TAFEL lïïïïTl Ik maak mij ook ernstige zorgen over de hard drugsbestrijding!" CcidócSoutat kerk vièreld Aartsbisschop: brand in York geen wraak van God Prof. Theo van Boven voorzitter belangrijke Wereldraadcommissie Toch begrotingsproblemer voordelig winkelen! kijk^ krant; ACHTERGROND £eidóc@otnont MAANDAG 16 JULI 1984 PAG1 Oud-bisschop DDR ageert tegen bewapening Het Duitse volk heeft vele volkeren tijdens de Twee de Wereldoorlog groot leed aangedaan. Het moet zich daarom extra inspannen voor de vrede. Als Duitsers opnieuw een geweer ter hand nemen, kan er alleen maar ontsteltenis door onze gelederen gaan. Dit verklaarde de vroegere evangelische bisschop van Mecklenburg (DDR), Heinrich Rathke, tijdens een bijeenkomst van de Roemeense Kerken over ontwapening en vrede. Een verslag van de bijeen komst, die eind juni in Boekarest is gehouden, staat afgedrukt in het blad van de Evangelische Kerk van Mecklenburg. Rathke keerde zich tegen de verplichte schietoefe ningen voor Oostduitse kinderen en pleitte voor vre- desopvoeding. Hij noemde het „verschrikkelijk", dat juist op Duitse bodem de eerste kernraketten voor de middellange afstand staan. VOORSTEL WERKGROEP: Basisbeweging blijft waarnemer in Raad van Kerken De Basisbeweging moet haar relatie met de Raad van Kerken in Nederland voortzetten in de positie van waarnemer. De Basisbewe ging heeft een voortdurende confrontatie met de Kerken nodig om de keuzes van christenen in de maatschappij aan te scher pen en te verdiepen. De Kerken moeten worden uitgedaagd door de handelingen en inzichten van christenen voor wie geloven in wezen een politieke handelwijze is. Dit schrijft een werkgroep van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland in de nota „Van kerkgenootschap tot bondgenoot schap". Het waarnemerschap van de Basisbeweging bij de Raad van Kerken dateert van 1980. De proef periode waarvoor deze status werd overeengeko men, loopt nu ten einde. Volgens de nota is het heel goed mogelijk de positie van waarnemer te continueren omdat het hier een inhoudelijke keuze betreft. De Basisbeweging moet in de Raad van Kerken anders aanwezig zijn dan de Kerken, zo vinden de opstellers. De Basisbewe ging is geen kerkgenootschap en wil dat ook niet worden. „Wij zijn een deel van de basis van de Kerken, op nieuwe wijze dwars door de bestaande institutionele Kerken heen gegroepeerd", aldus het rapport dat is toegezonden aan alle groepen en ge meenten van de Basisbeweging, en in september definitief zal worden vastgesteld. BRIEFSCHRIJVERS LEGGEN VERBAND MET OMSTREDEN WIJDING Bij de residentie van de aartsbisschop van York ko men nog elke dag tientallen (soms meer dan honderd) brieven binnen van gelovi gen die hun gemoed luchten over de brand die vorige week een deel van de kathe draal van York verwoestte. Sommige mensen uiten al leen maar hun ontsteltenis over de brand en zeggen een financiële bijdrage toe, maar anderen leggen verband tus sen de catastrofe en de kort daarvoor voltrokken wijding van de omstreden professor David Jenkins tot Anglicaan se bisschop van Durham. „Moet de brand wellicht wor den beschouwd als wraakne ming van God?", zo vragen zij zich af. Jenkins wordt ervan be schuldigd de historiciteit van de maagdelijkheid van Maria en de verrijzenis van Chris tus in twijfel te hebben ge trokken. „Met God valt niet te spotten", aldus concludeert een deel van de briefschrij- Ook in de pers wordt vaak een verband gelegd tussen de brand en de wijding van Jen kins. Zo schrijft een predi kant in het blad van de Ang licaanse Kerk: „Zelfs al heeft de synode van de Anglicaan se Kerk geen gewetensbe zwaren over de wijding van een ketter tot bisschop, dan lijkt het toch tamelijk duide lijk, dat „Hij daarboven" er niets van moest hebben". Een andere predikant herinnert aan de brand die in 1829 in de kathedraal woedde. In dat jaar werden de katholieken via een wet gelijke rechten toegekend. „Trouwe protes tanten kunnen redeneren, dat er een Goddelijke over eenkomst is tussen beide branden", zo schrijft deze predikant. De aartsbisschop van York, dr. John Habgood, heeft uit Genève, waar hij deelneemt aan de vergadering van het Centrale Comité van de We reldraad van Kerken, met een telexbericht op de brie ven gereageerd. Hij meent, dat een uitleg van de brand als eer. onmiddellijke straf van God „ons direct terug brengt naar het soort wereld waaruit het evangelie van Christus ons heeft verlost". „Is ziekte een straf van God?", zo vraagt Habgood zich af. „Mogen we na een verkeersongeluk vragen, of een verstokte zondaar om het leven is gekomen?" „Ik hoop, dat de briefschrijvers de ge- volgen van hun overhaaste oordeel goed hebben door dacht. Als dat het geval is, dan kan alleen maar worden gezegd, dat dit verschil tus sen twee theologische opvat tingen precies datgene is, waar het in de affaire Jen kins om gaat", zo heeft Hab good uit Genève laten weten. Straf van God of „gewoon" een blikseminslag? Een beeld van de schade in de zuidelij ke beuk van de kathedraal. Kardinaal Suenens 80 jaar Vandaag viert Leo Jozef kar dinaal Suenens, die van 1961 tot 1980 het aartsbisdom Me- chelen-Brussel heeft geleid, zijn tachtigste verjaardag. Se dert het Tweede Vaticaans Concilie geldt kardinaal Sue nens als één van de krachtig ste kerkleiders van onze da gen. Hij toonde zich «en warm pleitbezorger voor meer collegialiteit in de ker kelijke hiërarchie en was voorstander van het perma nente diakonaat en van gro tere waardering voor het werk van leken in de Kerk. Met betrekking tot de afkeer van het kerkelijk gezag van andere dan een natuurlijke geboortenbeperking waar schuwde kardinaal Suenens tegen „een nieuwe zaak Gali lei". De namen van acht Neder landers komen voor op de voorlopige lijst van commis sieleden van de Wereldraad van Kerken, die het centraal comité (bestuur) zaterdag te Genève heeft goedgekeurd. Daar de orthodoxe kerken zich niet voldoende vertegen woordigd achtten, wordt de lijst pas donderdag definitief vastgesteld door het uitvoe rend comité (het dagelijks be stuur). De commissies zorgen samen met de stafleden voor de uitvoering van de pro gramma's van de Wereld raad. Prof. Theo van Boven, die in 1982 onder druk van Latijns- amerikaanse landen moest opstappen als directeur van de afdeling mensenrechten van de VN, wordt voorzitter van de belangrijkste Wereld raadcommissie van Interna tionale Vragen (CCIA). Het werk van deze commissie is gericht op de rol van de ker ken in dienst van vrede en gerechtigheid, de naleving van de rechten van de mens, waaronder de godsdienstvrij heid, alsmede de ontwikke ling van internationale recht snormen en internationale instellingen voor bevorde ring van een rechtvaardige wereldgemeenschap. Van Boven (50) is thans hoogleraar aan de Rijksuni versiteit van Limburg. VU-hoogleraar dr. D.C. Mul der (voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland), keert als lid terug in de com missie 'dialoog met andere godsdiensten en ideologiën', waarvan hij voorzitter was. Nieuwe leden zijn de Gro ningse hoogleraar theologie dr. L. Hoedemaker en de oud-katholiek dr. M. Par- mentier. Beiden zitten in de commissie voor 'geloof en kerkorde'. De Leidse hoogle raar godsdienstsociologie, mevrouw Mady A. Laeijen- decker-Thung (57), wordt lid van de commissie 'kerk en samenleving'. Mevrouw A. Papineau Salm (39) wordt lid van de christelijke medische commissie van de Wereld raad. Voordat zij bij het zen dingsbureau te Oegstgeest werd aangesteld, werkte zij in dienst van de hervormde zending in Nigeria. De gereformeerde predikant C.H. Koetsier (51), sinds kort directeur bij de Dienst Indus triële Samenleving vanwege de Kerken (DISK) te Am sterdam komt in de commis sie voor ontwikkelingssa menwerking. De 39-jarige hervormde pre dikant G. Boer, sinds 1981 werkzaam bij het hervormd werelddiakonaat, wordt lid van de commissie van het Programma tot bestrijding van het Racisme (PCR). Boer is voorzitter van de Neder landse steunvereniging van het PCR, „Betaald Ant woord". Intussen hebben verschillen de vrouwelijke leden van het Centrale Comité hun onge noegen laten blijken over het feit dat voor de opvolging van dr. Philip Potter als se cretaris-generaal alleen man nen als serieuze kandidaten zijn genoemd. „De volgende keer zullen wij vrouwen meer van ons laten horen", aldus mevrouw Nita Barrow (Methodist van Barbados), een van de zeven presidenten van de Wereldraad op een persconferentie in een reactie op de verkiezingsprocedure. "Wij als vrouwen hebben onze achterstand inmiddels geanalyseerd. Nu is het om tot actie over te gaan". Babi ketjap met sambal goreng snijbonen en rijst bananenkoekjes Nodig- voor twee personen: 150 g varkenslap, 2 lepels olie, ui, knoflook, 2 dl wa ter, djahé, half bouillon blokje, 1 theelepel azijn en bruine basterdsuiker, ket jap naar smaak; 500 g snijbonen, ui, knof look, sambal, laos, 1 lepel olie, zout, iets bruine bas terdsuiker, 1 lepel gemalen kokos, blaadje salam, iets citroensap; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 75 g zelfrijzend bakmeel, kaneel, iets zout, 1 theele pel suiker, 1 ei, 1,5 dl melk, 2 bananen, olie, brui ne basterdsuiker. Snijd de varkenslap in dob belstenen en bak die bruin in de olie. Bak even de kleinge sneden ui en geperste knof look mee. Voeg vervolgens het water toe met iets djahé, bouillonblokje, azijn, suiker en ketjap. Stoof het vlees mals in circa een half uur. Haal de snijbonen af en snijd ze. Fruit de kleingesneden ui en geperste knoflook met iets sambal en laos in de olie lichtbruin. Bak vervolgens al omscheppende de snijbonen mee. Voeg daarna weinig water toe met zout. suiker, kokos, salam en citroensap. Kook de groente niet te gaar, in circa een kwartier. (Giet de snijbonen niet af, het overblijvende vocht smaakt goed op de witte rijst). Maak van zelfrijzend bak meel, kaneel, zout, suiker, ei en melk een dik pannekoek- beslag. Snijd de bananen bo ven het beslag in blokjes en roer ze er door. Bak in een koekepan met warme olie meteen kleine ronde koekjes van het beslag. Presenteer de bananekoekjes warm, geef er de bruine basterdsuiker apart bij. JEANNE MINISTER KORTHALS ALTES: „Ik denk niet dat je de politiek kunt verwij ten dat ze in 1976 niet heeft voorzien dat die handel in hard drugs zo zou toenemen. Als ik naar oorzaken zoek, leg ik niet de schuld bij individuele ministers in het verleden. Want het interessante is juist dat de politiek toen al onderscheid heeft gemaakt tussen soft en hard drugs. De maximum straffen op hard drugs zijn aanzienlijk opgetrokken. Tot twaalf jaar en dat is zelfs naar internationale maatstaven een zeer forse straf. Omdat die straf ook regelmatig wordt opgelegd, is de druk op de gevangenissen juist toegenomen. Dat heeft men in 1976 al wel gezien, maar ik denk niet dat toen te voorzien was dat de handel zo zou toenemen. Ja, achteraf is het gemakkelijk te constateren dat het zo is. En dat we er eerder wat aan hadden moeten doen. Het probleem is dat de handel zo toe neemt omdat als je eenmaal een klant hebt hij een klant blijft. Als gevolg van de versla ving. Het middel verkoopt zichzelf nog beter dan geld". Verslaggeefster Corry Vis in ge sprek met de minister van Justitie, mr. F. Korthals Altes, over een probleem waarvan de narcoticachefs bij de politie vinden dat ze door de politiek in de kou worden gezet, ge tuige het artikel in onze wekelijkse bijlage Finale van zaterdag j.l. DEN HAAG „Ik geloof wel dat wij hier in Nederland re sultaten hebben bereikt met onze gedifferentieerde bestrij ding, in die zin dat de agressi viteit waarmee een tijdlang de soft drugs zijn verhandeld is verdwenen. Het gebruik op scholen is aanzienlijk afgeno men, als je het vergelijkt met het begin van de jaren zeven tig, toen dat nog het grote ge vaar was. We zitten nu met een ernstiger probleem, de hard drugs. Ja, wat daartegen te doen?". „Een van de grote problemen bij de bestrijding is dat men het tot een deal moet laten ko men voordat er een strafbaar feit kan worden geconstateerd. Er is herhaaldelijk vanuit poli tiekringen, maar ook elders, aangedrongen op vergroting van de vervolgingsmogelijkhe den door ook voorbereidings handelingen alvast strafbaar te stellen. Welnu, dat wetsont werp heb ik inmiddels inge diend en het is vrij gunstig ontvangen in de Kamer. Ik heb goede hoop dat we deze zaak voor het einde van dit jaar hebben afgehandeld. Dan zal de politie meer mogelijkhe den hebben om in een eerdere fase al in te grijpen. Dat geeft ook mogelijkheden om leve ranciers die in het buitenland actief zijn geweest ook te grij pen voor wat ze in het buiten land hebben gedaan. Het bete kent een vergaande uitbrei ding van strafbaar gedrag, waarmee de politie een stuk beter uit de voeten zal kun- Goed, dan kunnen ze mis-, schien beter uit de voeten, maar ze kunnen de mensen die ze pakken nog steeds niet kwijt. Door cel gebrek. „Ja", geeft de minister vol mondig toe, „dat is een twee de. Het is wèl zo dat opiumde licten bij het Openbaar Minis terie de allerhoogste prioriteit hebben. En als ik dan even mag teruggrijpen op een bij zonder ongelukkig en te be treuren voorval dat zich eind januari in Amsterdam heeft voorgedaan Die veelvuldi ge aanrander is juist vrijgela ten terwille van een drugshan delaar. Helaas moeten we onze celruimte distribueren wegens gebrek. Maar wat de politie parten speelt zijn de gebrui kers die voor de tiende, twin tigste keer een auto kraken, even zo vele keren worden ge pakt en weer moeten worden vrijgelaten, omdat voor hen geen celruimte is. Dat is inder daad wel het gevolg van die distributieregeling. Dat is dan ook een voortdurend onder werp van gesprek met de bur gemeester van Amsterdam. Maar we zitten met een intern belangenconflict binnen jusiti- tie: als je op 1 januari landelijk een distributiesysteem hebt afgesproken, waar het be schikbaar stellen van celruim te voor dit soort zaken niet on der valt, kun je dan voor Am sterdam wel een uitzondering maken. Ikzelf heb een zekere neiging om vanwege de zeer bedreigende situatie in de hoofdstad hier een extra prio riteit toe te kennen. Maar op het moment dat ik dat zeg, krijg ik natuurlijk wel de hele rest achter me aan. Want in Rotterdam en Den Haag is de toename in de handel in hard drugs ook heel bedreigend. En zodra ik elke stad die extra prioriteit geef, heb ik geen 580 cellen nodig, maar 1580". Dat celgebrek is een van de grootste bottlenecks in de be strijding. De pas gestarte loka le unit in Amsterdam bijvoor beeld heeft de afgelopen week 21 drugshandelaren opgepakt, waartegen keihard bewijs be staat. In totaal had de officier van justitie mr. Heemskerk 51 voorgeleidingen, waarvan hij er maar zes kan plaatsen. De minister reageert in eerste instantie verbaasd, zegt er niet van op de hoogte te zijn en stelt formeel: „Dat is de ver antwoordelijkheid van het Amsterdams Openbaar Minis terie. Dat beslist welke cellen ze daarvoor beschikbaar stelt". Een paar dagen later, wanneer de minister intussen overleg heeft gevoerd met de burge meester van Amsterdam, laat hij via mevrouw Faber weten, dat justitie uiteindelijk toch niet tegen 21 personen een keihard bewijs had. „Het Openbaar Ministerie en de rechter-commissaris hebben er inderdaad een aantal wegens gebrek aan bewijs moeten la ten gaan. Tenslotte was er voor twee man, tegen wie wel bewijs was, geen plaats.. Dat blijft dan twee man te veel". Geen cel vrij Het komt overigens herhaal delijk voor dat er absoluut geen cel meer vrij is. Op de vraag aan de minister dat Jus titie toch vaak ook geen kant op kan, geeft hij het volgende antwoord. „Ja, nee, goed. Als u zegt: hoe komen we aan zo weinig cel len, dan zeg ik: de hele Neder landse samenleving heeft in de jaren zestig, zeventig over nieuwe gevangenissen niet willen horen. Het is nog geen zes jaar geleden dat er grote actiegroepen waren die zeiden: de Bijlmer mag niet open. Nou we mogen ontzettend blij zijn dat die Bijlmerbajes er staat. De Nederlandse samenleving krijgt nu de rekening gepre senteerd voor wat men tien jaar geleden niet heeft gewild. Daar verander ik ook niets aan". „Het enige wat we kunnen doen en dat doen we ook is dat alles wat er aan oude cellen nog voorhanden is, wordt opgeknapt. Ik heb bij de begrotingsonderhandelingen geld gekregen voor het op knappen van nog eens 580 cel len extra. Het progrmma dat in '81 is gestart, ging ook om ruim 500 cellen erbij. Dat bete kent dat je van '81 tot '87 straks ruim duizend cellen er bij hebt in Nederland. Op een totaal van ruim 5000 toch een forse uitbreiding. Maar van nieuwbouw is dan nog geen sprake. Nieuwe gevangenissen bouwen duurt jaren. En van daar ook dat ik zeg: dat is niet het gevolg van het beleid van drie of vijf jaar geleden, maar van veel langer geleden. Je hoefde in de Tweede Kamer eenvoudigweg niet aan te ko men met het plan om gevan genissen te bouwen. Men bouwde liever nieuwe ge meentehuizen. En dat wreekt zich nu". Achterstanden „Maar er zijn nog meer bottle necks. De rechterlijke macht was ook zwaar onder de sterk te gekomen. Vorig jaar dreigde die op bepaalde plaatsen zelfs onder de 80 procent van de normatieve bezettingsgraad te zakken. De achterstanden na men toe. Dat wreekt zich op allerlei manieren. De tijd tus sen het delict en de strafopleg ging liep soms uit tot een jaar. Dat is gebeurd. Dat beïnvloedt de strafmaat, vooral als de verdachte ook nog eens in be roep gaat. Die achterstand moest worden ingelopen. Nu is er een programma met de mi nister van Financiën overeen gekomen om de rechterlijke macht uit te breiden. Ook moet er efficiënter worden ge werkt. Daar doen we nu on derzoek naar met behulp van een bedrijfsadviesbureau. We moeten maatregelen zien te vinden om de werklast te ver minderen en de instroom te beperken. Nou, dat is wetge ving. Daar zijn we mee in vol le gang. Een andere bottleneck was de politie zelf, maar die is inmiddels door het hele land op organieke sterkte ge bracht". De narcoticaploeg wordt ver dubbeld, maar aan de andere kant wordt het budget beknib beld met 21.000 manuren. „Wilt u aangeven hoeveel wij op de sociale uitkeringen moe ten korten om de overuren van de politie mee te betalen? De vakbonden in Nederland wensen geen overuren meer. De economie van Nederland kan zich geen overuren meer permitteren. Dat is nu een maal een hard gegeven. Daar staan we met z'n allen voor. Zodra de Nederlandse samen leving bereid is meer te beta len voor de politie, dan zal ik dat direct op de beste wijze be steden. Kijk, we zijn bezig door wetgeving de mogelijk heid tot aanpak van de drugd- handel uit te breiden. We heb ben de indeling van de politie flexibeler gemaakt, doordat de oude toeslagregeling uiterlijk 1 januari wordt vervangen door een nieuwe inconveniëntiere- geling. Ik neem aan dat bin nen een jaar na nu de wijzi ging in de Opiumwet ook door de Eerste Kamer heen is. Er is intensief overleg met Amster dam over haar eigen nota tot een geïntegreerde drugsaan- pak. We zijn bezig het gevan geniswezen uit te breiden en we hebben de rechterlijke macht versterkt. En daarmee ben ik voorlopig uitgepraat!" COR^Y VI MINISTER Ruding heeft de ministerraad vrijdag vi met een lijstje van maar liefst 2,7 miljard aan te verwa overschrijdingen op de departementale begrotingen. Be rijke posten daarbij zijn bijvoorbeeld 200 miljoen bij huisvesting, tussen de 200 en 300 miljoen voor de afsli van de Oosterschelde, en 300 miljoen aan extra bijstam keringen als gevolg van het sterk toenemend aantal scheidingen. Het was dat lijstje dat roet in het eten go< Het kabinet heeft nu slechts de omvang en de invt van het belangrijkste deel van de nieuwe ombuigingen gesteld. Over de lastenverlichting voor het bedrijfs! staat echter nog niets vast. Van een aantal punten „nieuw beleid", die de ministers op hun wensenlijstje ha staan, is wel voor ongeveer een half miljard voorlopig noreerd, maar het is verre van zeker hoeveel hiervan s in augustus gehandhaafd zal blijven. Nu er zulke grote overschrijdingen dreigen heeft mir Ruding vanuit zijn verantwoordelijkheid als bewaker vr overheidsuitgaven natuurlijk het grootste gelijk van de reld, wanneer hij weigert akkoord te gaan met de begrot voorstellen die premier Lubbers vrijdag heeft voorge Daarbij kan echter wel de vraag worden gesteld, of hi; bezwaren al niet wat eerder in de ministerraad kenbaar kunnen maken. De overige ministers en waarschijnlijk premier Lubbers werden kennelijk behoorlijk overv door het lijstje van Ruding. Als je al twee weken lang 1 bent met het opstellen van een begroting, is het wat vre om bij de afsluiting van dat overleg plotseling je bezw concreet te maken. In tegenstelling tot vorig jaar moet een aantal belang knopen nu in augustus worden doorgehakt. Pas dan zal een volledig beeld ontstaan van de koopkrachtcijfers er financieringstekort voor de overheid voor volgend jaar. wordt voor Lubbers een allerminst eenvoudige taak de op tijd rond te hebben, want in het afgelopen weeke hebben de diverse partijen al weer de nodige stellingen trokken. De fractievoorzitters eisen dat er geen koopkd verlies voor de minima ontstaat, de VVD wenst dat he| nancieringstekort fors wordt teruggedrongen en min Ruding weigert enige belastingverhoging te aanvaarden' INDIEN in augustus blijkt dat uitgaven van de departeri ten, die uit de hand dreigen te lopen, niet kunnen woi teruggedrongen, dan komen nog maar twee posten in j merking om te voldoen aan Rudings wens het financieri| tekort terug te dringen: het „nieuwe geleid" en de lastenj lichting voor het bedrijfsleven. Premier Lubbers heeft a, ten weten, dat die lastenverlichting best eens op de tocht' kunnen komen te staan. Om te kunnen beoordelen hoe s delijk dat is, zullen er eerst meer cijfers op tafel moeten, gen over de uitkomsten en de prognoses van de bedrijfsla van de laatste maanden en het komende jaar. Natuurlijk gen de werkgevers al steen en been, maar er kan best ken, dat het aanwakkeren van de economie plus de mati van de loonkosten van de afgelopen jaren het ondernen klimaat aanmerkelijk hebben verbeterd. Wellicht veel r dan werd verwacht, toen in het regeerakkoord anderh; twee miljard lastenverlichting per jaar in het voory^ werd gesteld. Een enkele bui DE BILT (KNMI) Het weer ondergaat nog niet veel veran dering. Het is morgen wisse lend bewolkt en er kan een enkele bui vallen. De tempera tuur blijft in de middag bij on geveer zeventien graden ste ken. Dat is voor De Bilt vier tot vijf graden onder het ge middelde voor deze tijd van het jaar. Een hogedrukgebied boven de oceaan ten zuidwes ten van Ierland verandert nog altijd weinig van plaats. Een uitloper van dit hogedrukge bied ligt tussen IJsland en Schotland. Het breidt zich langzaam naar het noordoos ten uit. Samenhangend hier mee handhaaft zich boven de Noordzee een noordwestelijke stroming waarmee vrij koele lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. Weersvooruitzichten voor de Europese vakantielanden: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: wisselend bewolkt en enkele buien vooral in Denemarken. Middagtemperatuur ongeveer negentien graden. Benelux: perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur omstreeks achttien gra den. Britse eilanden: perioden met zon en droog weer. Middagtemperatuur van zestien graden in Schotland tot tweeëntwintig graden in Zui- d-Engeland. Frankrijk: droog en zonnig. Middagtem peratuur van achttien graden in het noordwesten tot achten twintig graden aan de Middel landse Zee. Spanje, Portugal: droog en zonnig. Middagtem peratuur van twintig graden langs de Golf van Biskaje tot dertig in het zuiden en zeseft5, dertig graden plaatselijk op de Spaanse hoogvlakte. Duitsland: dinsdag nog buien, woensdag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur rond ne gentien graden. Alpengebied: vooral dinsdag nog buien, woensdag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van zeventien graden aan de noordkant en drieëntwintig graden aan de zuidkant. Italië, Joegoslavische ku overwegend droog en peri| met zon. Middagtempera" van vierentwintig grader? het noorden tot dertig inj zuiden. Weerrapporlen van vanmorgen 07.00 Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vlissingen zw.bew. 16 13 zw.bew. 16 12 zw.bew. 15 11 regenb. 18 11 regenb. 17 13 regenb. Barcelona Berlijn I hTbew. 16 13 r zw.bew. 15 12 l! hbew. 18 - i onbew. 32 20 i motreg. 27 20 0.: zw.bew. 17 13 zw.bew. 22 12 Frankfort zw.bew. 22 Genève 21 Helsinki zw.bew. 20 Innsbruck h.bew. 19 Klagenturt regen 24 Kopenhagen zw.bew. 19 10 L 10 12 0.< 12 f 11 10 1» 13 13 0> 16 f onbew. 19 11 onbew. 34 22 Split onbew. 31 19 Stockholm zw.bew. 22 12 Wenen zw.bew. 23 15 Zürich onbew. 19 10 Casablanca zw.bew. 25 19 Istanbul onbew. 31 20 Las Palmaa l.bew. Beiroet n.ontv. Tel Aviv onbew. 26 19

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2