„Ik word gek als we geen goud halen" Roderik Bouwman zet er een punt achter COMMERCIËLE SPELEN DEN HAAG Hoewel zowel de Ne derlandse dames- als herenploeg een aardig woordje meespreekt in het in ternationale hockeygebeuren wordt vooral van de dames tijdens de Olym pische Spelen heel veel verwacht. Min der dan het maximale resultaat zou al een teleurstelling zijn. „Ik word echt gek als we geen goud halen", zegt Ca rina Benninga, in principe de rechts achter van het Nederlands team. „Maar", voegt ze er onmiddellijk aan toe. „Dat we te verslaan zijn, weten we inmiddels ook allemaal. West-Duits- land won tweemaal achtereen van ons. Het waren echter oefenwedstrijden, dét wel". Carina Benninga (21), ooit begon nen bij het Haagse HDM, is één van de speelsters van de selectie- groep van bondscoach Gijs van Heumen, die tot aan de Spelen een ongekend zwaar seizoen heeft be leefd. Eerst reisde Oranje voor een oefentrip naar Los Angeles, even later volgde een toernooi in West- Berlijn. Vervolgens werd in het Noordfranse Lille de Europese be ker binnengesleept en voor Ben ninga stond toen ook nog met haar club HGC de Europa Cup op het programma. De Wassenaarse club bleek op eigen terrein de sterkste, zodat Benninga de laatste maan den amper nog weet wat verliezen SMIT 2£ SU B22. Totdat dus die twee nederlagen te gen West-Duitsland volgden. Van af 9 juni zaten de oranjedames ver volgens een week in Wassenaar in een trainingskamp, een stage waarin opnieuw de teugels werden aangetrokken. Benninga, die op enthousiaste toon kan vertellen: „Sommigen hadden niet zo veel trek in keihard trainen, maar het moest nu eenmaal. Je kunt er maar beter niet bij stilstaan. Soms voel ik me enorm moe, maar di rect daarna verplaats ik mijn ge dachten. Als je constant denkt: wat ben ik moe, ja dan word je het ook echt". Benninga, die bekend staat om haar ijzeren wil en grote zelfdisci pline, heeft het er allemaal graag voor over. „Als we terug komen uit Los Angeles, begint anderhalve week later al weer de competitie. We zijn straks dus zo'n beetje twee jaar achter elkaar bezig met hoc key. De oudere speelsters, die bij het Nederlands elftal „tegen de bank aan zitten", kunnen het alle maal wat moeilijker opbrengen. Begrijpelijk, maar ik heb daar per soonlijk geen last van. Ik hoop nog een paar jaar te kunnen genieten. Want dat doe ik nu echt, ik ver heug me ook op Los Angeles". OPGEKLOPT De Nederlandse hockeydames houden niet van opgeklopte toe standen. Iedereen weet voor zich wat er wordt verwacht, verder gaat elke speelster tijdens een toer nooi haar eigen weg. Vlak voor een belangrijke finale zitten de pu pillen van Van Heumen nog er gens op een tribune gezellig te pra ten voor ze het veld opgaan. Van daar dat een mededeling van de hockeybond dat de hockeysters tij dens het trainingskamp in Wasse naar alleen in het begin van de week even mochten worden on dervraagd enige bevreemding wekte. De concentratie mocht niet worden verstoord, heette het. „Raar", vindt ook Benninga. „Ik wist het niet eens. We zijn zelf toch niet zo moeilijk, maar de bond heeft het, geloof ik, ook an ders bedoeld". „Ik vind dat ongedwongen gedoe rond het hockey juist zo leuk. Daarom heb ik ook uiteindelijk voor deze sport gekozen. Ik heb vroeger op een behoorlijk niveau getennist. Op een gegeven moment moest ik kiezen. Tennis vind ik ook mooi, maar ik wist niet zeker of ik echt de top zou halen. Dat ri sico vond ik eigenlijk te groot, want er zijn toch ook weer niet zo veel speelsters op de wereld die er rijk van worden. Bovendien is hockey een teamsport, dat gegeven staat me ook meer aan", meldt Benninga, nadat ze er op het veld van HDM net een training op heeft zitten. De speelster van HGC, die inmid dels 28 interlands achter haar naam heeft staan, studeert mo menteel rechten in Amsterdam. „Ik ben een jaartje naar Amerika geweest om daar te studeren. Maar ook vooral om te sporten, hockey en tennis. De studie schiet er nu een beetje bij in. Ik heb dit jaar ge daan wat ik wilde, maar het was niet zo verschrikkelijk veel. Top sport en studie is een moeilijke combinatie, zeker in zo'n belang rijk seizoen". DIVERSE PLAATSEN Benninga is door coach Gijs van Heumen de laatste wedstrijden op diverse plaatsen in het elftal ge posteerd. Dan weer stond ze op haar vaste plaats van rechtsachter, later dook ze op in de spits of dien de ze als voorstopper te opereren. „Vóór de Spelen was er nog tijd voor experimenten. Voor mezelf was het echter niet altijd prettig. Je hebt toch een paar wedstrijden nodig om te wennen op een be paalde positie. Ik heb ook niet het gevoel dat ik tijdens de laatste trai ningssessies optimaal heb gepres teerd. Misschien maar voor tachtig procent. Maar het spelen in het Nederlands elftal vind ik al enorm leuk. Ik weet dat ik als rechtsach ter nooit echt slecht heb gespeeld in het Nederlands elftal". Met welke formatie Benninga dus hoopt op olympisch goud. „De krachtsverschillen zijn klein, je kunt je bijna geen misstap veroor loven. Eigenlijk ben ik wel blij met die nederlagen tegen West- Duitsland. Zijn we toch weer een beetje van die rol van favoriet af. Hoewel we daar nooit onder ge bukt gaan hoor. Want als het móet, staan we er toch wel. Dat is in het verleden wel vaker bewe zen. Technisch en tactisch hebben we wat meer in huis. En we zijn altijd wat agressiever". AMSTELVEEN Roderik Bouw man, de succesvolle schutter van het Nederlandse hockeyteam, heeft de knoop doorgehakt. „Ik heb inmiddels geconstateerd dat de combinatie werken-topsport voor mij niet meer te doen is. Ik heb pas nog een gesprek gehad met mijn werkgever. Die heeft zich heel soepel opgesteld en hij wilde mij voor de Spelen alle me dewerking geven. Maar daarna kan het gewoon niet meer. Ik zal dan alle aandacht op mijn carrière moeten richten. De overgang van studeren naar werken heb ik al als bijzonder zwaar ervaren. Ik kan er dan niet nog een aantal jaren de druk van het topsporter zijn er bij hebben". Duidelijke taal van aankomend belastingconsulent Bouwman die zich, om internationaal hockeyer te blijven, meer inspanningen moest getroosten dan menig goed betaalde voetballer. En dat alle maal voor de eer, want van enige financiële honorering is bij hoc keyers geen sprake. Sterker nog, zoals het er nu bijstaat zal Bouw man vijf dagen onbetaald verlof moeten opnemen om voor Neder land in Los Angeles te mogen uit komen. „Dat is inderdaad een merkwaar dige situatie", betoogt Bouwman. „De NSF vergoedt een gedeelte van het geleden salarisverlies, maar de eerste vijf dagen moeten we voor onze eigen rekening ne men. Ik moet simpelweg gezegd een kwart maandsalaris inleveren. Ik til daar niet zo zwaar aan, maar het is en blijft toch een gekke zaak Van de hockeybond hoeven we in die richting ook niet veel te verwachten. Wellicht zouden der gelijke toestanden in de toekomst voorkomen moeten worden. Ten slotte hebben zowel de hockey bond als de meeste topclubs gun stige sponsorcontracten afgesloten. Het is er mij niet om te doen om betaald te worden. Dat zou ik ook niet willen. Maar een goede dag vergoeding bij toernooien in het buitenland en een beetje fatsoenlij ke kilometervergoeding (momen teel krijgen de spelers vijftien cent per kilometer vergoed), zouden een aardige stap in de goede rich ting zijn". GEEN RELATIE Overigens weigert Bouwman een rechtstreekse relatie te leggen tus sen de mindere prestaties van het Nederlandse hockeyteam in de laatste twee jaar (weliswaar werd de Europese titel behaald maar de manier waarop dwong weinig res pect af) en het mogelijk te zware programma dat in die periode moest worden afgewerkt. „Inder daad is het zo dat er in de selectie wel eens over wordt gesproken Ook is het duidelijk dat het voor de jongens met een vaste werk kring steeds moeilijker wordt om het vol te houden. Pierre Her mans, Ties Kruize en Arno den Hartog hebben het ook niet ge makkelijk. Maar ik heb er alle be grip voor dat Van Heumen voor een dergelijke aanpak kiest. Hij en de hockeybond staan er volledig achter - gaan er vanuit dat we onze,.reputatie als hockeynarie niet mógen verspelen. Dat betekent dat je er veel voor moet doen. Daar zijn we druk mee bezig geweest. IK heb er alle vertrouwen in dat tijdens de Olympische Spelen zal blijken dat wij voor de goede wijze van voorbereiden hebben gekozen. Wij gaan in Los Angeles presteren. Maar daarna is het mooi geweest. Ik ga niet opnieuw mijn hele leven afstemmen op hockey, zoals de laatste jaren het geval is geweest". LOS ANGELES - De Olympische Spelen van 1972 waren een week lang, tot het moment dat een aan tal Palestijnse terroristen moord dadig toesloeg in het olympisch dorp. ..Vrolijke Spelen". Vier jaar later kregen de Spelen in Montreal het etiket „kostbaar" opgespeld toen een begroting van 200 miljoen dollar opliep tot een tekort van an derhalf miljard. Het olympische evenement in Moskou staat te boek als „sober", ofschoon de kos ten niet minder dan negen miljard gulden bedroegen. Op de Olympi sche Spelen van 1984, die op het punt staan in Los Angeles los te barsten past slechts één predikaat: „commercieel". De Leidse Courant geeft in deze speciale olympische bijlage een vooruitblik. Aan dit nummer werkten mee: Hans Braat Peter van Putten Twan van de Brand Rob Velthuis Herman Jansen Harry Vermeulen Wil Kester Frank Werkman Wil Koppers Istvan Kövi Foto's: Cees Verkerk Dennis Mulkens Vormgeving: Hans Schneider

Leidse Courant | 1984 | | pagina 26