antal inbraken in auto's Spectaculair toegenomen Geduld. Vlakke tentoonstelling over klooster Mariënpoel ocht leidt tot leegstand n Meermansburghof ld ^£eidóe(Boma/nt Qeidóc Qowva/nt I - -'&&.<•/*» w? - 1 1 i - -* I Mët jircct 4 M&nS, Leiden in één klap vier fonteinen rijker 'AGDEN VRIJDAG 20 JULI 1984 PAGINA 3 rüle zenders yjpe ether EN De illegale FM-ra- ■■■^Jiders „Tienen" en „Ja- zijn gisteren uit de gehaald. Tevens werd jandelaar in illegale zen aangehouden. „Tienen" gevestigd in de Wiekel en werd bemand door Leidenaar. Radio mociiMca" zat aan de Zijldonk is eigendom van een 15- Leidenaar. In een wo- .jaan de Hoge Rijndijk andijgen 26-jarige Leidenaar Bus^houden die in het illega- Reaiit bleek te zijn van 6 zen- pon5 versterkers en 8 com- )udefren' sPuBen zijn in genomen. ie Ff, Drie gewonden bij aanrijdingen LEIDEN Bij verschillende aanrijdingen in Leiden zijn gisteren drie personen gewond geraakt. Op de Hoge Rijndijk werd een 80- jarige Leidse vrouw aangereden door een bromfiets. Zij is met een open beenbreuk op genomen in het AZL. Op de Vrouwenweg werd een 52-jarige Voorschotense vrouw op haar fiets aangereden door een andere, uit tegenovergestelde richting komende fietser. De vrouw viel en brak haar rechterpols op drie plaatsen. De fietser is doorgereden, het slachtoffer is naar het AZL vervoerd. Ook een 16-jarig Leids meisje, dat op een brom fiets reed, moest naar het AZL worden ge bracht nadat zij op het fietspad van de Wil lem de Zwijgerlaan was aangereden door een auto, bestuurd door een 18-jarige Leidenaar. Twee supermarkten in Stevenshof LEIDEN In het winkel- centrum in de Stevenshof zullen twee supermarkten worden gevestigd. Zowel Albert Heijn als concur rent Digros hebben van het college van B en W toe stemming gekregen zich in het nog te bouwen centrum te vestigen. Digros gaat ook kantoorruimte boven het winkelcentrum huren. Het college heeft verder in gestemd met de vestiging van filialen van de RABO- bank en de Leidse Spaar bank. Scheepvaartmuseum aan Galgewater gaat toch door LEIDEN De komst van een Scheepvaartmu seum naar Leiden gaat door Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van het CDA-raadslid D. van Duyn. Van Duyn had het college gewezen op plannen om ook in Am sterdam een dergelijk museum van oude schepen te maken. Het raadslid wilde van het college on der meer weten of het hier om dezelfde schepen gaat die naar Leiden zouden komen en of daaruit de conclusie getrokken zou mogen worden dat het scheepvaartmuseum aan Leiden voorbij gaat. Vol gens het college zou het in Amsterdam om „gelijk soortige" schepen kunnen gaan, maar zijn de voorbereidingen voor het Leidse museum ver ge vorderd. De gemeente heeft inmiddels bij de pro vincie subsidie voor het museum gevraagd. Overi gens hebben onwonenden van het Galgewater bij de gemeente geprotesteerd tegen de schepen. Zij vrezen overlast. "pglpEN Het aantal in- [en in auto's is in Lei- spectaculair toeêeno" EJ. In de eerste vijf ie zPden van 1983 wer- of 188 auto's opengebro- hoej in de eerste vijf een|nden van Jaar deispden 303 auto's het [wit van een dief. Dit >n stijging van 61 per- De meeste inbraken gepleegd door iafden. Wanneer worden aangehou- dan worden ze na loor meteen op straat 't. „Vriendelijk groe- gaan ze dan weer op n di weg naar de volgende auto", zegt D. Graveland van de Leidse politie. Vroeger werden inbrekers die een auto leegroofden in voor lopige hechtenis genomen, maar onder meer vanwege het cellentekort worden deze in brekers thans verhoord en vervolgens (na overleg tussen politie en officier van justitie) naar huis gestuurd. Het werk terrein van deze „autokra kers" beslaat de hele binnen stad. Zij hebben het vooral voorzien op radio's en radio cassetterecorders. Deze attri buten zijn gemakkelijk te ver handelen, al wordt door helers nooit meer dan een kwart dan de werkelijke waarde betaald. Veel gestolen waar verdwijnt naar Amsterdam. Voor het geld dat de verslaafde ervoor krijgt, wordt dan meteen he roine gekocht. De dieven gaan heel „simpel" te werk door het autoportier met grof geweld open te' breken. Ook worden autoruitjes ingeslagen. Het eni ge advies dat de politie kan ge ven is dat men geen waarde volle spullen in de auto moet bewaren en zeker niet zich- baar in het voertuig moet la ten liggen. Dit jaar was het vooral in maart raak. In deze maant) werden maar liefst 102 auto's opengebroken. Een relatief „rustige" maand was april toen in 31 auto's werd ingebro ken. In de eerste veertien da gen van mei werden 33 auto bezitters het slachtoffer van diefstal uit hun vervoermid del. Momenteel is de rust weer even terug gekeerd, omdat in het begin van deze maand een groepje van vijf autokrakers is aangehouden. Dit vijftal is overigens weer op vrije voe ten. Volgens politiewoordvoer der Graveland is het goed denkbaar dat er dit jaar ruim 800 auto's worden opengebro ken. Vorig jaar waren dat er 516, in 1982 443 en in 1981 409. Het offensief dat de Leidse grootwinkelbedrijven maan dag 25 juni tegen de winkel dieven hebben geopend, heeft nog geen zichtbare resultaten opgeleverd. Deze winkeliers hebben besloten van iedere diefstal aangifte te doen en t stukslaan van een tochtraampje is de autoradio een gemakkelijke prooi. Diefstallen door kleine knulletjes ALPHEN AAN DEN RIJN „Ook in Alphen wordt het steeds meer een rage om au to's open te breken", schetst politiewoordvoerder De Ko ning de situatie in zijn plaats. „Iedereen denkt dat de die ven heroïneverslaafden zijn en dat er handelaren achter zitten, maar in Alphen heb ben we ontdekt dat het grootste aantal inbraken uit auto's wordt gedaan door knulletjes van een jaar of vijftien, zestien. Die hebben over het algemeen nog niets met drugs te maken. Voor een habbekrats, meestal niet meer dan 25 gulden, doen ze de vaak dure stereoappara tuur van de hand. Zolang ze die apparatuur kwijt kunnen, blijven de dieven doorgaan. We proberen ons dan ook zo veel mogelijk te richten op het pakken van de helers". daartoe is een speciaal formu lier ontworpen waarop de winkelier zelf zijn aangifte kan invullen. In de eerste veertien dagen van deze maand werd 23 keer aangifte van winkeldiefstal gedaan, in 1983 werd iedere twee weken gemiddeld 16 keer een winkel diefstal gemeld. „We hebben niet de indruk dat het drukker is geworden met aangiften", zegt Grave land. Hij voegt er aan toe dat dit een zeer voorzichtige con clusie is. „Het is mogelijk dat nog niet alle diefstallen wor den gemeld, maar het is na tuurlijk denkbaar dat er van de actie een preventieve wer king is uitgegaan en er minder wordt gestolen", geeft Grave land een aantal suggesties. Op vallend is dat er nauwelijks verschil is tussen het aantal winkeldiefstallen in de eerste vijf maanden van 1983 en'in dezelfde periode in 1984. In 1983 ging het om 173 diefstal len, in 1984 om 188. De meeste winkeldiefstallen worden ove rigens gepleegd door mannen. Dat veel winkeliers geen aan gifte doen van diefstal werd afgelopen dinsdag weer eens duidelijk. Toen werd op de Langegracht een 28-jarige Leidse vrouw (een heroïne- verslaafde) aangehouden die met twee tassen vol kleding over straat liep. De prijskaar tjes waren goed zichtbaar en op het bureau werd duidelijk dat de vrouw haar slag in vier modewinkels had geslagen en daar voor enkele honderden guldens aan kleding had gesto len. Het ging om drie winkels aan de Haarlemmerstraat en een aan de Breestraat. Pas na dat de winkeliers door de poli tie van de diefstal op de hoog te waren gebracht, werd aan gifte van diefstal gedaan. «fdEfc*v t't «WTffWzwmWm t i j 1# t i* f f 21 Ji Tekening van het klooster. LEIDEN De bewoners van de studentenflats aan de Wassenaarseweg, die de tentoonstelling „Mariënpoel, een Leids klooster" in de Lakenhal bezoeken, zullen aange naam verrast zijn. De grond waarop zij wonen blijkt gewijde grond te zijn. Bij de bouw van de flats (1966) stuitte men op de fundamenten van het burggrafelijk kasteel Paddenpoel, dezelfde plaats waar later het klooster Mariënpoel ge sticht werd, zo leert de expositie. De korte geschiedenis van het klooster (1428-1573) ver dient de aandacht omdat het rijke kunstschatten herberg de. De bemiddelde tesorier (soort minister van Finan ciën) van Hertog Filips van Bourgondië kocht in 1428 de ruïne van het Kasteel Pad denpoel op om er een kloos ter te stichten voor de non nen van het klooster van de Elfduizend Maagden te Ou dewater. In 1431 werd de stichting van het klooster Mariënpoel officieel een feit. Dochters uit aanzienlijke Hollandse families betrokken het klooster. Hun rijke ver wanten waren scheutig met giften. Tot de belangrijkste schenkingen behoorden on getwijfeld de twee altaar stukken gemaakt door Cor nells Engebrechtszoon. In te genstelling tot zovele andere kunstvoorwerpen uit de ka tholieke kerken zijn deze stukken voor de beelden storm bewaard gebleven. Thans behoren ze tot de vas te collectie van de Lakenhal, een reden waarom ook de ex positie over de geschiedenis van het klooster in dit mu seum te zien is. In het vouwblad dat de ten toonstelling begeleidt, staat te lezen dat getracht is in deze expostie „een beeld te geven van een kleine 150 jaar kloosterleven in Marièn- poel". Bij een tentoonstelling gaat het er inderdaad om een bepaald onderwerp in de eer ste plaats visueel uit te die pen, anders zou men kunnen volstaan met het lezen van een boek over de materie. Het visuele aspect van de tentoonstelling in de Laken hal blijft echter beperkt tot de uitstalling van enkele, het moet gezegd wel fraaie, kunstvoorwerpen uit de kloostertijd, archivalia en een maquette van de kloosterka pel. Een summier onder schrift, dat uitgaat van een grote kunsthistorische voor kennis, begeleidt een en an der. Representatief in dit ka der is een diaserie die plaat jes toont uit een getijdenboek, dat vermoedelijk in het klooster vervaardigd is. Geen enkele toelichting op de in houd van het plaatje, noch op de manier van schilderen wordt gegeven. Ook schijnt iedereen te moeten weten wat nu eigenlijk een Getij denboek is. Tekstborden, waarvan de in houd ook in het vouwblad te rug te vinden is, moeten de historische context verzor gen. Weinig meer dan feiten materiaal is hierin echter aan treffen. In het hoofstukje 'Dagelijks leven', waarin het doen en laten van de nonnen besproken wordt lezen we onder andere dat de zusters het hoofd acht keer per jaar mochten laten wassen en scheren en dat zij vier keer per jaar in aanmerking kwa men voor aderlating. Punt. Geen enkel referentiekader. Zo'n historische context zegt weinig tot niets. Is acht keer per jaar naar de kapper voor een kloosterling veel of wei nig, is de eerste vraag die na tuurlijk opkomt. Het zou dan ook aanbeveling verdienen als de organisato ren hun licht eens zouden opsteken bij hun buren in Pieters- en Hooglandse kerk, waar schitterende en voor ie dereen begrijpelijke exposi ties zijn ingericht door leer lingen van de Reinwardt Academie. De beide kunsthistorisch in teressante drieluiken van Engebrechtsz zijn onvoldoen de rechtvaardiging voor een dergelijk vlakke tentoonstel ling. FLORA STIEMER gr 3DEN In het Meer- Vsburghof aan de Oude staan woningen leeg, pat de vochtigheid in muren van de wonin- verhuur onmogelijk Potentiële huur- s van het een paar jaar £den gerestaureerde hebben door het op- Jfkende vocht al van [huur afgezien. De ex- ploitaie van het hofje wordt daardoor bemoei lijkt. Het overtollig vocht bleek al gauw nadat de miljoenen kos tende restauratie van het hof je, waarin ook het Pijpenkabi- net is gehuisvest, werd vol tooid. „Het zit er al jaren", zegt een bewoner van een van de woningen in het hofje, terwijl hij op de vochtplekken op de muren van zijn huis wijst. ild hebt u nodig om dit spel tot goed einde te brengen, iraag belonen wij de (kleine) leite van het aanbrengen var een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant 'ei istcode/Plaats je itaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: lureen 'labynnth'-spel naar: aafaam "iuui ires c1aats/Postcode_ g luur deze bon m open envelop geen postzegel plakken - naar: g eidse Courant, Antwoordnummer 998, $«VD Den Haag. Vrijwel alle dertig woningen hebben flinke last van het wa ter al is het ene huis meer aan getast dan het andere. Het be hang in veel kamers is door het water aangetast en blad dert hier en daar. „Mij hindert het niet zo, maar ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die in het water een reden zien om van huren af te zien", vindt een andere huurder. Gezondheid Ook het college van B en W heeft zich inmiddels met het probleem beziggehouden. „Het meubilair en de goederen van de bewoners worden door het vocht aangetast. De hoge mate van vocht zal ook zeker niet bevoordelijk zijn voor de ge zondheid van de bewoners", schrijft, het college in een voorstel aan de gemeenteraad om geld beschikbaar te stellen voor het verhelpen van de problemen. De kosten bedra gen volgens een schatting 228.000 gulden en daarvoor kan ook het herstel van plin ten en behang- en schilder werk in de aangetaste worden betaald. Het college wil het hofje financieel ondersteunen, omdat de stichting die het ex ploiteert zelf niet in staat is de werkzaamheden te bekostigen. In de afgelopen weken is de leegstand aangegrepen om proeven te doen met een af doende bestrijding van de vochtigheid. In de muren van een leegstaande woning wer den gaten gemaakt en zijn de wanden in twee lagen geïnjec teerd met kunsthars. Door het injecteren met hars ontstaat volgens het college een voor water ondoordringbare laag. „Gebleken is dat deze injectie werkzaamheden het gewenste resultaat hebben opgeleverd", merken B en W op, maar voor alle zekerheid wordt momen teel met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg overlegd of de gekozen oplossing inder daad afdoende is. lM:innnimifrcw ^ËZMjKMH LEIDEN Geboren: Frederik* Klasina, dr. van C. J. Glasbergen en M. A. de Vreugd; Karen Rosemarie, dr. van H. van den Ham en A. I. R. Spijkers; Ricardo Leslie, zn. van J. Laterveer en I. C. Nimmermeer; Dashell Francis Nicholas, zn. van J. W. den Ridder en S. van den Broek; Priscilla, dr. van R. Karei en J. van Rossen; Sarah, dr. van P. J. Dekker en N. van der Fluit; Johanna Fiona, dr. van A. Hoek en G. Vinke; Niesje Adriana, dr. van A. A. Onderwater en M. van Klaveren; Egbertje Esther, dr. van H. Sikkema en E. M. Algra; Linda Cathanna Maria, dr. van F. G. M. Keijzer en C. T. M. Veltman; Han nah Schygulla, dr. van A. Th. J. Ver- nooij en A. C. M. van Leeuwen; Mir jam Willemijn, dr. van H. F. van-der Spek en E. A. van Kempen; Alida Ineke Cornelia, dr. van C. Sip en I. van den Enden; Serap, dr. van M. Boga en O. Kirat;; Richard Cornelis Maria, zn. van N. L. Meeuwenoord en J. J. M. Augustinus; Danny Je roen, zn. van A. Kuijt en J. Lettinck; Michael, zn van S. Abspoel en I. C. M. de Graaf; Overleden: J. de Roode, geb 29 juni 1904, echtgenote van F. van Leeu wen; A. B. van Wouw, geb. 21 jan. 1899, man; W. A. M. Wijtenburg, geb. 29 aug.1920, man; A. G. Geerlings. geb. 3 okt. 1909, man; G. B. M. Wie- berneit, geb. 15 jan. 1929, gehuwd ge weest met J. Groenendijk; J. Th. van Amstel, geb. 9 juni 1919, man; M. C. Zeestraten, geb. 17 mei 1907, vrouw; H. W. van Kampen, geb. 8 mei 1917, gehuwd geweest met J. Waasdorp; P. G. C. de Fuijk, geb. 13 jan. 1909, man; M. W. Oosterbaan, geb. 17 juli 1966,dochter; H. B. H. Raakers, geb. 10 apnl 1939, man; C. Woudt. geb. 31 juli 1926, man; H. J. Veldhuijzen, geb. 2 mei 1900, man; M. van Duijn, geb. 18 sept. 1895, gehuwd geweest met G van der Bent; J. C. Stobbelaar, geb 15 nov. 1930, man; M, C.Hanou, geb. 20 mei 1984, zoon; N. E. Krapels. geb. 6 april 1969, dochter, J. de Wekker, geb. 28 dec. 1899, gehuwd geweest met H. J. Gans; Parkeermeters vernield LEIDEN In de Vrouwen kerksteeg zijn zes opengebro ken parkeermeters aangetrof fen. Waar de meters vandaan komen is nog niet bekend. De schade bedraagt enkele dui zenden guldens. Lelden werd gisteravond tegen zevenen in één klap vier fonteinen rijker. Het viertal ligt in de Nieuwe Rijn, tussen de Visbrug en Karnemeiksbrug. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) nam deze waterspuiters officieel in gebruik door een dwars over de Nieuwe Rijn gespannen lint door te knippen. De wethouder werd in de overvolle minrondvaartboot van schipper Parmentier naar het lint gevaren en nadat de boot na enige gemanouvreer keu rig langszij het lint was gelegd, hanteerde de wethouder met succes de schaar. Daarop begonnen de fonteinen onmiddellijk aan hun werk De fonteinen, die gisteravond direct veel bekijks trokken van het winkelend publiek, hebben 10.000 gulden ge kost, hiervan is 2000 gulden door de winkeliers van de Nieuwe Rijn en Botermarkt op tafel gelegd. De gemeen te vulde het verschil aan. De vier waterspuiters zijn bij wijze van proef aangelegd. Slaagt het experiment niet, dan kunnen de fonteinen altijd nog In een singel worden gelegd. In de Maresingel bij Molen de Valk ligt een der gelijke fontein en het is bedoeling dat er ook een in het Kooipark wordt aangelegd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3