Omwegen Mentink zoekt zijn heil f „al uw sportmanifestaties" tfompwijkse paardenfeesten uniek stukje folklore Een halve eeuwsporen tussen Alphen en Gouda ^4 ar hardrijclub nooit gedacht Blokkade van Oude Rijn in Bodegraven ten einde t\ican gebeuren als een biologisch doctorandus qf niet meer ziet zitten WOENSDAG 18 JULI 1984 PAGINA 5. Op mijn omwogon door stud en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ■BIK3& fLBHI - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtrrs EXPOSITIE-MATERIAAL GEZOCHT De spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn bestaat 6 okto ber een halve eeuw. Vijftig jaar sporen tussen Gouda en Alphen is voor de ge meenten Gouda, Waddinx- veen, Boskoop en Alphen die de lasten en lusten van de hen verbindende lijn hebben gedragen aanleiding geweest om sa men over dit spoortraject een tentoonstelling te ma ken. De expositie wordt in oktober in alle vier ge meenten gehouden. De sa menstelling is in handen van de gemeentelijke Goudse archiefdienst. Er zal getracht worden een zo volledig mogelijk beeld van de spoorlijn te geven. Zo wordt uiteraard ook de voorgeschiedenis (de lijn heeft heel veel voeten in de aarde gehad, want er is heel lang over de wenselijkheid ervan gesproken) uit de doeken gedaan. Ook wor den de aanleg en de exploi tatie door de jaren heen voor de bezoeker aanschou welijk gemaakt. De de aan het project deelnemende gemeenten hebben het hun ter beschikking staande materiaal aan de organisa toren van de expositie gege ven. Ook wordt medewer king verleend door het spoorwegmuseum in Utrecht. Maar er kan meer bij, vindt men. Daarom vragen de vier gemeenten iedereen die foto's of ander docu mentatiemateriaal heeft misschien ook wel voor werpen met betrekking tot de jarige spoorlijn, dit tijdelijk in bruikleen te wil len afstaan voor de exposi tie. De foto's worden gere produceerd en het originele materiaal gaat dan snel weer terug naar de eigena ren. Iedereen die kan bij dragen tot het succes van deze gouden spoor-expositie kan zich in verbinding stel len met de plaatselijke con tactpersonen. Dat is in Al phen de heer P. de Wilde, residerend in het gemeente huis en in Boskoop de heer A. Rotteveel, eveneens ten raadhuize. sportevenement aanrichten, nou, dan zijn ze bij mij aan het goede adres. Ik sleep 't er voor ze uit". Relaties „Zo rommelen we een beetje aan hè", zegt Joost Mentink, met een dun snorretje, terwijl hij vol optimisme koffie „met", inclusief gevulde koek, bereidt. „Ik vind, dat het werken voor clubs het leukst blijft. Ze geven je iets in handen, wachten af en merken dan, dat er een bij zonder attractief geheel op stapel is gezet. Relaties heb ben is belangrijk. Die heb ik gelukkig al, via mijn ooms soms ook. Ze zeggen dan wei eens: een neef van Huub, Koos of Cees, nou ja, dat zal wel wat wezen. Men zal niet gauw teleurgesteld worden". Joost Mentink heeft het in een folder over „Ons dyna misch Sportorganisatiebu reau". Dan bedoelt hij „mijn" bureau, dat hij in z'n uppie runt. Voordeliger kan het niet. Eén seintje naar MSP 2000, De Sitterlaan 92, 2313 TS Leiden, en Joost mag we ten hoe hij 't allemaal voor elkaar krijgt, maar het ge beurt! Dit, en nog meer, doet Joost Mentink, vanuit zijn „positie van werkloosheid". Hij is niet bang voor die paar „gro- të jongens" binnen zijn kers verse sportorganisatorische métier, maar wil snelheid ge ven aan de prille start van een eigen bedrijfje. Zoiets moet je toejuichen. Dit is een jonge vent met vechtlust en die geen moeilijkheid uit de weg wil gaan. Hij zegt zelfs, dat u „er financieel beter van wordt", als u met hem in zee gaat om een sportmanifesta tie op te bouwen. Joost niet langer de onthande en ontheemde bioloog kent de wegen daartoe, met „z'n frisse, dynamische kijk op het hedendaagse sportgebeu ren". „De start is er zeker, denk ik. Nu het uitbouwen;, dat is het grote punt. Profes sioneel aanpakken van zaken die lang niet iedereen op een rijtje kan krijgen. Ik heb er m'n handen vrij voor. En ik garandeer kwaliteit". Het programma van de Stompwijkse paardendagen ziet er als volgt uit. Vrijdag 20 juli, 19.00: Optocht Showband '75 uit Leidschendam en De Bierbrouwers uit Warmond en alle Stompwijkse verenigingen. Zaterdag 21 juli, 13.30: Springconcours voor paarden en pony's met voor de laat- sten de Cor Janssen-wisseltrofee als inzet. 15.30: Fietscross- race voor kinderen. 19.00: Katknuppelen. Zondag 22 juli, 12.30: Pony- rennen. 19.30: Bromfietsrace op het feestterrein aan de Dr. van Noortstraat. Maandag 23 juli, 13.30 uur: Nederlands Kampioenschap korte baan op Dr. van Noort straat. Met 8600 gulden aan prijzen waarvan 4.500 gulden voor de winnaar. De commissaris der koningin mr. Schelco Patijn zal de prijzen uitreiken. 23.00: Groot vuurwerk. BODEGRAVEN Vier 1 particuliere binnenschip pers hebben gistermiddag hun blokkade van de doorvaart op de Oude Rijn in het centrum van Bode graven beëindigd. Na ruim een dag overleg met de rijkspolitie te water en de organisaties van schip pers besloten zij om zes uur de inmiddels zes wachtende beurtschepen vrije doorgang te verle- nen. Districtscommandant De Maat van de rijkspolitie te water in Amsterdam verwacht dat de vier protesterende schippers, behorende tot één familie, niet opnieuw tot een blokkade zul len overgaan, al sluit hij die mogelijkheid niet uit. De schippers hebben naar de me ning van de zes wachtende collega's veel schade berok kend. Het schippersbedrijf Otto en Ambagtsheer BV uit Woerden verklaarde na de be ëindiging van de blokkade te overwegen naar de rechter te zullen stappen om de wachttijd vergoed te krijgen. De schippers begonnen hun actie maandagmiddag om te protesteren tegen het feit dat collega's met een beurtvaart- vergunning buiten de schip- persbeurzen om vracht ver voeren. De schippersbond ONS, die wel begrip zei te hebben voor de actie, maar die deze niet officieel steunde, is het wel met de vier actievoer ders eens dat de bestaande beurtvaartvergunningen moe ten worden ingetrokken en dat alle vervoer over water via de schippersbeurs moet lo pen. De ONS wijst erop dat de „echte" beurtvaart met vaste dienstregelingen al lang niet meer bestaat en dat het huidi ge systeem van de beurtvaart vergunningen een verkapte vorm van eigen vervoer ople vert. De onderhandelingen over het afschaffen van de beurtvaartvergunningen ver lopen volgens de actievoerders veel te traag 4 PA(?N CeidócSomtmt kost I QJE ij wil li VIJK Dit voor- let 75 jaar geleden groep Stompwij- Ikoppen bij elkaar j tot het organise- I officiële harddra- yte komen. Op 20 1909 werd J de harddraverij- ng „Nooit Ge- [pgericht met Bart [en als voorzitter, ptie die hij nog 25 vervullen. i bieagen later vonden op el. han al de eerste d'ra- c/e Uaats met als winnaar iws d „Zwart" van Jaap blutn die hiermee de ka- ji van veertig gulden g. Heel wat anders "jnkele duizenden gul- tegenwoordig voor de )op tafel komen. Dit log veel meer staat in ïnkboek dat het be- Piet Oliehoek ter ge- I van het jubileum iiengesteld en dat een i moet zijn aan de op- In aan hen die de ver- jaar hebben geleid actifird. De harddraverij- Nen omringd met een met kinder- en t cdten- Ze groeiden met en #en, een paarden- en scf*gconcours en met jpeifraces van 'n één- ristfbeurtenis in de loop f uit tot de nu in de bé° bekende vier dagen an v,.Stompwijkse Zomer- va' lersl Riding je atten van snelle paar- ^ridk rond de eeuwwisse- ti"al op de dorpen zeer te Verbeelding. Oliehoek gesprekken met ciskers zoals hij zegt isge verhalen" gehoord, het elkaar bestrij- cent snelle paarden als teugkwam van de markt Zoals bijvoorbeeld die, overigens al zo'n deiar vóór de oprichting Gedacht", op de te- bij Zoeterwoude een paard met koets, gereden door een heer in deftig zwart pak, vóór zich zag waarmee hij ver volgens om het hardst ging rij den. Vlak voor Stompwijk wist de boer zijn rivaal voorbij te stuiven maar zag toen" in een flits dat hij zijn eigen pa chtheer had geklopt. De ver slagen landheer haalde enkele maanden later toen de boer zijn pacht kwam betalen zijn gram. Als hij een dergelijk best paard kon bezitten, kon hij ook wel meer pacht betalen en de belasting werd prompt verhoogd. De eerste jaren werd nog „on der de man" gereden, dus zon der sulkys, met paarden-die zoals van Cassel uit Voorburg soms de hele week voor de broodkar liepen. Voor de pi keurs en misschien ook wel voor de paarden, was de dra verij een verzetje waar soms wat mee te verdienen viel. Het paard Emma van de Stomp- wijker Kees Janson liep bij voorbeeld woensdags mee in de ochtend- en middagdraverij maar de volgende dag ging het weer in gestrekte draf voor de boterwagen naar Rotterdam. Ook bij de start ging het er an ders toe dan nu. Meestal werd er „op schot" gestart met de revolver van meester Fleuren, onderwijzer maar tevens bankdirecteur (van de Boeren leenbank in Stompwijk) en daarom in het bezit van een wapenvergunning. De patro nen kwamen van de legenda rische burgemeester Keijzer, de ere-voorzitter die volgens de oude notulenboeken nooit een vergadering oversloeg. Hij vond het mooie feestjes en hield volgens Oliehoek „als een echte Stompwijker van de geneugten des levens", lekker eten en drinken dus. Suikerkoek De kermis was behalve voor de jeugd ook belangrijk voor het aanknopen van liefdesre laties. Menig Stompwijks hu welijk vond in de feesten van „Nooit Gedacht" een begin. De jongen vroeg het meisje mee kermis te vieren en als hij wat in haar zag gaf hij haar een Het karakter is gebleven. suikerkoek. Het meisje nodig de hem dan de volgende zon dag „op de koek". Dat was een spannende aangelegenheid want als hij dan het korstje van die koek kreeg wist hij meteen dat verder uitgaan met het meiske een hopeloze zaak was. Uit het gedenkboek blijkt ver der niet alleen dat de bestuurs functies soms tientallen jaren door dezelfde personen wer den vervuld maar ook dat ze door de jaren heen in dezelfde families bleven. Grootvader en vader van de huidige voorzit ter Córs van den Bosch, zaten respectievelijk in 1911 en 1913, de laatste gedurende vijftig jaar, in het bestuur. Bij het dertigjarig bestaan wilde men de jubileumdraverij op 15 au gustus, Maria Hemelvaart, houden maar daar was toe stemming van de bisschop voor nodig. De pastoor ging de zaak in Haarlem bepleiten maar, aldus Oliehoek, „om huld in prachtige bewoordin gen liet de Kerk weten dat het houden van een feest op zo'n plechtige dag liever niet werd gezien." De jongere generatie zal het misschien wat vreemd vinden, aldus het gedenkboek, maar het werd zonder morren geaccepteerd en de feesten werden op 2 augustus gehou den. De draverijen bleven door de jaren heen uiteraard het voor naamste onderdeel van de zo merfeesten. In het Gedenk boek veel aandacht voor be roemde paarden als O Marijke, Dutch Hanover, Gonnie D, Clemence en David O maar vooral voor de grootste van al len, Allouez, van de familie De Vlieger uit Vennep. Allouez waaraan een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd heeft voor de kortebaan sport in Ne derland veel betekend. Hij was in zijn loop-baan van vijftien jaar beroemd op alle Neder landse banen en werd in Stompwijk vier keer eerste, in 1939, 1942, 1943 en 1945. Ponyrennen Bij het zestigjarig bestaan van „Nooit Gedacht", in 1969 doen de ponyrennen hun intrede, wegens het enorme succes door voorzitter Van den Bosch ooit ,een gouden greep" ge noemd. Vooral omdat hierdoor de jongeren in grotere mate bij de jaarlijkse feesten werden betrokken. De belangstelling hiervoor werd zo groot dat de races in drie soorten, naar schöfthoogten, moesten wor den verdeeld. Tien jaar later een nieuw succes met een springwedstrijd voor pony's. Oliehoek herinnert ook aan een van de rampzaligste dagen uit de Stompwijkse geschiede nis. De busramp van vorig jaar februari waarbij penningmees ter Leo van den Bosch en vrouw en dochter van de voorzitter om het leven kwa men. De schrijver van het ge denkboek had zelf het geluk de ramp te overleven. Een maand later kwam het bestuur in een dramatische vergade ring weer bijeen voor de voor bereiding van de jaarlijkse feesten. Dramatisch omdat de band opnieuw werd versterkt en de voorzitter de bijeen komst besloot met de woorden: „Alles moet doorgaan, we heb ben alle vertrouwen in de toe komst". In 1983 werden de feesten voor het eerst in het weekend (de kortebaan op maandag) ge houden, een wisseling die we gens het sterk toegenomen be zoek ook dit jaar van 20 tot en met 23 juli wordt toegepast. Het gedenkboek dat vorige week op het raadhuis van Leidschendam aan burgemees ter W.F. de Vreeze werd aan geboden, is in Stompwijk gra tis huis-aan-huis bezorgd. Ge neraties lang heeft „Nooit Ge dacht" steeds in de stijl van de betreffende tijd het feest ge vierd en toch is vanaf de op richting in 1909 tot in 1984 het eigen karakter hetzelfde ge bleven. Klaarblijkelijk is het de sfeer, aldus Piet Oliehoek, die de Stompwijkers en vele oud-Stompwijkers aantrekt om met de feestdagen in hun geboortedorp te zijn. Samen met de duizenden mensen uit de regio die Stompwijk ieder jaar weer trouw bezoeken. „Dat kan een stimulans zijn om de Stompwijkse paarden sportfeesten als een uniek stukje folklore onverminderd voort te zetten". NOL WESSELING te h'deecP ie' aIs ie met erkscie studie biologie iet bei hebt en graag ontakm doceren, „boe- 25 of dat vak, maar je jet aan de bak? Je en keer afgestu- )n wordt één van ielbare doctoran- oetere *n Nederland, e tijd^ kunt er niets van 4>en. Dan zeg je, vrijost Mentink, heel °fcrig: „Wéér een rdus erbij- ben tot /^torandus, zoals de boerenkinkel, ik weieens". Je ?n graad behaald, je kunt er niets ien. Wel, dan kun progrje uitkering gaan 'rade vacbten> biljarten, fleste }ezen, glazen id actfpoelen. Je kunt rijdtnet lege handen, 7rits njjet een beetje er- dTUr sPortevenemen~ het'.fberen te gaan or Fo'en- eroe, iminste, is wat Joost Mentink (25) uitein- erkiest te doen. On- aanhef „Mentink ukties 2000": MSP at spreekt gewoon, al weinig. Ik had het ÜJP 843 kunnen noe- ar MSP 2000 ligt lek- ,et gehoor. Onder dit nerk een paar we iden ingeschreven bij er van Koophandel elk denkbaar en on- r sportfestijn uit het iit de sportzaal stam- :n nieuwe loot aan de sportorga n isatiestam •haduw van een paar akken" die gevoed door rotten als Joop 'en en Willem van .bode. ientink, jeugdige telg >n aansprekelijk, niet mondje gevallen maar lan de weg timmerend t, „deed" zes jaar bio- b wilde 't liefst daarna in- »Een jaartje Heles aan de Prins Wil- rig pander mavo in Lei- stefin '82 tot '83, maar ul, g a Joost Mentink: gegarandeerd goed voor het organiseren van elke gewenste sportmanifestatie. daarna was het afgelopen. Sindsdien heb ik nergens werk kunnen vinden. Ik heb me te pletter geschreven, pakken brieven gestuurd door het hele land. Frustre rend hoor, als je telkens sten- ciltjes terugkrijgt van school hoofden: „U was één van de 160 sollicitanten, maar we moeten u teleurstellen..." Zelt verdienen „Ik wil liever mijn eigen geld verdienen, dat is een duide lijke zaak. Niet m'n handje ophouden voor een uitkering. Er moet daarom wat anders gebeuren. Keihard ertege naan gaan. Vroeger deed ik al veel aan sport, vooral ta feltennis ^n zaalvoetbal. Ik zat ook in het bestuur van clubs. Zo groeide de interesse om zelf eens iets op poten te zetten. Dat heb ik ook ge daan. Vorig jaar kreeg ik, met sponsoring, een groot zaalvoetbaltoernooi in de Groenoordhallen van de grond. Dat was op dat terrein wel het grootste van Leiden en omgeving. Vreselijk veel werk was dat, maar ik had er voldoening van. In mei van dit jaar ben ik bezig geweest voor de Stichting 5 Mei Co mité Leiden. Het werd een sportgala, waar heel veel mensen op af kwamen; twee dagen damesstraatvoetbal en veel andere sporten op het Stadshuisplein. Dat heb ik ook in m'n eentje zowat geor ganiseerd. Ik hoop het voir gend jaar weer te kunnen doen, als in '85 veertig jaar bevrijding wordt herdacht". Joost Mentink als je hem belt om een afspraak te ma ken voor een gesprekje, vraagt hij twee minuten van je geduld. Daarna hoor je hem zachtjes fluiten en doet- ie net of hij z'n agenda zorg vuldig raadpleegt. Dan zegt- ie: „Daar ben ik weer; ik kan wel een half uurtje voor u vrijmaken" enfin, Joost Mentink weet hoe hij het moet spelen. Niet voor niets hield hij zich dit jaar bezig met het organiseren van sporten voor werklozen in de 5 Mei-hal in Leiden. „Waar schijnlijk ook weer het vol gend jaar. maar het moet wel kostendekkend zijn; je bent afhankelijk van een subsidie van de KNVB. Maar in prin cipe maakt het niets uit wel ke sport ik aanpak. Ik kan hulp bieden aan sportvereni gingen, buurthuizen en der gelijke, die een of andere ac tiviteit op touw willen zetten. Over het algemeen hebben ze daar nauwelijks tijd voor, want zo'n vereniging wordt geleid door mensen die over dag hun werk hebben. Dan heb je iemand nodig om zo'n organisatie van de grond te krijgen. Het probleem blijft, echter, of ze daar ook geld voor over hebben. Op dit vlak ligt het wat gemakkelij ker met personeelsverenigin gen Van bedrijven, die door gaans wel over geld beschik kend. Willen die een groot

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5