Gerard Nijboer kent zijn beperkingen „Gebruik doping is als de kernwapenwedloop ■luaniHiUii Kogeisroter uave Ldui: „Doping is als de kern wa penwedloop. Niemand wil er als eerste mee ophou den". Volgens de Westduitse hardloper Thomas Wessinghage is doping iets van alledag. Het slikken en/of spuiten van stimulerende middelen in de sport heeft soms dodelijke gevolgen. Al in 1886 viel de Engelse wielrenner Linton tijdens Bordeaux-Pa rijs dood van zijn fiets. Hij had een grote portie sti mulerende middelen genomen. Linton ging de ge schiedenis in als eerste dopingdode. Een laborant is bezig onderzoek te verrichten naar gebruik van doping met behulp van een zogenoemde drug machine. Zijn landgenoot Tommy Simpson vertelde in 1967 onverbloemd in een interview: „Wie als beroeps- renner het maximale wil bereiken, moet drogeren". Kort daarop raak te hij volkomen uitgeput tijdens een Touretappe over de Mont Ventoux en overleed hij, met een grote dosis stimulantia in het loed. Een jaar later was er bij de dood van de Westduitse beroeps bokser Jupp Elze eveneens doping in het spel. De afschrikwekkende voorbeelden ten spijt, heeft doping steeds meer om zich heen gegrepen. Nimmer werd er zoveel geslikt, gespoten en met andere ongeoorloofde midde len prestatieverhogend gemanipu leerd als tegenwoordig. De Ameri kaanse hordenloper Edwin Moses heeft meer dan eens verkondigd, dat vijftig procent van de Ameri- p- kaanse atletiektop dope gebruikt. Het probleem van de doping is in tussen zo oud als de wedstrijdsport zelf. In de oudheid werden al sti mulerende middelen genomen. Bij de eerste wielerzesdaagse in New York in 1879 namen de renners cocaineen heroine. Het gebeurde legaal, want er waren geen verbo den of controles. TWINTIG JAAR Pas de laatste twintig jaar werd doping bestreden. De wielerwereld begon ermee. In 1965 werden de eerste strenge controles gehouden. Voordien waren er ook dopingcon troles, maar de uitslagen waren al tijd negatief, omdat de renners da gen van tevoren officieel in kennis werden gesteld. De renners hoef den twee dagen niets te gebruiken om altijd vrijuit te gaan. De andere internationale sportbonden sloten zich pas na lang dralen bij de wie lerbond aan. Pas vier jaar later waren er controles tijdens andere grote internationale evenementen. Tijdens de Olympische Spelen van 1972 was er sprake van goede con troles. In 1974 ging de wereldvoet balbond over tot de eerste contro les. Hoewel zij lang niet water dicht waren, ontstond er toch een lange lijst van positieve gevallen. Op veel sportcarrières werd een smet geworpen. Ijshockeyspelers, zwemmers, voetballers, atletes en atleten kwamen na de wielrenners op de lijst van overtreders. STEEDS GROTER De lijst van verboden produkten wordt ook steeds groter. De sport lieden en de laboratoria houden echter aliijd een voorsprong. Altijd zullen er middelen zijn, die niet op de zwarte lijst van het Internatio naal Olympisch Comité staan of middelen, dre niet zijn op te sporen via urinestalen. De vraag naar sti mulantia blijft bestaan, omdat winnen zo belangrijk is voor de man die zijn sport tot beroep en broodwinning maakte. Bij ama teurs geldt het prestige van het land (Oostblok), maar ook het geld. De Amerikaanse discuswer per Al Oerter, tussen 1956 en 1968 vier keer olympisch kampioen, heeft becijferd dat een gouden me daille op de Spelen in Los Angeles tussen de vijftigduizend en ander half miljoen dollar waard is. „Zul ke bedragen vinden de Amerika nen een kortstondig gezonheidsri- sico waard. Daarom stapt niemand van de doping af", aldus Oerter. Op de IOC-lijst staan op het ogen blik 69 verboden middelen. De laatste twee waren het veelge bruikte hormoonpreparaat testos teron en caffeine. Geen sporter hoeft zijn dagelijkse kop koffie te laten staan. Pas als vijftien micro gram caffeine wordt opgespoord is de sporter strafbaar. In dat geval heeft hij of zij een emmer vol kof fie gedronken of een caffeine-ta blet geslikt De IOC-lijst is volgens de Westduitse dopingonderzoeker Manfred Dönicke verre van com pleet. „De lijst is maar een voor beeld en zal nooit compleet zijn". De bestrijders blijven achtervol gen, maar zullen nooit inhalen WIJD VERBREID Onlangs maakte de Californische dokter Robert Kerr bekend, dat het groeihormoon thomatropine (HGH) wijd verbreid is in de krachtsportwereld. Om een dosis te verkrijgen zijn de hypofysen uit de hersens van veertig overleden mensen nodig. Als lichaamseigen stof is het niet terug te vinden in de laboratoria Deze wonder-spier- versterker heeft als grote voordeel dat het „geslacht-neutraal" is. Daarom is het begeerd door vrou wen, die niet het risico van baard groei en andere „vermannelijking" lopen. Met een prijs van 350 gul den per dosis is HGH de duurste doping. In de medische wereld wordt HGH gebruikt om te voor komen, dat sommige kinderen dwergen worden De 48-jarige Kerr gaf toe gedurende de laatste achttien jaar meer dan tienduizend sportlieden uit twintig landen „ge holpen" te hebben met doping. Ook met HGH. Stimulering via het centraal ze nuwstelsel (amphetaminen), bloed- doping en anabolica. de doping is alweer aan nieuwe ontwikkelin gen toe. De Nederlandse pharma- ceutische industrie heeft een om zet van tientallen miljoenen gul dens bij de fabricage van hor moonpreparaten voor de nationale en internationale sportwereld. De gebruikers zien niet de mogelijke schade aan de gezondheid als grootste probleem als wel het ont lopen van de controles. Vele (me dische) begeleiders weten echter precies wanneer gestopt moet wor den met het innemen om schoon uit de controle te kunnen komen. De tientallen wereldrecords kogel stoten en discuswerpen (de meeste van vrouwen op wie anabolica en testosteron, de grootste uitwerking hebben) werden nooit gevestigd op wedstrijden, waar dopingcontroles waren voorzien. HANDEL LEVENDIG De handel in middelen, die als dope bekend staan, is levendig. In de Verenigde Staten worden, net als in West-Europa, vaak duistere paden bewandeld om eraan te ko men. De meeste artsen weigeren de benodigde recepten te verstrek ken. In Amerika is dat geen pro bleem. Daar wordt slechts één op de tweeduizend hormoonprepara ten op recept verkocht. De handel tussen sportlieden en trainers is ook bloeiend. Enige tijd geleden kwam een gewichtnefploeg uit Ca nada terug van de strijd om de we reldkampioenschappen in Moskou. In de bagage bevonden zich 22.515 anabolica-tabletten en 414 ampul len testosteron, overgenomen van collega's uit het oostblok. De Mexicaanse grensplaats Tijua na, drie uur rijden van Los Ange les, beleeft gouden tijden aan de handel in medicamenten met sportlieden. De spullen zijn daar spotgoedkoop. Honderd tabletten winstrol, vooral geliefd bij vrou wen, kosten veertig gulden. Het geld wordt meestal verstrekt door de persoonlijke sponsors. Anaboli ca zijn in de Verenigde Staten ook via een postorderbedrijf te verkrij gen. Alles is er te koop, ook mid delen waarmee renpaarden wor den opgepept, of het zogenaamde rhesusaap-hormoon, in sportkrin gen bekend als het gorilla-hor moon, omdat de spieren van han den, voeten en dijbenen er enorm van zwellen De omzet in Amerika bedroeg dit jaar een slordige 800 miljoen gulden. „Als ze er van overtuigd zouden zijn, dat het hielp, zouden veel sportlieden nog stadionstoelen of scheenbescher mers opeten", meent Al Oerter. VEEL GELD Intussen zijn er in de wereld twaalf laboratoria die voor veel geld er op ingericht zijn doping te bestrijden. Twee in Noord-Ameri- ka: Los Angeles en Montreal, de rest in Europa: Moskou, Lenin grad, Praag, Kreischa (ODl), Hel sinki, Madrid, Londen, Magglin- gen (Zwi), Rome en Keulen. Zij zijn door het Internationaal Olym pisch Comité erkend. Binnenkort zijn de laboratoria van Parijs en Tokio ook zover. De doorsnee-ca paciteit bedraagt tweeduizend con troles per jaar De meeste „successen" in de strijd tegen doping werden geboekt door „Keulen", van Manfred Dönicke, een vroegere beroepsrenner die toegaf herhaaldelijk naar „de snel le pil" te hebben gegrepen. Dönic ke baarde opzien met zestien zon daars bij de Pan-Amerikaanse spe len in Caracas. Een deel van de deelnemers ging zelfs op de vlucht. Voor het bewijzen van doping zijn tegenwoordig twee, voor anabolica drie dagen nodig. Tijdens de Olympische Spelen van Sarajevo en Los Angeles gaat het nog snel ler. In Los Angeles zullen twintig laboranten in staat zijn dagelijks tweehonderd controles uit te voe ren. grote sportlieden der aar de zijn naar Amerikaanse begrippen diegenen met een „profetische" inslag. Gelieve voor de start even te melden dat u gaat win nen en u wordt reeds op handen gedragen. Maar dat had die argeloze Ne derlander Gerard Nijboer niet in de gaten toen hij in februari in Los Angeles neerstreek om de olympi sche limiet te halen. „Als ik bij de eerste vijf eindig is dat al lang mooi", zo deelde hij nuchter de ont hutste pers mede. Stomverbaasd hoorde hij vervol gens zijn Nederlandse, maar ver- amerikaanse begeleidster aan, die hem fijntjes duidelijk maakte dat hij zich volslagen belachelijk had gemaakt. „Ze was echt heel boos en ze zei me dat het tegenover de organisatie erg onbeleefd was om niet te zeggen dat ik zou gaan win nen", aldus een grijnzende Nijboer. Het voorval in ae olympische stad acht Nijboer tekenend voor de op vattingen die in de Verenigde Sta ten heersen. Nu hij terugdenkt aan de bewuste bijeenkomst kan hij ook de beweegredenen begrijpen van de meeste Oostbloklanden om niet aan de Spelen deel te nemen. „Tijdens de marathon van Los An geles werden de Russen enorm on beleefd behandeld. In de Sovjet- -Unie liggen de normen* en waar den anders dan in het Westen. De mensen zijn er introvert, maar daar houden de Amerikanen geen rekening mee. Zij gaan er keihard op in". „Een atleet die zegt: „Ik ga win nen in een wereldrecordtijd", is in de Verenigde Staten de kerel en wordt in Nederland de grond in geschreven Maar in de Sovjet- -Unie mag hij zoiets niet zeggen. Bescheidenheid is in de Sovjet- -Unie, net zoals in Japan, een enorme gratie. In de Verenigde Staten begrijpen ze daar niets van. Een Rus sprak op de persconferen tie de hoop uit onder de 2.15 te lo pen. Daar werd smalend om gela chen. Er werd aan de Russische vrouwen gevraagd wat ze met het prijzengeld zouden doen. Daar wisten zij absoluut geen raad mee. Wij halen bij dat soort dingen onze schouders op, maar in het Oost blok begrijpen ze er niets van". COMMERCIE Niet zo zeer de boycot van de Spe len heeft Nijboer getroffen als wel de commerciële exploitatie van het evenement. Met name zijn onder deel, de marathon, is geheel onder worpen aan de wensen van de commerciële televisiemaatschappij ABC, waarvoor slechts kijkcijfers en reclamegelden heilig zijn. Het startschot klinkt in de broeiende namiddag, nadat de uitlaatpijpen van miljoenen auto's en industrie achteloos een deken van gif over de metropool hebben gelegd. „De vrouwen starten 's morgens vroeg, want zij zijn commercieel niet in teressant. Het is typisch Ameri kaans, dat sportmensen onderge schikt worden gemaakt aan de commercie. Het gaat er slechts om dollars in de wacht te slepen en als je daaraan niet meedoet, tel je niet mee. Dat heb ik op dat land tegen. Sport wordt minder sportief door de commercie. Dan spreekt het sport bedrijven in het Oosten me meer aan" Al schijnen de Amerikanen er an ders over te denken, bescheiden heid siert nog immer. Brallen is Nijboer vreemd, al speelt hierin ao puejj&p&M ipauAs&i&xjuy su j ui niet nederigheid de hoofdrol, maar vormen eerder nuchterheid en re aliteitszin zijn karaktertrekken. Zijn vermogen tot relativeren blijkt na het mislukte wereldkam pioenschap vorig jaar in Helsinki nog sterk toegenomen. Hetgeen overigens niet slaat op de opmer king „Misschien ben ik toch niet zo goed als velen denken", die hij na zijn ongelukkige race door een stukje Finland in een luchtige op welling plaatste. BEPERKINGEN Gerard Nijboer kent zijn beperkin gen. Hij wenst zich niet bij de uit gesproken favorieten (voor hem het krachtmens De Castella en de mysterieuze Seko) in Los Angeles te rangschikken, al kan de te ver wachten hoge temperatuur een pré zijn. „Warmte en luchtvervuiling werken in het voordeel van de vele mindere goden, waartoe ik ook mijzelf reken. Voor de Olym pische Spelen komen echter wel vijftig landen met hun Nijboer aan de start, maar er zijn slechts drie medailles". Toch zou de kilometervreter uit het Drentse Uffelte zich met een prestatie van formaat eindelijk weer eens willen toetsen aan de huidige stand van zaken in de we reldtop. 1980 was het jaar van zijn doorbraak en vormde tevens het hoogtepunt. Eerst het officieuze Europese record in Amsterdam (2.09.01) gevolgd door olympisch zilver in Moskou achter de Oost- duitse kwaliteitsloper Cierpinski. En dat was het eigenlijk, wat Nij boer betreft, al bezorgde de Euro pese titel in Athene hem twee jaar later veel voldoening. Maar toch. „Het resultaat op zich was goed, dat vergoedde veel. Maar het was een middelmatige wedstrijd. Hoe weinig lopers waren er niet, die ooit al onder de 2.10 waren geko men. Je moet reëel zijn om dat te erkennen. Moskou was ondanks de boycot veel belangrijker". Cierpinski, tweevoudig winnaar van de olympische marathon, ziet Nijboer in Los Angeles niet voor 'zich lopen. In de ogen van Nijboer is hij het enige grote verlies dat de marathon lijdt door de boycot. Los Angeles is dus sterker bezet dan Moskou? „Amerika en Japan bren gen meer potentiële winnaars in dan destijds de Sovjet-Unie en de DDR" Nijboer krikte in februari op het olympisch parkoers zijn zelfver trouwen behoorlijk op. Met 2.10.63 kwam hij pas voor de tweede keer in zijn carrière onder de twee uur en elf minuten. Wat dat betreft snijdt zijn uitspraak: „Het is tame lijk frustrerend om nu al vier jaar op een nieuwe goede prestatie te moeten wachten", hout. De omstandigheden destijds waren volgens Nijboer ideaal. Veel wind en geen last van smog. De ver wachting is, dat de omstandighe den op 12 augustus tijdens de slot dag van de Olympische Spelen wel anders zullen zijn. Het parkoers noemt Nijboer sneller dan bijvoor beeld de trajecten in Athene en Helsinki, al zijn er verborgen hin dernissen. „De eerste vijf kilometer gaan ge leidelijk omhoog, zonder dat je dat merkt. Daarin kunnen veel lopers zich vergissen. Een groep van vijf tien man heeft zich daar in februa ri kapot gelopen". Na een glooiend gedeelte volgt na 25 kilometer weer een geniepig stuk vals plat door de binnenstad van Los Ange les. „Daar vielen de klappen in de kopgroep. Ikzelf was na dertig ki lometer kapot. Ik liep op een ze vende plaats op een schema van achter in de 2.09. Dat ik toch derde werd bewijst dat de mensen voor mij ook te veel hebben gegeven. Maar een behoorlijk verval in tijd zat er in de slotfase wel in. Halver wege zat ik nog op 1.04. Zo snel had ik nog nooit gelopen". VROEG IN VORM Te vroeg in vorm, plotselinge tem- peratuursdaling, een slechte war- ming-up en een te lang verblijf in Helsinki, wijst Nijboer aan als oor zaken voor zijn falen tijdens de wereldkampioenschappen. Voor Los Angeles heeft hij daarom een zo kort mogelijk verblijf gepland. Hij reist niet met de Nederlandse ploeg naar Los Angeles. „Ik moet scherp aan de start verschijnen. Hoe langer ik ergens ben, hoe meer mijn motivatie terugloopt. Bovendien wil ik zo lang mogelijk hard doortrainen. Voor Helsinki had ik vroegtijdig gas teruggeno men. Ik ben dan geneigd te weinig te doen. waardoor ik lui en loom word. Ik had echt stramme, stijve spieren. Ik wil nu tegen die gevoe lens ingaan door lang in toptrai- ning te blijven".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18