£eidóe Qowuvnt Stakers leggen ook haven Dover plat oof mogelijk iotief voor ïoord in Zweden Ruding zet rem op extra uitgaven SPERZIEBONEN EN VARKENSLEVER MM Diplomatiek BON: SDERLANDS ECHTPAAR TENT DOODGESTOKEN Zwitserland weigert Russische truck vol diplomatieke bagage hoogseizoen ongen valt uit paal Persoonlijke uitsmijter ECHTPAAR ONTSNAPT TERNAUWERNOOD AAN VERGIFTIGING A «§*£eidóc(Souïcmt Maandag 16 juli 1984,75e jaargang nc DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: U Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071 -122248. Losse nummers f 1,00. Wisselend bewolkt en een en kele bui. Minimumtempera tuur omstreeks twaalf graden. Middagtemperatuur ongeveer achttien, woensdag negentien graden. Matige wind uit west tot noordwest, kracht vier. Zon op: 05.40; onder 21.51; hoog water Schev.: 06.20 en 18.58; laag water 02.28 en 14.30. ta's. Jeugdige heroïnedealer PALERMO In Palermo op Sicilië is een jongen van 10 jaar aangehouden wegens handel in heroïne. Hij zal echter volgens de politie vanwege zijn min derjarigheid niet worden vervolgd. Hij was eind vo rige week gepakt, toen hij op een afvalplaats naar zijn schat aan heroïnepak- ketjes groef. „Het is mijn werk. Ik verkoop heroïne om mijn familie te helpen. We zijn met zovelen en we moeten te eten hebben", zei Francesco tegen de on gelovige agenten. Nieuwe serie tv-shows met André Hazes HILVERSUM - De program maleiding van VARA-tv heeft besloten de komende winter opnieuw een serie shows met André Hazes uit te zenden in de trant van „Zoals u wenst, mevrouw". Hazes heeft laten weten ervoor te voelen. Ge zocht wordt naar een geschikt verhaal. Frans Boelen hoopt dezelfde acteurs hierin te kun nen betrekken, zoals Carry Tefsen, Joost Prinsen en Piet Römer. Pag. 9: André als middel tot culturele verheffing. CKHOLM Roof is elijk het motief ge- >t voor de moord op 384. Nederlands echtpaar, ntig kilometer van Noordzweedse plaatsje ivare. Marinus Stege- (39) en zijn vrouw lie Schelfhorst (33) uit elo werden daar vrij- ivond dood aangetrof- onder hun ingezakte ipeertent. Eén en an- heeft de Zweedse po- bekendgemaakt. en nan was door zeker twin- ïm in messteken getroffen. Het rdwapen stak nog in zijn tam, toen het echtpaar drie toeristen werd ont- jk en i Ook de vrouw was door studeiteken vermoedelijk 1 het tentdoek heen om leven gebracht. De politie tateerde later, dat de pas ten van het echtpaar ver tot mpen waren. Wel werd nog ant geld in de tent aange- {en. "is inmiddels een speciaal ercheteam belast met het 1. srzoek naar de toedracht de moord, die vermoede- in de nacht van donderdag rrijdag is gepleegd. Van de 1 jn ^èrs is echter nog geen sidinjr. Volgens een woordvoer- intie- van het rechercheteam dt het onderzoek danig be slijkt door de hevige re- nderl/al de afgelopen dagen in t bij fd-Zweden. „Daardoor zijn sporen uitgewist", /an echtpaar Stegehuis was ire eit na de koperen bruiloft er ir een natuurvakantie naar /eden en Finland vertrok- ïanln. Met een auto en tent rd een trektocht gemaakt »r Lapland. Het echtpaar npeerde daarbij steeds in de je natuur. Bij Gallivare was tent opgezet nabij een meer. auto stond enkele meters wijderd van de plaats van misdrijf. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse pre mier Thatcher overweegt de noodtoestand af te kon digen. Dit als gevolg van de vorige week uitgebroken havenstaking en de al maandenlang voorstslepen- de staking van de mijnwer kers. Op grond van de noodtoestand kan mevrouw Thatcher het leger inzetten om de economie in Groot- Brittannië draaiende houden. Vanochtend is ook het werk in de haven van Dover neergelegd. De sta king in Dover, één van de grrotste Britse zeehavnes, zal ernstige gevolgen heb ben voor zowel het goede ren- als toerismeverkeer met het Europese vasteland. De mogelijkheid van een afkondiging van de nood toestand werd gisteren in Londen serieus genomen, nadat de Britse minister van verkeer, Ridley, eerder op de dag in een radio-in terview opnieuw had ge waarschuwd dat „de rege ring speciale bevoegdheden overweegt" als de stakingen aanhouden. Volgens niet bevestigde bronnen zou de regering-Thatcher nog van daag in een spoedvergade ring bijeenkomen om zich te beraden op de toestand in Groot-Brittannië. Politieke waarnemers in Londen hebben er onder tussen al op gewezen, dat premier Thatcher niet zon der meer zal besluiten tot een afkondiging van de noodtoestand. Hoewel een afkondiging van de nood toestand niet direct voor de hand ligt, wordt wel ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat militairen gestuurd zullen worden naar fabrieken, mijnen en havens om het werk van de stakende arbeider sover te nemen. Een vakbondsfunc tionaris heeft al laten we ten, dat de mobilisatie van soldaten zou leiden tot „een volslagen ramp". Pagina 7: Toerisme in pro blemen bij staking in Do ver BERN Zwitserland zal waarschijnlijk het laatste land ter we reld zijn, dat zich wil onttrekken aan de Conventie van Wenen, waarin de onschendbaarheid van diplomaten en diplomatieke post is geregeld. Maar een Russische vrachtwagen met niet min der dan negen ton „diplomatieke bagage" was de Zwitsers toch iets te gortig. De Zwitserse autoriteiten stonden de vrachtwagen niet toe het land te verlaten, zonder dat de lading zou zijn gecontroleerd. De Russische ambassade weigerde dit. De wagen staat nu op het ter rein van dë Russische diplomatieke vestiging in Genève, terwijl Russische en Zwitserse diplomaten naarstig een oplossing zoe ken voor het geschil. Dird Katwijkse strand. Waar gezien de kalender gisteren duizen- Leü badgasten hadden moeten zijn, stond dit echtpaar in winter- kledij bij te komen van.een stevige strandwandeling. „Wat ïrlijk rustig", stelden ze vast. )ienr- (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 «tuks. NISSAN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll rt f V0ËIMUIDEN „Eerlijk duurt het langst" is een spreekwoord ei9tt een 15-jarige jongen uit Leimuiden zich nog lang zal heugen. e knaap wilde op de Raadhuislaan een verkeersbord meene- gfojen. Hij klom daarvoor in de bijbehorende paal en wrikte het J|re>rd los. Het bord brak plotseling af en daardoor viel de jongen, ij is met een hersenschudding en een beschadigde nekwervel Pgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. 'keJiinimmmmiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiimi!iiiiiiniiiiiimiiiiMiiiiiiiimiiiiimiiiiiiimiiiiiiMNii!iii DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) heeft zijn collega-ministers en de Tweede Kamer opge roepen, hun wensen tot verhoging van bepaalde overheidsuitgaven in 1985 „terug te schroeven". Doen zij dat niet, dan zal met name het bedrijfsle ven daarvan de dupe wor den. De voor de bedrijven in het vooruitzicht gestel de lastenverlichting van 1,5 miljard gulden moet dan worden verminderd. Er is ook een andere mogelijk heid om hogere uitgaven te compenseren, namelijk belas tingverhoging voor de burgers, maar dat vindt Ruding onver standig en ongewenst, zo zei hij gisteren in een gesprek voor de AVRO-radio. VVD- fractieleider Nijpels heeft zich het afgelopen weekeinde ook gekeerd tegen een belasting verzwaring als middel om overschrijdingen van de be groting teniet te doen. Premier Lubbers sluit extra belasting maatregelen echter niet uit. Het kabinet heeft, zoals be kend, in de nacht van vrijdag op zaterdag overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van de rijksbegroting voor volgend jaar, die op Prinsjes dag wordt gepubliceerd. Daar bij is vastgehouden aan het al eerder afgesproken bezuini gingsbedrag van 9,6 miljard. Pag. 5: Ruding vreest dat be- zuinigingsdoel niet wordt gehaald Hugo Koblet „mooie Hugo" LEIDEN De „echte" kenners hebben er weinig moeite mee gehdd om „mooie Hugo" als de Zwit ser Hugo Koblet te ont maskeren. De badhand doeken gaan naar John Hoogervorst en E.T.M. van Klink uit Roelofarendsveen en J. H. Vreeburg uit Noordwijkerhout. Het ant woord op vraag 21 moet morgen in ons bezit zijn. Lionel Hampton, de persoonlijke uitsmijter van het North Sea Jazz Festival, luidde met hulp van het publiek ook de negende versie van Paul Ackets jazzfeest uit. Een recor daantal van rond de 35.000 bezoekers uit vele landen (al leen de VVV al boekte 627 arrangementen, oftewel 2000 „bednachten") maakte het drie dagen mee: De opzienba rende verandering van Miles Davis, de reünie van Ramblers en Bennie Carter, Dorothy Donegan zónder pruik, de confe rence van Sarah Vaughan, de perfectie van Grapelli c.s., de invasie uit Zuid-Amerika en de eerste Russen. Meer op pagina 8. Foto: Milan Konvalinka (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlpes in de aanbieding. Sperziebonen, "1 QQ 500 gram JLOO Varkenslever, 1 QO 500g ia.s 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Verbluffend record Stalman WALNUT De Nederland se discuswerpster Ria Stal man heeft gisteren bij wed strijden in Walnut (VSt) voor een verbluffend natio naal record gezorgd: 71,22 meter. Ze scherpte haar oude record, dat sinds 8 juni van dit jaar op 67,58 meter stond, met bijna viermeter aan. De 71,22 meter beteken de de op zes na verste worp in de geschiedenis. Het we reldrecord is in bezit van de Russin Galina Savinkova met 73,26 meter. De beste seizoenprestatie is geleverd door de Oostduitse Martina Opitz met 72,32 meter. Voor de Nederlandse deel nemers is de klimtijdrit naar La Luchere in de Tour de France gisteren een afgang geworden. Met een dertien de plaats was veteraan Joop Zoetemelk nog de beste Ne derlander. Veldscholten en Winnen kwamen nauwelijks in het stuk voor en werden 24e en 31e. Laurent Fignon bleek uiteindelijk de sterk ste. Gerrie Knetemann heeft zich verzekerd van een nieuwe werkgever. De Kneet treedt volgend jaar in dienst bij de Belgische ploeg Skil, de formatie van Sean Kelly. Laurent Fignon mag zich momenteel de populairste sport man in Frankrijk noemen. Overal waar hij rijdt ondervindt hij morele steun zoals hier tijdens de klimtijdrit naar La Luchere, die hij glansrijk zou winnen. Verder in Sporttribune onder meer: Fignon deelt tik uit Boxberger Civano brengt Davies derde Derbyzege Goede start honkbalploeg „Wij hebben niks maar wel Maradona" „Eindelijk" B-titel voor Frans Grimbergen Duizend piek voor alle inspanningen LEIDEN Een 34-jarige Leidenaar en een 22-jarige Leidse zijn zaterdagavond dankzij twee politie-agenten en personeel van de EHD (Eerste Hulp Dienst) op allerlaatste nippertje aan een dode lijk hoeveelheid koolmonoxyde ontsnapt. De Leidenaar ontdekte ontdekte zelf dat zijn woning aan de Kennedylaan vol met het dodelijk gas stond en slaagde er nog net in de politie via de telefoon te waarschuwen. In de gang van de woning zakte hij vervolgens in elkaar. Twee agenten en de inmiddels gewaarschuwde EHD sleepten de man naar buiten en in de douche van de woning werd de vrouw aangetroffen. Ook de vrouw werd naar buiten gebracht en zij werd in levensge vaarlijke toestand naar het AZL vervoerd. Het levensgevaar is inmiddels weer geweken. Niet alleen de man en de vrouw werden naar het AZL overge bracht, ook de agenten en het personeel van de EHD moesten naar het ziekenhuis. Na een uur met zuurstof behandeld te zijn, konden zij echter weer naar huis. Een slecht functionerende gei ser was de oorzaak van de koolmonoxydevergiftiging. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De douanier aan de Zwitserse gTens heeft wel heel vreemd opgekeken, toen hij een knots van een vrachtauto uit Rusland ontwaarde, waarin zich niet bevinden. Geen wonder, dat hij daar zo zijn twijfels over had met het gevolg, dat de vrachtwagen nu nog is verzegeld en er op hoog niveau over wordt onderhandeld. En dan gaat het er wellicht nog niet eens om wat er in die diplomatieke post te lezen staal Met de Leidse Courant is dat heel anders. Niet alleen kun je hem zonder bezwaar over de grens meenemen, maar bovendien is de inhoud nooit zo zwaar als dat portie diplomatieke post van Rusland. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel mjblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1