Stephan van den Berg is een natuurmens Connie van Bentum niet blij met rol van favoriet Annemarie Verstappen is graag de underdog «3*i Ci I CARNAC Een leven als een sprookje. Dat lijkt van toepassing op Stephan van den Berg. Samen met zijn twee broers runt hij met veel financieel succes een surf-shop in Hoorn. Met grote regelmaat stapt hij in vliegtuigen die hem naar de meest exotische oorden brengen. Bijna overal waar hij aan de start verschijnt, zeker wanneer het er echt op aankomt, pakt dit surffenomeen de eerste prijs. Op tal van bijeenkomsten is hij een graag geziene, naar de ogen gekeken gast. Sponsors staan te dringen om zaken te doen. Olympisch goud lijkt een fluitje van een cent en een toekomst als prof is verzekerd omdat al eerder is bewezen dat hij bij het zogenaamde brandingsur- fen eveneens tot grote prestaties in staat Zo op het eerste gezicht kan het dus niet kapot. Mede daarom verwekt het grote verbazing wanneer hij tijdens de laatste race meetellend voor het Euro pees kampioenschap in Carnac ineens de pijp aan Maarten geeft en binnendoor „naar huis" vaart. Van den Berg heeft er genoeg van en is met een tweede plaats tevreden. Achter de Fransman Quiberoth, die meteen maar een sigaret opsteekt en in flink tempo een haastig aangereikte fles ster ke drank leegdrinkt. Stephan van den Berg vindt het allemaal wel best. „Te weinig wind", gromt hij als verklaring. Hoewel hij niet graag verliest, is hij diep in zijn hart een beetje blij met zijn nederlaag. De verwachting van de massa dat hij in Los An geles zo maar even het goud in de Windglider-klasse zal pakken, is een loden last voor hem. Een nederlaag kan de gedachten doen postvatten dat hij toch kwetsbaar is. En dat is mooi meegenomen. Korte tijd later in Hyeres kan hij het echter toch niet laten. De pas 22-jarige Noordhollander vero vert de eerste prijs en dat is des te opmerkelijker omdat hij in deze omgeving nooit potten heeft kunnen breken. Hij heeft het ei genlijk ook niet zo op de Fransen begrepen. Te vaak heeft hij mee gemaakt dat het nationalisme victorie kraait op momenten dat eerlijk zaken moet worden ge daan. VERWARRING De internationale concurrentie weet inmiddels niet meer wat ze aan Van den Berg heeft. De ver warring is compleet. De veelvou dige kampioen, zijn mooiste we reldtitel heeft hij dit seizoen op de Bermuda's behaald door na een werkelijk zenuwslopende achtervolging zijn grote rivaal Klaus Maran op de laatste meters te verslaan, grijnst maar eens. Hij laat zich de kop niet gek maken. „Ik leef met de dag". Een enkel blessure verontrust hem dan ook niet. „Twee jaar geleden heb ik mijn enkel ook al eens verzwikt. Nu weer. Ik moet nu een poosje rusten, maar het zal de voorbe reiding op de Spelen niet in ge vaar brengen". Het zijn zelfverzekerde woorden, maar ook Stephan van den Berg twijfelt soms. Hij kent zijn grote rivalen van haver tot gort. Weet dat er een vijftal is dat eveneens over een zogenaamde winnaars- mentaliteit beschikt. Toch blijft hij in zijn mogelijkheden gelo ven. Hij heeft namelijk ontdekt beter te kunnen afzien. „Ik kan goed tegen pijn lijden. Juist on der slechte omstandigheden lever ik de beste prestaties. Het zal wel iets met mijn karakter te maken hebben. Ik heb ontdekt wanneer het moeilijk is, dat ik agressiever word en wat harder kan varen dan een ander. Vooral in de kruisrakken hebben de handen het zwaar te verduren". Klagen heeft echter geen zin en hij begrijpt dat volledig. Hij weet dat er in Los Angeles veel van hem wordt verwacht. „De Olym pische Spelen zijn eigenlijk een opgefokt evement. Toch is het in teressant om op zo'n toernooi een prestatie neer te zetten". De om standigheden waaronder dat moet gebeuren lijken voor hem niet slecht te zijn. Als bewijs daarvan kan worden aangevoerd dat hij de zogenaamde pre-Olym- pics al heeft gewonnen. „Die olympische wedstrijd moet wor den gewonnen op conditie. Er mag geen enkele fout worden ge maakt. Er is steeds honderd pro cent snelheid nodig. Tactisch is er in Los Angeles weinig te doen. Elke dag waait de wind uit de zelfde hoek en met dezelfde kracht". De kampioen op de Windglider weet precies waarover hij het heeft. Hij kent zijn zwakke en sterke punten. Als het aan hem ligt heeft hij bijvoorbeeld liever niets te maken met de pers. In de praktijk is dat evenwel onmoge lijk, dus past hij zich aardig aan. VOORZORG Toch heeft hij zijn voorzorgs maatregelen al genomen. „Na de wedstrijd wil ik best met de verslaggevers praten, maar ik moet verder niet worden lastig gevallen. Mijn concentratie mag niet worden verstoord. Ik wil op dezelfde manier als altijd naar de olympische race toeleven. De normale dingen doen. Zelf 's morgens mijn ontbijtje klaarma ken en gewoon lekker bezig zijn". Zijn opstelling heeft ook te maken met het feit dat in de zeil- wereld nog wel eens de nodige protesten worden ingediend. Alle daarbij betrokken partijen moe ten tijdens de behandeling een toelichting geven. Het spreekt voor zich dat een goed verweer aan de groene tafel van groot be lang kan zijn voor het eindresul taat. Samen met coach Henri van der Aat bespreekt hij de te vol gen tactiek. En dan blijkt dik wijls wederom één van zijn grote kwaliteiten. Stephan van den Berg kan enorm laconiek te rea geren. De spanning van die mo menten is hem amper aan te zien. Wellicht is dat eveneens een ge volg van de aanwezigheid van Si mon Paagman, die als zijn mana ger optreedt. Samen brengen zij nieuwe, moderne surfpakken op de markt. De ervaring van Van den Berg speelt uiteraard een grote rol bij de vervaardiging van het materiaal, terwijl Paag man de juiste wegen bewandelt om er zorg voor te dragen dat de zogenaamde Red Sunpakken over de hele wereld worden ver kocht. Bovendien waakt Paag man er voor dat de olympische status van Van den Berg niet in gevaar komt. De verplichtingen die er voor de surfer aan deze ac tiviteiten vastzitten deren hem niet. „Ik heb altijd beseft dat de top bereiken zonder sponsor on mogelijk is. Een sponsor en het op de markt brengen van de pak ken maken publiciteit noodzake lijk. Dus daaraan werk ik mee. Het is mijn werk. Net zoals het feit dat ik hard moet trainen en urenlang op het water bezig ben. Zelfs nog als mijn vingers van mijn handen dreigen af te vallen. Als het waait ga ik het water op. Wie me wil spreken moet dan maar wachten of hij moet me in de avonduren komen opzoeken. Tijdverlies kan ik me niet per mitteren". „Maar eerlijk gezegd heb ik in derdaad een mooi leven. Die rei zen zijn prachtig. Ook al omdat ik een echt natuurmens ben. Na de Spelen wil ik profsurfer wor den. Wil ik trouwens ook blijven opvallen. Dan wil ik bijvoorbeeld oversteken over het Kanaal ma ken. Mijn enige echte probleem is nu dat ik soms wedstrijdmoe ben. Ik mag daarom nu niet aan te veel races deelnemen. Ik moet fel blijven. Ik ben echter toch knap druk. Schuur mijn board zelf, tuig zelf het zeil op. Ik breng het gemakkelijk op. Ik besef voor mezelf bezig te zijn. Dat geeft een prettig gevoel, al ben ik af en toe wel een beetje bang voor die gro te belangstelling die er voor me bestaat". De afwezigheid van de prijs- vechtsters uit Oost-Duitsland tijdens de Olympische Spelen deert Verstappen niet. „Einde lijk eens eerlijke concurrentie. Eindelijk eens alleen maar vrouwenstemmen", verzucht de zwemster uit Kruisstraat, een buurtschap in Rosmalen. „Een olympische medaille daalt voor mij niet in waarde. De tijd, die zegt iets. Die is ook belangrijk". De olympische zwemwedstrij den in Los Angeles moeten voor de 18-jarige Verstappen een hoogtepunt in haar carriè re worden. Daar verandert de afwezigheid van de kracht vrouwen uit Oost-Duitsland, die vorig jaar zomer in Rome met alle Europese titels aan de haal gingen, niets aan. ÉÉN KEER In Rome kwam Verstappen slechts één keer op het erepo dium. Als lid van de vrije slag estafetteploeg mocht zij zil ver in ontvangst nemen. Niets meer. En dat was een fikse te genvaller. Het jaar daarvoor, tijdens de wereldkampioenschappen in Equador, verraste het Neder landse zwemtalent nog vriend en vijand..De gouden medaille op de 200 meter vrije slag en het zilver op de halve afstand kwamen geheel onverwacht. Ze vormden tevens de reden voor de hoog gespannen ver wachtingen tijdens het Euro pese titel toernooi. „Voor Rome hadden we met de Nederlandse ploeg een trai ningskamp in Spanje. De bondstrainers begonnen met krachttraining. Daar had ik nog nooit aan gedaan. Mede daarom ging het fout", legt Verstappen uit „Bovendien kon ik me in eerste instantie gewoon niet motiveren voor de Europese kampioenschap pen. Ik weet niet wat het was, ik had gewoon geen zin. Pas toen ik mijn ploeggenotes weer zag veranderde dat". TUSSENSTATION Verstappen kondigde al ruim van tevoren aan de EurQpesp kampioenschappen als een tus senstation te zien. De Olympi sche Spelen, dat waren en ble ven het voornaamste doel. Dank zij de tegenvallers in Rome werden de schijnwer pers een beetje van haar afge draaid, in derichting van haar enige rivale in Nederland: Conny van Bentum. Dat vindt ze fijn. Ze opereert naar eigen zeggen het liefst vanuit de be kende rol van „underdog"". „Ik ben sinds Equador voor uitgegaan", constateert Ver stappen, „niet wat mijn tiiden betreft, maar in mijn denken. Ik ben serieuzer geworden, wil harder trainen. Vroeger moest ik zogenaamd even naar het toilet als het te zwaar werd. Dat is tegenwoordig anders. Ik moet er nu ook meer voor doen. Tot aan de wereldkam pioenschappen in Equador ging het eingelijk allemaal spelenderwijs". Verstappen maakte vorig jaar tijdens het trainingskamp voor Rome dus wat al te onver wacht kennis met de kracht training. Sinds het begin van dit jaar hanteert zij de halters echter met regelmaat. Ze ble ken onontbeerlijk op het top niveau. „Maar ik hou het be perkt. Ik wil geen dikke nek krijgen", vertelt de zwemster van het Vughtse De Dommel- baarzen. Vele anderen gingen haar voor Concurrente Van Bentum bij voorbeeld. „Dat kun je wel aan haar zien ook". Halters of geen halters, Anne marie Verstappen staat boven al bekend als een zwemster die de technieken uitstekend beheerst. „Bijna niemand heeft dezelfde techniek", glimlacht ze. „Ik steek m'n armen, denk ik, op de goede manier in het water. De basis daarvoor is ge legd bij m'n eerste vereniging, De Treffers. De trainer daar besteedde er veel aandacht aan". GOEDE KANT In Los Angeles kan Verstap pen rekenen op de steun van haar huidige clubtrainer Honk Veldman. Een raadgever, die haar al een jaar of zeven de goede kant opstuurt. Vorig jaar in Rome was Veldman er nietbij.Speciaal met het oog op de Olympische Spelen, werd hij wel opgenomen in het nationale trainerskwartet, dat onder coördinatie van Ruud Beele opereert. „Ziin" zwemster is daar dolgelukkig mee. „Hij kent me door en door, weet wat ik denk en voel. Ik heb iemand als hij no dig. Iemand die boven me staat, die zegt hoe het moet". Het afgelopen jaar was Ver stappen als lid van de nationa le ploeg aangewezen op onder anderen Rianne Smit, één van de bondstrainers, maar ook clubtrainer van Van Bentum. „Ze begeleidt Conny helemaal tot aan het startblok. Echt be geleiden. Tegen mij praat ze alleen maar een beetje. En toen ik een keer van Conny won liep ze me gewoon voor bij. Zonder iets te zeggen", vertelt de nog altijd regerend wereldkampioene. De relatie tussen de concur rentes Verstappen en Van Bentum is in de ogen van de eerste redelijk tot goed. „We zeggen elkaar goededag, pra ten ook met elkaar. Echte vriendinnen ziin we niet, maar ja, dat zou ook toevallig zijn. We verschillen nogal van el kaar. Conny loopt na een goe de prestatie direct met de borst vooruit. Ze ziet dan graag de pers om zich heen. Ik juist niet, ik heb liever de rust Vroeger vond ik dit soort din gen, interviews, ook verve lend. Inmiddels weet ik dat het er bij hoort. Ik wil niet dat mensen van me denken dat ik niet met ze wil praten". Officieel treedt Verstappen per 1 augustus in dienst bij een firma, die onder meer badpak ken op de markt brengt. In praktijk komt het er op neer dat ze direct na de Olympische Spelen aan de slag gaat. Van haar toekomstige werkgever heeft ze intussen een auto ge kregen, waarmee ze de trai nings- en wedstrijdbaden kan blijven aandoen. Een punt hoeft en wil ze voorlopig nog niet achter haar carrière zet ten. „In 1986 is het wereld kampioenschap (in Madrid, red.) weer. Ik zeg nu, dat ik dan misschien afscheid neem. Maar je weet het nooit. Wan neer het erg goed gaat, denk je er natuurlijk niet over om te stoppen", BARNEVELD Het bevalt zwemster Connie van Bentum (18) aller minst, dat ze tot Neder lands topfavoriet voor olympisch goud is ge bombardeerd. De Bar- neveldse wil op haar hoogst waarschijnlijk laatste Olympische Spe len, zeker wel vlammen en weet, dat ze dat ook wel aan haar stand ver plicht is, daar ze op het laatste Europees kampi oenschap zes medailles veroverde. Haar kansen zijn nog eens aanzien lijk vergroot door de boycot van Oostblok landen en dan met name de DDR. Van Bentum, eerste jaars studente medicijnen, distantieert zich echter van die door anderen opgeroepen hoogge spannen verwachtin gen. Ze meent zelfs: „Door het wegblijven van de DDR en andere landen is de druk alleen maar toegenomen". Connie van Bentum wil nog geen moment aan goud den ken. De meisies uit de DDR, op vrijwel alle zwemdiscipli- nes meestal wel goed voor een eerste en tweede plaats, mogen dan afwezig zijn in Los Ange les, Van Bentum blijft scep tisch. „Ik voer nog steeds geen wereldranglijst aan. En ik weet nog niet hoe de Ameri kaanse meisies ervoor staan, die natuurlijk wel wat willen laten zien in eigen land. Nan cy Hockshead uit de VS heeft bijvoorbeeld al 55.99 gezwom men en ook Annemarie Ver stappen is al onder de 56 se conden geweest. Het is zo heel gemakkelijk voor anderen om te zeggen dat ik even goud zal halen. Er is wel een verschil: na die boycot denk ik meer in de richting van een medaille. Toen het nog niet bekend was, wilde ik me meer op een fina leplaats richten". De Barneveldse komt op de Spelen uit op de 100 en 200 meter vrije slag en doet verder de viermaal 100 meter wissel slag en vrije slag estafette. Met haar andere discipline, de vlinderslag, zat Van Bentum juist naast de limiet. De oor zaak ligt deels bij een schou derblessure, die het haar on mogelijk maakte veel te kun nen trainen op dit aparte on derdeel. „Ik had niet het juiste ritme-gevoel". Haar tijden op de 100 en 200 meter vrij waren in Amers foort echter ruim onder de li miet, terwijl ze met 56.15 se conden op de 100 meter haar beste persoonlijke tijd reali seerde. Haar tijd op de 200 me ter, 2.00.81 min., mocht er ook zijn. Van Bentum na de limiet- wedstriiden in Amersfoort: „Ik had ook niet gedacht, dat ik nu al zover was. Maar ik ben niet bang dat er nu geen ver betering meer in zit tot en met de Spelen. Op de 100 meter vrij kan ik denk ik nog iets sneller. Want ik ben tijdens de limietwedstrijden, waar ik mijn snelste tijd zwom (56.15 sec) weliswaar voluit gegaan, maar de voorbereiding was door mijn studie lang niet opti maal Wat de 200 meter vrij betreft; daar zit denk ik nog meer verbetering in. Het is ook mijn favoriete afstand. Met de estafetteploeg wissel slag komen we misschien wel het verst. We zaten zes secon den onder de limiet. Dat voor al omdat de rugcrawl heel erg vooruit is gegaan". HARD Er zijn dus ook volgens Van Bentum zeker mogelijkheden. „Maar", zegt ze, „het is wel jammer, dat de tijd tussen de limietwedstrijden en de Spelen zelf eigenlijk een beetje te kort is om echt nog aan de basis te werken. Eerlijk gezegd begrijp ik ook niet, waarom zwem mers niet net als andere spor ters al in februari te horen krijgen, of ze naar de Spelen mogen. Het is een hard sy steem. Je hebt één dag de mo gelijkheid om de limiet te ha len. De zwembond geeft als ar gument dat je het op de Spelen ook op een dag moet doen". Naast Connie van Bentum is de Brabantse Annemarie Ver stappen de grootste troef van de zwembond in Los Angeles. Op de limietwedstrijden won Van Bentum de 100 en 200 meter vrij vóór Verstappen, die weliswaar ook binnen de lichttijd finishte. Toch heeft Verstappen een persoonlijk betere tijd op de kortere af stand genoteerd staan dan haar rivale. „En", aldus de Barneveldse, „Annemarie heeft op de 200 meter de snel ste tijd gezwommen van alle meisjes die naar de Spelen gaan". RIVALITEIT Tussen beide zwemsters be staat, anders dan wel wordt gesuggereerd, echt alleen een gezonde rivaliteit. Van Ben tum: „Sommige mensen den ken, dat we niet met elkaar op kunnen schieten. Dat soort verhalen is blijkbaar interes sant. Maar het is grote onzin. We kunnen het samen prima vinden. Er is alleen rivaliteit als we tegen elkaar zwemmen. En dat is prima. Je stimuleert elkaar dan juist". De zwemcarrière van beiden is totaal verschillend verlopen. Connie: „Bij Annemarie gin gen de prestaties in het begin stijl omhoog, uitmondend in een wereldtitel. Bij mij is het veel geleidelijker gegaan en altijd omhoog, terwijl Anne marie een duidelijke terugval heeft gekend. Ik denk, dat voor mij zeer belangrijk is ge weest, dat er geen roofbouw op me is gepleegd". VERKENNEN Connie van Bentum heeft in dat verband veel te danken aan-haar persoonlijke trainster Rian Smit en in het verleden bij de nationale ploeg aan bondscoach Bert Sitters, die tussen de zwemmers en zwem sters een goede onderlinge band smeedde. Sitters werd een jaar geleden vervangen door Ruud Beele. Met hem heeft Van Bentum, ook tijdens de limietwedstrijden in Amersfoort, nog nauwelijks een woord gewisseld. „Ik kan nog weinig over Beele zeggen. Of het klikt moet tijdens het echte toernooi blijken. Het is nu nog wederzijds verkennen. Vast staat wel dat er tussen Sitters en de ploeg gewoon sfeer was". Voor Connie van Bentum worden het de tweede Olym pische Spelen. „De eerste keer hoorde ik pas laat dat ik mis schien mee zou gaan naar Moskou. Deze keer kon ik mij er eigenlijk helemaal op rich ten en dan denk je er ook veel langer over na. Ik geef op dit moment ook de voorrang aan de Spelen boven mijn studie. Het studeren kan later nog, al hou ik er natuurlijk niet mee op. Dit jaar is de combinatie studeren-zwemmen me toch wel een beetje tegengevallen. Ik kwam door mijn tentames een beetje ongunstig uit met de limietwedstrijden Ik ga dan ook nog hooguit twee jaar door met zwemmen, dit zijn dit in elk geval mijn laatste Spelen. Begrijp me goed; ik heb nog steeds veel plezier in het trainen en wedstrijdzwem- men. Maar nu is het, in het eerste jaar van mijn studie, nog samen te doen en over een paar jaar niet meer. Ik ver wacht trouwens, dat Annema rie niet veel langer door zal gaan". ROSMALEN De ene zwemster is de andere niet. Oost- -Duitsland bij voor beeld brengt vrou welijke waterratten met brede schou ders, dikke nekken en mannenstemmen op het startblok. Dat zegt ranke Annema rie Verstappen ten minste. En zij kan het weten als we reldkampioene.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15