raks elk jaar 10-30 harttransplantaties Sociale problemen Ciings' moeten meetellen Schoolgeld voor leerplichtigen niet van de baan ondheidsraad in advies aan regering Rienk Kamer krijgt pro deo-advocaat /395 'SIJTHOFE Kabinet niet verder dan studie naar kosten van bijstand Genland Ceidaegomrutl VRIJDAG 20 JULI 1984 PAGINA 7 tsdrecht Ier tegen sactivisten 'RECHT De rijkspolitie van cht gaat soepeler en toleranter in met de vredesactivisten die weken voor het raadhuis bivak- llgens groepscommandant adju- .etellapper zal met name het ar- Algemene Plaatselijke Politie- ng over het „zitten op stoepen U tegen deuren en ramen van een sjhiet al te stipt worden gehan gen een demonstratief, slapend |ijf op de stoep voor het ge- waarbij daadwerkelijk lan- Jid onder dekens op plastic de dt doorgebracht, zal echter ook Komst worden opgetreden. Schadevergoeding van 2,5 ton voor garnalenfirma AMSTERDAM Het openbaar ministerie in Amsterdam en de garnalenfirma Crevettes BV in Volendam hebben overeenstemming bereikt over de hoogte van de schadevergoeding voor de partij van 24 ton garnalen, die begin dit jaar op last van justitie in beslag werd genomen. Het OM zal de handelaar 250.000 gulden betalen. Bovendien heeft het ministerie van economi sche zaken een kredietgarantie van 200.000 gul den verleend. De firma zegt daardoor nu uit de financiële problemen te zijn. De garnalen wer den in beslag genomen omdat zij mogelijk be smet zouden kunnen zijn met de shigella-bacte- rie. Eind vorig jaar overleden veertien mensen na het eten van daarmee besmette garnalen en werd een groot aantal mensen ziek. De slacht offers bleken allen garnalen te hebben gegeten die afkomstig1 waren van de Volendamse firma. Leidingwater voor/150 ZWOLLE In Apeldoorn en omgeving is een oplichter actief, die probeert verpak kingen met 25 liter schoon maakmiddel aan de man te brengen voor 151. Het „schoonmaakmiddel" is, ech ter niets anders dan gewoon leidingwater. De man zegt op te treden namens een Zwolse in- en exportfirma in chemi caliën, Che mbo, maar deze firma bestaat helemaal niet, aldus de politie. Men acht het niet uitgesloten dat de man zijn werkterrein binnenkort verplaatst. Luchtvervuiling door centrales daalt sterk DEN HAAG De elektriciteitscentrales hebben het afgelopen jaar 94.000 ton zwavel- dioxyde in de lucht gebracht. Deze hoeveel heid zal in het jaar 2000 rond de 75.000 ton liggen. Dit zegt de vereniging van stroompro- ducenten SEP in een brief aan de Kamer. Met deze cijfers keert de SEP zich tegen plannen van minister Winsemius (VROM) om de luchtvervuiling met zwaveldioxyde verder te gaan aanpakken. In 1980 werd de maximale vervuiling door zwaveldioxyde ge steld op 500.000 ton. In het programma ter bestrijding van de luchtvervuiling voor de ja ren 1984-1988 zette Winsemius dat op 350.000 ton terwijl hij het in het programma voor de jaren 1985-1989 wil zetten op 175.000 ton. Voor de stroomproducenten zou dat neerko men op 40.000 ton in het jaar 2000. Ontsnapte gevangene gepakt na overval AMSTERDAM In Amsterdam is donderdag de 37-jarige S.H. aan gehouden, die 8 juni was ontsnapt uit de gevangenis Schutterswei in Alkmaar. Hij wordt ervan verdacht samen met de eveneens gearresteerde R.S. (29) afgelopen dinsdag de Ra bobank aan de Burgemeester Roëllstraat in Amsterdam te heb ben overvallen. Daarbij maakten zij een ton buit. S.H. was veroor deeld wegens het plegen van ze ventien overvallen. Tijdens zijn detentie lukte het hem diverse malen te ontsnappen. Hoeveel keer dat precies is gebeurd, wist de politie niet te vertellen. Centrale Borssele buiten bedrijf wegens lekkage BORSSELE Wegens een vorige week ont dekte lekkage in de zeewatercondensor is de kerncentrale te Borssele dinsdag uit bedrijf ge nomen. Volgens een woordvoerder zal de repa ratie van de condensor tot eind volgende week in beslag nemen. Met de reparatie is enkele mil joenen guldens gemoeid. Bij een inspectie bleek een metalen balg in de turbine kapot te zijn. Metaaldelen van deze balg waren via het stoom- circuit in de condensor terecht gekomen, waar ze lekkage veroorzaakten. Bij de reparatie van de condensor, die uit duizenden holle pijpjes be staat, zullen de beschadigde pijpjes worden „af gestopt". Ook de turbine moet worden gerepa reerd. De condensor en turbine maken deel uit van het niet-nucleaire gedeelde van de centrale. De lekkage heeft volgens de woordvoerder van de centrale geen gevaar opgeleverd. "iïT Harttrans- >s zijn in medisch- h opzicht het ex- seerd tele stadium ont- ,aanln ons land is de rtCein2igheid voor die en dentat*es aanwezig. n ve zo stelt een com- •aaldevan de Gezond- ling i)d, het weten- EnSeiijk adviesorgaan ond«regering' moet in 1 de^d geleidelijk met krijjsplantaties wor- nten gonnen. De com- begeldenkt aan 10-30 isplantaties per ex of hij voldi e 'e5plantaties zouden xame; GeerT" in één centrum plaats moe ten vinden. Het aantal trans plantaties zou in drie jaar moeten worden opgevoerd van tien tot maximaal dertig per jaar. De commissie wijst op de resultaten van hart transplantaties in de kliniek van de Stanford Universiteit (VS). Daar is het overle- vingspercentage een jaar na de transplantatie 85 en vijf jaar erna 60. Ook de kwali teit van het leven na de transplantatie blijkt „alles zins bevredigend". De commissie noemt de in greep een laatste redmiddel voor mensen die zonder transplantatie weinig kans hebben om nog zes of negen maanden in leven te blijven gezien de manier waarop hun hart functioneert of we gens onbeheersbare, steeds terugkerende ritmestoornis sen van het hart. De commissie pleit voor een discussie over de vraag, wel ke selectiecriteria maat schappelijk aanvaardbaar zijn en welke niet en over de (financiële) middelen die voor de transplantaties be schikbaar kunnen worden gesteld. In afwachting daar van wil ze voorzichtig begin nen met deze operaties. Die financiële problemen (wie moet het betalen?) waren voor de politiek reden tot te rughoudende reacties op de eerste harttransplantatie in Nederland. Die harttransplantatie vond op 23 juni plaats in het Rot terdamse Dijkzigt ziekenhuis bij de 40-jarige hartpatiënt Ger de Keijzer uit Gouda. De Keijzer heeft gisteren, na een verblijf van bijna vier weken het ziekenhuis mogen verla ten. Bij zijn vertrek uit het zie kenhuis deelde De Keijzer mee, dat hij zich in prima conditie voelt. Hij werd door zijn vrouw en twee dochters opgehaald. Het genezingspro ces is voorspoedig verlopen. Voorlopig moet de Gouwe naar zich intensief bezighou den met oefentherapie om de spierfuncties weer te herstel len. De komende tijd wordt hij twee keer per week poli klinisch gecontroleerd op eventuele afstotingsver schijnselen. Ger de Keijzer, de 40-jarige hartpatiënt bij wie, voor het eerst in Nederland, een ruilhart werd ingeplant, mocht gisteren het zie kenhuis verlaten. Hij voelt zich prima. Hier is een lachende De Keijzer in gezelschap van zijn vrouw Rita en dochters Ingrid (r) en Sandra. DEN HAAG/LOS ANGELES De van oplichting ver dachte Nederlander Rienk Kamer (41) krijgt tijdens zijn pro ces in Amerika een pro deo-advocaat. Hiertoe heeft de federale rechter in Los Angeles gisteren be sloten. Kamer had naar voren gebracht dat hij geen geld meer heeft om een Amerikaanse advocaat te betalen. De rechter ging niet in op het verzoek van de Nederlander om de borgsom te verlagen van 2'/2 miljoen tot 750.00 dollar. Voor deze weigering werd geen reden opgegeven. De offi cier van justitie in LA is bang dat Kamer op de vlucht slaat als hij op die borgtocht wordt vrijgelaten. Kamer moet vanaf 18 september terecht staan omdat hij duizenden Europeanen zou hebben opgelicht met beleggin gen in Amerikaans land. De Nederlander zou inmiddels wel zijn overgebracht naar een iets geriefelijker vertrek in de gevangenis bij Los Angeles. Kamer s partner in de grondzwendel, de Amerikaan Ber nard Whitney, kwam vorig jaar wel vrij na het storten van een borgsom van 750.000 dollar. Hij zal met Kamer terecht staan. De rechtszaak zal twee maanden in beslag nemen, zo verwacht men op de rechtbank. Speurtocht naar verdachte auto in Zweedse moordzaak STOCKHOLM De Zweedse politie zoekt naar een verdachte auto, die vorige week vrijdag werd gesignaleerd in de buurt van de plaats waar het Almelose echtpaar Stegehuis werd vermoord. Het gaat om een grijswitte Volvo 145 of 245. Twee jongens, die in de omgeving wonen waar de moord werd gepleegd, hebben tegenover de politie verklaard die auto te hebben zien rondrij den. Intussen is vastgesteld dat het echtpaar vrijdag om het le ven moet zijn gebracht, omdat zij die dag voor het laatste zijn gezien en dezélfde dag nog werden gevonden. lislukte noodlanding kwam dit sportvliegtuigje gisteren in de tuin van een woning in Loos- echt. De vier inzittenden bleven ongedeerd, evenals de zes mensen die zich in de directe bevonden. 'onden xemng shji}1^ ^-an voorPaS'na) ij diau Berenschot zal de titeire kostenberekening i" f PTT-spreiding naar janpn pas eind september zelfpresenteren. Aanvan- ezei)u dat begin augustus 9ecteur Kottman van ntaau zei, dat die termijn ntriar is gebleken, omdat 4-ie daarvoor te inge K js en er bovendien te nodig is met de Zo vin- geJmbtenarenbonden, dat 4au onvoldoende reke- met de (sociale) n 4en die eventueel op _en termijn kunnen ont- "t\je Bijzondere Commis- /etj waarin alle vakbon- celif den zijn. vertegenwoordigd, voerde daarover gisteren oriënterende besprekingen met Berenschot. Voor de berekeningen ge bruikt Berenschot zowel het uitvoeringsplan voor de sprei ding van 1980 als het bijgestel de spreidingsplan van de PTT, dat een maand geleden werd gepresenteerd. Het bureau wil de uitkomst eerst in een inte rimrapport aan alle betrokke nen voorleggen en daarna pas een een eindrapport maken. Wat betreft de uitlatingen van ir. Wit om eventueel op te stappen, zei hij tegenover de bonden ook dat er beslist geen 41 procent van alle PTT'ers met hun functie zullen mee verhuizen naar Groningen. „Dat getal is nergens op geba seerd", aldus Wit. Hij merkte evenwel ook op, „het nog niet te weten", gezien de huidige sociaal-economisch situatie en de alternatieven die mensen voor ander werk hebben. „Als puntje bij paaltje komt, kan het wel eens anders uitpakken bij de volgbereidheid", zo zei hij, maar erkende wel dat de spreiding enorme sociale pro blemen zal opleveren. Volgens de vakbondsdelegatie, die gis teren de protest-briefkaarten van 1700 personeelsleden aan bood, moet Wit gezien die moeilijkheden gewoon laten weten dat de spreiding niet door kan gaan. Minister Deetman ziet, on der druk van de Tweede Kamer, voorlopig af van invoering van schoolgeld voor 12- tot 16-jarigen. Ofschoon het parlement het kabinet meermalen op het hart heeft gedruk nooit meer met een dergelijk plan voor de dag te komen, sluit Deetman evenwel niet uit dat alsnog een eigen bijdrage zal worden gevraagd voor leerplichtige leerlingen in het voortgezet onderwijs. Dat zal dan in de vorm van een belastingmaat regel moeten gebeuren. Tot vanmiddag was niet dui delijk of een dergelijke eigen bijdrage per 1 januari '85 zal worden ingevoerd, om zodoen de het noodzakelijke bezuini gingsbedrag van 140 miljoen gulden volgend jaar binnen te halen. De hogere college- en cursusgelden gaan pas op z'n vroegst in '86 gelden en vor men dus geen oplossing voor de problemen van '85. Als de voorstellen van Deet man doorgang vinden zal men vanaf '86 voor allerlei cursus sen (bijvoorbeeld het volwas senenonderwijs) heel wat die per in de beurs moeten tasten. Bij het vaststellen van de ver schillende eigen bijdragen is Deetman uitgegaan van 15 procent van de exploitatiekos- ten per leerling of student. Dat heeft tot gevolg dat het uurta rief voor cursussen in het ho ger beroepsonderwijs wordt verdubbeld van twee naar vier gulden, met een maximum van 807 gulden per cursus. Voor een mavo-cursus moet men 245 gulden gaan betalen, voor havo-vwo 445 gulden mo- cursussen ruim 600 gulden. Hoe hoger de opleiding en hoe meer profijt iemand daarvan dus heeft, des te hoger de bij drage. Naast de toepassing van het profijtbeginsel blijft wel het uitgangspunt, aldus Deetman, dat de toegankelijkheid van het onderwijs speciaal voor minder draagkrachtigen niet mag worden belemmerd. Het nieuwe stelsel van studiefi nanciering en de regeling voor tegemoetkoming in de studie kosten bieden daarvoor vol gens de minister voldoende garanties. Wintermode De komende wintermode (die ook deze zomer in Nederland zeer draagbaar zou zijn) pakt de vrouw van top tot teen in. Een voorproefje van de grote shows op deze foto's. Links een comfortabele winterjas van bruine wol (Beretta), rechts broek met lange blazer van Montana. Kabinet wil meer greep op reilen en zeilen van ABP DEN HAAG De directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ABP zal in het vervolg geen belangrijke be slissingen meer mogen nemen zonder dat de minister van binnenlandse zaken daarin is gekend. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met een ont- werp-besluit van minister Rietkerk betreffende het be heer van het ABP. Het beheer behelst niet alleen het finan- ciële-administratieve kant maar het totale management. Het reglement geeft de uitvoe ringsvoorschriften van de di rectie van het ABP aan. Met name de ministeriële ver antwoordelijkheid is nader ge concretiseerd, evenals de be- leidsmarge die de directie krijgt. Zaken die de ABP-di- rectie eerst via de raad van toezicht de minister moet mel den zijn onder meer directio nele handelingen waaraan po litieke aspecten kunnen zijn verbonden. Het interim-beheersreglement geldt voor een periode van een jaar. Daarna komt een nieuw en definitief reglement dat moet aansluiten op de toekom stige structuur van het ABP. ADVERTENTIE Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS n,„ WINTERBERG Vertrek maandag 20 augustus a.s. Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maan dag 20 augustus t/m vrijdag 24 augustus a.s. hebben we niet zo erg ver van huis gezocht: SAUERLAND. het fasci nerende land van de duizend bergen. Een populaire va kantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitgestrekte bossen bedekte hellingen en diep in gesneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervoHe straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terrasjes. De ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal interessante ex cursies. Ons verblijfshotel is AMBASSADOR, een schitterend hotel van de eerste kategorie: uiterst smaakvol Ingericht. Het is rustig gelegen op wandelafstand van het centrum van Winterberg. De ruime, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, toilet, telefoon, radio, kleuren-tv en mini-bar. Voorts is het hotel voorzien van lift naar alle etages, kegelbanen, overdekt en verwarmd zwembad. sauna en solarium Benevens het schitterend gemeubi leerd restaurant vindt u ook gezellige zithoekjes en een bar met open haard. Ook de maalti|den laten niets te wensen over. Er wordt een uitgebreid ontbijtbuffet geser veerd en 's avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal In teressante middagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een erlsmijn In Ramsbeck, stuwmeer Edersee. slot Waldeck- Pyrmont. Korbach en de bekende druipsteengrotten in Attendorn. De prijs voor deze aantrekkelijke OQC Sauerland-tocht bedraagt slechts T v«/via per persoon op basis van VOLPENSION Jvanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en een 2-persoons kamer met douche en toilet. De toeslag voor een eenpersoonskamer bedraagt 30.-. ekering 12 nasverzekeri Er zijn ook nog enkele plaatsen beschikbaar voor onze reis op maandag 6 augustus a.s. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m viijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is geen sprake van dat er binnen het kabinet al besluiten zouden zijn genomen over het beper ken van de stijging van bij standskosten, bijvoorbeeld door de kosten van bijstands vrouwen te verhalen op de ex- man. Het kabinet heeft alleen besloten een studie te laten doen naar de explosieve stij ging van deze uitgaven, die in 1985 uit zou komen op 240 mil joen gulden. Dit heeft minister Van Aar- denne (economische zaken) als waarnemend premier gisteren gezegd na afloop van de minis terraad. Minister Ruding (fi nanciën) had het afgelopen weekeinde de wenselijkheid geuit dat de bijstand voor ge scheiden vrouwen verhaald zou worden op de ex-echtge noot. „Er is alleen een studie in gang gezet. Na de zomerva kantie beslissen wij even tueel", aldus Van Aardenne. Op berichten dat staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) al bezig is met een wetsontwerp in de lijn van de opmerkingen van Ruding zei Van Aardenne: „Dan is hij al erg ver". Vol gens Van Aardenne zijn bere keningen als zouden de tegen vallers in 1985 totaal 2,7 mil jard gulden belopen „op de manchetmouw gemaakt zijn". ANWB wil melding prijsverhogingen DEN HAAG De ANWB heeft opgeroepen verhogingen van de tarieven voor 1985 in de kampeer- en watersportsector in Ne derland te melden. De bond wil namelijk inzicht krijgen in de prijsontwikkeling in 1985. Aldus de ANWB in een reactie op het besluit van staatssecretaris Van Zeil de prijzenbeschikking voor de deze sectoren per 15 september op te heffen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7