Marcel van Gaaien laat kansen liggen TENNIS CIRCUIT De onbekende stille van Dire Straits solo Neil Diami zet Ahoy'' op zijn kopuid in B-PLAATSING IN HILLEGOM OP Z'N KOP BASSIST JOHN ILLSLEY: „We maken het vpe, do heel laat, zodat we al» klein -s kunnen spelen, ich beh al die jaren hebben bezig i missen", zei de Amef» ntac entertainer Neil Dianpntreini teravond bijna veronlT op e gend. Zeven jaar hal een Nederland zijn gezicht, blijkl ten zien. Voor een vl?e's fai Rotterdams Ahoy' Spten. Da dichtte hij het gat fiachint show, die fonkelde êjn vro tuigde. Het publiek atff oiet hand... het was voer V» zijn 9 tigers. inslotte Neil Diamond boeide tpeemt, lerlaatste minuut. Er zflen bt weinig zangers die stellen sportpaleis als Ahoy' me sfeer van een klef» Ate" weten te creeëren en twee-en-een-half uur vast te houden. De /componist leek er ge£lf OT\ le moeite mee te heb| de eerste paar songs 1 sfeer ontstaan, die biemer zorgde dat de show niatiënte stuk kon. Het had eenig vert ve uitwerking op zovyieuw i Diamond, zijn uit negfen ter bestaande begeleidingsba van het publiek. „You're 9rs. Ht hot audience", riep ttoezich kan op het podium van eenzaam zijn, maar vtijkerhi niet". ird oo Aanstekers gingen aanran de rozen verdwenen richi dium, de meeste misüep vi doel. De zanger maakt els ex autobiografische shofnfö i door regelmatig herinnsf. Zt op te halen. Door deding was Rotterdam heel ethap zi Vegas. Het professicl de n droop er van af, maarë/fe kc I positieve zin. Hij wees yr, Ne dig naar het publiek al zijn teksten om liefde g bruikte het hele podij alle fans bij het ge oxiden betrekken en bracht t dig zijn hand boven zkuit 19 om in de zaal te kun*aou/ ken. rey i Muzikaal verliep het o. mai perfect. Diamond braft he mengeling van oude eJoe ei were hits. Tijdens de1 geld tocht werd nog eens ógezet. hoewel hits de zanger/, nist door de jaren hewrijgei I gehad. Het optreden trouw drukte ook zijn tal<od „s schrijver. Hij weet d(zijn. C prachtig onder de woQf Pau brengen. Tijdens de \p en kon de zaal dan ook Ir, wa len. Het concert was ee: Er n balanceerd gebeuren vnsf c le en langzame comlenkt Neil zong ze krachtig orriend donkere tonen in zijitstaa spreken. Hij begeleidoromv zelf veelvuldig op akoprdt gitaar en zette Ahoy' |iur, N ten. Onder meer na he^^^ van Blue Jeans, een ties van zijn gitarist HS Bennet. Een massaal steeg uit de zaal op tPJ lJL nummer was afgelop^^H verbaasde Néil moest het nog twee k« gen en hij zou er nu nOpt bezig zijn als hij het niet had gekalmeerd i geopperd om „nu maijben wat anders te doen". de ti\ wee Ceidae Soutcmt hij graag wilde uitgeven. Een van de composities „Shame" was zo goed dat we daar direct mee aan het werk zijn gegaan. Frida heeft het nummer in middels opgenomen voor haar nieuwe elpee. Ik hoop dat zijn carrière als schrijver nu een beetje vlot. Hij schrijft echt ge weldige dingen. Bovendien is hij een goed pianist. Aangezien ik er een nodig had omdat ik zelf het instrument niet snel genoeg kan bespelen, is hij op de elpee te horen". Kleuren John Illsley kleurt nog een beetje als hij terugdenkt aan de eerste keer dat hij zijn stem over de koptelefoon te rughoorde. „Ik dacht dat Phil iemand anders het nummer had laten inzingen. Ik zei tegen hem: dat kan ik niet zijn, wat klinkt dat af schuwelijk. Maar hij over tuigde mij ervan dat het best ging. Ik geloof dat ik mijn zangstem nog niet helemaal heb gevonden". John heeft er echter geen moment over gedacht om een zanger of zangeres in te ROELOFARENDSVEEN Marcel van Gaaien heeft goe de kansen laten liggen om de halve finale te halen van het „eigen" Alkemade toernooi. Tegen Delftenaar Gerard Lu- cassen won de Roelofarends- vener de eerste set met 7-6. Van Gaaien moest in die tie break een 4-2 achterstand goedmaken om vervolgens naar 7-4 door te stoten. In het resterende gedeelte bleef zijn tegenstander steeds aan de po sitieve kant van de score; de Alkemade-speler begon steeds meer fouten te maken en Lu- cassen bereikte via 6-3, 6-3 de volgende ronde. Harold van Offeren is de tweede geplaatste speler bij de laatste vier. De Zoeterwoude- naar schakelde Marcel Lolling uit. Van Offeren, die in tennis- kringen als een zogenaamde „prikker" te boek staat, be grijpt de bestaande irritatie over zijn spel best, „Mijn spel ergert mensen, dat weet ik ook wel. Het is gewoon een manier om te winnen. Ik kan niet goed volleren, dus als ik ga aanvallen weet ik dat ik ver lies. Ik moet het van mijn loopvermogen en mijn vecht lust hebben". Van Offeren heeft intussen goede kansen zich te kwalificeren bij de laat ste acht van het LC-tenniscir- cuit, zeker nu hij eind augus tus het „thuistoernooi" op de verharde banen nog te goed heeft: „Op Mateco werkt mijn lice-spelletje nog beter, blijven de ballen lager. Of ik me voor het finaletoernooi kwalificeer is nog lang niet zeker. Er zit ten erg veel sterke spelers in de C-l klasse. Jongens als Mi chael Dijkstra en Jan Sieme- rink zijn eigenlijk B-spelers. Tegen hen krijg ik geen poot aan de grond. Dan heb ik niet eens zin om ervoor te knok ken". Ook Michael Vertogen plaatste zich bij de laatste vier. De Al- phenaar schakelde Roger Lief- broer uit: 7-5, 6-2. Bij de dames staat een finale tussen Nelleke Weijermans en Irma van Seeters op het pro gramma. Eerstgenoemde sloeg zich gemakkelijk langs Karin Berg (6-3, 6-2), terwijl Irma van Seeters minder fouten maakte in het duel mat Tilly van Overloop: 6-1, 6-2. In D verdienden Els Vink en Ingrid Tjho al een plaatsje in de halve finale Marie Louise Goedhart voegde zich bij dit tweetal. De Alphense beslecht te het derde duel in dit seizoen met Yvonne Hoogeveen - de „onderlinge" stand was 1-1 - in haar voordeel: 7-6, 5-7, 6-3. Madelijn Damen kende min der problemen met Pascale Jongemans: 6-1, 6-4. Cees Koeleman verdiende bij de D-heren een plaats in de halve eindstrijd dankzij een zege op Stephan Goldstaub: 7- 5, 6-0. Bob van Overloop bleef onverstoorbaar de ballen te rugbrengen tegen Guus van Seeters en dat leverde hem de overwinning op: 6-3, 4-6, 6-3. Na de uitschakeling van Mar cel van Gaaien is Ernst Ver duin de enige vertegenwoordi ger van de thuisclub in het en kelspel. Verduin bleef Jack Boot in twee sets de baas: 6-2, 7-5. Hillegom De plaatsing van het herenen kelspel-B, die toch al niet ge tuigde van veel inzicht in de bestaande krachtsverhoudin gen, is in Hillegom op z'n kop gezet. De favoriete Duitser Mans, vorig jaar tweede tijdens dit toernooi, werd nu voortij dig aan de kant gezet door Hoofddorper Jasper IJtsma. Marcel Vink, tweede geplaatst, handhaafde zich door met 6-2, 6-1 van Stephan Rhode te winnen. Bob van Overbeeke, kanshebber nummer drie, Marcel Gerritsen geëlimi neerd, terwijl Erik Hooftman (Hoofddorp) Jeffrey Dümpel, de vierde van het plaatsings schema, uitschakelde. Frans Grimbergen heeft zijn topvorm en lijkt nu op een fi naleplaats af te stevenen. Mar cel Vink, die in Lisse in de eindstrijd van Grimbergen won zal waarschijnlijk zijn te genstander zijn. In C bereikten Voorhouters Jan Baan en Erik de Graaf al de halve finale. Eerstgenoem de wees Hans Ruygrok terug: 6-0, 2-6, 6-1. Erik de Graaf zet te Paul Damen aan de kant: 7- 5, 6-3. Voor een verrassing zorgde Forescate-speler Ma thijs Galstra; hij schakelde de als vierde geplaatste Rob van Marwijk uit: 7-5, 6-3. Bij de dames eindigde het toernooi voor Jeanine Jünger. De Noordwijkse stuitte op te veel tegenstand van Yvonne Kroese: 1-6, 6-4, 6-3. Saskia Hendrikse en Judith Rollka plaatsen zich wel bij de laatste vier. SPORT/KUNST EeicLeSouocnit NOS wil geen Songfestival tijdens Dodenherdenking HILVERSUM De NOS heeft de organisatoren van het Europees Songfestival gevraagd om de datum die in 1985 voor het festijn is vastgesteld te wijzigen. Dat heeft een NOS-woordvoerder gisteren meegedeeld. De Zweedse te levisie, die volgend jaar de uitzending van de liedjeswed strijd verzorgt, heeft namelijk de avond van de vierde mei voorgesteld, wanneer in ons land de doden uit de Tweede Wereldoorlog worden herdacht. De NOS vindt dat een lichtvoetig programma als het Eu rovisie Songfestival niet past op de avond van de Doden herdenking, wanneer de programmering traditioneel een aangepast karakter heeft. Dit geldt des te meer, omdat het in 1985 veertig jaar geleden is dat ons land werd be vrijd. Mochten de Zweden en de EBU, de overkoepelen de organisatie van Europese omroepen, onverhoopt niet willen uitkijken naar een andere datum dan zal de NOS niet meedoen aan het songfestival. Amerikaanse CBS en China sluiten tv-overeenkomst NEW YORK De Amerikaanse te levisiemaatschappij CBS en de Chi nese televisie hebben een als histo risch omschreven overeenkomst ge sloten. Met ingang van december stelt CBS vierenzestig uur top-pro- gramma's beschikbaar aan de Chine se kijkers. "NCAA'Football", "60 Mi nutes" en "Dr. Seuss", zijn er een paar. Ook de 5 minuten per uur re clame voor Amerikaanse bedrijven blijven erin zitten. De totstandko ming van de overeenkomst werd be kend gemaakt door Wang Feng, di recteur van de Chinese televisie, en John Eger, eerste-vice-president van CBS. Eger wees erop dat in het pak ket geen populaire series zaten als Dallas of Falcon Crest, omdat CBS daarop zelfs geen eigendomsrechten kan laten gelden. De onderhandelin gen over de overeenkomst hebben twee jaar geduurd en de Chinezen hebben gedurende honderden uren CBS-programma's bekeken om hun keuze te maken. Volgens Wang is het de eerste keer dat hij zulk een overeenkomst met een buitenlandse maatschappij aangaat. Hij zei dat er in zijn land 45 miljoen televisie-ont vangers in privé-bezit zijn, maar dat er veel meer kijkers zijn omdat men met grote families of groepen men sen voor één toestel zit. Van de een miljard mensen in China is 63 pro cent televisiekijker, aldus Wang. Vandalisme rond beeld van Henry Moore NEW HAVEN Van de sculptuur "Vogel en ei" van de Britse beeldhouwer Henry Moore in het Yale Center for British Art in New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut, is het ei van de voet geschroefd en ver dwenen. "Bird and Egg" is een werk in drie delen van groen Cumberlandalbast uit 1934. Het Center had het dit jaar verworven voor zijn permanente collectie. De directeur, Duncan Robinson, zei dat het 56 cm grote ei op zich geen waarde had en dat hij hoopte dat degene die voor de verdwijning verantwoordelijk was, het fat soen en goede verstand zou hebben om het terug te ge ven. Zonder het ei blijft een belangrijk beeldhouwwerk uit de 20e eeuw zijns inziens onherstelbaar beschadigd en moet voor onze en toekomstige generaties kunstmin naars als verloren worden beschouwd. Het Yale Center in New Haven heeft de reputatie dat het de mooiste verzameling Britse kunst buiten Groot-Brittannië heeft. ZATERDAG 21 JULI 1984 PAC)\Q Irma van den Oudenrijn en Tara Dik zijn de finalisten in het damesenkelspel C. Van de Oudenrijn bleef M. Wijdenes met 6-2, 6-3 voor, Tara Dik gaf Bernadette Kortman geen schijn van kans: 6-2, 6-0. In het herenenkelspel D zijn de halve finalisten bekend. Harry Breed,. T. de Bruin, H. van Leeuwen en H. Eibers gaan de D-titel onderling ver delen. Ans van Zwieten en Hermien Blommers doen bij de dames hetzelfde. Jeugdcircuit Kees Jan Schuilenburg heeft bij de twaalfjarigen het eerste toernooi van het internationa le jeugdcircuit, dat in Nieuwe- gein plaatshad, op zijn naam geschreven. De Leiderdorper klopte Eddy Bank met 6-1, 6-1. In de finale van het dubbel spel klopte hij met Sander van Gelder de Engelse combinatie Haycock/Hinds. Tijdens het tweede toernooi van de reeks, dat voor de jon gens in Den Haag en voor de meisjes in Veghel wordt ge houden, bereikten Heieen van der Berg en Margot van Over loop al de kwartfinale. Van de „Leidse" afvaardiging haalde alleen Annemarie Jünger de volgende ronde niet. Tegen de zeer sterke Sandy Wenderhold kwam zij er niet aan te pas: 6- 1, 6-0. Richard Oskam leverde een goede prestatie door zowel Pe ter Muller als Erwin Aarts te kloppen. Onno van Paridon was dicht bij een sensatie door de sterke Remco Heethuis tot het randje van de afgrond te brengen. In de derde set nam de Noordwijkerhouter bij de stand 4-4 nog een 40-15 voor sprong, maar kon die niet vasthouden: 6-3. 6-7. 6-4. Marcel van Gaaien werd tij dens het toernooi van TV Alke made uitgeschakeld door Ge rard Lucassen. Hoewel het uitbrengen van solo-elpees door leden van succesvolle popgroe pen geen uitzonderingen meer zijn, komt het eerste solo-album van Dire Straits-bassist John Illsley toch als een volkomen verrassing. Wie Dire Straits kent, weet dat John een verlegen jongen is, die zich op het podium het liefst achter zijn basgi taar en achter stergitarist Mark Knopfler verschuilt. Dat de elpee toch het le venslicht zag, komt omdat John uit zijn schulp is ge kropen. „Ik vond het tijd worden dat het publiek mij wat beter leerde ken nen. Tot nu toe was ik slechts de bassist van een beroemde groep". „Never told a soul" is dan ook een heel persoonlijke plaat ge worden waarop John zijn een zaamheid, verlegenheid, denk beelden omtrent het geloof en zijn gevecht met de liefde be schrijft. Hoewel de zang tegen valt, blijkt Illsley wel in staat zijn opengelegde ziel op prach tige wijze muzikaal vorm te geven. Zijn liefde voor Ierland bijvoorbeeld in het gevoelige, driedelig thematische muziek stuk „Northern Land". „Wat ik heb geprobeerd, is de schoonheid van het land weer te geven, maar d^ens de angst en haat, die vooral bij Noord- ierse mensen leeft. Die trage die, die zich tussen de IRA en de Engelsen afspeelt, heb ik proberen uit te drukken door de muziek te voorzien van plotselinge onderbrekingen. Ik had in het nummer inplaats van flugelhorn graag gebruik gemaakt van Ierse doedelzak geluiden. Ik zat echter met het probleem dat ik de muzikant die ik wilde gebruiken niet te pakken kon krijgen. Hij zat er gens aan de westkust van Ier land in een pu6 en de tijd ont brak om te wachten tot hij zou opdagen". Bedachtzaam John Illsley praat bedacht zaam. Hij neemt de tijd zijn ge dachten te formuleren en vraagt een paar keer als dat niet lukt om het voorafgaande maar weer te vergeten. John nam de elpee in alle stilte op in een studio vlak bij zijn huis. Hij voelde zich in eerste in stantie zo onzeker, dat hij geen ruchtbaarheid gaf aan het feit dat hij met een solo-plaat bezig was. Hij financierde de langs- peler dan ook zelf. Tijdens een toevallige ontmoeting in Lon den met een van de directeu ren van zijn platenmaatschap pij Phonogram kwam de elpee ter sprake. Het was echter wel de directeur, die erover moest beginnen. „Na het gesprek liet hij weten dat hij de elpee graag wilde horen. Toen hij een week later de banden kreeg was hij zo enthousiast, dat hij er op stond dat de langspeler zou worden uitge bracht... Maar als het bij Pho nogram niet was gelukt, was ik naar een andere platen maatschappij gestapt". John Illsley gelooft dat hij de release van de elpee te danken heeft aan het feit dat hij deel uitmaakt van een beroemde groep. „Als ik niet in Dire Straits had gespeeld, was de plaat nooit uitgekomen. Daar ben ik zeker van. Er staat na melijk geen hitsingle op. Bo vendien duren alle songs lan ger dan vijf minuten. Maar jij zou nu ook niet tegenover mij oom' zitten als ik een onbekende componist was, die net zijn eerste elpee heeft uitgebracht, daar ben ik mij van bewust. Het feit dat ik al zeven jaar deel uitmaak van Dire Straits helpt enorm. Toch wil ik dat de plaat op eigen waarde wordt beoordeeld. Ik wil niet dat mensen hem kopen omdat ik in Dire Straits speel, hoewel dat wel zal gebeuren. Zoiets kun je toch niet tegenhouden". Another Alibi John Illsley, die zijn eerste nummer „Another Alibi", vier Dire Straits-elpee". jaar geleden in Griekenland schreef, heeft zijn songs nooit aan de groep aangeboden. „Ik geloof niet dat ze op een Dire Straits-elpee passen. Ik begrijp dat een van de voordelen zou zijn dat meer mensen er naar zouden luisteren, maar mijn materiaal past niet binnen het Dire Straits-idioom. Hoewel drummer Terry Williams en Mark Knopfler op een aantal nummers zijn te horen, is het een eèhte solo-elpee en geen semi-Dire Straits-plaat. Terry was alleen de eerste vier, vijf dagen aanwezig voor het op nemen van de basisbanden. Mark is alles bij elkaar zo'n vierentwintig uur bezig ge weest zijn gitaarpartijen erop te zetten. Voor de rest van de vier weken waarin we de plaat opnamen en de week die we gebruikten om hem te mixen, kwam het werk op de schouders van technicus Phil Brown, pianist Kevin Jarvis en mijzelf terecht. Bij Dire Straits werken alle muzikan ten zo'n vier, vijf maanden sa men aan een elpee' John ontmoette Kevin Jarvis vlak voordat hij de studio in ging voor het opnemen van „Never told a soul". „Kevin had wat songs geschreven die Tenor Jean-Henri Laurens gedood bij gasontploffing NICE De operazanger Jean- -Henri Laurens, die als tenor is verbonden geweest aan de Sca la van Milaan, de Metropolitan Opera van New York en de Brusselse Koninklijke Munt schouwburg, is bij een gasont ploffing in zijn woning in de oude stad van Nice om het le ven gekomen. Het stoffelijk overschot van de uit Toulon af komstige Laurens is donder dagmorgen verkoold aangetrof fen. huren om de vocalen vast te leggen. „De nummers waren te belangrijk voor mij om ze door een ander te laten in zingen. Hoe zouden ze mijn songs interpreteren? Heel vaak als ik zangers ander mans nummers hoor zingen, worden die composities ge ruïneerd. Ik heb een sessie gedaan voor de laatste elpee van Tina Turner „Private Dancer". Mark schreef het titelnummer en volgens mij heeft Tina het compleet ver woest. Ze is een prachtvrouw met een geweldige stem enzo, maar ze behandelde de compositie niet op de juiste manier. Tijdens de opname werd het arrangement zo drastisch veranderd, dat daarmee ook het nummer werd vernietigd. Als het mijn song was geweest, had ik gezegd: doe er maar mee wat je wilt, maar ik ga naar huis. Maar ja, ik was daar als sessie-muzikant, dat ging dus niet. Ik heb nog wel gezegd dat ik vond dat het arrange ment niet deugde, maar mis schien zit ik er wel naast en hebben zij gelijk". HANS PIET

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10