaam. Er wordt ge woon een drempel verlaagd". „Net zelfrijzend bakmeel", zegt zijn collega Gerard Klugt laconiek. „Die jongens zijn er verrukt van. Er is altijd wel een groep die weet welke sportscholen de kasten moei teloos open trekken om die midde len te verschaffen en die vertelt het weer door aan de anderen. Vroeger zei je dan: veel kippetjes eten, jongen. Nu vragen ze om hor monen en groeimiddelen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16