Langs HH Omwegen Widdelbare studie aangaande pvensmiddelen technologie Reorganisatie van Alphense sportstichting an Kempen en Begeer moet snel iet centen over de brug komen NIET BEPAALD EEN LEUKE MANIER OM JE VAKANTIE TE BEGINNEN" ifcXFJ CewLeSomont LFT KRIJGT ER EEN NIEUWE OPLEIDING BIJ Meer lezers in Leidschendam )NDEN WILLEN SOCIAAL PLAN VOOR 130 BEDREIGDE BANEN 4 PAG VPIIDAG 20IUU 1984 PAGINA 5 ft op van reduik Een n \jd vai door i Alp\ s een bij zelf O] rest ai zal nog wel enige duren alvorens de asten zijn toegeko- I aan het zelf produ- jn van hun kaas, r versst, melkpoeder, naar apgoed, bier of zuur- angera Maar het gaat ge- dag\enzaa^ wordt setterftdig aangepakt. Om- een gjin het leven nu een- wenl\ alles zo'n beetje dit /d technologieën aan ^9208^ar hangl behoeven er niet gek van staan Lijken dat ook de le smiddelenindustrie van een technologie De eerste stap- De7 daartoe worden op 1 n' ^pstus gezet in Delft, and. fien we]ke stad ook al jgenheid bestaat zich hoger niveau te be amen in de voedings leer Nu komt er dan de sar o/Jdelbare School voor a/jme)ensmiddelentechno- kost(e (Brahmslaan 2), [sPan\ een 3_jarige oplei- °nsda& voor jonêens en die later in de le- ir bjjjsmiddelenindustrie willen gaan werken. Binnen afzienbare tijd zullen zij weten hoe kof fie wordt gebrand, hoe je (Delfts) bier moet brou wen, wat er bij de keu ringsdienst van waren gebeurt (behalve het constateren van de be roemde traditionele muis in de fles met yoghurt), hoe de controle op de kwaliteit verloopt, hoe de bakkerij aan z'n kost prijs komt. Brandende vragen die in Delft ge blust gaan worden, en beantwoord. De eerste die zich (enthou siast) bezig houdt met de eer ste beslommeringen aangaan de het onderwijs binnen een zeer vitaal gebied is de heer W.M.Aarts, kersvers direc teur der school die, nota bene, zijn aanstelling een week of wat terug nog niet eens binnen had. Zó nieuw is het allemaal. „Ik zal blij zijn als we aan de slag kunnen gaan, met ongeveer dertig leerlingen. Voorlopig is onze school nog gehuisvest in het gebouw van de Lagere Agra rische School, de LAS, maar bij voldoende belangstelling zal al snel uitgekeken moeten worden naar een ander on derkomen", zegt de heer Aarts nu al. Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt gjHL mij telefonisch of schriftelijk vertellen JHB wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 MHHKï vHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielcrs Tegen de wazige achtergrond van Delft staat hier ergens hoog boven Rijswijk directeur Aarts van de nieuwe Middelbare School voor Levensmiddelentechnologie met z'n handen vol leerstof die in de opleiding verwerkt zal worden: een paar stevige worsten (lever- en boerenmet; maar nog niet van eigen school) en een uit het vetvrij papier gehaalde (Franse schimmelkaas: toegepaste technologie op weg naar de lekkerbekkende en kritische consument. Met de nieuwe Delftse school kunnen onderscheiden, sala- zijn er vijf middelbare tech nologie-opleidingen in ons land: twee op A-niveau (Bols- ward en Boxtel) en drie op B- niveau (in Alkmaar, Ede en Delft). Aarts: „Het verschil tussen beide niveaus is dat het B-niveau meer op de praktijk is gericht, ruimere toelatingsvoorwaarden kent en een jaar korter duurt. Om bij ons de opleiding te kun nen volgen moet je een LBO- diploma met vier vakken op B-niveau bezitten, of een mavo-diploma". Zo op het oog mag de Delftse opleiding dan geen heksen toer lijken, toch zal er wel degelijk „aangepakt" moeten worden. Immers, op de nieu we Middelbare School voor Levensmiddelentechnologie nemen de praktica een be langrijke plaats in. Zelf ma ken staat hoog en aantrekke lijk in het vaandel geschre ven. Inderdaad zien we straks de leerlingen met overgave bezig met de berei ding van zuurkool met eigen worst. Wellicht zullen ze ook hun jams samenstellen en ge stampte muisjes creëren, margarines van halvarines des op smaak brengen. Al leen die snoep zie ik niet he lemaal zitten, maar dat moet ook in het doe-het-zelf-pak- ket zitten. In elk geval zijn de ervaringen, opgedaan bij deze zelfwerkzaamheid, uit gangspunt voor de theorieles sen. Behalve aan het vervaardi gen van produkten, het zelf kokkerellen, wordt ook ruimschoots aandacht besteed aan de apparatuur waarmee wordt gewerkt, aan de reini ging en desinfectie, aan de hygiëne, de microbiologie, de levensmiddelenchemie en de automatisering. Via een com binatie van theorie en prak tijk komen al deze onderwer pen aan de orde. Men ziet, ook dit „Delft" gaat niet over één nacht ijs. Natuurkunde, scheikunde en biologie ko men als zelfstandige vakken niet voor op de basislessenta- bel, maar ze worden wel zo veel mogelijk geïntegreerd met de beroepsgerichte vak ken gegeven. Sappige projehten Directeur Aarts weet waar hij straks de handen vol mee krijgt: „Tijdens het eerste leerjaar beginnen we met de zogeheten bijzondere techno logieën als zuivel, vlees, dranken, groenten en fruit en zo meer. Het tweede jaar lopen de leerlingen stage op drie of vier verschillende be drijven in de levensmiddele nindustrie. De jongens en meisjes worden dan zowel door het stage verlenend be drijf als door onze school be geleid overigens spelen tij dens de gehele opleiding ex cursies een belangrijke rol. Wil men tot het derde schooljaar worden toegelaten, dan is een voldoende stage beoordeling vereist. In dat derde (examen)jaar wordt in gespeeld op de ervaringen die tijdens de stageperiode zijn opgedaan.". Dat wordt dan nog spannend, want een deel van de de op leiding afsluitende stof wordt in projektvorm gegeven. Bij een projekt komen, zoals men weet, tal van disciplines bijeen om tot een geheel te worden geweven. Zo kunnen over een jaar of drie de leer lingen van „Delft", bijvoor beeld, samen een „appelsap fabriek" gaan opzetten. Denk daar niet te licht over, want een appelsapfabriek vergt een vaardig gebruik van technologie. In beginsel wor den namelijk alle vakken bij zo'n projekt betrokken. Dat moet u maar eens goed besef fen, als u in een supermarkt of bij de kruidenier of bij een winkelier met koppelver koop prijs- en kwaliteitbe- wust uw sapje uitkiest. De jongens en meisjes van de Middelbare School voor Le vensmiddelentechnologie in Delft gaan het neusje van de zalm kennen en zullen door gewinterd raken in de kneepjes van de samenstel ling, het zoetgehalte, de kleur- en conserveringsmid delen. Ik zou me best kunnen voorstellen, dat een gevor derde leerling op visite vriendelijk bedankt voor een glaasje „jus" en zegt: „Nou nee, sorry, geeft u mij maar een uitgeperste sinaasappel, kwaliteit I, als het kan; Ma- roc of Surinam. Het staat op de label". Dat kan de school ook niet helpen, maar dan is er wel een stukje schoolse kennis verloren gegaan, in het voordeel van een natuur- produkt. Natuurlijk wil „Delft" hier de industrie ter wille zijn. En het kan ook; uitgekiend. Dat gaat hand in hand met de gezondheidsleer. Industrie (als een makelaar) en citrusplantages hoeven el kaar niet te bijten. Al liggen ze een stukje uiteen. Intussen mogen we de hoogste ver wachtingen van de nieuwe opleiding koesteren. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense Sportstich ting wordt per 1 augustus gereorganiseerd. Reden hier voor is het vertrek van de huidige directeur Verschuur die wegens ziekte ontslag moest nemen. Zijn opvolger is de heer G.H. van Winsen. Omdat er ook bij de sportstichting een vacaturestop geldt, is het zaak de organisatie met de 44 beschikbare personeelsleden te runnen. Allereerst is besloten de tweehoofdige leiding van de sportstichting te vervangen door één man. Verder zijn de afde ling zwembaden en activiteitenontwikkeling samengevoegd. De sportstichting was de laatste drie jaren al bezig de externe activi teiten te beperken in verband met de financiële mogelijkheden. Nu worden de activiteiten zo veel mogelijk bij de eigen accom modaties gedaan, hetgeen in de meeste gevallen de zwembaden zijn. De zwembaden zijn zorgenkindjes voor de sportstichting. Zowel de twee binnenbaden als het buitenbad kampen met een fors te kort. Sluiting van het buitenbad „De Hoorn" levert geen extra geld op omdat de personeelskosten toch blijven bestaan. Om het tekort van de zwembaden weg te werken, moet het aantal be zoekers weer toenemen. Dit kan alleen als er maatregelen geno men worden om die bezoekers te trekken. Vooralsnog ziet de sportstichting geen heil in het bouwen van bijvoorbeeld een kin deren trekkende waterglijbaan. Andere voorstellen waren het aanpassen van het kinder-kleuterbad en het aanleggen van een zonne-eiland. Er zijn echter nog geen beslissingen genomen. Voorlopig wordt eerst bekeken wat de mogelijkheden zijn. Wel zijn er al energiebesparende maatregelen genomen die jaarlijks 50.000 gulden besparen. Een ander nieuw plan is het veranderen van het zwemonder wijs. Tot eind december wordt nog lesgegeven volgens de oude methodes, die opleiden voor de zwemdiploma's A en B. Vanaf 1 januari worden deze traditionele diploma's afgeschaft en krijgt iedereen een algemeen zwemvaardigheidsdiploma met daar naast de mogelijkheid verschillende brevetten te halen. Bij de nieuwe zwemmethode wordt uitgegaan van de natuurlijke bewegingen van de mens. De schoolslag in eerste instantie aan leren is onnatuurlijk. In het buitenland was men daar al lang van overtuigd, maar in Nederland zwom men nog altijd volgens „het boekje". Alphen schakel nu als eerste bad over op de inter nationale brevetten. De activiteiten die de sportstichting deze zomer heeft georgani seerd, lopen goed met uitzondering van het activiteitenpaspoort. Het bestuur zal zich dan ook bezinnen wat men ermee aan moet. Of de stichting met al haar activiteiten door kan gaan, hangt af van de begroting. Tot nu toe hoefde er nog geen personeel weg, maar er worden geen nieuwe mensen aangetrokken. Duidelijk is in ieder geval dat de tekorten moeten worden weggewerkt maar hoe, dat is nog niet bekend. LEIDSCHENDAM Na drie achtereenvolgende jaren van daling van het aantal lezers is vorig jaar het aantal inge schreven gebruikers van de Openbare Bibliotheek in Leid schendam weer gestegen. Op 31 december 1983 was het aantal lezers in de drie vesti gingen, Fluitpolderplein, Damstraat en Dr. van Noortstraat (Stompwijk) 10.558, ruim 16% meer dan het jaar tevoren. Het filiaal aan de Damstraat had echter met een opvallend leden verloop van ruim 10% te kampen. Een kleine enquête wees verhuizingen, gezins- en studieomstandigheden als oorzaken aan. Opvallend is dat de stijging van de abonnementstarie ven geen invloed heeft gehad op het aantal ingeschrevenen. rvolg van voorpagina) jtSCHOTEN „De re- at wij het bedrijf hebben is niet in de eerste plaats i surséance van betaling (gevraagd, want wij slui- inze ogen niet voor de [jkheden waarin het be- .verkeert. Maar het is ams onaanvaardbaar, dat lad van Bestuur weigert e fantwoordelijkheid te ne men voor de sociale conse quenties, oftewel weigert met centen over de brug te komen voor bijvoorbeeld een afvloei ingsregeling". Dat zei gister middag D. Terpstra, bestuur der van de Industrie- en Voe dingsbond CNV, als verkla ring voor de bezetting van de Koninklijke Nederlandse Van Kempen en Begeer aan de Leidseweg in Voorschoten. Het bedrijf werd dondermid- dag om half een bezet door het personeel, gesteund door de CNV en het FNV. De bonden zijn het met de ondernemings raad eens, dat Van Kempen en Begeer te snel surséance heeft aangevraagd. Daardoor zullen 130 van de 225 werknemers vermoedelijk ontslagen moe ten worden. Het bedrijf bestaat appijen: ;n. Het bedrijf werkmaatsch; voorzitter van de onderne mingsraad ■Klootwijk gisteren tijdens een toelichting op de problemen bij de zilverfabriek. de Zilverfabriek (Zilfa), waar zilveren gebruiksvoorwerpen worden gemaakt; de Ketting- fabriek (DCW), waar het gaat om de fabricage van vooral sieraden; de Koninklijke Be geer, die zorgt voor de ver koop van luxe sieraden en re latiegeschenken en Keltum, de verkooporganisatie voor de bij de Zilfa gemaakte bestekken en andere gebruiksvoorwer pen. Voor de Zilfa en de DCW is nu uitstel van betaling ge vraagd. De twee eisen, die de bonden de directie hebben voorgelegd, zijn, dat de holding alle ver antwoordelijkheid voor het personeel op zich neemt bij in krimping en dat de Raad van Bestuur de maximale werkge legenheid zal behouden. Vol gens de bonden zijn de vier werkmaatschappjen los van el kaar te zien, aangezien de be drijven zich op verschillende terreinen bezighouden. Maar van andere zijde wordt gesug gereerd dat vooral Keltum een wankele basis krijgt wanneer Zilfa en de -Kettingfabriek wegvallen. De fabriek zal de komende weken bezet blijven, ook al be gint vandaag de collectieve va kantieperiode. Volgens Terp stra zal de Raad van Bestuur Geëmotio neerde personeels leden verlaten de zilverfabriek. dan ook niet zonder opzet de surseance van betaling op dit moment hebben aangevraagd. Maar, zo voegt hij er aan toe, het personeel is bereid de be zetting zo nodig tijdens de va kantie voort te zetten. Directeur drs. W.T.J. Zuidema ontkent overigens dat dit tijd stip met opzet is gekozen. „We wilden voorkomen dat het hier een tweede Gilda-dropaf- faire zou worden, waar de mensen bij terugkomst van va kantie geconfronteerd werden met ontslagen. Het ging slecht, daarom hebben we de banken gedwongen een uitspraak te doen. Die viel op dit moment", aldus Zuidema. Hij voegt er aan toe dat het* geld ontbreekt voor een soci aal plan, zoals personeel en vakbonden voor de 130 be dreigde werknemers eisen. „We zouden wel een sociaal plan willen, maar het geld ont breekt gewoon. De banken ge ven ons daarvoor geen moge lijkheden. We hebben de sala rissen voor juli met moeite veilig gesteld en verder komen we niet". Bij de Koninklijke Van Kem pen en Begeer vond al in 1982 een reorganisatie plaats waar bij 140 banen kwamen te ver vallen. Tegelijkertijd werd het startsein gegeven voor nieuwe investeringen (vernieuwbouw, aanschaf machines) ter waarde van enkele miljoenen guldens. Volgens CNV-woord voerder Terpstra begonnen deze inves teringen juist vruchten af te werpen. Bovendien zouden bij de reorganisatie teveel oudere werknemers met veel vakken nis zijn afgevloeid. "trslagenheid bij werknemers Van Kempen en Begeer alpRSCHOTEN „Hoe de stem- <jg in het bedrijf- is? Hoe kunt u vragen? Hoe zou u zich voe- [als je eén dag voordat je op va- •pjtie gaat te horen krijgt dat je 10Jchien ontslagen wordt? Bedon- skd natuurlijk. Niet bepaald een n ke manier om je vakantie te be- gehen". uj terrein van de Koninklijke Van Kern en Begeer in Voorschoten, gistermid- na vieren. Personeelsleden van s rin de volksmond nog wel eens de zil- abriek wordt genoemd, luchten hun f over de mededeling die een dag eer door de Raad van Bestuur werd ge daan: uitstel van betaling voor twee van de vier werkmaatschappijen van de firma, met als vermoedelijk onontkoombaar ge volg het ontslag van 130 van de 215 werk nemers. Het personeel had op geen ongelukkiger moment op de hoogte gesteld kunnen worden van de onheilstijding. De jaarlijk se vakantie, waarin het gehele bedrijf in totaal drie weken stil komt te liggen, stond voor de deur en niemand hield re kening met een zó sombere boodschap. Een jobstijding die volgens enkelen doel bewust op dit moment is meegegeven, met het idee dat drie weken inactiviteit een prima periode vormt om de zaak te laten bezinken. „We hebben het idee dat het niet toevallig is dat die mededeling op dit mmnont noHotn ïo" -to lait PPn van de werknemers daarover enigszins zuur we ten. Directeur drs. W. Zuidema vertelt la ter dat dit tijdstip was te verkiezen boven een bekendmaking na de vakantie, zoals ooit bij de Gilda-dropfabriek. Niet onverwacht Toch, voor de meeste personeelsleden komt het nieuws niet geheel onverwacht. „We wisten dat het slecht ging. Maar zo slecht dat er 115 banen op de tocht staan, dat wisten we niet. Dat overrompelt ons", aldus een van hen. Over de oorzaken van de problemen bestaat onder de personeels leden tamelijk veel eensgezindheid. „De economische recessie, het feit dat de men sen minder te besteden hebben. Je maakt Iiiyp artikelen Hat mprk ie in dP7P tijd Er zijn ook nogal fouten gemaakt. Er is te lang geteerd op oude roem. Bij de sieraden is te lang vastgehouden aan verouderde modellen, er werd niets nieuws geboden. Dat zorgde ervoor dat spullen te lang ble ven liggen". Een ander personeelslid verwijst naar de organisatie, waarvan weinig tot niets zou kloppen. Hij noemt Van Kempen en Be geer „een kind met een waterhoofd": te veel mensen die zich niet met de produc tie zelf bezig houden, maar ondersteunen de functies vervullen, waarvan een deel kan vervallen. Tijdens eerdere reorgani saties is bovendien door het ontslag van de wat oudere werknemers een groot stuk v I 1 zijn gevolgen heeft gehad, zo meent deze man. Niet onderuit De oudere werknemers vormden gisteren opnieuw de groep, waar het nieuws van mogelijk ontslag het hardst aankwam. Een van die oudere personeelsleden, die al 36 jaar bij de zilverfabriek werkt: „Ik ben nu 52 jaar, dus ik hoef er niet op te rekenen dat ik nog ergens anders aan de slag kan. Vorig jaar hoorde ik nog net niet bij degenen die toen slachtoffer werden van reorganisatie, nu kom ik er denk ik niet onderuit". De bezetting van de fabriek, die gister middag volgde op de mededeling dat de financiële afvloeiingsregeling voor de 130 werknemers, zorgde gistermiddag voor tweespalt. De mensen die nog werken bij de overblijvende twee werkmaatschappij en, vrezen de gevolgen van de bezetting. Een man, die al 36 jaar bij de Koninklijke Begeer werkt: „Natuurlijk ben ik tegen deze bezetting, want dan geven de banken zeker geen geld meer en lopen dus ook de goed draaiende maatschappijen een groot risico. Daar word ik misschien de dupe van. Ik ben kostwinner voor een nog jong gezin, zou nergens anders meer een baan krijgen, dus ik zie die bezetting liever zo snel mogelijk opgeheven", aldus deze

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5