Ook de spanning is voor John Pierik tegenstander Spelen geven Eric Swinkels nog steeds een grote kick NU VOOR PHILIPS KIEZEN, STRAKS VOLOP GENIETEN: In Los Angeles wordt Nederland op het onderdeel kleiduivenschieten vertegenwoordigd door twee schut ters: Eric Swinkels en John Pierik die beiden uitkomen op de discipli ne skeet. Op deze pagina een dub belportret van de twee kanshebbers. _,.0; ZWOLLE Eén ding weet John Pierik (34), kleiduivenschutter en speelautomatenexploitant te Zwol le, absoluut zeker en dat is dat hij tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles zeker vier kilo of meer zal afvallen. De spanning zal aan zijn lichaam vreten, drie da gen lang. Maar dat heeft de koel bloedige Zwolse schutter graag voor een olympische medaille over. Om in Los Angeles in de prijzen te vallen zal hij volgens zijn eigen prognose 195 of 196 klei duiven aan flarden moeten schie ten. Zeker geen onmogelijke opga ve, tenzij de spanning hem te veel wordt. Dan is de Zwollenaar kans loos. „Ik moet tijdens de Spelen het idee hebben alsof ik hier thuis op de hoek sta te schieten. Als dat lukt, dan schiet ik goed en is alles mogelijk", zo schat John Pierik nuchter zijn eigen kansen in. De Zwolse schutter is aan een uit stekend seizoen bezig. „Ik heb me helemaal alleen op de Spelen voorbereid, me van niemand iets aangetrokken. Dat heeft gewerkt. In het begin van dit jaar schoot ik in Biddinghuizen 191 van de 200 kleiduiven naar beneden en tij dens de Europese kampioenschap- BEHOORLIJK SPOKEN In Chino Valley, de accommodatie voor het kleiduivenschieten, weet Pierik uit eigen ervaring, kan het behoorlijk spoken. „De pre-olym- pische wedstrijden zijn ook in dat plaatsje gehouden. Ik weet al zo'n beetje wat me te wachten staat en dat is niet misselijk, 's Middags be gint het in Chino Valley namelijk HOOGTEPUNT De Olympische Spelen moeten voor John Pierik een hoogtepunt in zijn carrière worden. In Moskou kwam hij er vier jaar geleden met een tiende plaats nog niet aan te pas, maar in Los Angeles behoort hij wel degelijk tot de kanshebbers op een olympische medaille. Zijn fenomenale score van 199 kleidui ven tijdens de Europese kampioen schappen spreekt wat dat betreft pen in Zaragozza 199, goed voor een gedeelde tweede plaats. De op bouw is dus goed geweest. Ik kan dan ook niet anders zeggen dan dat de vorm er is". Om die vorm tot 3 augustus, de da tum waarop voor de kleiduiven- schutters de drie dagen durende olympische titelstrijd ontbrandt, te kunnen vasthouden heeft John Pierik zeer bewust enige tijd geen geweer meer aangeraakt. „Ik heb een tijdje afgebouwd. Daardoor ben ik straks extra gretig en vreet ik in Los Angeles bij wijze van spreken de duiven op. Dat is nu eenmaal mijn manier van voorbe reiden", zegt hij. altijd hard te waaien en dat is nooit gunstig voor een kleiduiven- schutter. Tijdens de pre-olympi- sche wedstrijden behaalde ik daar door maar een score van 185 dui ven. Ik miste toen zelf een com pleet doublet (twee duiven die ge lijktijdig komen overvliegen) en dat is voor een topschutter een re gelrechte afgang. De wind wordt tijdens de Spelen dan ook één van mijn meest geduchte tegenstan ders. Als de wind dwars op de baan staat wil het nog wel, maar als de duiven de wind in de rug hebben dan wordt het echt lastig. Die dingen maken dan de vreemd ste capriolen". 0p«fl[4aUUS boekdelen. „Maar", zo houdt hij 'n slag om de arm, „Los Angeles kan ook een complete afgang worden. Het wordt alles of niets. Eric Swinkels en ik zullen er het beste van proberen te maken. We horen gewoon bij de absolute top, maar de weersomstandigheden hebben we dus niet in de hand en die zul len van doorslaggevende betekenis zijn. In ieder geval zijn de concur renten bang voor ons. Ze zijn er inmiddels wel achter dat die Hol landers aardig kunnen schieten". In Seoel (1988) wil Pierik zijn car rière afsluiten. Dan is hij eindelijk verlost van de spanning die als een rode draad door zijn schuttersle- ven loopt. „Die spanning", zo ver zucht hij, „is elke keer weer on voorstelbaar groot. In Los Angeles kom ik drie dagen nauwelijks aan eten toe. Ik kan gewoon geen hap door mijn keel krijgen. Dat weet ik nu al. Ik vraag me ook wel eens af of kleiduivenschieten op dit ni veau wel goed is voor een mens. Alle topschutters hebben last van die spanning en staan tijdens elke wedstrijd onder zware druk. Het is ook niet zo vreemd dat op een schietbaan het toilet het drukst be zochte plekje is. Echt, je loopt van ellende soms helemaal leeg". BEST Eric Swinkels baart de betrekkelijke onbekendheid van kleiduivenschieten geen enkele zorg. „Dertig procent van de men sen denkt nog dat ik op echte dui ven schiet. De andere zeventig procent is pas wijzer geworden na dat ik in Montreal een zilveren medaille won". Dus toch enige winst voor een sport die in Nederland nauwelijks aandacht krijgt. Behalve dan om de vier jaar, tijdens weer een gede valueerd olympisch toernooi. Wie er echter ook wegblijft, Eric Swin kels, de ambassadeur van het klei duivenschieten, kan het niet de ren. Het is 'n kick om aan de Spe len mee te doen. In onze sport komt verdomd weinig publiek kij ken. Daarom is het hele gebeuren rond die Spelen voor ons geweldig. De opening, het leven in zo'n olympisch dorp. Bovendien krij gen we bij de Spelen veel publici teit, die er bij een Ek of WK niet is. Terwijl het bij die toernooien veel moeilijker is om hoog te ein digen. Op de Olympische Spelen mogen maar twee schutters per land deelnemen, op andere evene menten meer". Ejic Swinkels gaat in Los Angeles pogen tweehonderd schoteltjes van klei aan barrels te knallen Op eentje minder keek Swinkels niet, in 1976, hetgeen hem toen een gouden medaille kostte. „Maar met een of twee missers moet er nu ook weer een medaille inzitten". Tijdens het half juni gehouden Eu ropees kampioenschap in Zaragoz za lieten de topschutters vrijwel niets heel. De Tsjech Jan Hula kende geen enkele poedel, Pierik was in de voorlaatste serie een maal onnauwkeurig en werd prompt zevende. Swinkels miste twee keer en zakte af naar de tien de plaats. Meestal krijgt slecht weer de schuld bij een buitensport. Swinkels moet het echter niet heb ben van mooi weer. Er was geen wind en het zicht was optimaal. Dan kunnen de mindere goden makkelijker hoog eindigen. In Los Angeles zijn wij in het voordeel, omdat er een groot deel van de dag een harde wind staat. Dat zijn wij in Nederland gewend. Boven dien blijven de nummers een, twee en drie van toen, de Tsjech Jan Hula, en de Russen Tamaz Imnai- chuili en Vladimir Timokhin op gezag van hogere heren thuis. Dat maakt het wat makkelijker om bij de eerste tien te komen", merkt Swinkels luchtigjes op. DAGELIJKS BROOD Eric Swinkels schiet min of meer zijn dagelijks brood bijeen tussen de kleiduiven, al heeft hij voor zijn sport nog nooit een cent ge zien Als beheerder van een wa penhandel in het Brabantse Best houdt hij door zijn bekendheid de omzet op hoog peil. Commerciële Spelen spreken hem dus aan. Ik beschouw mezelf als semi-prof door mijn werk. Mijn werk is mijn sport, al zijn die twee moeilijk te combineren. Maar ik denk dat als ik zou stoppen met schieten mijn omzet met vijftig procent omlaag zou gaan. Internationaal maakt het niet zoveel uit, maar voor het schieten in Nederland wel. Dat is één van de redenen om aan de gan g te blijven, maar het belangrijkste is, dat ik het nog steeds leuk vind". Voor Swinkels valt in Los Angeles niets te winnen dan goud. Er is een kleine moeilijkheid, namelijk twintig kanshebbers, zo schat hij. Een dosis geluk is daarom een be langrijke factor, wanneer men in ogenschouw neemt dat één misser de kleur van een eventueel te win nen medaille drastftch kan wijzi gen. „Stel dat ik brons win. Dan zeggen ze hier in Nederland: dat is een tegenvaller, die Swinkels. Of het nu acht jaar of vijftien jaar ge leden is dat ik zilver heb gewon nen, dat maakt niets uit. Er wordt geredeneerd: die kon toen goed schieten, dus kan hij het nu ook". De psychische belasting is nu gro ter voor Swinkels: in Montreal un derdog, nu een favoriet. Maar de Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie heeft daar, inven tief als zij tegenwoordig is, iets op gevonden: autogene training of wel mentale training. Bij sportpsy- choloog Peter Blitz, die een aantal jaren geleden schaatsers van va- langst probeerde af te helpen, werd een cursus gevolgd. „Voor de een is het onzin, maar ik heb er voordeel bij. Het is in feite een manier om je faalangst te overwin nen", zegt Eric Swinkels Bang voor trillende vingers, naarmate het aantal levensjaren toeneemt, is hij niet. „Daar heb ik nu voor elke wedstrijd al last van. Dan kan ik nog geen sigaret opsteken". Peter Blitz kan dus baanbrekend werk verrichten. Afgebeeld: 76 CS 5870 stereo televise, 66 cm KUKOtifMPtSCH VIDEO ae KopscnijT.neDt u de r HERHAM OLYMPISCH De Olympische Spelen van Los Ange les komen nu snel naderbij. Gelukkig zijn de mooiste plaatsen om van dit spektakel te genieten nog vrij. Wij doelen op uw eigen stoel thuis, met daarvóór een nieuwe Philips kleuren-tv. Vanaf f 1000,- heeft u er al een. Neem nu de 26 CS 5870. Die biedt niet alleen het fraaiste beeld met scherpe echte kleuren, het mooiste geluid en het grootste bedieningsgemak, maar is ook ge schikt voor ontvangst van Teletekst. Ontvangst van stereo-geluid behoort eveneens tot de mogelijkheden, 't Muziek- vermogen is maar liefst 2 x 22 Watt en ook voor mono-uitzendingen heeft u de beschik king over twee ingebouwde geluidsboxen. En het zenderzoeksysteem legt auto matisch vpg voorkeurzenders voor u vast. Wat valt daar nog aan toe te voegen? Het beste videosysteem dat er is: Philips Video 2000. En daar dan weer de meest geavanceerde videorecorder van, de VR 2840. Met z'n maximale speelduur van liefst 2x8 uur. Andere zaken die u alleen bij Philips Video 2000 vindt: n Dynamic Track Following. Een vin ding, die zorgt voor 'n constant, stabiel en storingsvrij beeld. Dynamic Noise Suppression. Hier mee verdwijnt hinderlijke geluidsruis uit de wereld. Meer programma's voor minder geld. De omkeerbare Video 2000 casset tes met een maximale speelduur van 2x4 uur (voor de VR 2840 maximaal 2x8 uur!) geven u dubbele opnametijd. Dat schéélt... H Service en garantie. Naast het gebrui kelijke garantiejaar plus twee jaar op de kopschijf, hebt u de mogelijkheid het Philips Service Certificaat aan te schaffen voor nogmaals 6 jaar service-garantie. Zo heeft u ook de volgende Spelen nog steeds volop plezier van de apparaten die u zich toen, vlak voor de Spelen van '84 aanschafte. Alleen een prachtboek als de "Olym pische Spelen 1984", dat u bij die gelegen heid bij uw TV kado kreeg, zult u bij de volgende Spelen niet ontvangen. Netzomin als het "Olympisch koffer tje" met hetzelfde boek, een blanco VCC 120 cassette, scoreboekje en stift, die u nu wel gratis bij uw V2000 recorder krijgt. GEMET OLYMPISCH olc ad jim puKuujijvi aoojpaMuaa -EMUja^ ap sp? si guidoq" :ineq aAgn jaaoisiagoy

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19