V erkeerscir culatie rond Stationsweg niet veranderen Vakmanschap herken je zo. CckUcSomcMit werkloze ihoolverlaters ALLERLEI(DS) h Schrijvershrug: dankt zijn naam aan de bureaucratie overBrugge|1 =M paiJDEN WOENSDAG 18 JULI 1984 PAGINA 3 i zoveel •aks nie>EN Het aantal sr naar loze schoolverlaters tot gevich vorige maand bij landbeidsbureaus in Lei- len uit£n Lisse heeft laten fijven, is beduidend 'rim meer dan vorig jaar. sn in hi nam de totale werk- ian. eid in een maand ruim 900 personen sehe 7jïn mei Van dit jaar hebb< de süi8inë beperkt neDD*uim 500. De helft an valt in de catego- hoolverlaters. n n ook tr e zulle heeft o' Ne hopmal aantal werklozen in da» en omstreken bedraagt dan rri? mannen, hoger dan in loor een stijging met 211. stijging kwam volledig rekening van het rayon tv Bij de vrouwen steeg erkloosheid met 324 tot In het rayon Leiden len er 226 vrouwen bij en om h/se 6em'ddelde loosheidspercentage be- ?en ka^ nu 12,4. at verb het ims directeur Tibbe van ïroerdsfbeidsbureau wordt de re- tging vbePerkte stiJg>ng van het sl h' scko°lverlaters dat op epMs naar een baan, veroor- tscheidi d00r het feit dat school- konters zich tegenwoordig t. Dooir laten inschrijven dan i, dat rfer- "De piek hebben we ering, nu wel gehad". Momenteel staan bij het arbeidsbureau zo'n 1.800 werkloze schoolver laters ingeschreven en dat aantal kan maximaal oplopen tot 2.500. Volgens Tibbe is groei van de werkloosheid in deze tijd van het jaar niet on gebruikelijk. maar hij wijst erop dat maar de helft wordt veroorzaakt door de schoolver laters. Tibbe verwacht dat de werkloosheid na de zomerva kantie niet verder zal stijgen: „De arbeidsmarkt en de signa len die wij krijgen uit het be drijfsleven wijzen daarop". Bij de nieuwe aanmeldingen zitten 66 mensen uit het on derwijs, 73 uit de verzorgings sector, 140 mannen en vrou wen kantoorpersoneel en ruim 100 werknemers uit metaal- en handelsberoepen. Bij de me- taalberoepen sprongen vooral de electromonteurs en de auto monteurs eruit met stijgingen van respectievelijk 50 en 52. Vooral de stijging in de kanto rensector is aanzienlijk, wat volgens Tibbe voor een flink deel wordt veroorzaakt door schoolverlaters die met een HAVO- of MAVO-diploma op zoek gaan naar een admini stratieve functie. In de regio Leiden zijn volgens het GAB nog 320 openstaande vacatures, dat is 100 minder dan in mei. werkloosheid ontwikkelde zich juni raand mei als volgt: in vergelijking met «ruw ij tv )ordwijkerhout e,d .enheim 219 767 4821 418 246 144 106 437 368 476 270 210 Koeieliefde eindigt in de sloot LEIDEN De brandweer moest er gistermiddag aan te pas komen om een koe die in een sloot in de Meren wijk te recht was gekomen er weer uit te helpen. De koe liep in een weiland aan 't Joppepad en het beest dankte de onvrijwil lige duik in de sloot aan een stier die in het wieland aan zijn mannelijke plicht trachtte te voldoen. Bij een poging de koe te bestijgen, schoot het dier voorover de sloot in. De brandweer heeft de koe er met behulp van een jeep weer uit gehaald. Goekoop opent tentoonstelling Burgemeester C. Goekoop heeft gisteravond in de Waag een tentoonstelling van wer ken van Rachel Roesink (midden) en Will Sorel geo pend. Het werk van Roesink bestaat uit aquarellen, olie verf en lithografiën. Centraal in haar werk staat de natuur. Ook bij Sorel neemt de na tuur een belangrijke plaats in. Zijn voorkeur gaat uit naar pastel- en olieverftechniek. De expositie is tot en met 29 juli te zien, dagelijks van tien tot zes uur en bovendien op donderavond tot negen uur. KAMER VAN KOOPHANDEL WUST OMSTREDEN PROEF AF LEIDEN De verkeers- circulatie op en rond de Stationsweg moet niet worden veranderd. Zowel het linksaf verbod op het Stationsplein als de rij richting op de 2e Binnen vestgracht nu van de Langegracht naar de Sta tionsweg moeten ge handhaafd blijven. Dat schrijft de Kamer van Koophandel aan het colle ge van B en W. De Kamer is het dan ook niet eens met de proef die het colle ge wil houden door de rij richting op de 2e Binnen vestgracht voorlopig voor een periode voor een jaar om te draaien. De Kamer wil de verkeerscir- culatie rond de Stationsweg ook bij wijze proef alleen op een paar kleinere punten aan passen. De rijrichting in de St. Aagtenstraat zou omgedraaid moeten worden, zodat voort aan alleen van de Steenstraat naar de Nieuwe Beestenmarkt gereden kan worden. Ook de rijrichting op de Kruisstraat zou omgedraaid moeten wor den. Over de Morssingel merkt de Kamer in het advies aan het college op dat eenrich tingsverkeer van de rotonde naar de Stationsweg zou moe ten gelden. Alleen op het stuk je tussen de parkeerplaats op het binnenterrein en de Ples- manrotonde zou om het parkeerterrein beter bereik baar te maken verkeer in twee richtingen toegestaan moeten worden. Onderzoek De Kamer van Koophandel baseert het advies aan het col lege van B en W op een onder zoek dat in opdracht van de Kamer is verricht door het bu reau Parking Traffic Consul tants in Zutphen. De Kamer wijst erop dat de route Ples- manrotonde, Stationsplein, Schipholweg in de toekomst alleen nog maar meer belast zal worden, wanneer er kanto ren op het Schuttersveld staan en wanneer de S4 op de Ples- manlaan is aangesloten. Een tunnel zou dan ook de beste oplossing zijn. De Kamer acht het een goede zaak dat het verkeer naar de binnenstad verder wordt afgewikkeld via de Schuttersveldweg en de Valkbrug. De rijrichting op de 2e Binnenvestgracht omdraai en zoals in de proef wordt voorgesteld zou volgens de Kamer tot onaanvaardbare sluiproutes via de Stationsweg leiden. Ook het openbaar zou daardoor teveel gehinderd worden. Of de proef met het weer om draaien van de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht zo als afgedwongen door een aan tal winkeliers nu doorgaat is onduidelijk. Het college van B en W nam het besluit tot de proef als een compromis tus sen PvdA en VVD, waarbij de toenmalige wethouder C. Waal het besluit als „idioot" bestem pelde. Nadat het college na tal loze acties door een aantal winkeliers besloot om de proef te nemen, wees een adviesor gaan van het college waarin een groot aantal Leidse maat schappelijke groeperingen is vertegenwoordigd de proef af. Nu ook de Kamer van Koophandel heeft laten weten niets te zien in het omdraaien van de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht, zullen het college van B en W en de com missie ruimtelijke ordening en verkeer moeten bezien of de proef doorgaat. De bedoeling was dat de proef eind dit jaar na de reconstructie van de Stationsweg waarmee na de bouwvakvakantie wordt be gonnen van start zou gaan. Parkeren De Kamer van Kophandel gaat in het advies aan het col lege van B en W ook in op de parkeergelegenheid in de Sta- tionsbuurt. Volgens de Kamer zijn er veel te weinig parkeer plaatsen beschikbaar, zeker voor langparkeerders. De Ka mer wijst erop dat na het in stalleren van parkeerautoma ten bij Molen de Valk de par keerdruk in de Stationsbuurt alleen nog maar groter is ge worden. De Kamer meent dat door de bouw van de kantoren op het Schuttersveld de druk alleen nog maar groter zal worden. Daarom zou achter het Station bij het Terweepark naar nieuwe parkeermogelijk- heden gezocht moeten worden. De Kamer vraagt het college wat dat betreft onderzoek te laten doen. Vrijwilligerscen trale De vrijwilligerscen trale is wegens de vakantie tot en met 17 augustus gesloten. De vrijwilligerscen trale aan de Langegracht 246a, telefoonnummer 149064, heeft met ingang n het komend seizoen de openingstijden gewijzigd: op u crkdagen van twaalf tot vijf uur. Murder In het Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt vrijdag 20 juli de film „Intentions of murder" van de Japanse regis seur Imamura vertoond. Het is een soort thriller over een jonge vrouw die een relatie aanknoopt met een jonge man die haar heeft verkracht. De film wordt twee maal ge draaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Rockabilly Komende vrijdagavond avond speelt de Haarlemse rockabillygroep „KO and the Cattleshow" eveneens in het LVC. De groep maakt muziek die de naam eer aan doet en een aantal nummers is door de groep zelf ge schreven. Het uiterlijk van de leden is aangepast bij de muziek en de sfeer van de jaren vijftig. De zaal gaat om negen uur open en de toegang bedraagt vijf gulden. Leden van het LVC betalen drie gulden vijftig. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijkeen ambachtelijke wijze. En dët proef je. nn uai pruci |c. iff\o£&cA Vakmanschap is Meesterschap dat h— V" Bruggen, we maken er allemaal zijn geen technische verhandelin- gebruik van. Zeker in een water- gen, maar historische verhalen rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen- waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza- net. Veel aandacht is er nooit aan meld door een werkgToep van de Leidse bruggen besteed. De historisch geïnteresseerden, die stilte rond de Leidse bruggen is veel van de geschiedenis van de met de presentatie van het Brug- Leidse bruggen heeft uitgezocht, genboek (waarvan de herdruk Samensteller is de begeleider van momenteel te koop is) al gedeel- deze werkgroep, de heer P.J.M. de telijk 'verstoord'. Het Gemeente- Baar van het Gemeentearchief, archief aan de Boisotkade hoopt Kees van Herpen tekent voor de dit jaar de tentoonstelling „De eindredactie en de reprodukties Leidse bruggen" te houden. Als zijn van fotograaf Wim van inleiding op deze expositie ver- Noort. Vandaag verschijnt het schijnt in deze krant een serie ar- eenenveertigste artikel in deze se- tikelen over Leidse bruggen. Het rie. rnpe Schrijversbrug, die erensingel en Zijlsingel et elkaar verbindt, oftnkt zijn naam aan een M.1(einig prozaïsch ver- jraJjiijnsel, namelijk de bu- iaucratie. De schrijvers e bij deze brug hun on- ;rdak hadden, noteer- >n allerlei goederen die a de Oude Rijn de stad nnenkwamen. In vrij- aafil iedere stadspoort za len. in schrijvers die het ndverkeer in de gaten ielden en de aan accijns °!iderworpen goederen )ntroleerden; de belang- lavijke aanvoerroute over ater werd op dezelfde 5 tdijze onder controle ge- jbuden. —at die controle niet altijd jaterdicht was, blijkt wel uit it feit dat het op 12 januari 107 mogelijk was met een hip de stad binnen te ko en waarvan de lading uit ruit bestond. Het was im- iers streng verboden dat ^uitschepen door stedelijke Hbieden voeren. Nu hadden W* hebben de schippers bijna (tijd grote haast en als zij de ad alleen passeerden op portocht, was er ook weinig iden om hen steeds maar op houden. Voor een langer i&rblijf dan enige uren, net Inoeg om enige inkopen te linnen doen of bijvoorbeeld in onderweg geboren kind in te geven bij de Burgerlij ke Stand, moest havengeld liggeld) worden betaald, en |Pk dat werd door de schrij vers in ontvangst genomen. Schrijversbrug ontwikkel- zich tot de drukste brug an Leiden, zeker na de ope- ling van de vaarroute tussen lijn en Schie door de Oude Test. De brug werd in 1980 f>98 keer geopend, tegen naar schatting. 8000 maal in 1900. Er waren in 1900 dan ook heel wat meer brugwachters dan nu (30 tegen 10), die zich bij vaak weinig aantrekkelij ke weersomstandigheden van brug tot brug spoedden om met zware lichamelijke arbeid de bruggen te openen. De he dendaagse brugwachters mo gen blij zijn dat een simpele druk op de knop al dat zware werk overbodig heeft ge maakt. Ook hoeven ze minder vaak in actie te komen dan bijvoorbeeld in 1928, toen meer dan 40.000 vaartuigen de Schrijversbrug passeerden. ■Stadsui tbreiding De brug dateert uit 1659, toen de grote stadsuitbreiding tus sen de Herengracht en Zijlsin gel tot stand kwam. Vroeger was er ook wel een brug over de Oude Rijn, maar deze kwam geheel binnen de stad te liggen. Ter verbinding van de Herensingel en de nieuw aangelegd wordende Zijlsingel besloot het stadsbestuur op 16 juli 1659 dat er een houten valbrug (een dubbele ophaal brug) over de Oude Rijn zou worden gelegd. Al op 9 augus tus volgde de aanbesteding van het metselen van de ste nen landhoofden en de bouw van de brug. Aannemer van het metselwerk was Gilles Houcke, die 147 ontving. Het timmerwerk werd aangeno men door Cornelis Heyn- dricksz. van Thol, die moest zorgen de brug, met een leng te van 80 voet (25,12 meter) en een breedte van 4,24 meter Deze eerste Schrijversbrug is geen lang leven beschoren ge weest. De Fransen zijn daar van de schuld. Toen de troe pen van Zonnekoning Lode- wijk de Veertiende in 1672 aan de Waterlinie stonden, heerste er in Leiden complete paniek. De stad werd in aller ijl verdedigbaar gemaakt, waarvoor zelfs blokkades in de Oude Rijn werden gelegd. Zoals gebruikelijk begon men de put te dempen toen het kalf al verdronken was: na de aftocht van de Fransen be sloot het stadsbestuur de He rensingel, Zijlsingel en een deel van de Zoeterwoudse sin gel te verbreden. Daartoe moest de weg langs de singels en gefundeerd op 20 eiken pa- verschuiven en dit had weer len van bijna zeven meter zijn gevolgen voor de bruggen lengte, op 1 november gereed op te leveren. Hij kreeg daar ƒ585 voor. tussen die wegen. Buiten de Zijlpoort had tot 1672 een stadsherberg gestaan en het erf ervan werd nu weggegra- ven. Aangrenzend aan dit verbrede stuk singel kwam de nieuwe plaats van de Schrij versbrug. Op 2 september 1675 nam Adriaen van Kerck- hoven .voor 590 aan om de brug volledig te slopen en 11 roeden (41 meter) verderop weer op te bouwen ook de richting van de brug werd wat rechter gemaakt. Reusachtig Deze brug werd in 1711 ver nieuwd. Op 9 maart nam Si mon Reus voor het voor die tijd reusachtige bedrag van 2599 aan de brug en het schrijvershuisje te vervangen. Een andere beurt volgde in de zomer van 1754 toen Pieter van den Bos voor slechts ƒ260 aannemer was. In de zomer van 1779 vond de volgende operatie plaats: dit keer nam Jacob van Leeuwen de ver nieuwing van het houtwerk op zich, terwijl Johannes la Lau de vleugels van de brug vernieuwde. Met houten bruggen is het vaak wat een tonig: de volgende- vernieu wing vond plaats in 1807 door Jan Zuur, terwijl tussen 19 mei en 31 augustus 1831 de toen beginnende aannemer- architect Theodorus Molken- boer dit karwei voor 4500,- herhaalde. Later verwierf deze Molkenboer landelijke bekendheid door het ontwer pen van katholieke kerken. Te Leiden heeft hij de Harte- brugkerk ontworpen, evenals de St. Petruskerk op de Lan- gebrug (thans brandweerka zerne) en de Mon Pèrekerk op de Haarlemmerstraat (later „de Overdekte") en heel wat meer gebouwen van burgerlij ke aard. Zijn werk aan de Schrijvers brug was in 1857 weer aan vernieuwing toe. Stadsarchi tect Salomon van der Paauw ontwierp daartoe volgens de modernste technische inzich ten een „rolbrug" in plaats van de vroegere dubbele hou ten ophaalbrug. Deze werd op 26 maart 1857 aanbesteed en P.J. Coffrie werd voor 7780.- aannemer. Dit was blijkbaar een teleurstelling voor de Commissie van Fabricage (de commissie uit de Gemeente raad die de openbare werken regelde); de gunning werd eerst uitgesteld en op 2 april besloten B W op advies van de Commissie helemaal niet te gunnen. Er werd een nieuw bestek gemaakt, maar nu voor een draaibrug. Deze zou even wijd worden (zeven meter), maar een heel wat breder dek hebben (4,50 tegen 3,75 meter). Bij de aanbesteding op 14 mei bleek J.P. Rietbergen met ƒ6980.- de laagste te zijn en dit keer vond de gunning wèl plaats; wellicht was men tot de conclusie gekomen dat een nog lagere aanneemsom er niet inzat. Merkwaardig is dat de opleveringsdatum dezelfde bleef: 31 augustus 1857. Riet bergen zal dus heel wat har der hebben moeten werken om op tijd klaar te zijn. En wat wel vaker gebeurt als men op alle punten zo goed koop mogelijk wil werken: dé kwaliteit had eronder te lij den. De eerste zware repara ties dienden zich al in 1874 aan: op 16 februari nam Si mon van Leeuwen deze voor 1399.- aan. Tien jaar later brak een spoelhoofd af. De Grofsmederij vroeg op 31 maart 1884 maar liefst 10.650,- om niet alleen het euvel te verhelpen, maar te gelijkertijd de hele brug een grote beurt te geven. Dat zal echt wel nodig zijn geweest wegens de drukke passage en dus de vele openingen van de brug. Zo werd in 1884 aan de Schrijversbrug ƒ2880,05 aan aan liggeld geïnd tegen slechts 513,05 bij de -tweede meest geopende brug, de Kraaierbrug. Draaihoofd In 1898 bleek het draaihoofd niet erg best meer. Op 2 mei werd aan C. de Ruiter uit Lei den het vervangen hiervan voor ƒ2554,- aanbesteed. Dit houten draaihoofd met met selwerk zou worden vervan gen door een van ijzer. Bij de uitvoering van het werk on dervond men echter grote te genslagen: de paalfundering bleek ten eenenmale onvol doende. En dus kreeg de Ge meenteraad op 16 juni 1898 het voorstel, om er nog eens 1400,- aan te besteden, te be spreken. Dit werd toegestaan en daarna waren er bijna twintig jaar geen ingrepen meer nodig. Op 5 februari 1917 nam C.J. Kiebert uit Sas- senheim voor 1833.- aan een juk te vernieuwen in ijzercon structie en in 1923 werd het brugwachtershuisje gereno veerd. Deze drukste brug van Lei den heeft zijn eeuwfeest niet mogen vieren. In 1937 begon nen de eerste plannen voor een geheel nieuwe brug vaste vormen aan te nemen en op 21 februari 1939 volgde de aanbesteding van de huidige enkele ophaalbrug met een doorvaartwijdte van tien me ter. Aannemer werd Th.L.J. Zitman te Zoeterwoude voor ƒ55.000,-. Die heeft zonder meer goed werk geleverd. Zo kleunde schipper W. Otter speer uit Rotterdam op 6 maart 1945 met zijn zeilschip „Dependent" tegen de brug. maar slechts de bovenhuis van de westelijke brugleuning werd beschadigd aanvan kelijk verklaarde Otterspeer zich bereid de schade van 150,- te vergoeden, maar on danks herhaalde aanmanin gen bleef hij in gebreke, zodat B W op 1 november 1945 besloten een rechtsvordering tegen hem in te stellen. Dit soort aanvaringen kon de brug dus wel hebben. Behalve het vernieuwen van het brug dek, waarvoor de brug in april en mei 1968 vijf weken gesloten was, en het normale onderhoud is geen verder groot werk nodig gebleken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3